Μερικά ερωτήματα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
drumforhim
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Μάιος 2013 17:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαβάζοντας με προσοχή τις απόψεις της Ένωσης και σεβασμό σε αυτές, θα ήθελα να παραθέσω μερικά ερωτήματα. Νομίζω ότι το να κάνω ποστ την φωτογραφία ενός Αγίου σε μια σελίδα τέτοιου είδους έιναι προκλητικό και δεν θα ήθελα με κανένα τρόπο να προκαλέσω κανέναν. Τα ερωτήματα μου λοιπόν είναι τα εξής.
1.Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά,φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;
2.Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?
3.Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.
Ρωτάω τις συγκεκριμένες ερωτήσεις επειδή πιστεύω ότι όποιος δεν θέλει τον ή κάποιον Θεό στη ζωή του θα χτίσει και την ζωή του γύρω από αυτή άποψη. Επίσης ακόμη κι αν του αποδειχτεί ότι υπάρχει ο Θεός θα ψάξει να βρει κάποιο λάθος σε αυτή την απόδειξη επειδή δεν θέλει να πιστέψει όχι επειδή δεν του αποδεικνύεται. Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, η γνώμη μου είναι ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειναι απολυτως αδυνατον να αποδειχθει η υπαρξη ενος θεου με λογικα κριτηρια απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το παραμικρο στοιχειο που να συνηγορει υπερ.Ουτε ο Πασκαλ το ειχε καταφερει που το ειχε κανει σκοπο ζωης,αλλα το μοναδικο σιγουρο ειναι η σπαταλη πολυτιμου χρονου ζωης.Ουτε βεβαιως προκειται να το πιστεψει κανεις οτι εμφανιστηκε ο θεος εστω κι αν εχουν ισχυριστει κατι τετοιο παμπολλοι κατα το παρελθον,διοτι προκειται για καταφανη αδυναμια που κανει υπουλα εκκληση προς την ευπιστια του πληθους εως οτου να ισχυροποιηθει.Οπως επισης ΔΕΝ μπορει να αποδειχθει οτι η αναγκη για θεους ΔΕΝ βασιζεται επανω στην.

1)Ιδιοτελεια
2)Στο φοβο και την αμαθεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος επικουρειος την 13 Μάιος 2013 22:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

1. Το να πιστεψω δεν ισοδυναμει με το γνωριζω ουτε με την υιοθετηση θρησκειας
2. Αν εκανε και κανενα μετρησιμο θαυμα, γιατι οχι
3.θα ηθελα ναυπρχει ενας δικαιος θεος. Θα βολευομουν κ με το σουπερμαν..
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

drumforhim έγραψε:1.Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά,φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;
Εάν οι επιστήμη αποδείξει ότι υπάρχει θεός δεν θα είχα κανέναν λόγο να το αρνηθώ. Αλλά γιατί να πάω στην εκκλησία; Γιατί να γίνω χριστιανός;
Ο όποιος θεός το μόνο που δεν έχει ανάγκη είναι η δική μου πίστις... Αλλά ούτε εγώ την έχω ανάγκη.
drumforhim έγραψε:2.Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?
Εάν γινόταν αυτό θα πήγαινα κατ' ευθείαν στον ψυχίατρο... Κάτι δεν θα ήταν καλά με τα λογικά μου...
drumforhim έγραψε:3.Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.
Έχω «κτίσει τις απόψεις μου» σύμφωνα με την λογική (μου) και σ' αυτήν δεν περιλαμβάνεται ο όποιος θεός.
drumforhim έγραψε:...Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, η γνώμη μου είναι ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.
Μα αυτό ακριβώς κάνετε φίλε μου. Δημιουργείτε καθένας τον θεό σας. Αλλά αυτό το «έπρεπε» δεν το καταλαβαίνω. Ποία ανάγκη το επιβάλλει;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Στα περισσότερα με έχει καλύψει ο Άναρχος.
drumforhim έγραψε:2.Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?
Εδώ υπάρχει μια υποβόσκουσα αναφορά στα θαύματα, που εμφανίζονται σε ορισμένους.
Πως θα διαπιστώναμε ότι όντως εμφανίστηκε; Πώς θα διαπιστώναμε ότι όντως είναι ο/κάποιος θεός και όχι κάποιο τρικ;

Αν μιλάμε για πίστη, δεν μιλάμε για γνώση. Η γνώση είναι κάτι που επαληθεύεται ανεξάρτητα, πίστη είναι κάτι που επαληθεύεται αποκλειστικά με υποκειμενικούς όρους. Αν ζητάς να «πιστέψουμε», ζητάς να δεχθούμε την υποκειμενική σου πραγματικότητα, η οποία, αν ήταν πραγματικότητα δεν θα ήταν υποκειμενική.
3.Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.
Οι απόψεις διίστανται. Έχουμε κάνει και δημοσκόπηση, εδώ:
θέλετε να υπάρχει Θεός? Στην απίθανη περίπτωση που υπάρχει, φοβάστε μην σας στείλει στην κόλαση?

...Καλώς ήρθες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

1. Εάν αποδεικνυόταν με αδιαμφισβήτητο τρόπο, τότε φυσικά θα αποδεχόμουν την ύπαρξή του. Αλλά για να τον λατρέψω (αυτό εννοείς, φαντάζομαι), θα πρέπει πρώτα να δούμε ποιος είναι και τι θέλει. Αν πρόκειται για το τέρας που περιγράφεται στην Παλαιά Διαθήκη (αυτόν εννοείς, φαντάζομαι), θα είμαι σαφέστατα εναντίον του. Αλλά πολύ θα ήθελα να δω αυτές τις «αποδείξεις».

2. Όχι. Μια οπτασία δεν αρκεί. Αν το γεγονός είναι πραγματικό, αν μετρηθεί και πιστοποιηθεί, και αν ανοίξει διάλογο με τους ανθρώπους, τότε να το εξετάσουμε.

3. Τίποτε απ' τα δύο. Η ύπαρξη ή όχι κάποιου θεού μου είναι παντελώς αδιάφορη, καθώς σε τίποτε δεν θα άλλαζε ούτε εμένα ούτε τον κόσμο γύρω μου.

Τέλος, άλλο η πίστη άλλο η απόδειξη. Η πίστη υπάρχει όταν δεν υπάρχει απόδειξη. Αν υπάρξει απόδειξη, η πίστη περιττεύει. Και η κοινωνία δεν χρειάζεται θεούς. Μια σειρά κανόνων, βασισμένων στη λογική και με σκοπό την ευημερία των μελών της κοινωνίας, είναι αρκετή.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
MikeDrGK
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Μάιος 2013 23:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Ανδρέα, θα απαντήσω σε κάθε ερώτημά σου χωριστά.

«Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά, φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;»
Αν μου αποδείκνυες ότι υπάρχει Θεός, θα γνώριζα. Δεν θα πίστευα.
Μην μπερδεύεις την πίστη με την γνώση.
Αλλά ακόμα και αν μου αποδείκνυες ότι υπάρχει Θεός, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθούσα κάποια θρησκεία.
Πολύ δε περισσότερο θρησκείες σαν τον Χριστιανισμό ή το Ισλάμ που έχουν αιματοκυλήσει την ανθρωπότητα.
Απλά θα μετατρεπόμουν από άθεος σε άθρησκο.

«Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?»
Εγώ προσωπικά όχι.
Δεν νομίζω ότι αν υπάρχει θεός, έχει ανάγκη από τέτοιους θεατρινισμούς.
Μια τέτοια θεατρινίστικη εμφάνιση θα με έκανε ακόμα πιο σκεπτικιστή.
Αν υπάρχει Θεός, και ο Θεός αυτός θέλει να με κάνει να πιστεύω, θα μπορούσε απλά να μου εμφυσούσε την πίστη σε Αυτόν.

«Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.»
Η ύπαρξη ή η ανυπαρξία του Θεού δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τα θέλω μας.
Κάποιοι αρκούνται στο να πιστεύουν και καλά κάνουν.
Κάποιοι άλλοι όμως, θέλουν να χρησιμοποιούν το μυαλό τους και να γνωρίζουν.
Και εγώ προσωπικά, όπως εμπιστεύομαι την υγεία μου σε γιατρούς που γνωρίζουν πως να με θεραπεύσουν και όχι σε αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούν να με θεραπεύσουν, έτσι κάνω και σε όλα τα θέματα που με απασχολούν.
Εμπιστεύομαι περισσότερο την γνώση από την πίστη.

Αναφορικά δε με την δήλωσή σου ότι «ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.», θα σου συνιστούσα να μελετήσεις λίγο ιστορία και τότε, ίσως να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου.
Γιατί θα διαπιστώσεις ότι η ανακάλυψη του Θεού μόνο δυστυχία έφερε στους ανθρώπους.
Φόβο, μισαλλοδοξία, γενοκτονίες, σεξισμό, και χίλια τόσα άλλα κακά.
Ο άνθρωπος είναι ζώο που σαν τον ξάδελφο του τον πίθηκο, έχει στην φύση του να ζει σε ομάδες.
Και όπως κάθε ζώο που ζει σε ομάδες, έχει την ικανότητα να δημιουργεί λειτουργικούς κανόνες συμβίωσης χωρίς να έχει ανάγκη κανένα θεό.

Αναφορικά με τον Χριστιανισμό, αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι η καταθλιπτική του προσέγγιση στο λεγόμενο Θείο Δράμα.
Αντί να κάνει κεντρικό σημείο αναφοράς του την Ανάσταση, την λύτρωση και την χαρά, έκανε κεντρικό του σημείο αναφοράς τα Πάθη, τον πόνο, και την Σταύρωση.
Είναι μια θρησκεία που γεμίζει τους πιστούς της με ενοχές, που δεν μου ταιριάζει καθόλου.
Προφανώς αυτοί που διέδωσαν το μήνυμά του, υπόφεραν από ψυχολογικά προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με τον aqyn μέχρι κεραίας.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
dracumelenios
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010 02:54
Όνομα Ιστότοπου: http://www.youtube.com/user/dracumelenios

drumforhim έγραψε:1.Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά,φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;
Καταρχήν όλοι μας ξέρουμε ότι υπάρχει Θεός και συγκεκριμένα όχι μόνο ένας!

Είναι εκατοντάδες χιλιάδες οι Θεοί που πίστεψαν οι άνθρωποι κατά καιρούς, και αρκετοί τους λατρεύονται και σήμερα. Το ότι υπάρχουν Θεοί δεν είναι καν θέμα πίστης, είναι κάτι διαπιστωμένο 100%. Άρα δεν υπάρχει διαφωνία για το αν υπάρχει Θεός αλλά για το τι είναι οι Θεοί. Δεν πας να αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός γιατι δεν διαφωνούμε (επαυξάνουμε μάλιστα). Εσύ αυτό που πας να αποδείξεις είναι κάτι άλλο, ότι δηλαδή ένας από αυτούς τους χιλιάδες Θεούς που όλοι γνωρίζουμε, είναι κάτι παραπάνω από λαική φαντασία... ότι είναι πραγματικός, ότι υπάρχει πέραν της ανθρώπινης φαντασίας ή πίστεως ή επιθυμίας μας.

Αυτό είναι που πας να αποδείξεις, και αν το κατάφερνες ΝΑΙ θα σε πιστεύα όσο τρελό και αν σου φαίνεται.

Προσωπικά όμως επειδή δεν είμαι φυσικομαθηματικός και επειδή τυχαίνει να κυκλοφορούν αρκετές ψευτοαποδείξεις για Θεούς, θα έκανα το συνετό, θα περίμενα να πιστοποιηθεί η ανακάλυψη σου πρώτα από τους αρμόδιους επιστήμονικούς φορείς και μόλις σε έβλεπα με το Νόμπελ στο χέρι και άκουγα στις ειδήσεις για την τεράστιας σημασίας νέα ανακάλυψη που έγινε, τότε θα πιστεύα ότι 'υπάρχει Θεός'.

Αλλά και πάλι δεν θα είχα λόγο να γινω χριστιανός και να πήγαινα στην εκκλησία.

Γιατί άλλο 'υπάρχει Θεός' γενικά και άλλο 'υπάρχει ο Θεός μου'. Δηλαδή, ακόμα και να αποδείξεις με μαθηματικά και φυσική ότι 'υπάρχει Θεός', δεν προκύπτει εξ'αυτού ότι ο Θεός που έστω υπάρχει είναι αυτός του χριστιανισμού. Χρειάζεται επιμέρους απόδειξη το συγκεκριμένο σημείο, γιατί ο Θεός που προκύπτει από την φυσικομαθηματική απόδειξη που προσφέρεις (αν βέβαια είναι και σωστή) μπορεί να είναι τελικά κάποιος άλλος Θεός π.χ. των Ινδών ή των Ζουλού, που όχι μόνο δεν θέλει να χτίζουμε χριστιανικές εκκλησίες, αλλά αρέσκεται π.χ. να χορεύουμε γυμνοί με ταμ ταμ γύρω από τη φωτιά και να περιλουζόμαστε με το αίμα των μικρών ζώων που θυσιάζουμε στο όνομα του! Βλέπεις, κάθε Θεός έχει άλλες προσδοκίες από εμάς, δεν έχουν όλοι οι Θεοί τις ίδιες. Σε ρωτώ λοιπόν, αν σου έδειχνε λοιπόν κάποιος με φυσική και μαθηματικά ότι 'υπάρχει Θεός' γενικά, εσύ θα χόρευες γύρω από τη φωτιά κάθε βράδυ στο εφεξής?

Γιατί αν δεν χόρευες, τότε μόλις καταλαβες και το πρόβλημα με την ερώτηση σου για το αν θα γινόμασταν χριστιανοί και αν θα πηγαίναμε εκκλησία σε περίπτωση που μαθαίναμε ότι ύπάρχουν και πραγματικοί Θεοί.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

drumforhim έγραψε:αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν
Si Dieu n'existait pas, il faudrait l'inventer
Voltaire, 1768
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

drumforhim έγραψε: 1. Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά,φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;
2. Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?
3. Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.
4. Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, η γνώμη μου είναι ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.
1. Αν αποδεικνυοταν οτι πραγματι ο θεος της βιβλου υπαρχει τοτε θα επρεπε να βρεθει τροπος να τιμωρηθει για τα εγκληματα του και για ολους τους ανθρωπους που σκοτωσε. Σιγουρα δεν ειναι αντικειμενο λατρειας ουτε αξιος λατρειας.

Αν ηταν αλλος θεος και απαιτουσε λατρεια τοτε ειναι απλα 'ψωνιο'. Αν δεν απαιτουσε λατρεια τοτε ας παει να κανει οτι θελει εφ οσον δε επηρεαζει τη δικη μας τη ζωη.

Το σεναριο του να υπηρχε ο θεος της βιβλου και να εξαναγκαζε ανθρωπους στο να τον υμνουν αιωνια με ποινη τα αιωνια βασανιστηρια αν δεν το κανουν ειναι το πιο τρομακτικο σεναριο επιστημονικης φαντασιας που εχω δει ποτε. Κατι σα μια μεταφυσικη βορεια Κορεα.

2. Οποιαδηποτε αρκετα ανεπτυγμενη τεχνολογια ειναι μη διαχωρισιμη απο τη μαγεια, οπως ειπε και ο Αρθουρ Κλαρκ. Ειναι πιθανο στο συμπαν να υπαρχουν πολιτισμοι με αρκετα ανεπτυγμενη τεχνολογια ωστε να ειναι (εκτος ατυχηματων) αθανατοι και να μπορουν να κανουν πραξεις που σε εμας φαινονται αδυνατες. Αυτο δε τους κανει θεους.


3. Ακομα και αν υπηρχε ενα ον με φαινομενικα θεικες ικανοτητες, δε θα υπηρχε λογος να τον λατρεψουμε λες και ειμαστε ιθαγενεις σε νησι του ειρηνικου οι οποιοι ειδαν για πρωτη φορα Ευρωπαιους. Με αφηνει αδιαφορο αν υπαρχει τετοιο ον η οχι.

Για να δεις ποσο γελοια φαινεται η ολη ιδεα, οταν απεμπλακεις απο το κομπλεξ του θεου πηγαινε και δες τις λεγομενες cargo cults

http://en.wikipedia.org/wiki/Cargo_cult

και πιο ειδικα αυτη του Πριγκημα Φιλιππου

http://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Philip_Movement

Ειμαι σιγουρος οτι θα γελασεις.

Λοιπον , αντιστοιχα φαιδρη φαινεται σε εναν αθεο και η πιστη στον θεο των χριστιανων, η στον αλλαχ, η στο βουδα. Με τη μονη διαφορα οτι εν αντιθεσει με τους προαναφερθεντες, ο πριγκηπας Φιλιππος πραγματι υπαρχει και εχει και μια σχετικη δυναμη και επιρροη.

4. Οι παιδοψυχολογοι εχουν εδω και δεκαετιες κρινει τις αρνητικες συνεπειες του να μεγαλωνουμε τα παιδια μας φοβεριζοντας τους οτι αν δε φανε το φαγητο τους θα τους φαει ο Μπαμπουλας η ο Δρακος. Κρινεται ως αρνητικη επιρροη στο μεγαλωμα τους και στη μελοντικη τους αναπτυξη. Για ποιο λογο τοτε να κραταμε τον Μπαμπουλα ενηλικων;

Οπως ειπε και ο Ντωκινς νομιζω , ειναι ευκολο καλοι ανθρωποι να κανουν καλο και κακοι ανθρωποι να κανουν κακο. Για να κανουν ομως καλοι ανθρωποι κακο, απαιτειται η θρησκεια.

Βλεπεις τιποτα αθεους να συγκρουονται και να σκοτωνουν ο ενας τον αλλον επειδη η ιδεα τους περι αθειας διαφερει σε 2-3 σημεια απο την αλλη ομαδα; Φυσικα οχι. Αυτα ειναι γεγονοτα τα οποια τα προκαλει η θρησκεια. Αρα οχι, δεν θα επρεπε να φτιαξουμε θεο.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Γενικά, με αφορμή την παραπομπή του Απελεύθερου σε άλλο νήμα, θα πρότεινα, πριν ξεφύγουμε, να κοιτάξουμε πρώτα σχετικά παλιότερα θέματα ώστε να μην επαναλαμβανόμαστε. Το θέμα είναι κλασικό και νομίζω πως έχει έχει υπεραναλυθεί στο φόρουμ. Οπότε, drumforhim, αν θέλεις ρίξε μια ματιά στα "Αθεϊστικά θέματα" για να δεις αν σε καλύπτει κάτι. Διαφορετικά, αν νομίζεις ότι έχεις να συνεισφέρεις με κάτι νέο, συνέχισε εδώ και αν χρειαστεί θα γίνει το ανάλογο merge.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες στο φόρουμ!
drumforhim έγραψε:Νομίζω ότι το να κάνω ποστ την φωτογραφία ενός Αγίου σε μια σελίδα τέτοιου είδους έιναι προκλητικό και δεν θα ήθελα με κανένα τρόπο να προκαλέσω κανέναν.
Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό, δεν είμαστε τόσο ευαίσθητοι με τις πεποιθήσεις μας. Έχουμε μάθει να αμφισβητούμε και να μας αμφισβητούν, άλλωστε η αμφισβήτηση είναι η πηγή της γνώσης. Εξάλλου, αν μας προκαλούσαν οι εικόνες αγίων φαντάσου σε τι κατάσταση θα βρισκόμασταν, με τόσα εικονίσματα παντού γύρω μας σε σχολεία, δικαστήρια, δημοσιες υπηρεσίες και δεν συμμαζεύεται! :D

Για τα ερωτήματα συμφωνώ με τον Άναρχο και τον aqyn.
drumforhim έγραψε:1.Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά,φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;
Όπως λέω συχνά, δεν πιστεύω, προτιμώ να διαπιστώνω. Εάν μου παρουσιάζονταν αποδείξεις ύπαρξης μιας οντότητας, θα γνώριζα ότι αυτή η οντότητα υπάρχει - δεν θα χρειαζόταν να το πιστέψω, δηλαδή να πεισθώ άνευ αποδείξεων.
drumforhim έγραψε:2.Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?
Θα πίστευα ότι είδα μια μορφή στα σύννεφα, κι αν διαβεβαίωναν και άλλοι ότι την είδαν, θα πίστευα ότι κι εκείνοι την είδαν. Θα θεωρούσα πολύ πιθανό να ήταν κάποιο τρυκ ή κάποια ομαδική παραίσθηση. Δεν θα εξέταζα καν το ενδεχομενο να ήταν όντως ο θεός της βίβλου. Ο θεός της βίβλου γνωρίζω ότι δεν υπάρχει, διότι οι ιδιότητες που του αποδίδονται είναι αφ' ενός αντιφατικές και αφ' ετέρου ασύμβατες με την πραγματικότητα.
drumforhim έγραψε:3.Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.
Άλλοι θέλουν, άλλοι δεν θέλουν (θα είδες τη δημοσκόπηση που λινκάρισε ο Απελεύθερος). Εγώ προσωπικά θα το ήθελα. Παλιότερα πίστευα στην ύπαρξη του χριστιανικού θεού (μέχρι 14-15 χρονών περίπου) και ύστερα στην ύπαρξη κάποιας μορφής θεότητας (μέχρι 18 περίπου). Όμως η αντικειμενική θεώρηση της πραγματικότητας και των δεδομένων που είχα στη διάθεσή μου, με έπεισε ότι ο χριστιανικός θεός δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχουν ούτε οι θεοί όλων των γνωστών σε μένα θρησκειών. Το να υπάρχει κάποια άλλη οντότητα που να ταιριάζει να ονομαστεί θεός, το θεωρώ τόσο εξαιρετικά απίθανο ώστε δεν το λαμβάνω καν υπ' όψη μου σαν ενδεχόμενο.
drumforhim έγραψε:Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι υπάρχει Θεός,
Αλήθεια αν μου επιτρέπεις και μένα μια ερώτηση, γιατί το πιστεύεις αυτό;
drumforhim έγραψε:η γνώμη μου είναι ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.
Τι καλό θεωρείς ότι προσφέρει στην κοινωνία η πεποίθηση της ύπαρξης θεού;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε: Αν πρόκειται για το τέρας που περιγράφεται στην Παλαιά Διαθήκη (αυτόν εννοείς, φαντάζομαι), θα είμαι σαφέστατα εναντίον του.
Εγώ θα ήμουν σαφέστατα υπέρ του, αφού θα πλήρωνε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους οπαδούς του (αιώνια ηδονή) και με τον χειρότερο δυνατό τρόπο τους εχθρούς του (αιώνιος πόνος). Θα ζούσα μερικές δεκαετίες μέσα στις στερήσεις, στην καταπίεση και στην μιζέρια, αλλά μετά.... :dance:
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

drumforhim έγραψε: αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.
Eδώ είναι όλη η ουσία δεν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αλλά μπορεί να υιοθετήσει πολύ άνετα αυτήν την άποψη, μόνο όμως για να καθοδηγείται για το κοινό καλό, και όχι για προσωπικό όφελος εξάλλου το κεντρικό μήνυμα του χριστιανισμού είναι το αγαπάτε αλλήλους.
Άβαταρ μέλους
modistra
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012 13:40
Όνομα Ιστότοπου: -

1. Εάν η γιαγιά μου είχε ρόδες...
2. Ομοίως με 1.
3. Θα ήθελα να υπάρχει Θεός, ώστε να μη νιώθω ότι τόσα χρόνια όσοι μου μάθαιναν ότι υπάρχει Θεός, μου το μάθαιναν απλώς και μόνο γιατί έτσι έμαθαν κι αυτοί από τους παλιότερους.

Για το καλό της κοινωνίας, ας αρχίσουμε να βλέπουμε χωρίς παρωπίδες την πραγματικότητα που μας περιβάλλει και ας μην τα ανάγουμε όλα σε μεταφυσική.


ΥΓ: Μου άρεσαν οι περισσότερες από τις απαντήσεις που διάβασα, με ανακουφίζει να ξέρω ότι υπάρχουν και λογικοί άνθρωποι στο Ελλαδιστάν
"Ο Κωστάκης προσευχήθηκε: Χριστέ μου, βοήθησέ με να γίνω πολύ καλός άνθρωπος. Και η Ελενίτσα προσευχήθηκε από μέσα της και είπε: Παναγίτσα μου, βοήθησέ με να γίνω μια καλή νοικοκυρά".
Από το Αναγνωστικόν για την Γ΄ Δημοτικού (1955), σελίδα 58.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

modistra έγραψε: 3. Θα ήθελα να υπάρχει Θεός, ώστε να μη νιώθω ότι τόσα χρόνια όσοι μου μάθαιναν ότι υπάρχει Θεός, μου το μάθαιναν απλώς και μόνο γιατί έτσι έμαθαν κι αυτοί από τους παλιότερους.
ο Θεός είναι μια έννοια, όπως η δικαιοσύνη η αγάπη πρός τον πλησίον είναι αυτό που μπορεί να ξεφύγει κανένας άνθρωπος όταν πράτει κάτι καλό η κακό η συνείδηση του τον ακολουθεί μέχρι το τέλος της ζωής του. με αυτήν την έννοια υπάρχει μέσα στον καθένα μας
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Α, ώστε ο θεός είναι απλώς η συνείδηση. Άρα, δεν υπάρχει θεός, υπάρχει μόνο η συνείδηση. Ορέα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

1) Θα <πιστευα> οπως <πιστευω> την βαρυτητα,την εξελιξη κλπ δηλαδη θα γνωριζα οτι ειναι μια
πραγματικοτητα του κοσμου που ζουμε

2) Εδω παμε παλι στο ενα ;) (ξερεις οτι υπαρχει ενα καθολικο θαυμα οπου χιλιαδες ειδαν τον ηλιο να κανει κολπα?)
Spoiler: Εμφάνιση
The Miracle of the Sun is an alleged miraculous event witnessed by as many as 100,000 people on 13 October 1917 in the Cova da Iria fields near Fátima, Portugal. Those in attendance had assembled to observe what the Portuguese secular newspapers had been ridiculing for months as the absurd claim of three shepherd children that a miracle was going to occur at high-noon in the Cova da Iria on October 13, 1917. According to many witness statements, after a downfall of rain, the dark clouds broke and the sun appeared as an opaque, spinning disk in the sky. It was said to be significantly less bright than normal, and cast multicolored lights across the landscape, the shadows on the landscape, the people, and the surrounding clouds. The sun was then reported to have careened towards the earth in a zigzag pattern, frightening some of those present who thought it meant the end of the world. Some witnesses reported that their previously wet clothes became “suddenly and completely dry.” Estimates of the number of witnesses range from 30,000-40,000 by Avelino de Almeida, writing for the Portuguese newspaper O Século, to 100,000, estimated by Dr. Joseph Garrett, professor of natural sciences at the University of Coimbra, both of whom were present that day. The miracle was attributed by believers to Our Lady of Fátima, an apparition of the Blessed Virgin Mary to three young shepherd children in 1917, as having been predicted by the three children on 13 July, 19 August, and 13 September 1917. The children reported that the Lady had promised them that she would on 13 October reveal her identity to them and provide a miracle “so that all may believe.” The event was officially accepted as a miracle by the Roman Catholic Church on 13 October 1930.
3) Ναι αμε :) για να τιμωρει τους κακους επιτοπου :P

ΥΓ Μας αδικεις αν νομιζεις οτι θα μας προσεβαλε μια φωτο ενος αγιου
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

drumforhim έγραψε: Νομίζω ότι το να κάνω ποστ την φωτογραφία ενός Αγίου σε μια σελίδα τέτοιου είδους έιναι προκλητικό και δεν θα ήθελα με κανένα τρόπο να προκαλέσω κανέναν.

Θα ήθελα να δω την εικόνα του άγιου Αιγίδιου, που λατρευω με μανία, γαρ προστατης της γυναικειας γονιμότητας. Σε υπτια στάση καμα σουτρας με γυναικα τύπου-ελάφι
drumforhim έγραψε:
1.Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά,φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;

φυσικά και θα τον πιστευα, σιγουρα όμως δεν θα γινόμουν εκκλησιαζων χριστιανός διότι αυτό απέχει πολύ από όποιον θεό που μπορει να αποδειχθεί
drumforhim έγραψε: 2.Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?

θα πίστευα ότι εμφανιστηκε και φωναζε. Και όπως προειπε ο αναρχος, οτι ηρθε η ωρα της μοιραιας επισκεψης στον γιατρό
drumforhim έγραψε: 3.Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.

η εγωική μου φύση θα ήθελε μια συνέχεια, μια αθάνατη πλευρά, εφόσον ειναι απολυτα σιγουρο οτι θα ψοφησουμε και θα μας ξεχασουν σαν να μην ειχαμε ερθει ποτέ.
όλοι μας, ειτε το θέλουμε ειτε όχι, ειτε το ξέρουμε ειτε όχι, χτιζουμε τις απόψεις μας γύρω από την σκέψη του θανατου, και όχι ενός ηλιθιου ανέκδοτου οπως -θα έλεγε κανεις- ο θεός
drumforhim έγραψε: Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, η γνώμη μου είναι ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.
νομίζω ότι δεν εχεις αυτη την γνωμη (αποψη του βολταιρου) ΕΠΕΙΔΗ πιστευεις οτι υπαρχει θεός.

Και εφόσον δεν υπήρχε Θεός δημιουργήσαμε έναν για το καλό της αρχουσας τάξης
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση