Όλοι είμαστε τρόπον τινά άθεοι

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:Ωραία συζήτηση. Εγώ θα έλεγα οτι μάλλον όλοι είμαστε τρόπον τινά πιστοί, και οχι άπιστοι.

Μπαμιατζή οι άθεοι πιστεύουν στην επιστημη. Ειναι και αυτοί πιστοί - τρόπον τινά.
BASIKA....εκτιμω (πιστευω) οτι οι αθεοι βασίζονται στην επιστήμη. Δεν λειπουν και αυτοι που πιστευουν στην επιστημη(σιγουρα δεν ειναι θρησκεια).
Τ
"Μα δε μπορεί: σε κάτι πρέπει να πιστεύεις! στο οποιο ερώτημα πολλοί απαντούσαμε και απαντουμε : "πιστεύω στον εαυτό μου"
εεεε εγω δεν πιστευω σε τιποτα.... ουτε στην ομοφαγια ουτε στην αστρολογια
δεν πιστευω στον ευατο μου γιατι ειμαι Απιστευτος. ρωτα την Sfimom

Πάντως δε συμφωνώ οτι η πίστη στην ύπαρξη π.χ. εξωγήινων ειναι παράλογη, έτσι στο γενικό.
και εγω πιστευω (εκτιμω) σε μια πιθανη μορφη εξωγηινη μορφη ζωης αλλα οχι στα ουφο υπο την εννοια που αποδίδετε στα ιπταμενα διαστιμόπλοια αλλα και στην παραφιλολογια για τους εξωγηινους
περιτο να σου πω οτι ουφο βλεπω καθημερινα

Θεόφιλος έγραψε: H πίστη είναι απαραίτητη στον άνθρωπο ανεξάρτητα σε τι πιστεύει.είναι κάτι που του δίνει ελπίδα πως θα αλλάξουν τα πράγματα πρός το καλύτερο, άσχετα από την κατάληξη τους.
αυτο το λαμβανω ως αστειο. προσεξε παρακάτω πως μπορω να βελτιωσω το αστειο σου:
1) ο τζόγος είναι απαραίτητος στον άνθρωπο ανεξάρτητα σε τι τζογάρει.είναι κάτι που του δίνει ελπίδα πως θα αλλάξουν τα πράγματα πρός το καλύτερο, άσχετα από την κατάληξη τους.
2)H έρευνα είναι απαραίτητη στον άνθρωπο ανεξάρτητα τι ερευνα.είναι κάτι που του δίνει ελπίδα πως θα αλλάξουν τα πράγματα πρός το καλύτερο, άσχετα από την κατάληξη τους.


ο άνθρωπος που δεν πιστεύει σε τίποτε δεν είναι ελεύθερος, είναι δέσμιος του μηδενισμού.
ο ανθρωπος που πιστεύει σε κατι δεν ειναι ελευθερος. Είναι δεσμιος της πίστης του

οι πιστοί η αλλιώς οι θρήσκοι που στην καθημερινότητα τους θεωρούν πως μπορούν να κλέβουν το κράτος χωρίς να κόβουν απόδειξη κάτι ξένο ως πρός την διδασκαλία του Ιησού ''τα τω καίσαρι τω καίσαρι και τα τω Θεώ στο Θεο.'' και την κυριακή να ακούν με ευλάβεια την θεία λειτουργία
εδώ ακριβώς είναι που βγάζω το καπέλο στους άθεους είναι πιο ειλικρινείς και δεν χρειάζεται να επιοκαλούνται τον Θεό όταν πράττουν κάτι το άνομο, με λίγα λόγια δεν είναι τουλάχιστον θεομπαίχτες. είναι απλώς ΑΘΕΟΙ
προσβολη "απλως άθεοι"
φαντάζομε να μιλάς για το θείο νομο σύμφωνα με αυτον ολοι οι αθεοι είναι ανομοι .+πράτουν ανομοίες. π.χ : κλοπη του κράτους, και λοιπες ακολασίες.
ξεφτιλισμένοι αθεοι φτόυ σας.
κλέβετε το κράτος εεεε και δεν επικαλείστε το θεο? είστε μόνο άθεοι, τον επικαλείστε? είστε και θεομπαίχτες.
στο θεμα μας τωρα.... δεν χρειάζεται η πιστη. προσωπικά μου αρεσει να αλλάζω αποψη, δοξασιες, και φαντασιώσεις κάθε μερα. δεν χρειάζονται ιδεολογίες ή θρησκεέιες να σε οδηγούν κάπου. η ζωή είναι ποιο ωραία σκέτη.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

ΑΘΕΟΙ ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (ΦΥΣΙΚΑ)
ΑΘΡΗΣΚΟΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ (ΙΣΩΣ)
ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΗΝ 95% ΥΓΙΗΣ "ΝΟΡΜΑΤΙΒΑ" ΠΛΗΡΩΣΗ (ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ)

ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ ΣΤΟ 5% ~ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΩ χωρις σημαντικό ρίσκο
ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΘΡΗΣΚΟΘΡΗΣΚΩΝ
ΧΕΙΡΑΦΕΤΗΜΕΝΑ ΔΟΜΙΚΑ ΑΘΕΟΣ


ωραίο θέμα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:
αυτο το λαμβανω ως αστειο. προσεξε παρακάτω πως μπορω να βελτιωσω το αστειο σου:
1) ο τζόγος είναι απαραίτητος στον άνθρωπο ανεξάρτητα σε τι τζογάρει.είναι κάτι που του δίνει ελπίδα πως θα αλλάξουν τα πράγματα πρός το καλύτερο, άσχετα από την κατάληξη τους.
2)H έρευνα είναι απαραίτητη στον άνθρωπο ανεξάρτητα τι ερευνα.είναι κάτι που του δίνει ελπίδα πως θα αλλάξουν τα πράγματα πρός το καλύτερο, άσχετα από την κατάληξη τους.
Kαμία σχέση το ένα με το άλλο, οι ελπίδες που σου δίνει ο τζόγος είναι μηδαμινές, το μόνο που σου δίνει είναι η ικανοποιηση του αρρωστημένου πάθους να τζογάρεις το οποίο σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην οικονομική καταστροφή.
η θετική σκέψη στην οποία συγκαταλέγεται και η πίστη στον Θεό σου δείχνει πώς δεν πρέπει να προχωράς αρνητικά εκ των προτέρων αλλά να βλέπεις με θαρραλέα ματιά τις δυσκολίες που θα σου παρουσιαστούν στην πορεία. πολλοί αυτό το αποδίδουν στην πεποίθηση και στην εμπειρία, και άλλοι δεν τους φτάνει μόνο αυτό και χρειάζονται αυτό που λέμε πίστη.
την κατάληξη δεν την γνωρίζουμε τις περισσότερες φορές αλλη πίστη σου δίνει αισιοδοξία για μια νέα αρχή σε περίπτωση που δεν πετύχει ο στόχος σου. δηλαδή και στο ξεκίνημα και στο τέλος η πίστη δεν σε εγκαταλείπει ποτέ. είναι ένας τρόπος δοκιμασμένος εδώ και πολλές χιλιετίες που άνθρωπος αντιμετωπίζει τα προβλήματα του για αυτόν τον λόγο και μόνο αξίζει να ερευνηθεί το όφελος της πίστης στον άνθρωπο από την σύγχρονη ψυχολογία.

ο ανθρωπος που πιστεύει σε κατι δεν ειναι ελευθερος. Είναι δεσμιος της πίστης του
δε είναι δέσμιος της πίστης του αλλά των αρχών που υιοθέτησε χάρη στην πίστη του. η πίστη σε ελευθερώνει και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανένα, παρά μόνο στην αρχή που εσύ επέλεξες να ορίσεις μέσω της πίστης σου.
π.χ δε υπάρχει πιο ελεύθερο άτομο που να λέει πως δεν φοβάται κανένα παρά μόνο τον Θεό σεβόμενος τους κοινωνικούς κανόνες συμπεριφοράς όχι από φόβο αλλά γιατί του το επιβάλουν οι αρχές του.

προσβολη "απλως άθεοι"
φαντάζομε να μιλάς για το θείο νομο σύμφωνα με αυτον ολοι οι αθεοι είναι ανομοι .+πράτουν ανομοίες. π.χ : κλοπη του κράτους, και λοιπες ακολασίες.
ξεφτιλισμένοι αθεοι φτόυ σας.
κλέβετε το κράτος εεεε και δεν επικαλείστε το θεο? είστε μόνο άθεοι, τον επικαλείστε? είστε και θεομπαίχτες.
έτσι ακριβώς είναι, όταν επικαλείσαι τον Θεό πρέπει να είσαι υπόδειγμα στην κοινωνία. αλλιώς σώπα.
όπως κάνουν τόσοι και τόσοι που δεν τον επικαλούνται 'οπως π.χ. οι άθεοι που περισσότερο ασχολούνται με την απομυθοποίηση της θρησκείας για να μας πείσουν πως επιστημονικώς δεν στέκει να υπάρχει Θεός, λές και υπάρχει πιστός που ισχυρίζεται πώς έχει αποδείξεις για την υπαρξή του.


στο θεμα μας τωρα.... δεν χρειάζεται η πιστη. προσωπικά μου αρεσει να αλλάζω αποψη, δοξασιες, και φαντασιώσεις κάθε μερα. δεν χρειάζονται ιδεολογίες ή θρησκεέιες να σε οδηγούν κάπου. η ζωή είναι ποιο ωραία σκέτη.
και όμως η πίστη είναι που κρατά ενωμένη την κοινωνία και την οικογένεια που στην σύγχρονη εποχή αποσυντίθενται ,ειδικά η θρησκευτική πίστη είναι ότι πιο αγνό έχει απομείνει στην σημερινή εποχή και όσες οικογένειες την εφαρμόζουν γλυτώνουν τα παιδιά τους από πολλά δεινά, δίνοντας τα και ηθικές αρχές ωστέ να γίνουν σωστοί οικογενειάρχες.
η ζωή έτσι και αλλιώς ωραία είναι όταν υπάρχει και πίστη κια για κάποιο σκοπό τότε είναι ακόμη καλύτερη γιατί έχεις βρεί το πραγματικό νόημα που ζείς και όχι το επιφανειακό αυτό της καλοπέρασης και της ηδονής.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι και άδικο και κακοτροπο το σχόλιο οτι οι απόψεις του Θεόφιλου ειναι ωραιοποιήσεις - αντιθέτως θέτει το θέμα πολύ όμορφα απο την πλευρά του πιστού που υποστηρίζει οτι η πίστη -μπορει να ειναι συχνά- μια θετική δύναμη στη ζωή του ανθρώπου. Συμφωνώ με ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της ανάλυσης του Θεόφιλου για την πίστη. Διαφοροποιούμαι εντελώς στην αξία της χριστιανικής θρησκείας συγκεκριμένα και τον τύπο της πίστης που αυτή προάγει.

Επίσης δεν είμαι καθόλου πεισμένος οτι υπάρχει διαφορά μεταξύ της έννοιας faith και belief , που θέτει η Μελάνη, αν και απο οτι είδα σχολιάστηκε και απο τον Άναρχο στο θέμα περι γλώσσης (δε τα κοίταξα ακόμα). Σαφώς και η έννοια 'πίστη' παίρνει πολλές έννοιες και χρήσεις, αλλα δεν ειμαι και τόσο σίγουρος οτι θα έπρεπε να είχαμε διαφορετικές λέξεις για αυτό, μόνο και μόνο επειδή ως άθεοι δεχόμαστε π.χ. την πίστη μετά απο αποδείξεις και επαληθευσιμότητα και όχι την παράλογη , θέσφατη ή υπερβατική πίστη.

Δεν ειμαι σίγουρος οτι αυτή η τεράστια διαφορά στο τι προηγείται της εκάστοτε "πίστης" αρκεί για να πούμε οτι το τελικό αποτέλεσμα ειναι τελικά διαφορετικό , οτι ειναι άλλη πίστη η μία και άλλη ή άλλη. Φρονώ οτι πρόκειται για την ίδια ακριβώς έννοια.

****

Διαφωνώ με τον Θεόφιλο σε αυτό:
ο άνθρωπος που δεν πιστεύει σε τίποτε δεν είναι ελεύθερος, είναι δέσμιος του μηδενισμού.
αλλα και με το μπαμιατζή:
εγω δεν πιστευω σε τιποτα....
για τον απλό λόγο οτι δεν υπάρχει κανείς που να μην πιστεύει σε τίποτα!

Δεν υπάρχει κανένας πραγματικά μηδενιστής, αλλα στιγμές μηδενισμού.

Εξαίρεση ειναι ίσως κατηγορίες ανθρώπων με σοβαρές διαταραχές προσωπικότητας, όπως ίσως π.χ. η Αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας (Antisocial personality disorder - ASPD) .

Το παράδειγμα το σκέφτηκα φέρνοντας στο μυαλό μου το GG Allin
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:Είναι και άδικο και κακοτροπο το σχόλιο οτι οι απόψεις του Θεόφιλου ειναι ωραιοποιήσεις
Περιμένω να μου εξηγήσεις γιατί το βρίσκεις άδικο και κακότροπο. Το να εκφράζω αρνητική άποψη είναι κακότροπο; Και πρόσεξε πιο λεπτομερώς ότι δεν σχολιάζω την άποψη του Θεόφιλου, αλλά αυτού του οποίου το κείμενο παρέθεσε σε εισαγωγικά. Και ναι, η γνώμη μου είναι (εκτός αν απαγορεύεται πλέον να τη διατυπώνω και δεν το έμαθα) ότι πρόκειται για ωραιοποιημένες ποιητικά μαλακίες. Πού είμαι κακότροπος;
Leo21 έγραψε:δεν υπάρχει κανείς που να μην πιστεύει σε τίποτα!
Καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι εντελώς θεϊστικό επιχείρημα ειπωθέν πολλάκις κι από πάρα πολλούς, καθώς και ότι είναι εντελώς κενό κι αστήριχτο, έτσι; Για την ακρίβεια, δεν είναι καν επιχείρημα, είναι μια αστεία πρόταση η οποία, όπως πολύ σωστά επισημαίνει η μελάνη, παίζει με την έννοια της λέξης "πιστεύω".

Αν εγώ σας δηλώσω ότι δεν πιστεύω σε τίποτα, πώς στο καλό μπορείτε να με αντικρούσετε; Μέσα στο κεφάλι μου είστε; Μπορεί ο οποιοσδήποτε να μιλήσει εν ονόματι οποιουδήποτε άλλου και να του υποδείξει ότι ξέρει τι ακριβώς εννοεί ή τι πιστεύει και δεν πιστεύει εκείνος (ο δεύτερος); Μόνο σε μένα ακούγεται εντελώς ηλίθιο αυτό;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:
αυτο το λαμβανω ως αστειο. προσεξε παρακάτω πως μπορω να βελτιωσω το αστειο σου:
1) ο τζόγος είναι απαραίτητος στον άνθρωπο ανεξάρτητα σε τι τζογάρει.είναι κάτι που του δίνει ελπίδα πως θα αλλάξουν τα πράγματα πρός το καλύτερο, άσχετα από την κατάληξη τους.
2)H έρευνα είναι απαραίτητη στον άνθρωπο ανεξάρτητα τι ερευνα.είναι κάτι που του δίνει ελπίδα πως θα αλλάξουν τα πράγματα πρός το καλύτερο, άσχετα από την κατάληξη τους.
Kαμία σχέση το ένα με το άλλο, οι ελπίδες που σου δίνει ο τζόγος είναι μηδαμινές, το μόνο που σου δίνει είναι η ικανοποιηση του αρρωστημένου πάθους να τζογάρεις το οποίο σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην οικονομική καταστροφή.
Υποστηριζεις δηλαδη οτι οι ελπιδες για μεταθανατο ζωη που δινει η πιστη δεν ειναι μηδαμηνες ή οι ελπιδες για ισοτιτα δικαιοσυνη που δινει μια ιδεολογια δεν ειναι μηδαμηνες. καθε αλλο υποστηριζω οτι οι πιθανοτητες για μεταθανατο ζωη ειναι μηδαμηνες, οι πιθανοτητες να κερδισεις το τζοκερ ειναι ελαχιστες αλλα σιγουρα υπαρχουν σε σχεση με το να αναστηθεις.η πιθανοτητες να γινει καλα το αρωστο παιδι σου μετα απο προσευχη και πιστη(μονο) ειναι 50% η θα γινει ή δεν θα γινει. Ναι εδω εχεις δικιο αλλα δεν παιζει ρολο η προσευχη σου αλλα η τυχη σου.

η θετική σκέψη στην οποία συγκαταλέγεται και η πίστη στον Θεό σου δείχνει πώς δεν πρέπει να προχωράς αρνητικά εκ των προτέρων αλλά να βλέπεις με θαρραλέα ματιά τις δυσκολίες που θα σου παρουσιαστούν στην πορεία. πολλοί αυτό το αποδίδουν στην πεποίθηση και στην εμπειρία, και άλλοι δεν τους φτάνει μόνο αυτό και χρειάζονται αυτό που λέμε πίστη.
αυτο το συζηταμε. δεν αποκλειω οτι καποιοι ανθρωποι "χρειάζονται" να πιστευουν σε κατι. εμενα δεν μου χρειαζεται
την κατάληξη δεν την γνωρίζουμε τις περισσότερες φορές αλλη πίστη σου δίνει αισιοδοξία για μια νέα αρχή σε περίπτωση που δεν πετύχει ο στόχος σου. δηλαδή και στο ξεκίνημα και στο τέλος η πίστη δεν σε εγκαταλείπει ποτέ. είναι ένας τρόπος δοκιμασμένος εδώ και πολλές χιλιετίες που άνθρωπος αντιμετωπίζει τα προβλήματα του για αυτόν τον λόγο και μόνο αξίζει να ερευνηθεί το όφελος της πίστης στον άνθρωπο από την σύγχρονη ψυχολογία.

ο ανθρωπος που πιστεύει σε κατι δεν ειναι ελευθερος. Είναι δεσμιος της πίστης του
δε είναι δέσμιος της πίστης του αλλά των αρχών που υιοθέτησε χάρη στην πίστη του. η πίστη σε ελευθερώνει και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανένα, παρά μόνο στην αρχή που εσύ επέλεξες να ορίσεις μέσω της πίστης σου.
π.χ δε υπάρχει πιο ελεύθερο άτομο που να λέει πως δεν φοβάται κανένα παρά μόνο τον Θεό σεβόμενος τους κοινωνικούς κανόνες συμπεριφοράς όχι από φόβο αλλά γιατί του το επιβάλουν οι αρχές του.
υπαρχε ιποιο ελευθερο ατομο, αυτο που λεει οτι λέει πως δεν φοβάται κανένα σεβόμενος τους κοινωνικούς κανόνες συμπεριφοράς όχι από φόβο για τις ποινικες κυρωσεις ή τους θειους νομους αλλά γιατί του το επιβάλουν οι αρχές του και η λογική του. θεοφιλε. . Η πιστη σε σκλαβωνει. σε γεμιζει φοβους προς στο θεο εσυ το λες αυτο. πρεπει να δινεις λογαριασμο σε μια ανωτερη αρχη και πρεπει να εισαι συνεπεις στις αρχες και τους θεικους νομους. Ακομα και αν πιστευεις σε μια ιδεολογια τοτε θα πρεπει η ζωη σου να ειναι συμφωνη με αυτα... εσυ το γραφεις παρακατω τουτο.Εχεις ευθυνη απεναντι σε αυτο που πιστευεις. αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι βαζεις αφεντη στο κεφαλι σου. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν υποστηριζω οτι ειμαι ελευθερος ειμαι και εγω δεσμιος τις εκπαιδευση σμου, της νοημοσυνης μου, του περιβαλοντος μου, της οικογενειας μου, των προσδοκιων μου, των φοβων μου. υποστηριζω μονο οτι ειμαι απιστος.

για να εισαι ελευθερος εκτος απο οτι δεν πρεπει να πιστευεις δεν πρεπει να ελπιζεις κιολας.
Νίκος Καζαντζάκης: «Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος»
υποθετο οτι ο καζαντζακης με την λεξη φοβουμαι αναφερετε στον φοβο θεου




προσβολη "απλως άθεοι"
φαντάζομε να μιλάς για το θείο νομο σύμφωνα με αυτον ολοι οι αθεοι είναι ανομοι .+πράτουν ανομοίες. π.χ : κλοπη του κράτους, και λοιπες ακολασίες.
ξεφτιλισμένοι αθεοι φτόυ σας.
κλέβετε το κράτος εεεε και δεν επικαλείστε το θεο? είστε μόνο άθεοι, τον επικαλείστε? είστε και θεομπαίχτες.
έτσι ακριβώς είναι, όταν επικαλείσαι τον Θεό πρέπει να είσαι υπόδειγμα στην κοινωνία. αλλιώς σώπα.
όπως κάνουν τόσοι και τόσοι που δεν τον επικαλούνται 'οπως π.χ. οι άθεοι που περισσότερο ασχολούνται με την απομυθοποίηση της θρησκείας για να μας πείσουν πως επιστημονικώς δεν στέκει να υπάρχει Θεός, λές και υπάρχει πιστός που ισχυρίζεται πώς έχει αποδείξεις για την υπαρξή του.


στο θεμα μας τωρα.... δεν χρειάζεται η πιστη. προσωπικά μου αρεσει να αλλάζω αποψη, δοξασιες, και φαντασιώσεις κάθε μερα. δεν χρειάζονται ιδεολογίες ή θρησκεέιες να σε οδηγούν κάπου. η ζωή είναι ποιο ωραία σκέτη.
και όμως η πίστη είναι που κρατά ενωμένη την κοινωνία και την οικογένεια που στην σύγχρονη εποχή αποσυντίθενται(χαχαχαχαχαχα δεν φταιει η ελειψη πιστης αλλου βρες το προβλημα) ,ειδικά η θρησκευτική πίστη είναι ότι πιο αγνό έχει απομείνει στην σημερινή εποχή και όσες οικογένειες την εφαρμόζουν γλυτώνουν τα παιδιά τους από πολλά δεινά, δίνοντας τα και ηθικές αρχές ωστέ να γίνουν σωστοί οικογενειάρχες.
η ζωή έτσι και αλλιώς ωραία είναι όταν υπάρχει και πίστη κια για κάποιο σκοπό τότε είναι ακόμη καλύτερη γιατί έχεις βρεί το πραγματικό νόημα που ζείς και όχι το επιφανειακό αυτό της καλοπέρασης και της ηδονής.

καλα χριστουγεννα. Υποθετω οτι θεοφιλε εισε ιερευς. ποτε δεν θα μιλησουμε την ιδια γλωσσα. με συγχωρεις αλλαβρισκω ανωφελο να μιλαω με πιστους, για αυτο σου λεω εγω ο απιστος οτι εχεις δικιο και σε θαυμαζω. πραγματικα θα ηθελα να ειμαι και εγω πιστος, να εχω μια σημαια να κουβαλω και να με καθυσιχαζει. δυστυχως πρεπει να βρισκω μονος μου λυσεις στα προβληματα μου
μακαριοι οι πρωχοι το πνευματι
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε: ****

Διαφωνώ με τον Θεόφιλο σε αυτό:
ο άνθρωπος που δεν πιστεύει σε τίποτε δεν είναι ελεύθερος, είναι δέσμιος του μηδενισμού.
αλλα και με το μπαμιατζή:
εγω δεν πιστευω σε τιποτα....
για τον απλό λόγο οτι δεν υπάρχει κανείς που να μην πιστεύει σε τίποτα!

Δεν υπάρχει κανένας πραγματικά μηδενιστής, αλλα στιγμές μηδενισμού.

Εξαίρεση ειναι ίσως κατηγορίες ανθρώπων με σοβαρές διαταραχές προσωπικότητας, όπως ίσως π.χ. η Αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας (Antisocial personality disorder - ASPD) .

Το παράδειγμα το σκέφτηκα φέρνοντας στο μυαλό μου το GG Allin
λεο αλλη μια φορα διαφωνεις μονο για να γινετε τζερτζελες. ο μηδενισμος δεν ισουτε με την απιστια.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B7%CE%B4%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82
Ο Μηδενισμός ή νιχιλισμός ( > λατ. nihil = μηδέν, τίποτα) είναι φιλοσοφική κατεύθυνση που πρεσβεύει την ολοκληρωτική άρνηση κάθε θεωρητικής ή πρακτικής αξίας. Ο μηδενισμός απορίπτει και αποδοκιμάζει το περιβάλλον του, το καταδικάζει απόλυτα, διαμαρτύρεται ή και επαναστατεί εναντίον του. Τον όρο εισήγαγε ο Ιβάν Τουργκένιεφ για να χαρακτηρίσει τον Μπαζάρωφ, βασικό ήρωα του μυθιστορήματός του Πατέρες και υιοί (1862).
και εχω αξιες στην ζωη μου. πιστευω στις ηδονες της ζωης. καταλαβενω την αξια ενος καλου μπαφου, της σπιτικης χωριατικης κοτοσουπας ή των γεμιστων της μανας μου Αυτο ομως δεν μου απαγορευει να απορριπτω, να ανατρεπω και να αμφισβητω αξιες, ιδεολογιες και θρησκειες. Αυτο το πραγμα δεν ειναι σκεπτικισμος????. δεν υποστηριζω οτι δεν πειθωμε για κατι. Αν μου κανετε ερωτησεις πχ μπαμιατζη δεν πιστευεις στην εξελιξη(αν και η λεξη πιστη δεν θεωρω οτι χρησιμοποιείται σωστα) θα σου απαντησω οτι ναι συμφωνω με τις επιστημονικες αποδειξεις αλλα θα ηθελα περισσοτερα πραγματα για την ζωη(πως αποφασισαν τα μορια να σκεφτονται). αν με ρωτησεις πιστευεις δεν πιστευεις οτι το νερο της βροχης ειναι εξατμισμενο νερο της γης.... θα σου απαντησω καταφατικα. αλλα ερωτω κατι τετοια ειναι πιστη ή ειναι γεγονοτα?????????????

και εν τελει ναι ειμαι αντικοινωνικος και νεε εχω κατι με την ψυχολογια..... αλλα τουτο δεν εχει να κανει με την απιστια μου

μηπως δεν πρεπει να μιλαμε ουτε εμεις.... δεν ξερω πως να αντιμετωπισω καποιον που ειναι ερωτευμενος με την ζωη Κωνσταντοπούλου
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

αυτη η ορθογραφια μου εχει ξεπερασει τα ορια. πραγματικα καποιος συντονιστης να φροντισει γιατι καποια απο αυτα με ενοχλουν ακομα και μενα. νομιζω οτι ξεπερασα και τον αριστο
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:δεν ξερω πως να αντιμετωπισω καποιον που ειναι ερωτευμενος με την ζωη Κωνσταντοπούλου
Μην ανησυχείς, με αυτό τα κάλυψες όλα :lol:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:πραγματικα θα ηθελα να ειμαι και εγω πιστος, να εχω μια σημαια να κουβαλω και να με καθυσιχαζει. δυστυχως πρεπει να βρισκω μονος μου λυσεις στα προβληματα μου
μακαριοι οι πρωχοι το πνευματι
Από αυτό τι συμπεραίνεις , ότι ο Θεόφιλος σε αντίθεση με σένα δεν πάσχει από έλλειψη δημιουργικής ικανότητας και πως κατανοεί σε μεγαλύτερο βάθος τους νόμους του σύμπαντος καθορίζοντας την ζωή του με τέτοιο τρόπο ώστε να την ζει πιο ευτυχισμένα απ'ότι εσύ ?
Άμα σε περνάει ο Θεοφιλος σε μακαριότητα , εσύ πρέπει να διδαχτείς από αυτόν . Δεν είσαι άλλωστε φιλικά προσκείμενος στην κεντρική θέση του Επίκουρου ?
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:πραγματικα θα ηθελα να ειμαι και εγω πιστος, να εχω μια σημαια να κουβαλω και να με καθυσιχαζει. δυστυχως πρεπει να βρισκω μονος μου λυσεις στα προβληματα μου
μακαριοι οι πρωχοι το πνευματι
Από αυτό τι συμπεραίνεις , ότι ο Θεόφιλος σε αντίθεση με σένα δεν πάσχει από έλλειψη δημιουργικής ικανότητας και πως κατανοεί σε μεγαλύτερο βάθος τους νόμους του σύμπαντος καθορίζοντας την ζωή του με τέτοιο τρόπο ώστε να την ζει πιο ευτυχισμένα απ'ότι εσύ ?
Άμα σε περνάει ο Θεοφιλος σε μακαριότητα , εσύ πρέπει να διδαχτείς από αυτόν . Δεν είσαι άλλωστε φιλικά προσκείμενος στην κεντρική θέση του Επίκουρου ?
ακριβως το αντιθετο καταλαβαίνω για τον θεοφιλο(γενικα τους πιστους) νομιζω οτι εινα καθησυχασμένοι. Το να εισαι ησυχος θα πρεπει να σε κανει και ευτυχισμενο και μακαριο. εκτιμω οτι ο θεοφιλος ειναι ευτυχισμενος πιστος και οχι γεματο ενοχες και φοβους σε σχεση με αλλους πιστους. αν με ρωτησεις δεν ειμαι δυστυχισμενος, μια χαρα ειμαι αλλα θα ηταν καλη φαση να εχω εναν αορατο φιλο ενα buddy να με προσεχει και ναυ βρισκει τα κλειδια μου οταν τα χανω.οι καλοι πιστοι θα πρεπει να ειναι λιγοτερο ανήσυχοι απο τους απιστους.
οσον αφορα τις θεσεις του Επικουρου ειμαι σύμφωνος με την μόνη επιφύλαξη για το κακό. δεν ξέρω αν άντεχα κάποια ακραίες ασχημες καταστασεις
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε: Υποστηριζεις δηλαδη οτι οι ελπιδες για μεταθανατο ζωη που δινει η πιστη δεν ειναι μηδαμηνες ή οι ελπιδες για ισοτιτα δικαιοσυνη που δινει μια ιδεολογια δεν ειναι μηδαμηνες. καθε αλλο υποστηριζω οτι οι πιθανοτητες για μεταθανατο ζωη ειναι μηδαμηνες, οι πιθανοτητες να κερδισεις το τζοκερ ειναι ελαχιστες αλλα σιγουρα υπαρχουν σε σχεση με το να αναστηθεις.η πιθανοτητες να γινει καλα το αρωστο παιδι σου μετα απο προσευχη και πιστη(μονο) ειναι 50% η θα γινει ή δεν θα γινει. Ναι εδω εχεις δικιο αλλα δεν παιζει ρολο η προσευχη σου αλλα η τυχη σου.
Λάθος. η μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ, για ελπίδα και θετική σκέψη μίλησα όσον αφορά την θετική κατάληξη των γεγονότων σε αυτήν εδώ την ζωή. τον τρόπο που πιστεύει όμως κανείς δεν είμαστε εμείς οι δύο σε θέση να τον κρίνουμε σαν τον πιο κατάλληλο, παρά μόνο αυτός που τον χρησιμοποιεί.
επίσης η πίστη για ευτελείς σκοπούς όπως είναι η εύκολη απόκτηση χρημάτων μέσω του τζόγου όχι μόνο είναι ανήθικη να την χρησιμοποιείς, αλλά επικίνδυνη και ηλίθια.
η προσευχή για τους ανθρώπους που είναι άρρωστοι πιο πολύ αφορά τους ίδιους που προσεύχονται παρά τους ίδιους τους ασθενείς,η υγεία και η ανάρρωση είναι θέμα ιατρικής και της φυσικής κατάστασης του ασθενούς.
όσο για την μεταθανάτια ζωή δεν έχει σημασία αν υπάρχει, σημασία έχει με τι συνείδηση πάει κανείς στο θάνατο.

αυτο το συζηταμε. δεν αποκλειω οτι καποιοι ανθρωποι "χρειάζονται" να πιστευουν σε κατι. εμενα δεν μου χρειαζεται[/color


και ελπίζω να μην σου χρειαστεί ποτέ,αλλά μην ξεχνάς πως με την έννοια της πίστης εννοώ φυσικά και τις ουμανιστικές αξίες,εκτός αν θεωρείς με την φράση σου: '''δεν μου χρειάζεται η πίστη''' πως δεν σου χρειάζονται και αυτές.


θεοφιλε. . Η πιστη σε σκλαβωνει. σε γεμιζει φοβους προς στο θεο εσυ το λες αυτο. πρεπει να δινεις λογαριασμο σε μια ανωτερη αρχη και πρεπει να εισαι συνεπεις στις αρχες και τους θεικους νομους. Ακομα και αν πιστευεις σε μια ιδεολογια τοτε θα πρεπει η ζωη σου να ειναι συμφωνη με αυτα... εσυ το γραφεις παρακατω τουτο.Εχεις ευθυνη απεναντι σε αυτο που πιστευεις. αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι βαζεις αφεντη στο κεφαλι σου. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν υποστηριζω οτι ειμαι ελευθερος ειμαι και εγω δεσμιος τις εκπαιδευση σμου, της νοημοσυνης μου, του περιβαλοντος μου, της οικογενειας μου, των προσδοκιων μου, των φοβων μου. υποστηριζω μονο οτι ειμαι απιστος.

για να εισαι ελευθερος εκτος απο οτι δεν πρεπει να πιστευεις δεν πρεπει να ελπιζεις κιολας.
Νίκος Καζαντζάκης: «Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος»
υποθετο οτι ο καζαντζακης με την λεξη φοβουμαι αναφερετε στον φοβο θεου


το να δίνεις αναφορά σε κάποιον δεν είναι απαραίτητα και φόβος για τον εαυτό σου, αλλά μάλλον πως έχεις παραβιάσει κάποιες βασικές αρχές σου και αισθάνεσαι ενοχές και ζητάς μια ευκαιρία για να εξιλεωθείς, γιατί σε κανέναν δεν αρέσει να είναι λάθος, ακόμη και σε αυτούς που δεν το παραδέχονται.
όσο για τα παρακάτω, αν σε ενοχλεί τόσο η λέξη πίστη μπορείς να αναφέρεσαι στην πεποίθηση που είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα άλλωστε το παραδέχεσαι και ο ίδιος πως έχεις επηρρεαστεί από κάποιο φιλικό περιβάλλον, δεν υπάρχουν ρωβινσώνες.

όταν λέει ο καζαντζάκης δεν φοβάμαι τίποτα είναι γιατί αναφέρεται σε αυτόν που έχασε κάθε ελπίδα ο΄ποτε δεν του απομένει τίποτε άλλο από τον ίδο του τον χαμό και είναι πραγματικά ελεύθερος από τις δεσμεύσεις της ζωής.







καλα χριστουγεννα. Υποθετω οτι θεοφιλε εισε ιερευς. ποτε δεν θα μιλησουμε την ιδια γλωσσα. με συγχωρεις αλλαβρισκω ανωφελο να μιλαω με πιστους, για αυτο σου λεω εγω ο απιστος οτι εχεις δικιο και σε θαυμαζω. πραγματικα θα ηθελα να ειμαι και εγω πιστος, να εχω μια σημαια να κουβαλω και να με καθυσιχαζει. δυστυχως πρεπει να βρισκω μονος μου λυσεις στα προβληματα μου
μακαριοι οι πρωχοι το πνευματι
[/quote]

όχι δυστυχώς δεν είμαι, γιατί πιστεύω πιο πολύ στο ουσιαστικό έργο του ιερέα εντός της κοινωνίας βοήθεια πρός τους ανήμπορους, και όχι στο τυπικό αν και απαραίτητο,που είναι τα ιερατικά καθήκοντα. λειτουργία, γάμοι, βαπτίσεις, κ.τ.λ.
νομίζεις πως όλοι αυτοί που πιστεύουν βρίσκουν λύσεις στα προβλήματά τους χάρη στην προσευχή; το κουράγιο είναι αυτό που δίνει λύσεις η προσευχή απλώς ενισχύει το τελευταίο.
λές πως δεν πιστεύεις σε τίποτα, θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: ούτε στον θεσμό της οικογένειας πιστεύεις ;ξ΄ξέρεις είναι και αυτός ο θεσμός μια πολύ σημαντική σημαία για τους περισσότερους ανθρώπους.
αν πάλι βρίσκεις ανώφελο να συζητάς με πιστούς,είναι πολύ απλό. δεν γράφεις.

όσο για τω μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι δεν ξέρω πως το ερμηνεύεις εγώ πάντως θα το ερμήνευα μακάριοι οι ταπεινοί άνθρωποι και χωρίς έπαρση γιατί αυτοί μπορούν να ρίξουν μια αληθινή και ενδιαφέρουσα ματιά στον αποξενωμένο εαυτό τους και εν συνεχεία στον συνάνθρωπο τους.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
και ελπίζω να μην σου χρειαστεί ποτέ,αλλά μην ξεχνάς πως με την έννοια της πίστης εννοώ φυσικά και τις ουμανιστικές αξίες,εκτός αν θεωρείς με την φράση σου: '''δεν μου χρειάζεται η πίστη''' πως δεν σου χρειάζονται και αυτές.
δεν ξερω τι ακριβως θεωρεις εσυ ουμανισμο.... εχω την εντυπωση οτι αναφέρεσε σε φιλανθρωπια, ισοτιτα δικαιοσύνη κτλ και οχι στην εμπιστοσύνη (πίστη) στον ανθρωπο και τις δυνατοτητες του που είναι αντιθετος στην δογματικη πιστη.
οτι και αν θεωρεις ουμανισμος και ουμανιστικες αρχες εγω σου λεω οτι τις απορρίπτω
Δεν πιστευω στον "Ανθρωπο" εχω απογοητευτει απο αυτον. προσδοκω ομως απο τους ανθρωπους και απο τον ευατο μου υπο την εννοια οτι γνωριζω οτι εχουν, εχω τις ικανότητες να κανουν κατι. Η εμπιστοσύνη δεν εχει να κανει με πιστη ασχετα αν η λέξη πιστη εμπεριέχεται στην λεξη εμπιστοσυνη. Εμπιστευοται καποιος σε εναν φιλο ενα χρηματικο ποσο χωρις εγγυηση ως δανεικα και προσδοκει να τα λάβει πισω. αυτο δεν τον κανει πιστο αλλα μαλακα. για αυτο το χρηματοπιστωτικο συστημα καταρεει ακομα και με τις εγγυήσεις .
τελος αναφερω οτι εχεις-εχουν-εχουμε αναμειξει πολλες εννοιες στην λεξη πιστη οι οποιες ειναι ασχετες. για να μπορουμε να επικοινωνισουμε πρεπει να ξερουμε και οι δυο τους ορους του παιχνιδιου και να παιζουμε το ιδιο παιχνιδι. πρωτα ας δεχτει τον παρακατω ορισμο:
Πίστη είναι η βεβαιότητα κάποιας ή κάποιου για την αλήθεια ενός ισχυρισμού, ανεξάρτητα αν η βεβαιότητα αυτή είναι δικαιολογημένη ή όχι ή έχει σχέση με την πραγματικοτητα. Στην περίπτωση που η βεβαιότητα είναι δικαιολογημένη μιλάμε για γνώση και όχι για πίστη. Η ομαδική ή κοινή πίστη ορίζεται στις κοινές αλήθειες που μοιράζεται μια ομάδα πιστών ή ένα ευρύτερο σύνολο από πιστούς, που ακολουθούν για παράδειγμα μια θρησκεία.
και ας μην το χρησιμοποιούμε και σε αλλους ορισμους οπως:
Ο όρος πίστη χρησιμοποιείται για να περιγράψει:

το σύνολο των αληθειών που αντιλαμβάνεται και εναγκαλίζει μια θρησκεία
τις θεμέλιες παραδοχές μιας φιλοσοφίας
την εμπιστοσύνη στις δυνατότητες του εαυτού, άλλου προσώπου, ομάδας, κινήματος κλπ
την αναγνώριση της αξίας και της δυναμικής ενός σκοπού
τον ενστερνισμό ατομικών ή συλλογικών απόψεων ή ιδεών
την εμπιστοσύνη στην ηθική κάποιου προσώπου (ο όρος Καλή πίστη είναι μία από τις βασικές αρχές που διέπουν το σύστημα του Αστικού Δικαίου)
την εμπιστοσύνη της απόδοσης οικονομικών πόρων (βλ. Πίστη (οικονομία))

είχα την εντυπωση οτι αναφερομαστε στην πιστη στο μεταφυσικο αλλα μπορω να σου πω οτι ειμαι απιστος σε ολους τους ορισμους. στην περιπτωση του δανειου σε ενα φιλο που μπορει να κανω και εγω δεν εχω πιστη οτι θα τα παρω διοτι η πιστη περιεχει την βεβαιωτιτα για κατι.
θεοφιλε. . Η πιστη σε σκλαβωνει. σε γεμιζει φοβους προς στο θεο εσυ το λες αυτο. πρεπει να δινεις λογαριασμο σε μια ανωτερη αρχη και πρεπει να εισαι συνεπεις στις αρχες και τους θεικους νομους. Ακομα και αν πιστευεις σε μια ιδεολογια τοτε θα πρεπει η ζωη σου να ειναι συμφωνη με αυτα... εσυ το γραφεις παρακατω τουτο.Εχεις ευθυνη απεναντι σε αυτο που πιστευεις. αν δεν μπορεις να καταλαβεις οτι βαζεις αφεντη στο κεφαλι σου. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν υποστηριζω οτι ειμαι ελευθερος ειμαι και εγω δεσμιος τις εκπαιδευση σμου, της νοημοσυνης μου, του περιβαλοντος μου, της οικογενειας μου, των προσδοκιων μου, των φοβων μου. υποστηριζω μονο οτι ειμαι απιστος.

για να εισαι ελευθερος εκτος απο οτι δεν πρεπει να πιστευεις δεν πρεπει να ελπιζεις κιολας.
Νίκος Καζαντζάκης: «Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος»
υποθετο οτι ο καζαντζακης με την λεξη φοβουμαι αναφερετε στον φοβο θεου
το να δίνεις αναφορά σε κάποιον δεν είναι απαραίτητα και φόβος για τον εαυτό σου, αλλά μάλλον πως έχεις παραβιάσει κάποιες βασικές αρχές σου και αισθάνεσαι ενοχές και ζητάς μια ευκαιρία για να εξιλεωθείς, γιατί σε κανέναν δεν αρέσει να είναι λάθος, ακόμη και σε αυτούς που δεν το παραδέχονται.
όσο για τα παρακάτω, αν σε ενοχλεί τόσο η λέξη πίστη μπορείς να αναφέρεσαι στην πεποίθηση που είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα άλλωστε το παραδέχεσαι και ο ίδιος πως έχεις επηρρεαστεί από κάποιο φιλικό περιβάλλον, δεν υπάρχουν ρωβινσώνες.
δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως το ιδιο ουτε ξερω ακριβως τον ορισμο της λεξεις ωστε να το συγκεκρινοποιησουμε αλλα δεν πρεπει να εχω απο αυτες υπο την εννοια που δινεις εσυ. δεν εχω πεποιθησεις που να προερχονται απο προφητιες φαντασιες δογματα δηλαδη αυταπατες μεταφυσικου τυπου. Στην καθομιλουμενη ομως θα μπορουσα να χρησιμοποιησω και αυτη την λεξη για να δωσω να καταλαβει καποιος. Αν εχω καποιες εικασιες θα μπορουσαν να γινουν πεποιθησεις αν υπηρχαν αρκετες λογικες αποδειξεις ή λογοι που θα την καθιστουσαν αληθη.


Οι πεποιθήσεις είναι πιο επικίνδυνοι εχθροί της αλήθειας από τα ψέματα Νίτσε Φ.


όταν λέει ο καζαντζάκης δεν φοβάμαι τίποτα είναι γιατί αναφέρεται σε αυτόν που έχασε κάθε ελπίδα ο΄ποτε δεν του απομένει τίποτε άλλο από τον ίδο του τον χαμό και είναι πραγματικά ελεύθερος από τις δεσμεύσεις της ζωής.
αρα το ειπε ετοιμοθανατος?????? ισως, πολυ πιθανον .Το φανταζομαι στο κρεβατι με πυρετο να εψαχνε κατι τσιτατο για να τον θυμουνται






καλα χριστουγεννα. Υποθετω οτι θεοφιλε εισε ιερευς. ποτε δεν θα μιλησουμε την ιδια γλωσσα. με συγχωρεις αλλαβρισκω ανωφελο να μιλαω με πιστους, για αυτο σου λεω εγω ο απιστος οτι εχεις δικιο και σε θαυμαζω. πραγματικα θα ηθελα να ειμαι και εγω πιστος, να εχω μια σημαια να κουβαλω και να με καθυσιχαζει. δυστυχως πρεπει να βρισκω μονος μου λυσεις στα προβληματα μου
μακαριοι οι πρωχοι το πνευματι
όχι δυστυχώς δεν είμαι, γιατί πιστεύω πιο πολύ στο ουσιαστικό έργο του ιερέα εντός της κοινωνίας βοήθεια πρός τους ανήμπορους, και όχι στο τυπικό αν και απαραίτητο,που είναι τα ιερατικά καθήκοντα. λειτουργία, γάμοι, βαπτίσεις, κ.τ.λ.
νομίζεις πως όλοι αυτοί που πιστεύουν βρίσκουν λύσεις στα προβλήματά τους χάρη στην προσευχή; το κουράγιο είναι αυτό που δίνει λύσεις η προσευχή απλώς ενισχύει το τελευταίο.
λές πως δεν πιστεύεις σε τίποτα, θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: ούτε στον θεσμό της οικογένειας πιστεύεις ;ξ΄ξέρεις είναι και αυτός ο θεσμός μια πολύ σημαντική σημαία για τους περισσότερους ανθρώπους.
αν πάλι βρίσκεις ανώφελο να συζητάς με πιστούς,είναι πολύ απλό. δεν γράφεις.

όσο για τω μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι δεν ξέρω πως το ερμηνεύεις εγώ πάντως θα το ερμήνευα μακάριοι οι ταπεινοί άνθρωποι και χωρίς έπαρση γιατί αυτοί μπορούν να ρίξουν μια αληθινή και ενδιαφέρουσα ματιά στον αποξενωμένο εαυτό τους και εν συνεχεία στον συνάνθρωπο τους.[/quote]


για μενα ειναι ανωφελω να μιλαω για πιστους για τους πιστους οχι. και επειδη ειμαι φιλοζωος.... θα σου απαντησω οπως σου απαντησα με ολα και μετα σιωπω εκτος αν μου απαντησεις και εσυ συγκεκριμενα σε ενα ερωτημα που θα σου θεσω.


πιστευω στο κιτρινο και στο επτα
ειναι αληθεια ερωτηματα αυτα
δεν ειναι η οικογενεια θεσμος?
μα βεβαια και οχι ακομα ενας -ισμος

λοιπον Θεοφιλε πως να πιστευω στην οικογενεια? Στηριζω την οικογενεια μου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στηριζω το θεσμο της οικογενειας. Προσδοκω απο την οικογενεια μου (δηλαδη απο καθε ενα και συνολικα) γαληνη και στιγμες χαρας ηδονης αν θελεις. Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι σιγουρος οτι ο πατερας μου δεν θα βρει μια βουλγαρα να του φαει τα λεφτα στα 80, η γυναικα μου δεν θα με κερατωσει και τα παιδια μου δεν θα καταληξουν στην φυλακη. Η στηρηξη μου στην οικογενεια δεν δεσμεει τα υπολοιπα μελη στις δικες μου προσδοκιες.
δεν εμπιστευομαι την οικογενεια μου αν εννοεις με αυτο πιστη. αφου δεν ειμαι σιγουρος ουτε για μενα. Μαλλον η ερωτηση σου αναφερετε στον αν εικαζω, αν εκτιμω οτι ο θεσμος της οικογενειας κανει καλο στην κοινωνια και στους ανθρωπους αφου ειναι το ασφαλες καταφυγιο, μια οαση γαληνης για τις βασανισμενες ψυχες.
εικαζω λοιπον οτι η αναπτυξη του θεσμου της οικογενειας δεν βασιζεται μονο στην δομικη κατασκευη της ελληνικης κοινωνιας αλλα και στην ελειψη κρατικης προνοιας. το ατομο βρισκει καταφυγιο στην οικογενεια οταν δεν μπορει να βρει αλλου ειτε γιατι ειναι ανικανο είτε γιατι οι ευκαιριες ειναι περιορισμενες .σΕ ΠΟΛΛΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΕΧΕΙ βοηθεισει τα μελη της και σε αλλες τοσες η οικογενεια τα εχει κατασδτρεψει οπως στο να καταστησει τα παιδια ανικανα απο το να φυγουν απο την ιδια. Σκοπος των γονεων θα επρεπει να ειναι η ανατροφη ανεξαρτητων ατομων ακομα για την δημιουργια νεας οικογενειας. οχι για την δημιουργεια κηφηνων
τα ατομα δεν βελτιωνονται ή καταστρεφονται απο το θεσμο της οικογενειας αλλα απο την συναναστροφής με τα υπολοιπα μελη της εκαστης οικογενειας. δεν ξερω αν σε καλυψα, και το θεσω καλυτερα οχι δεν ειμαι σιγουρος αν το συστημα της οικογενειας ως εχει ειναι καλυτερο απο μια καθολικη παιδεια ωπος την οραματιζεται (και την πιστευει) ο αναρχος σε μια αναρχηκη ουτοπια.

ωραια μια ερωτηση για σενα τωρα


τι ειναι θεος? ποιος ειναι ο δικο σου θεος? οχι καποιος αλλος θελω συγκεκριμενη απαντηση οχι τα νεοχριστινικα περι πνευματισμου κτλ. Το συμβολο της ορθοδοξης πιστης σε καλυπτει? πως ειναι?με τι ασχολειται ο θεο σου
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:
stratos έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:πραγματικα θα ηθελα να ειμαι και εγω πιστος, να εχω μια σημαια να κουβαλω και να με καθυσιχαζει. δυστυχως πρεπει να βρισκω μονος μου λυσεις στα προβληματα μου
μακαριοι οι πρωχοι το πνευματι
Από αυτό τι συμπεραίνεις , ότι ο Θεόφιλος σε αντίθεση με σένα δεν πάσχει από έλλειψη δημιουργικής ικανότητας και πως κατανοεί σε μεγαλύτερο βάθος τους νόμους του σύμπαντος καθορίζοντας την ζωή του με τέτοιο τρόπο ώστε να την ζει πιο ευτυχισμένα απ'ότι εσύ ?
Άμα σε περνάει ο Θεοφιλος σε μακαριότητα , εσύ πρέπει να διδαχτείς από αυτόν . Δεν είσαι άλλωστε φιλικά προσκείμενος στην κεντρική θέση του Επίκουρου ?
ακριβως το αντιθετο καταλαβαίνω για τον θεοφιλο(γενικα τους πιστους) νομιζω οτι εινα καθησυχασμένοι. Το να εισαι ησυχος θα πρεπει να σε κανει και ευτυχισμενο και μακαριο. εκτιμω οτι ο θεοφιλος ειναι ευτυχισμενος πιστος και οχι γεματο ενοχες και φοβους σε σχεση με αλλους πιστους. αν με ρωτησεις δεν ειμαι δυστυχισμενος, μια χαρα ειμαι αλλα θα ηταν καλη φαση να εχω εναν αορατο φιλο ενα buddy να με προσεχει και ναυ βρισκει τα κλειδια μου οταν τα χανω.οι καλοι πιστοι θα πρεπει να ειναι λιγοτερο ανήσυχοι απο τους απιστους.
οσον αφορα τις θεσεις του Επικουρου ειμαι σύμφωνος με την μόνη επιφύλαξη για το κακό. δεν ξέρω αν άντεχα κάποια ακραίες ασχημες καταστασεις
Tα τονισμένα τα έγραψα γνωρίζοντας πως πιστεύεις λίγο πολύ τα αντίθετα . Το ερώτημα ήταν ρητορικό . Σε ένα κόσμο χωρίς νόημα όπου τα πάντα θα τερματιστούν απ' τον θάνατο , ποια αξία έχει η φιλολογία περί ανώτερου τρόπου ζωής και ελεύθερης ύπαρξης που στειρίζεται σε αλήθειες και όχι σε ψέματα και όλα τα σχετικά (κοιτάω κατάματα την ζωή , οι άλλοι χρησιμοποιούν πνευματικές πατερίτσες , και οι μεθυσμένοι είναι πιο χαρούμενοι από τους νηφάλιους κτλ) . Ποια η αξία του να αποδέχεσαι από την μία την ευτυχία ως τον μέγιστο σκοπό της ζωής και από την άλλη να προσπαθείς να ανταμείψεις τον εαυτό σου με μεταφυσικές ανοησίες περί "αλήθειας" . Δεν είναι καν αλήθεια .
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:Ποια η αξία του να αποδέχεσαι από την μία την ευτυχία ως τον μέγιστο σκοπό της ζωής και από την άλλη να προσπαθείς να ανταμείψεις τον εαυτό σου με μεταφυσικές ανοησίες περί "αλήθειας" . Δεν είναι καν αλήθεια .
Όχι αυστηρά εσύ , στο τρίτο πρόσωπο πιο πολύ , <κανείς> ...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πίστη είναι η ακράδαντη πεποίθηση ότι κάτι είναι αλήθεια χωρίς τα απαραίτητα δεδομένα που πρέπει να στηρίζουν αυτή την πεποίθηση. Όλα τα άλλα είναι εμπιστοσύνη, ελπίδα κλπ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι μπερδεύονται τόσο πολύ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Πίστη είναι η ακράδαντη πεποίθηση ότι κάτι είναι αλήθεια χωρίς τα απαραίτητα δεδομένα που πρέπει να στηρίζουν αυτή την πεποίθηση. Όλα τα άλλα είναι εμπιστοσύνη, ελπίδα κλπ.
Τι λες ρε γιατρέ? για φέρε και ένα λεξικό που να τα λέει αυτά και μετά συζητάμε

Μπαμιατζή, λες διαφωνώ για το τζερτζελε, όμως εσύ εισαι που ειπες πρώτα 'δε πιστεύω τίποτα' και μετά το διόρθωσες σε 'πιστεύω στις ηδονές μου'. Μάλιστα συνέδεσες την πίστη με τις αξίες, δηλαδή συνειδητοποιείς οτι κανείς δεν ειναι μηδενιστής ή άπιστος γιατι πιστεύουμε στις αξίες μας.

οχι με τον τρόπο που πιστεύουμε στην "υπερτατη αλήθεια" βέβαια, αλλα πιστεύουμε στις αξίες μας, όποιες και αν ειναι αυτες: αυτοδιάθεση, προσωπικό κέρδος και ανέλιξη, δίκαιο, τιμή, εργατικότητα κτλ

Μπαμιατζή, τα ορθογραφικά ειναι πολύ λιγότερο πρόβλημα απο την κακοσυνταξία, IMO, γιατι τα post σου ειναι μεγάλα οχι oneliners σα του αρίστου.

Λες επίσης δεν ξέρεις πως να αντιμετωπίσεις κάποιον ερωτευμένο με την Ζωή. Σε ευχαριστώ για το κοπλιμέντο και θα σε παρηγορήσω λέγοντάς σου οτι πολλοί προσπάθησαν να με αντιμετωπίσουν προσπαθώντας να με κατηγοριοποιήσουν σε κάτι, αλλα απέτυχαν. Το σχόλιό σου κατα κάποιο τρόπο εξηγεί το γιατι.

****

Τάσο, θεώρησα τα σχόλια κακότροπα (και το δικό σου και του spylab) γιατι ειναι αφορισμοί που δε μπαίνουν στην ουσία. Αντιθέτως η ανάλυση του Θεόφιλου ειναι τεκμηριωμένη και κατα τη γνώμη μου έχει αρκετά δίκια. Όταν δυο άθεοι απαξιώνουν εντελώς τόσο καλογραμμένα επιχειρήματα, τότε δε μπορεί παρά να τα θεωρήσω κακότροπα και στρατευμένα.

Θεόφιλος:
και όμως η πίστη είναι που κρατά ενωμένη την κοινωνία και την οικογένεια που στην σύγχρονη εποχή αποσυντίθενται ,ειδικά η θρησκευτική πίστη είναι ότι πιο αγνό έχει απομείνει στην σημερινή εποχή και όσες οικογένειες την εφαρμόζουν γλυτώνουν τα παιδιά τους από πολλά δεινά, δίνοντας τα και ηθικές αρχές ωστέ να γίνουν σωστοί οικογενειάρχες.
η ζωή έτσι και αλλιώς ωραία είναι όταν υπάρχει και πίστη κια για κάποιο σκοπό τότε είναι ακόμη καλύτερη γιατί έχεις βρεί το πραγματικό νόημα που ζείς και όχι το επιφανειακό αυτό της καλοπέρασης και της ηδονής.
ώπα θεόφιλε πάρτο αλλιώς.

θελω να μου εξηγήσεις γιατι η θρησκευτική πίστη ειναι αγνότερη μορφή απο άλλες πίστεις. Επειδή το φωνάζει και το καυχιέται; Ποιός δίνει πιστοποιητικά αγνότητας; Γιατι χρειάζεται θρησκευτική πίστη και οχι απλή πίστη σε κάτι αντίστοιχα "καλό" και τι σχέση έχει η ανατροφή με την θρησκευτική πίστη.

Είπαμε τα λες αρκετά καλά, αλλα πάρτο και λίγο αλλιώς!

Αν μια οικογένεια δεν έχει τη δυνατότητα να δώσει καλή ανατροφή απο μόνη της, τότε το να το αφήσει στο χριστιανισμό μπορει να έχει περίεργα αποτελέσματα, ίσως και καταστροφικά. Δες αυτά που συζητάμε για τους μάρτυρες του Ιεχωβά.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα ειναι η αυξημένη σεξουαλική διαθφορά στους εκκλησιαστικούς κυκλους, η ανώμαλη σεξουαλική παιδεία στα χριστιανικά σπίτια (οι ακραίες πορνοσταρ προέρχονται σε μεγάλο ποσοστό απο αυστηρά χριστιανικά σπίτια) , και φυσικά η έλλειψη παιδείας που μαστίζει κλασσικά τα χριστιανικά σπίτια.

Θέλω να πω οτι αν ειναι η οικογένεια αμόρφωτη, τι να κλάσει και ο χριστιανισμός ως ανατροφή. Αντιθέτως λέω πως μπορει να έχει απίθανα άσχημα αποτελέσματα
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε: ώπα θεόφιλε πάρτο αλλιώς.

θελω να μου εξηγήσεις γιατι η θρησκευτική πίστη ειναι αγνότερη μορφή απο άλλες πίστεις. Επειδή το φωνάζει και το καυχιέται; Ποιός δίνει πιστοποιητικά αγνότητας; Γιατι χρειάζεται θρησκευτική πίστη και οχι απλή πίστη σε κάτι αντίστοιχα "καλό" και τι σχέση έχει η ανατροφή με την θρησκευτική πίστη.
Λέω αγνότερη, με την έννοια πώς είναι η πιο παραδοσιακή μορφή ηθικής διδασκαλίας που περνάει με φυσιολογικό τρόπο από γενιά σε γενιά και παρόλη την αμφισβήτηση της από τους νεώτερους που με την ορμή της νιότης τους δεν αρκούνται στην παράδοση, και αναζητούν καινούργια ιδανικά ξεστρατίζοντας για λίγο, με την καλή έννοια, και ζητούν απαντήσεις σε ότι δεν μπορεί να τους καλύψει η θρησκεία, επιστρέφουν όμως αργότερα με την γνώση πως οι απαντήσεις που ζητούσαν δεν τους τις έδωσε η επιστήμη και θέλουν να συνεχίσουν την αναζήτηση στα υπαρξιακά τους ερωτήματα από εκεί που διέκοψαν για λίγο την παράδοση, αλλά με νέα πνοή εμπλουτισμένη με την απομυθοποίηση της βίβλου και ερμηνεύοντας αλληγορικά όσα αξιζει να κρατηθούν από αυτήν, με λίγα λόγια η συγκρατημένη πίστη πρός την θρησκεία θεωρώ πώς είναι μια στερεή βάση για να ρίξει ο σύγχρονος άνθρωπος νέα θεμέλια και να ανοικοδομήσει την νέα του πίστη που του είναι τόσο απαραίτητη σε ένα κόσμο ολοένα και πιο αποξενωμένο.
Είπαμε τα λες αρκετά καλά, αλλα πάρτο και λίγο αλλιώς!

Αν μια οικογένεια δεν έχει τη δυνατότητα να δώσει καλή ανατροφή απο μόνη της, τότε το να το αφήσει στο χριστιανισμό μπορει να έχει περίεργα αποτελέσματα, ίσως και καταστροφικά. Δες αυτά που συζητάμε για τους μάρτυρες του Ιεχωβά.
δεν θέλω να κάνω τον ιεροκήρυκα. ίσως τα όσα λέω να φαντάζουν ως αναχρονισμοί και εκτός εποχής , δεν λέω να ξαναστήσουμε την βυζαντινή αυτοκρατορία ούτε να δώσουμε αξία στον κλήρο αλλά να προβληθούν τα όσα θετικά διαθέτει η θρησκευτική μας παράδοση ώστε να τα αφομοιώσουν οι νεώτεροι και ταυτόχρονα να αποριφθούν οι φανατισμοί ο αντιεπιστημονισμός και ότι προβάλεται από θρησκόληπτα άτομα.
Χαρακτηριστικά παραδείγματα ειναι η αυξημένη σεξουαλική διαθφορά στους εκκλησιαστικούς κυκλους, η ανώμαλη σεξουαλική παιδεία στα χριστιανικά σπίτια (οι ακραίες πορνοσταρ προέρχονται σε μεγάλο ποσοστό απο αυστηρά χριστιανικά σπίτια) , και φυσικά η έλλειψη παιδείας που μαστίζει κλασσικά τα χριστιανικά σπίτια.
αυτό που ισχυρίζεσαι δεν στέκει οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν αδυναμίες στο να προσεγίσουν τα παιδιά τους αλλοι τα αφήνουν με πλήρη ελευθερία και άλλοι τα φυλακίζουν στην ουσία προσπαθούν να κάνουν αυτό που τους έκαναν οι γονείς τους με τα γνωστά αποτελέσματα θέλω να πιστεύω πως εδώ στην ελλάδα οι περισσότεροι ορθ'οδοξοι είναι σε μια νορμάλ διαπαιδαγώγηση μάλλον για το εξωτερικό θα αναφέρεσαι όπως είναι οι μάρτυρες του ιεχωβά σαν ξενόφερτη αίρεση ξένη πρός τις θρησκευτικές παραδόσεις της ελλάδας και με αρκετό θρησκευτικό φανατισμό.
Θέλω να πω οτι αν ειναι η οικογένεια αμόρφωτη, τι να κλάσει και ο χριστιανισμός ως ανατροφή. Αντιθέτως λέω πως μπορει να έχει απίθανα άσχημα αποτελέσματα
μην το λές και εγώ από αμόρφωτη οικογένεια προέρχομαι αυτό όμως δεν με εμπόδισε να κρίνω σε γενικές γραμμές το σωστό από το λάθος για ζητήματα που αφορούν την ελεύθερη έκφραση των ανθρώπων, να ξεχωρίζω την δημοκρατια από την δικτατορία το ηθικό από το ανήθικο και τον πλουραλισμό από το μονόλογο. μερικοί αμόρφωτοι είναι κατά κάποιο τρόπο πιο μορφωμένοι απο πολλούς μορφωμένους. η καλοσύνη και η κατανόηση θέλω να πώ πως ξεπερνούν πολλές φορές την μόρφωση.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε: λοιπον Θεοφιλε πως να πιστευω στην οικογενεια? Στηριζω την οικογενεια μου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στηριζω το θεσμο της οικογενειας. Προσδοκω απο την οικογενεια μου (δηλαδη απο καθε ενα και συνολικα) γαληνη και στιγμες χαρας ηδονης αν θελεις. Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι σιγουρος οτι ο πατερας μου δεν θα βρει μια βουλγαρα να του φαει τα λεφτα στα 80, η γυναικα μου δεν θα με κερατωσει και τα παιδια μου δεν θα καταληξουν στην φυλακη. Η στηρηξη μου στην οικογενεια δεν δεσμεει τα υπολοιπα μελη στις δικες μου προσδοκιες.
δεν εμπιστευομαι την οικογενεια μου αν εννοεις με αυτο πιστη. αφου δεν ειμαι σιγουρος ουτε για μενα. Μαλλον η ερωτηση σου αναφερετε στον αν εικαζω, αν εκτιμω οτι ο θεσμος της οικογενειας κανει καλο στην κοινωνια και στους ανθρωπους αφου ειναι το ασφαλες καταφυγιο, μια οαση γαληνης για τις βασανισμενες ψυχες.
εικαζω λοιπον οτι η αναπτυξη του θεσμου της οικογενειας δεν βασιζεται μονο στην δομικη κατασκευη της ελληνικης κοινωνιας αλλα και στην ελειψη κρατικης προνοιας. το ατομο βρισκει καταφυγιο στην οικογενεια οταν δεν μπορει να βρει αλλου ειτε γιατι ειναι ανικανο είτε γιατι οι ευκαιριες ειναι περιορισμενες .σΕ ΠΟΛΛΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΕΧΕΙ βοηθεισει τα μελη της και σε αλλες τοσες η οικογενεια τα εχει κατασδτρεψει οπως στο να καταστησει τα παιδια ανικανα απο το να φυγουν απο την ιδια. Σκοπος των γονεων θα επρεπει να ειναι η ανατροφη ανεξαρτητων ατομων ακομα για την δημιουργια νεας οικογενειας. οχι για την δημιουργεια κηφηνων
τα ατομα δεν βελτιωνονται ή καταστρεφονται απο το θεσμο της οικογενειας αλλα απο την συναναστροφής με τα υπολοιπα μελη της εκαστης οικογενειας. δεν ξερω αν σε καλυψα, και το θεσω καλυτερα οχι δεν ειμαι σιγουρος αν το συστημα της οικογενειας ως εχει ειναι καλυτερο απο μια καθολικη παιδεια ωπος την οραματιζεται (και την πιστευει) ο αναρχος σε μια αναρχηκη ουτοπια.
γιατί σου αρέσει να παρουσιάζεις την άσχημη πλευρά των πραγματων;σε πολλά έχεις δίκιο πως υπάρχουν πολλά άσχημα στην οικογένεια αν και σε περιορισμένη μορφή, αυτό όμως δεν σημαίνει πώς η οικογένεια δεν κινητοποιεί τον άνθρωπο δίνοντας του νόημα για να αγωνιστεί να πλάσει νέους ανθρώπους δίνοντας έτσι κατά κάποιο τρόπο την αίσθηση και την ικανοποίηση πως δημιουργησε κάτι καλό που θα υπάρχει και μετά από αυτόν.
ωραια μια ερωτηση για σενα τωρα


τι ειναι θεος? ποιος ειναι ο δικο σου θεος? οχι καποιος αλλος θελω συγκεκριμενη απαντηση οχι τα νεοχριστινικα περι πνευματισμου κτλ. Το συμβολο της ορθοδοξης πιστης σε καλυπτει? πως ειναι?με τι ασχολειται ο θεο σου
τί είναι Θεός; σίγουρα δεν είναι ένας παππούλης που περιπλανιέται στο διάστημα θαυμάζοντας τα δημιουργηματά του.θεός είναι αυτό που διδάσκει ο ιησούς και οι άγιοι πατέρες που δεν είναι άλλο από την αγάπη πρός τον πλησίον, είναι αυτός που ο κάθε άνθρωπος νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει για την καλοτυχία του και να τον παρακαλέσει για κουράγιο στις δύσκολες στιγμές είναι το στήριγμα των αδυνάτων γιατί δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι δυνατοί, έχω ξαναπεί πως το δόγμα είναι απαραίτητο στην ηγεσία της θρησκείας αλλά όχι στους πιστούς το σύμβολο της πίστης δεν το αποδέχομαι κατά γράμμα αλλά με αλληγορικό τρόπο και ας ακούγομαι σαν αιρετικός. ο θεός δεν έχει μορφή και η ασχολία του εμφανίζεται από τα δικά μας έργα που αν είναι θεάρεστα είναι και δικά του.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:
Πίστη είναι η ακράδαντη πεποίθηση ότι κάτι είναι αλήθεια χωρίς τα απαραίτητα δεδομένα που πρέπει να στηρίζουν αυτή την πεποίθηση. Όλα τα άλλα είναι εμπιστοσύνη, ελπίδα κλπ.
Τι λες ρε γιατρέ? για φέρε και ένα λεξικό που να τα λέει αυτά και μετά συζητάμε

Μπαμιατζή, λες διαφωνώ για το τζερτζελε, όμως εσύ εισαι που ειπες πρώτα 'δε πιστεύω τίποτα' και μετά το διόρθωσες σε 'πιστεύω στις ηδονές μου'. Μάλιστα συνέδεσες την πίστη με τις αξίες, δηλαδή συνειδητοποιείς οτι κανείς δεν ειναι μηδενιστής ή άπιστος γιατι πιστεύουμε στις αξίες μας.


χμ....εχεις δικιο μαλλον δεν μπορω να εξηγησω καλα. Αλλα δεν μπορω να αφηνω κενα οποτε θα κανω μια προσπαθεια.
πρωτα απο ολα θα ηθελα καθως θα διαβαζεις την απαντηση μου να ακουσεις και ενα τραγουδακι για να με ποιασεις καλυτερα.
ριχτω μαεστρο

[youtube]7AQSLozK7aA[/youtube]
Στην καθομιλουμενη η λεξη πιστη εχει πολες σημασιες. Η συγκεκριμενη φραση μου: "πιστευω στις ηδονες της ζωης" θα πρεπει να ερμηνευτει ως συναισθηματικα ειμαι καλα, οι ορμονες πανε καλα, ειμαι χαρουμενος με αποτελεσμα να υποστηριζω οτι οι ζωη εχει χαρες(πιστευω στις ηδονες της ζωης. και το αναφερω αυτο σε αντιδιαστολη με την κατηγορια οτι ειμαι μηδενηστης,. φυσικα γνωριζω οτι αυτο ειναι υποκειμενικο . εχω περασει απο το συνδρομο" του παγωμενου αντρα¨" που ο μπουκοφσκι εξηγει ωραια και εφτασα σε σημειο να μην εχω ουτε γευση. τοτε φυσικα και "δεν πιστευα" στις ηδονες της ζωης.
εν τελει ηταν λαθος η φραση μου και η προσπαθεια μου να σου εξηγησω οτι δεν ειμαι μηδενιστης.


το εχω αξιες δεν σημαινει οτι πιστευω οτι αυτες ειναι καλυτερες ή χειροτερες απο καποιες αλλε με 100% σιγουρια για αυτο και τις αλλαζω σε τακτα χρονικα διαστηματα αν πειστω οτι εχω λαθος. ειμαι σιγουρος οτι θα μου πεις οτι και ο πιστος δεν ειναι 100% σιγουρος οτι υπαρχει θεος αλλα με την διαφορα οτι αυτος δεν θα αλλαξει την πιστη του. για αυτο ειναι πιστος

δεν εγραψα πιστευω στις αξιες γιατι αν το εγραφα αυτο θα επρεπε να εξηγουσα με την σειρα οτι με αυτο θα εννοουσα οτι εκτιμω οτι θα πρεπει να συμπεριφερομαι με καποιους τροπους ετσι ωστε να ειμαι εγω καλα με τον ευατο μου και να εχω ενα μετρο για να μπορω να καταλαβω και να κρινω τους γυρω μου(τις περισσοτερες φορες).
π.χ δεν λεω ψεματα εκτιμω (δεν χρησιμοποιω την λεξη πιστευω) οτι οι ψευτες ειναι εγωιστες και αντιπαθω τους εγωιστες αρα και τους ψευτες
δεν κλεβω αλλα θαυμαζω τους κλεφτες που ρισκαρουν. ομως αντιπαθω τους ψευτες κλεφτες που δεν αποδεχονται την τιμωρια τους βλεπε πολιτικους

αν παρατηρησες ομως οτι στις αξιες εβαλα καποια τα οποια ειναι απαραιτητες αναγκες για την επιβιωση μου και μερικες για την καλοπαιραση μου

σε καθε περιπτωση δεν νομιζω οτι θα σε πεισω. ως πιστος που εισαι δεν μπορεις να καταλαβεις



οχι με τον τρόπο που πιστεύουμε στην "υπερτατη αλήθεια" βέβαια, αλλα πιστεύουμε στις αξίες μας, όποιες και αν ειναι αυτες: αυτοδιάθεση, προσωπικό κέρδος και ανέλιξη, δίκαιο, τιμή, εργατικότητα κτλ


ναι αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι οι αξιες μου εχουν αξια αφου γνωριζω οτι ειναι κατι υποκειμενικο και βασιζονται πανω στο προγραμματισμο μας καιτο συναισθημα. γιατι οι δικες μου αξιες να ειναι καλυτερες οι οι σωστες και οχι ενος τσιγγανου που πουλαει το παιδι του? τι ειναι σωστο και τι λαθος?


Μπαμιατζή, τα ορθογραφικά ειναι πολύ λιγότερο πρόβλημα απο την κακοσυνταξία, IMO, γιατι τα post σου ειναι μεγάλα οχι oneliners σα του αρίστου.

Λες επίσης δεν ξέρεις πως να αντιμετωπίσεις κάποιον ερωτευμένο με την Ζωή. Σε ευχαριστώ για το κοπλιμέντο και θα σε παρηγορήσω λέγοντάς σου οτι πολλοί προσπάθησαν να με αντιμετωπίσουν προσπαθώντας να με κατηγοριοποιήσουν σε κάτι, αλλα απέτυχαν. Το σχόλιό σου κατα κάποιο τρόπο εξηγεί το γιατι.

ναι τωρα βλεπω καθαρα εισαι ερωτευμενος μαζι της γιατι μοιαζετε

****

η ανάλυση του Θεόφιλου ειναι τεκμηριωμένη και κατα τη γνώμη μου έχει αρκετά δίκια.


εεεε οχι και τεκμηριωμενη

Θεόφιλος:
Ενταξει λεο με καταφερες , αφου η πιστη ειναι θεμα συνειδησης παραδεχομαι οτι σημερα δεν αισθανομαι πολυ απιστος. αυριο ομως ??????
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Απάντηση