Περί Αθεΐας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτο ειναι το θεμα, αποδιδεις θεολογικη σημασια στις λεξεις, χωρις να εχεις τη σχετικη αρμοδιοτητα.
γιατι χριστιανος ορθοδοξος ειναι αυτος που ακολουθει το ορθοδοξο δογμα;
αυτος ο ορισμος ειναι δικος σου. Υπαρχουν ορθοδοξοι που δεν γνωριζουν καν ποιο ειναι αυτο, οχι μονο σημερα αλλα σε ολοκληρη την ιστορια. Αγραμματοι ανθρωποι, παιδια, αμυητοι κλπ.
Μηπως και οι "αμαρτωλοι" ΧΟ δεν ειναι ορθοδοξοι; Ποσοι ηταν οι ορθοδοξοι το 1200;
Ο χριστιανισμος ανεκαθεν ηταν μια θρησκεια που απευθυννταν σε πραγματικους ή δυνητικα ηλιθιους.
Με δογματα γεματα αντιφασεις, με αντικρουομενες γραφες και φοβερη υποκρισια.
Δεν μπορει να ειναι κανεις "πραγματικος ορθοδοξος", με τον δικο σου ορισμο, γιατι οτι και να κανει, οτι και να πιστευει, αν το κρινεις με τη λογικη, παραβιαζει τουλαχιστον μια απο τις "διδαχες" της Παλαιας και της Καινης Διαθηκης.
Οποτε αν ο ορισμος σου καταληγει στο οτι ο "ορθοδοξος" ειναι μια ιδιοτητα που δεν υπαρχει, ειναι ενας αχρηστος ορισμος, που δεν περιγραφει το θρησκευτικο φαινομενο.

Μοναδικος αρμοδιος για να κρινει ποιος ειναι ορθοδοξος και ποιος οχι, ειναι ο επισημος φορεας της ορθοδοξιας.
Αν λοιπον αυτος ο φορεας αποδιδει την ιδιοτητα του ορθοδοξου με το βαπτισμα και την αφαιρει με τον αφορισμο ή με την υπευθυνη δηλωση, χωρις θεολογικου ή δογματικου τυπου κριτηρια, και τα ενδιαμεσα τα θεωρει "αμαρτιες" που συγχωρουνται, τους "απιστους" , "απολωλοτα προβατα" και δε συμμαζευεται,
εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πεις οτι η εννοια του ορθοδοξου στερειται (στερεης ή παραμικρης) θεολογικης υποστασης και εχει καθαρα κοινωνιολογικο/πολιτιστικο χαρακτηρα.
Δεν μπορεις ομως να την αφαιρεσεις απο το κοσμο. Μπορεις να πεις απλα οτι ειναι ενα αδειανο πουκαμισο απο θεολογικη αποψη.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:γιατι χριστιανος ορθοδοξος ειναι αυτος που ακολουθει το ορθοδοξο δογμα;
Υπαρχει υποκειμενικος και αντικειμενικος ορισμος. Και οι ιδιοι οι χριστιανοι παιζουν με την αμφισημια πχ 97% οι βαπτισμενοι αλλα ο ταδε βαπτισμενος εγκληματιας δεν ειναι αυθεντικος Σκωτσ... εεε χριστιανος. Ειναι θλιβερη αυτη η βασισμενη σε τυπικοτητες προσπαθεια αποφυγης της κριτικης εκ μερους των χριστιανων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

thechristian έγραψε:Καλησπερα,
Ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος και θα ηθελα να ακουσω την ιδεολογια και τα επιχειρηματα σας ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ. Μετα με τη σειρα μου θα σας απαντησω με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και αν θελει ο Θεος ισως να σας μεταπεισω.
Ευχαριστω
Αυτό με την ιδεολογία να πω την αλήθεια δεν το έχω καταλάβει. Πρέπει να υπάρχει ιδεολογία πίσω από την αθεΐα; Προσωπικά πιστεύω ότι η λέξη ιδεολογία και μόνο παραπέμπει σε κάτι στο οποίο έχεις πίστη. Ο καθένας μας μπορεί να μην πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη, έχοντας αυτό σαν κοινό μεταξύ μας, αλλά παρόλα αυτά οι ιδέες μας να είναι εντελώς διαφορετικές. Ως εκ τούτου για εμένα τουλάχιστον δεν είναι κάποια ιδεολογία ο λόγος που δεν πιστεύω. Είναι η έλλειψη αποδείξεων και η παρουσίαση αφελών επιχειρημάτων από τις υπάρχουσες θρησκείες που με οδήγησε στο να θεωρώ ότι η ύπαρξη κάποιου θεού γενικώς έχει μια πολύ μικρή πιθανότητα, ενώ η ύπαρξη των θεών των υπαρχουσών θρησκειών, όσο κατάφερα να το ψάξω, με την μορφή που παρουσιάζονται δεν έχουν καμία πιθανότητα να υφίστανται.

Θα ήθελα να διαβάσω τα επιχειρήματα που λες ότι έχεις, αν και υποψιάζομαι ότι θα είναι επιχειρήματα που έχω ξανακούσει/ξαναδιαβάσει και έχουν απορριφθεί.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

thechristian έγραψε:Καλησπερα,
Ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος και θα ηθελα να ακουσω την ιδεολογια και τα επιχειρηματα σας ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ. Μετα με τη σειρα μου θα σας απαντησω με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και αν θελει ο Θεος ισως να σας μεταπεισω.
Ευχαριστω
Δεν έχω επιχειρήματα, έχω διαφορετική κοσμοαντίληψη όπου δεν χωράει η έννοια του παντοδύναμου όντος με συνείδηση.
Ο χριστιανικός θεός είναι προσωπικός και ενσυνείδητος. Αφού λοιπόν διαθέτει συνείδηση και άρα συναίσθηση του εαυτού του, έχει και εγώ και ακολούθως έχει και βούληση, όπως και θέτει σκοπούς, μεροληπτεί, εκβιάζει, επιβραβεύει ή τιμωρεί, έχει περιούσιο λαό, παίρνει θέση σε διάφορα πράγματα και έχει κάποιο σκοπό. Όλα αυτά είναι τα μειονεκτήματα ενός υπέρτατου όντος με συνείδηση, έτσι όπως τον θέλουν οι πολύπλοκες ανθρώπινες κοινωνίες που πέρασαν από τον ανιμισμό σε πιο πολύπλοκα θρησκευτικά και θεολογικά πράγματα, για να καλύψουν κοινωνικές ανάγκες ή αδιέξοδα και προβλήματα. Σε ένα σύμπαν που δεν έχει σκοπό και σκοπιμότητα, δεν υπάρχει λόγος ούτε καν να συζητάμε για υπέρτατες διάνοιες και συνειδήσεις. Η τελολογία ως θεμελιώδης έννοια αποτελεί φιλοσοφική μπαρούφα ολκής.
Τελολογία
Τελεολογία
Teleological argument

Ο R. Feynman για το σύμπαν χωρίς νόημα και σκοπό:
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να κατι που θα με κανει να ξανα γραφω και κλασσικα να με ξανακραξετε ολοι :D

αγαπημενη μου ιοκαστη εχει μια λογικη αυτο που λες αλλα οχι για την πλειοψηφια

ναι οταν εισαι ΑΡΗΣ θα ακολουθεις τα της ομαδας σου γηπεδο με φανελες κασκολ και τραγουδας δεν εχω γκομενα δεν εχω λεφτα ΑΡΗΣ και δεν ειμαι καλα
βεβαια απο την αλλη οταν λενε γραφτειτε μελοι στην ομαδα παρτε διαρκειας στηριξτε και αλλα αθληματα και αλλα πολλα τα οποια αρκετοι δεν ακολουθουμε ε δε μπορει να μας πει καποιος δεν ειστε σωστοι αρειανοι επειδη δεν κανατε αυτα

ε το ιδιο ειναι και με τους ορθοδοξους τους καθολικους και γενικα
επειδη δεν νηστευεις 40μερες και θελεις να εχεις σχεσεις πριν παντρευτεις ε δε μπορει να σε λενε καποιοι δεν εισαι σωστος αρα αλλαξιοπιστισε

σιγουρα ο καθε ενας θελει τους πιστους τους να ακολουθουνε τους κανωνες τους αλλα εποιμενω οτι δεν ειναι σωστο και αν δεν τα εφαρμοζεις δεν σημαινει κατι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ε το ιδιο ειναι και με τους ορθοδοξους τους καθολικους και γενικα
επειδη δεν νηστευεις 40μερες και θελεις να εχεις σχεσεις πριν παντρευτεις ε δε μπορει να σε λενε καποιοι δεν εισαι σωστος αρα αλλαξιοπιστισε
Βασικά δεν σου λένε κάποιοι ότι δεν είσαι σωστός, η ίδια η θρησκεία σου το λέει μέσα απο τις εντολές που υποτίθεται έδωσε ο Θεός στον Μωυσή ή μέσα από τα υποτίθεται θεόπνευστα κείμενα των Αποστόλων που βάζουν όρους, κανόνες και απαγορεύσεις. Δεν είσαι δηλαδή στα μάτια κάποιου ανθρώπου άπιστος, αλλά στα μάτια του θεού που πιστεύεις. Αρα με το να μην ακολουθείς κατα γράμμα το δόγμα σου, στην ουσία κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι είσαι πιστός, επειδη αν όντως υπάρχει αυτή η ανώτερη δύναμη που έθεσε τους κανόνες αυτούς, με το "ολίγον έγκυος" δεν γλυτώνεις. One way εισιτήριο για τα καζάνια.

Ο παραλληλισμός με την ομάδα του Άρη είναι κάπως ατυχής. Εγώ σαν Αρειανός δεν διάβασα κάποιο καταστατικό του πιστού ή σωστού φιλάθλου που με υποχρεώνει να πάρω διαρκείας ή φανέλες ή κασκόλ και ότι αν δεν πάρω όλα τα παραπάνω αλλά απλά παρακολουθώ το ματσάκι στην τηλεόραση είμαι "αμαρτωλός Αρειανός" και θα με βάλουν στην θύρα 4 του μπάοκ φορώντας κασκόλ του Αρη για να με πλακώνουν τα μπαόκια για μια αιωνιότητα. Στην θρησκεία του χριστιανισμού έχω διαβάσει το ανάλογο όμως.

Στο θέμα της πίστης ή πιστεύεις κανονικά και προσδοκείς ότι θα πας στον παράδεισο που σου έταξε η εκκλησία σου, ή παίζεις κορώνα γράμματα στο "πιστόμετρο" να πιάσεις πάνω απο 50% πιστοσύνης για να περάσεις το face control του άγιου Πέτρου. Έκανε και μια πετυχημένη διαφήμιση η wind πρόσφατα που απεικονίζει 100% το πως σκέφτεται ο μέσος χριστιανός. Εκπτώσεις στο αμαρτιόμετρο! :lol:
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Η διαφορα ειναι ότι η θρησκεία έχει δογμα που καθορίζει τι πρέπει να κάνει ένας πιστός τις και τι πρέπει να πιστεύει και όταν ξεφεύγει από το δογμα τότε θεωρείτε αιρετικός
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:αυτο ειναι το θεμα, αποδιδεις θεολογικη σημασια στις λεξεις, χωρις να εχεις τη σχετικη αρμοδιοτητα.
γιατι χριστιανος ορθοδοξος ειναι αυτος που ακολουθει το ορθοδοξο δογμα;
Ε; Συγνώμη βρε Kapages αλλά αυτή η ερώτηση μου φαίνεται πολύ άκυρη. Γιατί αυτό λέει η Ορθόδοξη εκκλησία προφανώς. Όταν ο χριστιανός ορθόδοξος θέλει να ανήκει σ'αυτή την εκκλησία θα ακολουθεί και τους κανόνες της, όπως όλοι όσοι θέλουν να ανήκουν σε κάποιο group. Και στις θρησκείες οι κανόνες είναι πολύ συγκεκριμένοι και αυστηροί. Δεν αποδίδω εγώ καμία θεολογική σημασία στις λέξεις, την αποδίδει η εκκλησία και καλά κάνει και μια χαρά αρμοδιότητα έχει (της την δίνουν άλλωστε οι ίδιοι οι πιστοί). Και συνεχίζεις:
kapages έγραψε:Υπαρχουν ορθοδοξοι που δεν γνωριζουν καν ποιο ειναι αυτο, οχι μονο σημερα αλλα σε ολοκληρη την ιστορια. Αγραμματοι ανθρωποι, παιδια, αμυητοι κλπ.
Μηπως και οι "αμαρτωλοι" ΧΟ δεν ειναι ορθοδοξοι; Ποσοι ηταν οι ορθοδοξοι το 1200;
Καλά, μπορώ να το δεχτώ το 1200, όμως το 2014 όχι δε το δέχομαι. Αν κάποιος δε μπορεί να σκεφτεί 2 λογικά πράγματα και να μάθει 2 πράγματα στην εποχή μας είναι ηλίθιος (εκτός κι αν είναι 80 χρονών ή όντως καθυστερημένος κλπ κλπ κλπ...). Γιατί η άγνοια πρέπει να αποτελεί δικαιολογία; Ειδικά όταν έχει τέτοια αποτελέσματα στην κοινωνία;;;; Να μου πουν πως θα ζω μπορούν, να ξέρουν τι τους γίνεται δε μπορούν;
kapages έγραψε:Ο χριστιανισμος ανεκαθεν ηταν μια θρησκεια που απευθυννταν σε πραγματικους ή δυνητικα ηλιθιους. Με δογματα γεματα αντιφασεις, με αντικρουομενες γραφες και φοβερη υποκρισια.
Και που είναι το κακό στο να το εντοπίζω και να το τονίζω αυτό; Ίσα ίσα, περισσότερο σεβασμό τους δείχνω με το να μην αποδέχομαι αμέσως ότι όλοι οι χριστιανοί είναι έστω και δυνητικά ηλίθιοι και να θεωρώ πως με ένα καλό ταρακούνημα ίσως ξεκολλήσουν. Και το να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι μέλη της ορθόδοξης εκκλησίας γιατί δεν είναι ορθόδοξοι με τον τρόπο που ορίζει η εκκλησία νομίζω πως είναι ένα καλό πρώτο βήμα.
kapages έγραψε:Δεν μπορει να ειναι κανεις "πραγματικος ορθοδοξος", με τον δικο σου ορισμο, γιατι οτι και να κανει, οτι και να πιστευει, αν το κρινεις με τη λογικη, παραβιαζει τουλαχιστον μια απο τις "διδαχες" της Παλαιας και της Καινης Διαθηκης. Οποτε αν ο ορισμος σου καταληγει στο οτι ο "ορθοδοξος" ειναι μια ιδιοτητα που δεν υπαρχει, ειναι ενας αχρηστος ορισμος, που δεν περιγραφει το θρησκευτικο φαινομενο.
Βασικά δεν καταλήγει ο δικός μου ορισμός σ'αυτό, καταλήγει ο δικός τους ορισμός σ'αυτό. Θεωρώ πολύ μεγάλο λάθος αυτή την προσέγγιση που έχεις, δεν τον έβγαλα από τον κώλο μου τον ορισμό (sorry, nox talking :p), δικός τους είναι. Και μάλιστα όποτε τους συμφέρει τον επικαλούνται. Γιατί πρέπει εγώ να κλείνω το στόμα σ'όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου; Μπορεί ο άλλος να εθελοτυφλεί όσο θέλει και μπορώ κι εγώ να προσπαθώ να του το τρίψω στη μούρη ότι το κάνει.
kapages έγραψε:Μοναδικος αρμοδιος για να κρινει ποιος ειναι ορθοδοξος και ποιος οχι, ειναι ο επισημος φορεας της ορθοδοξιας....Δεν μπορεις ομως να την αφαιρεσεις απο το κοσμο. Μπορεις να πεις απλα οτι ειναι ενα αδειανο πουκαμισο απο θεολογικη αποψη.
Μα αν πάνε όλοι οι πιστοί να ρωτήσουν έναν πνευματικό τίγκα στην αμαρτία θα τους βρει. Απλά δεν πάνε γιατί στην ουσία τα έχουν ψιλοχεσμένα όλα αυτά και σιγά μην κάτσει ο άλλος να ακούσει ότι δεν πρέπει να κάνει σεξ πριν τον γάμο... Άσε που η εκκλησία το κάνει, οι παπάδες λένε τόσα στα κανάλια και οι περισσότεροι χριστιανοί δεν συμφωνούν (ελπίζω) απλά δεν κάθονται να προβληματιστούν κι η εκκλησία δε θέλει να χάσει πελάτες. Ξανά, γιατί να μην το πω ότι είναι έτσι;

Επίσης προφανώς και δεν την αφαιρώ την ταμπέλα της ορθοδοξίας από κανέναν. Δεν πάω με το ζόρι δηλαδή να τους το επιβάλω. Απλά τους λέω πόσο άκυρο είναι αυτό που κάνουν.

Κι αυτό είναι το θέμα ακριβώς. Οι χριστιανοί (και πολλοί άλλοι) τα θέλουν όλα δικά τους. Όποτε τους βολεύει καθολικοί και ορθόδοξοι άλλη εκκλησία, άλλα πιστεύω, καμία σχέση σου λέω! Τότε το δόγμα αποκτά σημασία. Όποτε τους βολεύει να κάνουν τα στραβά μάτια στο δόγμα τα κάνουν. Όποτε τους βολεύει να ακολουθήσουν κάτι κάτα γράμμα το ακολουθούν. Όποτε δεν τους βολεύει δεν το ακολουθούν. Ε δεν βλέπω κανένα λόγο να δεχτώ αυτή την ασυδοσία. Όταν έρχεται ο άλλος και μου λέει ότι είναι χριστιανός ορθόδοξος και δεν πρέπει να υπάρχουν gay γιατί δε θέλει να ζει σε αμαρτωλή κοινωνία τότε θα απαιτήσω κι εγώ να είναι σωστός χριστιανός ορθόδοξος σε όλα τα σημεία του δόγματός του.

Καταλαβαίνεις τι με ενοχλεί; 1ον το ότι αυτό τους επιτρέπει να προσπαθούν να επιβάλλουν τη δική τους ηθική ονομάζοντάς τη θεόπνευστη (σε όσα σημεία θέλουν πάντα) και 2ον το ότι τσαλακώνουν τη λογική τους απίστευτα για να κάνουν αυτό το συμβιβασμό και προφανώς και θεωρώ πως είναι σημαντικό να το πω αυτό σε κάποιον χριστιανό που ρωτάει τη γνώμη μου (δεν πάω σε τυχαίους περαστικούς να αρχίσω το κήρυγμα :p )
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:
kapages έγραψε:αυτο ειναι το θεμα, αποδιδεις θεολογικη σημασια στις λεξεις, χωρις να εχεις τη σχετικη αρμοδιοτητα.
γιατι χριστιανος ορθοδοξος ειναι αυτος που ακολουθει το ορθοδοξο δογμα;
Ε; Συγνώμη βρε Kapages αλλά αυτή η ερώτηση μου φαίνεται πολύ άκυρη. Γιατί αυτό λέει η Ορθόδοξη εκκλησία προφανώς. Όταν ο χριστιανός ορθόδοξος θέλει να ανήκει σ'αυτή την εκκλησία θα ακολουθεί και τους κανόνες της, όπως όλοι όσοι θέλουν να ανήκουν σε κάποιο group. Και στις θρησκείες οι κανόνες είναι πολύ συγκεκριμένοι και αυστηροί. Δεν αποδίδω εγώ καμία θεολογική σημασία στις λέξεις, την αποδίδει η εκκλησία και καλά κάνει και μια χαρά αρμοδιότητα έχει (της την δίνουν άλλωστε οι ίδιοι οι πιστοί).
Οταν, θα, πρεπει, ειναι...αυτες ειναι δικες σου λεξεις. Αν φτιαξεις δικη σου θρησκεια, να την φτιαξεις "τιμια" και "καθαρη", οπως επιθυμεις (δεν θα ειναι θρησκεια βεβαια μετα, αλλα τελος παντων). Η ορθοδοξη θρησκεια δεν ειναι ετσι, βασιζεται στην υποκρισια. Στην τεχνητη "αμαρτια" και τη "συγχωρεση". Στα "απολωλοτα προβατα" (που παραμενουν ομως προβατα).
Ιοκάστη έγραψε:Και συνεχίζεις:
kapages έγραψε:Υπαρχουν ορθοδοξοι που δεν γνωριζουν καν ποιο ειναι αυτο, οχι μονο σημερα αλλα σε ολοκληρη την ιστορια. Αγραμματοι ανθρωποι, παιδια, αμυητοι κλπ.
Μηπως και οι "αμαρτωλοι" ΧΟ δεν ειναι ορθοδοξοι; Ποσοι ηταν οι ορθοδοξοι το 1200;
Καλά, μπορώ να το δεχτώ το 1200, όμως το 2014 όχι δε το δέχομαι. Αν κάποιος δε μπορεί να σκεφτεί 2 λογικά πράγματα και να μάθει 2 πράγματα στην εποχή μας είναι ηλίθιος (εκτός κι αν είναι 80 χρονών ή όντως καθυστερημένος κλπ κλπ κλπ...). Γιατί η άγνοια πρέπει να αποτελεί δικαιολογία; Ειδικά όταν έχει τέτοια αποτελέσματα στην κοινωνία;;;; Να μου πουν πως θα ζω μπορούν, να ξέρουν τι τους γίνεται δε μπορούν;
δεν σε ρωτησε κανενας αν δεχεσαι την αγνοια η οχι. Αν φτιαξεις δικη σου θρησκεια επισης να απαγορευσεις την αγνοια (το ξεχασα και δεν το εγραψα παραπανω :D ). Η συγκεκριμενη θρησκεια την δεχεται (βαπτιζει νηπια, hello?) εκτος και αν εισαι αλλης θρησκειας, οποτε στα τραινα.
Οταν σου λενε πως να ζησεις, σαφως και μπορεις να χρησιμοποιησεις εναντιον τους τις δικες τους αντιφασεις, αλλα οχι για να τους αποχαρακτηρισεις απο ΧΟ, αλλα για να τους δειξεις οτι η συγκεκριμενη ιδιοτητα ειναι αδειανο πουκαμισο, οποτε δεν δικαιουνται να ομιλουν εξ ονοματος της (δεν δικαιουνται γενικως φυσικα να σου λενε πως να ζησεις, αλλα ενας λογος παραπανω).
Ιοκάστη έγραψε:
kapages έγραψε:Ο χριστιανισμος ανεκαθεν ηταν μια θρησκεια που απευθυννταν σε πραγματικους ή δυνητικα ηλιθιους. Με δογματα γεματα αντιφασεις, με αντικρουομενες γραφες και φοβερη υποκρισια.
Και που είναι το κακό στο να το εντοπίζω και να το τονίζω αυτό; Ίσα ίσα, περισσότερο σεβασμό τους δείχνω με το να μην αποδέχομαι αμέσως ότι όλοι οι χριστιανοί είναι έστω και δυνητικά ηλίθιοι και να θεωρώ πως με ένα καλό ταρακούνημα ίσως ξεκολλήσουν. Και το να συνειδητοποιήσουν ότι δεν είναι μέλη της ορθόδοξης εκκλησίας γιατί δεν είναι ορθόδοξοι με τον τρόπο που ορίζει η εκκλησία νομίζω πως είναι ένα καλό πρώτο βήμα.
Αν επιθυμεις να φερεις "μια ταξη" στο χαος και το παραλογισμο της θρησκειας, να λες τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη, να κανεις τους ανθρωπους να "συνειδητοποιησουν" κλπ, μπορεις απλα να δειξεις την απουσια θεολογικου νοηματος και την υποκρισια της ιδιοτητας ΧΟ. Η αμφισβητηση της υπαρξης της ιδιας της ιδιοτητας ειναι εκτος δικαιοδοσιας σου. Η Εκκλησια ειναι ενα ανοικτο κλαμπ, στο οποιο καποιοι επιλεγουν να ειναι και η Εκκλησια επιλεγει να τους αφηνει.
Ιοκάστη έγραψε:
kapages έγραψε:Δεν μπορει να ειναι κανεις "πραγματικος ορθοδοξος", με τον δικο σου ορισμο, γιατι οτι και να κανει, οτι και να πιστευει, αν το κρινεις με τη λογικη, παραβιαζει τουλαχιστον μια απο τις "διδαχες" της Παλαιας και της Καινης Διαθηκης. Οποτε αν ο ορισμος σου καταληγει στο οτι ο "ορθοδοξος" ειναι μια ιδιοτητα που δεν υπαρχει, ειναι ενας αχρηστος ορισμος, που δεν περιγραφει το θρησκευτικο φαινομενο.
Βασικά δεν καταλήγει ο δικός μου ορισμός σ'αυτό, καταλήγει ο δικός τους ορισμός σ'αυτό. Θεωρώ πολύ μεγάλο λάθος αυτή την προσέγγιση που έχεις, δεν τον έβγαλα από τον κώλο μου τον ορισμό (sorry, nox talking :p), δικός τους είναι. Και μάλιστα όποτε τους συμφέρει τον επικαλούνται. Γιατί πρέπει εγώ να κλείνω το στόμα σ'όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου; Μπορεί ο άλλος να εθελοτυφλεί όσο θέλει και μπορώ κι εγώ να προσπαθώ να του το τρίψω στη μούρη ότι το κάνει.
νομιζω οτι ημουν σαφης. Θεολογικα μπορεις να πεις οτι ΧΟ δεν υπαρχει λογω των αντιφασεων, οποτε αν καποιος σου μιλαει για την θεολογικη σημασια του να ειναι ΧΟ, εχεις ολα τα οπλα αλλα και το δικαιωμα να μην κρατησεις το στομα σου κλειστο.
Απο εκει και περα, εσυ σαν λογικος και ορθολογικος ανθρωπος, δεν μπορεις να ισοπεδωσεις, σαν να μην υπαρχει, το κοινωνικο φαινομενο της πιστης των ανθρωπων οτι ειναι ΧΟ και της ενταξης τους σε αυτη τη θρησκεια.
Αντιστοιχα, δεν υπαρχει ορισμος του Ελληνα σαν εθνικη εννοια, χωρις καποια αναφορα σε αυτοπροσδιοριστικη πιστη. Αυτο δεν σημαινει οτι καποιος μπορει να πει "δεν υπαρχουν Ελληνες", αλλα μπορει να πει "οσοι πιστευουν οτι ειναι Ελληνες για Χ,Ψ λογους, στερουνται επιστημονικης τεκμηριωσης. Η συγκεκριμενη εθνικη τους ιδιοτητα ειναι καθαρα ψυχολογικη και αυτοαναφερομενη".
Ιοκάστη έγραψε:
kapages έγραψε:Μοναδικος αρμοδιος για να κρινει ποιος ειναι ορθοδοξος και ποιος οχι, ειναι ο επισημος φορεας της ορθοδοξιας....Δεν μπορεις ομως να την αφαιρεσεις απο το κοσμο. Μπορεις να πεις απλα οτι ειναι ενα αδειανο πουκαμισο απο θεολογικη αποψη.
Μα αν πάνε όλοι οι πιστοί να ρωτήσουν έναν πνευματικό τίγκα στην αμαρτία θα τους βρει. Απλά δεν πάνε γιατί στην ουσία τα έχουν ψιλοχεσμένα όλα αυτά και σιγά μην κάτσει ο άλλος να ακούσει ότι δεν πρέπει να κάνει σεξ πριν τον γάμο... Άσε που η εκκλησία το κάνει, οι παπάδες λένε τόσα στα κανάλια και οι περισσότεροι χριστιανοί δεν συμφωνούν (ελπίζω) απλά δεν κάθονται να προβληματιστούν κι η εκκλησία δε θέλει να χάσει πελάτες. Ξανά, γιατί να μην το πω ότι είναι έτσι;
Επίσης προφανώς και δεν την αφαιρώ την ταμπέλα της ορθοδοξίας από κανέναν. Δεν πάω με το ζόρι δηλαδή να τους το επιβάλω. Απλά τους λέω πόσο άκυρο είναι αυτό που κάνουν.

Κι αυτό είναι το θέμα ακριβώς. Οι χριστιανοί (και πολλοί άλλοι) τα θέλουν όλα δικά τους. Όποτε τους βολεύει καθολικοί και ορθόδοξοι άλλη εκκλησία, άλλα πιστεύω, καμία σχέση σου λέω! Τότε το δόγμα αποκτά σημασία. Όποτε τους βολεύει να κάνουν τα στραβά μάτια στο δόγμα τα κάνουν. Όποτε τους βολεύει να ακολουθήσουν κάτι κάτα γράμμα το ακολουθούν. Όποτε δεν τους βολεύει δεν το ακολουθούν. Ε δεν βλέπω κανένα λόγο να δεχτώ αυτή την ασυδοσία. Όταν έρχεται ο άλλος και μου λέει ότι είναι χριστιανός ορθόδοξος και δεν πρέπει να υπάρχουν gay γιατί δε θέλει να ζει σε αμαρτωλή κοινωνία τότε θα απαιτήσω κι εγώ να είναι σωστός χριστιανός ορθόδοξος σε όλα τα σημεία του δόγματός του.

Καταλαβαίνεις τι με ενοχλεί; 1ον το ότι αυτό τους επιτρέπει να προσπαθούν να επιβάλλουν τη δική τους ηθική ονομάζοντάς τη θεόπνευστη (σε όσα σημεία θέλουν πάντα) και 2ον το ότι τσαλακώνουν τη λογική τους απίστευτα για να κάνουν αυτό το συμβιβασμό και προφανώς και θεωρώ πως είναι σημαντικό να το πω αυτό σε κάποιον χριστιανό που ρωτάει τη γνώμη μου (δεν πάω σε τυχαίους περαστικούς να αρχίσω το κήρυγμα :p )
μου το χαλας τωρα, γιατι σε φανταζομουν με φυλλαδια στα χερια "γιατι δεν εισαι ΧΟ"! :D
Νομιζω οτι θα επαναλαβω τον εαυτο μου.
Για αυτα που σε ενοχλουν, σαφως και εχεις δικαιωμα να μιλησεις και να τα καταδειξεις.
"Αν πιστευεις οτι εισαι ΧΟ λογω δογματικης πιστης και εχει θεολογικο νοημα η θρησκεια σου, παρε 10 δογματικες αντιφασεις να πορευεσαι, παρε αλλες 10 αντιφασεις στις Αγιες Γραφες σου, παρε και αλλους 10 Αγιους που σκοτωσαν τη μανα τους, παρε και 10 απο μενα. Και μην αρχισεις καν να ομιλεις για κοινωνικη ηθικη και λοιπα, γιατι θα γινω αγενης και δεν το θελω".
no problemo.
Αλλα, παροτι αδειανο, το πουκαμισο ειναι πουκαμισο. Η σημαια ειναι σημαια. Η ομαδα ειναι ομαδα. Συμβολα και ταμπελες, ομαδες που επιλεγουν οι ανθρωποι να ενταχθουν. Και μονη αυτη η ενταξη, απο κοινωνιολογικη αποψη εχει αυθυπαρκτη οντοτητα, τους διαχωριζει και τους χαρακτηριζει.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Well, διαφωνούμε στην προσέγγιση. Εγώ θεωρώ πως μπορώ να λέω ότι θέλω, ειδικά από τη στιγμή που με ρωτάνε τη γνώμη μου και δεν πάω να την επιβάλλω με το ζόρι. Θεωρώ πως μπορώ να υποδεικνύω την υποκρισία και την άγνοια όπου την εντοπίζω (και ναι, την εντοπίζω συχνά σε σύμβολα που ο καθένας μεταφράζει όπως θέλει, με εκνευρίζει αυτό). Πάντα βέβαια οι πράξεις μας είναι επηρεασμένες από τις εμπειρίες μας. Εμένα με προβλημάτισε πολύ αυτό όταν ήμουν χριστιανή (είχα διάφορους που μου έδειχναν αυτή ακριβώς την υποκρισία και πως η ορθοδοξία δεν είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου κλπ) και το πρώτο βήμα προς την αθεΐα ήταν να απομακρυνθώ από την οργανωμένη θρησκεία. Οπότε δίνω αρκετό βάρος εκεί.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

οκ, δεν προσπαθω να σε πεισω να μη λες οτι θες, διατυπωνω τη δικη μου αποψη για το τι ειναι ορθο να λεμε και τι οχι κατα τη στιγμη που υποδεικνυουμε "την υποκρισία και την άγνοια όπου την εντοπίζουμε".
Δεν διαφωνω με τον σκοπο σου, σαν πρωτο βημα η απομακρυνση απο την επισημη θρησκεια, ειναι σημαντικο, απλως δεν θα ελεγα σε καποιον ανακριβειες για να τον πεισω.
Γιατι, αν ειναι λιγο εξυπνος και αντιδρασει, θα μου τις γυρισει στα μουτρα οποτε δωρον αδωρον η προσπαθεια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Kapages δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα γιατί προφανώς εγώ δεν τις θεωρώ ανακρίβειες κι ως τώρα δεν έχει βρεθεί κανένας που να έχει αξιόλογα (κατά τη γνώμη μου) επιχειρήματα για το αντίθετο (βασικά οι περισσότεροι πιστοί που μιλάω, που δεν είναι φανατισμένοι, συμφωνούν μ'αυτό που λέω). Δεν είναι θέμα εξυπνάδας, δε μπορούν να μου τις γυρίσουν στη μούρη γιατί πολύ απλά ο πιστός δε θέλει να δεχτεί ότι η εκκλησία του είναι ένα τσίρκο υποκρισίας (που αυτό είναι το βασικό δικό σου επιχείρημα).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Από ότι φαίνεται πάντως ο OP μας εγκατέλειψε :P
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

εφοσον το τελικο σου αντεπιχειρημα σε οσα ανελυσα ειναι οτι
μπορεις να λες οτι θελεις οταν αντιμετωπιζεις την υποκρισια (λες και εγω σου απαγορευσα, ή δεν ειμαι αναλογα σκληρος με αυτην)...

....

τελος παντων...ισως ειναι λιγο εκτος φασης αυτος ο διαλογος . Εσυ καταθετεις τη προσωπικη σου εμπειρια και το βιωμα σαν αθεη, ενω εγω αναλυω και διυλιζω την τεχνικη ορθοτητα, λες και ειμαι σε αποκομμενο απο το κοσμο σε πυργο.

Απορω παντως ποσο περιεργα σκεφτονται αυτοι οι πιστοι με τους οποιους συζητας.
Δεν δεχονται οτι η Εκκλησια ειναι τσιρκο υποκρισιας, αλλα δεχονται μεσω διαφορετικης διατυπωσης οτι δεν ειναι ΧΟ για τον ιδιο ακριβως λογο.
:think:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πάντως ρε συ Kapages αν ο ίδιος ο πιστός δηλώσει ότι αποδέχεται τις γραφές ως λόγο του θεού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν στον διάλογο οι αντιφάσεις και οι παραλογισμοί των γραφών; Τώρα αν παραδεχτεί ότι δεν αποδέχεται πλήρως τις γραφές τότε δεν πρέπει να του επισημανθεί ότι η ηγεσία του κλάμπ στο οποίο θέλει να ανήκει δεν θα τον αποδεχόταν σαν μέλος του αν το ήξερε; Αν από την άλλη σου πει "δε με νοιάζει τι λέει το ιερατείο και οι θεολόγοι, εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ορθόδοξο γιατί αυτό νοιώθω ότι με εκφράζει" δεν μπορείς να του επισημάνεις ότι μια τέτοια προσέγγιση κάνει το ίδιο το περιεχόμενο της έννοιας της ορθοδοξίας στερούμενο νοήματος αφού ο καθένας τότε μπορεί να δίνει στον όρο ορθοδοξία ότι νόημα θέλει; Γιατί λοιπόν να μην μπορώ κι εγώ να πω ότι δεν πιστεύω στον θεό αλλά αυτοπροσδιορίζομαι ως ορθόδοξος λόγω, ξέρω γω, παράδοσης; Μέχρι ποιό σημείο μπορούμε δηλαδή να δεχτούμε (στο πλαίσιο του διαλόγου εννοείται,αν ο άλλος θέλει να αυτοπροσδιορίζεται ως πολίτης του Άλφα Κενταύρου με γειά του με χαρά του και περαστικά του) την απόλυτη και ανεξάρτητη από το δόγμα δυνατότητα του αυτοπροσδιορισμού;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σαν θρησκεια οριζεται ενα συνολο εθιμων και παραδοσεων που ακολουθειται απο τους πιστους ωστε αυτοι να ξεχωριζουν απο πιστους μιας αλλης θρησκειας η ενος αλλου δογματος της ιδιας θρησκειας που κι αυτο εχει αντιστοιχες διαφορες βασισμενες πανω στα εθιμα.

Ποιος χριστιανος εχει αραγε διαβασει τα πατερικα κειμενα,η τους κωδικες και ξερω εγω τι αλλο,γνωριζει τις δογματικες διαφορες της θρησκειας του.Ολοι μπορει να εχουν απο μια καινη διαθηκη στα σπιτια τους και ολοι ανεξαιρετως αν τους ρωτησεις θα πουν οτι την εχουν διαβασει και φυσικα ολοι μα ολοι οταν πηγαινουν εκκλησια παρακολουθουν και καταλαβαινουν με καθε λεπτομερεια το τι λεγεται και το τι σημαινει το καθε τι εκει περα μεσα σε μια παρασταση διαρκειας τεσσαρων ωρων.

Τα ιδια ακριβως ισχυουν και για ολες τις υπολοιπες θρησκειες.Και φυσικα κανουν ολοι οτι δεν καταλαβαινουν οτι προκειται για μια διαπλανητικη απατη,γιατι πιστος στην πραγματικοτητα δεν σημαινει αλλο απο εθελουσια,η πραγματικη βλακεια και πραγματικα η πιστη δοκιμαζει τα ορια αντοχης του ανθρωπου για το πως αυτος συμπεριφερεται μεσα σε ενα πραγματικο περιβαλλον της απολυτης βλακειας.

Πιστη,δηλαδη αν παψει ο ανθρωπος να ειναι η να παριστανει τον εξυπνο,τοτε ολα αυτα θα του φανουν φυσιολογικα.Και για αλλη μια φορα ο ανθρωπος ειναι παλι ο φταιχτης,οποτε κατι παραπανω θα ξερουν οι ταλιμπαν που πιασαν πρωτοι τα ντουφεκια στον αγωνα κατα του συγχρονου πολιτισμου.
Αλλα κι οι αλλοι δεν πανε πισω,κι αυτοι αφορμη γυρευουνε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

"αν ο ίδιος ο πιστός δηλώσει ότι αποδέχεται τις γραφές ως λόγο του θεού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν στον διάλογο οι αντιφάσεις και οι παραλογισμοί των γραφών;"

Εγραψα οτι φυσικα και μπορουν.

"αν παραδεχτεί ότι δεν αποδέχεται πλήρως τις γραφές τότε δεν πρέπει να του επισημανθεί ότι η ηγεσία του κλάμπ στο οποίο θέλει να ανήκει δεν θα τον αποδεχόταν σαν μέλος του αν το ήξερε;"

δεν ισχυει αυτο. Απειρα τα παραδειγματα. Πχ γαμοβαπτισεις. Οτι και να κανεις, η εκκλησια σε θεωρει ΧΟ που εχασε το δρομο του και καποια στιγμη θα επανελθει και θα συγχωρεθει. Εκτος και αν σε αφορισει.
Συμφωνω ομως να του επισημανθει για προβληματισμο.

"δεν μπορείς να του επισημάνεις ότι μια τέτοια προσέγγιση κάνει το ίδιο το περιεχόμενο της έννοιας της ορθοδοξίας στερούμενο νοήματος αφού ο καθένας τότε μπορεί να δίνει στον όρο ορθοδοξία ότι νόημα θέλει;"

Εγραψα οτι ισχυει αυτο ακριβως. Οτι στερειται θεολογικου νοηματος και εχει πολιτιστικο/ψυχολογικο χαρακτηρα. Πουκαμισο αδειανο κλπ. Προφανως μπορεις να το επισημανεις.

"Γιατί λοιπόν να μην μπορώ κι εγώ να πω ότι δεν πιστεύω στον θεό αλλά αυτοπροσδιορίζομαι ως ορθόδοξος λόγω, ξέρω γω, παράδοσης;"

Γιατι οχι; Δοκιμασε να στειλεις μια επιστολη στην Εκκλησια οτι εισαι αθεος και επιθυμεις να διαγραφεις απο το κλαμπ. Να δουμε τι θα γινει...αφου οπως λες γνωριζει πια...

"Μέχρι ποιό σημείο μπορούμε δηλαδή να δεχτούμε την απόλυτη και ανεξάρτητη από το δόγμα δυνατότητα του αυτοπροσδιορισμού;"

Απαντησα στο σχολιο μου περι εθνικοτητας.
Spoiler: Εμφάνιση
Αντιστοιχα, δεν υπαρχει ορισμος του Ελληνα σαν εθνικη εννοια, χωρις καποια αναφορα σε αυτοπροσδιοριστικη πιστη. Αυτο δεν σημαινει οτι καποιος μπορει να πει "δεν υπαρχουν Ελληνες", αλλα μπορει να πει "οσοι πιστευουν οτι ειναι Ελληνες για Χ,Ψ λογους, στερουνται επιστημονικης τεκμηριωσης. Η συγκεκριμενη εθνικη τους ιδιοτητα ειναι καθαρα ψυχολογικη και αυτοαναφερομενη".
Η ιδιοτητα δηλαδη υπαρχει οσο υπαρχει η πιστη και η βουληση σε αυτην, αλλα στερειται αντικειμενικου νοηματος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αντιστοιχα, δεν υπαρχει ορισμος του Ελληνα σαν εθνικη εννοια, χωρις καποια αναφορα σε αυτοπροσδιοριστικη πιστη.
Αυτα δυστυχως ειναι τα λαθη απο συστασεως Ελληνικου Κρατους,αλλα και δυστυχως η Γαλλικη Επανασταση εχει περασει και κουμαντο εκαναν στην νεοσυστατη τοτε Ελλαδα οι Βαυαροι και οι χωρες η κεντρικης Ευρωπης στελνοντας τον καθε ημιτρελο πνευματικα καθυστερημενο Οθωνα για να βασιλεψει μαζι με τους πλεον χειροτερους αδιστακτους κι ακορεστους σε ρολο αντιβασιλια.Οποτε καθε μαλακισμενη δυναστεια οταν επιβαλλεται χρειαζεται μια ψευτικη θεωρια που βασιζεται σε φυλη,θρησκεια και ιστορικο ταχα προορισμο του γενους για να γαντζωθει στην εξουσια και αυτο ηταν που εξακολουθει ακομα να μας κατατρωει και δεν μπορουμε να γινουμε συγχρονο κρατος δικαιου.

Γιατι εξακολουθει να λειτουργει σε ρολο παρακρατους η παρακρατικη συμμορια παπαδων και καλογερων και το βατοπεδι απεδειξε καθαρα τη δραση της,οπου δουλειες δεκαετιων τελειωναν με μια απλη υπογραφη και ασκει επιρροη σε ολο το φασμα της κοινωνιας.Κοσμικη εξουσια απο πανω κι απο κατω λειτουργει και υποσκαπτει η βυζαντινη καμαριλα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:αν ο άλλος θέλει να αυτοπροσδιορίζεται ως πολίτης του Άλφα Κενταύρου με γειά του με χαρά του και περαστικά του)
φαντασου μερικα εκατομυρια πιστων που θεωρουν οτι οι ανθρωποι ειναι μετενσαρκωσεις πολιτων του Αλφα Κενταυρου, που ξερω εγω τιμωρηθηκαν για καποιο λογο και σταλθηκαν στη Γη και κατελαβαν τα εδωδιμα πιθηκοειδη , πιστευουν οτι εχουν ανωτερη δυνητικα ηθικη στα προτυπα της προηγουμενης κοινωνιας τους, και οταν πεθανουν θα επιστρεψουν εκει, οπου ο χρονος κυλαει πιο αργα και οι Κενταυριανοι ζουν επι χιλιετιες. Εφοσον φυσικα καταφερουν να αποδειξουν με τη ζωη τους οτι το αξιζουν. Ακολουθωντας προφανως διδαχες και δογματα του κενταυριανου ιερατειου. Δηλαδη αληθινων κενταυριανων με μορφη ανθρωπου που εχουν αποστολη να τους φερουν στον ισιο δρομο.
μπλα μπλα μπλα...

btw ειναι πιο πιθανο το σεναριο αυτο απο το σεναριο του παντοδυναμου Θεου.

Εστω οτι καποιος "πιστος", αποδεχεται την εξελιξη, ή θεωρει οτι οι Κενταυριανοι δεν ειναι πραγματικα στο Κενταυρο αλλα ειναι αυλες θεοτητες ή απλα δεν πιστευει το παραπανω παραμυθι.
Παρολαυτα, το ιερατειο δεν τον αφοριζει κα αυτος συνεχιζει να ακολουθει τις παραδοσεις.

Με ποια λογικη εγω πρεπει να παω να μπλεξω με τα τρελοθεολογικα τους, να λεω ποια παρεκκλιση απο το δογμα ειναι αποδεκτη και ποια οχι, ποιος ειναι τι και γιατι.
Δεν ειναι δουλεια μου. Δικο τους το κλαμπ, δικη τους η τρελα. Αφου θελουν να ανηκουν εκει, ανηκουν εκει.

Σαν να γραφτει μια γυναικα σε ενα κλαμπ αντρων, οπως αυτα του περασμενου αιωνα. Και να την δεχτουν. Θα πω εγω "οχι δεν ανηκεις στο κλαμπ";
Μεχρι εκει φτανει η αναλυση παιδια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Από ότι φαίνεται πάντως ο OP μας εγκατέλειψε :P

:lol: :lol:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση