άθεο εορτολόγιο

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πρόσθεσα τη Βίκυ Λέανδρος (Βασιλική Παπαθανασίου) 23 Αυγούστου. Ζει ακόμα η γυναίκα, γερή να είναι, αλλά δεν βρίσκω άλλη οπότε ας έχουμε αυτήν τουλάχιστον.

Επίσης βάζω τον Γιάννη Ρίτσο 1 Μαΐου να βολέψουμε τους Γιάννηδες - Ιωάννηδες και τα ρέστα. Προφανώς θέλει κι άλλους "αγίους" εδώ.

Για Γεωργία έβαλα τη Σάνδη (Ωρόρ Ντυπέν) 1 Ιουλίου και τη Βασιλειάδου 1 Ιανουαρίου.

Νίκος Καββαδίας 11 ιανουαρίου, Καζαντζάκης 18 φεβρουαρίου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ας χαϊδέψω τα γένια μου

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
  • Βαγγέλης Παπαθανασίου - 29 Μαρτίου 1943 (μουσικός, εν ζωή)
  • Ευάγγελος Αβέρωφ - 17 Απριλίου 1910 (πολιτικός)
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
  • Evangeline Walton - 24 Νοεμβρίου 1917 (συγγραφέας)
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να θυμηθώ να σου ευχηθώ την άλλη εβδομάδα!

Όσους είναι εν ζωή τους βάζω με αστερίσκο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Άμα βάλεις τον Αβέρωφ, βάλε και τον Μητσοτάκη για Κωνσταντίνο. Με δύο αστερίσκους, ως απέθαντο. : brrr :
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα βάλω και τον Ζολώτα για Ξενοφώντα. : brrr :

Πρόσθεσα Παύλο Μελά και Παύλο Σιδηρόπουλο, καθώς και Δημήτρη Χορν (και απορώ πώς τον είχα ξεχάσει, αφού τον λατρεύω).
Έβαλα και την Γκρίτση-Μιλλιέξ για την πάρτη μου. Απορώ κι αυτήν πώς δεν την είχα σκεφτεί.
Off Topic
Το μόνο κακό είναι ότι πέφτει 4 μέρες πριν τα δικά μου γενέθλια. Ίσως τελικά προτιμήσω την Τολστάγια (ή ίσως γιορτάζω δύο φορές).
Δεν θα ποστάρω εδώ κάθε φορά που προσθέτω κάτι. Όποιος έχει πρόταση να κάνει, ας κοιτάζει πρώτα το εξελόφυλο του αρχικού ποστ, να δει μήπως υπάρχει ήδη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Ψάχνω Ευθυμία για χάρη της Έφης μας και δεν βρίσκω. Βρήκα την Έφη Μεταγγιτσινού, αλλά βρίσκω μόνο έτος γέννησης, χωρίς ημερομηνία (παρά το γεγονός ότι είναι πρόσφατη περίπτωση, γεννήθηκε μόλις το 1969, απλώς δεν είναι διαθέσιμη η πληροφορία ονλάιν).
Επιπλέον δεν ξέρω καν αν είναι Ευθυμία ή Ευφροσύνη ή κάτι άλλο. Μπορεί κανείς να μάθει;

Ανάλογο πρόβλημα έχω με την συγγραφέα Ευδοκία Ολυμπίτου, λένε ότι γεννήθηκε το 1962 αλλά κανείς δεν αναφέρει ημερομηνία.

Άραγε είναι κάποιου είδους μόδα να μην λένε ημερομηνία γέννησης ή απλώς την παραλείπουν ως κάτι ασήμαντο; Δεν είναι ότι κρύβουν χρόνια, διότι λένε έτος γέννησης, αλλά όχι ημερομηνία.

Και είναι δύσκολα ονόματα, να πάρει, δεν μπορώ εύκολα να βρω άτομο με αυτά τα ονόματα να το "καθαγιάσω".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κοίτα να δεις που δεν είμαι η πρώτη που το σκέφτηκε! Αναμενόμενο βέβαια. Αλλά εγώ θα το κάνω σε παγκόσμια κλίμακα. Μετά θα γίνω διάσημη και θα σας στέλνω κάρτες από την πισίνα μου στις Μαλδίβες.

http://finlandsite.nl/nimipaiva/?Englis ... :Almannaka
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Daysleeper
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Απρ 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Είπα και εγώ να συνεισφέρω με λίγα ονόματα, κάποια ίσως σας φανούν γνωστά!

Στο Κάρολος ο Δαρβίνος. (Charles Robert Darwin, 12 February 1809 – 19 April 1882).
Στο Ισαάκ ο Νεύτων. (Isaac Newton, 25 December 1642 – 20 March 1726/7.. Χριστούγεννα? Γιατί όχι!)
Στο Νικόλαος ο Κοπέρνικος. (Nicolaus Copernicus, 19 February 1473 – 24 May 1543).
Στο Ιάκωβος ο Μάξουελ. (James Clerk Maxwell, 13 June 1831 – 5 November 1879).
Στο Βενιαμίν ο Φρανκλίνος. (Benjamin Franklin, 17 January 1706 – 17 April 1790).
Στο Ροβέρτος ο Χουκ. (Robert Hooke, 28 July 1635 – 3 March 1703).
Στο Ιωάννης ο Κέπλερ. (Johannes Kepler, 27 December 1571 – 15 November 1630).
Στο Πέτρος ο Φερμά ή ο Κουμπερτέν. (Pierre de Fermat, 17 August 1601 or 1607 – 12 January 1665),
(Pierre de Frédy, Baron de Coubertin, 1 January 1863 – 2 September 1937).

A, και κάπου θα χωράει και ο Γαλιλαίος! (Galileo Galilei, 15 February 1564 – 8 January 1642).
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ φίλε μου! Αν έχεις ιδέα από web development ή ξέρεις κάποιον που ξέρει και που ίσως θα ήθελε να βοηθήσει να στήσουμε την ιστοσελίδα, σφύρα μου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Daysleeper
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Απρ 2015 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Δυστυχώς ούτε είμαι, ούτε ξέρω κάποιον που να ξέρει. Όμως ψάχνοντας βρήκα ένα site που ίσως βοηθήσει, τουλάχιστον για διασήμους ανά τον κόσμο, όχι τόσο για Έλληνες.

Βάζω το link από κάτω.
http://www.historyorb.com/day/january/1

Έχει επιλογές όπως θα δείς για events, birthdays, weddings, deaths.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χεχε, αυτό ακριβώς χρησιμοποιώ καθημερινά για τις γιορτές που προσθέτω. :)

Αν συνεχίσω να προσθέτω κάθε μέρα και από δύο τρεις, σε ένα χρόνο θα είναι αρκετά πλήρες, ελπίζω.

Για Έλληνες έχω πιάσει τον κατάλογο "Μεγάλοι Έλληνες" από εκείνη την παλιά εκπομπή και πάω σιγά-σιγά. Έχω φτάσει μέχρι τον Καστοριάδη. Το κακό είναι πως οι παλιοί "μεγάλοι" (Αριστοτέλης, Σωκράτης και τέτοια, ακόμη και Αθανάσιος Διάκος και άλλοι πιο πρόσφατοι) δεν έχουν γνωστή ημερομηνία γέννησης, αλλά τι να κάνουμε. Θα ήθελα να σκεφτώ κάποιον τρόπο να τους χώσω κι αυτούς, αλλά ακόμη δεν έχω κατεβάσει καμιά ιδέα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

επιτέλους, ήρθε η σειρά μου!

Τατιάνα Πετρόβνα Νικολάγεβα, Ρωσίδα μουσικός, 4 Μαΐου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
bul_69
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Οκτ 2015 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είδα να έχει καταχωρηθεί ο Κωνσταντίνος, αν κάνω λάθος διορθώστε με, μπορούμε να βάλουμε τον Βάρναλη ( 14/02)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ για τη συνεισφορά! Στην πρώτη ανάρτηση του παρόντος νήματος, υπάρχει σύνδεσμος προς ένα google spreadsheet όπου βάζω όλα τα ονόματα. Εκεί θα βρεις κι άλλους Κωνσταντίνους (Παλαμάς, Καβάφης, Καρυωτάκης, Καραθεοδωρή, Ηλιόπουλος και Καραμανλής). Επίσης στο κάτω μέρος, μετά από τα καταχωρισμένα ονόματα, θα δεις ένα σωρό ονόματα χωρίς ημερομηνία δίπλα. Από εκεί πάρε και ψάξε αν θες, για να τα συμπληρώνουμε σιγά-σιγά.

Επίσης αν σου έρχεται στο μυαλό κάποιος "διάσημος" που δεν είναι στον κατάλογο και θα άξιζε να μπει, πες μου. Θα με βοηθήσεις πολύ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
renakp
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 07 Σεπ 2020 08:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Καθώς έχω την τύχη να ονομάζομαι Ειρήνη, γιορτάζω κάθε χρόνο την παγκόσμια ημέρα Ειρήνης 21 Σεπτεμβρίου
Irini
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

renakp έγραψε: 09 Σεπ 2020 09:52Καθώς έχω την τύχη να ονομάζομαι Ειρήνη, γιορτάζω κάθε χρόνο την παγκόσμια ημέρα Ειρήνης 21 Σεπτεμβρίου
:romance-heartbeating: :romance-heartstiny: Τέλεια! Την έχω πρώτη-πρώτη στις Ειρήνες του εορτολογίου. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση