Ηθική και Αθεΐα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Πρέπει να παραδεχτείτε οτι ο διαβολάκος έιναι πολύ πιο βαρετός τύπος από μένα. Πραγματικά διάβολε, δεν πιστεύω οτι φέρνεις και τόσο πια πολύπλοκες ιδέες για να τις παρουσιάζεις τόσο βαρύγδουπα και πολύπλοκα. Δημιουργικός θα παραδεχτώ βέβαια οτι είσαι στη γραφή [μη σε κακοκαρδίσω] , δηλαδή έχεις κάτι το ιδιαίτερο σίγουρις.... αν και αυτό είναι περισσότερο για μυθιστόρημα παρά για ορθολογιστική επιχειρηματολογία...
Άθεος είναι εκείνος που μπορεί με τις 5 αισθήσεις του να βλέπει και να δείχνει το όλον σε όλους. Η ηθική που ακολουθεί είναι εκείνη η οποία του επιτρέπει να το κάνει συνέχεια.
Μάλλον αυτό είναι που λέγεται υλισμός, και προφανώς δικαίως έχει μια αρνητική χροια.....Το όλον σίγουρα δεν περιγράφεται, καθορίζεται, περιορίζεται από τις 5 αισθήσεις μας. Πραγματικά αν με αφή, όσφρηση, όραση, ακοή και γεύση αντιλαμβάνεσαι το όλον και μπορείς να το δείξεις σε όλους τους άλλους, τότε λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά δε μιλάς για το 'όλον', αλλά για ένα κακέκτυπο του 'όλου', τη δική σου οπτική για την πραγματικότητα, που προφανέστατα δεν έχει κατανοήσει την έννοια του όλου.

Για παράδειγμα, ποιές απο τις παραπάνω 5 αισθήσεις ή συνδυασμοί τους αντιλαμβάνονται και αναλύουν μια κακιά καψούρα ή μια καλή καψούρα btw? Όταν γυρνάει ο καψούρης σπιτι του και τη σκέφτεται και τρελένεται και γράφει τραγούδια για αυτήν, ποιες ακριβώς αισθήσεις από αυτές τις 5 ενεργοποιούνται????

Χμμμμμμμ τελικά το όλον είναι μεγαλύτερο από όσο νόμιζες :P

Γα#####η καψούρα, πόσο εύκολα χαλάς ένα τόσο 'όμορφο' συλλογισμό! Μήπως η καψούρα είναι εξωγήινης προέλευσης??
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Radical έγραψε:
Άθεος είναι εκείνος που μπορεί με τις 5 αισθήσεις του να βλέπει και να δείχνει το όλον σε όλους. Η ηθική που ακολουθεί είναι εκείνη η οποία του επιτρέπει να το κάνει συνέχεια.
Μάλλον αυτό είναι που λέγεται υλισμός, και προφανώς δικαίως έχει μια αρνητική χροια.....Το όλον σίγουρα δεν περιγράφεται, καθορίζεται, περιορίζεται από τις 5 αισθήσεις μας. Πραγματικά αν με αφή, όσφρηση, όραση, ακοή και γεύση αντιλαμβάνεσαι το όλον και μπορείς να το δείξεις σε όλους τους άλλους, τότε λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά δε μιλάς για το 'όλον', αλλά για ένα κακέκτυπο του 'όλου', τη δική σου οπτική για την πραγματικότητα, που προφανέστατα δεν έχει κατανοήσει την έννοια του όλου.
Αν πραγματικότητα είναι οτι υπάρχει γύρω μας, τότε περιοριζόμαστε να τη δεί ένας μόνος, γιατί δεν μπορεί να είναι πανταχού παρών. Αν όμως σε κάθε σημείο του γύρω μας υπάρχουν ανθρώπινα μάτια που έχουν συνενοηθεί να βλέπουν (οτι βλέπουν) και να το "αναφέρουν" μεταξύ τους χωρίς ερμηνείες (δλδ τη γνώμη τους) τότε όλοι θα τα βλέπουμε όλα. Ο άθεος λοιπόν λέει "τί βλέπεις", του λένε, το λέει σε άλλον κοκ. Αυτό συμβαίνει (μπορεί να) επειδή σε οτι υπάρχει, ισχύει η ίδια αρχή λειτουργίας.

Δεν μπορείς απο τη μια να λές οτι είναι υλιστικό (που είναι) και απο την άλλη να περιμένεις να εννοώ οτι ΕΝΑΣ κάθεται και στοχάζεται με ινδικά κεριά και βλέπει οράματα. Όλα οσα έχω αναφέρει αφορούν κατεγραμμένα ιστορικά συμβάντα ή επιστημονικά ευρήματα (που έχουν δεί όλοι). Δεν ήμουν εκεί, δεν τα ανακάλυψα ούτε τα ερμήνευσα. Απλά μου τα είπανε (διάβασα), τα κατάλαβα και αφού τα ξε-ερμήνευσα τα κατέθεσα και επειδή πράγματι το όλον είναι τεράστιο, ευελπιστούσα (και ευελπιστώ) να ξεκαψουρευτεί και κανας άλλος για να δω/ουμε περισσότερα (μέσα απο τα μάτια του).
Αλλά η καψούρα είναι η μεγαλύτερη πρέζα που έχει εφευρεθεί ποτέ. Για αυτο και έγραψα...

"Έτσι αποδεικνύεται οτι ο όρος είναι θεωρητικός μιας και αποδεδειγμένα δεν είναι δυνατόν να υπάρχει συναισθάνων άνθρωπος να μπορεί να διαβάζει και να δείχνει το Όλον σε όλους, πλέον"

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει δλδ είναι οτι η "υποκειμενικότητα σου" εδράζεται στο "αυθαίρετο" σετ ηθικής σου, που πηγάζει απο την αποκλειστική υφή των δικών σου συναισθημάτων (γουστάρεις να βλέπεις οτι σε συναισθηματίζει).
Όταν φύγεις απο την καψούρα τότε ίσως καταλάβεις και συ την αρχή "βλέπω το όλον και το λέω και στους άλλους" δλδ βλέπω τη δομή, το δέντρο οχι τα φύλλα (που είναι αισθητικά πιο "ενδιαφέρον" απο τον "ξερό" κορμό) ούτε τα επιμέρους περιεχόμενα που με βολεύουν συναισθηματικά να βλέπω.

Αλλά όπως λες και συμφωνώ εχω γίνει αρκετά βαρετός πλέον επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια στους καψούρηδες (γινόμενος και "κακός" επειδή γουστάρουν να συνεχίσουν να είναι καψούρηδες-άρα "ενοχλούνται").
Radical έγραψε:αυτό είναι περισσότερο για μυθιστόρημα παρά για ορθολογιστική επιχειρηματολογία...
Για "μυθιστόρημα" γράφω, δεν επιχειρηματολογώ για τίποτα. Εσύ αναζητείς ορθολογιστικές ερμηνείες για την καψούρα σου (που δεν βλέπεις απο μένα) και για αυτο και δεν έχει να σου δώσει τιποτα εκτός απο βαρεμάρα.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε: Για παράδειγμα, ποιές απο τις παραπάνω 5 αισθήσεις ή συνδυασμοί τους αντιλαμβάνονται και αναλύουν μια κακιά καψούρα ή μια καλή καψούρα btw?
Η όραση αρκεί.
Με αυτή θα διαβάσει ο μικροβιολόγος την αυξημένη ντοπαμίνη και κυρίως σεροτονίνη στον εγκέφαλο του χαρούμενου καψούρη.
Είναι και άλλα, ορμόνες πχ αλλά μην το κάνουμε θέμα.
Μερικοί δε, λένε ότι έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με μια καλή δόση σοκολάτας.
Εσείς πόσες σοκολάτες φάγατε σήμερα; :think:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν διναμε την βδομαδα 1 ευρω ολοι μας σε εναν αστεγο που ζει στο δρομο θα τρογανε αρκετοι συν ανθρωποι μας αυτο ειναι πραξη ηθικης [εκτος θεματος το ξερω απλα το ανεφερα]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ καλή η πρόθεση Αριστοτέλη, αλλά αυτό επίσης θα ήταν ελεημοσύνη.
Θα τον αφήναμε ζητιάνο να περιμένει το επόμενο ευρώ.
Καλύτερο θα ήταν να τον βοηθήσουμε να βρει δουλειά
να βγάζει αυτό το ευρώ και άλλα μόνος του.

Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι όλοι οι άστεγοι θέλουν δουλειά. (επίσης άσχετο)
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε για τον ευατο μας δε μπορουμε να βρουμε δουλεια θα βρουμε για αλλον και ειδικα αστεγο? λεω οτι αν μας περισεβει ενα ευρω την βδομαδα να διναμε σε διαφωρους αστεγους για να περναν το τρωγανε και αυτοι γιατι αν περιμενουν τον δημο καθε πασχα και χριστουγεννα τους κανει το τραπεζι, και αν οντος υπαρχουν αστεγοι οπου δεν θελουν να δουλεψουν τοτε ειναι αξιοι της μοιρας τους παντος ολοι μας μπορουμε να καταλαβουμε ποιοι εχουν αναγκη και ποιοι οχι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι ρε συ το σκέφτηκα κι εγώ και έχεις δίκιο.
Στο κάτω κάτω ο άστεγος ούτε σπίτι δεν έχει, τι δουλειά να λέμε...
Ξέρεις μήπως αν μπορούμε να βοηθήσουμε και σε καμιά οργάνωση που τους φροντίζει;
Κάτι συσσίτια οργανώνονται νομίζω.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε ξερω οργανοση αλλα να σε πω και την αληθεια δεν εμπιστευομαι τον καθε ενα που λεει εχουμε οργανοση για αστεγους, απ οσο ξερω σε μερικα σουπερ μαρκετ υπαρχει το καλαθι τον αστεγων δυλαδη ψωνιζεις μερικα πραματα τα βαζεις στο καλαθι και τα μοιραζουνε, τωρα οργανοσεις σαν τον ερυθρο σταυρο και κανα 2 άλλες γνωστες ναι εκει να βοηθησεις κανουν οντος εργο, απο εκει και υστερα ειναι στο χερι μας οταν μπορουμε να βοηθαμε καποιους που ξερουμε οτι εχουν αναγκη ειτε αστεγοι ειτε και γνωστοι μας ακομα, ετσι και θα ανακουφιστουν καπως και εμεις θα ξερουμε οτι καναμε κατι καλο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

@ Diabolicus
Diabolicus έγραψε:Άθεος είναι εκείνος που μπορεί με τις 5 αισθήσεις του να βλέπει και να δείχνει το όλον σε όλους. Η ηθική που ακολουθεί είναι εκείνη η οποία του επιτρέπει να το κάνει συνέχεια.
Έτσι αποδεικνύεται οτι ο όρος είναι θεωρητικός μιας και αποδεδειγμένα δεν είναι δυνατόν να υπάρχει συναισθάνων άνθρωπος να μπορεί να διαβάζει και να δείχνει το Όλον σε όλους, πλέον.
Η ηθική εκείνου, είναι ανήθικη ως προς τους άλλους, Diabolicus.
Έπειτα, είναι κι αυτό το άρρητο με τις 5 αισθήσεις, που ενίοτε συγχέεται με τις γραμματικές γνώσεις που αναζητούν το ρητό, κατά τρόπον ώστε το ηθικό να παίρνει θέση ενάντια στο ανήθικο, αλλά το ανήθικο, καμία θέση.
Θέση του ανήθικου, είναι η μη θέση.
ΕΚΑΣ ΒΕΒΗΛΟΙ
Μη κουράζεσαι φίλε μου!
Ψάξε τους δικούς σου ουρανούς, είναι ωραίο το ταξίδι, κι αυτό μόνο μετράει, τίποτε άλλο...
Τειρεσίας Εωσφόρος
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Η αλήθεια είναι οτι περίμενα είτε απο Χριστιανό Ορθόδοξο, είτε απο ‘Ελληνα να καταλάβει ...τα μισά. Γιατί κάποιος να κάνει perfect match απλά δεν βλέπω να υπάρχει, ή τουλάχιστο δεν μπορώ να δω το πώς ακόμα.

Γιατί αυτός που θα καταλάβει δεν είναι δυνατόν να βλέπει ΒΕΒΗΛΟΥΣ (αντιφατικό της «κατανόησης» όπως «νίκη του σκεπτικισμού» ή «ιδεολόγος αντι-εξουσιαστής» ή «τα αρχίδια του μέρμηγκα»). Θα βλέπει απλά ανθρώπους να προσπαθούν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους (με οσο τους κόβει δλδ) να βρούν απάντηση στο «ΓΙΑΤΙ ρε γαμώτο!!» της ζωής τους.

Και δε θα κουραστεί ποτέ (οσο έχει ανοιχτά τα μάτια του) να δείχνει τι βλέπει σε όσους ρωτάνε γιατί αυτοί που ρωτάνε του δείχνουν που και τι να βλέπει (για να τους λέει) γιατί θέλουν να δούν και αυτοί, για αυτούς και για αυτόν και για όλους. Οσοι δεν θέλουν, δε ρωτάνε. Τόσο απλά!

Τέλος, οχι, δεν ξέρω ούτε αν μπορώ, ούτε αν υπάρχει το ΕΙΝΑΙ, ούτε αν έχει σημασία να το δείς αν υπάρχει, ούτε το οτι πρέπει να το βρεί κανείς, ακόμη. Δλδ τζίφος για την ώρα! Απλά έχω δει καπνό και υποθέτω με απλή συλλογιστική οτι πρέπει να υπάρχει και φωτιά. Μπορεί όμως να είναι και κάποιο συννεφάκι που ξέμεινε και μου κάνει πλάκα...

Και απο αντίδραση (γιατι εμένα που με βλέπεις, δεν με πιάνει μαλάκα κανένας) το ρίχνω στην πλάκα και γω (better safe than sorry) and take one step at the time με την βοήθεια όλων.

Δεν ψάχνω τι μετράει. Ψάχνω αυτό που όλοι όσοι θα το δούν, θα πουν οτι είναι το σωστό... για όλους, το ίδιο. Αλλά το ίδιο έλεγε και ο Δον Κιχώτης...

Υ.Γ. Αν βλέπεις και συ Τειρεσία γιατί δεν μας λές τι βλέπεις;

Dull Day, The Birthday Party
[youtube]VB0mJM0c5PE[/youtube]
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

πέντε αίσθησεις
να μην τολμήσεις
απτο διαβολικό γραπτό
να απαιτήσεις
να το κατανοήσεις


σε αγαπώ με τις πέντε αισθήσεις μου
σε ζηλεύω με τις πέντε αισθήσεις μου
σε γ###ω με τις 5 αισθήσεις μου - εχμ, βασικά, με τη μία μόνο, την 'αφή' :P
σε μυρίζω με τη μύτη και.......
............. τρελαίνομαι.....εχμ... με την ακοή μήπως??
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Diabolicus έγραψε: Υ.Γ. Αν βλέπεις και συ Τειρεσία γιατί δεν μας λές τι βλέπεις;
Βλέπω την μετριότητά μου να ρέει προς το μηδέν...
@ Radical
Ο εγωισμός είναι προνόμιο εκείνων που δεν πηγαίνουν ως τα άκρα του εαυτού τους.
@ Diabolicus
Γιατί να περιμένει κανείς από συγκεκριμένους ανθρώπους να καταλάβουν, μήπως κι εκείνοι που δεν καταλαβαίνουν δεν είναι άνθρωποι;

Υ.Γ.: Ίσως να ήμουν ευτυχής αν διάβαζα τα μηνύματα σου με απλά ελληνικά χωρίς Αγγλικούς όρους.. Θα γίνεις ευτυχέστερος αν δεν βιάζεσαι..
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Radical έγραψε: σε αγαπώ με τις πέντε αισθήσεις μου
σε ζηλεύω με τις πέντε αισθήσεις μου
σε γ###ω με τις 5 αισθήσεις μου - εχμ, βασικά, με τη μία μόνο, την 'αφή' :P
σε μυρίζω με τη μύτη και.......
............. τρελαίνομαι.....εχμ... με την ακοή μήπως??
Η ακοή είναι υπέυθυνη για την αντίληψη του χώρου και της προοπτικής (μαζί με όραση) και φυσικά για την ισορροπία,συμπεριλαμβανομένης και της σεξουαλικής.

"Σε ακούω να γελάς και να κλαίς βράδυ και πρωί ενω χύνεις". Απο οτι πιάνει το αυτί μου βέβαια γιατί και γω κάνω το ίδιο. Καταλαβαίνω οτι για τους πολλούς είναι "τρέλλα". Για μένα όμως, το να λέω παντού και πάντα την αλήθεια μου και να λαμβάνω παντού και πάντα την αλήθεια του άλλου όταν ρωτάω είναι ...just business ακόμα και όταν τον παίζω.
Radical έγραψε:πέντε αίσθησεις
να μην τολμήσεις
απτο διαβολικό γραπτό
να απαιτήσεις
να το κατανοήσεις
τότε γιατί ρωτάς ρε Radical; Για αρκούδες είσαι στο δάσος, για μάζεμα "μανιταριών", ή άλλο; Όπως το να δείς ποιός και γιατί λέει ψέμματα π.χ.(you included); (το κάνουν αυτά τα δάση. Οι birdwatchers, φυσιολάτρες και πεζοπόροι μπορούν να στο επιβεβαιώσουν θαρρώ. Αν βέβαια πάνε και αυτοί για birdwatching, φυσιολατρεία και πεζοπορεία και δεν πάνε για τον ίδιο-"άλλο"-λόγο που πάς και σύ. In which case ...sorry!)
tiresias09 έγραψε: Βλέπω την μετριότητά μου να ρέει προς το μηδέν...
so?
tiresias09 έγραψε:Γιατί να περιμένει κανείς από συγκεκριμένους ανθρώπους να καταλάβουν, μήπως κι εκείνοι που δεν καταλαβαίνουν δεν είναι άνθρωποι;
Για να περιμένεις να καταλάβουν σημαίνει οτι σου έχουν ζητήσει να καταλάβουν και αυτά που κατάλαβες δεν είναι δικά σου μόνο, ούτε είναι για σένα μόνο, που σημαίνει οτι όποιος σε ρωτάει πρέπει να βρείς τρόπο να σε καταλάβει. Όποιος δε σε ρωτάει, τότε λογικά δε χρειάζεται να περιμένεις να καταλάβει οπότε γιατί το χάσιμο; Όταν καταλάβουν τι πρέπει και γιατί να καταλάβουν θα σε ρωτήσουν. Απλά να είσαι εκεί.
tiresias09 έγραψε:Υ.Γ.: Ίσως να ήμουν ευτυχής αν διάβαζα τα μηνύματα σου με απλά ελληνικά χωρίς Αγγλικούς όρους.. Θα γίνεις ευτυχέστερος αν δεν βιάζεσαι..
'Ισως αν δεν έψαχνες την ευτυχία, να μπορούσες να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις τα "μηνύματα μου" ακόμα και σουαχίλι να ήταν. Ή ψάχνεις την ευτυχία ή να καταλάβεις και τα δυο δεν γίνονται-συγκρούονται. Άσχετα αν (υποθετικά) βέβαια αυτό που θα καταλάβεις, θα μοιάζει με κάτι που όριζες ευτυχία πριν λίγο καιρό. Απλά δε θα σε ενδιαφέρει ούτε αυτό πλέον. Θα είσαι απασχολημένος κρατώντας τη κοιλιά σου απο τα γέλια.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tiresias09 έγραψε:@ Diabolicus
Υ.Γ.: Ίσως να ήμουν ευτυχής αν διάβαζα τα μηνύματα σου με απλά ελληνικά χωρίς Αγγλικούς όρους.. Θα γίνεις ευτυχέστερος αν δεν βιάζεσαι..
Δεν γίνεται, είναι μέρος του προφίλ που θέλει να προωθήσει :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Comte de Toulouse έγραψε:
tiresias09 έγραψε:@ Diabolicus
Υ.Γ.: Ίσως να ήμουν ευτυχής αν διάβαζα τα μηνύματα σου με απλά ελληνικά χωρίς Αγγλικούς όρους.. Θα γίνεις ευτυχέστερος αν δεν βιάζεσαι..
Δεν γίνεται, είναι μέρος του προφίλ που θέλει να προωθήσει :mrgreen:
Άλλος ένας που χώθηκε στα βαθιά νοήματα :lol:

Μια ομάδα Κθούλου επισκέφτονται πρώτη φορά τη γή και ο hospitality manager τους ξεναγεί στα πέριξ των ανθρωπίνων πραγμάτων.
Κάποια στιγμή ρωτά ο Κθουλίαρχος πως γίνεται η αναπαραγωγή των ανθρώπων.
-Κανένα πρόβλημα, θα σας δείξω λέει και φωνάζει τη γραμματέα με τον Βρασίδα τον κλητήρα.
-Για κάντε ενα power point presentation εδω στους φιλοξενούμενους, τους λέει.
Πράγματι λοιπόν, αρχίζουν τα χαριεντίσματα, όλα καλά, όλα ανθηρά και κάποια στιγμή ντύνονται, χαιρετούν και φεύγουν.
-Πως σας φάνηκε; ρωτάει ο μάνατζερ
-Μια χάρα! Δε λέω. απαντά ο Κθουλίαρχος.
-Εχω μια απορία μόνο, συμπληρώνει.
-Ναι βεβαίως!
-Στο τέλος γιατί βιάζονται;
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Διαβολικέ έγραψες! :lol:
Να το κάνεις συχνότερα please...
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

:(
Δλδ δεν θεωρείς οτι το κάνω συχνά;

Πάει το προφίλ που ήθελα να προωθήσω ως funny man, κυλότα το έκανες.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

:lol:
Κι εσύ δίκιο έχεις
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

egore έγραψε:Αυτά είναι... :clap: :D :dance:

ωραία, καλά γελάσαμε, ετοιμαστείτε για μηνύσεις...
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Diabolicus έγραψε:
egore έγραψε:Αυτά είναι... :clap: :D :dance:

ωραία, καλά γελάσαμε, ετοιμαστείτε για μηνύσεις...
Άσχετο ρε συ... αυτό το είχα γράψει για πλάκα επειδή κάποιος τα έχωνε στον γνωστό
αρχαιολάτρη τηλε-βιβλιοπώλη που κάποτε για ίδιο λόγο έκανε μηνύσεις.

Και μια που το ανέφερες... υπάρχει μια διαφωνία για το θέμα:
Πως είναι το σωστό;
θα ΜΟΥ κάνεις μήνυση, ή θα ΜΕ κάνεις μήνυση;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Απάντηση