ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Δεν με κατάλαβες. Σύμφωνα με τη λογική μου, αδιαφορούμε για ότι δεν υπάρχει.
Ο άθεος επηρεάζεται πάρα πολύ όταν όλοι γύρω του πιστεύουν. Πρώτο και καλύτερο οι φόροι που του επιβάλλονται για να στηρίζονται οι λειτουργοί διαφόρων δογμάτων, δεύτερον οι περιορισμοί που του ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ με βάση τα πιστεύω των πιστών, βλέπε την παντελή έλλειψη δυνατότητας ισότιμης αναγνώρισης των ζευγαριών ιδίου φύλου, στην ελλάδα.
Η, την καταδίκη επιστημονικών κεκτημένων, όπως της θεωρίας της εξέλιξης, και την πάλη της εκκλησίας να παραγκωνιστεί η διδασκαλία της στα σχολεία, που στο παρελθόν κατέληξε μέχρι και στην ολοκληρωτική απόσυρση βιβλίων βιολογίας.

Η θρησκεία καλλιεργεί την έλλειψη ορθολογισμού στην πολιτική ζωή που επηρεάζει άμεσα τον άθεο: βλέπε διάφορα φυντάνια πολιτικούς που το μόνο που προμοτάρουν είναι την πίστη τους, όχι τη δυνατότητα τους να λύσουν προβλήματα.

Η θρησκεία καλλιεργεί τη δεισιδαιμονία και έχει προεκτάσεις εν δυνάμει καταστροφικές. Το χειρότερο πράγμα για ένα πρόβλημα είναι να πιστεύεις ότι θα σου το διορθώσει κάποιος άλλος: από την πείνα στον τρίτο κόσμο που οι ιεραποστολές μοιράζουν αγίες γραφές σε σκελετωμένα παιδάκια αντί ψωμί, μέχρι την πλήρη αδιαφορία που δείχνει μερίδα του πληθυσμού στην καταστροφή του περιβάλλοντος (θα μας σώσει ο θεός κλπ).. Η ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα όπου η πίστη στην ανώτερη δύναμη δεν έσωσε κανέναν.
Θίγεις πολλά και ενδιαφέροντα θέματα. Πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας. Ο Χριστός κήρυξε την ελευθερία: Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν. Κανένας δεν έπρεπε να είναι υποχρεωμένος να πληρώνει φόρο για να στηρίζονται οι λειτουργοί διαφόρων θρησκειών και δογμάτων. Τα περί περιορισμών μην τα ρίχνεις στη θρησκεία, αλλά και στην κοινωνία. Δεν νομίζω ότι η μη αποδοχή ζευγραιών του ιδίου φύλου πολεμείται μόνο από την Εκκλησία, αλλά και από την κοινωνία ολόκληρη (στην Ελλάδα τουλάχιστον). Και δεν σημαίνει πως ένας άθρησκος είναι οπωσδήποτε και υπέρ των ομοφυλοφίλων.
Για τους πολιτικούς που προμοτάρουν την πίστη τους για λόγους ψηφοθηρίας βεβαίως βεβαίως, δεν ευθύνεται η θρησκεία, αλλά ο καπιταλισμός και η πολιτική του έκφραση η αστική κοινοβουλευτική δημοκρατία, στην οποία οι ζητιάνοι των ψήφων πολιτικοί μεταμορφώνονται σε οτιδήποτε προς άγραν ψήφων. Για αυτό κάθε έννοια θρησκείας, κοινότητας, οικογένειας, ανθρωπισμού, αξιοκρατίας και κάθε άλλης ανθρώπινης αξίας στον καπιταλισμό παραμορφώνεται και γίνεται μισητή.
Επίσης για τα περί θρησκείας πρέπει να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις. Υπάρχουν ειδών ειδών θρησκείας, αλλά η αλήθεια είναι μία.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο αδιαφορος για τη θρησκεια λεγεται απαθεϊστης, οχι αθεος. Οχι ιδιαιτερα δοκιμος ορος στα ελληνικα.

Θα ασχολουμαστε με ο,τι μάς υποχρεωνει να πληρωνουμε φορους και γενικα με ο,τι αφορα τη δημοσια σφαιρα. Δεν εχουμε να δωσουμε λογαριασμο σε κανεναν και το ιδιο ισχυει φυσικα για τους θρησκους. Επισης, μαθετε επιτελους να απαντατε στον αντιλογο χωρις προσωπικες επιθεσεις και ψυχολογικες αναλυσεις του ποδαριου. Εχουμε τους δικους μας αγενεις και παραφρονες να υποστουμε!

Ο χριστιανικος θεος, περα απο το οτι ειναι λογικα αδυνατο να υπαρχει και απαιτει να παρατησουμε τη λογικη που διαθετουμε ως κατ' εικονα θεου πλασματα ωστε να δεχτουμε την υπαρξη του, ειναι απιστευτα εκδικητικος και ζηλοφθων, ενα βαθια ανηθικο ον. Αιωνια τιμωρια για μερικες δεκαετιες αμαρτιας, για πιστη σε "λαθος" θεο, για βρωση και ποση "λαθος" πραγματων, για ενα ασυγχωρητο "μωρε" ή "βλακα" οπως λεει η καινη διαθηκη, για μια προσβολη του αγιου πνευματος; Και μιλαμε ακομα για θεο της αγαπης; Αντιστοιχα, παραδεισος για το ληστη που στις τελευταιες του στιγμες στη γη απλα αναγνωριζει τη θεϊκοτητα του εσταυρωμενου; "Πρεσβειαις της παναχραντου και παντων των αγιων", σα να λεμε να πει ο γνωστος καμια καλη κουβεντα στον παντογνωστη, παναγαθο, πανσοφο, παντοδυναμο, απολυτα ελευθερο θεο; Ποσο σαθρα κριτηρια ειναι αυτα; Ειναι η μεγιστη καπηλευση του υγιους αισθηματος δικαιοσυνης που εχουν οι περισσοτεροι ανθρωποι. Επισης, ειναι στρεβλωση του νοηματος της ελευθερης επιλογης. Σκοπιμη αποκρυψη πληροφοριων δε γινεται απο σεβασμο στην ελευθερια του αλλου αλλα μονο για να αποκτησουμε πλεονεκτημα απεναντι του. Ο θεος δεν εχει αυτο το ελατηριο αρα μονο σε καποιου ειδους ακτιστη, αρρωστημενη αισθηση χιουμορ μπορω να το αποδωσω. Για μενα λοιπον, ηθικοι ειναι οι κυριοτεροι λογοι που δεν ειμαι θρησκος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ευθύμης την 08 Ιουν 2014 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Nikolaos έγραψε:
Στέλιος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Συμφωνώ, διάβασε τώρα τον τίτλο που έδωσες "ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ" και πες μου πώς η δική σου ειρωνεία, με την οποία εκκινείς, μπορεί να προάγει την ανθρώπινη επικοινωνία.
Όχι, αγαπητέ με τον τίτλο αυτό δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ, αλλά τόσο να εκφράσω την αντίθεσή μου στο κατά πόσον η λέξη "άθεος" εκφράζει απόλυτα, αυτόν που την χρησιμοποιεί για να χαρακτηρίσει τον εαυτό του, όσο και να δώσω ένα έναυσμα για να ξεκινήσει μία δυνατή συζήτηση. Ας μην την υποβαθμίσουμε, απαξιώνοντας το πρόσωπο των συνομιλητών μας. Πόλεμων ιδεών είναι όχι προσώπων, δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά και δεν τρέφω έχθρα και εμπάθεια για κανέναν σας, επειδή τυχαίνει να διαφωνούμε.
Οι ιδέες υπερασπίζονται με επιχειρήματα, οι χαρακτηρισμοί αφορούν πρόσωπα ή ομάδες προσώπων.

Εάν εγώ πω: ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΝΟΗΜΟΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, θα το θεωρήσεις έναυσμα για συζήτηση ή ειρωνεία?
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:...Αν μου αποδείξεις ότι υπάρχει αγάπη, θα σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Αναμένω.
Συναίσθημα είναι ο θεός σου;
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το πρόβλημά μας δεν είναι ο θεός είναι η πίστη, δηλαδή η ακράδαντη πεποίθηση για κάτι χωρίς στοιχεία και αποδείξεις.
Πολύ ωραία. Να κάτι που βγήκε σε σχέση με το αρχικό ερώτημα. Το άπιστος είναι πολύ πιο ειλικρινές από το άθεος.
Είσαι και σοφιστής μπαγασάκο. Όταν λέμε ότι το πρόβλημα δεν είναι ο θεός εννοούμε ότι αυτός δεν μας απασχολεί... Το έχουμε λύσει το θέμα του... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και εγώ σ'ευχαριστώ. Πες μου όμως, σοβαρά, γιατί δεν πιστεύεις στον Μανιτού, δεν είναι καθόλου ειρωνική ή προβοκατόρικη ερώτηση.
Δεν με απασχόλησε αυτή η ερώτηση, γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα με κάτι που δεν υπάρχει, είτε λέγεται μανιτού, είτε υπερατού...
Πώς ξέρεις ότι δεν υπάρχει ο Μανιτού (με κεφαλαίο... Όνομα είναι δάσκαλε). Επειδή δεν σου απεκαλύφθη;
Nikolaos έγραψε:Βεβαίως κι εγώ είμαι μουρλός. Δεν είναι βρισιά η παρατήρηση ότι έχετε ψυχολογικά προβλήματα...
Δεν είναι βρισιά εάν το λέει, ως διάγνωσι, ένας ψυχίατρος ή ψυχολόγος... Όταν το λέει ένας άσχετος, και μάλιστα γενικεύοντας (είστε ΟΛΟΙ...) είναι βρισιά... και ρατσισμός.
Ακριβώς. Συναίσθημα είναι ο Θεός. Το λένε και οι Γραφές: Ο Θεός αγάπη εστί.
Όπως δεν μπορεί να αποδειχθεί με τη λογική σου ότι υπάρχει, έτσι ΔΕΝ μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει.
Τέλος, δεν ξέρεις αν έχω και πτυχίο ψυχολογίας. Όσο για τον ρατσισμό, δεν απαντώ. Αυτή η λέξη έχει χάσει πλέον το νόημά της...
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:
Στέλιος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Συμφωνώ, διάβασε τώρα τον τίτλο που έδωσες "ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ" και πες μου πώς η δική σου ειρωνεία, με την οποία εκκινείς, μπορεί να προάγει την ανθρώπινη επικοινωνία.
Όχι, αγαπητέ με τον τίτλο αυτό δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ, αλλά τόσο να εκφράσω την αντίθεσή μου στο κατά πόσον η λέξη "άθεος" εκφράζει απόλυτα, αυτόν που την χρησιμοποιεί για να χαρακτηρίσει τον εαυτό του, όσο και να δώσω ένα έναυσμα για να ξεκινήσει μία δυνατή συζήτηση. Ας μην την υποβαθμίσουμε, απαξιώνοντας το πρόσωπο των συνομιλητών μας. Πόλεμων ιδεών είναι όχι προσώπων, δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά και δεν τρέφω έχθρα και εμπάθεια για κανέναν σας, επειδή τυχαίνει να διαφωνούμε.
Οι ιδέες υπερασπίζονται με επιχειρήματα, οι χαρακτηρισμοί αφορούν πρόσωπα ή ομάδες προσώπων.

Εάν εγώ πω: ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΝΟΗΜΟΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, θα το θεωρήσεις έναυσμα για συζήτηση ή ειρωνεία?
Εγώ συγκεκριμένα θα το θεωρήσω έναυσμα για συζήτηση, πολύ περισσότερο όταν δω στην πορεία τι ακριβώς θέλεις να πεις.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Ο χριστιανικος θεος, περα απο το οτι ειναι λογικα αδυνατο να υπαρχει και απαιτει να παρατησουμε τη λογικη που διαθετουμε ως κατ' εικονα θεου πλασματα ωστε να δεχτουμε την υπαρξη του, ειναι απιστευτα εκδικητικος και ζηλοφθων, ενα βαθια ανηθικο ον. Αιωνια τιμωρια για μερικες δεκαετιες αμαρτιας, για πιστη σε "λαθος" θεο, για βρωση και ποση "λαθος" πραγματων, για ενα ασυγχωρητο "μωρε" ή "βλακα" οπως λεει η καινη διαθηκη, για μια προσβολη του αγιου πνευματος; Και μιλαμε ακομα για θεο της αγαπης; Αντιστοιχα, παραδεισος για το ληστη που στις τελευταιες του στιγμες στη γη απλα αναγνωριζει τη θεϊκοτητα του εσταυρωμενου; "Πρεσβειαις της παναχραντου και παντων των αγιων", σα να λεμε να πει ο γνωστος καμια καλη κουβεντα στον παντογνωστη, παναγαθο, πανσοφο, παντοδυναμο, απολυτα ελευθερο θεο; Ποσο σαθρα κριτηρια ειναι αυτα; Ειναι η μεγιστη καπηλευση του υγιους αισθηματος δικαιοσυνης που εχουν οι περισσοτεροι ανθρωποι. Επισης, ειναι στρεβλωση του νοηματος της ελευθερης επιλογης. Σκοπιμη αποκρυψη πληροφοριων δε γινεται απο σεβασμο στην ελευθερια του αλλου αλλα μονο για να αποκτησουμε πλεονεκτημα απεναντι του. Ο θεος δεν εχει αυτο το ελατηριο αρα μονο σε καποιου ειδους ακτιστη, αρρωστημενη αισθηση χιουμορ μπορω να το αποδωσω. Για μενα λοιπον, ηθικοι ειναι οι κυριοτεροι λογοι που δεν ειμαι θρησκος.
Με δικαιώνεις. Σε πληροφορώ πως η εικόνα που έχεις για τον Θεό, είναι διαστρεβλωμένη. Δεν σου επιρρίπτω ευθύνες. Εκεί που είσαι ήμασταν πολλοί από μας και κατανοώ απόλυτα το πως βλέπεις τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε:Με δικαιώνεις. Σε πληροφορώ πως η εικόνα που έχεις για τον Θεό, είναι διαστρεβλωμένη. Δεν σου επιρρίπτω ευθύνες. Εκεί που είσαι ήμασταν πολλοί από μας και κατανοώ απόλυτα το πως βλέπεις τα πράγματα.
Κι εγω κατανοω τον τρομο που σε πιανει μπρος στην αρρωστια και το θανατο, την ενοχη οταν αυνανιζεσαι, την αλαζονεια να νομιζεις οτι εισαι αιωνιος.

Αλλος ενας χριστιανος χωρις επιχειρηματα που κανει μοκο και τουμπεκα. Χρειαζεστε κι εσεις, δε λεω. Καλη συνεχεια σε οσους συνεχισουν τη ματαιη αυτη συζητηση.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:Ακριβώς. Συναίσθημα είναι ο Θεός. Το λένε και οι Γραφές: Ο Θεός αγάπη εστί.
Δεν είναι λοιπόν ο παντοκράτωρ ποιητής ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων;
Όπως δεν μπορεί να αποδειχθεί με τη λογική σου ότι υπάρχει, έτσι ΔΕΝ μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει.
Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι δικό μου. Δεν θέλω να πείσω κανέναν για την ανυπαρξία οιουδήποτε θεού. Η πίστις ή όχι σε θεό είναι προσωπικό θέμα. Ας πιστεύη καθείς ό,τι θέλει. Μη μου ζαλίζει τα ούμπαλα μόνο, όπως εσύ εδώ. Και μη μου ζητά να πληρώνω για να έχη αυτός ναούς και παπάδες.
Τέλος, δεν ξέρεις αν έχω και πτυχίο ψυχολογίας. ...
Και έχεις διαγνώσει ως ψυχολογικώς προβληματικούς τους αθέους;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Με δικαιώνεις. Σε πληροφορώ πως η εικόνα που έχεις για τον Θεό, είναι διαστρεβλωμένη. Δεν σου επιρρίπτω ευθύνες. Εκεί που είσαι ήμασταν πολλοί από μας και κατανοώ απόλυτα το πως βλέπεις τα πράγματα.
Κι εγω κατανοω τον τρομο που σε πιανει μπρος στην αρρωστια και το θανατο, την ενοχη οταν αυνανιζεσαι, την αλαζονεια να νομιζεις οτι εισαι αιωνιος.

Αλλος ενας χριστιανος χωρις επιχειρηματα που κανει μοκο και τουμπεκα. Χρειαζεστε κι εσεις, δε λεω. Καλη συνεχεια σε οσους συνεχισουν τη ματαιη αυτη συζητηση.
Στο καλό. Ο Θεός μαζί σου.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

♪♫♪♫ ψυχολογικαααα δεν ειμαι καλααα ♫♪♫♪

απο την αλλη εγω, ως νιτσικος (αλλα οχι νηστικος), απολαμβανω τις επιθεσεις στον χαρακτηρα και οχι στα λογια του συνομιλητη. ομως τα λογια καποιου δεν ειναι αντανακλαση του χαρακτηρα του?

επισης εχω και πολλα ψυχολογικα καταλοιπα απο την παιδικη ηλικια (ετρωγα πολλα γαριδακια).
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Ακριβώς. Συναίσθημα είναι ο Θεός. Το λένε και οι Γραφές: Ο Θεός αγάπη εστί.
Δεν είναι λοιπόν ο παντοκράτωρ ποιητής ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων;
Αυτός ακριβώς είναι και είναι η αγάπη και αλήθεια και φως και ζωή. Αλλά κυρίως είναι θάλασσα. Και έδωσε στους ανθρώπους από ένα μικρό κουταλάκι και από ένα τεράστιο σφουγγάρι. Όσοι με το πρώτο (που λέγεται μυαλό) προσπαθούν να μετρήσουν την θάλασσα, ματαιοπονούν. Μόνο με το δεύτερο (καρδιά) μπορούν να την αισθανθούν αν την αφήσουν να γεμίσει με αυτήν.
Αναρχος έγραψε:
Όπως δεν μπορεί να αποδειχθεί με τη λογική σου ότι υπάρχει, έτσι ΔΕΝ μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει.
Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι δικό μου. Δεν θέλω να πείσω κανέναν για την ανυπαρξία οιουδήποτε θεού. Η πίστις ή όχι σε θεό είναι προσωπικό θέμα. Ας πιστεύη καθείς ό,τι θέλει. Μη μου ζαλίζει τα ούμπαλα μόνο, όπως εσύ εδώ. Και μη μου ζητά να πληρώνω για να έχη αυτός ναούς και παπάδες.
Αν σε ζαλίζω υπάρχουν δύο επιλογές. Η μία με διαγράφουν από το φόρουμ οι υπεύθυνοι. Η άλλη λύση είναι να σταματήσεις να συμμετέχεις στη συζήτηση.
Αναρχος έγραψε:
Τέλος, δεν ξέρεις αν έχω και πτυχίο ψυχολογίας. ...
Και έχεις διαγνώσει ως ψυχολογικώς προβληματικούς τους αθέους;
Ναι, αλλά τι σημασία έχει αν δεν το καταλάβουν οι ίδιοι.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:Αυτός ακριβώς είναι και είναι η αγάπη και αλήθεια και φως και ζωή. Αλλά κυρίως είναι θάλασσα. Και έδωσε στους ανθρώπους από ένα μικρό κουταλάκι και από ένα τεράστιο σφουγγάρι. Όσοι με το πρώτο (που λέγεται μυαλό) προσπαθούν να μετρήσουν την θάλασσα, ματαιοπονούν. Μόνο με το δεύτερο (καρδιά) μπορούν να την αισθανθούν αν την αφήσουν να γεμίσει με αυτήν.
Κάνεις λάθος φίλε... Το μυαλό σου μπορεί να είναι κουταλάκι. Το δικό μου είναι σφουγγάρι. Και ο θεός σου δεν είναι θάλασσα... μια φούσκα είναι που έσκασε και χώρεσε στο κουταλάκι σου...
Αν σε ζαλίζω υπάρχουν δύο επιλογές. Η μία με διαγράφουν από το φόρουμ οι υπεύθυνοι. Η άλλη λύση είναι να σταματήσεις να συμμετέχεις στη συζήτηση.
Ώπα! Έρχεσαι στην πόρτα μου, με λες προβληματικό, παραπλανημένο, ανώριμο, εκφράζοντα γελοιότητες... και θέλεις να μη απαντήσω; Είπα δεν θέλω να μου ζαλίζεις τα αρχίδια, όχι ότι δεν θα αντιδράσω όταν το κάνεις.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Αυτός ακριβώς είναι και είναι η αγάπη και αλήθεια και φως και ζωή. Αλλά κυρίως είναι θάλασσα. Και έδωσε στους ανθρώπους από ένα μικρό κουταλάκι και από ένα τεράστιο σφουγγάρι. Όσοι με το πρώτο (που λέγεται μυαλό) προσπαθούν να μετρήσουν την θάλασσα, ματαιοπονούν. Μόνο με το δεύτερο (καρδιά) μπορούν να την αισθανθούν αν την αφήσουν να γεμίσει με αυτήν.
Κάνεις λάθος φίλε... Το μυαλό σου μπορεί να είναι κουταλάκι. Το δικό μου είναι σφουγγάρι. Και ο θεός σου δεν είναι θάλασσα... μια φούσκα είναι που έσκασε και χώρεσε στο κουταλάκι σου...
Αν σε ζαλίζω υπάρχουν δύο επιλογές. Η μία με διαγράφουν από το φόρουμ οι υπεύθυνοι. Η άλλη λύση είναι να σταματήσεις να συμμετέχεις στη συζήτηση.
Ώπα! Έρχεσαι στην πόρτα μου, με λες προβληματικό, παραπλανημένο, ανώριμο, εκφράζοντα γελοιότητες... και θέλεις να μη απαντήσω; Είπα δεν θέλω να μου ζαλίζεις τα αρχίδια, όχι ότι δεν θα αντιδράσω όταν το κάνεις.
Πολύ καλά ούτε εγώ θα σε ζαλίσω άλλο, ούτε εσύ θα εμπλακείς σε συζήτησή μου με άλλους και θα είμαστε ευχαριστημένοι και οι δύο.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Η συζήτησις εδώ είναι δημοσία. Είναι σαν να είσαι με την ντουντούκα στην γειτονιά... Φρόντισε, λοιπόν, αυτά που λες να μη προσβάλουν την αξιοπρέπεια και να μη υποτιμούν την νοημοσύνη του άλλου.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα σχόλια, αλλά θέλω να πω δύο πράγματα:
1) Δεν ξέρω τι εστί "γνήσιος" άθεος. Μου θυμίζει το "γνήσιος" έλληνας. Ξέρω όμως τι εστί πραγματικός άθεος. Ο πραγματικός άθεος δεν αναλώνεται σε συζητήσεις για το αν υπάρχει θεός ή όχι. Αδιαφορεί πλήρως, δεν τον αγγίζει αυτό το ερώτημα παγίδα που προσπαθεί να βάλει στη συζήτηση την έννοια "θεός".
Δεν είμαστε όλοι το ίδιο άθεοι, αυτό είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο. Θέλει χρόνο και ψάξιμο η πραγματική αθεία. Για παράδειγμα πριν 5 χρόνια δεν ήμουν το ίδιο άθεος με όσο είμαι τώρα και υπάρχουν άτομα που βρίσκονται στη φάση που ήμουν εγώ πριν 5 χρόνια. Λογικό, αφού δεν είμαστε όλοι στο ίδιο επίπεδο, ούτε πορευόμαστε με τις ίδιες ταχύτητες, ούτε έχουμε τις ίδιες εμπειρίες και ερεθίσματα, όπως και σε τόσα άλλα πράγματα.
2) Στην επιστήμη υπάρχει κάτι που λέγεται άπειρο. Λέει λοιπόν η επιστήμη, ότι αν το σύμπαν είναι άπειρο, τότε η πιθανότητα να εμφανίζεται έστω και μία φορά ακόμα και το πιο απίθανο πράγμα είναι 100%. Δηλαδή αν υπάρχει απειροελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει κάτι στο σύμπαν (ας πούμε ένα στο τετράκις εκατομμύριο ή προσθέστε όσα μηδενικά θέλετε), εάν το σύμπαν είναι άπειρο τότε κάπου κάποτε αυτό θα υπάρχει, όχι σε μεγάλους αριθμούς, αλλά έστω μία φορά. Ως εκ τούτου λέει η επιστήμη, αν το σύμπαν είναι άπειρο τότε η πιθανότητα να υπάρχει κάπου εντός του σύμπαντος ένα παντοδύναμο ον δεν ειναι μηδέν. Βέβαια υπάρχουν και άλλες απόψεις επαυτού που προέρχονται από άλλες κοσμοαντιλήψεις, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Nikolaos έγραψε:
Στέλιος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:
Στέλιος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Συμφωνώ, διάβασε τώρα τον τίτλο που έδωσες "ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ" και πες μου πώς η δική σου ειρωνεία, με την οποία εκκινείς, μπορεί να προάγει την ανθρώπινη επικοινωνία.
Όχι, αγαπητέ με τον τίτλο αυτό δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ, αλλά τόσο να εκφράσω την αντίθεσή μου στο κατά πόσον η λέξη "άθεος" εκφράζει απόλυτα, αυτόν που την χρησιμοποιεί για να χαρακτηρίσει τον εαυτό του, όσο και να δώσω ένα έναυσμα για να ξεκινήσει μία δυνατή συζήτηση. Ας μην την υποβαθμίσουμε, απαξιώνοντας το πρόσωπο των συνομιλητών μας. Πόλεμων ιδεών είναι όχι προσώπων, δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά και δεν τρέφω έχθρα και εμπάθεια για κανέναν σας, επειδή τυχαίνει να διαφωνούμε.
Οι ιδέες υπερασπίζονται με επιχειρήματα, οι χαρακτηρισμοί αφορούν πρόσωπα ή ομάδες προσώπων.

Εάν εγώ πω: ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΝΟΗΜΟΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, θα το θεωρήσεις έναυσμα για συζήτηση ή ειρωνεία?
Εγώ συγκεκριμένα θα το θεωρήσω έναυσμα για συζήτηση, πολύ περισσότερο όταν δω στην πορεία τι ακριβώς θέλεις να πεις.
Αναμενόμενη απάντηση, απόλυτα ταυτισμένη με τη χριστιανική υποκρισία.
Σε ένα ορθόδοξο φόρουμ βέβαια, αν ξεκινήσεις λέγοντας ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΝΟΗΜΟΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, δεν έχεις καμία τύχη να κάνεις συζήτηση και αυτή είναι η διαφορά μας.

Επιπλέον, τυγχάνει να είμαι ψυχίατρος και βλέπω ότι η ιδεοληπτική διαταραχή από την οποία πάσχεις χρήζει άμεσης βοήθειας, εσύ βέβαια δεν το καταλαβαίνεις αλλά δεν πειράζει, και είμαι πρόθυμος να κάνω μία γόνιμη συζήτηση μαζί σου.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Ibraim Bielidopoulos έγραψε:Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα σχόλια, αλλά θέλω να πω δύο πράγματα:
1) Δεν ξέρω τι εστί "γνήσιος" άθεος. Μου θυμίζει το "γνήσιος" έλληνας. Ξέρω όμως τι εστί πραγματικός άθεος. Ο πραγματικός άθεος δεν αναλώνεται σε συζητήσεις για το αν υπάρχει θεός ή όχι. Αδιαφορεί πλήρως, δεν τον αγγίζει αυτό το ερώτημα παγίδα που προσπαθεί να βάλει στη συζήτηση την έννοια "θεός".
Δεν είμαστε όλοι το ίδιο άθεοι, αυτό είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο. Θέλει χρόνο και ψάξιμο η πραγματική αθεία. Για παράδειγμα πριν 5 χρόνια δεν ήμουν το ίδιο άθεος με όσο είμαι τώρα και υπάρχουν άτομα που βρίσκονται στη φάση που ήμουν εγώ πριν 5 χρόνια. Λογικό, αφού δεν είμαστε όλοι στο ίδιο επίπεδο, ούτε πορευόμαστε με τις ίδιες ταχύτητες, ούτε έχουμε τις ίδιες εμπειρίες και ερεθίσματα, όπως και σε τόσα άλλα πράγματα.
2) Στην επιστήμη υπάρχει κάτι που λέγεται άπειρο. Λέει λοιπόν η επιστήμη, ότι αν το σύμπαν είναι άπειρο, τότε η πιθανότητα να εμφανίζεται έστω και μία φορά ακόμα και το πιο απίθανο πράγμα είναι 100%. Δηλαδή αν υπάρχει απειροελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει κάτι στο σύμπαν (ας πούμε ένα στο τετράκις εκατομμύριο ή προσθέστε όσα μηδενικά θέλετε), εάν το σύμπαν είναι άπειρο τότε κάπου κάποτε αυτό θα υπάρχει, όχι σε μεγάλους αριθμούς, αλλά έστω μία φορά. Ως εκ τούτου λέει η επιστήμη, αν το σύμπαν είναι άπειρο τότε η πιθανότητα να υπάρχει κάπου εντός του σύμπαντος ένα παντοδύναμο ον δεν ειναι μηδέν. Βέβαια υπάρχουν και άλλες απόψεις επαυτού που προέρχονται από άλλες κοσμοαντιλήψεις, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Η επιστήμη δεν παρέχει αποδείξεις, παρά μόνο θεωρίες και υποθέσεις. Επομένως, νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι πως δεν υπάρχουν λογικές αποδείξεις όχι μόνο για την ύπαρξη του Θεού, αλλά και για την ανυπαρξία του. Αν συμφωνήσουμε σε αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε τη συζήτηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolaos την 08 Ιουν 2014 16:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι να προχωρήσουμε; Αφού τα είπα όλα. ;)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Nikolaos έγραψε:Η επιστήμη δεν παρέχει αποδείξεις, παρά μόνο θεωρίες και υποθέσεις. Επομένως, νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι πως δεν υπάρχουν λογικές αποδείξεις όχι μόνο για την ύπαρξη του Θεού, αλλά και για την ανυπαρξία του. Αν συμφωνήσουμε σε αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε τη συζήτηση.
Φυσικά και παρέχει αποδείξεις: Οι θεωρίες κάνουν προβλέψεις οι οποίες επαληθεύονται με ακρίβεια ασύλληπτη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Αφού λοιπόν πιστεύεις στην αγάπη (πρόσεξε τώρα spylab γιατί βιάστηκες να μιλήσεις για καραμέλα), απόδειξέ μου ότι υπάρχει. Αν μου αποδείξεις ότι υπάρχει αγάπη, θα σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Αναμένω.

Δεν βιαστηκα καθολου ;)

Δεν πιστευω οτι υπαρχει αγαπη σαν κατι εξωτερικο και αυτονομο του ανθρωπινου εγκεφαλου.
Η αγαπη ειναι εγκεφαλικη νευροχημικη διεργασια που τα σταδια της εχουν διερευνηθει επιστημονικα
και εχει σαφη και γνωστη εξελικτικη αξια .
Μαλιστα αντικαταθλιπτικα φαρμακα που τροποποιουν την δραση της ορμονης σεροτονινης εχουν την παρενεργεια
της καταστολης του αισθηματος της αγαπης.
Υπαρχει τρομερη βιβλιογραφια για το θεμα αλλα ξερω πως δεν ειναι αυτο που σε ενδιαφερει ;)
Το θειστικο επιχειρημα αγαπης-θεου ειναι γνωστο ,βλακωδες που εχει απαντηθει ξανα και ξανα
Γενικοτερα τα θειστικα επιχειρηματα και οι λογικες πλανες αυτων ειναι γνωστα , βλακωδη και χιλιοαπαντημενα

Και οι 3000 θεοι που εχει εφευρει ο ανθρωπος ειναι προιον του ανθρωπινου εγκεφαλου,
απλα μερικοι ειναι τοσο υπεροπτες να πιστευουν οτι γνωριζουν τον ενα και αληθινο ετσι αυθαιρετα
επειδη ειναι ο δικος τους :mrgreen:

Αλλα τελικα το ξερω :mrgreen: δεν σου απεδειξα οτι υπαρχει αγαπη ετσι και εσυ δεν μπορεις να μου αποδειξεις οτι υπαρχει θεος....

Aλλα για πες μας το μυθικο ον που πιστευεις ειναι κατι η οχι αυτονομο απο τον ανθρωπο?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση