ΑΘΕΟΙ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕ...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
alex
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014 16:59

Οι θρησκείες, εκτός από την δική μου, προσπαθούν να αποκτήσουν ΕΞΟΥΣΙΑ, ΧΡΙΣΜΑ ΣΟΦΙΑΣ, ΧΡΗΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ

Συνήθως έχουν κάποιο πιασάρικο όνομα, ή το όνομα του εμπνευστή των.

Η χειρότερη έκφραση μέχρι στιγμής που έχω συναντήσει είναι οι χριστιανοί. Τρώνε ανθρώπους ζωντανούς, κλέβουν ιδέες, συκοφαντούν, αδικούν, και φτιάχνουν παράλληλα ένα πρόσωπο τελειότητας.

Έχω αποδείξεις για τον κανιβαλισμό των χριστιανών και την συκοφαντία τους προς απόκτηση εξουσίας.

Άν ξέρατε ποιός είμαι και τι έχει συμβεί, όταν βλέπατε χριστιανό θα τον σκοτώνατε.

ΟΜΩΣ, τι φταίνε οι αθώοι πιστοί τους που νομίζουν ότι όλα ειναι όπως δηλώνονται;

Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΤΕΡΟ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ.

Δεν είμαι άθεος, και νομίζω δεν κινδυνεύω να γίνω. Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν για την ύπαρξη ή μη αιθερικών στοιχείων στη φύση, για την λειτουργία τους ή ότι άλλο.

Οι μασώνοι (κατάγομαι από μασωνική οικογένεια) θα σε βοηθήσουν σε βαθμό απίστευτο να πας ψηλά με τη μία, και μετά θα τους χρωστάς την ψυχή σου...
Μιας φίλης μου ένας παπάς την έψηνε να δώσει το σπίτι της στη εκκλησία δωρεά....
Παραδόξως δεν με πείραξαν ταοϊστές ή μωαμεθανοί, ίσως και να έτυχε.

Οι μασώνοι και οι χριστιανοί, κατάφεραν με συκοφαντίες, κανιβαλισμούς και ψευτοθεωρίες για άγιους και κουραφέξαλα, να αποκτήσουν εξουσία χρήμα και λόγο στον χώρο του πνεύματος.

Άν αυτό ειναι θρησκεία, ΔΗΛΩΝΩ ΑΘΡΗΣΚΟΣ, αλλά δεν είναι αυτό.

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΟΝΟΜΑ, ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΜΕΛΗ, ΔΙΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ Ως ΕΝΟΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ...

Έχετε το δικαίωμα να πιστεύετε ότι δεν υπάρχει Θεός, ότι υπάρχει, να αναθεωρήσετε όσες φορές την ημέρα θέλετε.

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΙΑ: αν σας ενδιαφέρει να γίνετε (αν δεν πιστεύετε ότι είσαστε η τελειότητα ενσαρκωμένη) ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εντυπωσιακό!
Λοιπόν, ως προς αυτό που ρωτάς, εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να γίνω καλύτερος άνθρωπος και το προσπαθώ καθημερινά.
Το όλο πρόβλημα με αυτό έγκειται στον ορισμό του "καλός (=>καλύτερος)", καθένας δίνει τον δικό του και όλοι λένε ότι είναι ή ότι θέλουν να γίνουν καλύτεροι.

Έχω κι εγώ ένα ερώτημα: τι εννοείς "αιθερικά στοιχεία";
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

alex έγραψε:Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.......

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΙΑ: αν σας ενδιαφέρει να γίνετε (αν δεν πιστεύετε ότι είσαστε η τελειότητα ενσαρκωμένη) ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Καλώς ώρισες Αλεξ.
Θεωρώ ότι η πλειονότης των ανθρώπων θα απαντούσε θετικά στο ερώτημά σου. ...Αλλά νομίζω ότι η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ το πώς, με ποίον τρόπο, με ποία μέθοδο θα επιτευχθή η βελτίωσις του ανθρωπίνου ποιόντος. Τι προτείνει σχετικά η «δική σου θρησκεία»;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον. Πολύ συνωμοτικά ακούγονται όσα λες ότι ξέρεις και δεν μοιράζεσαι. Δικαίωμά σου, βεβαίως, αλλά εδώ μέσα χωρίς στοιχεία τίποτα δεν μας εντυπωσιάζει. Ελπίζω να μείνεις αρκετά για να μας γνωρίσεις και να καταλάβεις και μόνος σου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ΤΙ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? καλυτερος απο τι? απο πριν? απο τους υπολοιπους? απο σενα? τι ειναι καλο? αυτο που λενε οι θρησκιες, οι πολιτικοι οι μασωνοι η αυτο που δινει η φυση? ειναι ο θανατος κακος?

θα μας δείξεις το δρόμο ωωωω καλε μου ανθρωπε? η θα μας αφησεις και εσυ στο βουρκο της αμαρτιας








Υ.Σ: φιλε Αλεξ χωρις πλακα εδω μεσα υπαρχουν πολλοι κακοι ανθρωποι, υπαρχουν και πολλοι μετριοι. εγω στο ορκίζομαι στο θεο που πιστευεις ειμαι καλος, πολυ καλος. οπως θα λεγανε και μερικοι αγγλομαθεις εδω μεσα I am overqualified for heaven
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Νιωθω μια αιθερια μαλακυνση να πλαναται, και το religious alert detector που εχω κανει κατι κορυφες προς τα πανω :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
PixieMV
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2013 02:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπερδεμένα μας τα λες.
Εμένα τουλάχιστον, θα με βοηθούσες αρκετά αν προσδιόριζες τη λέξη "θεός", εννοώντας πως την αντιλαμβάνεσαι ΕΣΥ προσωπικά.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

ΟΚ, μπορουμε να ειμαστε καλοι ανθρωποι, ο,τι και αν σημαινει αυτο, χωρις θρησκεια. Ποιος ο λογος λοιπον να περιμενουμε τι θα πει ο ταδε θεος και το ταδε πνευμα μεσω των αντιπροσωπων του; Εχουμε ηδη ηθικη, ξερουμε ηδη τα προβληματα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΙΑ: αν σας ενδιαφέρει να γίνετε (αν δεν πιστεύετε ότι είσαστε η τελειότητα ενσαρκωμένη) ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Συνήθως μετά από τέτοιες δηλώσεις ακολουθούν μοναδικές συνταγές τις οποίες κατέχει προνομιακά ο γράφων, με τρόπο αδιευκρίνιστο ή εξ αποκαλύψεως.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Εγω ειμαι η τελειότητα ενσαρκωμενη και μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οσοι από το φορουμ με γνωριζουν. Οι Μασωνοι σου ζήτησαν την ψυχή σου? Διευκρινίσεις γιατι εγω ξερω οτι ζητουν συνδρομή.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με τον γιατρό του ΙΚΑ.

:text-goodpost:

Μία τέτοια εξέλιξη προβλέπω και εγώ.
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Σιγά μη επανεμφανισθεί ο alex...
Έτσι του ήλθε μέσα στο μεθύσι του και το έγραψε. Θα το έχει ξεχάσει κιόλας...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Πάντως καλά θα ήταν να εμφανιζόταν ένας πρώην Μασόνος στο forum να μας έλεγε μερικά πράγματα για αυτούς από πρώτο χέρι.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

γράφει ένας Μασόνος εδώ:
http://www.o-klooun.com/masonos
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτά περί Μασόνων είναι προς εντυπωσιασμό αυτών που πιστεύουν ακόμη το παραμύθι των ..."Μυστικών Επτά".

Ο Άλεξ ξεκαθάρισε ότι η θρησκεία δεν τον καλύπτει ηθικά, ωστόσο φαίνεται να υπαινίσσεται ότι ένας άθεος δεν έχει τρόπο να γίνει καλύτερος άνθρωπος. Η δική μου απορία είναι πως συνδέεται η ηθική με αυτό που ονομάζει θεό. Σαν επιφοίτηση ένα πράμα; Κάτι που το λαμβάνεις όταν αυτοσυγκεντρώνεσαι και σκέφτεσαι έντονα το υπερπέραν;
Αν είναι έτσι, κάνω γιόγκα, έχω ελπίδες;
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
hflmastrog
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014 09:55
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σπάρτη

[youtube]x2DzL5fBWg8[/youtube]
dpuxaras
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 29 Απρ 2014 00:33
Όνομα Ιστότοπου: http://katathesh.blogspot.gr/
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αυτό το αρχικό περί "δικής μου θρησκείας" μου θυμίζει κάτι από παγκόσμια θρησκεία... Σαν να λέμε χάνουν πωλήσεις οι κλασικές θρησκείες και βγάζουμε κάτι ποιο light και cool να σπρώξουμε και εμείς σωτηρία...

Τώρα για τα περί μασονίας, τελικά θέλουν μόνο ψυχή ή και συνδρομή; και με μόνο ψυχή, πόσο ψιλά και γρήγορα μπορείς να πας; Αν μέσο κρίσης, ευκαιρίες καριέρας δεν είναι να χάνονται...
Πυξαράς Δημήτρης
http://katathesh.blogspot.gr/
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

alex έγραψε:Η χειρότερη έκφραση μέχρι στιγμής που έχω συναντήσει είναι οι χριστιανοί. Τρώνε ανθρώπους ζωντανούς, κλέβουν ιδέες, συκοφαντούν, αδικούν, και φτιάχνουν παράλληλα ένα πρόσωπο τελειότητας.
Δεν κλέβουν ιδέες, δανείζονται. Αμάν πια βρε κανίβαλοι. ;)
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα

εγκω τρωω μόνο σωμα αντρωπο όκι τεό
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Έγινα Άθεη απο μόνη μου, κάποτε πίστευα στον Ντεισμό( αν και τώρα έμαθα ότι αυτό που πίστευα έχει όνομα) .... Μετά απο πολύ διάβασμα, ορμώμενη απο την εσωτερική φωνή μου , που μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς , τελικά ήρθε...μόνο όταν σκότωσα τον θεό τους, βρήκα εκείνον το "θεο " που κατοικεί μέσα μου.
Βαρύ φορτίο αλλά και πολύ αναζωογονητικό!

Χρόνια γαλουχημένοι με τους φανταστικούς τους φίλους ( ο Θεος τους και όλη του η παρέα απο χερουβίμ και ελοχίμ :doh: ) φαντάζει τρομακτική εκείνη η πρώτη μέρα της ζωής σου που δεν έχεις κανένα να ζητήσεις βοήθεια στη δύσκολη στιγμή ( αν π.χ σου λυθεί το κορδόνι) , εκείνη η πρώτη μέρα που δεν σου φταίει πια κανείς , που δεν είσαι πείραμα στα χέρια κάποιου , που ο μόνος που πρέπει να βασιστείς είναι ο ίδιος σου ο εαυτός , όσο λίγος και αν σου φαντάζει. ..

Και έρχεται εκείνη η δεύτερη μέρα... που είσαι ανακουφισμένος ακριβώς για τους ίδιους λόγους. Αφου δεν υπάρχει θεός , όλα εξαρτώνται απο εσένα και μόνο από εσένα , δεν είσαι πια λίγος, έχεις την δύναμη να αλλάξεις τα πάντα, ( διάολε ήσουν το πιο δυνατό σπερματοζωάριο ), ειναι υποχρεωση σου να βοηθήσεις τον συνάνθρωπο σου γιατί δεν υπάρχει θεός να τον βοηθήσει, πρέπει να βγείς στους δρόμους και να κυνηγήσεις την τύχη αντί να κάθεσαι στα γόνατα και να προσεύχεσαι και χιλιάδες ακόμα πράγματα που επωδυνώ να απαριθμήσω ....πράγματα που σου δίνουν λόγους να χαίρεσαι την κάθε μέρα , να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου

Δεν υπάρχει μετά θάνατον ζωή .... ή θα ζήσεις τώρα ή ποτέ , σε πεισμα όλων εκείνων που σε θέλουν πρόβατο για να κάνουν τις βρωμοδουλείες τους .

Έχω πολλά να πω...αυτά όμως προς το παρόν για να μην σας κουράζω πρώτη μέρα!
Απάντηση