Διαλογο-διαλέξεις "Περι Θεού". Νίκος Δήμου.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη



http://doncat.blogspot.gr/2013/01/blog-post_19.html

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση :)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μπα, δεν ήξερα ότι ανέβηκε και στο δίκτυο! Ήταν όντως ενδιαφέρουσα συζήτηση.
Δεν ξέρω βέβαια αν το βίντεο έχει και το διάλογο με το κοινό μετά (μάλλον όχι, θα ξέφευγε πολύ σε χρόνο).
ΕΔΙΤ: άκυρο, βλεπω λέει στο μπλογκ ότι υπάρχουν ερωτήσεις του κοινού.
Λέει όμως επίσης ότι δεν μπορεί να παρέμβει στο υλικό - γιατί άραγε; Τόσα προγράμματα επεξεργασίας υπάρχουν.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ! Τις καταχάρηκα, έστω και με κακό ήχο (οι ερωτήσεις του κοινού δεν ακούγονταν καθόλου).
Μα δεν είναι κρίμα να αφήνουμε ανθρώπους που μπορεί να επιμορφώσουν κόσμο πάνω στα ερωτήματα για το θεό να μένουν αβοήθητοι και να αναλαμβάνουν οι ίδιοι τα πρακτικά ζητήματα εκτός της φιλοσοφικής διαδικασίας? Πρέπει να επαναδημιουργήσουμε Επικούρειους Κήπους και αυτοί να είναι και τεχνολογικά εξοπλισμένοι! Θυμάμαι κάποια βίντεο του Κρισναμούρτι που οι διάλογοι αυτοί λάμβαναν μέρος και βιντεοσκοπούνταν σε εξωτερικό χώρο.
Μελάνη, σε κάποιο φαίνεσαι και συ και για αρκετό διάστημα μάλιστα.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Μελάνη εσύ ήσουν που ειρωνεύτικες τον χριστιανό για την απουσία της μητέρας στο <πιστεύω> ? :)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν είδα το βίντεο, αλλά απ' όσο θυμάμαι δεν είπα κάτι τέτοιο. Άμα το ακούσω θα σου πω ποιος ήταν - αν θυμηθώ.
Σίγουρα δεν θα ειρωνευόμουν ποτέ κανέναν, έστω και για λόγους πολιτικής ορθότητας.

Μαρίνα, κήποι του Επίκουρου υπάρχουν δύο αυτή τη στιγμή, απ' όσο ξέρω:
http://www.epicuros.gr/
http://epikourioi.wordpress.com/
Spoiler: Εμφάνιση
Off Topic
Σε σχέση με τον Νίκο Δήμου, νομίζω ότι είναι μόνος επειδή έτσι επιλέγει, του αρέσει η ανεξαρτησία και καλά κάνει.
Πριν ενάμιση χρόνο του ζητήθηκε να προλογίσει τη διάλεξη που οργανώναμε "περί ύπαρξης θεού" (αρχικά υπήρχε το ενδεχόμενο να γίνει σε αίθουσα του πανεπιστημίου και επρόκειτο να είναι συνδιοργάνωση με την ΕνωΟυμΕ, οπότε κάποιος δικός τους έκανε την επαφή) και αρνήθηκε με το αιτιολογικό ότι δεν μιλάει πλέον δημόσια.
Προφανώς όμως μιλάει δημόσια όταν εκείνος θέλει και στο πλαίσιο που εκείνος ορίζει ή σε πλαίσιο που γνωρίζει και εμπιστεύεται, και ξαναλέω, καλά κάνει. Ίσως αν ήμασταν σε θέση να δημιουργήσουμε ένα καλύτερο πλαίσιο, πιο οργανωμένο, με μεγαλύτερο κύρος (ή πιο μουράτο αν θέλετε), να μπορούσαμε να προσελκύσουμε και πιο έγκυρους (ή πιο μουράτους) ομιλητές.
Ξεφεύγω απ' το θέμα, εγώ πάντως, όσο και να θέλω να προσελκύσουμε διάσημους, εκτιμώ πολύ τους ανθρώπους που μας στηρίζουν τώρα που είμαστε ακόμη άγνωστοι, χωρίς πόρους και χωρίς μούρη, μόνο επειδή συμφωνούν με τους στόχους μας και συμμερίζονται το σκοπό μας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

καλό βίντεο. Λίγο με τα σχόλεια του κοινού που δεν ακούγονταν δυσκολεύτηκα όμως
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αν γραφτείτε και στο κανάλι του μπορείτε να δείτε και τις υπόλοιπες διαλογο-διαλέξεις. Π.χ. περί ελευθερίας. Εγώ δεν έχω προλάβει ακόμη αλλά θέλω κάποια στιγμή να τις δω.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, και τα Περί Ελευθερίας είναι πολύ ενδιαφέροντα.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Απάντηση