blasphemy challenge

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Ibraim Bielidopoulos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: 04 Φεβ 2013 00:30
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]dnKLlREdfsY[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Zee Prime
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011 13:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ καλός παραλληλισμός...!
"Δεν υπάρχουν ακόμη αρκετά στοιχεία για μια θετική απάντηση."
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαφωνώ πλήρως με τον συγκεκριμμένο παραλληλισμο, αγιο πνεύμα & Ελληνικές κρατικές υπηρεσίες και ειδικά με την εστίαση στο άγιο πνεύμα.

Διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους σημαίνει ακριβώς το αντίθετο.

Το κράτος φταίει 100%, σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να περιμένεις απο την εκκλησία να κινηθεί υπερ του διαχωρισμού αφού αυτό θα ήταν εναντίον των συμφερόντων της.

Άρα το σωστό, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι "Γ... το κράτος που έχουμε".
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

έχω την εξής απορία βλέποντας πόσο θαρραλέος ήταν ο βλάσφημος τύπος με το μούσι, αποδεικνύοντας με τον δικό του τρόπο πώς δεν σέβεται ούτε φοβάται τίποτε,
δέν έχω ακούσει ποτέ από γυναίκες άθεες να βρίζουν τα θεία, αυτό ίσως είναι σωφροσύνη ίσως όμως να είναι και θρησκευτικά υπολείμματα που δεν μπορεί να αποβάλλει το γυναικείο ένστικτο που ξέρει να σέβεται τις θρησκευτικές παραδόσεις ακόμη και όταν τις έχει αρνηθεί στο μεγαλύτερο μέρος.
μπορεί να είναι το θρησκευτικό συναίσθημα που είναι πιο έντονο στην γυναικεία φύση., έτσι είναι αδύνατο να εξαλειφθεί πλήρως συγκρατώντας μαζί με αυτό και τον σεβασμό πρός την θρησκεία, και την αδυναμία της να έχει το θράσος ενός βλάσφημου όπως ό τύπος με το μούσι καλή ώρα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

κάνεις παρέα με λάθος γυναίκες, γιαυτό. :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν υπάρχει "θρησκευτικό συναίσθημα", επιτέλους πια με αυτή την αυθαιρεσία! Υπάρχουν διάφορα συνηθισμένα συναισθήματα που άλλοι τα νοιώθουν με θρησκευτικά ερεθίσματα και άλλοι με φυσιολογικά ερεθίσματα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δεν υπάρχει "θρησκευτικό συναίσθημα", επιτέλους πια με αυτή την αυθαιρεσία! Υπάρχουν διάφορα συνηθισμένα συναισθήματα που άλλοι τα νοιώθουν με θρησκευτικά ερεθίσματα και άλλοι με φυσιολογικά ερεθίσματα.
Όχι το θρησκευτικό συναίσθημα είναι μοναδικό και δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα συναισθήματα.
όταν το νιώθεις είσαι γυμνός μπροστά στην αληθινή επικοινωνία με τα τρίσβαθα του εαυτού σου,πέρα από κάθε λογής υποκρισία και ανειλικρίνεια.
Άρα με ότι πιο αγνό και ειλικρινές μπορείς να νιώσεις και να σκεφθείς.
Αυτό λοιπόν το συναίσθημα, είναι η επικοινωνία με το Θεό , πάντα κατά την δική μου άποψη βέβαια.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

δέν έχω ακούσει ποτέ από γυναίκες άθεες να βρίζουν τα θεία, αυτό ίσως είναι σωφροσύνη ίσως όμως να είναι και θρησκευτικά υπολείμματα που δεν μπορεί να αποβάλλει το γυναικείο ένστικτο που ξέρει να σέβεται τις θρησκευτικές παραδόσεις ακόμη και όταν τις έχει αρνηθεί στο μεγαλύτερο μέρος.
δεν με έχεις ακούσει εμένα γι'αυτό μιλάς
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:
δέν έχω ακούσει ποτέ από γυναίκες άθεες να βρίζουν τα θεία, αυτό ίσως είναι σωφροσύνη ίσως όμως να είναι και θρησκευτικά υπολείμματα που δεν μπορεί να αποβάλλει το γυναικείο ένστικτο που ξέρει να σέβεται τις θρησκευτικές παραδόσεις ακόμη και όταν τις έχει αρνηθεί στο μεγαλύτερο μέρος.
δεν με έχεις ακούσει εμένα γι'αυτό μιλάς
Μάλλον θα αποτελείς εξαίρεση. επίσης θα ήθελα πολύ να μάθω τι νιώθεις όταν κάνεις αυτό που λές, θέλεις να δείξεις με αυτό κάτι; η απλώς είναι μια κακή συνήθεια η οποία μειώνει την εικόνα σου πρός τους άλλους ΠΟΥ ΣΕ ΑΚΟΎΝΕ!!!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

τι νιώθω? ανακούφηση όπως με οποιαδήποτε βρισιά (έρευνε ςέδειξαν ότι αν είσαι με πόνο-όπως ας πούμε χτυπήσεις-και βρίσεις τότε ο πόνος είναι περιορισμένος)
δεν σκέφτομαι την ώρα που βρίζω τι βρισίδι θα ρίξω
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να παρέμβω για τη συνηθισμένη μου διευκρίνιση, απολύτως απαραίτητη για ελληνόφωνους, οι οποίοι συγχέουν την

βλασφημία = άρνηση των θείων, άρνηση δόγματος (ρήμα: βλασφημώ)

με τη

βλαστήμια = βρισιά, προσβολή, χυδαιότητα (ρήμα: βλαστημάω)

Παραδείγματα:

Δεν υπάρχει άγιο πνεύμα = βλασφημία
Ο χριστός δεν μας αγαπά = βλασφημία

Άντε πηδήξου μωρή κατσίκα = βλαστήμια
Χέσε μας ρε καραγκιόζη = βλαστήμια

Γαμώ το χριστό σου ρε ξεφτίλα = βλαστήμια και βλασφημία

Προφανώς, η λέξη βλαστήμια προήλθε από τη λέξη βλασφημία, επειδή πολλές βρισιές (βλαστήμιες) τυχαίνει να περιέχουν και προσβολή στα θεία (βλασφημία). Το γεγονός αυτό μας παρασύρει και νομίζουμε ότι κάθε βλασφημία περιλαμβάνει και χυδαιότητα, ή ότι κάθε βρισιά περιλαμβάνει και χυδαία προσβολή των θείων, πράγμα που δεν ισχύει: κάποιες βλαστήμιες είναι και βλασφημίες - όχι όμως όλες - κάποιες βλασφημίες είναι και βλαστήμιες - όχι όμως όλες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:τι νιώθω? ανακούφηση όπως με οποιαδήποτε βρισιά (έρευνε ςέδειξαν ότι αν είσαι με πόνο-όπως ας πούμε χτυπήσεις-και βρίσεις τότε ο πόνος είναι περιορισμένος)
δεν σκέφτομαι την ώρα που βρίζω τι βρισίδι θα ρίξω
Την ανακούφιση μπορώ να την δικαιολογήσω, γιατί την συνδέω με την αποφόρτιση ενός έντονα εκνευρισμένου ανθρώπου η οποία γίνεται ακούσια και με λάθος τρόπο.
αρκεί να καταλαβαίνει κανείς αυτό το λάθος, γιατί αν δεν το καταλαβαίνει ίσως θεωρήσω την ανακούφιση ως ικανοποίηση χωρίς το παραμικρό ίχνος τύψεων για την προσβολή ιδεατών προσώπων που συμβολίζουν το ιερό πολλών ανθρώπων. που στην ουσία είναι ασέβεια πρός το θρησκευτικό πιστεύω των άλλων που κάποτε ήταν και δικό του πιστεύω η των γονιών του.
και εγώ βρίζω όταν εξοργίζομαι σε μεγάλο βαθμό και χάνω την συναίσθηση των όσων λέω, όμως αυτοστιγμή παραδέχομαι πως έσφαλα και όχι να δικαιολογούμαι πως με ωφελεί.
και στην προκειμένη περίπτωση ΄τύπος που έβριζε το άγιο πνεύμα μου προκαλεί αηδία γιατί έβριζε μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσει, η άνοδος της ασημαντότητας σε όλο της το μεγαλείο,
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν οι άλλοι θίγονται. Δεν ξέρω πως με χαρακτηρίζει αυτό αλλά επειδή κάπιος θίγεται εμένα δεν με απασχολεί.
Όπως λέει και ο stephen fry "so f- what"
http://mildlyrelevant.com/wp-content/up ... 9067_n.jpg
και εγώ θίγομαι από πολλά που ακούω, αλλά δεν λέω τίποτα

ps sorry για ορθογραφικά...
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ερώτημα είναι τα λόγια , οι λέξεις ,μπορούν ποτέ να αντικαταστήσουν ενα πρόσωπο , ένα αντικείμενο , να του προσθέσουν ή να του αφαιρέσουν κάτι απο τα στοιχεία που το αποτελούν;
Και μέχρι ποιό βαθμό υπάρχει αυτή η επιρροή , ποιά είναι τα όρια , πόσο μάλλον, σε κάτι που που κανείς μας δεν μπορεί να επεξεργαστεί, μέσω των αισθήσεών του ή της νοημοσύνης του...;
Προσωπικά θεωρώ πιό ακίνδυνο να βρίζει κανείς απο το να πιστεύει χωρίς λογική, χωρίς αποδείξείς, στις διάφορες θρησκευτικές ιδεολογικές πλάνες και αν είναι επιρρεπής στο φανατισμό να ενεργεί φανατισμένα εξ αιτίας της διαφορετικότητας των άλλων ως πρός το χρώμα , το φύλλο , τη θρησκευτική πίστη κλπ...
Η αγάπη είναι άρνηση της βίας και οι θρησκείες μέσω της γνώσης βρίσκονται πολύ μακρυά απο αυτή...δυστηχώς πολλοί στενόμυαλοί άνθρωποι μέσα στις θρησκείες που βρίσκουν διάφορες διαφυγές απο ένα βίαιο άνθρωπο που δεν είναι άλλος παρά οι ίδιοι ...
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

@ Θεόφιλε για ποιόν ακριβώς λόγο θα έπρεπε να "σέβομαι το θρησκευτικό πιστεύω' οποιουδήποτε; Ιδιαιτέρα μάλλον όταν το πιστεύω αυτό το θεωρώ παντελώς λανθασμένο, αβάσιμο, αστήριχτο σε δεδομένα και υπαίτιο για πολλά δεινά ιστορικά; Δεν οφείλω να σέβομαι κανενός το πιστεύω είτε θρησκευτικό, είτε πολιτικό, είτε κοινωνικό, είτε οπάδικο κλπ! Εννοείται βεβαίως και ότι δεν έχω την απαίτηση από τον οποιονδήποτε να σέβεται τα δικά μου "πιστεύω", μπορεί κάλλιστα να τα χλευάσει και να τα υποτιμήσει όσο θέλει προτιμητέα με την συνοδεία επαρκούς επιχειρηματολογίας!
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

όταν το νιώθεις είσαι γυμνός μπροστά στην αληθινή επικοινωνία με τα τρίσβαθα του εαυτού σου,πέρα από κάθε λογής υποκρισία και ανειλικρίνεια.
Επιμένω, φυσιολογικά αλλά όχι και τόσο συχνά-καθημερινά συναισθήματα. Αν ήταν εδώ ο Radi (Leo21) θα σου εξηγούσε πως αυτό το συναίσθημα, το λεγόμενο "υπερβατικό" μπορεί να προκληθεί τόσο από λήψη συγκεκριμένων ψυχοτρόπων ουσιών όσο και από καταστάσεις αυθυποβολής.
According to the neurotheologist Andrew B. Newberg, neurological processes which are driven by the repetitive, rhythmic stimulation which is typical of human ritual, and which contribute to the delivery of transcendental feelings of connection to a universal unity.They posit, however, that physical stimulation alone is not sufficient to generate transcendental unitive experiences. For this to occur they say there must be a blending of the rhythmic stimulation with ideas. Once this occurs "...ritual turns a meaningful idea into a visceral experience." Moreover they say that humans are compelled to act out myths by the biological operations of the brain due to what they call the "inbuilt tendency of the brain to turn thoughts into actions".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλά τα λέει ο γιατρός.

Η βλασφημία ενοχλεί τους πιστούς γιατί τους χαλάει το τριπ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε:προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν οι άλλοι θίγονται. Δεν ξέρω πως με χαρακτηρίζει αυτό αλλά επειδή κάπιος θίγεται εμένα δεν με απασχολεί.
Όπως λέει και ο stephen fry "so f- what"
http://mildlyrelevant.com/wp-content/up ... 9067_n.jpg
και εγώ θίγομαι από πολλά που ακούω, αλλά δεν λέω τίποτα

ps sorry για ορθογραφικά...
το θέμα δεν είναι αν θίγονται οι άλλοι, αλλά αν εσύ αισθάνεσαι πως τους θίγεις εκούσια βρίζοντας τα θεία.
λές πως θίγεσαι και εσύ από άλλους που λένε διάφορα.
ξέρεις πως με παρόμοιο τρόπο έρχεσαι και εσύ στην θέση τους όταν βρίζεις και θίγονται οι άλλοι!!
εξάλλου η δική μας συμπεριφορά διορθώνεται πιο εύκολα από το να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε των άλλων.
κάνω μια απλή σκέψη πως μπορεί να κόψει κανείς μια κακιά συνήθεια.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Μπα
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

μα δεν το βλέπω σαν κακή συνήθεια
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Απάντηση