Άθεος 12 χρονών

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν είναι τόσο ώριμος όσο πιστεύουν κάποιοι, δεν θα φύγει, ούτε θα νιώσει διωγμένος. Θα εκτιμήσει ώριμα την σοβαρότητα της κουβέντας μας και τον λόγο για τον οποίο έγινε και θα καταλάβει τις επιφυλάξεις κάποιων από εμάς.

Αν πάλι είναι ένα τυπικό 12χρονο παιδί...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κάποιοι τον διώξαμε και ευθέως όχι μόνο μ'αυτά και μ'αυτά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Πολύ καθυστερημένα, θα πω και εγώ την άποψή μου, γιατί βρίσκω μερικές από τις συμβουλές πάρα πολύ επικίνδυνες.

vasilis_001, εγώ ήμουν άθεος από πολύ μικρότερη ηλικία, και δε συμφωνώ καθόλου με το να αποφύγεις να θίξεις το θέμα. Αντιθέτως, μην καταπιέζεις ποτέ την επιθυμία σου για επικοινωνία, ειδικά με τα άτομα του άμεσου περιβάλλοντός σου, είτε είναι συγγενείς σου είτε φίλοι σου είτε ερωμένοι σου. Οι γονείς σου, συγκεκριμένα, είναι ενήλικες και οφείλουν οι ίδιοι να το αντιμετωπίσουν ώριμα και πολιτισμένα, γιατί είναι κυριολεκτικά η δουλειά τους ως γονείς σου. Πάντα να προτιμάς να εκφράζεσαι με ειλικρίνεια προς κοντινά σου πρόσωπα, παρά να κρύβεις τις πραγματικές σου σκέψεις. Είναι, ως ένα βαθμό, ευγενές να προσπαθείς να προστατεύεις τα συναισθήματα των άλλων με το να μην τους λες τι ακριβώς σκέφτεσαι, αλλά όχι όταν αυτό περιορίζει τη δική σου ελευθερία, και μάλιστα σε τόσο προσωπικό επίπεδο. Για να μπήκες στον κόπο να ρωτήσεις ξένους στο internet να σου πουν τι να κάνεις, υποθέτω ότι αυτό το δίλημμα σε προβληματίζει αρκετά, οπότε εγώ θα σου πρότεινα γενικότερα να μη θυσιάζεις σιωπηλά τον εαυτό σου για το "καλό" των άλλων, αλλά να μάθεις να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματά σου. Συνεπώς, εγώ σου προτείνω να ανοίξεις κουβέντα μαζί τους και να το συζητήσετε ήρεμα και ανοιχτά. Ο διάλογος είναι το σημάδι του πολιτισμένου ανθρώπου.

Από την άλλη, υπάρχει και ένα ενδεχόμενο που οφείλω να συμπεριλάβω. Αν οι γονείς σου είναι αποδεδειγμένα κακοί άνθρωποι, όπως ήταν οι δικοί μου, και έχεις απτούς λόγους να προβλέπεις πως θα αντιδράσουν βίαια, κακοποιητικά, ή καταπιεστικά, τότε, όντως, να μην τους πεις τίποτα, γιατί οι κακοί άνθρωποι δεν αξίζουν την ειλικρίνειά σου. Ωστόσο, να θυμάσαι πάντα ότι κάτι τέτοιο δε θα σε κάνει δειλό. Ο έξυπνος άνθρωπος επιλέγει να πολεμά σε μάχες που ξέρει ότι μπορεί να κερδίσει. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεις μάρτυρας.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-goodpost: :text-goodpost: :text-goodpost:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Σωστός ο noxteryn.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Απάντηση