Όλοι είμαστε τρόπον τινά άθεοι

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:

τι ειναι θεος? ποιος ειναι ο δικο σου θεος? οχι καποιος αλλος θελω συγκεκριμενη απαντηση οχι τα νεοχριστινικα περι πνευματισμου κτλ. Το συμβολο της ορθοδοξης πιστης σε καλυπτει? πως ειναι?με τι ασχολειται ο θεο σου
τί είναι Θεός; σίγουρα δεν είναι ένας παππούλης που περιπλανιέται στο διάστημα θαυμάζοντας τα δημιουργηματά του.θεός είναι αυτό που διδάσκει ο ιησούς και οι άγιοι πατέρες που δεν είναι άλλο από την αγάπη πρός τον πλησίον, είναι αυτός που ο κάθε άνθρωπος νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει για την καλοτυχία του και να τον παρακαλέσει για κουράγιο στις δύσκολες στιγμές είναι το στήριγμα των αδυνάτων γιατί δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι δυνατοί, έχω ξαναπεί πως το δόγμα είναι απαραίτητο στην ηγεσία της θρησκείας αλλά όχι στους πιστούς το σύμβολο της πίστης δεν το αποδέχομαι κατά γράμμα αλλά με αλληγορικό τρόπο και ας ακούγομαι σαν αιρετικός. ο θεός δεν έχει μορφή και η ασχολία του εμφανίζεται από τα δικά μας έργα που αν είναι θεάρεστα είναι και δικά του.
αυτα τα λιγα μου λες για το θεος σου? βασικα μου λες τι δεν ειναι οχι τι ειναι.
ο ιησους συμφωνα με τις γραφες υποστηριζει οτι ειναι γιος του θεου. οι πατερες της εκλησιας συμφωνουν με το συμβολο της πιστης (πιστευω) ολοι μιλανε για κολαση, η παλαια διαθηκη δινει και μορφη στο θεο κατ εικονα και ομοιωση, παιζει κι ενα περιστερη για τα οργια ως αγιο πνευμα.

ολα αυτα ειναι θεος?
ή μηπως εισαι αιρετικος


εεεε ναι δεν μπορουμε να συζητησουμε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:
αυτα τα λιγα μου λες για το θεος σου? βασικα μου λες τι δεν ειναι οχι τι ειναι.
ο ιησους συμφωνα με τις γραφες υποστηριζει οτι ειναι γιος του θεου. οι πατερες της εκλησιας συμφωνουν με το συμβολο της πιστης (πιστευω) ολοι μιλανε για κολαση, η παλαια διαθηκη δινει και μορφη στο θεο κατ εικονα και ομοιωση, παιζει κι ενα περιστερη για τα οργια ως αγιο πνευμα.

ολα αυτα ειναι θεος?
ή μηπως εισαι αιρετικος


εεεε ναι δεν μπορουμε να συζητησουμε
Για να καταλάβεις κάτι, πρέπει να αποκλείσεις όλα τα βασικά τα οποία δεν είναι. και στην περίπτωση του Θεού δεν μπορούμε να μιλάμε σαν να αναφερόμαστε σε ένα υπαρκτό πρόσωπο,είναι ένα λάθος θεώρημα που υιοθετούν πολλοί πιστοί,όπως επίσης σχεδόν το σύνολο των πολέμιων της θρησκείας που ακριβώς εκεί βασίζεται για να αναπτύξει μια ανάλογη αρνητική επιχειρηματολογία, για αυτό και υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα ανάμεσά τους το οποίο δεν θα γεφυρωθεί ποτέ.
αν δεν κατανοήσουν πώς ο Θεός κατασκευάζεται ως ανάγκη ανθρώπινη, και πως είναι μια ιδεατή κατασκευή που παίρνει σάρκα και οστά μέσα στις κοινωνίες που τον υιοθετούν δεν θα κατανοήσουν ποτέ τι είναι πραγματικά Θεός.

δεν μπορούμε να συζητήσουμε γιατί έχετε μάθει, εσύ και οι περισσότεροι άθεοι, να αντιμετωπίζετε μόνο δογματικούς θρήσκους και όχι σκεπτόμενους ανθρώπους που συνδυάζουν λογική και θρησκευτικό συναίσθημα.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

.......ή μηπως εισαι αιρετικος
προφανως και ειναι αιρετικος αφου μεταφραζει τους κανονες της πιστης οπως νομιζει ;)
...αν δεν κατανοήσουν πώς ο Θεός κατασκευάζεται ως ανάγκη ανθρώπινη,
Προσωπικα κατανοω οτι ο θεος ειναι ενα ψευτικο ανθρωπινο κατασκευασμα.
Το οτι ο ανθρωπος εχει αναγκη να το κατασκευασει δεν το κανει αληθινο.
Παντα μια ψευτικη μπουρδα θα ειναι.
Ειτε το λενε κρακεν ειτε θεο ειτε οπως αλλιως θες, παντα θα ειναι κατι ανυπαρκτο.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε: προφανως και ειναι αιρετικος αφου μεταφραζει τους κανονες της πιστης οπως νομιζει ;)
Μπορεί να αντιλαμβάνομαι με τον δικό μου ιδιαίτερο τρόπο την θρησκεία και την ορθοδοξία αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι αιρετικός, διότι δεν απορρίπτω τίποτε από τους κανόνες της ορθόδοξης πίστης. αν πιάσεις εκατό πιστούς θα ακούσεις να σου λένε εκατό διαφορετικές ερμηνίες για το τι είναι Θεός θρησκεία και πίστη.αυτό δεν σημαίνει πως δεν αποδέχονται την ορθοδοξία έστω ο καθένας με τον τρόπο του, άλλωστε δεν θα δώσουν εξετάσεις σε κάποια ιερή επιτροπή για το πως σκέπτονται.


Προσωπικα κατανοω οτι ο θεος ειναι ενα ψευτικο ανθρωπινο κατασκευασμα.
Το οτι ο ανθρωπος εχει αναγκη να το κατασκευασει δεν το κανει αληθινο.
Παντα μια ψευτικη μπουρδα θα ειναι.
Ειτε το λενε κρακεν ειτε θεο ειτε οπως αλλιως θες, παντα θα ειναι κατι ανυπαρκτο.
΄Πόσο ψεύτικη ανθρώπινη κατασκευή μπορεί να είναι η ιδέα της ελευθερίας της ισότητας και της δικαιοσύνης; ε, άλλο τόσο ψεύτικη ανθρώπινη κατασκευή είναι και η έννοια του Θεού. το ζητούμενο δεν είναι η αντικειμενική ύπαρξη μιθας ιδέας αλλά η ανάγκη να είναι λειτουργική έστω και υποκειμενικά, άλλωστε αποδεικνύεται σαν λειτουργία εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν μπορεί να την ακυρώσει η αθειστική διαπίστωση πως οι ιδεές δεν είναι εξαρχής πραγματικές αλλά επηρρεάζουν την πραγματικότητα σε σημείο που να δείχνουν να έχουν μια αληθοφάνεια εντός της πραγματικότητας που ζεί κάθε κοινωνία.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Οτι χιλιαδες χρονια ο ανθρωπος πιστευει δεν κανει το κρακεν αληθινο :mrgreen:

Η δικαιοσυνη δεν επικαλειται το υπερφυσικο για να δρασει !

Στο δογμα σου μπορει να μην υπαρχει το υπερφυσικο, αλλα στην χριστιανικη πιστη που υπαρχει χρειαζεται το υπερφυσικο για να λειτουργησει .

Οποιος επικαλειται ή πιστευει το υπερφυσικο στην πραγματικοτητα δεν ειναι αθεος.

Και για τους 100 πιστους που λενε οτι τους κατεβει στο κεφαλι σε παραπεμπω στο γραφειο των αιρεσεων
της αρχιεπισκοπης

Τελικα εσυ πιστευεις οτι το υπερφυσικο διασπα τους νομους της φυσης και δρα ενιοτε σε αυτη?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:Οτι χιλιαδες χρονια ο ανθρωπος πιστευει δεν κανει το κρακεν αληθινο :mrgreen:
η αγριεμένη θάλασσα για τα ιστιοφόρα της τότε εποχής ήταν από μόνη της κράκεν οπότε με μια μεταφορά το κράκεν δεν είναι τίποτε άλλο από την ίδια την αγριεμένη θάλασσα.
Η δικαιοσυνη δεν επικαλειται το υπερφυσικο για να δρασει !
δεν εννοώ την δικαιοσύνη σαν διωκτική αρχή, αλλά ως ψυχική απόδοση των πεπραγμένων του ανθρώπου όταν απομείνει μόνος και δεν του απομένουν παρά οι αναμνήσεις τις λιγοστές μέρες πρίν συναντήσει το ιδεατό δημιούργημα του που το ονομάζει δημιουργό.
Στο δογμα σου μπορει να μην υπαρχει το υπερφυσικο, αλλα στην χριστιανικη πιστη που υπαρχει χρειαζεται το υπερφυσικο για να λειτουργησει .
υπάρχει αλλά μόνο σαν φανταστικό. τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους λειτουργία μπορεί κάνει ως υπερφυσικό στην χριστιανική πίστη απο το φανταστικό το δικό μου.
Οποιος επικαλειται ή πιστευει το υπερφυσικο στην πραγματικοτητα δεν ειναι αθεος.
μάλλον στερείται φαντασίας, η αντιδρά στην θρησκευτική παράδοση για τους δικούς του αμφισβητικούς λόγους.
Και για τους 100 πιστους που λενε οτι τους κατεβει στο κεφαλι σε παραπεμπω στο γραφειο των αιρεσεων
της αρχιεπισκοπης
πρώτη φορά ακούω για παραπομπή στα ιερατικά γραφεία της αρχιεπισκοπής περί αιρέσεων από έναν άθεο. άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσω.
τα πράγματα είναι απλά όσοι πιστεύουν στον Θεό ο καθένας τον φαντάζεται με το δικό του τρόπο και εντός του ιδίου δόγματος ενώ για τους άθεους τα πράγματα είναι πιο απλά εφόσον τους καλύπτει η κοινή άποψη '''δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοιο πράγμα που ονομάζετε εσείς Θεό.απευθυνόμενοι πρός τους ενοχλητικούς θρησκόληπτους.
Τελικα εσυ πιστευεις οτι το υπερφυσικο διασπα τους νομους της φυσης και δρα ενιοτε σε αυτη?
όχι δεν νομίζω πως το υπερφυσικό αλλάζει την αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά πιστεύω πως αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο ο άνθρωπος βλέπει και διαμορφώνει την τελευταία πολλές φορες πρός το καλύτερο και άλλες πρός το χειρότερο δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δηλαδη θεοφιλε η πιστη (faith) και ο θεος ειναι πραγματα ψευτικα δημιουργηματα του ανθρωπου για να καλυψει
τις οποιεσδηποτε μεταφυσικες του αναγκες ?
Συμφωνουμε απολυτα !!
...μάλλον στερείται φαντασίας,
Δεν στερειται φαντασιας, απλως ξερει να ξεχωριζει το ψευτικο-φανταστικο απο το αληθινο!
τα πράγματα είναι απλά όσοι πιστεύουν στον Θεό ο καθένας τον φαντάζεται με το δικό του τρόπο και εντός του ιδίου δόγματος
Τι μας λες ρε θεοφιλε? κανονες δεν εχει η πιστη? http://el.orthodoxwiki.org/%CE%99%CE%B5 ... E%B5%CF%82
Εγω τα λεω τα αλαθητα και τις αλλες μαλακιες?
Για το αν η ΧΟ πιστη προυποθετει η οχι το υπερφυσικο (σε αντιθεση με τι πιστευεις εσυ) ειναι αυτονοητο.

Το υπερφυσικο που δεν δρα στη φυση δεν μπορουμε να το ξεχωρισουμε απο το τιποτα..
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπαμιατζή>>>
το εχω αξιες δεν σημαινει οτι πιστευω οτι αυτες ειναι καλυτερες ή χειροτερες απο καποιες αλλε με 100% σιγουρια για αυτο και τις αλλαζω σε τακτα χρονικα διαστηματα αν πειστω οτι εχω λαθος. ειμαι σιγουρος οτι θα μου πεις οτι και ο πιστος δεν ειναι 100% σιγουρος οτι υπαρχει θεος αλλα με την διαφορα οτι αυτος δεν θα αλλαξει την πιστη του. για αυτο ειναι πιστος
δεν ισχύει αυτό. μέλη της διαχειριστικής ομάδας υπήρξαν πιστοί και έγιναν άθεοι. Εγώ ενώ ήμουνα άπιστος, τώρα δέχομαι οτι μπορεί να υφίσταται τηλεπάθεια (ενέργειες??!?) και ψιλο-πιστεύω στηναστρολογία. έχουμε επίσης στο φόρουμ και άλλους που αλλαξοπίστησαν. Υπάρχουν επίσης και άθεοι που στο τέλος της ζωής τους το γυρίζουν.

Αρα λοιπόν, μπορει να μην ειναι πολύ συχνό, αλλα η πίστη, όποια πίστη δεν σημαίνει απαραίτητα οτι αποκλείεται να αλλάξει

αλλα ναι, η πίστη ειναι έννοια που πιάνει πολλά, και δε σημαίνει 100% σιγουριά, τουλάχιστον οχι πάντα ή όχι κατα κανόνα.

Όταν λέω λοιπόν οτι όλοι πιστεύουν το λέω με αυτην την πιο χαλαρή ερμηνεία της πίστης και του πιστεύω.

τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν κατηγορίες ατόμων που μπορι να μη πιστεύουν σε τίποτα

οι μηδενιστές και οι κλινικά καταθλιπτικοί

Οι αξίες σου, ειναι αξίες σου. Αυτή ειναι η μαγεία της ατομικότητας και εγώ πιστευω πολύ στην ατομικότητα. Αρα κατα τη γνώμη μου, οι αξίες σου, ειδικά αν ειναι συνειδητές, που σε έχω κόψει γαι φιλοσοφημένο παλικάρι, οπότε μάλλον ειναι, ειναι η πιο γαμάτες αξίες στον κόσμο, απο την δική σου οπτική, και άρα ειναι στο συμφέρον σου και λογικόν να πιστεύεις σε αυτές τις θαυμάσιες αξίες.

Tbc
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:Δηλαδη θεοφιλε η πιστη (faith) και ο θεος ειναι πραγματα ψευτικα δημιουργηματα του ανθρωπου για να καλυψει
τις οποιεσδηποτε μεταφυσικες του αναγκες ?
Συμφωνουμε απολυτα !!
Γιατί να μην συμφωνούμε! μόνο που στα φανταστικά δημιουργήματα δεν μπαίνει πάντα το δίλημα αν είναι αληθινά η ψεύτικα, ειδικά όταν χτίζονται και λειτουργούν μέσα στην κοινωνία με την συναίνεση της τελευταίας, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος, παίρνοντας την θεσμική μορφή την οποία ονομάζουμε σήμερα εκκλησία.
η δημιουργία υπέρτατου όντος ήταν κυρίως για τους ανθρώπους ανάγκη συνοχής στην κοινωνία όπου διαβίωναν παρά μεταφυσική ανησυχία,και ανάγκη αυτήν ήρθε πολύ αργότερα για τον άνθρωπο όταν μπόρεσε να εγκατασταθεί κάπου μόνιμα και να δημιουργήσει πολιτισμούς και Θεούς, από τους οποίους επικράτησαν αυτοί που γνωρίζουμε εμείς σήμερα.

Δεν στερειται φαντασιας, απλως ξερει να ξεχωριζει το ψευτικο-φανταστικο απο το αληθινο!
ότι φανταστικό δεν είναι απαραίτητα κατά ανάγκη και ψεύτικο αυτό θα το δείξει η λειτουργικότητα του και η προσαρμογή του μέσα στον χρόνο με κύριο κριτή και αποδέκτη την ίδια την κοινωνία.

[Τι μας λες ρε θεοφιλε? κανονες δεν εχει η πιστη? http://el.orthodoxwiki.org/%CE%99%CE%B5 ... E%B5%CF%82
Εγω τα λεω τα αλαθητα και τις αλλες μαλακιες?
Για το αν η ΧΟ πιστη προυποθετει η οχι το υπερφυσικο (σε αντιθεση με τι πιστευεις εσυ) ειναι αυτονοητο.
πώς δεν έχει. άλλωστε για αυτό υπάρχει και το δόγμα. για να ξέρουν οι πιστοί τα όρια τους,και για να στο ξεκαθαρίσω καλύτερα εγώ δεν μίλησα για ομαδικότητα στην διαφορετική άποψη που υπάρχει, είτε αρέσει στην ηγεσία της κάθε θρησκείας είτε όχι, εγώ μιλάω για την ατομική άποψη του κάθε πιστού ξεχωριστά την αναζήτηση του Θείου και με την λογική. μετά από μόνος του κανένας δεν μπορεί να δημιουργήσει αίρεση.
Το υπερφυσικο που δεν δρα στη φυση δεν μπορουμε να το ξεχωρισουμε απο το τιποτα..
τίποτε υπερφυσικό δεν επιδρά στο φυσικό περιβάλλον άμεσα παρά μόνο σαν αποτέλεσμα πράξης αυτών που ενστερνίστηκαν την ιδέα του υπερφυσικού.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

"Η ετυμολογία του όρου κρετίνος, ο (ουσιαστικό) προέρχεται από τη γαλλ. λ. crétin = αφελής, αγαθός, ανόητος, εκ του chrétien = χριστιανός."
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:"Η ετυμολογία του όρου κρετίνος, ο (ουσιαστικό) προέρχεται από τη γαλλ. λ. crétin = αφελής, αγαθός, ανόητος, εκ του chrétien = χριστιανός."
Σιγά σιγά θα μας πείς πως και η κρήτη ''creta'' προέρχεται από αυτήν την λέξη.
μετά από ότι ξέρω η αφέλεια και η ανοησία είναι πολύ αρχαιότερες του χριστιανισμού.
πάντως το σίγουρο είναι πως η λέξη άθεος έχει και είχε και την έννοια του ανθρώπου χωρίς αρχές.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

http://www.slang.gr/lemma/show/kretinos_13865/
Spoiler: Εμφάνιση
Κρετίνος κυριολεκτικά είναι αυτός που πάσχει από κρετινισμό, δηλαδή διανοητική υστέρηση συνοδευόμενη από νανισμό και δυσμορφία, απότοκο της έλλειψης επίδρασης των θυρεοειδικών ορμονών κατά την ενδομήτριο ανάπτυξη, που είναι απαραίτητες για την ωρίμαση του κεντρικού νευρικού συστήματος και άλλων οργάνων.

Αυτοί που πάσχουν από κρετινισμό, παρουσιάζουν ιδιωτεία, καθυστέρηση της ανάπτυξης του οργανισμού, δεν έχουν τρίχες στο σώμα τους εκτός από το κεφάλι, έχουν γεροντικό δέρμα με ρυτίδες, πλατιά χείλη, χοντρά βλέφαρα και πολλοί δε μιλάνε και δεν ακούνε. Στο παρελθόν, ήταν πιο συχνή σε ορεινές περιοχές της Γαλλίας, Γερμανίας κι Ελβετίας λόγω αδυναμίας συνθέσεως θυρεοειδικών ορμονών από τη μητέρα και το έμβρυο εξαιτίας έλλειψης ιωδίου, κάτι που δεν υφίσταται στις μέρες μας λόγω του εμπλουτισμού του μαγειρικού άλατος με ιώδιο.

Μεταφορικά, κρετίνος είναι ο ηλίθιος, ο βλάκας, ο αχαΐρευτος, αυτός που μας τη σπάει με τις ανοησίες του και ταυτόχρονα δεν μπορούμε να τον εμπιστευτούμε σε τίποτε γιατί δεν μπορεί να φέρει σε πέρας το παραμικρό.

Η ετυμολογία του όρου κρετίνος, ο (ουσιαστικό) προέρχεται από τη γαλλ. λ. crétin = αφελής, αγαθός, ανόητος, εκ του chrétien = χριστιανός.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε , ποια είναι η άποψή σου για τη πίστη, πρέπει να είναι αντικειμενική ή υποκειμενική ; δηλαδή μπορεί να πιστεύει ο καθένας όπου θέλει ή όπου του έχουν πει για το που βρίσκεται ο αληθινός θεός ; Ας πούμε κάποιος σε μια πέτρα ,άλλος σε ενα σύννεφο ,άλλος σε μια εικόνα ή μπορεί να είναι απλώς κάτι διαισθητικό , κάτι που δε περιγράφεται με λέξεις ;;π.χ μπορεί να είναι ενα συναίσθημα και το τέλος τέλος πως ορίζεται αυτό το πράγμα η πίστη που λές ... ;;Δηλαδή όταν λές πιστεύω ,τι σημαίνει για εσένα προσωπικά ,είναι κάτι εξήγησιμο για εσένα αλλά όχι με λέξεις και αν ναι ,πως μπορεί αυτό που δεν εξηγείται να μπορεί να σε βοηθάει με ενα συγκεκριμένο τρόπο στη ζωή σου ...;
Φυσικά θα ήθελα να ακούσω τη δική σου άποψη και όχι κάποιου άλλου(εννοώντας κάποιου βιβλίου ...)
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

...μετά από ότι ξέρω η αφέλεια και η ανοησία είναι πολύ αρχαιότερες του χριστιανισμού.
Σωστα ειναι αρχαιοτερες ,αλλα οι χριστιανοι καταφεραν να τις αναγαγουν σε ενα καινουργιο δυσθεωρητα υψηλο επιπεδο και ετσι επρεπε να βγει μια καινουργια λεξη που να το περιγραφει ,εξ ου το κρετινος!
...πάντως το σίγουρο είναι πως η λέξη άθεος έχει και είχε και την έννοια του ανθρώπου χωρίς αρχές.
Στους κυκλους των δογματικα θειστων και των κρετινων (δογματικα) χριστιανων μπορει και να την εχει.
Αλλα το ειδικο βαρος της γνωμης τους θα ελεγα οτι ειναι ισο με της κλανιας,οποτε γιατι να μας νοιαζει?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε δε σου άρεσε η συνδεση με το χριστιανισμό ε??

τότε μπορεις να μαντέψεις γιατι άρεσε σε μας όσοι δε το ξέραμε
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε: Σωστα ειναι αρχαιοτερες ,αλλα οι χριστιανοι καταφεραν να τις αναγαγουν σε ενα καινουργιο δυσθεωρητα υψηλο επιπεδο και ετσι επρεπε να βγει μια καινουργια λεξη που να το περιγραφει ,εξ ου το κρετινος!
Δεν γνωρίζω την αιτία της προέλευσης από την κοινή ρίζα των λέξεων κρετίνος και χριστιανός και γιατί επικράτησε, σίγουρα όμως δεν είναι η αιτία που εσύ περιγράφεις, κάποτε η λέξη έλληνας σήμαινε τον μισθοφόρο και τον αγροίκο σήμερα όμως καμαρώνουμε για αυτό το όνομα όλοι εμείς οι αυτόχθονες.
βλέπεις η ιστορία των λέξεων δεν ανταποκρίνεται πλήρως σε ότι αναφέρονται μεταφορικά. π.χ. ο μπαμπινιώτης στο λεξικό του αναφέρει στο λήμα πόντιος πως μεταφορικά σημαίνει και χαζός αυτό δεν πάει να πεί πως οι πόντιοι είναι και χαζοί.
ο λαός μας λέει πως τον αγαθό η αν θέλεις τον καλό τον λέμε και χαζό, ε τότε με αυτήν την σημασία θα ήθελα να είμαι αγαθός η αλλιώς κρετίνος που σημαίνει και αγαθός.
Στους κυκλους των δογματικα θειστων και των κρετινων (δογματικα) χριστιανων μπορει και να την εχει.
Αλλα το ειδικο βαρος της γνωμης τους θα ελεγα οτι ειναι ισο με της κλανιας,οποτε γιατι να μας νοιαζει?
δεν μιλάω για τους δογματικα κολλημένους και για τις απόψεις τους νιλάω για τον πρακτικό αθεισμό που πολλοι χρησιμοποιούν για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους που για μια κοινωνία που θέλει να δίνει αναφορά και στιο θείο όσον αφορά την ηθική δεν τις είναι αρεστές.οπότε με τον πρακτικό αθεισμό αυτοί οι πολλοί έχουν το αηθές ήθος τους δικαιολογημένο και την ασυνείδητη συνείδηση τους ήσυχη.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:Θεόφιλε δε σου άρεσε η συνδεση με το χριστιανισμό ε??

τότε μπορεις να μαντέψεις γιατι άρεσε σε μας όσοι δε το ξέραμε
φυσικά και μπορώ να μαντέψω είναι η κοινή αντίληψη των περισσότερων σήμερα να αυτοπροσδιορίζονται σαν πιο εμφανίσημοι και πιο έξυπνοι από άρρωστα άτομα που πάζχουν από την νόσο του κρετινισμού, η να χλευάζουν τις αρχές και τις αξίες που βρίσκουν πολλά άτομα στην θρησκεία κάνοντας σημαία μια λέξη γαλλική που σημαίνει και τον αγαθό που λόγω τηες καλ'ής του της καρδιάς πολλοί μπορούν να τον αποκαλούν χαζό αν παραδώσει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό που έτυχε να το χάσει κάποιος εκτός και αν ήταν το δικό τους τότε ο άνθρωπος μαλάκας γίνεται άνθρωπος μάλαμα.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα, Θεοφιλε, ο Ραβι Γιεσουα υποτίθεται σταυρωθηκε επειδή είπε "μοίρασε τα δίκα σου στους φτωχούς", όχι μόνο "επεστρεψε ότι ξένο βρήκες".

Μήπως από κει βγαίνει;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

FarEarth έγραψε:Θεόφιλε , ποια είναι η άποψή σου για τη πίστη, πρέπει να είναι αντικειμενική ή υποκειμενική ; δηλαδή μπορεί να πιστεύει ο καθένας όπου θέλει ή όπου του έχουν πει για το που βρίσκεται ο αληθινός θεός ; Ας πούμε κάποιος σε μια πέτρα ,άλλος σε ενα σύννεφο ,άλλος σε μια εικόνα ή μπορεί να είναι απλώς κάτι διαισθητικό , κάτι που δε περιγράφεται με λέξεις ;;π.χ μπορεί να είναι ενα συναίσθημα και το τέλος τέλος πως ορίζεται αυτό το πράγμα η πίστη που λές ... ;;Δηλαδή όταν λές πιστεύω ,τι σημαίνει για εσένα προσωπικά ,είναι κάτι εξήγησιμο για εσένα αλλά όχι με λέξεις και αν ναι ,πως μπορεί αυτό που δεν εξηγείται να μπορεί να σε βοηθάει με ενα συγκεκριμένο τρόπο στη ζωή σου ...;
Φυσικά θα ήθελα να ακούσω τη δική σου άποψη και όχι κάποιου άλλου(εννοώντας κάποιου βιβλίου ...)
η πίστη νομίζω πως είναι κάτι εντελώς προσωπικό. ο καθένας βέβαια διδάσκεται από μικρός τι πρέπει να πιστεύει όσον αφορά την θρησκεία και τον Θεό, αλλά από εκεί και πέρα σαν άτομο, έχει την δική του κρίση για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα πέρα από όσα του έχουν διδάξει.
κανένας δεν μπορεί να πεί αληθινά για το που βρίσκεται ο Θεός και σε τι πρέπει να πιστεύει, αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό γιατί δεν μπορεί κανείς να αποδείξει πώς αυτός ο τρόπος που προτείνει είναι ο αυθεντικός τρόπος πίστης.
η πίστη για μένα στην ιδέα του Θεού, στον θεσμό της θρησκείας,σημαίνει μια κοινωνία που την συνέχει βαθιά το θρησκευτικό συναίσθημα το οποίο σε κάποιες ιστορικές στιγμές αμαυρώνει την έννοια του ανθρωπισμού όπως η ιερά εξέταση στον μεσαίωνα και την εξυψώνει όταν συμβάλλει στην αναγέννηση ενός λαού με την συνδρομή της στον αγώνα για ελευθερία και ανεξαρτησία.
αυτά τα παραπάνω όσον αφορά το κοινωνικό πλαίσιο.
όσον 'ομως αφορά το καθαρά ατομικό πιστεύω, εκεί είναι κάτι διαφορετικό, στην ουσία από εκεί εξαρτάται και η κοινωνική σου συμπεριφορά γιατί πολεμάς με παραδοσιακούς μύθους τους οποίους πρέπει να έχουν μια λογική η οποία έρχεται σε αντίθεση με το μισαλλόδοξο δόγμα που τους αποδέχεται και απαιτεί να τους αποδεχθείς και εσύ.
τι μένει λοιπόν; απομένει η προσωπική σου άποψη το δικό σου ανθρώπινο συναίσθημα που θα σε οδηγήσει μακρυά από τις παγίδες του δογματισμού και τος σειρήνες του αθεισμού που με σημαία την επιστήμη και την λογική πάει να ξεριζώσει αυτό που μας κ'άνει ακόμη να αισθανόμαστε άνθρωποι ταπεινοί το θρησκευτικό συναίσθημα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:Μα, Θεοφιλε, ο Ραβι Γιεσουα υποτίθεται σταυρωθηκε επειδή είπε "μοίρασε τα δίκα σου στους φτωχούς", όχι μόνο "επεστρεψε ότι ξένο βρήκες".

Μήπως από κει βγαίνει;
ίσως. το να μοιράζει κανείς τα υπάρχοντα του σήμερα και παλαιότερα, με την κοινή αντίληψη πρέπει μάλλον να θεωρείται τρελός.
Απάντηση