πως μπορείς να είσαι με ανθρώπους που δεν τους νοιάζει η αλήθεια?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
MrWord
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Μαρ 2021 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Σήμερα έληξε μια φιλία χρόνον , πως μπορείς να είσαι με ανθρώπους που δεν τους νοιάζει η αλήθεια , το πραγματικό καλό τον άλλον ανθρώπων(να μάθουν ποιο είναι-να το ψάξουν) , ακόμα και η αναζήτηση κάποιου νοήματος ,

πως είναι δυνατών να συνυπάρχεις με ανθρώπους που δεν αποδέχονται εμβόλια-κορονιους (δεν μιλάμε καν για το δεδομένο του θεού) ανθρώπους που είναι πρόθυμη να αγνοήσουν κάθε δεδομένο , να δημιουργήσουν οποιαδήποτε συνωμοσία για να αποδειχτεί σωστό αυτό που ήδη πιστεύουν

είμαι απόλυτος-στενόμυαλος ? Πρέπει να δίνονται ευκαιρίες σε τέτοιους ανθρώπους ? Είμαι το ίδιο με αυτούς και παραμυθιάζομαι οντάς απλός σε διαφορετικό στρατόπεδο ?

Γράφω για να γράψω γιατί θέλω να ξεσπάσω όμως περισσότερο θα ήθελα να ακούσω αν εχεται παρομοιες απορίες αμφισβητήσεις

η δίκη μου απάντηση είναι αρκετά απλή , και είναι η επαλήθευση
αν η απάντηση είναι τόσο απλή για όλους , πως συνεργάζεσαι με ανθρώπους που αγνοούν τα δεδομένα – τα στοιχεία για την επαλήθευση και τα δεδομένα πάλι που δίνει
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

εχω χασει κ εγω φιλη λογω θρησκείας. Δεν με ενοιαζε ότι πίστευε, δικαίωμα τηςμ αλλά ειχε φτάσει σε φάση η κάθε δευτερη της λέξη να είναι Θεος. Δεν αντεξα....
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αμάν αμάν, σε καταλαβαίνω.... Έχω δύο φιλίες που έφτασαν στο παρατσάκ να διαλυθούν εξ αφορμής της συνωμοσιολογικής αντιμετώπισης του κορονοϊού. Ακόμη δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι, αλλά πέρασαν το πρώτο σοκ και κρατάνε ακόμη. Θα γράψω λεπτομερέστερα κάποια στιγμή. Προς το παρόν να πω ότι για μένα έχουν σημασία δύο πράγματα: πόσο μετράει για εμάς η κάθε σχέση και πόσο διατεθειμένα είναι και τα δύο μέρη της σχέσης να προσπαθήσουν να βρουν κοινό έδαφος.

Να πω επίσης ότι είναι δύσκολο. Πολύ δύσκολο. Αλλά όχι αδύνατον. Σε γενικές γραμμές ο τρόπος είναι να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και να μη συζητάμε για το συγκεκριμένο θέμα. Θα πρέπει όμως να αποδεχτούμε ότι με τα συγκεκριμένα άτομα η φιλία θα πηγαίνει μέχρι ένα ορισμένο βάθος και όχι παρακάτω. Γιατί αν αφήνουμε αναγκαστικά εκτός σχέσης όλα τα σημεία τριβής, αναπόφευκτα η σχέση γίνεται πιο φτωχή, πιο ρηχή. Και αυτό, συν τω χρόνω, την αποδυναμώνει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με την Μελάνη, δεν είναι καθόλου εύκολο να συζητάς με κάποιον με τον οποίο διαφωνείς σε τόσο βασικά θέματα. Ακόμα και αν η κουβέντα στρέφεται σε άσχετα θέματα όπως η κηπουρική, η τα ωραία αυτοκίνητα. Έχω αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και προσπαθούσα πάντα να διασώσω την αξιοπρέπεια μου , δηλώνοντας ότι διαφωνώ. Αν ο άλλος μπορεί να το δεχτεί και να το προσπεράσει κάτι μπορεί να γίνει. Αυτό όμως που είναι αναπόφευκτο είναι ότι τελικά τον συνομιλητή σου αρχίζεις από να τον βαριέσαι μέχρι να τον οικτίρεις. Μετά αραιώνεις και τελικά αποβαίνει μοιραίο. Ε...όσο αντέξεις με τον καθένα. Αν πρόκειται για συγγενικό πρόσωπο που δεν μπορείς να αποφύγεις κάνεις ελιγμούς αποπροσανατολισμού και στρέφεις την συζήτηση σε θέματα που συμφωνείτε , όπως τα ντολμαδάκια.
Σκέψου μόνο ότι σε αυτό το "παραμύθιασμα" βασίζονται όλες οι θρησκείες. Δηλαδή οι πιστοί αρέσκονται στο παραμύθι. Θέλουν να έχει κάποιος άλλος την ευθύνη της μοίρας τους. Εδώ βασίζονται σε αστρολογικές προβλέψεις και δεν επεμβαίνει εισαγγελέας, αλλά αντίθετα βρίθει ο τύπος και το ίντερνετ από "προβλέψεις". Μίλαγα πρόσφατα με πολύ καλή και έξυπνη φίλη, η οποία ναι μεν λέει ότι δεν τα πιστεύει, αλλά ότι κάποτε μία "μάντισσα" της είπε πράγματα που την άφησαν άφωνη και προέβλεψε καταστάσεις ...χωρίς να την γνωρίζει. Τόλμησα να πω ότι πιθανόν κάποιος καλοθελητής την είχε ενημερώσει δεόντως και είδα ότι δεν της άρεσε καθόλου η απομυθοποίηση του γεγονότος. Τελοσπάντων όλοι έχουμε αδυναμίες και κάνουμε ...παιδιαρίσματα, αλλά προσωπικά προτιμώ αυστηρή τήρηση φυσιοκρατίας. Με κάνει να νιώθω πολύ όμορφα.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι δύσκολο. Αλλά δεν ισχύει το δεν τους νοιάζει η αλήθεια. Γιατί όντως αυτό που πιστεύουν το θεωρούν αλήθεια. Γι αυτούς
είναι μία αλήθεια αδιαμφισβήτητη, άσχετα ότι δεν βλέπουν τα εξόφθαλμα άλματα λογικής, τον δογματισμό, τις αντιφάσεις κτλ. Είναι σα να υπάρχει μία γνωστική ασυμφωνία όταν συζητάς μαζί τους για τη θρησκεία, την ύπαρξη ή όχι του θεού, τα διαπλεκόμενα της θρησκευτικής εξουσίας.

Το Δόγμα επαναδιοργανώνεται με τα νέα στοιχεία να παίρνουν θέση στον Δογματικό αντιληπτικό χάρτη, κι αυτό επιτρέπει στα άτομα να τροποποιήσουν τις "παλιές" τους αντιλήψεις, οι οποίες όμως δεν ανατρέπονται εντελώς ούτε αποσύρονται, παραμένουν αλλά κατά κάποιον μεταμορφωμένα σε νέες πεποιθήσεις. Θα ήταν ένα ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση το πώς μία άθεη/ένας άθεος θα μπορούσε να κάμψει αυτό το εμπόδιο και να πείσει νικώντας την γνωστική ασυμφωνία πριν ο πιστός επανασυντάξει τον δογματικό χάρτη.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πώς το πες αυτό με τον δογματικό χάρτη και την αναδιοργάνωση; Ενδιαφέρομαι.
Συνημμένα
pos mi topes.jpg
pos mi topes.jpg (44.25 KiB) Προβλήθηκε 3553 φορές
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

MrWord έγραψε: 23 Μάιος 2021 23:23 Σήμερα έληξε μια φιλία χρόνον , πως μπορείς να είσαι με ανθρώπους που δεν τους νοιάζει η αλήθεια....
πως είναι δυνατών να συνυπάρχεις με ανθρώπους που δεν αποδέχονται εμβόλια-κορονιους....

είμαι απόλυτος-στενόμυαλος ? Πρέπει να δίνονται ευκαιρίες σε τέτοιους ανθρώπους ? .....
Ναι εισαι στενομυαλος. Ναι πρεπει να δινεις ευκαιριες.
Το ανηγαγες σε κυπριακο κ αποτι καταλαβαινω εισαι εσυ που διεκοψες τη σχεση. Αφησες φιλο επειδη ηταν θειστής η αντι εμβολιαστης; ποσο αδιαλακτος εισαι; ποτε των ποτων δεν με παρατησε χριστιανος φιλος μου λογω της αθειας μου. Οι δυσκολες και ταραχωδεις συζητησεις ειναι που κανουν ενδιαφερουσες τις σχεσεις των ανθρωπων. Το αντιθετο ειναι να ζεις σε echo chamber σα φυτο. Και οι εμβολιασμενοι και οι μη εμβολιασμενοι εχουν ακραιους που χαλαν φιλιες για μαμακιες.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

MariaEvri έγραψε: 25 Μάιος 2021 06:33 εχω χασει κ εγω φιλη λογω θρησκείας. Δεν με ενοιαζε ότι πίστευε, δικαίωμα τηςμ αλλά ειχε φτάσει σε φάση η κάθε δευτερη της λέξη να είναι Θεος. Δεν αντεξα....
Ομοιως με παραπανω. Η φιλη σου ηταν παπαδια; μονο γιαυτο σου μιλουσε; αντι να της δωσεις πονο και να την πειραξεις την παρατησες; οι χριστιανοι εχουν πολλους μουρλους αλλα ειναι λιγοι παλι αυτοι. Επεσες στην περιπτωση ή απλα αφησες την ιδεολογια σου να πατησει πανω στην φιλία;
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Απάντηση