ΑΘΕΟΙ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕ...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Μάλλον η δημοσίευσή σου προοριζόταν για αυτοσύσταση, τουλάχιστον επί το πλείστον.
Off Topic
Το λέω στην περίπτωση που δεν είδες τον σχετικό χώρο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

τιτλος: ΑΘΕΟΙ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕ...
Νομίζω ότι είμαι στο σωστό χώρο. Παρόλα αυτά ευχαριστώ για την σύσταση. Μικρή είμαι...θα μάθω!! :)
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

κολλησαμε η με φενεται?

αντε να πω και εγω μια γνωμη οχι οτι θα γινει κατι βεβαια

καποια ετσι κινηση ανθρωπιστικου ενδιαφεροντος σκοπευει να γινει απο οργανομενη μεριδα ανθρωπων που δεν πιστευουν στον θεο αλλα πιστεουν στον ανθρωπο και ενδιαφερονται για το καλο τους?

πχ μια οργανομενη αιμοδοσια η κατι τελος παντων σχετικα με το καλο
πως λεει και το συνθημα που λετε κανε το καλο χωρις θεο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουν γίνει.

Αλλα εφόσον η εθελοντές που ασχολούνται με τα τις Ένωσις είναι λίγη είναι δύσκολο να οργανωθούν συχνά τέτοιες κίνησης χωρίς να αφεθούν ανεκπλήρωτα αλλα πράγματα που αποτελούν τους κυριους σκοπούς τις Ένωσις.
Απάντηση