Τι ειναι ο αθεος τελικα;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
lazaross
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Απρ 2012 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι αθεοι, ειναι ταυτοχρονα και κομμουνιστες ή αναρχικοι ή ανθελληνες ή ξεπλυματα..

Δηλωνω αθεος, και εθνικιστης, αλλα δε βλεπω να υπαρχουν και πολλοι ομοιοι μου..

Επισης παρατηρω και στο φορουμ, αλλα και γενικοτερα, οτι δεν υπαρχει σεβασμος προς τις αλλες θρησκειες, το αντιθετο θα ελεγα. Αυτη ειναι η ανωτερωτητα ενος αθεου;
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

lazaross έγραψε:Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι αθεοι, ειναι ταυτοχρονα και κομμουνιστες ή αναρχικοι ή ανθελληνες ή ξεπλυματα..

Δηλωνω αθεος, και εθνικιστης, αλλα δε βλεπω να υπαρχουν και πολλοι ομοιοι μου..

Επισης παρατηρω και στο φορουμ, αλλα και γενικοτερα, οτι δεν υπαρχει σεβασμος προς τις αλλες θρησκειες, το αντιθετο θα ελεγα. Αυτη ειναι η ανωτερωτητα ενος αθεου;
Αυτή την σύγχυση δεν την καταλαβαίνω. Που όποιος είναι άθεος θα πρέπει να μπει σε ένα συγκεκριμένο καλούπι. Ο καθένας είναι ξεχωριστός και η απουσία πίστης σε ένα φανταστικό ον δεν είναι ιδεολογία για να ενώνει κοινές συνιστώσες, είναι απλά απουσία πίστης σε υπέρτατο ον.

Για όλες τις θρησκείες υπάρχει σεβασμός και υπάρχει και για τους πιστούς τους επίσης. Για τους ηλίθιους ταλιμπαν που προσπαθούν να τις επιβάλλουν ετσιθελικά δεν υπάρχει σεβασμός.

Το πολιτικό κομμάτι του ποστ σου το προσπερνάω.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι αθεοι, ειναι ταυτοχρονα και κομμουνιστες ή αναρχικοι ή ανθελληνες ή ξεπλυματα..

δεν εισαι ο μονος που το καταλαβαινει αυτο μια απο της ετοιες που διαφωνισα ριζικα με την παρεα τους και ειδικα τον συμπαθεστατο γιατρο ικα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

:)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αθεος είναι κάποιος που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεών. Όλα τα αλλα χαρακτηριστκά κάποιου άθεου δεν είναι απαραίτητα κοινα σε όλους τους άθεους.
Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι αθεοι, ειναι ταυτοχρονα και κομμουνιστες ή αναρχικοι ή ανθελληνες ή ξεπλυματα..
Είναι εύκολο να βρείς στους συγκεκριμένους πολιτικούς κύκλους πόλους άθεους αφού η αθεΐα ως έναν βαθμό αποτελεί μέρος τις πολιτικής τους άποψης. Για τις 2 τελευταίες κατηγοριες, η μια (ανθέλληνες) είναι καθαρά υποκειμενική άποψη, και προσωπικά δεν πιστεύω ότι κανένας (η τουλάχιστον σχεδόν κανένας) από αυτούς που τόσο εύκολα χαρακτηρίζουμε ως ανθέλληνες είναι όντως ανθέλληνες με την ουσιαστικη σημασία τις λέξης. Η περισσότερη χρησιμοποιούν το "ανθέλληνας" προς οποιον δήποτε μπορεί να έχει διαφορετική άποψη από αυτούς για το τη ειναι καλλο για τιν χορα, η από οποιον δήποτε αποφάσισε ότι ο ίδιος είναι πατριώτης και όλοι η άλλοι όχι. Αν κάτσουμε να εξετάσουμε ορθολογικά την κατηγορια, όπως κάνουμε για τον θεό, θα δούμε ότι τελικά ότι δεν στέκι.

Το ξεπλύματα δεν καταλαβαίνω σε ποιον αναφέρεται αλλα μονο ως προσβολή μπορώ να το εκ λάβω
Δηλωνω αθεος, και εθνικιστης, αλλα δε βλεπω να υπαρχουν και πολλοι ομοιοι μου..
Αυτό πιστεύω συμβαίνει για τους αντιστοιχους λόγους που είναι πιθανότερο να βρείς άθεους στον κομμουνιστικό και αναρχικό χορο. Ιδεολογικά η θρησκεία είναι περισσότερη συνυφασμένη με τον εθνικισμό
Επισης παρατηρω και στο φορουμ, αλλα και γενικοτερα, οτι δεν υπαρχει σεβασμος προς τις αλλες θρησκειες, το αντιθετο θα ελεγα. Αυτη ειναι η ανωτερωτητα ενος αθεου;
Καταρχήν ένας άθεος με την ιδιότητα του άθεου δεν αποκτά εξ ορισμού κάποια υποχρέωση να δείχνει και ανωτερότητα. Προφανώς η ανωτερότητα μπορεί να είναι ένα θετικό χαρακτηριστικό, αλλα δυστυχώς η ευτυχώς δεν αποτελεί μέρος του τις ταυτότητας "άθεος".

Τέλος για τον σεβασμό, εξαρτάται πως τον εννοείς. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είμαι υποχρεωμένος θα σέβομαι θρησκευτικά πιστεύω, το μονο που θα έπρεπε να σέβομαι, έως ένα βαθμό και υπό συνθήκες, είναι τους ανθρώπους που τα έχουν. Εάν η άνθρωποι που τα έχουν θεωρούν την προσβολή τον θρησκευτικών πιστεύω τους και προσωπική προσβολή στο άτομο τους, τότε το πρόβλημα είναι δικό τους και όχι δικό μου.

Αλλα εδώ μπαίνει και το ζητούμενο το τι θεωρούμε προσβολή. Αν η κριτική θεωρείτε προσβολή από κάποιον αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν μπορώ να ασκήσω κριτική, επειδή αυτόν είναι παράλογος
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-+1:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξαιρετικό το ποστ του svoin, στην Έν.Α. επίσης χρησιμοποιούμε αυτούς τους ορισμούς που ελπίζω να βρείς χρήσιμους.

Τα υπόλοιπα είναι εκτός θέματος, δεν μπορώ όμως να αντισταθώ στον πειρασμό και αφού παρακαλέσω τους διαχειριστές να μεταφέρουν το θέμα σε άλλη ενότητα να σε ρωτήσω:
Off Topic
Τι ηλικία έχεις;

Πως ορίζεις το "εθνικιστής";
(Τώρα τελευταία νομίζω πως δόθηκε αξία σε κάποιους και το χρησιμοποιούν σαν ευφημισμό αντί για "νεοναζί αποβράσματα" (όχι απλά ξεπλύμματα)).
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύεισε θεούς τελεία και παύλα. Γιατί το ξεχειλώνουμε το θέμα? Τοτί κόμμα κλπ είναι ο καθένας δεν έχει σχέση!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι αθεοι, ειναι ταυτοχρονα και κομμουνιστες ή αναρχικοι ή ανθελληνες ή ξεπλυματα..

Δηλωνω αθεος, και εθνικιστης, αλλα δε βλεπω να υπαρχουν και πολλοι ομοιοι μου..

Επισης παρατηρω και στο φορουμ, αλλα και γενικοτερα, οτι δεν υπαρχει σεβασμος προς τις αλλες θρησκειες, το αντιθετο θα ελεγα. Αυτη ειναι η ανωτερωτητα ενος αθεου;
και για να απαντήσω δεν είμαι κομμουνίστρια, ούτε αναρχική (το αντίθετο μάλιστα αν ξερω την έννοια του αναρχικού καλά) ούτε ξέπλυμμα και θίγομαι από αυτό

Επίσης ο σεβασμός προς τις θρησκείες: Πιστεύω ότι ο σεβασμός προς οτιδήποτε κερδίζεται και μέχρι τώρα, από τις θρησκείες που έχω εμπηρεία (έχω διαβάσει, ή γνωρίσει από κοντά) αξίζουν το αντίθετο του σεβασμού

edit: spellings
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

lazaross έγραψε:αλλα δε βλεπω να υπαρχουν και πολλοι ομοιοι μου..
Thank god...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

lazaross έγραψε:
Επισης παρατηρω και στο φορουμ, αλλα και γενικοτερα, οτι δεν υπαρχει σεβασμος προς τις αλλες θρησκειες, το αντιθετο θα ελεγα. Αυτη ειναι η ανωτερωτητα ενος αθεου;
Τις "αλλες θρησκειες" ; Σε σύγκριση με ποια θρησκεία; :shock:
État de siège
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό δεν το είχα προσέξει. Όντως σε σύγκριση με πια θρησκεία ?
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάντως και κομμουνιστής είμαι και ξέπλυμα είμαι και ανθέλληνας είμαι και αναρχοάπλυτος είμαι και τους λαθρομετανάστες γουστάρω και τη νέα τάξη πραγμάτων γουστάρω και τους μπάτσους δεν γουστάρω και τους στρατόκαβλους δεν γουστάρω και θολοκουλτουριάρης είμαι και αδερφή είμαι και άθεος είμαι και περήφανα η ντροπή του έθνους είμαι. :clap:
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

truleysi έγραψε:...και περήφανα η ντροπή του έθνους είμαι. :clap:
Γειά σου ρε Μητσάρα... :lol: :dance: :clap:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και ανθέλληνας και ξέπλυμα και συμπαθέστατος Αρίστο; Εξήγησέ μου σε παρακαλώ αν θες πως είναι δυνατόν να είναι συμπαθέστατο ένα "ξέπλυμα". Αφού βέβαια μου εξηγήσεις πως αντιλαμβάνεσαι τον όρο ξέπλυμα. Μάλλον πρέπει να καταλαβαίνεις τι σημαίνει για να συμφωνείς. Βέβαια ο πιο αρμόδιος να απαντήσει θα έπρεπε να είναι ο lazaross αλλά ειλικρινά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η άποψή του ή η ύπαρξή του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Αποκρυπτογράφησις... :lol:
LazaroSS
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και ανθέλληνας και ξέπλυμα και συμπαθέστατος Αρίστο; Εξήγησέ μου σε παρακαλώ αν θες πως είναι δυνατόν να είναι συμπαθέστατο ένα "ξέπλυμα". Αφού βέβαια μου εξηγήσεις πως αντιλαμβάνεσαι τον όρο ξέπλυμα. Μάλλον πρέπει να καταλαβαίνεις τι σημαίνει για να συμφωνείς. Βέβαια ο πιο αρμόδιος να απαντήσει θα έπρεπε να είναι ο lazaross αλλά ειλικρινά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η άποψή του ή η ύπαρξή του.
Αμάν ρε γιατρέ τι κακόβουλος που είσαι, έχει "η" ανάμεσα από τις λέξης όχι "και"

Εσύ είσαι μονο κομμουνιστής, αναρχικός και ανθέλληνας
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μην μπει ενας νεος στο φορουμ και πει κατι το διαφωρετικο αμεσος να τον κραξουμε ετσι?

Και ανθέλληνας και ξέπλυμα και συμπαθέστατος Αρίστο; Εξήγησέ μου σε παρακαλώ αν θες πως είναι δυνατόν να είναι συμπαθέστατο ένα "ξέπλυμα". Αφού βέβαια μου εξηγήσεις πως αντιλαμβάνεσαι τον όρο ξέπλυμα.

δεν αποκαλεσα εσενα ολα τα παραπανω γιατρε ικα αν εισαι κατι απο αυτα δικαιωμα σου
εκανε μια ερωτιση ο λαζαρος και του απαντησα οτι δεν ειναι ο μονος που νομιζει οτι οι αθεοι ειναι τα παραπανω ακραια
και ειπα οτι ειναι μια απο της διαφωνιες μου με αρκετους απο εσας και κυριος με εσενα γιατρε ικα
ολοι σχεδον ειστε υπερ ολων τον μειωνοτητων και κραζεται μονο καθε τι ελληνικο ε κακο ειναι που το λενε και αλλοι αυτο?

εχετε μαλλον μπερδευτει η ισως εγω να κανω το λαθος να νομιζω οτι οποιος ειναι απλα αθεος δε σημαινει οτι πρεπει να ειναι και πολεμαρχος τον παντων

απλα δεν πιστευεις στο θεο στις θρησκειες αποψη σου δικαιωμα σου τελος μιλας μονο για αυτο
το να πολεμας με τοσο παθος συγκεκριμενη θρησκεια και συγκεκριμενα πραγματα που αφορουν την χωρα ε σε κανουν ακραιο και το καταλαβαινουν αρκετοι

εσυ απο την μερια σου μπορει να μην εχεις κακο σκοπο με οτι λες και απλα να θελεις να μην υπαρχουν αδικιες σε ορισμενα ατομα αλλα με το τροπο που τα παρουσιαζουνε αρκετοι δε το καταλαβαινουνε ολοι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι το ομολογώ, όταν κάποιος που δεν τον ξέρω καν με το καλημέρα με αποκαλεί ξέπλυμα έχω μια τάση να τον κράξω. Εσύ μπορεί να έχεις συνηθίσει Αρίστο και να μην σε πειράζει,τι να κάνουμε, δεν είμαστε όλοι τόσο "κοινωνικοί".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση