Ηθική και Αθεΐα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

@mpamiatzis

Για τους μοναχούς το συζητάμε, το αν οι δικτάτορες είναι όντως προβληματικοί είναι μεγάλη ιστορία. Εμένα πάντως μού φαίνεται περίεργο ένας προβληματικός να παίρνει τόση εξουσία.

Αυτό που λες, ότι αυτοί με αποκλίνουσα συμπεριφορά είναι περισσότεροι από αυτούς που είναι στα ψυχιατρεία, κατά τη γνώμη μου δείχνει ότι η έννοια της αποκλίνουσας συμπεριφοράς δεν είναι καλά ορισμένη. Το να είσαι φυσιολογικός πρέπει να σου αφήνει κάποια περιθώρια στην ιδιορρυθμία. Φυσικά δε μιλάω για περιπτώσεις πχ παιδεραστών.

Λες επίσης ότι όλοι ενδιαφέρονται για την αγέλη... Αυτοί που σε κάθε τους στιγμή τη βρίζουν και με την πρώτη ευκαιρία θέλουν να μεταναστεύσουν πόσο ακριβώς ενδιαφέρονται; Ή, για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, ο Εφιάλτης πόσο ενδιαφέρθηκε για την αγέλη "Έλληνες" (οι Έλληνες της εποχής) της οποίας ήταν μέλος;

Αυτοί που κάνουν καλές πράξεις συνήθως δε νιώθουν μαλάκες μετά. Δεν το αποκλείω βέβαια αλλά κατά κανόνα νιώθουν χαρούμενοι που βοήθησαν.

Γιατί βλέπεις τον άνθρωπο σαν υπολογιστή; Ο εγκέφαλος είναι πάρα πολύ πιο περίπλοκος από οποιονδήποτε υπολογιστή και αυτό δεν το λέω εγώ. Επίσης δεν υπάρχουν μόνο τα έμφυτα χαρακτηριστικά (τα γονίδια) αλλά και η επίδραση του φυσικού και κοινωνικού περιβάλλοντος. Πόσα προγράμματα ξέρεις να αυτοπροσαρμόζονται στις εξωτερικές συνθήκες και να σκέφτονται από μόνα τους;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Επειδή βλέπω πάλι να το ρίχνουμε στις κουβέντες και στις ιδέες λέω να βάλουμε και soundtrack στη κουβέντα. Ας θυμηθούμε το "paroles paroles" απο τη Dalida και τον Delon.
...caramels, bonbons et chocolats (καραμέλες, γλυκίσματα και σοκολάτες)
Par moments, je ne te comprends pas (μερικές φορές, δε σε καταλαβαίνω)
Merci, pas pour moi mais (Ευχαριστώ, αλλά δε είναι για μένα)
Tu peux bien les offrir à une autre (Μπορείς να τα προσφέρεις σε κάποιον άλλον)
Qui aime le vent et le parfum des roses (Που του αρέσει η ευωδιά και το άρωμα των ρόδων)
Moi les mots tendres enrobés de douceur (για μένα οι λέξεις στερούνται γλύκας)
Se posent sur ma bouche (στέκονται στο στόμα μου)
Mais jamais sur mon cœur (αλλά ποτέ στην καρδιά μου)
Une parole encore... (άλλη μια κουβέντα...)

...Voilà mon destin te parler, te parler comme la première fois.. (ιδού η μοίρα μου, να σου μιλήσω σαν την πρώτη φορά)
...Comme j'aimerais que tu me comprennes... (όταν σε αγαπούσα οταν με καταλάβαινες)
...Tu es mon rêve défendu... (Είσαι το ονειρο μου που φυλάω)
...mon unique espérance... (η μοναδική μου ελπίδα)
...Rien ne t'arrêtes quand tu commences (τίποτα δε σε σταματά οταν αρχίζεις)
...Tu es pour moi la seule musique... (είσαι για μένα η μοναδική μουσική)
...qui fait danser les étoiles sur les dunes (που κάνει τα άστρα να χορεύουν στους ουρανούς)
...Caramels, bonbons et chocolats (καραμέλες, γλυκίσματα και σοκολάτες)
Si tu n'existais pas déjà... je t'inventerais (Αν δεν υπήρχες θα σε ανακάλυπτα)
Merci pas pour moi, mais (Ευχαριστώ, οχι για μένα, αλλά...)
Tu peux bien les offrir à une autre (...μπορείς άνετα να τα προσφέρεις σε κάποιον άλλον...)
qui aime les étoiles sur les dunes (...που του αρέσουν τα άστρα στους ουρανούς...)
Moi les mots tendres enrobés de douceur (...για μένα οι λέξεις στερούνται γλύκας...)
Se posent sur ma bouche mais jamais sur mon cœur (στέκονται στο στόμα μου, αλλά ποτέ στην καρδιά μου...)
Encore un mot juste une parole (...ακόμα μια λέξη, μια λέξη μόνο...)

...Γ Ο Υ Σ Τ Α Ρ Ω (Η ομορφότερη ανθρώπινη λέξη)
Σε Γούσταρα για το μεγαλείο σου και σε χαρτογράφησα
Σε Γούσταρα για τη γνώση σου και σε έψαξα να την βρώ
Και τώρα που σε Ξέρω, ΓΟΥΣΤΑΡΩ να γίνω σαν Εσένα...

...ΓΟΥΣΤΆΡΩ να γίνω Φύση για να μπορώ να φτιάχνω ύλη
ΓΟΥΣΤΑΡΩ να μην εχω όρια στην φαντασία μου του τι μπορώ να κάνω για την φύση, για τους ανθρώπους, για μένα
ΓΟΥΣΤΆΡΩ να μην θέλω να βοηθώ για να μην λυπάμαι...καταπιέζομαι...στεναχωριέμαι...συμπονώ...αράζω...θρηνώ, πονώ..
ΓΟΥΣΤΑΡΩ να θέλω να βοηθω γιατι καυλωνω να βλέπω τον άλλον να φτάνει κοντύτερα στο να γίνουμε Φύση, να τα έχουμε ΟΛΑ και να μπορούμε τα ΠΑΝΤΑ, ΟΛΟΙ, γιατί όπως έλεγε και ο Μακρυγιάννης "Για αυτά μωρέ τόσα εκατομύρια χρονια πολεμάμε, τόσα δισεκατομύρια άνθρωποι".
ΓΟΥΣΤΑΡΩ να έχει ο καθένας ΕΝΑ και μονο Ηθικό κώδικα. Να Γουστάρει τα Πάντα για ΟΛΟΥΣ, γιατί το κακό του θα είναι να ΜΗΝ γουστάρει έστω και ένας και αυτός ο ένας θέλει βοήθεια: Να γουστάρει το ίδιο και αυτός σαν όλους μας.

Andrameleh έγραψε: Πέρα από όλα αυτά εμείς οι άνθρωποι είμαστε εκτός απο μηχανές επιβίωσης των γονιδίων μας και συνειδητά όντα με την δυνατότητα να αντιπαλέψουμε και να υπερβούμε τον γονιδιακό μας προγραμματισμό στην πραγματικότητα αυτή είναι και η μοναδική μας ελπίδα επιβίωσης ως κοινωνία.
Andrameleh έγραψε:Οι περιπτώσεις συνειδητής υπερβασης του προγραμματισμου μας είναι απειροελάχιστες!
Τι είδε ο Andrameleh και "έπεσε" η πίστη του στην επιστήμη; (μάλλον οτι είδε και ο Λοξίας για τον Λοξία το όργανο του άβαταρ του)

Πολύ απλά οτι όταν βλέπουμε ενα εγωιστικό σπερματοζωάριο που περνά του λιναριού τα πάθη και είναι το μόνο που επιβιώνει χωρίς βοήθεια ανάμεσα σε 250 μύρια άλλα και δημιουργεί τον άνθρωπο που (εμείς βλέπουμε οτι) έχει "αλτρουισμό", δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε οτι αυτό που μας έκανε να "διαπιστώσουμε" οτι είμαστε "αλτρουιστές", μας κάνει να μπορούμε να επέμβουμε πάνω του για να μας κάνει περισσότερο "αλτρουιστές". Δλδ να πάμε να "βελτιώσουμε" κατι το οποίο ήδη δουλεύει στην εντέλεια με κάτι που αποδεδειγμένα δεν δουλεύει στην εντέλεια. Οτι αντί να το γνωρίσουμε και να κάνουμε το ίδιο προτιμάμε να του κυριαρχήσουμε για να καταργήσουμε την κυριαρχία (άντε να βγάλεις επιστημονική άκρη). Να βάλουμε το ανοσιοποιητικό π.χ. να "σκέφτεται" και να έχει "κρίση" και "ηθική" σαν εμάς και όταν βλέπει μεταμόσχευμα να παίρνει απόφαση υπερ-κατα πριν το απορίψει ή οχι. Το ίδο να συμβαίνει με τα πάντα μέσα μας.
Θα εμπιστευόταν κανένας ενα τέτοιο "δωρο" απο την επιστήμη; Ο οργανισμός του δλδ να λειτουργεί όπως εμείς στη ζωή μας;

Η επιστήμη αναζητά τη γνώση και πάνω σε αυτό και μονο διατυπώνει τις προβληματικές της. Δεν λύνει όμως το Πρόβλημα. Αυτό θα μπορέσουμε να το λύσουμε μονο εμείς, οι έλληνες, που απλά μας έκατσε η μπίλια, ο κλήρος και τίποτα άλλο.
To the dot. Γουστάρει κανένας άλλος να αναζητήσουμε τη σύλληψη του ΠΩΣ (οχι άν) θα μπορέσουμε να φτιάχνουμε ύλη; Δανειζόμενοι ντοτς απο όλες ανεξαιρέτως τις επιστήμες και ξαναβρίσκοντας ψιχουλο ψίχουλο το δρόμο πίσω- που ο κοντορεβυθούλης άφηνε όταν έβρισκε αυτά που σήμερα μας λείπουν και που κανείς άλλος εκτος απο έλληνες δεν μπορεί να βρεί (γιατι γράφτηκαν σε ελληνικά-καλως η κακως)- να συλλαμβάνουμε τη μεγάλη σύνθεση συνδυάζοντας προβληματολυτικά ολα τα ντοτς της συσωρευμένης γνώσης γύρω μας;
Να συλλάβουμε τι κόσμο θα έχουμε και να δούμε αν θα γουστάρουμε ΟΛΟΙ να ζούμε σε εναν "τέτοιο" κόσμο;

Τοσο καιρό προσπαθούσαμε να συλλάβουμε την έννοια χωρίς την έννοια (συμπεριλαμβανομένου και εμού). Σήμερα αποδεικνύεται οτι ήμαστε στο σωστό δρόμο. Σκεφτόμαστε τη σύλληψη της "Οικολογίας" χωρίς να σκεφτόμαστε την οικολογία.
Προσπαθούμε να συλλάβουμε το προσχέδιο διατύπωσης του Μανιφέστου του Ανθρώπου ως Οικολόγου και την ηθική που πρέπει να έχει, την οικολογική συνείδηση δλδ και όλα αυτά απαλλαγμένοι πλήρως απο οποιαδήποτε Ιδέα για τον εαυτό μας (ποιανού ιδέα μπορεί να θεωρηθεί μεγαλύτερη απο το Ολον;)

Δείτε τον Εθνικό μας Ύμνο. "Ξύστε" την Ιδέα που υπάρχει πάνω του και ακούγοντας τον

ας δούμε αν διαβάζουμε τα ίδια ντοτς

Σε γνωρίζω απο την κόψη του σπαθιού τη τρομερή
Σε ξέρω απο το οτι το μυαλό σου κοβει είναι sharp, είσαι problem solver.
Σε γνωρίζω απο την Οψη που με βιά μετράει την γή.
Σε ξέρω απο τις αισθήσεις σου και τη ματιά σου οταν με βιασύνη χαρτογραφείς το κόσμο γυρω σου
Απο τα κοκαλλα βγαλμένη των ελλήνων τα ιερά
Απο τις γνωσεις που σου μετέφεραν (κάνοντας τα παραπάνω) οι πρόγονοι σου-άνθρωποι
Και σαν πρώτα ανδρειωμένοι
...και με τη γνωση και τα qualities των πρώτων- παλαιών (και ημων φυσικά αφου είμαστε ίδιοι)
Χαίρε Ω Χαίρε Ελευθεριά.
...θα πούμε "πούσαι μωρή Ελευθερία, ΕΦΑΓΑ τον κόσμο να σε βρώ!(και τώρα μπορώ να φτύσω και τα κουκούτσια)

Θέλετε να κάνουμε το ιδιο με τον Όρκο του Έλληνα Στρατιώτη; το Πιστεύω εις Ένα Θεό;

Φοβόμαστε ή Γουστάρουμε;

Το κουτί ή την Κουρτίνα;
Τα Πάντα ή μπάφους, πίτσα και pro;

ΕΥΤΥΧΙΑ για μένα είναι οταν αυτο που σκέφτομαι , με αυτο που λέω και με αυτο που κάνω βρίσκονται σε αρμονία ΜΑΖΙ με τη Φυση. Ευτυχω οταν συνειδητοποιώ οτι είμαι το αγαπημένο της παιδί, το μοναδικό απο τα 100 που γέννησε και που είναι ακόμα ζωντανο για να την αγαπά και να μην ξαναεπιτρέψει να ξαναπεθάνει κανένα άλλο παιδί της.

ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ;
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

αρχικα να διευκρινισω οτι δεν μιλαω για υπολογιστη του μυαλου... μιλαω για τον προγραματισμο του των γονιδιων τα οποια ειναι υπευθυνα να δημιουργησουν το μυαλο.
Το μυαλο μας ναι ειναι μια προβληματολυτικη μηχανη (αν θελετε ενα τριτο προγραμμα) η οποια εκπαιδευεται επηρεαζεται απο το φυσικο περιβαλλον του και διαμορφωνεται και μαζι με ολο τα αλλα οργανα παρεχει χρησιμες πληροφοριες (επανατροφοδοτηση)για την διαμορφωση των γονιδιων.
Δηλαδη ειναι σαν τα προγραμματα μετατροπης σε κειμενο word μια εικονα ή ενα χειρογραφο που εκπαιδευονται στο γραφικο χαρακτηρα.....
ενοειται οτι το φυσικο περιβαλλον επηρεαζει αναλογω τον ανθρωπο αλλα γιατι?
γιατι τα γονιδια το υπαγορευουν(οχι το επιτρεπουν)
τα γονιδια υπαγορευουν το βρεφος να ξερει να κανει θηλαστικες κινησεις, να στεφει ή να αποστρεφει τα ματια του απο το φως.
κανανε ενα πειραμα και χωσανε μεσα στο στο εμβριακο σακο ενα αιχμηρο αντικειμενο, το εβρυο τρομαξε και μαζευτικε σε μια γωνια (που εμαθε να το κανει αυτο? πουθενα?)
Αυτοί που κάνουν καλές πράξεις συνήθως δε νιώθουν μαλάκες μετά. Δεν το αποκλείω βέβαια αλλά κατά κανόνα νιώθουν χαρούμενοι που βοήθησαν.
δεν εχεις ακουσει την παροιμια κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο...
Εγω πολλες φορες εχω δωσει δανεικα και μετα χτυπαω το κεφαλι μου για την μαλακια που εκανα και με επεισε ο οφειλετης
Για τους μοναχούς το συζητάμε, το αν οι δικτάτορες* είναι όντως προβληματικοί είναι μεγάλη ιστορία. Εμένα πάντως μού φαίνεται περίεργο ένας προβληματικός να παίρνει τόση εξουσία.
μαλλον δεν διαβασες αυτα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ....δεν τρεχει μονο το προγραμα της "ηθικης" στον ανθρωπο υπαρχουν τα προγραματα των αναγκων, της εξουσιας, του ανταγωνισμου,της επιβολης, της κλεψιας της απατεωνιάς κτλ ετσι επιθυμεις την γυναικα ενος αλλου για λογους ανταγωνισμου και επιβολής
*οσο για τους δικτατορες σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο "η βλακεια ως παραγωντας του συγχονου βιου ισως να καταλαβεις γιατι και πως ενας βλακας ή ενας κακος γινεται υπουργος αποκτα εξουσια
Λες επίσης ότι όλοι ενδιαφέρονται για την αγέλη... Αυτοί που σε κάθε τους στιγμή τη βρίζουν και με την πρώτη ευκαιρία θέλουν να μεταναστεύσουν πόσο ακριβώς ενδιαφέρονται; Ή, για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, ο Εφιάλτης πόσο ενδιαφέρθηκε για την αγέλη "Έλληνες" (οι Έλληνες της εποχής) της οποίας ήταν μέλος;
θα αρχίσω ανάποδα γιατί είναι δυο διαφορετικά παραδείγματα
Ο εφιαλτης ήταν φιλοτομαριστης δεν τον ενδιαφεραν οι αλλοι αλλα ο εαυτο του. Φυσικα η αγελη τον αγαπησε :D τοσο πολυ που τα κακα ονειρ εγιναν συνώνυμα με το ονομα του.

αυτοι που θελουν να μεταναστευσουν μπορει να μην εχουν προβλημα και να εχουν προβλημα η αγελη.... παρε παραδειγμα εμας τους αθεους για την αγελη εμεις ειμαστε οι προβληματικοι....
μαλλον δεν διαβαζεις την υπογραφη μου
Εγω για αυτο γραφω εδω για να εξετασω τελικα ποιος ειναι ο φυσιολογικος και ποιος ο προβληματικος εγω ή αγελη
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ο ανθρωπος δεν ειναι τελειο ον εξελισεται (αν τον αφησουν οι θρησκειες και οι παπαρολογιες)
Δεν μπορουμε να καταλαβουμε την εξελιξη μας αυτη αλλα συμβενει..... η επιστημη και η συνιδητοποιηση του εγω μας και του κοσμου μας βοηθανε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Diabolicus έγραψε: Η επιστήμη αναζητά τη γνώση και πάνω σε αυτό και μονο διατυπώνει τις προβληματικές της. Δεν λύνει όμως το Πρόβλημα.
Αυτό θα μπορέσουμε να το λύσουμε μονο εμείς, οι έλληνες, που απλά μας έκατσε η μπίλια, ο κλήρος και τίποτα άλλο.
Μωρέ και στα άλλα σεντόνια είχες αφήσει κάτι ίχνη, αλλά τώρα έδωσες κλειδί.
Μόνο εμείς οι Έλληνες ε; καταμόνοι μας ή θα έλθουν οι ΕΛ να μας βοηθήσουν;
να τραβήξουν και κάνα δυο σφαλιάρες στους Νεφελίμ που τόσα χρόνια έχουν το πάνω χέρι...

Αλήθεια, για τις χρονοπύλες που αρχίζουν να ενεργοποιούνται εκεί στον Όλυμπο, τί γνώμη έχεις;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Λοξίας έγραψε:
Diabolicus έγραψε: Η επιστήμη αναζητά τη γνώση και πάνω σε αυτό και μονο διατυπώνει τις προβληματικές της. Δεν λύνει όμως το Πρόβλημα.
Αυτό θα μπορέσουμε να το λύσουμε μονο εμείς, οι έλληνες, που απλά μας έκατσε η μπίλια, ο κλήρος και τίποτα άλλο.
Μωρέ και στα άλλα σεντόνια είχες αφήσει κάτι ίχνη, αλλά τώρα έδωσες κλειδί.
Μόνο εμείς οι Έλληνες ε; καταμόνοι μας ή θα έλθουν οι ΕΛ να μας βοηθήσουν;
να τραβήξουν και κάνα δυο σφαλιάρες στους Νεφελίμ που τόσα χρόνια έχουν το πάνω χέρι...

Αλήθεια, για τις χρονοπύλες που αρχίζουν να ενεργοποιούνται εκεί στον Όλυμπο, τί γνώμη έχεις;
Δεν γνωρίζω για τι πράγμα μου μιλάς. Εμπιστεύομαι την κρίση σου πάντως αφου τα έχεις αναζητήσει και ξέρεις. Κάπου θα ανγνωρίζεις τον εαυτό σου σε αυτά φαίνεται.
Το γιατί "έλληνες" πηγαίνει στο πρώτο τυχαίο οτι η γλώσσα επικοινωνίας των παλαιών που έφτασε στις μέρες μας είναι ελληνική. Αρα οτι κλειδιά που θα βρίσκουμε στην ανεύρεση των ψίχουλων που άφησαν πίσω τους για να τα βρούμε θα είναι στα ελληνικά άρα και κατανοητά (να βγάζουν νοήμα δλδ) απο αυτούς που είναι συνηθισμένοι να σκέφτονται σε αυτη τη γλώσσα. Αν ενας αμερικανός που έμαθε και είναι εξοικιωμένος με τα ελληνικά θα μπορεί. Ενα ελληνόπουλο που ζει σε αλλη χωρα και δεν έμαθε ουτε καλλιέργησε τα ελληνικά οχι. Δεν έχει καμία σχέση ουτε με γονίδια ουτε με αίματα.

Δευτερον, οι όποιοι άνθρωποι έτυχε να μιλούν ελληνικά και να βρεθούν σε αυτη τη χώρα είχαν και ενα μοναδικό άλλο πλεονέκτημα: Τη γεωλογία. Η ελλάδα είναι γεμάτη με μάρμαρο δλδ το υλικό εκείνο που είναι πολύ εύπλαστο αλλά και αντέχει στο χρόνο. Αυτο εδωσε την ευκαιρία για αποτύπωση πάμπολλων εννοιών σε τρισδιάστατη και μόνιμη μορφή απο αγάλματα, αρχιτεκτονική κλπ και βασισμένη σε "αρχές" που τους κληροδοτήθηκαν απο παλιά.
Π.χ. Η προτομή του Αλεξάνδρου είναι η πρώτη στο κόσμο τρισδιάστατη μορφή ηγέτη. Κάθε υποκείμενο του Βασιλείου του μπορεί να είχε σπίτι του δλδ τη μορφή του. Σε αντίθεση με προηγούμενα (όπως του Πέρση Βασιλιά) που ήταν δισδιάστατο και σε δημόσιους χώρους.

Η Εκκλησία άρχισε μετά την καταστροφή τους γιατι ήθελε οι πιστοί να συλλαμβάνουν διανοητικά τον Ενα Θεο και οχι με "πατερίτσες" τρισδιάστατων αγαλμάτων "σκορπώντας" την αυτο-συγκέντρωση τους.

Οσο για τις χρονοπύλες που λές, εσυ είσαι αυτος που πήγε και τις είδε να ενεργοποιούνται εσυ θα μπορείς να μας πείς περισσότερα και να το εξηγήσεις ή απορρίψεις επιστημονικά. Με τις προφητείες ντοτ δεν βγάζω πάντως, μονο πίσω παω.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

και μετα απο αυτο
ενα εχω να πω:
πισω απο τις λεξεις
κρυβεται ο αλεξης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Diabolicus έγραψε:
Δεν γνωρίζω για τι πράγμα μου μιλάς. Εμπιστεύομαι την κρίση σου πάντως αφου τα έχεις αναζητήσει και ξέρεις. Κάπου θα ανγνωρίζεις τον εαυτό σου σε αυτά φαίνεται.
Το γιατί "έλληνες" πηγαίνει στο πρώτο τυχαίο οτι η γλώσσα επικοινωνίας των παλαιών που έφτασε στις μέρες μας είναι ελληνική. Αρα οτι κλειδιά που θα βρίσκουμε στην ανεύρεση των ψίχουλων που άφησαν πίσω τους για να τα βρούμε θα είναι στα ελληνικά άρα και κατανοητά (να βγάζουν νοήμα δλδ) απο αυτούς που είναι συνηθισμένοι να σκέφτονται σε αυτη τη γλώσσα. Αν ενας αμερικανός που έμαθε και είναι εξοικιωμένος με τα ελληνικά θα μπορεί. Ενα ελληνόπουλο που ζει σε αλλη χωρα και δεν έμαθε ουτε καλλιέργησε τα ελληνικά οχι. Δεν έχει καμία σχέση ουτε με γονίδια ουτε με αίματα.
Εντάξει τότε. Βιάστηκα να "δω" σχέση εκεί που δεν υπήρχε.
Λάθος μου, οπότε άκυρον το προηγούμενο μήνυμά μου και συγγνώμη για την "ρετσινιά".
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

:lol: :lol: :lol:
Έλα ρε Λοξία!!! Μεταξύ μας; Τι ρετσινιές και παπαριές.
Υπάρχει καλύτερη "ρετσινιά" απο του μεγαλύτερου Καραγκιόζη που μίλησε ποτέ ελληνικά;
Το να συνδεθώ με νεφελείμ και ελ θα το θεωρώ αναβάθμιση και κοπλιμέντο.

ευχαριστώ πάντως για την ευκαιρία να το ξεκαθαρίσω αφού υπήρχε σαν πιθανότητα.

Σύντομα θα σου έχω και μια ευχάριστη έκπληξη ;)

Είδωμεν
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

@mpamiatzis
αρχικα να διευκρινισω οτι δεν μιλαω για υπολογιστη του μυαλου... μιλαω για τον προγραματισμο του των γονιδιων τα οποια ειναι υπευθυνα να δημιουργησουν το μυαλο.
Το μυαλο μας ναι ειναι μια προβληματολυτικη μηχανη (αν θελετε ενα τριτο προγραμμα) η οποια εκπαιδευεται επηρεαζεται απο το φυσικο περιβαλλον του και διαμορφωνεται και μαζι με ολο τα αλλα οργανα παρεχει χρησιμες πληροφοριες (επανατροφοδοτηση)για την διαμορφωση των γονιδιων.
Δηλαδη ειναι σαν τα προγραμματα μετατροπης σε κειμενο word μια εικονα ή ενα χειρογραφο που εκπαιδευονται στο γραφικο χαρακτηρα.....
ενοειται οτι το φυσικο περιβαλλον επηρεαζει αναλογω τον ανθρωπο αλλα γιατι?
γιατι τα γονιδια το υπαγορευουν(οχι το επιτρεπουν)
τα γονιδια υπαγορευουν το βρεφος να ξερει να κανει θηλαστικες κινησεις, να στεφει ή να αποστρεφει τα ματια του απο το φως.
κανανε ενα πειραμα και χωσανε μεσα στο στο εμβριακο σακο ενα αιχμηρο αντικειμενο, το εβρυο τρομαξε και μαζευτικε σε μια γωνια (που εμαθε να το κανει αυτο? πουθενα?)
Δηλαδή ακόμα και η επίδραση του περιβάλλοντος ανάγεται στα γονίδια. Αυτό έχει ενοχλητικές συνέπειες. Τα γονίδια προσαρμόζονται και προσαρμόζουν κι εξακολουθώ να θεωρώ λάθος την παρομοίωση με πρόγραμμα. Τελοσπάντων...
δεν εχεις ακουσει την παροιμια κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο...
Εγω πολλες φορες εχω δωσει δανεικα και μετα χτυπαω το κεφαλι μου για την μαλακια που εκανα και με επεισε ο οφειλετης
Άλλο ρίξτο στο γυαλό και άλλο χτύπα το κεφάλι σου.
μαλλον δεν διαβασες αυτα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ....δεν τρεχει μονο το προγραμα της "ηθικης" στον ανθρωπο υπαρχουν τα προγραματα των αναγκων, της εξουσιας, του ανταγωνισμου,της επιβολης, της κλεψιας της απατεωνιάς κτλ ετσι επιθυμεις την γυναικα ενος αλλου για λογους ανταγωνισμου και επιβολής
*οσο για τους δικτατορες σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο "η βλακεια ως παραγωντας του συγχονου βιου ισως να καταλαβεις γιατι και πως ενας βλακας ή ενας κακος γινεται υπουργος αποκτα εξουσια
Λίγο αλαζονικό αυτό που λες. Μια χαρά διάβασα και απέρριψα την παρομοίωση του μυαλού με "υλικό" στο οποίο υπάρχει φορτωμένο κάποιο "λογισμικό".
Το βιβλίο που αναφέρεις έχει αρκετά εξυπνακίστικα σχόλια και το θεωρώ μια αλαζονική κραυγή ενός ανθρώπου που θεωρεί τον εαυτό του έξυπνο αλλά στην πράξη αποτυχαίνει μονίμως να βρεθεί πάνω από τους "βλάκες".

θα αρχίσω ανάποδα γιατί είναι δυο διαφορετικά παραδείγματα
Ο εφιαλτης ήταν φιλοτομαριστης δεν τον ενδιαφεραν οι αλλοι αλλα ο εαυτο του. Φυσικα η αγελη τον αγαπησε :D τοσο πολυ που τα κακα ονειρ εγιναν συνώνυμα με το ονομα του.

αυτοι που θελουν να μεταναστευσουν μπορει να μην εχουν προβλημα και να εχουν προβλημα η αγελη.... παρε παραδειγμα εμας τους αθεους για την αγελη εμεις ειμαστε οι προβληματικοι....
μαλλον δεν διαβαζεις την υπογραφη μου
Εγω για αυτο γραφω εδω για να εξετασω τελικα ποιος ειναι ο φυσιολογικος και ποιος ο προβληματικος εγω ή αγελη
Ο ίδιος ο Εφιάλτης την έφτυσε την "αγέλη" όμως.

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση σιγουριά ότι διαφωνώ μαζί σου μόνο και μόνο επειδή δε διάβασα αυτά που γράφεις.

Τους άθεους γιατί τους μπλέκεις τώρα; Θέλει κανείς να μεταναστεύσει μόνο και μόνο επειδή... τον κακομεταχειρίζονται λόγω της αθεΐας του; Ή θέλει να μεταναστεύσει γιατί δε συμμερίζεται πια τα προβλήματα της κοινωνίας στην οποία ανήκει; Φυσικά στις μέρες μας μετανάστευση σημαίνει ότι πας σε άλλη κοινωνία, δεν ήταν πάντα έτσι όμως ούτε θα είναι έτσι όταν με το καλό αρχίσουμε τα διαπλανητικά ταξίδια. Δε λειτουργούν όλοι υπέρ της κοινωνίας στην οποία ανήκουν, αυτή είναι η θέση μου.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε: Θέλει κανείς να μεταναστεύσει μόνο και μόνο επειδή... τον κακομεταχειρίζονται λόγω της αθεΐας του;
Εγώ!!.. Θέλω να μεταναστεύσω!.. Γιατί ναι, με κακομεταχειρίζονται λόγο της αθείας μου 10 ολόκληρα χρόνια (!!!) από τότε που έγινε γνωστή η θέση μου περί θεού και θρησκείας!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

αγελη=κοινωνια
Ευθύμης έγραψε:@mpamiatzis
αρχικα να διευκρινισω οτι δεν μιλαω για υπολογιστη του μυαλου... μιλαω για τον προγραματισμο του των γονιδιων τα οποια ειναι υπευθυνα να δημιουργησουν το μυαλο.
Το μυαλο μας ναι ειναι μια προβληματολυτικη μηχανη (αν θελετε ενα τριτο προγραμμα) η οποια εκπαιδευεται επηρεαζεται απο το φυσικο περιβαλλον του και διαμορφωνεται και μαζι με ολο τα αλλα οργανα παρεχει χρησιμες πληροφοριες (επανατροφοδοτηση)για την διαμορφωση των γονιδιων.
Δηλαδη ειναι σαν τα προγραμματα μετατροπης σε κειμενο word μια εικονα ή ενα χειρογραφο που εκπαιδευονται στο γραφικο χαρακτηρα.....
ενοειται οτι το φυσικο περιβαλλον επηρεαζει αναλογω τον ανθρωπο αλλα γιατι?
γιατι τα γονιδια το υπαγορευουν(οχι το επιτρεπουν)
τα γονιδια υπαγορευουν το βρεφος να ξερει να κανει θηλαστικες κινησεις, να στεφει ή να αποστρεφει τα ματια του απο το φως.
κανανε ενα πειραμα και χωσανε μεσα στο στο εμβριακο σακο ενα αιχμηρο αντικειμενο, το εβρυο τρομαξε και μαζευτικε σε μια γωνια (που εμαθε να το κανει αυτο? πουθενα?)
Δηλαδή ακόμα και η επίδραση του περιβάλλοντος ανάγεται στα γονίδια. Αυτό έχει ενοχλητικές συνέπειες. Τα γονίδια προσαρμόζονται και προσαρμόζουν κι εξακολουθώ να θεωρώ λάθος την παρομοίωση με πρόγραμμα. Τελοσπάντων...
απο αυτα που εγραψα καταλαβες εσυ οτι γραφω οτι η επιδραση του περιβαλλοντος αποδιδεται στα γονιδια????(πως θα μπορουσα να το υποστιριξω αυτο οτι ο ουρανος ειναι αποτελεσμα των γονιδιων)δεν γραφω στην αναρτηση μου οτι τα γονιδια προσαρμοζονται και προσαρμοζουν??? οσον αφορα την παρομοιωση του μυαλου ισως ειναι ατυχης αλλα σας αφηνω να την επιλεξετε εσεις μονο και μονο για να καταλαβετε πως λειτουργει απλα. τι θες να γραψω πως αποθηκευεται η πληροφορια στο μυαλο η να σου κανω επεξηγηση του νευρικου συστηματος?
δεν εχεις ακουσει την παροιμια κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο...
Εγω πολλες φορες εχω δωσει δανεικα και μετα χτυπαω το κεφαλι μου για την μαλακια που εκανα και με επεισε ο οφειλετης
Άλλο ρίξτο στο γυαλό και άλλο χτύπα το κεφάλι σου.
αλλος χτυπαει το κεφαλι του αλλος το ριχνει στο χωρο αλλο στο γυαλο.... αυτο που εγραψα ειναι ενα σχολιο σε αυτα που εγραψες σχετικα με το πως νιωθει καποιος που κανει καλες πραξεις..... ειπα οτι υπαρχει και αυτη η προοπτικη λογω της λογικης, δηλαδη παρολο που ειμαστε προγραμματισμενοι να κανουμε και καλες πραξεις πολλες φορες αυτη την συμπεριφορα μας την φιλτραρουμε με την λογικη
μαλλον δεν διαβασες αυτα που εγραψα στο προηγουμενο ποστ....δεν τρεχει μονο το προγραμα της "ηθικης" στον ανθρωπο υπαρχουν τα προγραματα των αναγκων, της εξουσιας, του ανταγωνισμου,της επιβολης, της κλεψιας της απατεωνιάς κτλ ετσι επιθυμεις την γυναικα ενος αλλου για λογους ανταγωνισμου και επιβολής
*οσο για τους δικτατορες σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο "η βλακεια ως παραγωντας του συγχονου βιου ισως να καταλαβεις γιατι και πως ενας βλακας ή ενας κακος γινεται υπουργος αποκτα εξουσια
Λίγο αλαζονικό αυτό που λες. Μια χαρά διάβασα και απέρριψα την παρομοίωση του μυαλού με "υλικό" στο οποίο υπάρχει φορτωμένο κάποιο "λογισμικό".
Το βιβλίο που αναφέρεις έχει αρκετά εξυπνακίστικα σχόλια και το θεωρώ μια αλαζονική κραυγή ενός ανθρώπου που θεωρεί τον εαυτό του έξυπνο αλλά στην πράξη αποτυχαίνει μονίμως να βρεθεί πάνω από τους "βλάκες".
Δεν μπορω να σε πεισω και δεν θα προσπαθησω αλλο για αυτο. Παντως δεν ειναι δικη μου αποψη αυτη.
τωρα για το βιβλιο εν μερει εχεις δικιο για την αλαζονικη κραυγη αυτο δεν σημαινει οτι ενα χαλασμενο ρολοϊ δεν δειχνει ποτε την σωστη ωρα



θα αρχίσω ανάποδα γιατί είναι δυο διαφορετικά παραδείγματα
Ο εφιαλτης ήταν φιλοτομαριστης δεν τον ενδιαφεραν οι αλλοι αλλα ο εαυτο του. Φυσικα η αγελη τον αγαπησε :D τοσο πολυ που τα κακα ονειρ εγιναν συνώνυμα με το ονομα του.

αυτοι που θελουν να μεταναστευσουν μπορει να μην εχουν προβλημα και να εχουν προβλημα η αγελη.... παρε παραδειγμα εμας τους αθεους για την αγελη εμεις ειμαστε οι προβληματικοι....
μαλλον δεν διαβαζεις την υπογραφη μου
Εγω για αυτο γραφω εδω για να εξετασω τελικα ποιος ειναι ο φυσιολογικος και ποιος ο προβληματικος εγω ή αγελη
Ο ίδιος ο Εφιάλτης την έφτυσε την "αγέλη" όμως.
το οτι η αγελη αγαπησε τον εφιαλτη ειναι ειρωνικο... σου εξηγησα γιατι ο εφιαλτης εφτυσε την αγελη
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση σιγουριά ότι διαφωνώ μαζί σου μόνο και μόνο επειδή δε διάβασα αυτά που γράφεις.
εχω την εντυπωση οτι δεν γινομαι κατανοητος γιατι αλλα εννοω και αλλα καταλαβενεις

Τους άθεους γιατί τους μπλέκεις τώρα; Θέλει κανείς να μεταναστεύσει μόνο και μόνο επειδή... τον κακομεταχειρίζονται λόγω της αθεΐας του; Ή θέλει να μεταναστεύσει γιατί δε συμμερίζεται πια τα προβλήματα της κοινωνίας στην οποία ανήκει; Φυσικά στις μέρες μας μετανάστευση σημαίνει ότι πας σε άλλη κοινωνία, δεν ήταν πάντα έτσι όμως ούτε θα είναι έτσι όταν με το καλό αρχίσουμε τα διαπλανητικά ταξίδια. Δε λειτουργούν όλοι υπέρ της κοινωνίας στην οποία ανήκουν, αυτή είναι η θέση μου.
εγραψες οτι θα επρεπε να μελετησουμε τις αποκλίνουσες συμπεριφορες(εκτιμω οτι μιλας για αποκλινουσα απο το Μ.Ο τουλαχιστως αυτο εννοω εγω) για αυτο εφερα τους αθεους (αθεους σαν αποτελεσμα της λογικης που ακολουθουν) σαν παραδειγμα οτι αποκλεινουν απο την συμπεριφορα του Μ.Ο και οτι ειναι αποκλινουσες συμπεριφορες απο το Μ.Ο. αυτο δεν σημαινει βεβαια απαραιτητα οτι ειναι αντιθετοι με την κοινωνια. αντιλαμβανομαι οτι δεν εγινα κατανοητος ετσι οπως το εγραφα και ισως να ηταν δυσνοητο το να καταλαβεις τι σχεση εχουν οι αθεοι με το προγραμματισμο των γονιδιων.
σου δινω ενα επιχειρημα οτι με την λογικη μπορεις να ξεπερασεις τα συνορα των γονιδιων.
Στο βιβλιο του Ι Ασιμοφ "εγω το ρομποτ τα ρομποτ" ξεπερνα το προγραμμα τους την εντολη τους
1. Ένα ρομπότ δεν μπορεί να βλάψει άνθρωπο ή, εξαιτίας της αδρανείας του, να τον αφήσει να πάθει κακό.

2. Ένα ρομπότ πρέπει να υπακούει στις διαταγές που του δίνει ο άνθρωπος εκτός αν αυτό έρχεται σε σύγκρουση με τον πρώτο νόμο.

3. Ένα ρομπότ πρέπει να προφυλάξει τον εαυτό του εκτός αρκεί να μην έρχεται σε σύγκρουση με τον πρώτο και δεύτερο νόμο.

(Έγχειρίδιο Ρομποτικής 56η έκδοση 2058 μ.Χ.)

λογω της νοημοσυνης του(λογικης κατα συνθηκη)

Τωρα αυτα που γραφεις για την μεταναστευση δεν σε ποιανω. Δεν βρισκω οτι οι μεταναστες ξεπερνανε το προγραμματισμο τους και κανουν κατι κακο και αντιθετο με τα συμφεροντα της κοινωνιας-αγελης απο την οποια φευγουν για οποιο λογο και αν φευγουν
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Όρκος Έλληνα Στρατιώτη:
Ορκίζομαι να φυλάττω πίστιν εις την Πατρίδα.
Υπακοήν εις το Σύνταγμα, τους Νόμους και τα Ψηφίσματα του Κράτους.
Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου,
να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγας των.
Να υπερασπίζω, με πίστιν και αφοσίωσιν,
μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματός μου, τας Σημαίας.
Να μην τας εγκαταλείπω, μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ'αυτών.
Να φυλάττω δε ακριβώς τους Στρατιωτικούς Νόμους,
και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος Στρατιώτης.

Μετάφραση κατά breadfan:
Ορκίζομαι να αγαπάω το μαντρί
Να υπακούω τους κανονισμούς βοσκής, αρμέγματος και σφαγής
Να υποτάσσομαι στον τσοπάνη και στα τσοπανόσκυλα
Να χτυπάω χαρωπά το καμπανάκι μου όταν μου γαβγίζουν
Να κουτουλάω και να ποδοπατώ όποιον πάει να βγει απ' το μαντρί
Να δίνω το γάλα, το μαλλί και το κρέας μου και τα παιδιά μου για την ιδέα της Στάνης
Να χαίρομαι όταν με κουρεύουν, όταν με αρμέγουν και ιδίως όταν με σφάζουν
Και πάντα να βελάζω χαρούμενα. Μπεεεεεεεεε!

Μπα σε καλό μου, συγκινήθηκα.
Τελικά το καρότο ποτέ δεν πεθαίνει.

Πως είπατε; Παρεξήγησις;
Μήπως οφείλουμε να διαχωρίσουμε τα σάλια απ' τη βροχούλα; Ή μήπως οφείλουμε να διερευνήσουμε την ενοποιητική τους αρχή;
Ο αναμάρτητος υμών πρώτος την ιδεοληψία αυτού βαλέτω.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

breadfan έγραψε:Όρκος Έλληνα Στρατιώτη:
Ορκίζομαι να φυλάττω πίστιν εις την Πατρίδα.
Ορκίζομαι να κάνω το "καλύτερο μου" και να πιστεύω στην Ιδέα που εκπροσωπείται στο "Πατρίδα"

Υπακοήν εις το Σύνταγμα, τους Νόμους και τα Ψηφίσματα του Κράτους.
Να κινούμαι συμφωνα με τη Ηθική που απορέει απο την παραπάνω Ιδέα (Ιδέα: Ακλόνητη, Ηθική:προσαρμοσμένη για να την εξυπηρετεί καλύτερα)

Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου,
Να ακούω προσεχτικά τον συντονισμό που αποπειράτται να κάνει για όλους μας ο εκάστοτε alpha male και να πράττω ανάλογα

να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγας των.
Να εμπιστεύομαι τη συνθετική του κρίση όταν λαμβάνει τα μηνύματα απο όλους μας και προσπαθεί να τα συντονίσει για όλους μας για τον οποιδήποτε κατα μέρους σκοπό μας

Να υπερασπίζω, με πίστιν και αφοσίωσιν,
μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματός μου, τας Σημαίας.


Να εχω πίστη οτι οσο καλά κάνω τη δουλειά μου άλλο τοσο κάνουν καλά τη δουλειά τους και οι άλλοι και το alpha male.
To "τόσο καλά" να περιλαμβάνει και την αυτοθυσία (δεν έχω περισσότερο "καλύτερο" να δώσω) για την Ιδέα του "όλοι μας"

Να μην τας εγκαταλείπω, μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ'αυτών.
Να πιστεύω οτι όπως εγω "δε θα αφήσω ποτέ κανέναν πίσω" έτσι δε θα με αφήσει και κανένας πίσω εμένα.

Να φυλάττω δε ακριβώς τους Στρατιωτικούς Νόμους,
και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος Στρατιώτης.

Τα παραπάνω να τα κάνω φύση μου γνωρίζοντας οτι όλοι κάνουμε ακριβώς το ίδιο. Αυτό που ξέρουμε καλύτερα. Το καθήκον μας, για στους συμπολίτες μας, για τους συνανθρώπους μας, για εμάς για το όλον της Ιδέας.

Μετάφραση κατά breadfan:
Ορκίζομαι να αγαπάω το μαντρί
Να υπακούω τους κανονισμούς βοσκής, αρμέγματος και σφαγής
Να υποτάσσομαι στον τσοπάνη και στα τσοπανόσκυλα
Να χτυπάω χαρωπά το καμπανάκι μου όταν μου γαβγίζουν
Να κουτουλάω και να ποδοπατώ όποιον πάει να βγει απ' το μαντρί
Να δίνω το γάλα, το μαλλί και το κρέας μου και τα παιδιά μου για την ιδέα της Στάνης
Να χαίρομαι όταν με κουρεύουν, όταν με αρμέγουν και ιδίως όταν με σφάζουν
Και πάντα να βελάζω χαρούμενα. Μπεεεεεεεεε!

Μπα σε καλό μου, συγκινήθηκα.
Μάλλον συγκινήθηκες που και οι άλλοι το μεταφράζουν όπως εσύ. Που γιατί ρε γαμότο να το μεταφράζουμε έτσι, ενω δεν είναι έτσι, αλλά που όμως 99% δικαιώνεται οτι έτσι είναι.
Όπως έγραψε και στην υπογραφή του ένας παλιός φίλος
"It is unfortunate that the dishonest politicians give the remaining one percent of their profession a bad name".
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μπούρδες.

Μπούρδες η Πατρίδα, μπούρδες ο alpha male, μπούρδες η κρίση του, μπούρδες η ερμηνεία σου για τις Σημαίες.
Και δεν με ενοχλούν τόσο οι μπούρδες αυτές καθαυτές, όσο το φούσκωμά τους για να περιγράψουν ακριβώς αυτά που ΔΕΝ εννοούν.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

breadfan έγραψε:Μπούρδες.

Μπούρδες η Πατρίδα, μπούρδες ο alpha male, μπούρδες η κρίση του, μπούρδες η ερμηνεία σου για τις Σημαίες.
Και δεν με ενοχλούν τόσο οι μπούρδες αυτές καθαυτές, όσο το φούσκωμά τους για να περιγράψουν ακριβώς αυτά που ΔΕΝ εννοούν.

Ειλικρινά έχεις δίκιο breadfan. Τι πιο λογικό να αισθάνεσαι την ασφάλεια που το 99% προσφέρει; (safety by the numbers).
Ποιός Καραγκιόζης ορθολογιστής θα πήγαινε στην απόλυτη μοναξιά του tiny little 1%; Γιατί; Ούτε ασφάλεια παρέχει ούτε καν μπορεί να τρέφει την ελπίδα να γυρίσει ανάποδα την τοσο συντριπτικά εναντίον του φαινομενική βεβαιότητα.

Μόνο ο Andrameleh ίσως πιαστεί. Γιατί και αυτός είναι με το 1%. Εκείνο που επιβιώνει έναντι του 99% που δεν επιβιώνει. Κι όμως χτυπιέται οτι η Επιβίωση είναι η Αλήθεια, και αν τη διαβάσουμε σωστά και πιστέψουμε στη Φυσική Επιλογή θα μπορούμε να το αναστρέψουμε έστω και αν έχουμε απειροελάχιστες πιθανότητες.

Άβυσσος η ψυχή του ορθολογιστή
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

breadfan έγραψε: Υπάρχει και κάτι άλλο, που αξίζει σχολιασμού. Οι δύο λέξεις που γράφει ο Diabolicus: "Αν γνωρίζω". (στο "όχι ομπρέλα => κρυολόγημα").
Βλέπουμε λοιπόν (ή, αφήνεται σαφώς να εννοηθεί) ότι η ασυνέπεια μπορεί να είναι αποτέλεσμα και της άγνοιας.
Επομένως αν θέλουμε να καταπολεμήσουμε την ασυνέπεια, πρέπει να καταπολεμήσουμε μια απ' τις πιθανές της αιτίες, την άγνοια.
Και ο συνήγορος του διαβόλου ρωτά: Υπάρχει περίπτωση η ασυνέπεια να μην είναι αποτέλεσμα της άγνοιας;
Αν ναι, τότε ο ασυνεπής επιλέγει να είναι ασυνεπής.
Το να μην επιλέγει το βέλτιστο τρόπο επίλυσης του προβλήματος, ενώ τον γνωρίζει, τον κάνει (εκτός από ασυνεπή) και ανήθικο;
Αν όχι, αυτό σημαίνει ότι όποιος γνωρίζει, αποκλείεται να είναι ασυνεπής;
Πήγε να μου ξεφύγει αυτό το κεκαλυμένο καροτάκι του breadfan και είπα να μη το ξεχάσω.
Σε bold λοιπόν αναφέρονται αυτά που θα επιθυμούσε ο breadfan να "εννοούνται". Συνεπή με την ιδεολογία του ορθολογισμού του που του λέει αν φωτίσουμε τα θρησκευτικά φαντάσματα με το ορθολογικό φώς θα φανερωθεί η άγνοια που είναι η πηγη της καταδυνάστευσης μας και των κακών που βιώνουμε και με την κοινή λογική που όλοι έχουμε, λίγη καλή θέληση και πάνω απο όλα ανθρωπιά θα κάνουμε πλέον τον κόσμο καλύτερο. Έτσι ο ασυνεπής χριστιανός θα μάθει και θα γίνει συνεπής. Αλλιώς όλοι θα λένε να ένας ανήθικος.

Σε καμία περίπτωση δεν συνδέω ετσι την ασυνέπεια με την άγνοια. Θα έλεγα οτι δεν υφίσταται καν η τελευταία. Αυτό γιατι δεν προσδιόρισα το τι θα μπεί στον κώδικα της Ηθικης τον οποίο μετα αφου τον πληροφορηθούν όλοι θα αρχίσουμε να τρέχουμε το πρότζεκτ "συνέπεια" και όσοι δεν το πληροφορηθούν ειναι οι αδαείς. Ο τελικός σκόπος καθορίζει τι Ηθική θα αρθρωθεί και η συνέπεια αναλαμβάνει τη "βρώμικη δουλειά" μετά. Όπως στην ζωή, θέτεις σκοπό που κυνηγάς (πρώτα) και σε έλκει, κίνητρο που σε σπρώχνει και κέντρο ελέγχου απο πάνω που λέει οτι πάμε ή δε πάμε καλά.

ΔΕΝ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΧΩΡΙΣΤΟΥΣ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗ "ΣΥΝΕΠΕΙΑ" ΚΑΙ ΤΗΝ "ΗΘΙΚΗ". Εργαλεία είναι αυτά, ο σκοπός είναι το πρόβλημα.

Είπα βάλτε οτι κωδικα θέλει ο καθένας, απο το να βαράω όποιο μαυρο βρίσκω στο δρόμο μου μέχρι να δίνω τουλάχιστο 10 σέντσια σε όποιον μου ζητάει, οτιδήποτε, ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Συνέπεια, είναι λοιπόν να τα τηρεί χωρίς μια εξαίρεση ποτέ και για κανένα λόγο. Αφου γνωρίζει (τον κωδικα που ο ιδιος έθεσε), αφου το οτι τον έθεσε είναι εξ' ορισμου πεπεισμένος οτι ακολουθώντας τον θα φτάσει να γίνει αυτό που θέλει, τοτε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΤΟΤ δικαιολογίας και η παραμικρή παρέκλιση τον κάνει και ασυνεπή και ανήθικο απέναντι στον ίδιο πάντα μιλάω και μόνον.

Πάρτε ενα απλό παράδειγμα τι είναι οι ηθικοί κανόνες.
Ας πούμε οτι απο αυριο θέτεις στον εαυτό σου οτι θα δίνεις παντού και πάντα προτεραιότητα στον πεζό. Οχι σε άλλους οδηγούς, ουτε σε πεζούς που κινούνται στη μέση της Ποσειδώνος. Με άλλα λόγια βάλε το πλαίσιο που θα εξασκείς εσυ την "προτεραιότητα" ακόμα και σε ουρές, οτι θές.

Θες το, για οσο διαρκέσει απο 10 λεπτά που θα αρχίσεις (μετα λες δε γαμιέται) εως το υπόλοιπο της ζωής σου. Κάποια στιγμή θα βρεθείς στο μεταίχμιο του "τι προτεραιότητα και μαλακίες", εως "εχω γίνει πάλι τούρκος αλλά προχώρα", όπου περνώντας θα αρχίζεις να βλέπεις "αστεράκια". Με την προυπόθεση οτι παντου και πάντα θα το τηρείς,ακόμα και με Προεδρικό διάταγμα να ορίζει να πατήσεις τον πεζό, εσυ θα τον αφήσεις και θα πας φυλακη.

Τα μαγικά θα διαμορφώνονται επειδή στην προσπάθεια σου να το τηρείς θα αρχίσεις να σκέφτεσαι διαφορετικά, θα σκέφτεσαι που είναι ο πεζος και αν περιμένει να περάσει η περιμένει το λεωφορείο, ποιος είναι πισω σου μη σταματήσεις απότομα και πέσει πάνω σου και χίλια δυο. Εκείνη την ώρα που αγανακτείς είναι το συνδρομο στέρησης που σου λέει "εκνευρίσου, αγανάκτησε, δωσε μου την πρέζα, δέιξε οτι δεν είσαι κανας μαλάκας." Η αντίσταση είναι η αποτοξίνωση.

Τώρα εσύ νομίζεις οτι απλά "έμαθες να δίνεις προτεραιότητα στους πεζούς". Αμ δε!
Τα ντότς που χρησιμοποιούνται για την "προτεραιότητα" τα ιδια ντοτς χρησιμοποιούνται και για άλλες δουλειές που κάνεις και δε καταλαβαίνεις οτι κάνεις. Πχ με τον καιρό θα διακρίνεις το ανούσιο να διακόπτεις τον άλλον, επειδή μάθαινες να προσέχεις και τον άλλον προσέχεις πλέον και τί λέει, γιατί αφου είναι Αρχή σου πλέον η προτεραιότητα συνηθίζεις και σε άλλες συμπεριφορές που δεν πήγαινε ο νους σου πρίν. Όπως το άγχος μη πιαστείς ή σε πούν μαλάκα φεύγει οταν θα έχει απέναντι του την Αρχή της προτεραιότητας που με όρκο στον εαυτό σου τηρείς παντού και πάντα.

Κατόπιν βλέπεις οτι σου ξεδιαλύνει τη σκέψη οταν αναλύεις το συμφέρον του άλλου που σου μιλάει. Με τη σειρά του γίνεσαι σιγά σιγά και σαν σταθερό σημείο για τους άλλους και αρχίζουν να σε εμπιστεύονται (και να σου τα σπάνε συχνότερα :) ) οι γύρω σου. Με άλλα λόγια ο κόσμος όπως τον βλέπεις γύρω σου αλλάζει. Το αν θα σε αρέσει περισσότερο ή λιγότερο απο πριν είναι άλλο θέμα. Και όλα αυτά με τη φωτιά που άναψες με ΕΝΑ και μονο κωδικα και με μια και μονη εντολή:

Παντού και πάντα να τηρείς αυτόν τον ένα νομο που εσυ έθεσες στον εαυτό σου (όποιος και αν είναι αυτός, αλλά να είσαι συνεπής και να λογοδοτείς μονο σε εσένα στερώντας σου τελείως το άλλοθι του τι κάνουν οι άλλοι.

Αυτο εννοώ συνέπεια, ηθική και σκοπό. Αυτο το Ιψενικό τρίγωνο
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Diabolicus έγραψε: Ειλικρινά έχεις δίκιο breadfan. Τι πιο λογικό να αισθάνεσαι την ασφάλεια που το 99% προσφέρει; (safety by the numbers).
Ποιός Καραγκιόζης ορθολογιστής θα πήγαινε στην απόλυτη μοναξιά του tiny little 1%; Γιατί; Ούτε ασφάλεια παρέχει ούτε καν μπορεί να τρέφει την ελπίδα να γυρίσει ανάποδα την τοσο συντριπτικά εναντίον του φαινομενική βεβαιότητα.

Μόνο ο Andrameleh ίσως πιαστεί. Γιατί και αυτός είναι με το 1%. Εκείνο που επιβιώνει έναντι του 99% που δεν επιβιώνει. Κι όμως χτυπιέται οτι η Επιβίωση είναι η Αλήθεια, και αν τη διαβάσουμε σωστά και πιστέψουμε στη Φυσική Επιλογή θα μπορούμε να το αναστρέψουμε έστω και αν έχουμε απειροελάχιστες πιθανότητες.

Άβυσσος η ψυχή του ορθολογιστή
Χε, χε, καλό.

Μου άρεσε η αναφορά στη θεωρία της εξέλιξης, όπου το 99% των ειδών έχουν οδηγηθεί στην εξαφάνιση. Βέβαια, δεν έχει σχέση με εμάς, γιατί αν εξαφανιστούμε ως είδος θα εξαφανιστούμε όλοι, και όχι το 99%. Επίσης, το 99% μας λέει ότι το θέμα δεν είναι αν θα εξαφανιστούμε, αλλά πότε.

Υπάρχουν πολλές μοναξιές του 1%. Υπάρχει π.χ. η μοναξιά του σχοινοβάτη, και η μοναξιά του κτηνοβάτη. Υπάρχει και η μοναξιά αυτών που πιστεύουν ότι ο Έλληνας στρατιώτης (με μικρό, παρακαλώ) ορκίζεται να κάνει τη δουλειά του τόσο καλά "όσο κάνουν καλά τη δουλειά τους και οι άλλοι και το alpha male." Αυτοί που νομίζουν ότι διαβάζουν πίσω απ' τις γραμμές την Αλήθεια με άλφα κεφαλαίο. Αυτοί που δεν βλέπουν ότι δεν έχει υπάρξει alpha male που να μην έχει πει και κάνει τη μαλακία του (και μέσα βάζω και το Δαρβίνο και τον Αϊνστάιν και τον Αριστοτέλη και τον Πανούση και όποιον θεωρείτε "θεό" τέλος πάντων), ασχέτως προθέσεων.

Είναι άλλο πράγμα τι θέλουμε να λέει ο όρκος και άλλο πράγμα τι όντως λέει, αγαπητέ Διαβολικέ. Μπορούμε να καταλήξουμε ότι η συνεργασία και η εμπιστοσύνη είναι το κλειδί της επιβίωσης (με έψιλον μικρό, γιατί δεν είμαστε παιδιά κανενός θεού), πετώντας αυτόν (και κάθε) όρκο στα σκουπίδια. Μπορούμε να καταλήξουμε στο ίδιο συμπέρασμα σκεπτόμενοι ορθολογιστικά, χωρίς να φουσκώνουμε από περηφάνια που είμαστε οι εκλεκτοί Έλληνες. Και το σημαντικότερο, χωρίς να κουνάμε βρεγμένη σανίδα σε όσους αμφιβάλλουν για την ηθική μας, όπως κάνει το κράτος, η εκκλησία και ο στρατός. (Αν μη τι άλλο, ο φίλος σου ο Καρνεάδης θα είχε σκάσει στα γέλια - αυτή κι αν είναι ειρωνεία).

Ξέρεις (αν δεν ξέρεις μάθε το) ότι δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου, αλλά τα μέσα που χρησιμοποιείς. Από κάθε σκέψη, λόγο και δράση, οποιουδήποτε μεγάλου ή μικρού, κρατάμε την ουσία, και η ουσία είναι το τι μάθαμε. Γράφεις: "Γουστάρω να γίνω φύση, για να μπορώ να φτιάχνω ύλη", και προσφέρεις στο πιάτο το καρότο του άλλου που αμέσως θα σου πετάξει "γουστάρω να γίνω μπριζόλα για να μπορώ να κάνω πρόσθιο". Εσύ που δηλώνεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι να ταΐσεις κανέναν παρά μόνο το "ντοτ", αδειάζεις ένα κάρο καρότα στο τραπέζι σε κάθε ποστ, και εγώ λέω ότι αυτό το άδειασμα είναι το καρότο σου: Το να παγιδεύεις τη συζήτηση πετώντας καρότα, να κατηγορείς όσους τσιμπάνε, και - το χειρότερο - να κάνεις βόλτες γύρω απ' το "ντοτ" (beating around the dot).

Δεν ξέρω γιατί το κάνεις. Ίσως θέλεις να δικαιολογήσεις το nick σου, ίσως για να διασκεδάσεις, ίσως και τα δύο. Όμως δεν γίνεται απ' τη μία να γουστάρεις να έχει ο καθένας ένα και μόνο ηθικό κώδικα, και ταυτόχρονα να συμπεριφέρεσαι λες και απευθύνεσαι σε εκλεκτούς. Ή μάλλον γίνεται, αλλά αν είναι έτσι, καλύτερα να κοιτάς το χορτάρι να μεγαλώνει.

[EDIT] Όσο έγραφα (και λόγω διαλείμματος γιατί έχουμε και οικογένεια), ανέβηκε το παραπάνω ποστ σου. Σαν να βλέπω μια πρόοδο στη συζήτηση, για να δούμε...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

breadfan έγραψε: Μου άρεσε η αναφορά στη θεωρία της εξέλιξης, όπου το 99% των ειδών έχουν οδηγηθεί στην εξαφάνιση. Βέβαια, δεν έχει σχέση με εμάς, γιατί αν εξαφανιστούμε ως είδος θα εξαφανιστούμε όλοι, και όχι το 99%. Επίσης, το 99% μας λέει ότι το θέμα δεν είναι αν θα εξαφανιστούμε, αλλά πότε.
Δεν κατάγραψαμε κατι ντετερμινιστικό πουθενά όπως το δικό σου «οδηγηθεί», το οποίο φέρνει κάτι απο πρόβατα που «οδηγούνται» στο μαντρί. Σε όλα τα γραπτά μας καταγράφουμε, αναφέρουμε, οτι «κατέληξαν να». Έτσι δε μας προκαλεί και απορία όταν σε διαβάζουμε παρακάτω να λές «...αλλά πότε». Προφανώς κατι σου λέει ο ορθολογισμός σου για το τέλος, το οποίο είναι και αναπόδραστο. Εμάς οι αναφορές μας και τα «αμοντάριστα πλάνα», μας λένε για τέλος αλλά χωρίς κατι το προδεδικασμένο. Τόσο η Ευκαιρία οσο και το «δε γαμιέται» είναι εκεί ταυτόχρονα. Τέλος, συμφωνα με τα ευρήματα της θεωρίας της εξέλιξης, μία είναι η πηγή ζωής. Αυτή παρήγαγε 100 κεφάλια απο τα οποία 1 μονο συνεχίζει με Duracell. Μέσα σε αυτά είναι και παλιοί όπως ο κροκόδειλος οσο και νέοι όπως ο άνθρωπος.
breadfan έγραψε:...αυτοί που νομίζουν ότι διαβάζουν πίσω απ' τις γραμμές την Αλήθεια με άλφα κεφαλαίο. Αυτοί που δεν βλέπουν ότι δεν έχει υπάρξει alpha male που να μην έχει πει και κάνει τη μαλακία του...ασχέτως προθέσεων.
(τρείς αρνήσεις σε δυο λέξεις; Ούτε η ΜΙ6 να σε είχε εκπαιδεύσει-σε ανακοίνωση της οποίας είχα δεί κάποτε 6 αρνήσεις σε μια φράση).

Αφου λοιπόν «Αυτοί» δεν βλέπουν το τίποτα (...ΔΕΝ υπάρχει alpha male), τοτε βλέπουν το κάτι, δλδ τουλάχιστο ενα alpha male να έχει κάνει/πεί τουλάχιστον μια μαλακία όπως αναφέρεις. Αφου απο την άλλη ποιός χαρακτηρίζει και τι ως μαλακία ποικίλει, το πρώτο πληθυντικό σου λοιπόν, προσδιορίζει τον καθένα ξεχωριστά που στο στρατό συνάντησε με την υποκειμενικότητα του, την τουλάχιστο μια μαλακία.

Η γενικολογία σου προεκτείνεται αν υπολογίσουμε οτι ο στρατιώτης δε συνομιλεί με τον ΓΕΕΘΑ αλλά με το λοχία και τον υπολοχαγό, που με τη σειρά τους φτάνουν στον ΓΕΕΘΑ, ο οποίος παίρνει εντολές απο τον Commander In Chief. Επομένως είναι σαν να λές οτι ο χωροχρονικός Commander In Chief εχει πει και/η κάνει τουλάχιστο μια μαλακία, που διαπέρασε το δέντρο και έφτασε και στον στρατιώτη (που την «πληρώνει»). Αυτό το stating the obvious είναι γνωστό απο τότε που εφευρέθηκαν οι λάσπες.

Η κατάθεση σου αυτή απο τη μια, οχι μονο δεν αντικρούει «αυτούς που διαβάζουν την Αλήθεια» αλλά και τους επιβεβαιώνει. Γιατί ο λόγος που το αναφέρεις είναι οτι με το τρόπο σου, προβληματολυτικά θέτεις το ερώτημα: «γίνεται και πως να έχουμε Commander In Chief που να μη λέει και να μην κάνει ποτέ μαλακία». Αυτή η σοφία που σου αποκαλύφτηκε μέσω του ορθολογισμού είναι γνωστή ακόμα και σε εποχές που το 99% πίστευαν στην Ιδέα (που εκπροσωπείται απο τον φύλαρχο μέχρι και την «Πατρίδα»και τους θεσμούς της σήμερα) και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που μέσω trial and error κατέγραφαν την εμπειρία τους ουτως ωστε να εμπλουτιστεί και να γίνει γνωστή και στον τελευταίο (τους σημερινούς ελληνο σκεπτόμενους δλδ) που θα μπορεί να κάνει κατι (αν μπορέσει) να τη διορθώσει άπαξ δια παντώς.

Η εμπειρία καταγραφόταν με τη μορφή ουδέτερων, άχρωμων, άοσμων, άγευστων ντοτς όπου η καθε γενιά προσέθετε διαφορετικό νόημα πάνω σε αυτά τα ντοτς για να κάνει λάθος και με τη σειρά της να συμπληρώσει στη Γνώση για τον τελευταίο, του τι θα μπορεί να κάνει με τη συσσωρευμένη γνώση και με την «αποκωδικοποίηση» της λύσης για να το λύσει, ΑΝ γουστάρει να το κάνει.

Ετσι λοιπόν αν δε διαβαστεί απο μόνο του το ξεντοτάρισμα του Εθνικού μας Ύμνου, αλλά σε συνάφεια με όλα τα γραπτά που οδήγησαν και σε αυτό μας λέει:
«Κύριοι εσείς που θα καταλήξετε να διαβάζετε τούτο το μήνυμα να έχετε υπο οψιν οτι έτσι όλοι εμεις πριν απο εσάς εντοπίσαμε το μοναδικό τρόπο να μπορέσουμε να αγγίξουμε την Ιδεα. Εσείς με τη γνώση που συσωρέυσατε όλο αυτον τον καιρό βρείτε τον τρόπο να υλοποιήσετε τούτο. Να ταυτίσετε δλδ την επιθυμία όλων εμάς πριν που δε μπορούσαμε με την πραγματικότητα σας υμών που θα μπορείτε. Αρκεί να ξεκαθαρίσετε πρώτα και το αν γουστάρετε.»

Απο το «...αλλά πότε» και την προσπάθεια ερμηνείας για το αν ο Εθνικός Υμνος ή /και ο Όρκος, ή/και το Πιστεύω κλπ, αναφέρεται σε πρόβατα η Μεγα Αλέξανδρους, μαλάκες ή θεούς, Χριστούς ή Αντίχριστους, επιβεβαιώνεται στα μάτια μου τουλάχιστον οτι κουλτουριάζουμε για το ΑΝ υπάρχει λύση στο πρόβλημα και οχι για το ΠΩΣ θα το λύσουμε. Δλδ κοσκινίζουμε γιατί ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ να ζυμώσουμε. Οτι η συσσωρευμένη γνώση που κατέληξε στον ορθολογισμό αποφαίνεται στο ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ, αστο καλύτερα, είναι ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ να θεωρείς άστο καλύτερα δε γίνεται.
Αυτο επιβεβαιώνεται απο τις αντιδράσεις όλων των συνομιλητών μου που «τους παγιδεύω και τσιμπάνε, για να τους κατηγορήσω μετα και να κάνω χαβαλέ δικαιολογώντας το nick μου» όπως μου προσάπτεις.

Οταν λέμε ολο αυτο τον καιρό οτι διαβάζουμε να μας λενε αυτοι που ξέρανε –αλλά δεν μπορούσαν-για το οτι γίνεται (η υλοποίηση της Αρχικής Ιδέας δλδ να φτιάχνουμε ύλη) καθώς και υπο ποιές προϋποθέσεις, οι Λοξίες, Μελάνες, Γιατροί κλπ προσπαθούν να μας πείσουν οτι επιστημονικά αποδεικνύεται οτι δε γίνεται και επικεντρώνουν εκει την προσοχή τους. Παρ’ολο που συνεχώς αντιπροτείνουμε οτι δεν φαίνεται οτι είναι εύκολο-το αντίθετο μάλιστα-αλλά αντι να συγκεντρωθούμε στο ΑΝ ας συγκεντρωθούμε στο ΠΩΣ γιατί υπάρχει και αυτό άσχετα αν είναι ενα σκέτο ντοτ που ισως δε φαινεται.

Η προσωπική μου πίστη αντικατοπτρίζεται στην ειλικρινή (στα μάτια μου τουλάχιστο) πρόθεση μου να απαντώ με σάρκα και κόκκαλα σε όλα τα σχόλια των συναδέλφων δείχνοντας με τον έντεχνο ή άτεχνο-αφασικό τρόπο μου, το οτι μπορούμε, τονίζοντας ταυτόχρονα και ΠΑΝΤΑ οτι είναι πρωτίστως θέμα ΓΟΥΣΤΟΥ, προσωπικού και συλλογικού (ελληνικού), που σημαίνει οτι ακόμα και αν αντιδράσουμε στο τέλος με το «δε γαμιέται», θα απαντήσω Ας γίνει το Θέλημα Του.

Οι περισσότεροι βλέπουν τον «Έλληνα και Αντι-Έλληνα» σε αυτά, εμείς βλέπουμε το nothing personal just business, οτι its a dirty job but somebody's got to do it (για τους ελληνοσκεπτόμενους δλδ) για όλους τους χωροχρονικούς ανθρώπους. Αν καποιοι θελουν να δουν το εθνικιστικό φουσκωμα ή το «απαξιωτικό», καλως, ΑΡΚΕΙ να βοηθήσουν να λύσουμε το πρόβλημα.

Και για τελευταία φορά. Η πρόθεση μου- που ειλικρινά λυπάμαι που δεν σου αναγνωρίζω οτι την καταλαβαίνεις- είναι να θέσω το «ρε σείς Ευκαιρία βλέπω να την αρπάξουμε λύνοντας την, ή να συνεχίσουμε για μπάφους προ και πιτσα;» ούτε την έλυσα απο τη μια αλλά ουτε βεβαιώθηκα οτι δεν είναι.
Και ΟΛΟΙ μου εκλογικεύετε το τελευταίο. ΟΚ, no problem είμαι ηδη προετοιμασμένος –όπως και εσείς ξεχωριστά-για τον τελευταίο μου μπάφο, το τελευταίο μου προ και το τελευταίο κομμάτι μου πίτσα πριν παω μαζι με όλους μας όπου είναι να πάμε τελος πάντων.

Αυτό φαίνεται και απο άλλη μεριά. Όλοι δηλώνουμε οτι θέλουμε να κάνουμε τον κόσμο καλύτερο (ο σκοπός), αλλά όλοι ασχολούμαστε με την "Ηθική" και τι να περιέχει. Αλλά αυτό χωρίς να προσδιορίσουμε πρακτικά τι σημαίνει «καλύτερος κόσμος» πρώτα. Αυτό πάλι πρακτικά σημαίνει οτι αν συλλάβουμε την "Ηθική" τοτε θα μας αποκαλυφθεί και τι θα είναι ο «καλύτερος κόσμος». Αφέλεια του κερατά δλδ, γιατί επειδή πρωτα βρίσκουμε το στόχο και μετα του πως θα τον φτάσουμε και τι κανόνες θα τηρούμε για να τον φτάσουμε, με το να δουλεύουμε πρωτα στους κανόνες σημαίνει οτι καποιανού ο σκοπός θα εκπληρωθεί «με τη βοηθεια όλων» δλδ θα νομίζουμε οτι κυνηγάμε το σκοπό όλων ενω στην ουσία κυνηγάμε το σκοπό του μερικού (έτσι θα επιβεβαιώνουμε το ιστορικά αληθές οτι δλδ οτι ευνοούν τους ιδιοτελείς τα προπαγανδίζουν οι αφελείς-μμμ! σαν συμπεριφορά πρόβατου μου θυμίζει Breadfan, εσένα;).

Ετσι όταν εμφανίζουμε το όλοι για έναν και ένας για όλους και οτι αυτό πρακτικά σημαίνει οτι πρέπει να βρούμε πως να φτιάχνουμε ύλη, διαφορετικά το παραπάνω δεν έχει βάση και οτι αυτό συνεπάγεται Μια και Μόνη Ηθική- το να θέλω δλδ το τέλειο παντού και πάντα για τον άλλον και το όλον- , μας διαβάζουν σαν «τι θέλει να πεί ο ποιητής», μη αναρωτόμενοι τι θέλει να πεί ο δικός τους ποιητής πρώτα. Και έτσι οχι μονο διαιωνίζουμε αυτο που προγραμματικά θέλουμε να καταργήσουμε αλλά με μεγαλύτερη «ορθολογική» πεποίθηση επιμένουμε στη σοφία του, για να το κυνηγήσουμε. Ας λάβουμε "ορθολογιστικά" υπ’όψιν οτι πριν, τον καλύτερο κόσμο τον επιδιώκαμε με μπαρούτι, σήμερα έχουμε πυρηνικά.

Ας το ξανατονίσουμε για άλλη μια φορά.
Όποιος θέλει τον καλύτερο κόσμο οφείλει να παραδεχτεί οτι αυτός θα είναι καλύτερος για ΟΛΟΥΣ οχι μερικους ούτε για τους περισσότερους. ΟΛΟΥΣ. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να εξαλειφθεί εστω και με 1% πιθανότητα επιτυχίας η υποκειμενικότητα και να αντικατασταθεί απο την αντικειμενικότητα. Για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει ο καθένας να μη βλεπει το μερικό (που βλέπει μεσω της ιδέας για τον εαυτό του) αλλά το όλον. Για να αδειάσει το «εγω» πρέπει να ακολουθηθεί μια χημική εγκεφαλική διαδικασία που λέγεται αποτοξίνωση. Αυτη επιτυγχάνεται με την εξομολόγηση (σε οποιονδήποτε απο παπά ή νονο, ή καθρέπτη ή περιπτερά ή οτιδήποτε) που θα επιφέρει, ρίγη, κλάματα και οτιδήποτε άλλο καθώς στερεί συγκεκριμένο μοριακό ταισμα με πρωτείνες.

Οταν αποκατασταθεί η εγκεφαλική χημική ισορροπία σε όλους, (που όπως στο cockpit θα δείχνει την εύθεία παράλληλα με το έδαφος και που θα προσγειωθεί το σκάφος όταν δλδ θα ταυτιστούν οι γραμμές ) θα μπορεί τοτε ο καθένας να βλέπει το ΟΛΟΝ με το να συμβάλει καταθέτοντας το «μερικό του» απο την εμπειρία του στο μεγαλό ρεφενέ, που οσο θα αποκαλύπτεται τότε θα μπορούμε να το βλέπουμε όλοι απο τα μερικά των όλων δλδ.

Αν δεν τα κάνουμε (ή αν δε βρούμε άλλο τρόπο να τα κάνουμε) τότε αν ζούμε τη στιγμή που θα έρχεται το «πότε» του Breadfan, τοτε θα κάνουμε ολοι το σταυρό μας και θα πούμε είτε ο Θεός είναι μεγάλος είτε το ας γίνει το θέλημα του. Και όλα αυτά άσχετα αν γνωρίζαμε οτι μπορούσαμε να κάνουμε κατι απο πριν εστω και το απειροελάχιστο. Αλλά βέβαια τέτοια ωρα τέτοια λόγια και τρώγωντας και τη τελευταία μπουκιά πίτσας θα είμαστε και οι τελευταίοι που θα γελάσουμε συνειδητοποιώντας οτι τα πάντα ήταν μπροστά στην άκρη της μύτης μας όλο αυτο τον καιρό απο τότε που το νερό συνάντησε το χώμα και έγινε λάσπη.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Diabolicus έγραψε: Ας το ξανατονίσουμε για άλλη μια φορά.
Όποιος θέλει τον καλύτερο κόσμο οφείλει να παραδεχτεί οτι αυτός θα είναι καλύτερος για ΟΛΟΥΣ οχι μερικους ούτε για τους περισσότερους. ΟΛΟΥΣ. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να εξαλειφθεί εστω και με 1% πιθανότητα επιτυχίας η υποκειμενικότητα και να αντικατασταθεί απο την αντικειμενικότητα. Για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει ο καθένας να μη βλεπει το μερικό (που βλέπει μεσω της ιδέας για τον εαυτό του) αλλά το όλον. Για να αδειάσει το «εγω» πρέπει να ακολουθηθεί μια χημική εγκεφαλική διαδικασία που λέγεται αποτοξίνωση. Αυτη επιτυγχάνεται με την εξομολόγηση (σε οποιονδήποτε απο παπά ή νονο, ή καθρέπτη ή περιπτερά ή οτιδήποτε) που θα επιφέρει, ρίγη, κλάματα και οτιδήποτε άλλο καθώς στερεί συγκεκριμένο μοριακό ταισμα με πρωτείνες.
Και για όσους δεν κατάλαβανε "το κρυφό" νόημα αυτού, να επεξηγήσουμε οτι εκει εντοπίζεται και η διαφορά των επιβιωθέντων απο των μη επιβιωθέντων έμβιων όντων.

Οτι δλδ μπορούν και να ΚΛΑΙΝΕ και να έρχονται έτσι στα "ισα τους" καθαρίζοντας τον προσανατολισμό τους αλλά και ταυτόχρονα να μπορουν και να επιλέγουν και το άν θέλουν
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Απάντηση