Ακούω τραγούδια σατανιστικών συγκροτιμάτων.Είμαι σατανιστής;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όλα αυτά τις περισσότερες φορες είναι για τον εντυπωσιασμό και το γενική "αίσθηση" που θέλουν να αποδώσουν τα συγκροτήματα και όχι επειδή όντως είναι σατανιστές η σατανιστικά. Μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε σατανιστικά μονο ως προς την αίσθηση που θέλουν να τα αποδώσουν και όχι επειδή κυριολεκτικά πιστεύουν στον Σατανισμό

Προφανώς θα υπάρχουν και όντως σατανιστικά συγκροτήματα αλλα αυτά νομίζω θα αναφέρονται σε πολύ niche κινo και είναι η μια συγκεκριμένη μειοψηφία στα εκατοντάδες είδη metal που υπάρχουν
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Ναι, άσε που μπορεί να ακούει κανείς κάτι για διαφορετικούς λόγους.

πχ εγώ όποτε θέλω να ευθυμήσω ακούω αυτό.
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]ucZZmwHF67E[/youtube]
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενταξει αν θεωρεις τασο οτι το να ακους μπλακ μεταλ και ρειφ καθημερινος δε θα καταστρεψεις τα αυτια σου ειναι μια αποψη
και επισης 40μερες χωρις βασικο φαι αν μεινεις θα εισαι μια χαρα χωρις να εχεις προβλημα επισης μια αποψη

το εμπρος της γης οι κολασμενοι ναι ωραιο τραγουδακι ειδικα οταν παιζει και στα αγγλικα η ακομα και στα ιταλικα εμ διευθνεις καριερα κανανε οι κνιτες :D

φυσικα και οταν ακους τετοια τραγουδια θα σε πουνε κομμουνιστη ασχετο αν δεν εισαι

οπως και το αν ακους μπλακ μεταλ θα σε πουνε σατανιστη [προσεχε τασο λεω μπαλκ οχι απλη μεταλ στυλ iron maden metallica]

ενδιαφερον τοπικ :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Απελεύθερε σωστός!!!!! :lol:
Κι εγώ παλαιότερα διάβαζα Σαπφώ και μέχρι σήμερα ακούω Αρλέτα... Λέτε να είμαι κρυφολεσβία;;;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίγειος έγραψε:Είδες τους πονηρούς τους χεβυμεταλάδες; Αφαίρεσαν τον Σάρουμαν με φώτοσοπ! :lol:
Η οργή του θεού θα πέσει πάνω στους παγανιστές χεβυμεταλλάδες και την γενειάδα του Σάρουμαν!

Μα τα γένια του Μέρλιν!
Το Βολντεμορτ απιστε, οχι το Σαρουμαν :mrgreen:
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ενταξει αν θεωρεις τασο οτι το να ακους μπλακ μεταλ και ρειφ καθημερινος δε θα καταστρεψεις τα αυτια σου ειναι μια αποψη
και επισης 40μερες χωρις βασικο φαι αν μεινεις θα εισαι μια χαρα χωρις να εχεις προβλημα επισης μια αποψη

το εμπρος της γης οι κολασμενοι ναι ωραιο τραγουδακι ειδικα οταν παιζει και στα αγγλικα η ακομα και στα ιταλικα εμ διευθνεις καριερα κανανε οι κνιτες :D

φυσικα και οταν ακους τετοια τραγουδια θα σε πουνε κομμουνιστη ασχετο αν δεν εισαι

οπως και το αν ακους μπλακ μεταλ θα σε πουνε σατανιστη [προσεχε τασο λεω μπαλκ οχι απλη μεταλ στυλ iron maden metallica]

ενδιαφερον τοπικ :D
Αρα εγω τη ειμαι ?
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Ως απάντηση θα δώσω πολύ επιγραμματικά το εξής: αν ακούς Shakira ή Beyonce, που είναι γυναίκες, είσαι γυναίκα; Και το αντίστροφο, αν μια γυναίκα ακούει Καρρά ή Robbie Williams, είναι άντρας; Ακούς τη μουσική. Δεν υιοθετείς τα χαρακτηριστικά αυτών που τη φτιάχνουν. Και δε θα'πρεπε, κι όλας. The only way to learn is be aware and hold on tight.
Off Topic
Δε θα μπω καν στη διαδικασία να συζητήσω για μέταλ γιατί θα γράφω για εβδομάδες. Θ'αρκεστώ σ'αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί, και θα σας αφήσω με ένα θόρυβο αισχρό, σατανιστικό, επιφανειακό που δεν έχει καμμία επαφή με τέχνη και φιλοσοφία, είναι κακό και γενικά ό,τι "ταμπελίτσα" αρέσκονται να βάζουνε σκυλάδες και θείτσες στο μέταλ μόνο και μόνο γιατί δεν το καταλαβαίνουν. Γιατί έτσι! :hand:
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]zbp60IX_jFQ[/youtube]
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν ακούς Shakira ή Beyonce, που είναι γυναίκες, είσαι γυναίκα;

αυτο καταλαβεςεσυ ? τι να πω

λεμε οτι μια συγκεκριμενη μουσικη περναει σατανιστικα μηνυματα οκ δεν θα επιρεασουν ολους αλλα καποιοι μπορει να επιρεαστουν αυτος δεν ειναι ο τιτλος του τοπικ?

σβοιν εισαι κρυφο δεξιος απλα δε το παραδεχεσαι οπως πολλοι

συζιτησεις ωρες για τετοια θεματα εχουν γινει ΟΧΙ δεν εισαι σατανιστης αν ακους ροκ η μεταλ ομως οταν ακους μπλακ μεταλ και καταλαβαινεις τι λενε μπορει και να επιρεαστεις ψυχολογικα αυτο νομιζω οτι ειναι ενα απο τα συμπερασματα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί δεν είμαι κρυφό αριστερός ? Αφού ακούω κομμουνιστικά και σοβιετικά εμβατήρια επίσης
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:αν ακούς Shakira ή Beyonce, που είναι γυναίκες, είσαι γυναίκα;

αυτο καταλαβεςεσυ ? τι να πω
Δεν "κατάλαβα αυτό εγώ", αυτή ήταν η τοποθέτηση-απάντησή μου στο αρχικό ερώτημα. Αν διαβάσεις και παρακάτω, ίσως το καταλάβεις καλύτερα. :)
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:
Επίγειος έγραψε:Είδες τους πονηρούς τους χεβυμεταλάδες; Αφαίρεσαν τον Σάρουμαν με φώτοσοπ! :lol:
Η οργή του θεού θα πέσει πάνω στους παγανιστές χεβυμεταλλάδες και την γενειάδα του Σάρουμαν!

Μα τα γένια του Μέρλιν!
Το Βολντεμορτ απιστε, οχι το Σαρουμαν :mrgreen:
Αααα, δεν είμαι χαρρυποτεριστής, αλλά Μεσηγηστής. Δεν πιστεύουμε στο δόγμα του χαρρυ ποτερ. Είναι false profet και ο διάβολος τους, ο βολτεμορτ, είναι πολύ light κατάσταση, ένας απλός ορφανός θνητός. Ενώ ο Δικός μας ο Σάουρον...Μένει κυριολεκτικά στην Κόλαση (Μορντορ) περιστοιχισμένος από δαίμονες (Ορκ). Τι να λέμε; Η δική μας θρησκεία είναι η αληθινή! Το λέγει και το κατα Πητερ Τζακσον Ευαγγέλιο που οπτικοποίησε τα Ιερά Βιβλία του Τόλκιν, του Πρώτου Προφήτη.

Και μόλις τώρα διαπίστωσα πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις μια θρησκεία. Τόσο εύκολο όσο το να φτιάξεις μια ταινία! :lol:
Άραγε αν ήμασταν γεννημένοι πριν από 500 χρόνια, θα είχαμε όλες αυτές τις αμφιβολίες (λόγω της γνώσης σήμερα) που μας οδήγησαν στο να μην πιστεύουμε; :think:
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Off Topic
Επίγειος έγραψε:Άραγε αν ήμασταν γεννημένοι πριν από 500 χρόνια, θα είχαμε όλες αυτές τις αμφιβολίες (λόγω της γνώσης σήμερα) που μας οδήγησαν στο να μην πιστεύουμε; :think:
Πάντως δε θα'χαμε ηλεκτρονικό φόρουμ να αναρωτιόμαστε σ'αυτό ^^ Όχι, δε νομίζω ότι θα ήμασταν τόσοι πολλοί χωρίς τόσο άνετη (συγκριτικά) πρόσβαση σε πληροφορίες και διαφορετικές αντιλήψεις. Ατομικά ο καθένας θα μπορούσε να είναι από μόνος του, αλλά σε αριθμούς σίγουρα θα ήμασταν λιγότεροι. :)
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

επικουρειος έγραψε:
φιλε μου αν διαβαζες ολοκληρο το αρθρο και οχι μονο τον τιτλο θα εβλεπες πως με απασχολει τι νομιζουν οι αλλοι (κυριως οι γνεις μου)
Αμα εισαι 12 χρονων δεν κανεις για εδω και γενικοτερα στο ιντερνετ να διαλεξεις συναναστροφες με συνομιληκους σου.
Κι οσο για την προσφωνηση "φιλε μου" δεν νομιζω να υπαρχει κανενος ειδους φιλια μεταξυ 12χρονου και αγνωστων ενηλικων,κι ουτε φυσικα την θελει και κανενας εχεφρων ανθρωπος.

Οπως μπηκες ετσι βγηκες,τελος.

Διάβολε συμφωνώ. τι δουλεια εχει ενας δωδεκαχρονος σε ενα φορουμ ανω των 16 ?
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Off Topic
mpamiatzis έγραψε:σε ενα φορουμ ανω των 16
Πληροφοριακά τελείως: υπάρχει πράγματι κάποιο τέτοιο όριο ηλικίας κάπου; Ρωτάω γιατί το βλέπω αρκετά συγκεκριμένο αυτό το "16", και στους κανονισμούς δε βρήκα κάτι. Μου ξέφυγε κάποιο thread όσο έψαχνα;
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

snm έγραψε:
Off Topic
mpamiatzis έγραψε:σε ενα φορουμ ανω των 16
Πληροφοριακά τελείως: υπάρχει πράγματι κάποιο τέτοιο όριο ηλικίας κάπου; Ρωτάω γιατί το βλέπω αρκετά συγκεκριμένο αυτό το "16", και στους κανονισμούς δε βρήκα κάτι. Μου ξέφυγε κάποιο thread όσο έψαχνα;
Οχι ειναι δικο μου οριο. πιθανόν να ειναι και καποιας επιτροπης που βαζει τα σηματακια στην τηλεόραση. Θεωρώ τα 16 καλή ηλικία για να παρακολουθήσεις ένα βρίσιμο, ένα κράξιμο, να ακούσεις κακές λέξεις ή παρακολουθησει ενα θεμα σχετικα με την αποποινικοποιηση των ναρκωτικων, να δεις ενα βλαστημο βιντεακι κτλ. δεν εχει να κάνει με την αθεΐα η το προσηλυτισμό η την αντιληψη καποιου(προς θεου). προστατευω αυτον και την ανεση μου να εκφραζομε ποιο ελαφρια σε ενα τετοιο φορουμ
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Off Topic
:doh: Μάλιστα... δεν ισχύει τίποτα τέτοιο δηλαδή, οκ, καλώς. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. :)
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Σατανιστής; Δηλαδή ποιος είναι ο ορισμός του "σατανιστή";

Μάλλον "μυθολογιστής" είσαι - απλά ακούς φανταστικές ιστορίες ;)
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Απάντηση