New New Atheists

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρακολούθησα ένα video του Alain de Botton στο TED.com, κατόπιν διάβασα μία αναφορά σε New New Atheists ανθρώπους σε ένα blog. Θέλω να ρωτήσω μήπως κάποια έχει διαβάσει ένα ή περισσότερα έργα τους που μπορεί να μου προτείνει (αν μπορείτε κάντε και μία αναφορά σύντομη γιατί το βρήκατε βοηθητικό, θα ήμουν ευγνώμων) :)

A, και αν ακόμη επιθυμεί καμιά να συζητήσει για τις διαφορές και ομοιότητες με εκπροσώπους των New Atheists, ευχαρίστως, για να μαθαίνω.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι new new atheists φαίνεται να έχουν ήδη ξεφύγει από το στάδιο του αν υπάρχει θεός και έχουν ανέβει επίπεδο. Προχωράνε στο Μετά. Οι προβληματισμοί τους είναι, υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κρατήσουμε από τη θρησκεία που καταρρέει και αν ναι, ποια είναι αυτά? Ποι@ θέλουμε ως σύμμαχους στο Μετά? Αναζητάνε ποικιλομορφία και πλουραλισμό σαν κοινωνικό κίνημα, ενώ απορρίπτουν οι περισσότερ@ τον μεσοαστικό mainstream τρόπο που ως τώρα διαχειρίζονταν οι New Atheists τον τρόπο απόρριψης της θρησκείας. Έχουν περισσότερη φρεσκάδα, νεανικό πάθος και ορμή στο λόγο τους, είναι λιγότερο ακαδημαικοί και περισσότερο θυμωμένοι, έχουν την πάστα και την οσμή του ήδη νικητή. Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις. Κρίνω εξαιρετικά χρήσιμη τη μελέτη και γνώση του ρεύματος αυτού και θα συνεχίσω να το παρακολουθώ.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Οι new new atheists φαίνεται να έχουν ήδη ξεφύγει από το στάδιο του αν υπάρχει θεός και έχουν ανέβει επίπεδο. Προχωράνε στο Μετά. Οι προβληματισμοί τους είναι, υπάρχουν πράγματα που μπορούμε να κρατήσουμε από τη θρησκεία που καταρρέει και αν ναι, ποια είναι αυτά? Ποι@ θέλουμε ως σύμμαχους στο Μετά? Αναζητάνε ποικιλομορφία και πλουραλισμό σαν κοινωνικό κίνημα, ενώ απορρίπτουν οι περισσότερ@ τον μεσοαστικό mainstream τρόπο που ως τώρα διαχειρίζονταν οι New Atheists τον τρόπο απόρριψης της θρησκείας. Έχουν περισσότερη φρεσκάδα, νεανικό πάθος και ορμή στο λόγο τους, είναι λιγότερο ακαδημαικοί και περισσότερο θυμωμένοι, έχουν την πάστα και την οσμή του ήδη νικητή. Αυτές είναι οι πρώτες μου εντυπώσεις. Κρίνω εξαιρετικά χρήσιμη τη μελέτη και γνώση του ρεύματος αυτού και θα συνεχίσω να το παρακολουθώ.
πράγματι, αυτοί οι άθεοι έχουν ξεφύγει τελείως. μου θυμίζουν τις θεωρητικές συζητήσεις των θεωρητικών του μαρξισμού και του αναρχισμού για το πώς θα είναι οι μελλοντικές κοινωνίες αν εφαρμοσθεί η θεωρία τους.
οι θρησκείες και ειδικά ο χριστιανισμός χάνουν πολλά πρωτεία μέρα με την μέρα, περιορίζεται σαν θεσμός αλλά δεν καταρρέει, και αντίθετα μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις ανακάμπτει από έλλειψη εναλλακτικώςνλύσεων για την αποξένωση του ατόμου σε μια ολοένα διευρυμένη παγκοσμιοποίηση και την κατάργηση που φέρνει αυτήν για τα πρότυπα των κλειστών κοινωνιών, που ένα από αυτά είναι και η θρησκεία, η οποία αντιστέκεται πλέον περισσότερο σαν παράδοση που δίνει κάποια ταυτότητα στο άτομο, παρά σαν ορθόδοξη πίστη.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

το εχουμε ξαναδει το θεμα στο φορουμ.
μπηκα λιγο στο φορουμ τους, εκει που συζητανε για θεματα (+)

Board index ‹ Principal topics ‹ Atheism Plus
http://atheismplus.com/forums/viewforum.php?f=3

η συντριπτικη πλειοψηφια των ενεργων θεματων της πρωτης σελιδας του (+) αφορουν τις γυναικες, τα δικαιωματα τους, τους βιαστες, τον σεξισμο, εφαψιες στα τραινα, ανδρες ενορκους που καταδικαζουν γυναικες, αν υπαρχουν φυλα, κλπ. κλπ.
επιβεβαιωνεται δηλαδη οτι ειναι ενα φεμινιστικο κινημα που προηλθε μεσα απο την αντιδραση στην" ανδροκρατουμενη" αθεια.

Ενα ξεκαρδιστικο θεμα προς συζητηση που εχουν ειναι το αν οι γυναικες εχουν δικαιωμα να αλλαζουν τα μωρα τους σε κοινη θεα σε ενα εστιατοριο.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το θέμα που έχουμε ξαναδεί στο φόρουμ είναι το "Atheia plus". Δεν ξέρω αν εδώ μιλαμε για το ίδιο ακριβώς πράγμα, πάντως λινκάρω τη συζήτηση γιατί είναι σχετική.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Atheism+ και new new atheism ειναι το ιδιο ή εστω πολυ συγγενικα και ως πρωτοστατης σε αμφοτερα αναφερεται αυτη η McReight. Ειναι ενα ειδος "μετα-αθεΐας" που ασχολειται με την αντιμετωπιση και αλλων παραλογισμων περα απο αυτον της θρησκειας (+) και γενικοτερα με σκεψεις σχετικα με την κοσμικιστικη κοινωνια και πώς αυτη, εχοντας εκτοπισει πια το παραλογο απο το δημοσιο βιο και τα κοινα, θα λειτουργει χωρις θρησκεια και θα διαχειριζεται θεματα οπως η αισθηση ταυτοτητας, η ηθικη, η υπαρξιακη αγωνια και το θαυμα, στα οποια τωρα η θρησκεια εχει τον πρωτο ή εστω σημαντικο ρολο. Ετσι εχω καταλαβει εγω κι εχω παρει θεση στο θεμα. Αν επιβεβαιωθει, ισως θα ηταν καλη μια συγχωνευση με το νημα που περιεχει το εξαιρετικο αρθρο του ΕβανΤ πανω στο ζητημα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Γκουκλάρω "New New Atheism" και δε μου βγάζει τίποτα πέρα από λινκ για την Αθεΐα+. Κανένα λινκ για αυτό το "New new Atheism" υπάρχει;

Πάντως η Αθεΐα+ είναι νεκρή πρακτικά. Συγκεντρώνω από την αρχή στατιστικά στοιχεία για την πορεία της και σκοπεύω να γράψω έναν επικήδειο όταν κλείσει έτος (ενδεικτικά, μετά από 5 μήνες λειτουργίας, από τα 2400 μέλη του φόρουμ μόνο τα 477 έχουν γράψει πάνω από 10 αναρτήσεις, ενώ 1060 ούτε μία)

Πλέον ακόμα και η McCreight τους άδειασε... και λογικό... το φόρουμ τους θα έφτανε για να εμπνευστεί ο Φώσκολος άλλη τόση Λάμψη και μια Καλημέρα Ζωή στα καπάκια. Τόση υπερευαισθησία και πολιτική ορθότητα δεν έχω ξαναματαδεί.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Aν η LoR εννοει το Atheism+ υπαρχει εδω θεμα
viewtopic.php?f=7&t=4594&hilit=atheism& ... wrapheader

και εδω η καταπληκτικη αναλυση του EvanT
http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2 ... ays-later/
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Σιγά τις αναλύσεις του Έβαν. Στο γόνατο τις γράφει. : brrr :
Έχω γνώση των κειμένων του και με έχουν βοηθήσει και πολύ μάλιστα. Αλλά με τον όρο New New Atheists δεν εννοούσα ακριβώς την αθεία plus, μάλλον το είχα στο νου μου κάπως πιο ευρύ το φάσμα, που περιελάμβανε και την αθεία plus και άλλες τάσεις/προβληματισμούς, μεταερωτήματα αν μπορώ να το πω έτσι, όπως του Botton. Μπορεί να έκανα λάθος και να είναι τελικά απλά το ρεύμα της αθείας plus. Κρίμα που ξεκατινιάζονται EvanT, γιατί οι προβληματισμοί και το σκεπτικό πίσω της ήταν σωστό κατά την άποψή μου, αυτό το αν πετάξεις τη θρησκεία γιατί να κρατήσεις τα σκουπίδια που είχε, ή αφού προτάσσεις ως χρήσιμο τον σκεπτικισμό γιατί να μην επεκτείνεις τη χρήση του στο κοινωνικό πεδίο, στα ανθρώπινα δικαιώματα και τα λοιπά. Είναι κρίμα αν (όπως το παρουσίασες) από λάθος χειρισμούς και συμπεριφορές πατώνει πριν προλάβει να δείξει το δυναμικό της, γιατί για μένα έχει όραμα.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Να σου πω... από τη στιγμή που με την πρώτη κριτική μουλάρωσαν στις θέσεις τους (δεν έχουν παραδεχθεί ούτε ένα σφάλμα, ούτε καν στο περιστατικό με τον Matt Dillahunty) και περιχαρακώθηκαν σε ένα φόρουμ και μόνο ("ασφαλής χώρος") όπου εκδιώκουν οποιονδήποτε τους φέρει αντίρρηση, και χωρίς ούτε ίχνος ουσιαστικού κοινωνικού ακτιβισμού, η δυνατότητά τους να επηρεάσουν τον κοινωνικό περίγυρο ουσιαστικά ακυρώθηκε.

Επιπλέον κάνουν ό,τι μπορούν για να δώσουν στους εχθρικά προσκείμενους υλικό για γελοιοποίηση (βλ. το #atheismplus hashtag στο twitter για τρελό γέλιο). Τα μισά τους θέματα εκφυλίζονται στο "δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς, γιατί εγώ είμαι πιο κατατρεγμένος από τη ζωή", ενώ είναι φανερό ότι το κίνημα εδράζεται στις αρχές του ριζοσπαστικού φεμινισμού (gender feminism) το οποίο έχει καταφέρει να αποξενώσει ακόμα και τις ίδιες τις γυναίκες στις ΗΠΑ (σε σημείο γυναίκες να πρεσβεύουν τις αρχές του equity feminism, αλλά να αρνούνται το χαρακτηρισμό "φεμινίστρια"). Βάλε στο καπάκι ότι η υποστήριξη προέρχεται κυρίως από τα Freethought Blogs που έχουν χάσει το τελευταίο έτος πάνω από το 80% της αναγνωσιμότητάς τους, ακριβώς για τις ίδιες πρακτικές (όχι όλα τα μπλογκ εκεί... συγκεκριμένα).

Με όλο αυτό το φορτίο στην πλάτη (το οποίο συσσωρεύτηκε σε λιγότερο από ένα έτος μάλιστα) είναι εύκολο το όποιο όραμα να θαφτεί στον απόπατο.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολυ θεωρια χωρις να υπαρχει κατι που θα σου μεινει για να χεις να θυμασαι. :shock:
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Το πρόβλημα είναι ότι hate always breeds hate. Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό ότι οι MRA (Men's Rights Advocates) αρχίζουν να γίνονται όλο και πιο radicalised και να μαζεύουν όλο και περισσότερο κόσμο. Κάτι που στην αρχή ξεκίνησε ως αντίδραση προς τον ακραίο φεμινισμό έχει καταντήσει εντελώς ανοιχτό μίσος προς τις γυναίκες, και το εκλογικευμένο μίσος είναι το πιο επικίνδυνο από όλα. Αναρωτιέμαι κατά πόσο πρόκειται για group polarisation ή για πρόσχημα ώστε να εκφράσουν όλοι αυτοί την ηλιθιότητά που πάντα είχαν μέσα τους.

Τυχαίο παράδειγμα:
Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ειναι λογικό να επικαλούνται κάποιοι ιδέες ή τάσεις , στην περίπτωσή μας η αθεϊα, για να προωθήσουν τη δική τους μούρλια, το δικό τους κόλλημα κτλ.

Είχαμε και στο φόρουμ κάποιους τέτοιους κατα καιρούς.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Ακόμα έχουμε.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Language_of_Reality έγραψε:Παρακολούθησα ένα video του Alain de Botton στο TED.com.
Αν εννοείς αυτό το video

Όσο αντιπαθείς και σπαστικοί κι'αν γίνονται οι νεοαθεϊστές με τις υπερβολές τους άλλο τόσο απλοϊκή και ρομαντική είναι η αντιμετώπιση των θρησκειών από τον Alain de Botton.

"The secular world is full of holes" ......(εγω θα του έλεγα "I am not so sure that the secular world is full of holes, but I am sure that your argument is full of them " :mrgreen: ) λες και είναι λύση η εναλλακτική που έρχεται πάντα πασπαλισμένη απαρέγκλιτα με την βλακώδη νεοθρησκευτική (κατά το new age) έκφραση "spiritual"


"The secular world is full of holes..we have secularized badly Ι would argue .." Τι να του πεις τώρα; εκεί κάπου τελειώνει η κουβέντα όπως τελειώνει η κουβεντούλα με τους Γιαχβεδιτές ή τους New age spiritualists.

Το σχήμα που προτείνει Alain de Botton δεν είναι τίποτα άλλο από την ίδια την θρησκεία που ανέκαθεν λειτουργούσε συγκριτιστικά, δανειζόμενη από άλλες θρησκείες.

Ps: Εκνευρίστηκα με το video του Alain de Botton χίλιες φορές καλύτερα οι καυστικές και καμιά φορά αψυχολόγητες υπερβολές του Dawkins ή η μονολιθικότητα της ανάλυσης των μαρξιστών παρά αυτό το πράμα ...εμετικές οι ρομαντικές αντιλήψεις του Alain de Botton για την θρησκεία. :facepalm:
État de siège
Απάντηση