ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Η επιστήμη δεν παρέχει αποδείξεις, παρά μόνο θεωρίες και υποθέσεις. Επομένως, νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι πως δεν υπάρχουν λογικές αποδείξεις όχι μόνο για την ύπαρξη του Θεού, αλλά και για την ανυπαρξία του. Αν συμφωνήσουμε σε αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε τη συζήτηση.
Και οχι σε αυτο δεν συμφωνουμε
Οταν υποστηριζεις οτι το μυθικο ον που πιστευεις δρα στον πραγματικο κοσμο που διερευνα η επιστημη,
η επιστημη μπορει να σου αποδειξει οτι η δραση αυτη ειναι ανυπαρκτη .
Αν δεν δρα οπως καθε τι ανυπαρκτο δεν μπορει (και δεν εχει και νοημα) να αποδειχθει η οχι η υπαρξη του.
Αν κατανοουσες την μεθοδο της επιστημης δεν νομιζω να πιστευες σε παπουληδες στα συννεφα.
Κατα την γνωμη μου δεν ειναι καθολου τυχαιο οτι η ετυμολογια του ορου κρετινος, προερχεται απο τη γαλλ. λ. crétin = αφελης, αγαθος, ανοητος, εκ του chrétien = χριστιανος.
(στη περιπτωση που δεν εχεις διαβασει το αλλο ποστ του χριστιανου )
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε:
Stan έγραψε:Δύο είναι τα τινά:

1. Άμα κάποια μέρα είχα "θεια επιφώτηση" και με επισκεπτόταν ο "Θεός", ποιο πιθανό θα ήταν να συμπεράνω ότι πάσχω από κάποια διανοητική ασθένεια.

2. Στην περίπτωση που αποδεχόμουν ότι υπάρχει "θεός", με μία απλή ανάγνωση των Αγίων Γραφών, οποιοσδήποτε φτάνει στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται για ένα θεϊκό ον που αξίζει την πίστη και την αγάπη που απαιτεί. Και αυτό μάλλον με κάνει Αντίχριστο, και όχι απλά άθεο, και το οποίο είναι καμάρι μου και τιμή μου και σε όποιον αρέσει.
Για το 1 έτσι όπως το εννοείς δεν θα είχες και άδικο. Όταν όμως μιλάμε για "επίσκεψη Θεού" δεν εννοούμε ότι θα σου εμφανισθεί σωματικά, αλλά εννοούμε για εσωτερική καρδιακή πληροφορία, που δεν εξηγείται παραπάνω επί του παρόντος.
Για το 2 θα σου πω το εξής. Πρώτον, η φράση "με μία απλή ανάγνωση των Αγίων Γραφών", φαντάζει τρομερά αστεία, για όποιον γνωρίζει τον όγκο των Γραφών. Μία απλή ανάγνωση φίλε θα σου έπαιρνε πάρα πολύ χρόνο που αμφιβάλλω αν έχεις διαθέσει, αλλά παρόλα αυτά σε ερωτώ και σε παρακαλώ να είσαι ειλικρινής: Διάβασες ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Αγία Γραφή; Πέρα από αυτό, επιμένω και λέω πως ακόμη και μια απλή ανάγνωση δεν αρκεί αν δεν βασιστείς στις ερμηνείες των Πατέρων, δηλαδή των φωτισμένων εκείνων ανθρώπων που ερμήνευσαν με τη χάρη του θεού, το μυστικό νόημα που περικλείουν οι Γραφές.
Δεύτερον, σχετικά με την δήλωσή σου "Και αυτό μάλλον με κάνει Αντίχριστο, και όχι απλά άθεο, και το οποίο είναι καμάρι μου και τιμή μου και σε όποιον αρέσει", σου λέω μπράβο που είσαι ειλικρινής.
Μπα, τις διάβασα τις ιερές σου γραφές μια χαρά, το θέμα είναι εμείς τα διαβάζουμε και ΔΕ τα πιστεύουμε, δε θέλει πολύ νοημοσύνη για να καταλάβεις ότι οι "συγγραφείς" ήταν αμόρφωτοι φαντασιόπληκτοι καμηλιέριδες της εποχής του χαλκού. Στο άλλο άκρο βρίσκονται οι "χριστιανοί" που ΔΕ τα διαβάζουν αλλα τα πιστεύουν.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεωρίες μόνο. Απλά αντικαταστήσατε την πίστη στο Θεό, με την πίστη στην επιστήμη. Άρα ίσως το "θετικιστές" να σας εκφράζει καλύτερα. Το πρόβλημα είναι πως η επιστήμη όσο και να προσπαθεί δεν μπορεί να παρέχει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για την ύπαρξη ή μη του Θεού, την ύπαρξη ή μη της αγάπης (την οποία μόνο όποιος δεν την έχει νιώσει ποτέ ή είναι στερημένος από αυτήν θα την χαρακτήριζε "εγκεφαλικη νευροχημικη διεργασια"), την ύπαρξη ή μη του καλού.
Εν πάση περιπτώση επειδή δεν μπορώ να συνεχίσω να απαντώ σε είκοσι άτομα και σεβόμενος τον χώρο σας, όποιος ενδιαφέρεται για μια ώριμη συζήτηση μπορούμε να την συνεχίσουμε με πμ. Από την εμπειρία μου οι καλοπροαίρετοι και σκεπτικιστές άθεοι και άθρησκοι είναι πολύ καλοί συνομιλητές.
Χαιρετώ και εύχομαι σε όλους ειλικρινώς την αποκάλυψη του Θεού στις καρδιές σας
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:Θεωρίες μόνο. Απλά αντικαταστήσατε την πίστη στο Θεό, με την πίστη στην επιστήμη. Άρα ίσως το "θετικιστές" να σας εκφράζει καλύτερα.
Βρε μανία να μας βαπτίση αυτός...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Δύο ημέρες άντεξε αυτός... Σαν κακιά φουρνιά Ρωμαίων στο γαλατικό χωριό...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε:την ύπαρξη ή μη της αγάπης (την οποία μόνο όποιος δεν την έχει νιώσει ποτέ ή είναι στερημένος από αυτήν θα την χαρακτήριζε "εγκεφαλικη νευροχημικη διεργασια
:)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρόβλημα είναι πως η επιστήμη όσο και να προσπαθεί δεν μπορεί να παρέχει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για την ύπαρξη ή μη του Θεού, την ύπαρξη ή μη της αγάπης (την οποία μόνο όποιος δεν την έχει νιώσει ποτέ ή είναι στερημένος από αυτήν θα την χαρακτήριζε "εγκεφαλικη νευροχημικη διεργασια"), την ύπαρξη ή μη του καλού.
Εαν η επιστημη δεν παρεχει τις αποδειξεις για την υπαρξη ενος θεου και εφοσον η ανυπαρξια του εξακολουθει να ειναι αυταποδεικτη τοτε ποιος αλλος θα μπορεσει ισως να αποδειξει μια τετοια υπαρξη.Η πιστη μηπως?Δεν το νομιζω,ενα δογμα του πιστευε και μη ερευνα η εκεινο του ερευνατε τας γραφας δηλωνει την απολυτη αποδοχη χωρις να παρεχει καμμια αποδειξη περι της υπαρξης ενος θεου.Απλα και μονο εξυπηρετει τα συμφεροντα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

csar έγραψε:Ήρθε, έβαλε το φυτίλι του και έφυγε. Δε νομίζω ότι πρόκειται να τον ξαναδούμε.
Ζητάω συγγνώμη και παίρνω πίσω το σχόλιό μου. Όταν το έγραψα νόμιζα ότι υπήρχαν μόνο 4-5 σχόλια ενώ υπήρχαν ήδη 3 σελίδες (προφανώς δεν είχα κάνει refresh για πολλές ώρες).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

την ύπαρξη ή μη της αγάπης (την οποία μόνο όποιος δεν την έχει νιώσει ποτέ ή είναι στερημένος από αυτήν θα την χαρακτήριζε "εγκεφαλικη νευροχημικη διεργασια
Η θρησκευτικη τυπου αγαπη περισσοτερο μοιαζει με καποιου ειδους νευρωτικου τυπου αντιδραση.Ψαχνω κοσμο για να τον αγαπησω χωρις να ξερω ουτε κι εγω το πως,ουτε κι αν ο αλλος ενδιαφερεται για γνωριμιες.Βεβαια μπροστα σε τετοιο κολοσσο αγαπης η γνωμη του δεν λαμβανεται ποτε υποψιν,αρκει που νιωθω εγω αυτο συναισθημα που δεν μπορει παρα να ειναι αληθινο.Δηλαδη εγωισμος,κι οι αλλοι υπαρχουν απλα ως αντικειμενα που εκπληρωνουν την εγωιστικη αυταρεσκεια του πιστου.

Εχω κατι παλια ρουχα του μακαριτη,αφορετα κι ολοκαινουρια ηταν και δεν τα χαρηκε ο φουκαρας και ψαχνω καπου να τα δωσω με το ετσι θελω,τα θελουν δεν τα θελουν,τους χωρανε η δεν τους χωρανε και καλα θα κανει να τα παρει αυτος που πηγα για να του τα δωσω γιατι το οχι εγω δεν το δεχομαι για απαντηση οταν ξεκιναω για να κανω μια φιλανθρωπια.Σας κανω το καλο και κανετε τους ψευτοπερηφανους απο πανω.

Μη δω περηφανο κι αξιοπρεπη δεν ξερω κατι με πιανει,γιατι αυτοι οι γρουσουσηδες δεν θελουν τιποτα απο μενα κι απο κανενα.Χιλιες φορες καλυτερα οι καθε λογης ανημποροι και κακομοιρηδες που καθονται για να τους αγαπησεις,μακαρι να ταν ολοι τετοιοι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σύμφωνα με τη λογική μου, αδιαφορούμε για ότι δεν υπάρχει. Η αθεΐα (ή τέλος πάντων η αθρησκεία ή αντι-θεΐα) υπάρχει, γι' αυτό και δεν αδιαφορώ.
Σωστό.Σου απαντώ λοιπόν:η θρησκεία υπάρχει. Κατά τη γνώμη μας η θρησκεία είναι μια λαθεμένη θεώρηση της πραγματικότητας και ο βασικότερος λόγος είναι ότι ισχυρίζεται ότι υπάρχει θεός. Ασχολούμαστε λοιπόν με τον ισχυρισμό της θρησκείας ότι υπάρχει θεός και τον βρίσκουμε αβάσιμο.
Στους κακόμοιρους τους κομμουνιστές δεν δόθηκε καμία επιλογή.
Κάνεις μέγα λάθος. Υπήρξε η δήλωση μετάνοιας την οποία αρνήθηκαν να υπογράψουν.
Ένα ένα. Αφού λοιπόν πιστεύεις στην αγάπη (πρόσεξε τώρα spylab γιατί βιάστηκες να μιλήσεις για καραμέλα), απόδειξέ μου ότι υπάρχει. Αν μου αποδείξεις ότι υπάρχει αγάπη, θα σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Αναμένω.
Συνηθισμένο επιχείρημα. Βασίζεται σαφώς σε παρανόηση της έννοιας της λέξης "υπάρχει". Οντολογικά η αγάπη και ο θεός είναι δύο τελείως διαφορετικές έννοιες. Η έννοια θεός αναφέρεται σε κάτι που υπάρχει ανεξάρτητα από τον άνθρωπο, έξω από τη συνείδησή του, σύμφωνα μάλιστα με την κοσμοθεωρία σας ανεξάρτητα με το ίδιο το σύμπαν. Αντίθετα η αγάπη είναι ένα ψυχικό γεγονός, μια ψυχολογική κατάσταση. Έτσι λοιπόν ισχύει το εξής: Οι άνθρωποι λένε ότι νοιώθουν το συναίσθημα της αγάπης. Αυτή η δήλωση για τα ψυχικά γεγονότα αρκεί ως απόδειξη ύπαρξής τους εκτός αν λένε ψέμματα. Και πράγματι οι άνθρωποι πολλές φορές λένε ψέμματα για το αν αγαπούν ή όχι. Περίπτωση 2: Οι άνθρωποι λένε ότι νοιώθουν ότι υπάρχει θεός. Αυτό δεν αποδεικνύει το παραμικρό καθώς ο θεός είναι όπως είπαμε οντότητα ανεξάρτητη από την συνείδηση. Υπήρχε (σύμφωνα με την κοσμοθεωρία σας) ακόμη και πριν υπάρξουν άνθρωποι να τον νοιώσουν ή να τον σκεφτούν. Το αντίθετο θα ήταν σα να μου έλεγες "υπάρχει το καρατζιτζαφλάρι" επειδή νοιώθω ότι υπάρχει και το σκέφτηκα.
Το άπιστος είναι πολύ πιο ειλικρινές από το άθεος
.
Είναι επίσης και σχεδόν ταυτολογικό. Η έλλειψη ισχυρών πεποιθήσεων χωρίς αποδείξεις σε οδηγεί σε αρνητική απάντηση στο ερώτημα αν υπάρχει θεός.
Τι είναι καλό; Από τη στιγμή που δεν το πιάνω, δεν το τρώω, δεν το μυρίζομαι, δεν το ακούω, δεν το βλέπω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;
Άλλη μια παρανόηση της έννοιας της λέξης "υπάρχει". Το καλό και το κακό υπάρχει με την έννοια που υπάρχει και το όμορφο και το άσχημο, το δίκαιο και το άδικο κ.ο.κ. Δηλαδή ως μια αξιολογική κρίση πάνω στα γεγονότα και τις συνέπειές τους πάνω στους ανθρώπους και εδράζεται στη συνείδηση των ανθρώπων που εκφέρουν αυτές τις αξιολογικές κρίσεις. Αντίθετα ο θεός με βάση την θεολογία σας θα πρέπει να έχει υπόσταση και έξω από τη συνείδηση των ανθρώπων όπως υπάρχουν οι πέτρες, τα μήλα και οι κομήτες ή έστω το ηλεκτρικό ρεύμα.
δεν ασχολήθηκα με κάτι που δεν υπάρχει
Αν και νομίζω ότι το ρώτησε και άλλος στη συνέχεια, συγγνώμη αλλά εδώ παρακάμπτεις όλο το ζουμί. Αφού δεν ασχολήθηκες με το ζήτημα πως κατέληξες στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει;Αναμένω απάντηση σ'αυτό αν έχεις την καλοσύνη.
ΥΓ: Εγώ με πμ δε συζητώ. Το ότι είναι δύσκολο να συζητάς ταυτόχρονα με τόσα πολλά άτομα είναι γεγονός αλλά μάλλον θα έπρεπε να είναι αναμενόμενο αφού μπήκες να συζητήσεις σε forum άθεων. Τώρα ότι κάποιοι εκνευρίστηκαν με την συγκαταβατική και απαξιωτική συμπεριφορά σου μάλλον και αυτό είναι αναμενόμενο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΥΓ: Εγώ με πμ δε συζητώ.

κοινωνικε μου εσυ :D
ενταξει αφου εχεις τοσες δουλειες τι να απαντας σε πμ τωρα παντος δεν εχω παραπονω εκτος απο 1-2 που δεν τα απαντησες επειδη προφανος δεν ειχες τι να πεις σε οτι σε εστελνα παντα απαντουσες απο εσενα σε αυτο δεν εχω προβλημα
βασικα ολοι οσοι εστελνα απαντουσανε εκτος απο τον γνωστον που δε θα χαρακτηρησω ξερετε ποιον λεω ο οποιος δεν θελει διαλογο αλλα μονο να βριζει ξερει και να λεει οτι εχει παντα σωστο σε οτι γραφει

παμε ομως λιγο στο θεμα μην με πειτε ξανα εκτος θεματος :D

ηρθε ενας καινουργιος [οχι δεν τον εστειλα ουτε με εστειλε πμ] ειπε μια απορια και αμεσος πεσανε καποιοι να του την πουνε
ε ετσι δε μπορει να γινει διαλογος αν εγω πω σημερα ειναι ανοικτα τα μαγαζια και με απαντησετε οχι γιατι πηγαν για μπανια ε αυτο ειναι ειρωνια ετσι καπως μου φανικε οτι απαντησατε στις ερωτισεις του

τωρα βεβαια για να τα λεμε ολα οπως κανω παντα σε ενα φορουμ που λεγεται αθεια οταν κραζεις σκοπιμος τους αθεους ειναι και λιγο λογικο να σε κραξουνε αρκετοι
ισως ο τροπος που τους αντιμετοπισες ηταν καπως περιεργος επρεπε να τους εκανες της ερωτισεις σου λιγο ποιο καλα

αυτα συνεχισται
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γιατί να απαντήσω με πμ; Δημόσια δεν γίνεται ο διάλογος; Προσωπικά ζητήματα εμένα και του Νικόλαου συζητάμε για να τα λέμε τέτ α τέτ, δεν κατάλαβα;

Επιπλέον ποιά ήταν η "απορία" του Νικόλαου Αριστοτέλη; Εμένα μου φάνηκε ότι τα ήξερε όλα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

α γνωριζεσται? αλλο αυτο αν γνωριζεσται καλος να τα λετε απο κοντα
απλα το πμ βοηθαει στο να μην λεμε ασχετα σε μια κουβεντα νομιζω ισως
εμενα με φανικε οτι ειχε αποριες και ηθελε να σας πει μερικες και της ειπε καπως
ενω επισης καπως τον απαντησανε μερικοι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Κάνεις και τον αστείο τρομάρα σου...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πολύ φοβάμαι ότι για ακόμη μια φορά συνέβη το παρακάτω...

Εικόνα
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Να θυμηθής να το βάλης στον επόμενο μόλις πρωτομπεί...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα

BIZANGO (μπιζάνγκο) της δυστυχίας

ένας γνήσιος άθεος είναι το ΚΑΘΕ πτώμα

Εικόνα

BIZANGO (μπιζάνγκο) ο Εκτελεστής

ένας γνήσιος άθεος είναι το ΚΑΘΕ μωρό

Εικόνα

VEVE ERZULI FREDA(Βέβε Ερζούλι Φρέντα) συμβολικό διάγραμμα Του πνεύματος της Γήινης Απόλαυσης

ένας γνήσιος άθεος δεν χρειάζεται Βουντού για να το καταλάβει
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Nikolaos έγραψε: Ελπίζω να βρεθεί ένας γνήσιος άθεος για να μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί του.
Φίλε, εγώ είμαι ένας από τους λίγους γνήσιους άθεους, γιατί έχω απαλλαγεί επιπλέον από τη θρησκεία του Μαρξισμού που μας εμποτίζουν στην Ελλάδα από τη γέννησή μας. Αν θες κάτι, ρώτα εμένα.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

:roll:
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

για το σχολιο του ρικτορ :lol: :text-goodpost:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Απάντηση