Δημοτικό σχολείο & θρησκευτικά

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
PixieMV
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2013 02:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Χθες που σας συστήθηκα, έγραψα ότι από την β' δημοτικού αποφάσισα ότι ο χριστός & η παναγία είναι κάτι σαν τον μπαμπούλα.
Δηλαδή κάτι που μας λένε για να φοβόμαστε & να είμαστε καλά παιδάκια.
Είχαμε λοιπόν μια δασκάλα στην β' δημοτικού, συμπαθέστατη...μεγάλης ηλικίας, με άσπρα μακριά μαλλιά που πάντα τα είχε πιασμένα σε έναν όμορφο σφιχτό κότσο, γυαλάκια μεταλλικά χρυσά, στρουμπουλούλα με ροζ μαγουλάκια & άσπρα πουκαμισάκια με περίτεχνα γιακαδάκια, ζακετούλα από πάνω και απαραίτητα φούστα λίγο κάτω από το γόνατο. Δεν περιγράφω άλλο, καταλάβατε όλοι τις πεποιθήσεις της δασκάλας :)
Ήταν λοιπόν εξαρτημένη από τον θεό, την εκκλησία, το κατηχητικό, το "ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΙΚΗΝ" (Το θυμάστε αυτό το περιοδικό άραγε?) το οποίο κάθε φορά που έβγαινε νέο τεύχος μας το έφερνε και όποιο παιδάκι ήθελε το αγόραζε (!!!!!!).
Και όταν ήμασταν καλά παιδάκια λοιπόν μας έδινε και εικονίτσες. Τις οποίες φυσικά έπρεπε να τις προσέχουμε... Εγώ επειδή πάντα ήμουν καλό παιδάκι, είχα μαζέψει αρκετές, αν και δεν μου φαινοταν καθόλου όμορφες... αλλά τι να κάνεις, έτσι ήταν οι άγιοι!
Μια μέρα λοιπόν, μας είπε μια ιστορία, από τις πολλές που μας έλεγε σχεδόν καθημερινά, με πρωταγωνίστρια την παναγία αυτή τη φορά. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχε γίνει, αλλά λογικά κάποιο παιδάκι θα είχε βρίσει ή κάτι τέτοιο γιατί η ιστορία ήταν ως εξής :

"Κάποτε ήταν ένας πολύ κακός άνθρωπος που δεν πίστευε καθόλου στο Θεό. Επειδή λοιπόν δεν πίστευε, όλα του πηγαίνανε στραβά στη ζωή του. Με συνέπεια αυτός να είναι μέσα στο άγχος και τα νεύρα και όταν γινόταν κάτι πολύ κακό, έβριζε. Έβριζε τους άλλους γύρω του, έβριζε την παναγία, τον χριστό (δεν ξέρω κ εγώ ποιον άλλον). Μια νύχτα λοιπόν, έπεσε να κοιμηθεί. Ενώ κοιμόταν, εμφανίστηκε σε αυτόν η παναγία, του τράβηξε τη γλώσσα από το στόμα, την έφτασε μέχρι το ταβάνι (προφανώς κοιμόταν ανάσκελα αυτός) και την ΚΑΡΦΩΣΕ εκει. Έπειτα του είπε ότι δεν πρέπει να βρίζει & να βλασφημάει... και φυσικά αυτός μετανιωμένος της είπε ότι δεν θα ξαναβλασφημήσει και ότι από εδώ και περα θα είναι καλός & ενάρετος χριστιανός"

Οκ. ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ! Είναι αυτή ιστορία να την πεις σε 7χρονο παιδάκι?
Εμένα προσωπικά με είχε ενοχλήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Την ρώτησα αν η παναγία είναι σαν τον μπαμπούλα που μας λένε ότι θα έρθει στον ύπνο μας να μας φάει για να καθόμαστε ήσυχα. Με μάλωσε & φώναξε και τη μαμά μου να μιλήσουνε. Δεν ξέρω τι της είχε πει γιατί τότε δεν τολμούσα να ξαναπώ ότι δεν πιστεύω στα τέρατα. Μετά από χρόνια που το συζήτησα με τη μητέρα μου, δεν το θυμόταν καν. Όπως και δεν το θυμούνται και οι συμμαθητές μου γιατί με κάποιους έχουμε επαφές ακόμα.
Δεν το θυμούνται.... όμως πιστεύουν στον θεό γιατί τους δημιουργήθηκε ο φόβος για αυτό σε μια τόσο τρυφερή ηλικία.
Δεν θα έπρεπε να αξιολογούνται κάπως οι δάσκαλοι & οι καθηγητές?
Αυτοί οι επιτηρητές που ερχόντουσαν τότε, τι στο καλό κάνανε?
Βέβαια μιλάω για 23 χρόνια πριν...ίσως τώρα να έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

αλλά σε αγαπάει!
είναι σχεδόν αστείο ότι αυτοί οι άνθρωποι χρησιμοποιούν τέτοιες «τεχνικές» τρομοκρατίας και εν τω μεταξύ μιλούν για «ανιδιοτελή αγάπη» και «ελευθερία βούλησης». Είχα και εγώ μια παρόμοια δασκάλα στις 3 πρώτες τάξεις του δημοτικού, ίδιο ακριβώς παρουσιαστικό, αλλά δε θυμάμαι τίποτα από εκείνα τα χρόνια. Εκτός από τη βέργα ίσως, μας σήκωνε όποιον έκανε σκανταλιές, πήγαινε στην έδρα, άπλωνε τα χεράκια και έτρωγε μία γερή σε κάθε παλάμη. Μάλλον έχω ξεχάσει επίτηδες τα υπόλοιπα, ότι χρειάζεται ξύλο για να επιβληθεί... μετά την τρίτη δημοτικού καταργήθηκε το θεσμοθετημένο ξύλο στα σχολεία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

PixieMV έγραψε:Ενώ κοιμόταν, εμφανίστηκε σε αυτόν η παναγία, του τράβηξε τη γλώσσα από το στόμα, την έφτασε μέχρι το ταβάνι (προφανώς κοιμόταν ανάσκελα αυτός) και την ΚΑΡΦΩΣΕ εκει. Έπειτα του είπε ότι δεν πρέπει να βρίζει & να βλασφημάει... και φυσικά αυτός μετανιωμένος της είπε ότι δεν θα ξαναβλασφημήσει και ότι από εδώ και περα θα είναι καλός & ενάρετος χριστιανός"
Άραγε πόση προσπάθεια χρειάζεται για να μιλήσει κανείς με τη γλώσσα καρφωμένη στο ταβάνι;

Καλώς ήρθες Pixie!
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
PixieMV
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2013 02:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα της θρησκείας στα σχολεία... Στη β' δημοτικού αν θυμάμαι καλά δεν είχαμε καν θρησκευτικά ως μάθημα ακόμα, αλλά η παρουσία τους ήταν πολύ έντονη. Και βασικά το "θρησκευτικά" δεν έχει βάση γιατί είναι κυρίως "Χριστιανικά" και όχι "θρησκευτικά". Στα δικά μου σχολικά χρόνια τουλάχιστον ο,τι κεφάλαιο είχε να κάνει με άλλες θρησκείες το περάσαμε μέσα σε μια μέρα στα γρήγορα και φυσικά ήταν και εκτός ύλης.
csar έγραψε:
PixieMV έγραψε:Ενώ κοιμόταν, εμφανίστηκε σε αυτόν η παναγία, του τράβηξε τη γλώσσα από το στόμα, την έφτασε μέχρι το ταβάνι (προφανώς κοιμόταν ανάσκελα αυτός) και την ΚΑΡΦΩΣΕ εκει. Έπειτα του είπε ότι δεν πρέπει να βρίζει & να βλασφημάει... και φυσικά αυτός μετανιωμένος της είπε ότι δεν θα ξαναβλασφημήσει και ότι από εδώ και περα θα είναι καλός & ενάρετος χριστιανός"
Άραγε πόση προσπάθεια χρειάζεται για να μιλήσει κανείς με τη γλώσσα καρφωμένη στο ταβάνι;

Καλώς ήρθες Pixie!

Ευχαριστώ!!!
Αυτό προφανώς είναι από τις "λεπτομέρειες" που δεν έχουν σημασία σε τέτοιου είδους ιστορίες! χαχαχα! Τι να πω... εξάλλου παρόμοιες θρησκευτικές ιστορίες έχουν τουλάχιστον ένα σημείο που δεν βγάζει νόημα, ή δεν κολλάει.
Το καλύτερο είναι οι βιογραφίες αγίων! Ο σουρεαλισμός σε όλο του το μεγαλείο!!!

apeleytheros έγραψε:
αλλά σε αγαπάει!
είναι σχεδόν αστείο ότι αυτοί οι άνθρωποι χρησιμοποιούν τέτοιες «τεχνικές» τρομοκρατίας και εν τω μεταξύ μιλούν για «ανιδιοτελή αγάπη» και «ελευθερία βούλησης». Είχα και εγώ μια παρόμοια δασκάλα στις 3 πρώτες τάξεις του δημοτικού, ίδιο ακριβώς παρουσιαστικό, αλλά δε θυμάμαι τίποτα από εκείνα τα χρόνια. Εκτός από τη βέργα ίσως, μας σήκωνε όποιον έκανε σκανταλιές, πήγαινε στην έδρα, άπλωνε τα χεράκια και έτρωγε μία γερή σε κάθε παλάμη. Μάλλον έχω ξεχάσει επίτηδες τα υπόλοιπα, ότι χρειάζεται ξύλο για να επιβληθεί... μετά την τρίτη δημοτικού καταργήθηκε το θεσμοθετημένο ξύλο στα σχολεία.
Ευτυχώς εγώ το ξύλο με την βέργα δεν το πρόλαβα! :shifty:
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωχου, μασημενη τροφη θελετε. Του εκοψε τη γλωσσα, την καρφωσε στο ταβανι, του εδωσε μια μαριονετα και τον εκανε εγγαστριμυθο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
PixieMV
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2013 02:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Ωχου, μασημενη τροφη θελετε. Του εκοψε τη γλωσσα, την καρφωσε στο ταβανι, του εδωσε μια μαριονετα και τον εκανε εγγαστριμυθο.
:text-yeahthat:
:text-bravo: :clap:

χαχαχα! Να΄σαι καλά βρε Ευθύμη με έκανες και γέλασα... είμαι και στη δουλειά και έχουμε μια πολύ δύσκολη μέρα γιατί μπήκε ένα γατάκι σε ένα κουτί της ΔΕΗ και έριξε το ρευμα σε όλο το τετράγωνο :facepalm:



Οκ, στο θέμα μας τώρα. Το ότι έφερνε και μας πουλούσε τα "ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΙΚΗΝ" πως σας φαίνεται?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο, φυσικά. Εγώ δεν το θυμάμαι, θυμάμαι μόνο τη "Ζωή του παιδιού" και αυτό αμυδρά.

Δεν ξέρω καν αν ήταν νόμιμο τότε, ούτε αν το έκανε νομότυπα η κυρία, σήμερα πάντως οποιοδήποτε έντυπο για να διανεμηθεί στο σχολείο πρέπει να έχει την έγκριση του διευθυντή του σχολείου.

Ωστόσο όταν η κόρη μου ήταν στο νηπιαγωγείο, πριν 5 χρόνια δηλαδή, βρήκα μια μέρα στην τσάντα φυλλαδιάκι από το κέντρο νέων της ενορίας ή κάτι τέτοιο. Σκέφτηκα να πάω να το κάνω θέμα, αλλά δεν το έκανα. Ομολογώ ότι δεν ήθελα να αντιμετωπίσω τη δασκάλα, η οποία νομίζω πως ήταν ταυτόχρονα και διευθύντρια του νηπιαγωγείου (δεν ήμουν και σίγουρη επ' αυτού, δεν ξέρω αν έχουν καν διευθυντή τα νηπιαγωγεία και τι ιεραρχία έχουν). Όχι πως ήταν κακός άνθρωπος, πολύ καλή ήταν, και σίγουρα με πολύ καλή πρόθεση τα έχωσε τα φυλλάδια, γιατί ήταν και θρήσκα με την καλή έννοια - δηλαδή ευγενική, ανεκτική προς τους αλλόδοξους όπως εμείς (της είχα πει ότι δεν είμαστε θρήσκοι, για να μη διδάξει προσευχή στο παιδί μου και να μην του κάνει κατήχηση έστω κι έμμεσα, και το πήρε πολύ θετικά, με το χαμόγελο, ούτε καν βλεφάρισε). Αλλά ακριβώς επειδή ήταν καλός άνθρωπος, σίγουρα θεωρούσε δεδομένο ότι αυτό που έκανε ήταν καλό, και θα τη σόκαρε πολύ να την έφερνα αντιμέτωπη με το γεγονός ότι για μένα δεν ήταν καλό.

Κοντολογίς, ντρέπομαι που το ομολογώ, αλλά δεν ήθελα να την δυσαρεστήσω όσο το παιδί μου πήγαινε σχολείο εκεί. Κράτησα το φυλλάδιο για χρόνια στο συρτάρι μου, όλο σκεφτόμουν να κάνω κάτι, να της μιλήσω; να κάνω καταγγελία; Τελικά δεν έκανα τίποτε, κάποια στιγμή το πέταξα.

Όταν όμως την επόμενη χρονιά ενας τυπάκος μοίραζε τέτοια φυλλάδια έξω από την είσοδο του δημοτικού, του την είπα άγρια, μίλησα στο διευθυντή που βγήκε και του την είπε κι εκείνος, ενημέρωσα και τη δημοτική αστυνομία και για τα φυλλάδια και για τις αφίσσες που είχαν κολλήσει και τους έβαλαν πρόστιμο, και μαζεύτηκαν.

Ελπίζω αυτό να με εξιλεώνει κάπως.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
PixieMV έγραψε:Χθες που σας συστήθηκα...
Bienvenida, κατ' αρχάς.
PixieMV έγραψε:Είχαμε λοιπόν μια δασκάλα στην β' δημοτικού, συμπαθέστατη...μεγάλης ηλικίας, με άσπρα μακριά μαλλιά που πάντα τα είχε πιασμένα σε έναν όμορφο σφιχτό κότσο, γυαλάκια μεταλλικά χρυσά, στρουμπουλούλα με ροζ μαγουλάκια & άσπρα πουκαμισάκια με περίτεχνα γιακαδάκια, ζακετούλα από πάνω και απαραίτητα φούστα λίγο κάτω από το γόνατο. Δεν περιγράφω άλλο, καταλάβατε όλοι τις πεποιθήσεις της δασκάλας :)
Αν καταλάβαμε λέει; Ενδεικτικά αναφέρω ότι εμένα όλες μου οι δασκάλες από Α' Γυμνασίου μέχρι τη Β' Λυκείου ήταν έτσι και οι δάσκαλοί μου το αρσενικό αντίστοιχο (για επεξήγηση δες το δικό μου συστατικό νήμα). Μετά που πήγα σε σχολείο που διοικείται από μοναστήρι, οι καλόγριες ήταν πιο chill, σε βαθμό που ένιωθα για τους προηγούμενους ότι επρόκειτο για cult.
PixieMV έγραψε:το "ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΙΚΗΝ" (Το θυμάστε αυτό το περιοδικό άραγε?)
Είμαι ακόμα (ανοικειοθελώς βέβαια) συνδρομητής καθώς στην οικογένειά μου έχω ιδρυτικά και μη μέλη του «Συλλόγου Ορθοδόξου Ιεραποστολικής Δράσεως «Ο Μέγας Βασίλειος»» και «ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΩΝ "Ο ΣΩΤΗΡ"».
Αν ανοίξεις το πρώτο λινκ θα δεις κάτι καημένα στο photo-gallery με τα γιλέκα να ψέλνουν, έτσι ήμουν κι εγώ αλλά επειδή ήμουν φάλτσος τη γλίτωσα την ψαλτική. Στο σχολείο που πήγαινα (ιδιωτικό) μας το μοίραζαν το συγκεκριμένο μαζί και ερχόντουσαν διάφοροι στο τέλος της σχολικής χρονιάς να μας πούνε να πάμε στις κατασκηνώσεις.
PixieMV έγραψε: Οκ. ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ! Είναι αυτή ιστορία να την πεις σε 7χρονο παιδάκι?
Κοίτα από ανθρώπους που πιστεύουν σε ένα πανάγαθο κοσμικό δικτάτορα του οποίου ο λόγος ξεκινά με τη σπλατεριά που ονομάζεται «Παλαιά Διαθήκη» τι περιμένεις; Ο Κόναν ο Βάρβαρος είναι λιγότερο βίαιη ιστορία από τη ΠΔ. Και γενικά όπου έχει απλώσει πλοκάμια το Αβραμαϊκό πακετάκι από δοξασίες η φάση έχει ξεπεράσει το πιο υπερβολικό και gory/shocking/splatter video game ή B-movie (ΟΚ, δεν έχω δει πολλά ασιατικά, εκεί παίζει να το χουν περισσότερο).
apeleytheros έγραψε:αλλά σε αγαπάει!
George Carlin ftw!.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
PixieMV
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2013 02:48
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Κράτησα το φυλλάδιο για χρόνια στο συρτάρι μου, όλο σκεφτόμουν να κάνω κάτι, να της μιλήσω; να κάνω καταγγελία; Τελικά δεν έκανα τίποτε, κάποια στιγμή το πέταξα.

Αν μη τι άλλο οφείλω να σου αναγνωρίσω ότι το σκέφτηκες πολύ & για αυτό και μόνο αξίζεις συγχαρητήρια. Στην θέση σου θα έκανα το ίδιο γιατί από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι δεν έπραξε με δόλο η δασκάλα τους.
AoratiMelani έγραψε:Όταν όμως την επόμενη χρονιά ενας τυπάκος μοίραζε τέτοια φυλλάδια έξω από την είσοδο του δημοτικού, του την είπα άγρια, μίλησα στο διευθυντή που βγήκε και του την είπε κι εκείνος, ενημέρωσα και τη δημοτική αστυνομία και για τα φυλλάδια και για τις αφίσσες που είχαν κολλήσει και τους έβαλαν πρόστιμο, και μαζεύτηκαν.
Ελπίζω αυτό να με εξιλεώνει κάπως.

Ασχέτως περιεχομένου, το βρίσκω απαράδεκτο να μοιράζει κανείς διαφημιστικά σε ανήλικους.
Ακόμα και στις τηλεπωλήσεις επιβάλλεται ως σήμα καταλληλότητας ο κύκλος "Κατάλληλο.Επιθυμητή η γονική συναίνεση"
sugoruyo έγραψε:Αν καταλάβαμε λέει; Ενδεικτικά αναφέρω ότι εμένα όλες μου οι δασκάλες από Α' Γυμνασίου μέχρι τη Β' Λυκείου ήταν έτσι και οι δάσκαλοί μου το αρσενικό αντίστοιχο (για επεξήγηση δες το δικό μου συστατικό νήμα). Μετά που πήγα σε σχολείο που διοικείται από μοναστήρι, οι καλόγριες ήταν πιο chill, σε βαθμό που ένιωθα για τους προηγούμενους ότι επρόκειτο για cult.
Την διάβασα την ιστορία σου, πολύ ενδιαφέρουσα η στάση της καλόγριας... αλλά από ο,τι καταλαβαίνω...τζάμπα οι προσευχές της τελικά! : brrr :
sugoruyo έγραψε:Αν ανοίξεις το πρώτο λινκ θα δεις κάτι καημένα στο photo-gallery με τα γιλέκα να ψέλνουν, έτσι ήμουν κι εγώ αλλά επειδή ήμουν φάλτσος τη γλίτωσα την ψαλτική. Στο σχολείο που πήγαινα (ιδιωτικό) μας το μοίραζαν το συγκεκριμένο μαζί και ερχόντουσαν διάφοροι στο τέλος της σχολικής χρονιάς να μας πούνε να πάμε στις κατασκηνώσεις.
Άνοιξα και το link... είδα και τα παιδιά. Δεν μου αρέσει αυτή η εικόνα αλλά από την άλλη.... αν αυτούς τους γεμίζει αυτό, εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει! Το μόνο εύκολο θα ήταν να τους κοροϊδεψω ή να τους προσβάλω. Αλλά μετά θα γίνω σαν αυτούς & δεν το θέλω καθόλου.

"Γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν, καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς" :liar:
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

PixieMV έγραψε: Άνοιξα και το link... είδα και τα παιδιά. Δεν μου αρέσει αυτή η εικόνα αλλά από την άλλη.... αν αυτούς τους γεμίζει αυτό, εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει! Το μόνο εύκολο θα ήταν να τους κοροϊδεψω ή να τους προσβάλω. Αλλά μετά θα γίνω σαν αυτούς & δεν το θέλω καθόλου.
Επειδή ήμουν κάπως έτσι όταν ήμουν 15 θα σου πω ότι δεν τους γεμίζει. Ελπίζουν κάποια μέρα να κάνουν level up και να τους γεμίζει. Οι περισσότεροι είναι πάνω κάτω αναγκασμένοι να είναι έτσι από ένα περιβάλλον από το οποίο εξαρτώνται με πολλούς τρόπους.

Αυτοί είναι από το σχολείο που πήγαινα και αυτό που φοράνε είναι η ενδυμασία που επιβάλλεται σε εκδηλώσεις, κάποτε ήταν μόνιμο αλλά μετά το χαλαρώσανε σε καθημερινό επίπεδο· το σχολείο ανήκει στο σύλλογο Μ. Βασίλειος και έχει ενσωματωμένες εκκλησίες σε κάθε κτήριο.

Το ένα καλό που είχε το σχολείο αυτό ήταν το εκπαιδευτικό του επίπεδο (δεν ξέρω για τώρα). Το '03 που αποφοίτησα (από αλλού) ο χαμηλότερος βαθμός παλιού μου συμμαθητή ήταν 18 και κάτι (για μόρια εισαγωγής μιλάω).
Είναι πολύ περίεργη και στρεβλή κατάσταση. Από τους 90 που είμασταν (αμιγές, δηλαδή αγόρια και κορίτσια σε χωριστούς δήμους), οι 70 είναι αγνωστικιστές/άθεοι ή κάτι πιο χαλαρό από χριστιανοί. Η πολιτική κλίση όλων εκεί μέσα είναι λίγο πιο δεξιά από το Θρησκεία-Οικογένεια-Πατρίς (με αυτή τη σειρά). Όμως οι 50 στους 90 κατέληξαν κομμουνιστές και οι υπόλοιποι κεντρώοι διαφόρων ειδών και μερικοί αναρχικοί. Επίσης στους 90 οι 15-20 έχουν αποκτήσει διδακτορικό σε θετική επιστήμη ή είναι στα τελειώματα.
Είναι τελείως αλλοπρόσαλλο, ένα ξεκάθαρα ακροδεξιό και υπερθρήσκο περιβάλλον έχει βγάλει φουρνιές από αριστερούς άθρησκους. Ενώ το λύκειο που πήγα, με τις μοναχές (αν θυμάμαι καλά ανήκει στη μονή της παναγίας της Τήνου) έχει βγάλει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία πολιτικών απόψεων και πολύ πιο μετριοπαθείς ορθόδοξους χριστιανούς (και μερικούς άθεους). Το σχόλιό σου για τη στάση της μοναχής μπορεί να είναι on to something... δουλεύει καλύτερα από χριστιανικής άποψης.

Όσο πήγαινα εκεί, όταν τύχαινε να βρεθώ σε άλλους χώρους ένιωθα πολύ διαφορετικός και απομακρυσμένος από το γύρο κόσμο, όπως περίπου μου έχουν περιγράψει άτομα που γλίτωσαν από τους Ιεχωβάδες. Γενικώς αυτά τα παιδιά που βλέπεις στη φωτογραφία το κάνουν μηχανικά ως επί το πλείστον, δεν ξέρουν τι άλλο να κάνουν και νιώθουν ότι δεν μπορούν να αντιδράσουν σε όλο αυτό που παίζεται γύρω τους. Το καλό είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος από αυτούς ξεκολλάνε κάποια στιγμή και γίνονται συνήθως κλασσικοί καθημερινοί τύποι, απλά κάπως πιο μαζεμένοι. Κάποιοι θα μείνουν εκεί και θα γίνουν η επόμενη σειρά φρουρών της πίστης κ. λπ.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
PixieMV
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2013 02:48
Όνομα Ιστότοπου: -

sugoruyo έγραψε: Είναι πολύ περίεργη και στρεβλή κατάσταση. Από τους 90 που είμασταν (αμιγές, δηλαδή αγόρια και κορίτσια σε χωριστούς δήμους), οι 70 είναι αγνωστικιστές/άθεοι ή κάτι πιο χαλαρό από χριστιανοί. Η πολιτική κλίση όλων εκεί μέσα είναι λίγο πιο δεξιά από το Θρησκεία-Οικογένεια-Πατρίς (με αυτή τη σειρά). Όμως οι 50 στους 90 κατέληξαν κομμουνιστές και οι υπόλοιποι κεντρώοι διαφόρων ειδών και μερικοί αναρχικοί. Επίσης στους 90 οι 15-20 έχουν αποκτήσει διδακτορικό σε θετική επιστήμη ή είναι στα τελειώματα.
Είναι τελείως αλλοπρόσαλλο, ένα ξεκάθαρα ακροδεξιό και υπερθρήσκο περιβάλλον έχει βγάλει φουρνιές από αριστερούς άθρησκους. Ενώ το λύκειο που πήγα, με τις μοναχές (αν θυμάμαι καλά ανήκει στη μονή της παναγίας της Τήνου) έχει βγάλει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία πολιτικών απόψεων και πολύ πιο μετριοπαθείς ορθόδοξους χριστιανούς (και μερικούς άθεους).

Μάλιστα!!!! Ενδιαφέροντα τα στοιχεία για το συγκεκριμένο σχολείο. Υποθέτω πως εδώ ισχύει το ότι όσο πιο πολύ καταπιέζεις κάποιον, τόσο πιο πιθανό είναι να αντιδράσει ακραία & εκρηκτικά στο τέλος!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

PixieMV έγραψε:
sugoruyo έγραψε: Είναι πολύ περίεργη και στρεβλή κατάσταση. Από τους 90 που είμασταν (αμιγές, δηλαδή αγόρια και κορίτσια σε χωριστούς δήμους), οι 70 είναι αγνωστικιστές/άθεοι ή κάτι πιο χαλαρό από χριστιανοί. Η πολιτική κλίση όλων εκεί μέσα είναι λίγο πιο δεξιά από το Θρησκεία-Οικογένεια-Πατρίς (με αυτή τη σειρά). Όμως οι 50 στους 90 κατέληξαν κομμουνιστές και οι υπόλοιποι κεντρώοι διαφόρων ειδών και μερικοί αναρχικοί. Επίσης στους 90 οι 15-20 έχουν αποκτήσει διδακτορικό σε θετική επιστήμη ή είναι στα τελειώματα.
Είναι τελείως αλλοπρόσαλλο, ένα ξεκάθαρα ακροδεξιό και υπερθρήσκο περιβάλλον έχει βγάλει φουρνιές από αριστερούς άθρησκους. Ενώ το λύκειο που πήγα, με τις μοναχές (αν θυμάμαι καλά ανήκει στη μονή της παναγίας της Τήνου) έχει βγάλει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία πολιτικών απόψεων και πολύ πιο μετριοπαθείς ορθόδοξους χριστιανούς (και μερικούς άθεους).

Μάλιστα!!!! Ενδιαφέροντα τα στοιχεία για το συγκεκριμένο σχολείο. Υποθέτω πως εδώ ισχύει το ότι όσο πιο πολύ καταπιέζεις κάποιον, τόσο πιο πιθανό είναι να αντιδράσει ακραία & εκρηκτικά στο τέλος!
Έχω πολλά ράμματα για το σχολείο αυτό αλλά δεν πήγα δημοτικό εκεί και είναι λίγο εκτός θέματος αυτή η κουβέντα, στις εφηβικές ηλικίες είναι αρκετά διαφορετικά τα πράγματα.
Αυτό που λες για την αντίδραση ισχύει (ειδικά στις εφηβικές ηλικίες), δεν πρόκειται όμως μόνο για αντίδραση για χάρη της αντίδρασης. Θεωρώ ότι φαίνεται το πραγματικό πρόσωπο και πέφτουν οι μάσκες όταν μπαίνεις πολύ μέσα.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
AtheistforReason
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 05 Δεκ 2013 14:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μπω κι εγώ σφήνα στη συζήτηση και να παραθέσω κάτι που άκουσα το πρωί σε ένα ορθόδοξο ραδιοφωνικό σταθμό που ακούει η θεία μου...

Είπαν ότι τα θρησκευτικά πρέπει να παραμείνουν και να ξαναγραφτούν όλα τα βιβλία από την αρχή με την επίβλεψη της εκκλησίας! Και ακόμα ότι είναι έγκλημα το να αποσυρθούν τα θρησκευτικά από το σχολείο, διότι οι μαθητές πρέπει να διδαχθούν την ορθοδοξία και να μπουν στο δρόμο του θεού. Και ακόμα ότι αν το μάθημα γίνει θρησκειολογία τότε θα δημιουργήσει εχθρότητες στην σχολική κοινότητα! Δηλαδή αν είναι δυνατόν! Αργότερα είπαν ότι η θρησκεία πρέπει να κυβερνήσει ολοκληρωτικά τα κράτη για να γίνει καλύτερος ο κόσμος! Και σκέφτηκα... "Αφού η θρησκεία κυβερνούσε τα κράτη στην πιο σκοτεινή περίοδο της ανθρωπότητας, το Μεσαίωνα!" Δεν μπορούσα να τους ακούω να μιλάνε και έφυγα από το δωμάτιο... :x
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι αυτά είναι ατάκες, ειδικά όταν θέλουν να κάνουν τα σχολεία κατηχητικά και να προσηλυτίζουν με φοροευρώπουλα είναι που θες να τους κρεμάσεις από τα πετραχήλια.

Είναι πολύ επικίνδυνο αυτό και το κακό είναι πως οι μεγάλες δεξιές δυνάμεις δεν έχουν κανένα ενδοιασμό να περάσουν κάτι τέτοιο αν νομίζουν ότι θα μαζέψουν ψήφους έτσι.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
PixieMV
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Δεκ 2013 02:48
Όνομα Ιστότοπου: -

AtheistforReason έγραψε: Αργότερα είπαν ότι η θρησκεία πρέπει να κυβερνήσει ολοκληρωτικά τα κράτη για να γίνει καλύτερος ο κόσμος!
Προφανώς και εννοούσαν τον ορθόδοξο χριστιανισμό, γιατί δε νομιζω να έχουν καμιά κάψα να μας κυβερνήσει ο βουδισμός π.χ.
Αλλά ναι, ξέχασα... αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, γιατί μόνο αυτή η θρησκεία είναι σωστή.

Λοιπόν, για να ξαναγυρίσω στο αρχικό μου θέμα η εν λόγω δασκάλα, κοιτούσε τις σολες από τα παπούτσια μας και αν τυχόν είχαν "σταυρουδάκια" μας απαγόρευε να τα ξαναφορέσουμε γιατί έτσι "πατάμε τον χριστό"...!!!!!!!!!

Ακολουθούν 2 ενδεικτικές φωτογραφίες

Αυτά τα ορειβατικά μποτάκια έχουν σχεδόν όλα τέτοιες σόλες...και ήταν και της μόδας τότε! Χαχαχα :D
Εικόνα


την 2η την βρήκα στο blog που αναφέρεται με υδατογράφημα πάνω στην εικόνα. Όπου αναρωτιέται κάποιος αν είναι σωστό & όλοι απαντάνε ότι είναι μεγάλη βλασφημία... χμμ! Και νόμιζα ότι το πίστευε μόνο η δασκάλα μου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν θέλουν ας κατασκευάσουν λείες σόλες χωρίς σταυρούς κι ας προσεύχονται να τους πιάνει ο Σωτήρας κάθε φορά που θα κινδυνεύουν να φάνε σαβούρδα από το γλίστρημα.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

πιο τραγικοί και από τον Αισχύλο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι συνηθισμένο pattern και σε ορισμένους τύπους ελαστικών για εκτός δρόμου χρήση, νομίζω σε κάποια σκαπτικά μηχανήματα τα βλέπει κανείς.
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ρε παιδιά, τι να λέμε. Ο σταυρός είναι το πιο συνηθισμένο pattern μετά από τη γραμμή. Και αυτοί με το που βλέπουν σταυρό, φωνάζουν «θαύμα!» και σταυροκοπιούνται ή «βλασφημία!» και λυσσομανάνε.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ποια ταινια ηταν που ο πρωταγωνιστης ειχε σταυρους στα τακουνια της μποτας του ωστε να μην τον ακολουθανε οι βρικολακες; Πολυ τιμητικη για το οργανο μαρτυριου του θεανθρωπου η αποτυπωση του σε μια σολα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση