Ούτε πιστός ούτε θεός, γίνεται;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Υπάρχουν παντού και μας έχουν κατακλύσει

Θεοί και πιστοί.

Ούτε πιστός, ούτε θεος, γίνεται?

Μια πρώτη θα ήταν ΟΧΙ.

Μπορεί να έχει ξαναματαείπωθει, αλλά τώρα τελευταία, βλέπω ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Τι άλλη επιλογή ρε παιδιά έχουμε?

Θα ήμουν ευγνώμων για μια δεύτερη.

& τριτη δεν θα τα χαλάσουμε.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι δεν υπάρχει επιλογή, εκτός αν η παραφροσύνη ή η κατάθλιψη θεωρούνται επιλογές ή ακόμα και η παραίτηση (με λένε αυτοκτονία)

χωρίς πίστη δεν πας πουθενά.

πίστη στην σημερινή μέρα ή στην αυριανή
πίστη στον εαυτό
πίστη σε μια ιδέα

όλες οι μορφές ελπίδας, κινητοποίησης (και κινητροποίησης) και αισιοδοξίας βασίζονται στην πιστη σε κάτι.

Ούτε ειναι κακό ούτε ειναι κατ' ανάγκιν κάτι μεταφυσικό.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι πιστος,υπηκοος,ποιμνιο,δουλος θεου,αμνος η οτιδηποτε αλλο.Μοναχα υπευθυνος συνειδητοποιημενος πολιτης.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

επικουρειος έγραψε:Οχι πιστος,υπηκοος,ποιμνιο,δουλος θεου,αμνος η οτιδηποτε αλλο.Μοναχα υπευθυνος συνειδητοποιημενος πολιτης.
Πολίτης (τη σήμερον ημέραν) χωρίς να είναι κάποιος πιστός (στην "πατρίδα", "πόλη", οτιδήποτε), υπήκοος (χώρας), δούλος (κράτους), ποίμνιο (οπλίτης), απλά δεν γίνεται ;)
Όσο για το "συνειδητοποιημενος πολιτης", δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Να συνειδητοποιήσουμε (ως πολίτες, δηλαδή ως πιστοί, δούλοι κλπ) τι ακριβώς; Και να επιδιώξουμε τι; Με τι μέσα;
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Μπράβο συνονόματε τοπιασες το υπονοούμενο, αλλά δεν μου φτάνει.
Θέλω να κανω πιο εκτενή ανάλυση, προς το παρον όμως είμαι εκτός πσ και δεν μπορώ να συμμετέχω.

Πάλι θα πρέπει να αναφέρω τον δάσκαλο και την ελευθερια που μου προσφέρει η κατά νόηση της αξίας της αταραξίας.
Πρώτη φορα μετά από παρα πολλά χρόνια δεν με ενδιαφέρει η ιδέα των διακοπών και οι διακοπές γενικότερα.

Δεν ξέρω πόσοι από σας με καταλαβαίνεται, αλλά είναι ένα περιεργο συναίσθημα.
Τώρα μολις εδα ακουσα κάποιον να λέει " είμαι γεννημένος νικητής" και σκέφτηκα

Μόνο οταν μάθεις να χάνεις μόνο τότες καταλαβαίνει την αξια της νίκης και ίσως μπορείς να πεις το παραπάνω απόφθεγμα.

Φιλάκια αγορινες, τρώω εδα και είναι σα να βρίσκομαι πίσω στα 70ς".
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

epicourosan έγραψε:Φιλάκια αγορινες, τρώω εδα και είναι σα να βρίσκομαι πίσω στα 70ς".
μήπως είμαστε και συντοπίτες;
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπευθυνος συνειδητοποιημενος πολιτης ειναι αυτος που εχει την τυχη της ζωης του στα χερια του,κι οχι ο καθε λογης ρουσφετακιας που τρεχει οπου δει φως για να μπαλωθει οπως οπως.Αυτος που ζει μια ζωη με χαλαρη μεν συμπεριφορα,αλλα με αυστηρες κι αδιαπραγματευτες αρχες.Αυτος που σεβεται τους νομους και το συνταγμα της πολιτειας του,ο φιλαληθης,πνευματικα εντιμος,φιλομαθης και φιλοπροοδος ανθρωπος,ο συγχρονος παγκοσμιος πολιτης ανεξαρτητου εθνικοτητας.

Σαν εκεινο το κοριτσακι στο Πακισταν που επιχειρησαν οι ταλιμπαν να σκοτωσουν επειδη διεκδικουσε το δικαιωμα στη μορφωση.Εμεις εδω μπορει να λεμε και να γραφουμε οτι θελουμε εκ του ασφαλους,αλλα μπροστα της ειμαστε μικροι σαν νανοι.Γιατι αυτη η ιδια ειναι που παλεψε με τα θηρια που δεν προσωπο στην πραξη και τα νικησε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

επικούρειε , συνειδητοποιημενος ως προς τι?? αυτο το συνειδητοποιημένος ειναι εντελώς γενικό.

Yorgo, οι κακές γλώσσες λένε πως ο epicourosan εθεάθη κάπου στην Κρήτη.

Ξέρει τι ειναι νίκη, μόνο όποιος έχει βιώσει και συνειδητοποιήσει τι ειναι ήττα
Ξέρει και ειναι θαρραλέος μόνο όποιος καταλαβαίνει το φόβο

Νικητής όμως , μηδενα προ του τέλους μακάριζε.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Συνειδητοποιημενος ως προς τις υποχρεωσεις σου και τα δικαιωματα που απορρεουν μεσα απο αυτες.Εσυ φροντιζεις,εσυ κι απολαμβανεις,εσυ θα πληρωσεις και το τιμημα των οποιων λαθων σου.Αυτος που εχει καταλαβει οτι ειναι πλεον σε θεση να οριζει την τυχη της ζωης του αυτος ο ιδιος.Κι οχι ο περιγυρος του η ο καθε "μεγαλος αδελφος",αρκει μονο να τα πηγαινει καλα με ολους και να λεει παντοτε ενα ναι σε ολα.
Καποτε θα χρειαστει να πεις και ενα οχι.Εκει τοτε θα εχεις αραγε το κουραγιο να το πραξεις και να βγαλεις νικητη τη συνειδηση σου.Η μηπως το θαρρος για την αληθεια,τη δικαιοσυνη και το παθος για δημοκρατια,ισοτητα και προοδο ειναι ολα αυτα καλα μονο για το ιντερνετ τις νυχτερινες ωρες και τη μερα ας ειναι καλα οι γνωριμιες του μπαμπα και η λαστιχενια μας η συνειδηση.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση