Περί Αθεΐας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
thechristian
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Ιουν 2014 18:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπερα,
Ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος και θα ηθελα να ακουσω την ιδεολογια και τα επιχειρηματα σας ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ. Μετα με τη σειρα μου θα σας απαντησω με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και αν θελει ο Θεος ισως να σας μεταπεισω.
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα και καλωσόρισες. Εγώ προσωπικά είμαι άθεος χωρίς επιχειρήματα. Δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού, από ένστικτο.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Συνοπτικά

Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει θεός

Τον ρώτησα "Που το ξέρεις ?"

Μου παρουσίασε τους λόγους που πιστεύει ότι αυτό είναι αλήθεια

Σύμφωνα με τα όσα παρουσίασε η υπόθεση του δεν φαίνεται αληθής, άρα δεν έχω λόγο να την πιστέψω και την απορρίπτω.

Εάν κάποια στιγμή παρουσίαση λόγους που να αποδεικνύουν την υπόθεση του θα αναθεωρήσω

Το "κάποιος" δεν είναι συγκεκριμένο πρόσωπο.

Παρουσίασε τα επιχειρήματα σου και εάν δείχνουν την ύπαρξη θεού θα αναθεωρήσω, μέχρι τότε δεν έχω λόγο να πιστέψω στην υπόθεση σου


Ιδεολογία, εκτος από την αποδοχή ότι δεν υπάρχει θεός, δεν υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

thechristian έγραψε:Καλησπερα,
Ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος και θα ηθελα να ακουσω την ιδεολογια και τα επιχειρηματα σας...
Η αθεΐα μου δεν είναι ιδεολογία. Η ταπεινή μου λογική με ωδήγησε στο συμπέρασμα της ανυπαρξίας οιασδήποτε οντότητος πέραν του υλικού κόσμου. Οι μέχρι τώρα επιστημονικές αναζητήσεις δεν προσφέρουν τροφή για διαφορετικές σκέψεις.
...και αν θελει ο Θεος ισως να σας μεταπεισω...
Ο θεός σου δεν μπορεί να μη το θέλη... Αλλά αδυνατεί...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δυστυχως δεν υπαρχει κανενα επιχειρημα,ουτε και κανενα αλλο πειστηριο που να αποδεικνυει την υπαρξη ενος καποιου θεου.Οι προσωπικες πεποιθησεις περι της υπαρξεως ανωτερων μεταφυσικων οντων οσο ισχυρες αυτες κι αν ειναι η μοναδικη αληθεια που μπορουν να εκφρασουν ειναι μοναχα το πως νιωθει καποιος πιστος,το οποιο συναισθημα του ειναι βεβαιως περα για περα αληθινο οσο αυτος δεν υποκρινεται.
Αλλα βεβαιως το τι αισθανεται καποιος αυτο δεν μπορει να αποτελει τεκμηριο αληθειας,ειδαλλως ολοι αυτοι οι ανθρωποι με τα πλεον εντονοτερα ψυχικα βιωματα δεν θα ονομαζονταν σχιζοφρενεις.Αυτοι ειδικα αυτο το οποιο νιωθουν ειναι απολυτα αληθινο,δεν υποκρινονται σε τιποτα κι απορουν με ολους τους υπολοιπους γιατι δεν τους καταλαβαινουν.

Αρα η αισθησιοκρατια ως μετρο αληθειας καταρριπτεται.Παμε παρακατω.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Θα σου απαντήσω αν μου αποδείξεις με επιχειρήματα ότι δεν υπάρχει κοκκινοσκουφίτσα.
État de siège
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Εγω θα κανω μια προβλεψη !
Τα επιχειρηματα σου θα ειναι τα γνωστα απλοικα-βλακωδη, διανθισμενα με λιγο η περισσοτερο μεταφρασμενο δημιουργισμο,
απο αμερικανικα χριστιανοταλιμπαν site, για την απαραιτητη επιστημονικοφανεια.

Στο τελος δε και λιγο πριν σταματησεις να γραφεις, για να νιωσεις λιγο καλυτερα θα πεις τις γνωστες βλακειες του δογματος
της αθειας, της πιστης της αθειας , σαν και εμεις να ειμαστε το ιδιο πιστοι απλα σε κατι αλλο.

Κατα την γνωμη μου δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι η ετυμολογια του ορου κρετινος, προερχεται απο τη γαλλ. λ. crétin = αφελης, αγαθος, ανοητος, εκ του chrétien = χριστιανος.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίσης ο αυτοπροσδιορισμός σου ως χριστιανορθόδοξος εγείρει πολλά ερωτήματα ως προς το γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο θρήσκευμα έναντι όλων των υπόλοιπων. Το 'χεις αναλογιστεί; Έχεις σκεφτεί γιατί απέρριψες όλα τα υπόλοιπα;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορει να ειναι θελημα θεου να γινεις αθεος, οπως ηταν πχ να τουρκεψει η Πολη. Αν μεινεις χριστιανος, αντιτιθεσαι στο θελημα του θεου, που ειναι εξορισμου το καλο, αρα εισαι κακος. Σκεψου λοιπον μηπως η πιο χριστιανικη πραξη που μπορεις να κανεις ειναι να χρησιμοποιησεις τη λογικη που εχεις ως πλασμα κατ' εικονα θεου και να γινεις αθεος.

(Πού' σαι Θεοφιλε να με καμαρωσεις)
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήλθες και καλές συζητήσεις!

Εγώ προσωπικά αγαπώ την αλήθεια, και η αλήθεια είναι αντικειμενική, μπορεί να διαπιστωθεί με παρατήρηση και με λογικά συμπεράσματα βάσει εμπειρικών δεδομένων.

Η ύπαρξη θεού δεν έχει αποδειχθεί εξ όσων γνωρίζω. Όλα τα επιχειρήματα που έχω ακούσει κατά καιρούς υπέρ της ύπαρξης οποιουδήποτε θεού ήταν αβάσιμα. Για τούτο δεν έχω πεισθεί ότι υπάρχει οποιοσδέποτε θεός.

Συνοπτικά ορισμένα θεϊστικά επιχειρήματα που έχω ακούσει και που δεν με έπεισαν είναι:
1. Ο κόσμος είναι τόσο τέλειος / περίπλοκος / θαυμαστός ώστε πρέπει να υπάρχει ιθύνων νους που τον κατασκεύασε / κυβερνά.
- Ο κόσμος δεν είναι καθόλου τέλειος, το αν είναι θαυμαστός είναι υποκειμενικό θέμα, και το ότι είναι περίπλοκος δεν συνεπάγεται αναγκαστικά ότι υπάρχει ιθύνων νους, μπορεί να έχει εξελιχθεί έτσι μέσα από μη κατευθυνόμενες διαδικασίες.
2. Ο κόσμος είναι γεμάτος ομορφιά / αγάπη / δικαιοσύνη. Σίγουρα υπάρχει θεός πίσω από αυτά.
- Ναι, κι επίσης υπάρχει ασχήμια, μίσος και αδικία. Όλα αυτά είναι υποκειμενικές αντιλήψεις και ανθρώπινα συναισθήματα. Δεν συνεπάγεται ότι υπάρχει κάποια οντότητα πίσω από αυτά.
3. Γίνονται θαύματα / ικανοποιούνται προσευχές. Τα κάνει ο θεός όλα αυτά.
- Ποτέ μου δεν έχω δει ή ακούσει πειστική και αναμφισβήτητη περιγραφή θαύματος. Πολύ αμφιβάλλω ότι γίνονται θαύματα ή ότι ικανοποιούνται προσευχές. Πολύ πιο πιθανό μου φαίνεται ορισμένοι άνθρωποι να παρεξηγούν κάτι που είδαν ή άκουσαν, ενώ άλλοι να υπερβάλλουν ή να ψεύδονται απλώς. Όσο για τις προσευχές, πολύ περισσότερες μένουν ανικανοποίητες παρά ικανοποιούνται. Είναι ανόητο και υπερφίαλο να συμπεραίνει κάποιος ότι υπάρχει θεός επειδή ικανοποιήθηκε μια διή του προσευχή ενώ αγνοούνται οι προσευχές εκατομμυρίων ανθρώπων που υποφέρουν και πεθαίνουν καθημερινά.
4. Ξέρω οτι υπάρχει θεός επειδή μου αποκαλύφθηκε / επειδή το νιώθω μέσα μου.
- Το τι νιώθει καθένας μέσα του δεν αποδεικνύει τίποτε, όπως δεν αποδεικνύει τίποτε τυχόν όραμα ή φωνές ή όνειρα κ.λπ. που είδε/άκουσε. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά και μπορεί να είναι από ευσεβείς πόθοι μέχρι παραισθήσεις. Σίγουρα δεν μπορούν να ελεγχθούν αντικειμενικά άρα δεν αποδεικνύουν ότι υπάρχει θεός.

Κεντρικό θέμα στην απόδειξη ύπαρξης θεού είναι να ορίσουμε πρώτα τι είναι ο θεός.

Αφού το κάνουμε αυτό, αφού δώσουμε σαφή ορισμό (τον οποίο δεν θα αλλάξουμε στην πορεία) και καταγράψουμε τις ιδιότητες που έχει (τις οποίες δεν θα προσπαθήσουμε να αλλοιώσουμε στην πορεία), εξετάζουμε αν με βάση αυτόν τον ορισμό μπορούμε να ελέγξουμε την ύπαρξή του ή όχι.

Αν δεν μπορούμε τότε η ύπαρξή του είναι άγνωστη (και αδιάφορη για μένα - ασαφείς και ανεπιβεβαίωτες υποθέσεις μπορούν να υπάρχουν χιλιάδες, δεν θα ορίσω εγώ τον τρόπο ζωής μου με βάση αυτές).

Αν μπορούμε, τότε την ελέγχουμε. Και αν αποδειχθεί ασύμβατη με την πραγματικότητα, οφείλουμε να αποδεχτούμε ότι δεν υπάρχει.

Παράδειγμα:
ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: Ο θεός είναι μια οντότητα πανάγαθη, παντοδύναμη, παντογνώστρια και πανταχού παρούσα.
ΕΛΕΓΧΟΣ: Αν υπάρχει τέτοια οντότητα, στον κόσμο θα επικρατεί δικαιοσύνη και ευημερία παντού και πάντα.
ΔΕΔΟΜΕΝΑ: Ο κόσμος είναι ένας τόπος όπου η ίδια η φύση των διεργασιών της ζωής εμπεριέχει τεράστιο πόνο. Τρομερές φυσικές καταστροφές προκαλούν εκατομμύρια θανάτους και τραυματισμούς, παιδιά γεννιούνται με φοβερές εκ γενετής ασθένειες που τα βασανίζουν, ο νόμος της ζωής είναι ο θάνατος και ο πόνος ούτως ή άλλως, μια που τα ζώα για να επιβιώσουν πρέπει από τη φύση τους να σκοτώσουν. Δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε (όπως κάνουν ορισμένοι) ότι ο θεός κάνει να υποφέρουν "μόνο όσοι το αξίζουν" διότι ένα νεογέννητο αποκλείεται να το αξίζει, ούτε ότι "όσο υποφέρουν θα ανταμειφθούν στους ουρανούς" διότι πρώτον δεν ξέρουμε αν υπάρχουν ουρανοί, ίσα ίσα προσπαθούμε να το διαπιστώσουμε, και δεύτερον καμία μα καμία μελλοντική ανταμοιβή δεν μπορεί ναακυρώσει το γεγονός του πόνου που βιώθηκε αναίτια. Αν ένας γονιός έβλεπε το παιδί του να χτυπάει και να πονάει και δεν το ανακούφιζε αμέσως, ή αν έβλεπε το ένα παιδί του να βασανίζει το άλλο και δεν παρενέβαινε, θα τον χαρακτηρίζαμε κακό γονιό. Τα ίδια κριτήρια οφείλουμε να έχουμε για τον θεό, διαφορετικά είμαστε υποκριτές.
Άρα, δεν υπάρχει τέτοια οντότητα.

(Όπως έλεγαν οι επικούρειοι: Μπορεί ο θεός να σταματήσει το κακό και δεν το θέλει; Τότε δεν είναι αγαθός. Θέλει αλλά δεν μπορεί; Τότε δεν είναι παντοδύναμος. Ούτε θέλει ούτε μπορεί; Τότε δεν είναι θεός.)


Θες να δώσεις εσύ άλλα επιχειρήματα;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

κι εγω εγινα αθεος χωρις καποια ιδιαιτερη λογικη διεργασια. μου ηρθε εντελως φυσικα.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οταν γραφει η ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗ αορατη μελανη γραφει με βαση την φιλοσοφια και ειναι αντικοιμενικη σε αντιθεση με αλλους που ειρωνευονται απλα χειροκροταω
δεν το κανω με σκοπο να κραξω καποιον απλα ηθελα να το πω και το ειπα παμε ομως στο θεμα μην με πει παλυ καποιος εκτος θεματος

4 λογοι οδηγουν τον ανθρωπο στην αθεια κατα την ταπεινη μου γνωμη

1 οταν εζησαν μεσα σε ενα θρησκευτικο περιβαλον και τα οχι λογο θρησκειας εγιναν δικα τους ναι τοτε εγιναν αθεοι απο αντιδραση

2 οταν ειχανε παρα πολλες ατυχιες στην ζωη τους ειπανε πολλες φορες δεν υπαρχει θεος αν υπηρχε θα μας βοηθουσε εγιναν αθεοι απο αγανακτηση

3 οταν μερικοι ακουνε αρκετους να δηλωνουν αθεοι για καποιους λογους ειπανε να τους ακολουθησουνε εγιναν αθεοι λογο μοδας

4 οταν καποι αντι για ποδοσφαιρο και χαβαλε στην γειτονια διαβαζαν με της ωρες βιβλια με βιολογια επιστιμες λογοτεχνια αλλα και θρησκευτικα και μεσα απο το διαβασμα συμπερανανε οτι αυτα που τοσα χρονια μας διδασκει η θρησκεια εχουνε αρκετα λαθη εγιναν αθεοι απο επιλογη δικια τους

οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει ποιο απο ολα ειναι το καλυτερο μπορει να γινανε λιγο αντικοινωνικοι αρκετοι αλλα βαση τα οσα διαβασανε δεν αναθεωρουνε ακομα και αν δουνε θαυμα μπροστα τους

τωρα σχετικα με τα οσα ειπε παλυ η μελανη θα πω κατι πραγματι γινεται κατ καλο λεμε το εκανε ο θεος γινεται κατι κακο λεμε ηταν θελημα θεου αυτο επισης πιστευω οτι εκανε αρκετους να το γυρισουν στην αθεια γιατι δεν εχει λογικη αυτη η θεωρια

προσωπικα δεν ανηκω πουθενα και θελω απλα να συζηταμε ωραια και καλα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου μανάρι μου thechristian.

Μου είναι δύσκολο να αποδεκτώ κάτι που δεν μου είναι προσβάσιμο μέσω των πέντε αισθήσεων που κατέχω ως άνθρωπος. Βεβαίως και υπάρχουν ιδεατές αξίες/νοήσεις όπως η έννοια της τάξης, της ταξικής συνείδησης, της ταξικής πάλης, της ηθικής, της μνήμης, εγκεφαλικές δηλαδή διεργασίες που οδηγούν είτε στη διαμόρφωση νοημάτων ή πράξεων που διακατέχουν την καθημερινότητα μας. Όλες όμως έχουν ματεριαλιστική, υλιστική υπόσταση. Η μνήμη θα μου εντοπίσει τις χαμένες κάλτσες και η ταξική συνείδηση θα μου εντοπίσει την καγιέν πιο γρήγορα από ουγγρικό βίσλα.

Μη μου δείξεις το θεό για να πιστέψω, κράτησε τον μυστικό σα νοητή διεργασία θαμμένη στο δικό σου εγκεφαλικό άβατο, δείξε μου όμως πως όλοι οι χριστιανοί (χωρίς διάκριση) εκεί που περπατούν φυτρώνει άγιο γρασίδι που μυρίζει άγρια νούφαρα απομεσήμερο Αυγούστου στη μακρινή Κολομβία και πως τους περιβάλλει αισθησιακή αύρα αντιληπτή με όποια από τις πέντε αισθήσεις διαθέτω και ίσως, αν δω κινούμενα φωτοστέφανα, πραγματικές, καθημερινές ενδείξεις ανώτερης, ανυπέρβλητης απόδειξης πως εσείς περπατάτε το σωστό μονοπάτι του ενός και μοναδικού θεού σας, να σκεφτώ, πω ρε γαμώτο, πάλι lsd πήρα χτες και δε μου το είπατε.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

tasos_didymoteicho έγραψε:Επίσης ο αυτοπροσδιορισμός σου ως χριστιανορθόδοξος εγείρει πολλά ερωτήματα ως προς το γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο θρήσκευμα έναντι όλων των υπόλοιπων. Το 'χεις αναλογιστεί; Έχεις σκεφτεί γιατί απέρριψες όλα τα υπόλοιπα;
Φαντάσου να κάνεις μια ζωή λάθος λατρεύοντας τον Γιαχβέ και να καταλήξεις στην Naraka να σε μαγειρεύουν στο τσουκάλι για μία αιωνιότητα οι μπράβοι του Yama :lol:

Εικόνα

Ps: Δεν ήξερες ; ..δεν ρώταγες; :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Πάντα το βασικό πρόβλημα της θρησκείας ήταν η εντοπιότητα κάτι που αντιλήφθηκαν τα σαΐνια της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και προσπάθησαν να επιβάλουν δια ροπάλου τον αποκλειστικό μονοθεϊσμό προκειμένου να έχουν τον θρησκευτικό έλεγχο μιας αχανούς αυτοκρατορίας που συμπεριλάμβανε χιλιάδες θεότητες μικρές και μεγάλες .
Επέλεξαν τον μονοθεϊσμό των πιο πεισματάρηδων του αποκλειστικού μονοθεϊσμού με ολίγη ελληνιστική σάλτσα ...και μας προέκυψε ο Jezus , ο ήρωας της ελληνιστικής θρησκευτικής μυθιστοριογραφίας 8-)

Κάτι αντίστοιχο είχε προσπαθήσει να κάνει 16 αιώνες πριν από τους Ρωμαίους ο Ακενατόν ( ο Αμένοφις Δ' ο Φαραώ της Αιγύπτου 1351–1334 ΠΚΕ), προσπαθώντας να επιβάλει τον Ατόν ως ύψιστου θεού-δημιουργού. Το λάθος του ήταν ότι δεν επέβαλε τον αποκλειστικό μονοθεϊσμό αλλά τον ενοθεϊστική εκδοχή του μονοθεϊσμού με αποτέλεσμα να τον φάνε λάχανο τα ιερατεία των άλλων θεών.

Μερικούς αιώνες μετά από τον Ακενατόν, το πείραμα του αποκλειστικού μονοθεϊσμού πέτυχε στην Ιούδα από τον βασιλιά Ιωσία που επέβαλε δια ροπάλου ( Δευτερονόμιο) τον Γιαχβέ. Μέχρι τότε οι Εβραίοι ήταν ενοθεϊστές.

Ps: Η ρωμαϊκή αυτοκρατορία και το Βυζάντιο μας τελείωσαν ...αλλά ο Γιαχβέ και o Jesus μας έμεινα πεσκέσι :mrgreen: ... ( και καπέλο τα ιερατεία τους :roll: )
État de siège
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Το πιο συνοπτικό επιχείρημα ειναι ότι «είμαι άθεος διότι έτσι γεννήθηκα και δεν υπαρχει κανένας λόγος να είμαι κάτι άλλο».

Ιδεολογία δεν υπάρχει. (Ή υπάρχουν πολλές όπως το δει κανείς.)
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γενικά αθεΐα είναι η μη αποδοχή της ύπαρξης του θεού (του οποιουδήποτε θεού). Για πολλούς (αλλά όχι για όλους) είναι γενικά η μη αποδοχή οτιδήποτε υπερφυσικού/μεταφυσικού κλπ με τη λογική ότι χρειαζόμαστε αποδείξεις για να δεχτούμε κάτι.

Συγκεκριμένα για τον θεό της Ορθοδοξίας, μιας και δήλωσες ορθόδοξος, (αλλά το ίδιο ισχύει και για το θεό οποιασδήποτε άλλης οργανωμένης θρησκείας), είναι πολύ εύκολο να αποδειχτεί πως δεν υπάρχει γιατί σύμφωνα με το δόγμα έχει πολύ συγκεκριμένες ιδιότητες οι οποίες είναι πολύ συχνά αντιφατικές. Διαβάζοντας τη βίβλο γίνεται προφανές πως ένας τέτοιος θεός είναι απλά "πλασμένος" από τους ανθρώπους της εποχής για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα και τις ιδέες τους. Δεν μπορώ να δεχτώ το επιλλεκτικό διάβασμα των γραφών, αν κάποιος θέλει να ονομάζεται χριστιανός ορθόδοξος (ή καθολικός ή οτιδήποτε) οφείλει να αποδεχτεί το σύνολο του δόγματός του, οπότε ο συγκεκριμένος θεός, έτσι όπως περιγράφεται από αυτό το σύνολο δε γίνεται να υπάρχει γιατί έχει αποδειχτεί πως το δόγμα, εκτός από αντιφατικό, είναι και λάθος σε πολλά σημεία. Επίσης ξέρουμε πότε γράφτηκαν τα ευαγγέλια, πότε και πως επιλέχθηκαν ποια θα αποτελούν την αγία γραφή κλπ, είναι υπερβολικά εύκολο να συμπεράνει κανείς πως είναι ένα στημένο παραμυθάκι.

Όταν λες ιδεολογία τι εννοείς; Δεν έχουμε κάποιο δόγμα και κανόνες σαν άθεοι, όπως είπα ήδη το κοινό μας είναι η απουσία πίστης. Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει τις δικές του ιδέες και τρόπο αντιμετώπισης της ζωής. Επειδή υποψιάζομαι πως ρωτάς για ηθικούς κανόνες, θεωρώ πως το μόνο απαραίτητο για να είναι κάποιος ηθικός και να προσφέρει κάτι στην κοινωνία είναι να μην είναι ψυχοπαθής και τελείως παράλογος. Νομίζω πως καλά τα πάμε οι περισσότεροι σ'αυτόν τον τομέα :p
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: Δεν μπορώ να δεχτώ το επιλλεκτικό διάβασμα των γραφών, αν κάποιος θέλει να ονομάζεται χριστιανός ορθόδοξος (ή καθολικός ή οτιδήποτε) οφείλει να αποδεχτεί το σύνολο του δόγματός του,
αν υπαρχει κατι με το οποιο διαφωνω με πολλους αθεους ειναι αυτο.
Δεν εχω καμια δουλεια σαν αθεος να μπλεχτω σε ζητηματα θεολογικης αξιολογησης του ποσο χριστιανοι ειναι οι χριστιανοι.
Εφοσον αυτοπροσδιοριζονται ετσι, η γνωμη μου περισσευει.
Το επιχειρημα οτι το ιερατειο τους χρησιμοποιει για να εχει επιρροη, αρα εχω δικαιωμα να αντιπαραβαλλω οτι δεν ανηκουν πραγματικα σε αυτο, ειναι εωλο.
Ανηκουν σε αυτο, επειδη θελουν να ανηκουν, να αυτοπροσδιοριζονται ετσι, και επειδη το ιερατειο τους το επιτρεπει.
Η φραση "οφειλει να αποδεχτει το συνολο του δογματος του" μπορει να χρησιμοποιηθει μονο για να αποδειξει την υποκρισια του ιερατειου (που τη λεει αλλα δεν την εφαρμοζει), αλλα οχι για να αποδειξει τι πραγματικα ειναι τι πραγματικα δεν ειναι ο καθενας.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Κάτσε βρε Kapages, οι λέξεις έχουν κάποια σημασία όμως. Δε λέω πως δεν είναι χριστιανοί, λέω πως δεν είναι ορθόδοξοι. Τι σημαίνει χριστιανός ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ; Ότι ακολουθεί το ορθόδοξο δόγμα. Ποια η διαφορά του με τον ΚΑΘΟΛΙΚΟ; Ότι ο δεύτερος ακολουθεί το καθολικό δόγμα.

Φυσικά και ο καθένας μπορεί να βάζει ό,τι ταμπέλα θέλει στον εαυτό του, όμως προσωπικά θεωρώ πως δείχνει έλλειψη αυτογνωσίας (ή γνώσης της σωστής χρήσης των λέξεων :p). Καλώς ή κακώς οι ταμπέλες έχουν και μια σημασία. Μπορώ εγώ να λέω ότι είμαι παναθηναϊκός και να υποστηρίζω μόνο την ΑΕΚ; Μπορώ να λέω ότι είμαι humanist και να υποστηρίζω τη σκλαβιά σαν υπέροχο θεσμό; Μπορώ να λέω ότι οι μαύροι είναι κατώτεροι και να μην δέχομαι την ταμπέλα του ρατσισμού; Οκ μπορώ, όμως κάνω λάθος στο πως αυτοπροσδιορίζομαι προφανώς.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ιοκάστη έγραψε:Κάτσε βρε Kapages, οι λέξεις έχουν κάποια σημασία όμως. Δε λέω πως δεν είναι χριστιανοί, λέω πως δεν είναι ορθόδοξοι. Τι σημαίνει χριστιανός ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ; Ότι ακολουθεί το ορθόδοξο δόγμα. Ποια η διαφορά του με τον ΚΑΘΟΛΙΚΟ; Ότι ο δεύτερος ακολουθεί το καθολικό δόγμα....
Σωστά... Εάν αυτοαποκαλούμενος ορθόδοξος δέχεται το «εκ του πατρός και του υιού εκπορευόμενον», απλώς δεν είναι ορθόδοξος...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Απάντηση