Μερικά ερωτήματα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οσο για τη θλιψη που εχουν στον πυρηνα τους ολες οι θρησκειες μια φραση του Ξενοφανη αρκει.

"Εαν προκειται για θεους τοτε μην τους θρηνειτε,εαν παλι δεν προκειται για θεους τοτε μην τους τιματε".
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

κανένα μυρμήγκι δεν έχει δει τον ήλιο ή το φεγγάρι και απο οτι φαίνεται, δε θα το καταφέρει ποτέ κανένα όμοιο του είδους του ... κάθε πλάσμα πάνω στη γη, έχει τις δικές του αντιληπτικές ικανότητες που φαίνονται στο ανθρώπινο είδος πολλές φορές παράξενες !

φανταστείτε αν η μύγα, είχε τη δική μας νόηση, πόσο παράξενα όντα θα είμασταν για αυτήν !

εμέις πάλι, δε μπορούμε με τις αισθήσεις μας, να δούμε τη βαρυτική ενέργεια ή άλλες μορφές ενέργειων που υπάρχουν στην καθημερινότητά μας ,απλά είναι ανύπαρκτες και τις προσπερνάμε καθημερινά ...

Οι ερωτήσεις πηγάζουν μέσα από τον ανθρώπινο μηχανισμό της σκέψης ....Άρα και οι απαντήσεις για να είιναι κατανοητές θα πρέπει να είναι κατακτημένες πάλι απο τον ίδιο μηχανισμό της σκέψης ...

συνεπώς αν η πηγή των ερωτήσεων βασίζεται στη γνώση ή στην εμπειρία που είναι αποτέλεσμα συσσώρευσης ,πώς μπορούμε να αντιληφθούμε αυτό που είναι απροσμέτρητο ;

Αυτό που μπορούμε να καταλάβουμε είναι το μετρήσιμο και όχι το μη μετρήσιμο ...

η προσπάθεια του σκεπτόμενου να καταλάβει το άγνωστο γεννάει πολλές πλάνες και εύκολα το μυαλό μας τις υιοθετεί ,βρίσκοντας ικανοποιήση και προσκόλληση σε αυτές ...και τότε η νοημοσύνη εξαφανίζεται και ο άνθρωπος αυτόμετατρέπεται σε μια νεκρή επανάληψη της ίδιας του της πλάνης ...!
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

FarEarth έγραψε:Οι ερωτήσεις πηγάζουν μέσα από τον ανθρώπινο μηχανισμό της σκέψης ....Άρα και οι απαντήσεις για να είιναι κατανοητές θα πρέπει να είναι κατακτημένες πάλι απο τον ίδιο μηχανισμό της σκέψης ...
non sequitur
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άντε να βάλουμε κι έναν άγιο ρε παιδιά! Τον άγιο Θωμά, προστάτη των απίστων. :P

Εικόνα
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
modistra
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012 13:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
modistra έγραψε: 3. Θα ήθελα να υπάρχει Θεός, ώστε να μη νιώθω ότι τόσα χρόνια όσοι μου μάθαιναν ότι υπάρχει Θεός, μου το μάθαιναν απλώς και μόνο γιατί έτσι έμαθαν κι αυτοί από τους παλιότερους.
ο Θεός είναι μια έννοια, όπως η δικαιοσύνη η αγάπη πρός τον πλησίον είναι αυτό που μπορεί να ξεφύγει κανένας άνθρωπος όταν πράτει κάτι καλό η κακό η συνείδηση του τον ακολουθεί μέχρι το τέλος της ζωής του. με αυτήν την έννοια υπάρχει μέσα στον καθένα μας

Μάθε πρώτα να εκφράζεσαι γραπτώς και μετά τα ξαναλέμε.

Το ξέρω ότι ακούγομαι σαν κακιά δασκάλα, αλλά δεν μπορώ να παίρνω στα σοβαρά τον κάθε αμόρφωτο...
"Ο Κωστάκης προσευχήθηκε: Χριστέ μου, βοήθησέ με να γίνω πολύ καλός άνθρωπος. Και η Ελενίτσα προσευχήθηκε από μέσα της και είπε: Παναγίτσα μου, βοήθησέ με να γίνω μια καλή νοικοκυρά".
Από το Αναγνωστικόν για την Γ΄ Δημοτικού (1955), σελίδα 58.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Το τελευταίο ακούγεται (και είναι) προσβλητικό και υποτιμητικό, οπότε θα συνιστούσα περισσότερη αυτοσυγκράτηση και προσοχή στις διατυπώσεις.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

modistra έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:
modistra έγραψε: 3. Θα ήθελα να υπάρχει Θεός, ώστε να μη νιώθω ότι τόσα χρόνια όσοι μου μάθαιναν ότι υπάρχει Θεός, μου το μάθαιναν απλώς και μόνο γιατί έτσι έμαθαν κι αυτοί από τους παλιότερους.
ο Θεός είναι μια έννοια, όπως η δικαιοσύνη η αγάπη πρός τον πλησίον είναι αυτό που ΔΕΝ μπορεί να ξεφύγει κανένας άνθρωπος όταν πράτει κάτι καλό η κακό, η συνείδηση του τον ακολουθεί μέχρι το τέλος της ζωής του. με αυτήν την έννοια υπάρχει μέσα στον καθένα μας

Μάθε πρώτα να εκφράζεσαι γραπτώς και μετά τα ξαναλέμε.

Το ξέρω ότι ακούγομαι σαν κακιά δασκάλα, αλλά δεν μπορώ να παίρνω στα σοβαρά τον κάθε αμόρφωτο...
Αλήθεια τι είναι αμορφωσιά; και τι είναι παιδεία; πιθανόν να έχεις κάποια πτυχία τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ίσως και κάποιας ξένης γλώσσας αλλά από παιδεία δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει κάτι ανάλογο της μόρφωσης σου. αν έχεις να πεις κάτι περισσότερο από παρατηρήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν με πιο ήπιο τόνο πέστο αλλιώς χέστο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Α, ώστε ο θεός είναι απλώς η συνείδηση. Άρα, δεν υπάρχει θεός, υπάρχει μόνο η συνείδηση. Ορέα.
όχι δεν είναι μόνο συνείδηση, είναι όσα μπορεί να σκεφθεί ο άνθρωπος,έτσι ώστε να εξυψωθεί πέρα από αυτό που είναι,
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

θα απαντήσω και εγώ αν και μάλλον θα επαναλάβω προηγούμενους μου:
1.Εάν σας αποδείκνυα ότι υπάρχει Θεός με μαθηματικά,φυσική και τεχνολογία, θα τον πιστεύατε; Θα αρχίζατε δηλαδή να πηγαίνετε στην εκκλησία; Θα γινόσασταν χριστιανοί;
αν γινότανε αυτό, τότε για εμένα δεν θα ήταν "θεός" όπως μας τον λένε οι εκκλησίες αλλά κατι το μετρήσιμο, το testable και επιστημονικό, άρα δεν θα υπάρχει λογος να το λατρεύω όπως δεν λατρεύω τον κεραυνό

2.Εάν εμφανιζόταν μια μορφή στα σύννεφα που φώναζε σε όλους τους ανθρώπους "Εγώ είμαι ο Θεός της βίβλου", θα το πιστεύατε?

οι σκέψεις μου θα ήταν "κάποιο είδος προβολής" μάλλον (projection) όπως αυτά που προβάλλουν σε κτήρια κατα τη διάρκεια art shows

3.Θα θέλατε να υπάρχει ένας Θεός και απλά δεν σας έχει αποδειχτεί ακόμη ή δεν θέλετε να υπάρχει Θεός, οπότε έχετε χτίσει τις απόψεις σας γύρω από αυτή την σκέψη.
η σκέψη του να υπάρχει κάτι που να με προσέχει μου αρέσει. (όχι ο θεός του χριστιανισμού γιατί αυτός για εμένα είναι κάθαρμα)
Ρωτάω τις συγκεκριμένες ερωτήσεις επειδή πιστεύω ότι όποιος δεν θέλει τον ή κάποιον Θεό στη ζωή του θα χτίσει και την ζωή του γύρω από αυτή άποψη
χτίζω τη ζωή μου προσπαθόντας να κάνω αυτά που με ευχαριστούν. Η (μη) υπαρξη θεότητας δεν την επιρεάζει κθόλου
Προσωπικά επειδή πιστεύω ότι υπάρχει Θεός, η γνώμη μου είναι ότι ακόμη κι αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να δημιουργήσουμε έναν για το καλό της κοινωνίας μας.
το αρνούμε αυτό. Κατά την ιστορία της αθρωπότητας, η λεγόμενη "ηθηκή" και οι νόμοι συνεχώς αλλάζουν προςε το καλύτερο (για την άποψη μας). Αυτό γίνεται ανεξάρτητα από θεότητες, μην αναφέρω ότι οι νόμοι που δίνουν οι θεοί στα βιβλία τους και αυτά που λένε οι παπάδες και οι ιμάμηδες σήμερα τα θεωρούμε βίαια και αηδιαστικά. Η ηθικά, αν ερχόταν από έναν θεό θα ήταν σταθερή και τέλεια.

Αυτά στα γρήγορα και από εμένα
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εαν το ζητουμενο ειναι η πιστη τοτε ειναι εντελως αχρειαστη η αληθεια,εαν παλι το ζητουμενο ειναι η αληθεια τοτε δεν χρειαζεται η πιστη.Αρα πιστη και αληθεια ειναι εννοιες ασυμβιβαστες.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Εαν το ζητουμενο ειναι η πιστη τοτε ειναι εντελως αχρειαστη η αληθεια,εαν παλι το ζητουμενο ειναι η αληθεια τοτε δεν χρειαζεται η πιστη.Αρα πιστη και αληθεια ειναι εννοιες ασυμβιβαστες.
H αλήθεια όσον αφορά την πραγματικότητα είναι ούτως η άλλως δεδομένη από πιστούς και άθεους ,υπάρχει όμως και η εσωτερική αλήθεια σε αυτήν νομίζω πως αναφέρεται ο κάθε πιστός, η πίστη σε αυτήν την αλήθεια είναι το ζητούμενο. είναι μια πίστη πρός την αλήθεια πως μπορούμε να γίνουμε πιο ταπεινοί, πιο πολύ συμπονετικοί πρός τον συνάνθρωπό μας . αυτή η πίστη πρός την αλήθεια είναι η πιο αυθεντική συνομιλία με τον εαυτό μας γιατί είναι η συνομιλία με τον ίδιο τον Θεό που δεν είναι άλλος από αυτό που αποκαλώ εγώ εσωτερική αλήθεια.
άλλωστε το αναφέρει και ο ιησούς. ((ἐγώ εἰμι τὸ φῶς τοῦ κόσμου· ὁ ἀκολουθῶν ἐμοὶ οὐ μὴ περιπατήσῃ ἐν τῇ σκοτίᾳ,))
johngounaris
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Μάιος 2013 09:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα.
Το εγχείρημα επιστημονικής απόδειξης της ύπαρξης του Θεού, με την έννοια του προσυπικού Θεού των Χριστιανών, Εβραίων, Μουσουλμάνωω κλπ είναι καταδικασμένο σε αποτυχία. 2000 χρόνια έρευνας δεν έχουν καταφέρει να προσκομίσουν το παραμικρό επιστημονικά αποδεκτό τεκμήρειο.

Συνεπώς, κατά την δεύτερη ερώτηση, χρειάζεται ένα θαύμα - ο Θεός εμφανίζεται, στον ουρανό και μιλάει στους ανθρώπους - ώστε η επιστήμη να αναθεωρήσει τις απόψεις της και να αποδεχτεί την ύπαρξη του Γιαχβέ/Ιησού. Για να δεχτεί κανείς ότι το θαύμα έγινε, θα πρέπει αυτό να πληρεί τισ προυποθέσεις που έθεσε ο David Hume:
1) Θα πρέπει να είναι μη εξηγίσημο από την επιστήμη
2) Η πιθανότητα ο "μάρτυρας" να ψεύδεται ή να εξαπατήθηκε θα πρέπει να είναι μικρότερη (more miraculous) από το ίδιο το θαύμα.
Εφαρμόζωντας τα παραπάνω, οποιαδήποτε εμφάνιση το Θεού της Παλαιάς/Καινής Διαθήκης στον ουρανό ειναι πολύ πιο πιθανό να είναι απάτη και τέχνασμα παρά θαύμα.
Συνεπώς δεν μπορεί να προσφέρει τίποτε στο ερώτημα αν υπάρχει Θεός - δείχνει μόνο πόσο απεγνωσμένα οι "πιστοί" ψάχνουν σωσίβιο για τις ιδέες τους....
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

johngounaris έγραψε:Καλημέρα.
Το εγχείρημα επιστημονικής απόδειξης της ύπαρξης του Θεού, με την έννοια του προσυπικού Θεού των Χριστιανών, Εβραίων, Μουσουλμάνωω κλπ είναι καταδικασμένο σε αποτυχία. 2000 χρόνια έρευνας δεν έχουν καταφέρει να προσκομίσουν το παραμικρό επιστημονικά αποδεκτό τεκμήρειο.


O Θεός δεν αποδείχνεται, πιστεύεται. επίσης αποτυχία είναι να προσπαθείς να μην πιστεύουν οι άνθρωποι σε κάποιο ιδανικό,πολιτικά ιδανικά σε αυτήν την ζωή γκρεμίζονται, δεν υπάρχει η ιδανική κοινωνία, το άδικο ζεί και βασιλεύει το μόνο που μπορεί να αλλάξει ο άνθρωπος είναι ο ίδιος του εαυτός μέσα από ένα ιδανικό και τέλειο όν όπως ο θεός είναι η πιο συμπηκνωμένη έννοια γύρω από την ηθική την δικαιοσύνη και την αγάπη,μόνο σαν έννοια μπορεί να συληφθεί από τον άνθρωπο οπότε μην κουράζεσαι να αναζητάς απόδειξεις για την ύπαρξη του έτσι όπως τον φαντάζεσαι εσύ,δεν υπάρχει.
Συνεπώς, κατά την δεύτερη ερώτηση, χρειάζεται ένα θαύμα - ο Θεός εμφανίζεται, στον ουρανό και μιλάει στους ανθρώπους - ώστε η επιστήμη να αναθεωρήσει τις απόψεις της και να αποδεχτεί την ύπαρξη του Γιαχβέ/Ιησού. Για να δεχτεί κανείς ότι το θαύμα έγινε, θα πρέπει αυτό να πληρεί τισ προυποθέσεις που έθεσε ο David Hume:
1) Θα πρέπει να είναι μη εξηγίσημο από την επιστήμη
2) Η πιθανότητα ο "μάρτυρας" να ψεύδεται ή να εξαπατήθηκε θα πρέπει να είναι μικρότερη (more miraculous) από το ίδιο το θαύμα.
Εφαρμόζωντας τα παραπάνω, οποιαδήποτε εμφάνιση το Θεού της Παλαιάς/Καινής Διαθήκης στον ουρανό ειναι πολύ πιο πιθανό να είναι απάτη και τέχνασμα παρά θαύμα.
Συνεπώς δεν μπορεί να προσφέρει τίποτε στο ερώτημα αν υπάρχει Θεός - δείχνει μόνο πόσο απεγνωσμένα οι "πιστοί" ψάχνουν σωσίβιο για τις ιδέες τους....
το θαύμα έχει σχέση με τις επιθυμίες και τον φόβο του ανθρώπου για τα δεινά που πιθανόν καραδοκούν να τον βρούν σε αυτόν τον βίο, το θαύμα είναι απάτη και ελπίδα μαζί, απάτη είναι γιατί όλα όσα συμβαίνουν στην αντικειμενική πραγματικότητα δεν έχουν καμία σχέση με θαύματα, αλλά όμως όσα συμβαίνουν στον ψυχικό κόσμο του ανθρώπου τον οποίο τον έχει επηρεάσει η πίστη σε ένα ανώτερο πνευματικό όν τότε βλέπουμε ανθρώπους να θεραπεύονται από την συνδρομή και το ενδιαφέρον των συνανθρώπων τους, παιδιά να γλυτώνουν από την πείνα, άνθρωποι κακοί και δύστροποι να αλλάζουν χαρακτήρα και να γίνονται ενάρετοι,ναρκωμανείς να σταματούν τα ναρκωτικά, και πόρνες να σταματούν την εκπόρνευση της ψυχής τους.
όλα αυτά είναι τα αληθινά θαύματα και έχουν σχέση με την πραγματικότητα την οποία την αλλάζει το ανθρώπινο πνεύμα με την χάρη του Θεού.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

πως μπορούμε να γίνουμε πιο ταπεινοί, πιο πολύ συμπονετικοί πρός τον συνάνθρωπό μας .
Οχι Θεοφιλε δεν χρειαζεται καμμια ταπεινοτης για να συγχωρει μονιμως τα ασυγχωρητα και η συμπονοια ειναι συγκεκαλυμενη κακια.Ο καημενουλης κοιτα τι επαθε,ευτυχως που δεν ημουν εγω στη θεση του αλλα κανε κουραγιο καημενουλη ο θεος ειναι μεγαλος.Ομως μια χρησιμη πρακτικη συμβουλη ζωης που θα αποτρεψει το κακο ολοι αυτοι οι συμπονετικοι δεν ειναι σε θεση να δωσουν,παρα μονο εκ των υστερων ερχονται για να διασκεδασουν με τον πονο και την απογνωση του αλλου.

Κι ο νεος ανθρωπος ειδικα χρειαζεται την γνωση για να ξερει να προφυλαγεται απο τις κακοτοπιες της ζωης και για να μπορεσει να ορισει ο ιδιος τη ζωη του.Η ταπεινοτης ειναι για τους γερους που δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως κι οχι για τους νεους που τους περιμενει μια ολοκληρη ζωη για να τη ζησουν.
Μακρια απο καθε πνευματικη μιζερια.Περηφανεια λοιπον και κυριως πνευματικη ακεραιοτητα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Φαντάζομαι ότι δεν περιμένει κανείς να επανέλθει ο drumforhim και να σχολιάσει τις απαντήσεις που πήρε, έτσι;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

drumforhim έγραψε:Διαβάζοντας με προσοχή τις απόψεις της Ένωσης και σεβασμό σε αυτές, θα ήθελα να παραθέσω μερικά ερωτήματα. .
Εγώ πάλι βλέπω πως δεν έχεις εμφανιστεί και δεν έχεις δώσει απάντηση σε κανένα μέχρι τώρα………….. τι να σκεφτώ.
Για να απαντήσω και εγώ στα ερωτήματα σου …
1. Δεν θα πίστευα και ας αποδείξει η επιστήμη ότι υπάρχει.
2. Εγώ πίστεψα στον άθεο γιατί άκουσα μια φωνή από τον ουρανό που είπε

….άκουσε με προσεκτικά μικρό μου ανθρωπάκι

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ

Το έχω ξαναγράφει νομίζω αυτό το όραμα που είχα από τότε δεν πιστεύω κανένα άλλον μόνο την φωνή που άκουσα…..
και ήταν τοοσοοο μα τόσο ζωντανή
3. Εγώ προσωπικά δεν έχω ανάγκη κάποια θρησκεία για να κάνω το καλό.

Αν έχεις νιονιό έχεις κατανοήσει ότι καλό ή κακό είναι το ίδιο, κατ΄ επιλογή κάνεις αυτό που νομίζεις πως είναι καλό ή κακό .
Το είπε και ο θεός σου

Ότι δώσεις θα σου δοθεί.

Αν έχεις διαβάσει ιστορία, όλες οι θρησκείες και οι θεοί του παρελθόντος διάλεξαν να το παρανοήσουν προς το συμφέρον τους και το έκαναν

Ότι δώσεις θα πάρεις.

΄΄ Πιστεύω ‘’ να καταλαβαίνεις την διαφορά έτσι μορφωμένος που είσαι.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:O Θεός δεν αποδείχνεται, πιστεύεται. επίσης αποτυχία είναι να προσπαθείς να μην πιστεύουν οι άνθρωποι σε κάποιο ιδανικό,πολιτικά ιδανικά σε αυτήν την ζωή γκρεμίζονται, δεν υπάρχει η ιδανική κοινωνία, το άδικο ζεί και βασιλεύει το μόνο που μπορεί να αλλάξει ο άνθρωπος είναι ο ίδιος του εαυτός μέσα από ένα ιδανικό και τέλειο όν όπως ο θεός είναι η πιο συμπηκνωμένη έννοια γύρω από την ηθική την δικαιοσύνη και την αγάπη,μόνο σαν έννοια μπορεί να συληφθεί από τον άνθρωπο οπότε μην κουράζεσαι να αναζητάς απόδειξεις για την ύπαρξη του έτσι όπως τον φαντάζεσαι εσύ,δεν υπάρχει.


η έννοια δεν είναι κάτι το απροσμέτρητο, μη μπερδέυεσαι, οι έννοιες αποτελούνται απο λέξεις, δεν μπορείς να μιλήσεις για το απροσμέτρητο με λέξεις... η λέξη δάσος είναι το ίδιο το δάσος ; μπορούμε να επινοήσουμε λέξεις που να εκφράζουν το άπειρο , το τέλειο , το άγιο, την αγάπη κλπ. αλλά βρίσκεται η πραγματικότητά τους , μέσα σε αυτές τις λέξεις ... ;;; ή απλά είναι άδεια καλούπια χωρίς οντότητες... ; ;)
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Φαντάζομαι ότι δεν περιμένει κανείς να επανέλθει ο drumforhim και να σχολιάσει τις απαντήσεις που πήρε, έτσι;
η περαστικός ήταν, η τον τρομάξατε. εξάλλου οι ερωτήσεις του ήταν υποθετικές για ένα ζήτημα αναπόδεικτο όπως η ύπαρξη Θεού. το τελευταίο που έγραψε, πώς ακόμη και αν δεν υπήρχε Θεός θα έπρεπε να τον δημιουργήσουμε, η γνώμη μου είναι πώς τον έχουμε δημιουργήσει ήδη τουλάχιστον οι περισσότεροι έστω και αδιόρατα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

FarEarth έγραψε:
η έννοια δεν είναι κάτι το απροσμέτρητο, μη μπερδέυεσαι, οι έννοιες αποτελούνται απο λέξεις, δεν μπορείς να μιλήσεις για το απροσμέτρητο με λέξεις... η λέξη δάσος είναι το ίδιο το δάσος ; μπορούμε να επινοήσουμε λέξεις που να εκφράζουν το άπειρο , το τέλειο , το άγιο, την αγάπη κλπ. αλλά βρίσκεται η πραγματικότητά τους , μέσα σε αυτές τις λέξεις ... ;;; ή απλά είναι άδεια καλούπια χωρίς οντότητες... ; ;)
οι ίδιες οι έννοιες δεν είναι απροσμέτρητες γιατί έχουν κάποια γενική αναφορά, π.χ. την αγάπη, την δικαιοσύνη. την ελευθερία. το καλό, κ.τ.λ. όμως υπάρχει το απρομέτρητο στην αντίληψη του περιεχομένου αυτών των εννοιών για τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά.
π.χ. πώς μπορούμε να ξεχωρίζουμε την αγάπη από το συμφέρον;η την ελευθερία την δική μας που βασίζεται στην σκλαβιά των άλλων; η την δικαιοσύνη που εμείς απολαμβάνουμε σε μια εύνομη κοινωνία οι οποία τροφοδοτεί την αδικία και την εκμετάλευση από άνθρωπο σε άνθρωπο κάθε λεπτό της ώρας; η τό καλό για εμάς που δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πόσο κακό είναι για πολλούς άλλους ανθρώπους; πόσο μπορούμε να μετρήσουμε την ελπίδα ενός ανθρώπου; βλέπεις πως όταν πάμε σε πιο συγκεκριμένα πράγματα μεγαλώνει το χάσμα του μέτρου.
η μη πραγμάτωση αυτών των εννοιών που πράγματι είναι άδεια καλούπια παύει να υφίσταται όταν αυτά γίνονται έμπρακτη αγάπη, π.χ. φαγητό, στέγη , νοσηλεία, μα πάνω από όλα ελπίδα για τον ίδιο τον άνθρωπο πως παρ'όλη την μοναξιά του σε τούτον τον κόσμο έχει δίπλα του την αγάπη των συνανθρώπων του. κάπως έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ το δέντρο. δηλαδή τον άνθρωπο. από το δάσος. δηλαδή τον Θεό. το πρώτο είναι κομμάτι του δεύτερου. άνθρωπος -δέντρο. Θεός-δάσος. οι κοινωνίες είναι δημιουργοί θεών. γιατί αυτός είναι ο ανθρώπινος τρόπος έκφρασης για τον ίδιο τον ανθρώπινο πολιτισμό εδώ και χιλιάδες χρόνια.
johngounaris
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Μάιος 2013 09:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:O Θεός δεν αποδείχνεται, πιστεύεται. επίσης αποτυχία είναι να προσπαθείς να μην πιστεύουν οι άνθρωποι σε κάποιο ιδανικό,πολιτικά ιδανικά σε αυτήν την ζωή γκρεμίζονται, δεν υπάρχει η ιδανική κοινωνία, το άδικο ζεί και βασιλεύει το μόνο που μπορεί να αλλάξει ο άνθρωπος είναι ο ίδιος του εαυτός μέσα από ένα ιδανικό και τέλειο όν όπως ο θεός είναι η πιο συμπηκνωμένη έννοια γύρω από την ηθική την δικαιοσύνη και την αγάπη,μόνο σαν έννοια μπορεί να συληφθεί από τον άνθρωπο οπότε μην κουράζεσαι να αναζητάς απόδειξεις για την ύπαρξη του έτσι όπως τον φαντάζεσαι εσύ,δεν υπάρχει.
Hi
Sorry for answering in English but I find it easier.
Faith and belief in the face of evidence is just stuborness and inability to accept facts. Science has gradually shrank the "space for God". 4000 years ago God was responsible for earthquakes, famines, rains etc. Now we know better. Up till a few hundrend years ago, God was responsible for diseases and cures. Now we know better. Science has left no space for a personal God who intervenes in human affairs in any way that defies the laws of nature. Now, if you want to call motivation or conscience "God", that's fine but this is not the traditional definition of God; that way you can call anything God...
The second part of your reply deals with the question of whether someone can lead a moral life without God. The track record of organised religion in promoting morals and justice is not particularly good (Crusades, witch hunts etc). I am an atheist but I have a sense or right and wrong and live by society's rules; there are at least as many moral and just atheists as theists... Morals and justice arise in any society automatically, without the need for God, from society's need from self-preservation. You don't need a grumpy God threatening you with eternal damnation to persuade you to live by society's rules!
Απάντηση