Τι ειναι ο αθεος τελικα;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αποκαλεσε εσενα ετσι? αν ναι κακος βασικα δεν τον υπερασπιζομαι δεν τον ξερω απλα νομιζω ειπε ενα σχολιο δεν αρεσε τον κραξατε
αλλοι λενε ωραια σχολια σας αρεσουν τον λετε μπραβο ετσι παει νομιζω
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω προσωπικα ειμαι οπαδος του αστικου κοινοβουλευτισμου ως προεδρευομενης κοινοβουλευτικης δημοκρατιας και Πασοκ απο την εποχη του Πλαστηρα ακομα,ναι το περιμενα μια ζωη για να δημιουργηθει.

Οσο για την αθεια διαφορες σκορπιες σκεψεις κι αμφιβολιες κατα καιρους αρχισαν να παιρνουν συγκεκριμενη υποσταση υστερα απο τυχαια επισκεψη στο σαιτ του Μ.Καλοπουλου.Ονομα και πραμα ο ανθρωπος,καλο τεραστιο μου εκανε τελικα και προσωπικες και οικογενειακες δυσκολιες που μου βγηκαν ακριβως εκεινο το διαστημα τις αντιμετωπισα με ορθη λογικη και τη μεγαλυτερη δυνατη συνεση.Εκ διαμετρου δηλαδη αντιθετα με καποιον ο οποιος θα αναζητουσε μια υποθετικη ανακουφιση μεσα απο τη θρησκευτικη παρηγορητικη,η οποια ειναι φαυλος κυκλος γιατι διαιωνιζει το προβλημα μεσα απο τη διαρκη ανακυκλωση του.

Φυσικα και απορριπτω ασυζητητι δια ροπαλου οποιασδηποτε μορφης μεταφυσικη ιδεα.Ειτε αυτη εμπλεκει καποιον προσωποποιημενο θεο,ειτε αυλες οντοτητες εξωκοσμικες η οχι και φυσικα οποιασδηποτε αλλης μορφης επιγεια αυθεντια η οποια αναγκαζει τους ανθρωπους να υπακουουν σε αυτην χωρις αυτη να εκλεγεται,να ελεγχεται και να αντικαθισταται μεσω της λαικης ετυμηγοριας.Βλεπε γραμματεις,βασιλεις,και καθε λογης φωτισμενους ιεραρχες με επεκταση ακομα και σε καθε λογης αταξινομητους τσαρλατανους.

Η αμφισβητηση της θεικης προελευσεως και δημιουργιας του κοσμου και της θεικης ταξεως εξουσια ηταν αυτη που γεννησε το πολιτευμα της Δημοκρατιας μεσα απο την Ιωνικη φιλοσοφικη σκεψη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:αποκαλεσε εσενα ετσι? αν ναι κακος βασικα δεν τον υπερασπιζομαι δεν τον ξερω απλα νομιζω ειπε ενα σχολιο δεν αρεσε τον κραξατε
αλλοι λενε ωραια σχολια σας αρεσουν τον λετε μπραβο ετσι παει νομιζω
Η άθεοι είναι ξεπλύματα

Ο Γιατρός είναι άθεος

Η άνθρωποι είναι θνητοί

Ο σωκράτης είναι άνθρωπος

Άρα ο σωκράτης είναι θνητός

Έλα 1+1 = 2
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπραβο :clap: το εθεσες πολυ ωραια :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πόσο καιρό λείπω από τη χώρα; Τι είναι το ξέπλυμα; Γιατί μπορεί και να είμαι, δεν ξέρω :p
lazaros έγραψε:Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι αθεοι, ειναι ταυτοχρονα και κομμουνιστες ή αναρχικοι ή ανθελληνες......
Δεν ισχύει αυτό. Απλά κάποια άτομα τείνουν να δίνουν αυτές τις ταμπέλες πολύ εύκολα σε όποιον δε συμφωνεί μαζί του. Με έχουν χαρακτήρίσει και τα 3 και δεν είμαι κανένα. Με την αναρχία δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν την ασπάζομαι αλλά για τα άλλα 2 το βρίσκω πολύ αστείο όταν συμβαίνει. Δεν είμαι κομμουνίστρια και δε θεωρώ τον κομμουνισμό καθόλου ιδανικό αλλά έχω κάποιες ιδέες που χαρακτηρίζονται ως αριστερές. Στην Ελλάδα βέβαια όταν έχεις τέτοιες ιδέες ΠΡΕΠΕΙ να είσαι κομμουνιστής γιατί μπορούμε να ξεχωρίζουμε μόνο τους όρους "κομμουνιστής" και "φασίστας" και τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνουμε καλά. Ευτυχώς δε ζω στην Ελλάδα...

Και για αυτή την τελευταία φράση (και πολλές άλλες παρόμοιες) τρώω το "ανθέλληνας" στη μάπα συχνά. Το ότι μπορεί να αγαπάω αυτή τη χώρα (φυσικά και μόνο επειδή εκεί γεννήθηκα κι εκεί είναι όλες μου οι αναμνήσεις και άτομα κλπ) δεν παίζει κανένα ρόλο συνήθως. Τα άτομα που χρησιμοποιούν τέτοιους χαρακτηρισμούς μετράνε την αγάπη διαφορετικά, με μεγάλα λόγια και ψεύτικες υπερηφάνειες.
lazaros έγραψε:Δηλωνω αθεος, και εθνικιστης, αλλα δε βλεπω να υπαρχουν και πολλοι ομοιοι μου..
Χαίρομαι που δηλώνεις εθνικιστής, κυρίως γιατί αρκετοί θεωρούν πως άθεος σημαίνει αυτό που έχουν στο κεφάλι τους και πως όλοι οι άθεοι ΠΡΕΠΕΙ να έχουν μια συγκεκριμένη πολιτική ιδεολογία. Ενώ απλά όλοι οι άθοι δεν πιστεύουν στην ύπαρξη του θεού. Βέβαια η αλήθεια είναι πως υπάρχουν κι άλλες ομοιότητες συνήθως, εξαρτάται από το πόσο ορθολογιστής είναι ο καθένας από εκεί και πέρα.
lazaros έγραψε:Επισης παρατηρω και στο φορουμ, αλλα και γενικοτερα, οτι δεν υπαρχει σεβασμος προς τις αλλες θρησκειες, το αντιθετο θα ελεγα. Αυτη ειναι η ανωτερωτητα ενος αθεου;
Μια χαρά σεβασμός υπάρχει. Όσο δεν προσπαθούμε με το ζόρι να κάνουμε όλο τον κόσμο άθεο σεβόμαστε τη θρησκεία του. Ο κόσμος χρησιμοποιεί τη λέξη σεβασμός λάθος κατά τη γνώμη μου. Σέβομαι τον άλλον όταν τον αφήνω να πιστεύει και να λέει ότι θέλει. Αλλά φυσικά θα κρίνω αυτά που λέει, θα τα σατιρίσω κλπ. Αυτό δεν είναι έλλειψη σεβασμού, είναι ύπαρξη κριτικής σκέψης.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Σέβομαι τον άλλον όταν τον αφήνω να πιστεύει και να λέει ότι θέλει. Αλλά φυσικά θα κρίνω αυτά που λέει, θα τα σατιρίσω κλπ. Αυτό δεν είναι έλλειψη σεβασμού, είναι ύπαρξη κριτικής σκέψης.

μπραβο καλη μου λες εσυ οτι θελεις να σατηριζεις τα πιστευω του αλλου να προκαλεις τον αλλων αλλα αυτος να μην αντιδραει να δεχεται απλα οτι εσυ εχεις την γνωμη σου ναι ειναι μια αποψη και αυτη και καλα κανεις και την εχεις
οταν ομως ο ιδιος αντιδρασει με την δικη του λογικη γιατι αμεσος η ταμπελα εισαι σκοταδιστης εισαι ταλιμπαν?
η μηπως ο αλλος που θα του πεις κατι που δεν του αρεσει πρεπει να το βουλωσει?


Παρατηρω οτι οι περισσοτεροι αθεοι, ειναι ταυτοχρονα και κομμουνιστες ή αναρχικοι ή ανθελληνες
Δεν ισχύει αυτό

να δεχτω οτι ειναι υπερβολη πολλα πραγματα να δεχτω οτι αποκαλειται κομμουνιστης οποιος ζηταει να παιρνει περισσοτερα λεφτα στην δουλεια του [οι νεο φιλλευθεροι τυπου ρικτορ τα λενε αυτα]
να δεχτω οτι ειναι λαθος το δεν εισαι χριστιανος επειδη εισαι κομμουνιστης?
να δεχτω οτι το ανθελληνας ειναι μια λεξη που λεμε συχνα οταν δουμε κατι που δεν αρεσει
να δεχτω οτι η λεξη ξεπλημα ειναι ισως λιγο ακραια οταν αποκαλεις ετσι εναν συνανθρωπο σου

ΟΜΩΣ μεταξυ μας και με οσους τουλαχιστων γνωρισα η διαβασα απο το φορουμ οι πλειοψηφια τον αθεων μονο πατριωτικες λαικες θεσεις δεν εχουνε
θα υποστηριξουν οτι εχει σχεση με μειωνοτητα και αυτο τους κανει κακους στην πλειοψηφια του λαου μας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Προσωπικά δε βάζω την ταμπέλα του ταλιμπάν σε κανέναν (εκτός απο τους ταλιμπάν : brrr : ). Αν ο άλλος αντιδράσει στη γνώμη μου απλά λέγοντας τη δική του τότε προφανώς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το αν θα τον χαρακτηρίσω κάπως με βάση τις ιδέες του δεν έχει σχέση με το αν σέβομαι το δικαίωμά του να έχει γνώμη. Δεν είπε ποτέ κανείς ότι ο άλλος πρέπει να το βουλώσει όταν διαφωνεί μαζί μου. Θεωρώ πολύ άκυρο το ότι ρωτάς κάτι τέτοιο βασικά γιατί όταν κάποιος διαφωνεί μαζί μου το μόνο που κάνω (και το μόνο που κάνουν και οι περισσότεροι εδώ) είναι να του δίνω επιχειρήματα για το γιατί κάνει λάθος. Αυτό είναι το αντίθετο από το να του λέω να το βουλώσει, τον καλώ σε διάλογο ουσιαστικά. Αν δεν έχει επιχειρήματα και θεωρεί ότι επειδή εγώ έχω του κάνω επίθεση τότε είναι δικό του το πρόβλημα.

Το τελευταίο δε θα το σχολιάσω καν...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τον διαλογο εσυ τον ζητας αλλοι τον ζητανε να ενα καλο ερωτιμα
και ναι μην σχολιαζεις ασε να το απαντησει καποιος αλλος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πολύ θα ήθελα να μας ανέλυε ο Λάζαρος το πως κατέληξε άθεος, έχω πραγματική περιέργεια!
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Σιγά μη τον ξαναδείς...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:μπραβο :clap: το εθεσες πολυ ωραια :D
Είμαι σε δίλημμα. Δεν ξέρω αν κατάλαβες αυτό που γράφω η αυτό που φαντάζεσαι ότι θέλεις να γράφω
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Το να μην κατάλαβε τίποτα δεν σου περνάει από το νου ? :D
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οπως ειπε ο κυρ στρατος δε καταλαβα τιποτα σβοιν ενταξει καταληξαμε καπου?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας μην ειμαστε πια τοσο ευθικτοι,μια αοριστη λεξη ειπωθηκε και δεν ειναι πια και να σε τρωει το μαραζι.
Τωρα παλι το περι σεβασμου των οποιων πολυτιμων πεποιθησεων του αλλου ας μην ειμαστε τοσο υποκριτες.Εγω προσωπικα ουτε θελω να ξερω τι πιστευουν οι αλλοι,ουτε θελω και να μαθω.Κι οσα λιγοτερα ξερω τοσο το καλυτερο γιατι μπορω και συμπεριφερομαι με ανεση προς τους ανθρωπους.Μετα αρχιζεις λιγο και κουμπωνεσαι,μετρας τα λογια σου μη σου ξεφυγει τιποτα και σκεφτεσαι το καθε τι που λες πως θα το παρει ο αλλος.

Αλλα απο την αλλη δεν εξιδανικευω τιποτα και η αληθεια ειναι οτι αν δεν συμφωνεις με εναν ανθρωπο τοτε οση παρεα,συζητηση κι οτιδηποτε αλλο εαν κανεις δεν προκειται ουτε να τον γνωρισεις πραγματικα,ουτε και να αποκτησεις την απολυτη οικειοτητα μαζι του και παντοτε θα ειναι κατι προσωρινο χωρις ουσιαστικους δεσμους.Ασε που τις περισσοτερες φορες τετοιες σχεσεις ειναι ψυχικα κοπιωδεις και δεν παρεχουν ευχαριστηση.

Οποτε η εννοια του σεβασμου προυποθετει οπωσδηποτε μια αποσταση ασφαλειας με αρκετο χωρο αναμεσα ειδαλλως αργα η γρηγορα επερχεται η συγκρουση,γιατι δεν ειναι μοναχα οι πεποιθησεις του ανθρωπου αλλα προκειται στην ουσια για μια ολοκληρη σταση ζωης και κοσμοθεωριας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

truleysi έγραψε:...και περήφανα η ντροπή του έθνους είμαι.
γεια σου ρε Δημήτρη!

Spoiler: Εμφάνιση
...ως μέλος του έθνους ...διαφωνώ.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Εθνικιστές θα βρεις πολλούς Λάζαρε, μπορείς να πας να συζητήσεις μαζί τους σε άλλα φόρουμς με ανάλογη θεματολογία.

'Αθεους θα βρεις εδώ όμως για κουβέντα, γι'αυτό καλό θα ήταν να μη μας στόλιζες από το τρίτο κιόλας ποστ σου.

Όσον αφορά τις πολιτικές μας πεποιθήσεις, πέρνα μια βόλτα από την ενότητα της πολιτικής αν θέλεις, είμαι σίγουρη πως θα περάσουμε φίνα. Θα σε περιμένω με ανοιχτές αγκάλες. :violence-guntoting:

Υ.Γ. όντως ωραίο ποστ svoin.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
dpuxaras
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 29 Απρ 2014 00:33
Όνομα Ιστότοπου: http://katathesh.blogspot.gr/
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Απλά υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση: το θρήσκευμα δεν έχει να κάνει με τις πολιτικές απόψεις του ατόμου.

Μπορεί ο άλλος να είναι ισλαμιστής και να είναι αριστερός, χριστιανός και να είναι δεξιός, άθεος και να είναι ΝΔ...

Το θέμα το οποίο γενάτε πολλές φορές είναι ο τρόπος που διάφοροι αριστεριστές προσπαθούν να καπηλευτούν τον χώρο των ατόμων χωρίς θεό, για λόγους πολιτικής προπαγάνδας. αυτό είτε συμβαίνει με συμμετοχή σε εκδηλώσεις γενικού ενδιαφέροντος αλλά συγκεκριμένου πολιτικού προσανατολισμού, είτε με ενέργειες παρόμοιες ωσάν αυτές των σταυροφόρων σε ποιο σύγχρονη μορφή.

Στα παραπάνω, ίσως να παίζουν και θεμέλιο ρόλο διάφορες αντιδραστικές συμπεριφορές που μπορεί να βγάλει το άτομο προς τα ερεθίσματα που δέχεται από το κοινωνικό του πλαίσιο. Ζόρια στην οικογένεια, χαμηλή αυτοεκτίμηση, αστικοποίηση...

Ίσως και ο λόγος που δεν μας παίρνει και κανένας στα σοβαρά σαν κίνημα στην Ελλάδα, εκτός του μικρού μεγέθους μας, να είναι και η δράση των αριστερών που ανάφερα και ποιο πάνω...

Υ.Γ: όσο για την λέξη "ξέπλυμα" ποιο πολύ ταιριάζει στους "εθνικιστές" παρά σε κάποια άλλη πολιτική παράταξη σε αυτή την χώρα.... μιας και ο εθνικιστικός χώρος, μια ζωή από ξεπλύματα και στόκους αποτελούταν, σαν μια απλή αντίδραση στην αριστερά
Πυξαράς Δημήτρης
http://katathesh.blogspot.gr/
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:οπως ειπε ο κυρ στρατος δε καταλαβα τιποτα σβοιν ενταξει καταληξαμε καπου?
Να σε βοηθήσω τότε:

Στη φιλοσοφία υπάρχει ένας συλλογισμός που ονομάζεται παραγωγικός για να καταλήξουμε σε λογικά συμπεράσματα, δημιουργός του οποίου είναι ο αρχαίος συνονόματος σου. Σε αυτόν το συλλογισμό πάμε από κάτι γενικό προς το ειδικό.

Για κάθε Α ισχύει Β. Το Γ είναι Α. Άρα Β.

Ένα γνωστό παράδειγμα του συγκεκριμένου συλλογισμού είναι το εξής:

Οι άνθρωποι είναι θνητοί.

Ο Σωκράτης είναι άνθρωπος.

Άρα ο Σωκράτης είναι θνητος.

Ένα άλλο γνωστό παράδειγμα λανθασμένης χρήσης του παραγωγικού συλλογισμού είναι το γνωστό με τον αστυνομικό και το μπουζούκι.

Ο αστυνομικός είναι όργανο.

Το μπουζούκι ειναι όργανο.

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Το οποίο είναι δομημένο λανθασμένα καθώς δεν ακουλουθεί τη δομή που ορίσαμε πριν, άρα δεν μπορεί να βγάλει λογικό συμπέρασμα.

Το σωστό θα ήταν:

Τα όργανα είναι μπουζούκια.

Ο αστυνομικός είναι όργανο.

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Όπως βλέπουμε το συμπέρασμα είναι λανθασμένο αφού η πρώτη πρόταση δεν είναι αληθής, τα όργανα δεν είναι μόνο μπουζούκια αν και η αστυνομική είναι και όργανα.

Μέσο του επαγωγικού συλλογισμού λοιπόν καταλήγουμε ότι ο γιατρός είναι ξεπλυμένη, αφού σύμφωνα με τον Lazaross:

Οι άθεοι είναι ξεπλυμένες.

Ο γιατρός είναι άθεος.

Άρα ο γιατρός είναι ξεπλυμένη.

Ο συλλογισμός από άποψη "δόμησης" είναι σωστός, άρα εάν η πρώτη δήλωση είναι αληθής τότε ο γιατρός πρέπει να είναι ξεπλυμένη εφόσον είναι άθεος.

Δεν μπορείς να αμφισβητήσεις την εγκυρότητα του επαγωγικού συλλογισμού καθώς δηλώνεις πατριώτης και μη ανθέλληνας και ο συλλογισμός δημιουργήθηκε από τους αρχαίους Έλληνες, και όπως είναι γνωστό ένας πατριώτης πρέπει να τιμά και να εκθειάζει την εγκυρότητα τον επιτευγμάτων των αρχαίων Ελλήνων και μόνο ένας ανθέλληνας θα ασκούσε κριτική ή θα τους αμφισβητούσε.

Αυτό προκύπτει και βάσει του επαγωγικού συλλογισμού, αφού:

Ένας πατριώτης δεν αμφισβητεί την εγκυρότητα και αλήθεια των λεγομένων των αρχαίων Ελλήνων.

Ο Αριστοτέλης είναι πατριώτης.

Άρα ο Αριστοτέλης δεν αμφισβητεί την εγκυρότητα και αλήθεια των λεγομένων των αρχαίων Ελλήνων.


Αν τα αμφισβητήσεις λοιπόν δεν θα ήσουν πατριώτης αλλά... Ανθέλληνας!

Βέβαια όμως ως πατριώτης οφείλεις να τα γνωρίζεις όλα αυτά και το γεγονός ότι δεν τα γνωρίζεις σε κάνει μη πατριώτη, αφού όλοι οι πατριώτες πρέπει να γνωρίζουν την ελληνική ιστορία, οπότε η κατάσταση οδηγείται σε παράδοξο και θα πρέπει να απευθυνθούμε στον Ζήνωνα και τις χελώνες και τα βέλη του.

Καθώς όμως, όπως είναι γνωστό, εάν σε πάρα πολύ μικρό χώρο, όπως αυτό το post, περιορίσουμε μεγάλη ποσότητα μάζας, όπως τα πράγματα για τα οποία έχεις άγνοια, η μάζα θα φτάσει σε κρίσιμα επίπεδα με αποτέλεσμα τη δημιουργία μελανής οπής (λαϊκιστί μαύρης τρύπας) πράγμα καταστροφικό για όλους μας, οπότε θα πρέπει να σταματήσουμε εδώ για να αποφύγουμε τον κινδ....

Ω, σκατά! Πολύ αργά, αυτή η τελευταία προσθήκη έφερε την κρίσιμη ποσόστητα μάζας άγνοιας!

Ευτυχώς είναι αρκετά μικρή και βρισκόμασται ασφαλείς έξω από τον ορίζοντα γεγον... Ωχ, όχι! Έγινε μεγαλύτερη!

Βοήθεια, βοήθεια!

ΧΑΝΟΜΑΙ XANOMΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ














Γεια σας, είμαι ο Svoin από το μέλλον.

Θέλω να σας πληροφορήσω ότι τελικά ο Αριστοτέλης θα γίνει άθεος, θα παραδεχτεί ότι ο Άρης είναι χάλια ομάδα φωνάζοντας "ΠΑΟΚ κι ας μη γαμήσω ποτέ" και θα πάει διακοπές στα Σκόπια λέγοντας "Πάω διακοπές στη Μακεδονία".
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

:clap: :clap: :clap:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τι είν' οι άθεοι;
Μην είν' κουμούνια;
Μην είναι αναρχομούτρα και φρικιά;
Μην είναι μπουχτισμένοι από τη μούφα;
Μην είναι σπασικλάκια τελικά;

Όλα είν' οι άθεοι!
Κι αυτά και κείνα,
και κάτι που 'χουμε μεσ' στα μυαλά
που έχει βαρεθεί την παραμύθα
και κράζει μέσα μας, ε φτάνει πια!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση