Παράξενη εμπειρία του πατέρα μου.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
kostaz8
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ σας και θέλω να μου δώσετε μια λύση σε μια απορία.
Καθώς μιλούσα με τον πατέρα μου για την πίστη , μου είπε πως όταν ήταν στο ναυτικό πριν περίπου 20 χρόνια , είχαν μπαρκάρει σε ένα ελληνικό νησί δεν θυμάμαι πιο ακριβώς , και εκεί ζούσε σε ένας γέρος σε μια σπηλιά και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό στον εαυτό του αλλά τέλος πάντων.Ο πατέρας μου με τρις φίλους του τον επισκέφτηκαν και αυτός χωρίς να τους έχει δη ποτέ στην ζωή του τους αποκάλεσε με τα ονόματα τους, δεν πιστεύω να μου λέει ψέματα για αυτό ο πατέρας μου είμαι σίγουρος. Αν είναι αλήθεια τότε πως το έκανε? Έχω διαβάσει για διάφορα cold reading και τέτοια αλλά δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Τι δουλειά είχε ο πατέρας σου σε μιά σπηλιά σε ένα νησί;Ποιός τους είπε-σύστησε να επισκεφτούν τον γέρο;Ποιός τους μίλησε και μάθανε γι'αυτόν;Αυτός στον οποίο μίλησαν μήπως έμαθε τα ονόματά τους και τα πρόλαβε στον γέρο πρίν πάει ο πατέρας σου με τους φίλους του;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
kostaz8
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ του το είπα αυτό και μου είπε πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση . Στο νησί που πήγαν είχαν πάει με το εμπορικό ναυτικό.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δε μου απάντησες σε καμία ερώτησή μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Κώστα είναι φανερό. Ο ψωριάρης γεράκος που είχε αυτοεξοριστεί στην κωλοσπηλιά σε εκείνο το σκατονήσι είχε τη δύναμη της πίστης.
To πιασες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tactical την 24 Αύγ 2009 16:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

αν δωσεις απαντησεις σε αυτα που σε ρωτα ο γιατρος του ικα ισως να απαντησεις και στο ερωτημα σου.
Αλλα αυτο δεν εχει σημασια. Σημασια εχει που ο πατερα σου το πεταξε πανω σε μια συζητηση που ειχατε για την πιστη....Γιατι στο ειπε τοτε? γιατι η εκτιμηση-η προφητεια τριων ονοματων ή οτιδηποτε αλλο απο ενα γερο που ζουσε σε μια σπηλια πρεπει να ειναι απαραιτητα συνδενδεμενη με την πιστη? γιατι να μην ηταν επιστημονας αυτος ο γερος και να ειχε παρασκευασει ενα μηχανημα που να ανακαλυπτει ονοματα.

ξερω οτι ακουγεται ανοητο αλλα το ιδιο ανοητο ακουγεται για εναν γερο που να ξερει τι ονομα εχεις.
κριμα που τωρα δεν παιζει κανενας προφητης-μοναχος-γερος σε νησι να του παω εναν ισπανο να μου βρει το ονομα του.

Κριμα που μαλλον πεθανε ο γερος και δεν θα μπορεσουμε να κανουμε ενα τεστ των ικανοτητων του οπως και γενικοτερα δεν μπορουμε να κανουμε τεστ ειτε γιατι δεν μας το επιτρεπουν οι αγιοι προφητες ειτε γιατι εχουν πεθανει και δεν μπορουμε να επιβεβαιωσουμε το αληθες

Εγω θα σου πω μια αλλη ιστορια με εναν που ειχε ποιο πρακτικο χαρισμα

πηγε ενας τυπος στην λαικη να αγορασει κοτοπουλο και ποιανει συζητηση με τον πωλητη
Αγοραστής: δεν μου λες ντοπια ειναι τα κοτοπουλα?
πωλητης:κατσε να του κανω εξεταση....
ο πωλητης εβαλε τον δεικτη του στο κωλο του κοτοπουλου και αφου το πασπατευσε αριστερα δεξια του απαντησε:
πωλητης:το κοτοπουλο αυτο ειναι τουρκιας
Αγοραστής: καλα επαθα πλακα πως το εκανες αυτο?
πωλητης: εχω την ικανοτητα να γνωριζω με αυτη την εξεταση απο που καταγεται το κοτοπουλο
Αγοραστής:αυτο εδω διπλα
πωλητης:αυτο ειναι ιταλιας
Αγοραστής:αυτο εδω
πωλητης:αυτο ειναι κινας
Αγοραστής:αυτο εδω διπλα
πωλητης:εεεεε αυτο ειναι ντοπιο
Αγοραστής κατεβαζει τα παντελονια του γυριζει το κωλο του στον πωλητη και του λεει: Σε παρακαλω πεσμου απο που ειμαι, ειμαι ορφανο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpamiatzis την 24 Αύγ 2009 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Kαλώς ήρθες κατ'αρχάς! Οι ερωτήσεις του Γιατρού ήταν πολύ εύστοχες. Υπάρχουν πολλές ιστορίες με μοναχούς που ξέρουν τα ονόματα των επισκεπτών τους και έχει γίνει ένα πολύ δημοφιλές κόλπο για να προσεγγίσουν πιστούς. Άκου εγώ τι θέλω να κάνω. Θέλω να πάω σε μια περιοχή που μένει ένας ''χαρισματικός'' μοναχός αλλά πριν τον επισκεπτώ να διαδώσω σε όποιον βρω λάθος όνομα. Δηλαδή αντί για Φάνη να πω παντού ότι με λένε Κώστα. Δεν είσαι περίεργος να δεις με τι όνομα θα με αποκαλέσει όταν με δει, Φάνη ή Κώστα; Με τέτοιο κόλπο μπορείς να βρεις και τον ρουφιάνο, αν δηλαδή λες σε κάθε ντόπιο διαφορετικό όνομα...
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Επίσης, δεν αναφέρεις και τα ονόματα. Γιατί αν ο γέρος είπε "Γεια σου Κώστα, Γιάννη και Δημήτρη" και έπεσε μέσα, I am not impressed. Επιπλέον δεν ξέρω αν τότε οι στολές εξόδου είχαν καρτελάκια με ονόματα. Μήπως, επίσης, η μνήμη του εμπλουτίστηκε από μετέπειτα συζητήσεις με τους συφάνταρούς του;

Η μνήμη είναι άτιμο πράμα. Εγώ μπορώ να πω ότι έχω οπτικές αναμνήσεις από ένα περιστατικό που μου διηγήθηκαν οι γονείς μου και συνέβη όταν ήμουν 2 ετών. Επειδή μου το διηγήθηκαν όταν ήμουν στο γυμνάσιο θυμάμαι πολύ καλά ότι τότε που μου το είπαν δεν είχα την παραμικρή ανάμνηση. Τώρα έχω ένα ολοκληρωμένο σετ οπτικών αναμνήσεων μαζί με διαλόγους. Προφανώς το έπλασα εκ του μηδενός από τη διήγηση, αλλά λόγω των περιστάσεων ΓΝΩΡΙΖΩ ότι η ανάμνηση δεν είναι original.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

kostaz8 έγραψε:Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ σας και θέλω να μου δώσετε μια λύση σε μια απορία.
Καθώς μιλούσα με τον πατέρα μου για την πίστη , μου είπε πως όταν ήταν στο ναυτικό πριν περίπου 20 χρόνια , είχαν μπαρκάρει σε ένα ελληνικό νησί δεν θυμάμαι πιο ακριβώς , και εκεί ζούσε σε ένας γέρος σε μια σπηλιά και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό στον εαυτό του αλλά τέλος πάντων.Ο πατέρας μου με τρις φίλους του τον επισκέφτηκαν και αυτός χωρίς να τους έχει δη ποτέ στην ζωή του τους αποκάλεσε με τα ονόματα τους, δεν πιστεύω να μου λέει ψέματα για αυτό ο πατέρας μου είμαι σίγουρος. Αν είναι αλήθεια τότε πως το έκανε? Έχω διαβάσει για διάφορα cold reading και τέτοια αλλά δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο.
Κάτσε για να καταλάβω

Έρχεσαι και μας λες, πως ο πατέρας σου, σου είπε πως σε ένα νησί (που δεν θυμάσαι ποιο), βρισκόταν μία κάποια σπηλιά που ζούσε ένας κάποιος γέρος που έλεγε τα ονόματα αυτών που ερχόντουσαν και τον έβρισκαν.
Τώρα θες να σε πιστέψουμε;
Πιό γενική ιστοριούλα δεν μπορούσες να κατασκευάσεις;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κυκλοφορούν πολλές παρόμοιες ιστορίες, πάντα αναξιόπιστες, πάντα διάτρητες και πάντα δεύτερο χέρι (κάποιος μου είπε...).

Ωστόσο παρακαλώ πολύ να μην εκτοξεύονται κατηγορίες περί χάλκευσης. Ο kostaz8 μπορεί να κατασκεύασε την ιστορία, μπορεί και όχι. Το πιθανότερο είναι ότι κάπου στην πορεία διαστρεβλώθηκαν τα γεγονότα, και επειδή ως γνωστόν τέτοιες ιστορίες πουλάνε, να την άκουσε μέσες-άκρες έτσι όπως μας την μετέφερε.

Θεωρώ κι εγώ πολύ πιθανό ο γέροντας να είχε κάποιον τρόπο να μάθει τα ονόματα. Και ούτως ή άλλως επιδεικτικές ταχυδακτυλουργίες τέτοιου τύπου μου φαίνονται φαιδρές και κατάλληλες για αφελείς. Ένας πνευματικός άνθρωπος, για μένα, άλλες ιδιότητες πρέπει να έχει, όχι να μαντεύει ονόματα ή ακόμη και να αιωρείται στον αέρα. Αυτά είναι κόλπα τσιρκολάνου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Παρεπιπτόντως, να αναφέρω κάτι ωραίο για τη δημιουργία "Αστικών Θρύλων" και πόσο έντονα διαβρωτικό είναι το "κάποιος μου είπε".

Το Χειμώνα έπινα καφέ με τους δυο μου κολλητούς και ο ένας μας έλεγε πώς τα περνάει η αδερφή του στην Αθήνα και πόσο χάλια είναι τα πράγματα στη δουλειά της. Κανα μήνα μετά ο έτερος κολλητός πήγε να μου πει ιστορία για το πόσο χάλια είναι τα πράγματα στην αγορά εργασίας ξεκινώντας "Που να σου πω τι έπαθε η αδερφή ενός γνωστού μου" και συνέχισε με την ιστορία της αδερφής του κολλητού μας.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
dyer
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 24 Αύγ 2009 20:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Τέτοιες αφηγήσεις με ονόματα και άλλες ανούσιες γνωστές πληροφορίες κυκλοφορούν πολλές για να επιβεβαιώσουν την πίστη τους στα μεταφυσικά και θεόπνευστα οι πιστοί.
Πάντα καλοπροαίρετα ρωτώ: Γιατί αυτό το πεφωτισμένο άτομο αναλώνει αυτό το θείο δώρο για να διαγνώσει γνωστές πληροφορίες και δεν συνεργάζεται με κάποιο διαγνωστικό κέντρο μήπως και σώσει κάποιον ασθενή.
Για να πειστώ πάντως, εγώ ο άπιστος, το μόνο που ζητώ από τους πεφωτισμένους, είναι να μου πουν τα επόμενα 4 από τα 5 νούμερα του τζόκερ (έστω τα τρία). :lol:
Δηλωνω Αθεος για καταλαβουν σε τι ΔΕΝ πιστευω.
kostaz8
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Satyros2009 έγραψε:
kostaz8 έγραψε:Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ σας και θέλω να μου δώσετε μια λύση σε μια απορία.
Καθώς μιλούσα με τον πατέρα μου για την πίστη , μου είπε πως όταν ήταν στο ναυτικό πριν περίπου 20 χρόνια , είχαν μπαρκάρει σε ένα ελληνικό νησί δεν θυμάμαι πιο ακριβώς , και εκεί ζούσε σε ένας γέρος σε μια σπηλιά και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό στον εαυτό του αλλά τέλος πάντων.Ο πατέρας μου με τρις φίλους του τον επισκέφτηκαν και αυτός χωρίς να τους έχει δη ποτέ στην ζωή του τους αποκάλεσε με τα ονόματα τους, δεν πιστεύω να μου λέει ψέματα για αυτό ο πατέρας μου είμαι σίγουρος. Αν είναι αλήθεια τότε πως το έκανε? Έχω διαβάσει για διάφορα cold reading και τέτοια αλλά δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο.
Κάτσε για να καταλάβω

Έρχεσαι και μας λες, πως ο πατέρας σου, σου είπε πως σε ένα νησί (που δεν θυμάσαι ποιο), βρισκόταν μία κάποια σπηλιά που ζούσε ένας κάποιος γέρος που έλεγε τα ονόματα αυτών που ερχόντουσαν και τον έβρισκαν.
Τώρα θες να σε πιστέψουμε;
Πιό γενική ιστοριούλα δεν μπορούσες να κατασκευάσεις;
Το νησί ήταν το Άγιο Όρος και δεν την κατασκεύασα εγώ, μου την είπε ο πατέρας μου για να με κάνει να πιστέψω σε τέτοιου είδους θαύματα.Μια λογική εξήγηση ψάχνω και εγώ λες και δεν έχω άλλη δουλειά θα κάθομαι να γράφω ψεύτικες ιστοριούλες σε φόρουμ.
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Η λογική εξήγηση είναι ότι πρόκειται για ένα παραμύθι.
Αυτό είναι όλο, όπως ο λύκος που παριστάνει τη γιαγιά της κοκκινοσκουφίτσας.
Με πιάνεις;

(το Άγιο Όρος είναι κάνα floating-island;)
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Έλα ρε συ... στο Άγιο Όρος τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολο να εξηγηθούν. Αφού για να πας στο Άγιο Όρος καταγράφεσαι. Επιπλέον αν το νησί ήταν το Άγιο Όρος, ο γέρος που έβρισκε ονόματα μάλλον ήταν ο Παΐσιος. (Θα το ξεφουρνήσεις στο επόμενο ποστ αυτό; Μη στα βγάζουμε και με το τσιγκέλι.) Γι'αυτόν έχω ακούσει τέτοιες ιστορίες. Επίσης έχω διαβάσει για ένα παρόμοιο "περιστατικό", αλλά με τρεις θεολόγους που τους απευθύνθηκε ονομαστικά.
kostaz8 έγραψε:δεν την κατασκεύασα εγώ, μου την είπε ο πατέρας μου για να με κάνει να πιστέψω σε τέτοιου είδους θαύματα.
Bingo! Μήπως ο πατέρας σου κατάλαβε ότι "αδυνατίζει" η πίστη σου και ελαφρά τη καρδία επανέλαβε μια ιστορία που είχε ακούσει βάζοντας αυτόν ως πρωταγωνιστή για να τη "δυναμώσει"; Αυτό είναι πολύ συνηθισμένο σε αστικούς θρύλους· ο αφηγητής να γίνεται πρωταγωνιστής.

Μην παρεξηγηθείς, αλλά μια λογική εξήγηση είναι κι αυτή.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
kostaz8
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Bingo! Μήπως ο πατέρας σου κατάλαβε ότι "αδυνατίζει" η πίστη σου και ελαφρά τη καρδία επανέλαβε μια ιστορία που είχε ακούσει βάζοντας αυτόν ως πρωταγωνιστή για να τη "δυναμώσει"; Αυτό είναι πολύ συνηθισμένο σε αστικούς θρύλους· ο αφηγητής να γίνεται πρωταγωνιστής.
Παΐσιος
Αυτόν τον τύπο πρώτη φορά τον ακούω θα ρωτήσω τον πάτερα μου για να δω.Τωρα τι να σου πω δεν νομίζω να έκανα κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

kostaz8 έγραψε:
Satyros2009 έγραψε:
kostaz8 έγραψε:Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ σας και θέλω να μου δώσετε μια λύση σε μια απορία.
Καθώς μιλούσα με τον πατέρα μου για την πίστη , μου είπε πως όταν ήταν στο ναυτικό πριν περίπου 20 χρόνια , είχαν μπαρκάρει σε ένα ελληνικό νησί δεν θυμάμαι πιο ακριβώς , και εκεί ζούσε σε ένας γέρος σε μια σπηλιά και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό στον εαυτό του αλλά τέλος πάντων.Ο πατέρας μου με τρις φίλους του τον επισκέφτηκαν και αυτός χωρίς να τους έχει δη ποτέ στην ζωή του τους αποκάλεσε με τα ονόματα τους, δεν πιστεύω να μου λέει ψέματα για αυτό ο πατέρας μου είμαι σίγουρος. Αν είναι αλήθεια τότε πως το έκανε? Έχω διαβάσει για διάφορα cold reading και τέτοια αλλά δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο.
Κάτσε για να καταλάβω

Έρχεσαι και μας λες, πως ο πατέρας σου, σου είπε πως σε ένα νησί (που δεν θυμάσαι ποιο), βρισκόταν μία κάποια σπηλιά που ζούσε ένας κάποιος γέρος που έλεγε τα ονόματα αυτών που ερχόντουσαν και τον έβρισκαν.
Τώρα θες να σε πιστέψουμε;
Πιό γενική ιστοριούλα δεν μπορούσες να κατασκευάσεις;
Το νησί ήταν το Άγιο Όρος και δεν την κατασκεύασα εγώ, μου την είπε ο πατέρας μου για να με κάνει να πιστέψω σε τέτοιου είδους θαύματα.Μια λογική εξήγηση ψάχνω και εγώ λες και δεν έχω άλλη δουλειά θα κάθομαι να γράφω ψεύτικες ιστοριούλες σε φόρουμ.
Το Άγιο ΟΡΟΣ έγινε νησί!!!!!!!!!!
:shock:
:o
:?
:doh:
:lol:
: brrr :
8-)
:liar:
:violin:
Παιδιά έγινε κατακλυσμός, η στάθμη της θάλασσας ανέβηκε, το φαινόμενο του θερμοκηπίου μας τα έκανε όλα πουτάνα, η θερμοκρασία ανέβηκε κι εσείς ξεχάσατε να μου το πείτε
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ
Εδώ μιλάμε το Άγιο ΟΡΟΣ έγινε νησί κι εσείς δεν μου είπατε τίποτα
ΑΙΣΧΟΣ
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Την μια τον κατηγορείς ότι κατασκεύασε την ιστορία, την άλλη τον ειρωνεύεσαι επειδή έκανε ένα λάθος. Γιατί τέτοια συμπεριφορά; Έχουμε ήδη χάσει χρήστες με τέτοιες συμπεριφορές και με τις άνευ στοιχείων κατηγορίες περί πρακτόρων της ΟΟΔΕ. Ήμαρτον πια, δεν είμαστε στο μεσαίωνα να κυνηγάμε μάγισσες. Αφήστε να υπάρξει και αντίλογος εδώ μέσα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

dyer έγραψε: Για να πειστώ πάντως, εγώ ο άπιστος, το μόνο που ζητώ από τους πεφωτισμένους, είναι να μου πουν τα επόμενα 4 από τα 5 νούμερα του τζόκερ (έστω τα τρία). :lol:
Ναι, αλλά σύμφωνα με τους νόμους των πιθανοτήτων, υπάρχει η πιθανότητα να γίνει αυτό! Και όχι μία φορά αλλά αρκετές και συνεχόμενες φορές, απλά οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές για να συμβεί αυτό... :P
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Την μια τον κατηγορείς ότι κατασκεύασε την ιστορία, την άλλη τον ειρωνεύεσαι επειδή έκανε ένα λάθος. Γιατί τέτοια συμπεριφορά; Έχουμε ήδη χάσει χρήστες με τέτοιες συμπεριφορές και με τις άνευ στοιχείων κατηγορίες περί πρακτόρων της ΟΟΔΕ. Ήμαρτον πια, δεν είμαστε στο μεσαίωνα να κυνηγάμε μάγισσες. Αφήστε να υπάρξει και αντίλογος εδώ μέσα.

1) Γιατί διαφωνείς πως αυτές οι ιστορίες είναι κατασκευασμένες;
2) Το να μπερδέψεις το Άγιο Όρος με ένα νησί δεν σου ακούγεται κάπως; Εμένα πάντως μου ακούγεται πολύ κάπως και στην τελική αν δεν αντέχει την κριτική και την ειρωνία προβλημά του
3) Δεν κατηγόρησα κανέναν για πράκτορα
4) Ας χάθηκαν χρήστες αν ήταν βαλτοί απ’ αλλού (γιατί εγώ αυτό κατάλαβα πως είπες).
Αλλά και κανονικούς χρήστες να χάσαμε...
Ε και;
Δεν κατάλαβα τα εκατοστά του πέους μα μετράμε εδώ μέσα.
Αυτό είναι που μας νοιάζει;
Να έχουμε πολλούς χρήστες;
Το θέμα κατά την γνώμη μου είναι να δημιουργηθεί μία δυναμική γύρω απο την αθεϊστική κοινότητα
5) Είμαι υπέρ του αντίλογου, αλλά για να υπάρξει αντίλογος πρέπει να υπάρξει πριν απ’ όλα λόγος. Θεωρείς πως το «σας λέω πως κάποιος μου είπε» είναι λόγος;
Απάντηση