Fuck me in the ass because I love Jesus- φοβερό τραγουδάκι

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Θες να πεις Θεόφιλε ότι η θρησκεία δεν έχει παίξει αρνητικό ρόλο στην αποδοχή του σεξ ως κάτι φυσικού και άρα οι θρήσκοι, και δη οι σκληροπυρηνικοί είναι εντάξει με τα κορμιά τους και τις επιθυμίες τους?


Έχει παίξει και αρνητικό και θετικό, αρνητικό γιατί έχει περάσει τη ντροπή για το σώμα και το σέξ, και σε ακραίες περιπτώσεις στέλνει νέους να καλογερέψουν,και θετικό γιατί έχει βάλει όρια στον αχαλιναγώγητο έρωτα που οδηγεί στην πολυγαμία με ότι αυτό συνεπάγεται για έναν άνθρωπο, λάθος πρότυπο για οικογένεια, έλλειψη προφύλαξης από μεταδιδόμενα σεξουαλικά νοσήματα, αποβολές από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, απιστία στον ερωτικό σύντροφο, κ.τ.λ.
Παρά φύσιν είστε εσείς κύριε Θεόφιλε, γιατί κανένας δε μισεί τη φύση περισσότερο από αυτόν που προσπαθεί να την αρνηθεί για να κερδίσει τον παράδεισο μέσω μίας ηθικής για κλωτσές.
δέν έχω κανένα πρόβλημα για τις ερωτικές επιθυμίες των άλλων, και δεν με ενδιαφέρει ο τρόπος που τις εφαρμόζουν απλώς αναφέρω τι μπορεί να πάθει κανείς αν δεν προσέχει όταν το κάνει με λάθος και μη φυσιολογικό τρόπο. ο παράδεισος του Ιησού έχει αποδεχθεί πόρνες εγώ γιατί να είμαι ενάντια όταν μετανοούν για αυτό που έκαναν στον εαυτό τους; επομένως ο παράδεισος κερδίζεται με το πνεύμα και όχι με το σώμα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

EvanT έγραψε:Παιδιά, για να μη σχολιάζουμε στον αέρα, το τραγούδι δεν είναι σάτιρα εκ του μηδενός για να κοροϊδέψει τους θρήσκους, ούτε στοχεύει κάποια θρησκεία γενικά. Σατυρίζει το πολύ πραγματικό φαινόμενο οι κοπέλες από θρησκόληπτες οικογένειες (ειδικά στις Νότιες Πολιτείες των ΗΠΑ) να στρέφονται στο πρωκτικό σεξ για να διατηρήσουν την παρθενία τους, αλλά να έχουν και φυσική σεξουαλική ζωή.
δεν νομίζω όμως να βάζουν και σεντόνι σαν τους τσιγγάνους και τους μουσουλμάνους την πρώτη νύχτα του γάμου τους για να δούν άν έτρεξε αίμα από τον υμένα της κόρης;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλε, αυτό με το σεντόνι, εγώ για ελληνικά χωριά το ξέρω ότι το έκαναν/κάνουν.
μου είναι αηδιαστικό αυτό το γλοιώδες ύφος «εμείς είμαστε καλύτεροι». Έχεις κολλήσει με τη χριστιανική ηθική και προσπαθείς να την βγάλεις με το ζόρι ανώτερη. Δεν είναι, και ξεκόλλα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Για να μην πουμε για τους γυναικολογους που ακομα τους ζητανε παρθενοραφες.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πόση (σεξουαλική) καταπίεση (θεέ μου)!
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Θεόφιλε, αυτό με το σεντόνι, εγώ για ελληνικά χωριά το ξέρω ότι το έκαναν/κάνουν.
μου είναι αηδιαστικό αυτό το γλοιώδες ύφος «εμείς είμαστε καλύτεροι». Έχεις κολλήσει με τη χριστιανική ηθική και προσπαθείς να την βγάλεις με το ζόρι ανώτερη. Δεν είναι, και ξεκόλλα.
Aυτά παλιά μπορεί να γινόντουσαν και στα χωριά αλλά σήμερα έχει σχεδόν εκλείψει ποτέ δεν ζήτησε κανένας παπάς ποτέ να του αποδείξουν οι νέες την παρθενιά τους απλά συμβούλευε εγκράτεια.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγκράτεια; Γιατί, αλήθεια; Το πολύ σεξ πειράζει; Για τη μαλακία κάτι ψεύδιζαν κάποτε, αλλά ούτε καν αυτό ήταν αλήθεια.

Γενικά, δεν είναι δύσκολο για οποιονδήποτε να το συνειδητοποιήσει: Οτιδήποτε απολαμβάνουμε, για τις περισσότερες (όλες, δε, τις μονοθεϊστικές) θρησκείες είναι απαγορευμένο. Για κάποια, δε, εξίσου παράλογη κι ακατανόητη αιτία το να περιορίζεις τις όποιες ορέξεις της φύσης σου επιβραβεύεται και θεωρείται πνευματική ανάταση και δε συμμαζεύεται. Νηστείες, αποχές, στερήσεις, αυτοτιμωρίες, ενοχές (εμφυτεμένες κι αστήρικτες, εννοείται). Πραγματικός επίγειος παράδεισος σε λέω. Ψύχωση.

(Πάντα, ρε πούστη, σε παρόμοια επιχειρήματα, μου 'ρχεται στο μυαλό το καταπληκτικό λογύδριο του Πατσίνο στο "δικηγόρο του διαβόλου". Απλά άπαιχτο.)

[youtube]RGR4SFOimlk[/youtube]
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Εγκράτεια; Γιατί, αλήθεια; Το πολύ σεξ πειράζει; Για τη μαλακία κάτι ψεύδιζαν κάποτε, αλλά ούτε καν αυτό ήταν αλήθεια.
Αν αφορά ένα ζευγάρι νέων που έχει την ορμή της νιότης όχι, η ερωτική ένωση δύο ανθρώπων είναι ευλογία Θεού ακόμη και πρίν τον γάμο αλλά με κατάληξη σε αυτόν. ο αυνανισμός είναι κατακριτέος όταν σαν ερωτική επιθυμία δεν πραγματοποιείται και συνεχίζεται με την φανταστική ερωτική συνένωση και όχι με την εκπλήρωση της ερωτικής επιθυμίας στην πράξη με το ταίρι που φαντάζεται, εξάλλου για αυτό και η μαλακία σημαίνει τον άνθρωπο τον μαλθακό που βολεύεται με πράξεις που θα έκανε και όχι με πράξεις που θα έπρεπε να κάνει..
Γενικά, δεν είναι δύσκολο για οποιονδήποτε να το συνειδητοποιήσει: Οτιδήποτε απολαμβάνουμε, για τις περισσότερες (όλες, δε, τις μονοθεϊστικές) θρησκείες είναι απαγορευμένο. Για κάποια, δε, εξίσου παράλογη κι ακατανόητη αιτία το να περιορίζεις τις όποιες ορέξεις της φύσης σου επιβραβεύεται και θεωρείται πνευματική ανάταση και δε συμμαζεύεται. Νηστείες, αποχές, στερήσεις, αυτοτιμωρίες, ενοχές (εμφυτεμένες κι αστήρικτες, εννοείται). Πραγματικός επίγειος παράδεισος σε λέω. Ψύχωση.
ο έρωτας και η τροφή είναι πιο νόστιμα όταν τα στερείσαι λιγάκι, αντίθετα αν έχεις κορεσθεί σεξουαλικά τότε έρχεται η αποξένωση από τον σύντροφο σου και η απιστία, έτσι και με την τροφή αν έχεις βάλει περισσότερο βάρος από όσο πρέπει τότε αρχίζουν τα προβλήματα υγείας, οι αρχαίοι έλεγαν νούς υγιής εν σώματι υγιές για να γίνει όμως αυτό πρέπει να γυμνάσεις πρώτα το πνεύμα σου με εγκράτεια και προσευχή και μετά το σώμα σου.
όσο για την ψύχωση κάτσε και σκέψου το σε βάθος τί είναι ψύχωση, η διατήρηση μόνιμου ερωτικού συντρόφου, και η διατήρηση του κανονικού βάρους μέσα από την εγκράτεια; ή ακόλαστη ζωή με πολλούς ερωτικούς συντρόφους και κατανάλωση τροφών που σου δίνουν ευχαρίστηση και μπόλικα κιλά, αλλά καταστρέφουν το πνεύμα σου και τον εαυτό σου;
η χριστιανική ζωή είναι το καλύτερο παράδειγμα για σεξουαλική και διατροφική παιδεία, ήταν η παράδοση που χάνεται από τον αλόγιστο και σύγχρονο τρόπο ζωής, και είναι ο μόνος δρόμος για να ξαναβρούμε τις αξίες που χάνονται σαν τους πάγους την ανταρκτικής.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:... είναι ο μόνος δρόμος...
Σοβαρά; Άλλοι δηλαδή με απλή λογική δεν τα σκέφτονται αυτά, ε; Μόνο ο Χριστούλης ήταν τόσο πανέξυπνος που τα σκέφτηκε και μας τα δίδαξε.

Για μένα μάλλον πολλοί έχουν μπερδέψει τη λέξη εγκράτεια. Για μένα είναι να καταπνίγεις το ένστικτο ή τη φυσική σου ορμή και τάση, όταν αυτή σε καλεί να κάνεις κάτι ανήθικο, κάτι που θα βλάψει κάποιον άλλον. Όπως π.χ. όταν βλέπεις κάνα πανέμορφο γλυκύτατο 15χρονο κορίτσι, πλήρως ανεπτυγμένο, εν γνώσει σου μάλιστα ότι στην εποχή μας, και όχι μόνο, είναι πολύ πιθανό να έχει ήδη ενεργή σεξουαλική ζωή, και παρ' όλ' αυτά να υπαγορεύεις στον εαυτό σου να το βλέπει -και μόνο- ως κόρη σου. Ή να έχεις έτοιμο το έδαφος για ένα one night stand αλλά, ελλείψει προφυλακτικού, να πρυτανεύει η λογική σου και να το προσπερνάς. Να επιβάλεις την ορθή σου κρίση και να την καθιστάς κυρίαρχη των (φυσιολογικών σου, κατά τ' άλλα) ενστίκτων. Να καταλαβαίνεις και να οριοθετείς, βάσει χιλίων δύο παραγόντων και συνθηκών, πότε επιτρέπεις στον εαυτό σου να κάνει τι, πόσο και για πόσο. Και όχι ως αποτέλεσμα σεβασμού ή φόβου της κείμενης νομοθεσίας. Να ζυγίζεις τις πιθανές συνέπειες και ν' αποφασίζεις με γνώμονα αυτές, βραχυπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, όχι να πας και να κλείνεσαι σ' ένα κελί κάπου, στερώντας από τον εαυτό σου κάθε ανθρώπινη απόλαυση, θεωρώντας ότι αυτό σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ! Δικαίωμά σου, μεν, κι επιλογή σου, αλλά μην περιμένεις να το εξυψώσω, ούτε καν να το σεβαστώ. Ίσα ίσα που θα λυπηθώ για σένα ή θα σκεφτώ ότι κάποια βίδα θα σου 'χει στρίψει.

Και φυσικά εξυπακούεται ότι σ' όλ' αυτά δεν χωράει πουθενά κανένας θεός. Κοινή λογική είναι, όπως πάντα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:ο έρωτας και η τροφή είναι πιο νόστιμα όταν τα στερείσαι λιγάκι, αντίθετα αν έχεις κορεσθεί σεξουαλικά τότε έρχεται η αποξένωση από τον σύντροφο σου και η απιστία,
Αυτό, αν υποθέσουμε ότι ισχύει, δεν θα πρέπει να διδάσκεται και να αφήνεται στην κρίση των ενδιαφερόμενων το τι θα πράξουν τελικά και πώς θα το πράξουν; Το να επιβάλλεται με απαγόρευση δεν είναι καταπίεση και ψυχαναγκασμός;
Off Topic
Spoiler: Εμφάνιση
Ειρήσθω εν παρόδω, εγώ που δεν στερούμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο, εξακολουθώ να τα απολαμβάνω και τα δύο μετά από 46 χρόνια ζωής και 20 χρόνια κοινής ζωής με τον σύντροφό μου. Η αποξένωση δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την "πλήξη" στο σεξ. Για μας λειτουργεί τελείως αντίστροφα: όσο καλύτερα γνωριζόμαστε, τόσο καλύτερα ταιριάζουμε σεξουαλικά, και ειλικρινά δεν μου κάνει καμία αίσθηση η σκέψη να πάω με άλλον μήπως είναι "καλύτερος" - τι καλύτερος; Μέχρι να μάθει τα χούγια μου κι εγώ τα δικά του, μέχρι να χαλαρώσουμε αρκετά και να εμπιστευτούμε ο ένας τον άλλον, θα βγάλουμε άσπρες τρίχες. Η αποξένωση στα ζευγάρια νομίζω πως οφείλεται συνήθως σε άλλα αίτια, και η σεξουαλική απομάκρυνση είναι το σύμπτωμα και όχι η αιτία.

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι σε αυτό, μπορεί τα παραπάνω να μην ισχύουν για όλους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συμφωνήσω απόλυτα, μελάνη, με την τελειότητα του σεξ όταν γνωρίζεις τον άλλον πάρα πολύ καλά κι έχεις εντρυφήσει στο πώς να του προσφέρεις τη μέγιστη δυνατή ικανοποίηση ανάλογα με τα γούστα του, όπως φυσικά κι ο άλλος με τα δικά σου.

Θυμάμαι τώρα τον Μπίλι Κρίσταλ και τον Ντενίρο στο "ανάλυσέ το", όταν ρωτούσε ο πρώτος τον δεύτερο γιατί αυτά που απολαμβάνει από τις πόρνες δεν τα κάνει με τη γυναίκα του, για να πάρει την αποστομωτική απάντηση: "Τρελός είσαι; Πώς να τα κάνω; Αυτή φιλάει τα παιδιά μου για καληνύχτα." :lol: :lol: :lol:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Υπό του ήχου της φωνής του Αλ

πολύ θα ήθελα να γαμάω αυτό το μουνί που τραγούδα, από τον κώλο και να μου τραγουδά μόνο για μένα το παραπάνω τραγούδι, όχι γιατί δεν θέλω να την παντρευτώ, αλλά γιατί βαρέθηκα την μαλακία.

Αν έχει καθαρίσει και το άντερο της τότε πίπα κώλο ρε φίλε πίπα κώλο, το καλυτερότερο.

Τα παραπάνω ποιητική αδεία! :dance:

Μας έχεις σοδομίσει μαυτό το δικηγόρο ρε φίλε. :evil:

Θεόφιλε μπορεί να συμφωνώ σε αρκετά απαυτα που λες, αλλά δεν χρειάζομαι την οδηγία εκ των άνωθεν!

Το αποκορύφωμα

Look but no touch
touch... but not taste
taaaste..... but not swallow :lol:

ΆΠΑΙΧΤΟ!


Αν ΕΣΎ είσαι ευτυχής όπως λες ότι είσαι δεν μπορείς να το επιβάλεις στους άλλους όπως πχ όλοι αυτοί οι θρησκόληπτοι βάζουν μπροστά τον χριστακη και αφαιρούν την κρίση από το μυαλό των πιστών, κρίση που είναι έμφυτη για τις περισσότερες εκδηλώσεις ανθρώπινης δραστηριότητας.

Κρίση που την έχουν όλοι οι οργανισμοί στην φύση και χωρίς αυτήν είμαστε σεξογήινοι!

Έτσι μας καταντά η μαλακία της θρησκείας, ίσως είναι η μόνη μαλακία χωρίς ευχαρίστηση. :lol:

Και μας κάνει και μαλθακούς. Ακούς εκεί μαλθακούς : brrr :

Η ανωμαλία στην σεξουαλική συμπεριφορά των ζωών- ανθρώπων φίλε μου, είναι δημιούργημα των θρησκειών.

Δεν υπάρχει τίποτα ανώμαλο αν δεν καταπιέζει και βιάζει σεξουαλικά.
Η ίδια η βία είναι ανώμαλη με μερικές εξαιρέσεις βέβαια σύμφωνα με τον κανόνα.

Τι έχει να παραθέσει οποιαδήποτε θρησκεία στο παρακάτω?

Πολύ απλά ο Επίκουρος έλεγε, κάνε ότι σε ευχαριστεί και δεν θα σου δημιουργεί ταραχή.

Πολύ απλά

'' Ευτυχία είναι η απουσία άλγους ''
Spoiler: Εμφάνιση
κρίση που είναι έμφυτη για τις περισσότερες εκδηλώσεις ανθρώπινης δραστηριότητας .
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:... είναι ο μόνος δρόμος...
Σοβαρά; Άλλοι δηλαδή με απλή λογική δεν τα σκέφτονται αυτά, ε; Μόνο ο Χριστούλης ήταν τόσο πανέξυπνος που τα σκέφτηκε και μας τα δίδαξε.
Μάλλον ήταν ο τρόπος της ζωής του παρά η σκέψη του, και άλλοι τα σκέφτηκαν αλλά σε αυτόν αποδίδονται κατά κύριο λόγο.
Για μένα μάλλον πολλοί έχουν μπερδέψει τη λέξη εγκράτεια. Για μένα είναι να καταπνίγεις το ένστικτο ή τη φυσική σου ορμή και τάση, όταν αυτή σε καλεί να κάνεις κάτι ανήθικο, κάτι που θα βλάψει κάποιον άλλον. Όπως π.χ. όταν βλέπεις κάνα πανέμορφο γλυκύτατο 15χρονο κορίτσι, πλήρως ανεπτυγμένο, εν γνώσει σου μάλιστα ότι στην εποχή μας, και όχι μόνο, είναι πολύ πιθανό να έχει ήδη ενεργή σεξουαλική ζωή, και παρ' όλ' αυτά να υπαγορεύεις στον εαυτό σου να το βλέπει -και μόνο- ως κόρη σου. Ή να έχεις έτοιμο το έδαφος για ένα one night stand αλλά, ελλείψει προφυλακτικού, να πρυτανεύει η λογική σου και να το προσπερνάς. Να επιβάλεις την ορθή σου κρίση και να την καθιστάς κυρίαρχη των (φυσιολογικών σου, κατά τ' άλλα) ενστίκτων. Να καταλαβαίνεις και να οριοθετείς, βάσει χιλίων δύο παραγόντων και συνθηκών, πότε επιτρέπεις στον εαυτό σου να κάνει τι, πόσο και για πόσο. Και όχι ως αποτέλεσμα σεβασμού ή φόβου της κείμενης νομοθεσίας. Να ζυγίζεις τις πιθανές συνέπειες και ν' αποφασίζεις με γνώμονα αυτές, βραχυπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες.
θρησκεία, ηθική, φρόυντ,νομοθεσία, συνείδηση, ασυνειδησία, από όλα αυτά διαλέγει και παίρνει κανείς
όταν αντιμετωπίζει μια τέτοια περίπτωση. αν πιστεύει στον φρόυντ τότε ίσως δικαιολογηθεί με το ασυνείδητο που έγινε ασυνειδησία, αν πιστεύει στην νομοθεσία τότε ίοσως σκεφθεί πώς μπορεί και να την γλυτώσει αν πιστεύει πραγματικά στον ΘΕΌ τότε το ασυνείδητο θα γίνει απωθημένο και ήσυχη συνείδηση κάτι που μπορεί να σου δώσει μόνον η θρησκεία στερώντας
τις άνομες απολαύσεις. όμως για σκέψου το καλό που θα προξενήσει το δήθεν απωθημένο που εγώ το λέω πειρασμό.
Πάντως, σε κάθε περίπτωση, όχι να πας και να κλείνεσαι σ' ένα κελί κάπου, στερώντας από τον εαυτό σου κάθε ανθρώπινη απόλαυση, θεωρώντας ότι αυτό σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ! Δικαίωμά σου, μεν, κι επιλογή σου, αλλά μην περιμένεις να το εξυψώσω, ούτε καν να το σεβαστώ. Ίσα ίσα που θα λυπηθώ για σένα ή θα σκεφτώ ότι κάποια βίδα θα σου 'χει στρίψει.
γενικά είμαι κατά των κελιών, αλλά ο κάθε άνθρωπος θέλοντας και μη, χτίζει το κελί του που είτε τον καταδικάζει είτε τον εξαγνίζει από τους πειρασμούς.
Και φυσικά εξυπακούεται ότι σ' όλ' αυτά δεν χωράει πουθενά κανένας θεός. Κοινή λογική είναι, όπως πάντα.
ο Θεός χωρά παντού, γιατί είναι η σύνθεση στο ερώτημα που αναρωτιέται ο άνθρωπος για αυτόν και τον κόσμο. δηλαδή αν είναι προιόν τύχης, η αναγκαιότητας.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:...
ΕΙΔΑΤΕ ΑΘΕΟΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΑΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 26 Ιαν 2013 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αφαίρεση κειμένου quote.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ!


:lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ!


:lol:

Και για να γινω πιο συγκεκριμενος.

Δεν επιτρεπεις να σου γαμαω την κορη σου
δεν επιτρεπεις να τον παιζω
και
Επιτρεπεις να σου την πηδαω απο πισω!

Το λεν και οι γραφες καπου, θα το βρουν τα τζιμανια εδω μεσα αν χρειαστει!

Τα πιο πανω μην τα παρεις προσωπικα, ποιητικη αδεια που λενε.


Τι υποκρισια θεε μου!

:lol: :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:....
Δεν έχω κόρη, αλλά αν είχα θα ανησυχούσα περισσότερο για την δική σου.
και μην βάζεις τους άλλους να ψάξουν τις γραφές για καλύψουν τις δικές σου τις θεωρίες ,ψάξε μόνος σου. που ξέρεις μπορεί και να σε ωφελήσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 26 Ιαν 2013 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αφαίρεση κειμένου quote.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Θεόφιλε η πραγματικά δεν καταλαβαίνεις ή μας δουλεύεις, όχι μόνο εμάς αλλά και γενικά!

Στο τραγούδι μιλά καθαρά για το πήδημα απο πίσω και φυσικά ειρωνεύεται την θρησκεία που δεν της επιτρέπει να γαμηθεί από μπροστά αλλά της επιτρέπει την πίσω πόρτα, αφού δεν την εξετάζει ( με σεντόνια και λοιπά ).

Δεν μίλησα για την κόρη σου και το διευκρίνισα!
Ξέρεις τι πάναπει ποιητική αδεία?

Εσύ και άλλος ένας μου μίλησαν για την κόρη μου :lol: που το ξέρετε ότι έχω κόρη : brrr :


Ποιες θεωρίες?

Σου μιλώ για την κρίση που έχει ο καθένας από μας, αν κάτι είναι καλό ή κακό για τον εαυτό του!
Και για την ευθύνη που συνεπάγεται όταν κάνει μια πράξη, είτε είναι καλή ή κακή!

Και που η θρησκεία τον ευνουχίζει με την απώλεια της ( της κρίσης ) , όταν του λέει και τον ερμηνεύει τι να κάνει και πως να το κάνει.

Πάντα αυτές οι μαλακίες έχουν αντίθετα αποτελέσματα, το έχουμε δει το έργο πολλές φορές, τόσοι και τόσοι πόλεμοι έχουν γίνει στο όνομα ενός δόγματος και εναντίον ενός άλλου.

Σύνελθε διάβασε λίγο τον Επίκουρο, δεν θέλω να αφορίζω, με φέρνεις όμως σε δύσκολη θέση όταν κάνεις τον χαζό!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

epicourosan έγραψε:Θεόφιλε η πραγματικά δεν καταλαβαίνεις ή μας δουλεύεις, όχι μόνο εμάς αλλά και γενικά!

Στο τραγούδι μιλά καθαρά για το πήδημα απο πίσω και φυσικά ειρωνεύεται την θρησκεία που δεν της επιτρέπει να γαμηθεί από μπροστά αλλά της επιτρέπει την πίσω πόρτα, αφού δεν την εξετάζει ( με σεντόνια και λοιπά ).
Δεν με ενδιαφέρει τόσο το τραγούδι όσο η υιοθέτηση του εκ μέρους ορισμένων, υπάρχουν βέβαια θρήσκοι που απαγορεύουν στα παιδιά τους να έχουν προγαμιαίες σχέσεις αλλά δεν είναι όλοι το ίδιο, το ζήτημα των προγαμιαίων σχέσεων αφορά ξεχωριστά τον κάθε γονέα για το παιδί του και πώς αντιλαμβάνεται την χριστιανική διδασκαλία και την σύγχρονη εποχή, την θρησκεία την φτιάχνουμε εμείς προσωπικά στα δικά μας καλούπια, αν την αντιληφθούμε με ακραίο η χαλαρό τρόπο, δεν φταίει η θρησκεία αλλά εμείς. το τραγούδι αν μπορεί να χαρακτηρισθεί τραγούδι και όχι αποκριάτικα στιχάκια, αναφέρεται σε ακραίες περιπτώσεις για εμπορικό σκοπό και πρός τέρψιν των πολέμιων της θρησκείας. και των κάθε λογής γενίτσαρων του χριστιανισμού. πουθενά δεν λέει η θρησκεία όσα ανώμαλα και παρα φύσιν αναφέρεις αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Δεν μίλησα για την κόρη σου και το διευκρίνισα!
Ξέρεις τι πάναπει ποιητική αδεία?
και να μιλούσες δεν θα μου έκανε έκπληξη.
ποιητική αδεία δεν γνωρίζω τι είναι αλλά έχω την εντύπωση πώς την χρησιμοποιείς για να προβάλλεις την ποιητική σου αηδία με πλάγιο τρόπο.
Εσύ και άλλος ένας μου μίλησαν για την κόρη μου :lol: που το ξέρετε ότι έχω κόρη : brrr :
για την διαπαιδαγώγηση της εννοούσα, και δεν με ενδιαφέρει αν έχεις κόρη.


Ποιες θεωρίες?

Σου μιλώ για την κρίση που έχει ο καθένας από μας, αν κάτι είναι καλό ή κακό για τον εαυτό του!
Και για την ευθύνη που συνεπάγεται όταν κάνει μια πράξη, είτε είναι καλή ή κακή!
και η κοινωνική ηθική; τί γίνεται με αυτήν; δεν φτάνει η ατομική ηθική από μόνη της για να πούμε αν αυτό που κάνουμε είναι καλό η κακό.
Και που η θρησκεία τον ευνουχίζει με την απώλεια της ( της κρίσης ) , όταν του λέει και τον ερμηνεύει τι να κάνει και πως να το κάνει.
η θρησκεία λέει πολλά αλλά δεν υποχρεώνει κανέναν να τα πράξει. 100 φορές το έχω πει αν παίρνεις κατά γράμμα όσα αυτήν λέει η άθεος θα γίνεις η φονταμενταλιστής.
Πάντα αυτές οι μαλακίες έχουν αντίθετα αποτελέσματα, το έχουμε δει το έργο πολλές φορές, τόσοι και τόσοι πόλεμοι έχουν γίνει στο όνομα ενός δόγματος και εναντίον ενός άλλου.
και εδώ έχεις λάθος. οι πόλεμοι έχουν μερικές δογματικό προσωπείο αλλά από πίσω την μάσκα υπάρχουν πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα, απλώς η θρησκεία και το δόγμα είναι τα ιδεολογικά όπλα για τον φανατισμό αυτών που θα θυσιαστούν στον βωμό του κέρδους.
Σύνελθε διάβασε λίγο τον Επίκουρο, δεν θέλω να αφορίζω, με φέρνεις όμως σε δύσκολη θέση όταν κάνεις τον χαζό!
ο επίκουρος άφηνε τους θεούς στην ησυχία τους όπως αυτοί με την σειρά τους άφηναν τους ανθρώπους. δεν γράφει όμως πουθενά πώς δεν υπήρχαν η φιλοσοφία του είναι ανάλογη με αυτήν του βούδα μην τεντώσεις την χορδή θα σπάσει . μην την έχεις χαλαρή δεν θα παίξει που έτσι και ο επίκουρος είχε σεβασμό προς τα θεία αλλά δεν κρέμονταν και από αυτά.
όσο για την συμπεριφορά σου περί αφορισμών λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω αυτό αφορά αποκλειστικά εσένα. ο καθένας έχει τον τρόπο του.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:και εδώ έχεις λάθος. οι πόλεμοι έχουν μερικές δογματικό προσωπείο αλλά από πίσω την μάσκα υπάρχουν πολιτικά και οικονομικά συμφέροντα, απλώς η θρησκεία και το δόγμα είναι τα ιδεολογικά όπλα για τον φανατισμό αυτών που θα θυσιαστούν στον βωμό του κέρδους.
όπως για παράδειγμα, οι σταυροφορίες για την ανακατάληψη των αγίων τόπων, μιας ερήμου 2000 χιλιόμετρα μακριά.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση