ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Off Topic
Τώρα θα φταίω εγώ αν του απαντήσω και να αρχίσουν μετά οι γκρίνιες για off topic και "συμμαζευτείτε" και "αρκετά κώλος το έχετε κάνει στα πολιτικά μην τα μεταφέρετε και εδώ" κλπ;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάντως χαίρομαι να ενημερώνομαι για το τι πρέπει να απορρίπτω για να είμαι γνησίως άθεος.
Ubiquites
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιουν 2014 19:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε:Συνάνθρωποι, γεια σας.
Μπαίνοντας σε αυτό το φόρουμ νόμιζα ότι θα βρω αθέους. Δυστυχώς, έπεσα έξω. Οι περισσότεροι από εσάς, για να μην πω όλοι, δεν είστε άθεοι, αλλά αντίχριστοι.
Ο γνήσιος άθεος, είναι τόσο αντίχαντιχριστιανός, όσο ακριβώς είναι και αντιιουδαίος, αντιπαγανιστής, αντιβουδιστής, αντιμωαμεθανός και γενικώς αντιθρησκευτικός.
Ο κάλπικος άθεος, ο μαϊμού δηλαδή, είναι αντιχριστιανός σε σημείο γελοιότητας. Βρίζετε κάτι που υποτίθεται πως δεν υπάρχει.
Πιστεύω πως έχετε πολλά ψυχολογικά προβλήματα (αν το παραδεχτεί κάποιος δεν είναι κακό) και πως σε καθέναν από εσάς υπάρχει μια τεράστια νοητή ταμπέλα πάνω του που φωνάζει: "Θεέ μου, είμαι άθεος;".
Ελπίζω να βρεθεί ένας γνήσιος άθεος για να μπορώ να κάνω κουβέντα μαζί του.
Στους υπόλοιπους εύχομαι ωριμότητα (άκου γιορτή του οινο-πνεύματος... πρέπει να είστε πάνω από 18 για να πιείτε)
Κάθε άποψη είναι μια θέση που εμπεριέχει το λάθος! Απόλυτη αλήθεια δεν υπάρχει πολύ απλά γιατί ο καθένας κάνει προβολή του πως νιώθει μέσα του στον κόσμο γύρω του χάνοντας έτσι στην ουσία την άπειρη όψη της πραγματικότητας. Αυτή είναι η δική μου οπτική τουλάχιστον.

Όσον αφορά τη γιορτή του αγίου οινοπνεύματος έχω να πω ότι το βρίσκω εξαιρετικά χαριτωμένο σαν όνομα. Τόσο χαριτωμένο που προσκυνώ όποιον το σκέφτηκε! Λατρεύω τη σάτιρα πολύ απλά γιατί η μαγεία της είναι να χρησιμοποιεί τη σύγκριση, την αναλογία, την υπερβολή, την παρωδία ακόμα και την ειρωνεία για να μεταμορφώνει το οτιδήποτε σε κάτι κωμικό και όμορφο αρκεί βέβαια η άλλος να είναι σε θέση να το δει. Το πρόβλημα όμως ξεκινά όταν ο άλλος λαμβάνει τη σάτιρα στην κυριολεξία. Αλλά προφανώς δεν έχει αναρωτηθεί πως είναι δυνατόν να πάρει κανείς κυριολεκτικά την υπερβολή, την ειρωνεία, τη σύγκριση, την αναλογία ή ακόμα και την παρωδία; Μάλλον γιατί έχει άγνοια περί σάτιρας.

Ελπίζω να σου έδωσα ένα ερέθισμα να θέσεις ερωτήματα και να δεις κάτι και από μια άλλη προοπτική. Που ξέρεις μπορεί να σου ταιριάζει περισσότερο όταν την ανακαλύψεις...
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΓτΙ, ναι.

Ρίκτορ, μαζέψου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση