Όλοι είμαστε τρόπον τινά άθεοι

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

...σίγουρα όμως δεν είναι η αιτία που εσύ περιγράφεις,...
Γιατι δεν το κοιτας λιγο...ευκολο ειναι ;)
.....αναφορά και στιο θείο όσον αφορά την ηθική......
Τι μας λες βρε θεοφιλε....,ποια ηθικη? αυτη που οτι και να κανεις αν μετανοησεις <αληθινα> πας στον παραδεισο?
Αλλα και να μην μετανοησεις θα σε σωσουν τα σαρανατημερα :mrgreen:

Η μετα θάνατον έξοδος από την Κόλαση! :mrgreen:

[youtube]escdLquOURk[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^^^^^^

ααααααα μπράβο ρε Spylab και το έψαχνα

ρε παιδιά αυτή τη διάλεξη εκδήλωση απο το ανοιχτό πανεπιστήμιο κατερίνης πρέπει να την κάνουμε sticky , ειναι όλα τα λεφτά !!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

για το μετά θάνατον...
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]MV5w262XvCU[/youtube]
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

:clap: :clap: :clap:

Τέλειο
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
παιδι της Γης
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013 23:13
Όνομα Ιστότοπου: -

χαχαχαχ
''εε τωρα δεν ειναι ωρα να σου εξηγησω ολη αυτη τη θεωρια ποτε σωζονται οι ψυχες απο ποιες προυποθεσεις ''


επειδη ο θεος ειναι ελληνας η γραφειοκρατια του ουρανιου βασιλειου ειναι παρομοια με τη δικη μας,
οταν λεει'' κοιτα οι προσευχες τα μνημοσυνα κτλπ σιγουρα βοηθανε για να μεταβει η ψυχη απο την κολαση στον παραδεισο''
ειναι σαν να ακουω '' δωσε εσυ τη μιζα και θα πω τον υπουργο να μετατεθει στις αγροτικες να βγει στο εξαμηνο''
ας γινουμε απειλη στην κοινωνια αμφισβητωντας
γερασαμε να ψαχνουμε το φως τυφλους ρωτωντας
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε: Γιατι δεν το κοιτας λιγο...ευκολο ειναι ;)
Tι να κοιτάξω, ότι δεν είσαι ακραίος χαρακτηρίζοντας όλους τους χριστιανούς κρετίνους!


Τι μας λες βρε θεοφιλε....,ποια ηθικη? αυτη που οτι και να κανεις αν μετανοησεις <αληθινα> πας στον παραδεισο?
Αλλα και να μην μετανοησεις θα σε σωσουν τα σαρανατημερα
Υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό αλλά όχι στην μετά θάνατο ζωή, πόσο μάλλον στην κόλαση και τον παράδεισο τα οποία είναι καταστάσεις και όχι κάποια γαλήνια η φριχτά μέρη όπου βασανίζονται οι αμαρτωλοί και είναι σε πλήρη γαλήνη και απραξία οι ενάρετοι.
αυτό ισχύει σαν ανάμνηση των όσωι έχει πράξει και όσο ζεί ο άνθρωπος μετά υπάρχει το απόλυτο τίποτα, όμως είναι σημαντικό να ξέρει κανείς πως έζησε ενάρετα νομίζω πως έχει βρεί το αληθινό νόημα της ζωής που έζησε .
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...Υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό αλλά όχι στην μετά θάνατο ζωή, πόσο μάλλον στην κόλαση και τον παράδεισο τα οποία είναι καταστάσεις και όχι κάποια γαλήνια η φριχτά μέρη όπου βασανίζονται οι αμαρτωλοί και είναι σε πλήρη γαλήνη και απραξία οι ενάρετοι...
Από που πηγάζει αυτή σου η γνώσις Θεόφιλε; Πώς γνωρίζεις ότι η κόλασις και ο παράδεισος είναι «καταστάσεις» και όχι τόποι όπως περιγράφονται στα «ιερά βιβλία» των χριστιανών;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε, σε τσάκωσε ο τσάκαλος ο Άναρχος! :)
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

"Η ετυμολογία του όρου κρετίνος, ο (ουσιαστικό) προέρχεται από τη γαλλ. λ. crétin = αφελής, αγαθός, ανόητος, εκ του chrétien = χριστιανός."
Tι να κοιτάξω, ότι δεν είσαι ακραίος χαρακτηρίζοντας όλους τους χριστιανούς κρετίνους!
Εχεις ακομα την εντυπωση οτι η ετυμολογια ειναι λαθος ή οτι την εβγαλα εγω?
Υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό αλλά όχι στην μετά θάνατο ζωή......
Επισης υπαρχουν καποιοι που πιστευουν στο κρακεν ,οτι μας ψεκαζουν ,οτι μας απαγαγουν εξωγηινοι οι οποιοι
μας βαζουν ακροδεκτες στο ορθο και μας κακοποιουν σεξουαλικα ,οτι καποια που γεννησε μπορει να ειναι παρθενα
με τους συνδυασμους ατελειωτους και τον κρετινισμο να μην γνωριζει ανωτερα ορια .

τροπον τινα οι αθεοι τι σχεση μπορουν να εχουν με αυτους?
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

spylab έγραψε:"Η ετυμολογία του όρου κρετίνος, ο (ουσιαστικό) προέρχεται από τη γαλλ. λ. crétin = αφελής, αγαθός, ανόητος, εκ του chrétien = χριστιανός."
Να λινκάρουμε και το Λαρούς, προς επίρρωση των παραπάνω, για να μην έχουμε άλλες παρεξηγήσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Από που πηγάζει αυτή σου η γνώσις Θεόφιλε; Πώς γνωρίζεις ότι η κόλασις και ο παράδεισος είναι «καταστάσεις» και όχι τόποι όπως περιγράφονται στα «ιερά βιβλία» των χριστιανών;
Mα.. από τις τύψεις όσων έχουν συνειδητοποιήσει πως τα πεπραγμένα τους δεν ήταν αρεστά στην κοινωνία όπου ζούν και κατ' επέκταση στον Θεό που έχει δημιουργήσει αυτήν η κοινωνία, και να είσαι σίγουρος φίλε με την μαυροκόκκινη σημαία πώς ακόμη και ο πιο ασυνείδητος άνθρωπος δεν μπορεί τελικά να ξεφύγει από τις αρχές που του όρισε η κοινωνία όπου ζεί και αισθάνεται αποδιωγμένος όταν δεν τηρεί τους ηθικούς κανόνες της.
όλα αυτά τα παραπάνω είναι μια κατάσταση ανθρώπινη που μπορεί κάλλιστα να χαρακτηρισθεί και ώς κόλαση, στην αντίθετη περίπτωση που θα αισθάνεται κανείς δικαιωμένος αυτό μπορεί να χαρακτηρίζεται και ώς παράδεισος.
τώρα για την αναφορά των ιερών βιβλίων που χαρακτηρίζουν αυτές τις καταστάσεις ώς τόπους είναι για την θρησκευτική ηγεσία δογματική άποψη και δεν αλλάζει για ευνόητους λόγους οι οποίοι μπορούν να χαρακτηρισθούν και ως αγκυλώσεις αναχρονιστικών θρησκευτικών απόψεων, όμως για αυτούς που θέλουν ακόμη να διατηρούν ψήγματα λογικής είναι μια μεταφορά και τίποτε περισσότερο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:"Η ετυμολογία του όρου κρετίνος, ο (ουσιαστικό) προέρχεται από τη γαλλ. λ. crétin = αφελής, αγαθός, ανόητος, εκ του chrétien = χριστιανός.

Εχεις ακομα την εντυπωση οτι η ετυμολογια ειναι λαθος ή οτι την εβγαλα εγω?
δεν αμφιβάλω για την προέλευση της λέξης μιλάω για την παρακάτω άποψη σου που δεν ψάχνεις πότε υιοθετήθηκε αυτήν η λέξη εις βάρος κάποιων ανόητων προκατηλημένων που έφεραν τον τίτλο του χριστιανού όπως για παράδειγμα οι ιεροξεταστές στον μεσαίωνα και απλώς τους βάζεις όλους τους χριστιανούς στο ίδιο τσουβάλι.


'''''Σωστα ειναι αρχαιοτερες ,αλλα οι χριστιανοι καταφεραν να τις αναγαγουν σε ενα καινουργιο δυσθεωρητα υψηλο επιπεδο και ετσι επρεπε να βγει μια καινουργια λεξη που να το περιγραφει ,εξ ου το κρετινος!'''''''


Επισης υπαρχουν καποιοι που πιστευουν στο κρακεν ,οτι μας ψεκαζουν ,οτι μας απαγαγουν εξωγηινοι οι οποιοι
μας βαζουν ακροδεκτες στο ορθο και μας κακοποιουν σεξουαλικα ,οτι καποια που γεννησε μπορει να ειναι παρθενα
με τους συνδυασμους ατελειωτους και τον κρετινισμο να μην γνωριζει ανωτερα ορια .
τροπον τινα οι αθεοι τι σχεση μπορουν να εχουν με αυτους?

καμία απολύτως. όπως επίσης δεν έχουν καμία σχέση μαζί τους και όσοι χριστιανοί μπορούν να σκεφθούν λογικά.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...Mα.. από τις τύψεις όσων έχουν συνειδητοποιήσει πως τα πεπραγμένα τους δεν ήταν αρεστά στην κοινωνία όπου ζούν και κατ' επέκταση στον Θεό που έχει δημιουργήσει αυτήν η κοινωνία, και να είσαι σίγουρος φίλε με την μαυροκόκκινη σημαία πώς ακόμη και ο πιο ασυνείδητος άνθρωπος δεν μπορεί τελικά να ξεφύγει από τις αρχές που του όρισε η κοινωνία όπου ζεί και αισθάνεται αποδιωγμένος όταν δεν τηρεί τους ηθικούς κανόνες της....
Κάτι δεν μου λες σωστά... Είμαι από εκείνους που η βούλησίς τους είναι η ανατροπή αυτής της κοινωνίας και τα πεπραγμένα τους, βεβαίως, δεν είναι αρεστά στην πλειονότητα των μελών της. Παρ' όλα αυτά, ενώ θεωρώ τον εαυτό μου και τους συντρόφους μου ως έχοντας υγιή συνείδησι, δεν αισθάνομαι ουδεμίαν τύψιν και κατά συνέπειαν ούτε την κόλασί σου... Η κοινωνία αυτή έχει καταδικάσει με τις επιλογές της το ένα τρίτο (τουλάχιστον) του ενεργού πληθυσμού της Ελλάδος σε ανεργία, αναξιοπρέπεια, μιζέρια... Και την πλειονότητα της επομένης γενεάς στην ηθική, πολιτιστική, οικονομική, κοινωνική ένδεια... Για ποίο λόγο πρέπει να ακολουθήσω τους ορισμούς αυτή της κοινωνίας, του έργου του θεού σου;
Off Topic
...και η σημαία δεν είναι μαυροκόκκινη... αλλά ερυθρομέλαινα... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε: Κάτι δεν μου λες σωστά... Είμαι από εκείνους που η βούλησίς τους είναι η ανατροπή αυτής της κοινωνίας και τα πεπραγμένα τους, βεβαίως, δεν είναι αρεστά στην πλειονότητα των μελών της. Παρ' όλα αυτά, ενώ θεωρώ τον εαυτό μου και τους συντρόφους μου ως έχοντας υγιή συνείδησι, δεν αισθάνομαι ουδεμίαν τύψιν και κατά συνέπειαν ούτε την κόλασί σου... Η κοινωνία αυτή έχει καταδικάσει με τις επιλογές της το ένα τρίτο (τουλάχιστον) του ενεργού πληθυσμού της Ελλάδος σε ανεργία, αναξιοπρέπεια, μιζέρια... Και την πλειονότητα της επομένης γενεάς στην ηθική, πολιτιστική, οικονομική, κοινωνική ένδεια... Για ποίο λόγο πρέπει να ακολουθήσω τους ορισμούς αυτή της κοινωνίας, του έργου του θεού σου;
Off Topic
...και η σημαία δεν είναι μαυροκόκκινη... αλλά ερυθρομέλαινα... :lol:
εσύ αλλού το πήγες. τέλος πάντων, ας ορίσουμε πως λοιπον οως δεν σε εκφράζει εσένα και αρκετούς άλλους η υπάρχουσα πολιτική κατάσταση νεοφιλελευθερισμος, καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής κ.τ.λ.
και ζητάτε την αλλαγή του πολιτεύματος έτσι; δεν θα έπρεπε να ορίσετε εκ νέου κάποιους κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς αν τυχόν κάποτε ερχόσασταν στα πολιτικά πράγματα;
η αντικοινωνική συμπεριφορά η κλοπή, ο φόνος, η μοιχεία, η συκοφαντία, ο φθόνος, θα είχαν θέση στην καινούργια κοινωνία; πιστεύω πως όχι.
εκτός και αν θεωρείς όλα τα παραπάνω αποτέλεσμα της σημερινής κοινωνίας και του πολιτικού της συστήματος τότε πάμε σε ανάλυση περί συλλογικής κοινωνικής πολιτικής δράστηριότητας και όχι σε κάτι το εντελώς προσωπικό όπως είναι η θρησκευτική πίστη και η μεταφορική ερμηνεία της από δικής μου τουλάχιστον πλευράς.
επίσης το να θεωρείς μια κοινωνία ουτοπική κάτω από την ιδέα ενός Θεού άλλο τόσο ουτοπική θα ήταν χωρις αυτόν βλέπε καθεστώτα που έχουν αντικαταστήσει τον Θεό και πρόβαλαν το κόμμα σαν τον αναπληρωτή του τα οποία είναι πολύ συγγενή πρός την ερυθρομέλαινα. αν αφαιρούσες την μέλαινα, η αν την άφηνες ως έχει σε ένα φοβερό συνδυασμό μαύρου φασισμού και κόκκινιυ κομμουνισμού να προσπαθούν να πείσουν με διάλογο τις μάζες πως το δίκιο είναι με το μέρος τους ..πράγμα αδύνατο εκτός δημοκρατίας.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:εσύ αλλού το πήγες. τέλος πάντων, ας ορίσουμε πως λοιπον οως δεν σε εκφράζει εσένα και αρκετούς άλλους η υπάρχουσα πολιτική κατάσταση νεοφιλελευθερισμος, καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής κ.τ.λ.
Εσύ το πήγες αλλού... Δεν ωμίλησα εγώ για πολιτική κατάστασι αλλά για την κοινωνία την ίδια ανεξαρτήτως πολιτεύματος. Εσύ ανεφέρθης στην κοινωνία (ως δημιουργία του θεού σου) και τις αρχές της. Για την ίδια κοινωνία σου ομιλώ. Γι' αυτήν που καθημερινά καταδικάζει τα παιδιά της. Γι' αυτήν που, κατά την άποψί σου, θα πρέπει εγώ που την αντιμάχομαι να έχω τύψεις, να ζω στην κόλασί μου.
Για ποίες αρχές της κοινωνίας ομιλείς; Αυτές οι αρχές που επικαλείσαι δεν είναι κτήμα αυτής της κοινωνίας και εάν αυτή η κοινωνία είναι δημιούργημα του θεού σου.... τον φτύνω τον άρρωστο θεό σου.
Θεόφιλος έγραψε:επίσης το να θεωρείς μια κοινωνία ουτοπική κάτω από την ιδέα ενός Θεού άλλο τόσο ουτοπική θα ήταν χωρις αυτόν βλέπε καθεστώτα που έχουν αντικαταστήσει τον Θεό και πρόβαλαν το κόμμα σαν τον αναπληρωτή του τα οποία είναι πολύ συγγενή πρός την ερυθρομέλαινα. αν αφαιρούσες την μέλαινα, η αν την άφηνες ως έχει σε ένα φοβερό συνδυασμό μαύρου φασισμού και κόκκινιυ κομμουνισμού να προσπαθούν να πείσουν με διάλογο τις μάζες πως το δίκιο είναι με το μέρος τους ..πράγμα αδύνατο εκτός δημοκρατίας.
Δεν είναι εδώ ο κατάλληλος τόπος... αλλά με αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις στρεβλή εικόνα (όπως οι περισσότεροι άλλωστε) για την κοινωνία που πρεσβεύω.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Εσύ το πήγες αλλού... Δεν ωμίλησα εγώ για πολιτική κατάστασι αλλά για την κοινωνία την ίδια ανεξαρτήτως πολιτεύματος. Εσύ ανεφέρθης στην κοινωνία (ως δημιουργία του θεού σου) και τις αρχές της. Για την ίδια κοινωνία σου ομιλώ. Γι' αυτήν που καθημερινά καταδικάζει τα παιδιά της. Γι' αυτήν που, κατά την άποψί σου, θα πρέπει εγώ που την αντιμάχομαι να έχω τύψεις, να ζω στην κόλασί μου.
Για ποίες αρχές της κοινωνίας ομιλείς; Αυτές οι αρχές που επικαλείσαι δεν είναι κτήμα αυτής της κοινωνίας και εάν αυτή η κοινωνία είναι δημιούργημα του θεού σου.... τον φτύνω τον άρρωστο θεό σου.
Mίλησες για ανατροπή αυτής της κοινωνίας, έχεις και ένα σήμα κατατεθέν, τι ήθελες να σκεφθώ! εν πάση περιπτώσει. όταν αναφέρομαι στην κοινωνία δεν την προβάλλω ως δημιούργημα του Θεού αλλά τον Θεό σαν δημιούργημα της, ο οποίος αποδείχθηκε απαραίτητος για την ομόνοια της τουλάχιστον στις κατά τόπους κοινωνίες, και με προοπτική σήμερα σε παγκόσμιο επίπεδο. όταν καταλάβει ο χριστιανός, ο εβραίος, ο μουσουλμάνος, ο βουδιστής,πως έχουν την ίδια αναφορά με διαφορετικό τρόπο, τότε θα υπάρχει αμοιβαιότητα θρησκευτικού προσανατολισμού και αλληλοκατανόηση απομονώνοντας ακραία στοιχεία τα οποία και ευθύνονται για όλα τα δεινά σε κάθε κοινωνική εκδήλωση των ανθρώπων. είτε πολιτική είτε θρησκευτική.
η κοινωνία όπου ζώ είναι μια κοινωνία αρχών με βαθιές ρίζες στην ορθόδοξη παράδοση και την δημοκρατία. όταν αυτήν η κοινωνία υψώνει πάνω από τον εαυτό της έναν Θεό, εγώ είμαι υποχρεωμένος να την σεβαστώ και να γυρίσω την πλάτη μου σε εκείνους που την φτύνουν.
Δεν είναι εδώ ο κατάλληλος τόπος... αλλά με αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις στρεβλή εικόνα (όπως οι περισσότεροι άλλωστε) για την κοινωνία που πρεσβεύω.
δεν είναι η εικόνα μου στρεβλή για τις απόψεις σου, είναι πολύ μακρυά από τις δικές μου και ακατανόητες ως πρός την εφαρμογή τους.
είναι φύσει αδύνατο να υπάρξει σε οποιαδήποτε κοινωνία ισότητα ανάμεσα στα μέλη της πάντα θα υπάρχουν οι αδικημένοι και οι ευνοημένοι οποιαδήποτε άλλη άποψη για το αντίθετο αποτελεί η ουτοπία η λαικισμό.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:Mίλησες για ανατροπή αυτής της κοινωνίας, έχεις και ένα σήμα κατατεθέν, τι ήθελες να σκεφθώ!
Το να σκεφθής αυτό ακριβώς που έγραψα, χωρίς να φαντάζεσαι κατά το δοκούν, δεν παίζει ως πιιθανότης;
Θεόφιλος έγραψε:η κοινωνία όπου ζώ είναι μια κοινωνία αρχών με βαθιές ρίζες στην ορθόδοξη παράδοση και την δημοκρατία. όταν αυτήν η κοινωνία υψώνει πάνω από τον εαυτό της έναν Θεό, εγώ είμαι υποχρεωμένος να την σεβαστώ και να γυρίσω την πλάτη μου σε εκείνους που την φτύνουν.
Η κοινωνία που ζείς είναι κοινωνία αρχών; Δεν ζεις στην Ελλάδα ή κάνεις χιούμορ;
Βαθείες ρίζες στην ορθόδοξη παράδοσι; Όπως; Τον πασχαλινό οβελία; Τα επίσης πασχαλινά ερυθρά ωά; Τα αποκριάτικα έθιμα; Το χριστουγεννιάτικο δένδρο ή το χριστουγεννιάτικο καΐκι; Την πρωτοχρονιάτικη πίτα;
Το μόνο που έχουν στην παράδοσί τους οι χριστιανοί και δεν το έχουν κλέψει (ή έχουν υιοθετήσει) από τους αρχαίους πολυθεϊστές είναι η δια του προσκυνήματος δήλωσις υποτελείας στον θεό τους.
Θεόφιλος έγραψε:...είναι φύσει αδύνατο να υπάρξει σε οποιαδήποτε κοινωνία ισότητα ανάμεσα στα μέλη της πάντα θα υπάρχουν οι αδικημένοι και οι ευνοημένοι οποιαδήποτε άλλη άποψη για το αντίθετο αποτελεί η ουτοπία η λαικισμό.
Μα!!!! κάποια τέτοια κοινωνία δεν προτείνει ο Ιησούς; Ή κάνω λάθος;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Το να σκεφθής αυτό ακριβώς που έγραψα, χωρίς να φαντάζεσαι κατά το δοκούν, δεν παίζει ως πιιθανότης;

θα έπαιζε αν δεν είχε κοινωνική κριτική, η οποία με την σειρά της οδηγεί σε πολιτική θέση.
Η κοινωνία που ζείς είναι κοινωνία αρχών; Δεν ζεις στην Ελλάδα ή κάνεις χιούμορ;
Βαθείες ρίζες στην ορθόδοξη παράδοσι; Όπως; Τον πασχαλινό οβελία; Τα επίσης πασχαλινά ερυθρά ωά; Τα αποκριάτικα έθιμα; Το χριστουγεννιάτικο δένδρο ή το χριστουγεννιάτικο καΐκι; Την πρωτοχρονιάτικη πίτα;
Το μόνο που έχουν στην παράδοσί τους οι χριστιανοί και δεν το έχουν κλέψει (ή έχουν υιοθετήσει) από τους αρχαίους πολυθεϊστές είναι η δια του προσκυνήματος δήλωσις υποτελείας στον θεό τους.


μην κάνεις τον κινέζο, μιλάω για την διαπαιδαγώγηση των παιδιών που παίρνουν από την οικογένεια τους, η οποία στα βασικά της σημεία είναι η θρησκευτική παράδοση και η προσήλωση στην δημοκρατία,
και όχι τα εορταστικά έθιμα.
πόσο μπορεί ένα ελεύθερο άτομο να είναι υποτελής στον εαυτό του;ε! άλλο τόσο είναι υποτελής στον Θεό.
Μα!!!! κάποια τέτοια κοινωνία δεν προτείνει ο Ιησούς; Ή κάνω λάθος;
[/quote]

ναι έχεις δίκιο ο Ιησούς την πρότεινε, αλλά είπε και άλλα, όπως είναι πιο εύκολο να περάσει από το μάτι της βελόνας μια καμήλα, παρά ένας πλούσιος στην βασιλεία του Θεού, η διδασκαλία του είναι για αυτούς που έχουν διάθεση να αλλάξουν τον εαυτό τους πρώτα και μετά αν μπορούν αλλάζουν και την κοινωνία. αλλά η προυπόθεση είναι να αλλάξουν πρώτα αυτοί γιατί θα επαναλαμβάνεται ο φαύλος κύκλος της αδικίας.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

το επικο ποστ του Ανανια το ανέσυρα απο το ταφο του φορουμ του τραβιαν αυτο ομως περιγραφει τους κρετινους
αντικατεστησα μονο ενα ονομα-επιθετο

Ας δουμε τους παρακαταω εικονικους διαλογους:

Χριστιανός: -Εισαι βλακας;
A: -Ρωτησες αν ειμαι βλακας;;;
Χριστιανός: -Ωστε το παραδεχεσαι οτι εισαι βλακας!!ειχα δικιο

A: -Μου κλεψανε το μπιφτεκι μου
D: -Ναι εγω το εκλεψα
Χριστιανός: -Χαρισες το μπιφτεκι σου!! Καλα τα ελεγα εγω

Α: -Θα βρεξει
D: -Και εγω ακουσα οτι θα βρεξει
Χριστιανός: -Να φαμε γλαρο!!

Α: -H Τασια ειναι χαζη
D: -Ναι η Τασια ειναι χαζη
Χριστιανός: -Δεν το περιμενα απο εσας να με πειτε χαζο...

Α: -Εσυ το εκανες;;;; Πατα το 1 για ΝΑΙ και το 11 για ΟΧΙ
D: - 11
Χριστιανός: - ωστε "ΝΑΙ ΝΑΙ" απαντας ε ; Το ηξερα, ολα τα ξερω εγω και ας με λετε βλαμενο
η δημοσιευση μου δεν απευθυνετε στους κρετινους. Απευθύνεται στους σκεπτόμενους άθεους. Αναλογιστείτε σας παρακαλώ πόσο λογικο ειναι να προσπαθείς να συζητήσεις έναν κρετίνο.????? ποσο θυματα ενος χριστιανικου τρολλ????
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όλοι είμαστε τρόπον τινά κρετίνοι... :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση