Παράξενη εμπειρία του πατέρα μου.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Απλώς το να σφύριξε κανείς στον κοινωνιοφοβικό αυτό γέρο τα ονόματα του πατέρα του kostaz και των άλλων δύο ή να έγινε κάτι άλλο που να επιδέχεται λογική εξήγηση το αποκλείουμε;;;
Αυτή την μανία των θρήσκων να αποδίδουν οτιδήποτε δεν εξηγείται μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα στον ανύπαρκτο φίλο-δημιουργό-πατερούλη-αφεντικό-δεν ξέρω και γω τι άλλο που τους κοιτάει από τον ουρανό δεν την καταλαβαίνω...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι απλό! Του τα σφύριξε ο θεος!! :teasing-blah: Πως δεν μου περασε εξαρχής από το μυαλό? :D Sinner μπορείς πέρα από κάθε αμφιβολία να αποκλείσεις την πιθανότητα ότι μπορεί και να υπάρχει κάποια μη μεταφυσική εξήγηση?
God? No, thanks...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

SinneR έγραψε: η εμπειρία του πατέρα σου φίλε είναι μια απο τις πολλές ιστορίες που αποδεικνύουν οτι οι φυσικές μας αισθήσεις είναι αδύναμες μπροστά στην αλήθεια.

υπάρχουν πολοί άνθρωποι που έχουν αυτά τα χαρίσματα, να βλέπουν, και να νιώθουν πράγματα που για εμάς είναι αόρατα.
Κατανοείς βεβαια ότι όλοι αυτοί ισχυρισμοί σου απαιτούν τουλάχιστον ενδείξεις και κάποια σοβαρά στοιχεία αλλιώς είναι άκρως αμφισβητήσιμα έτσι;Και με το όρο ενδείξεις και στοιχεία σίγουρα δεν έννοώ "το άκουσα" "μου το είπαν" "λέγεται
και "κάποτε ο γέρων Παίσιος..." αλλά δεδομένα με μάρτυρες,ονόματα και γενικώς ελέγξιμα πράγματα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Γκρινιάρης

Black_cat έγραψε:Είναι απλό! Του τα σφύριξε ο θεος!! :teasing-blah: Πως δεν μου περασε εξαρχής από το μυαλό? :D Sinner μπορείς πέρα από κάθε αμφιβολία να αποκλείσεις την πιθανότητα ότι μπορεί και να υπάρχει κάποια μη μεταφυσική εξήγηση?
Μπορεί να του τα σφύριξε και ο σατανάς!

Είναι o αγαπημένος «ελιγμός» μου σε αυτές τις ιστορίες, τύπου παΐσιου κλπ: «Πως ξέρεις ότι δεν είναι ο Σατανάς αυτός που προσπαθεί να σε μπερδέψει;»
Αυτές τις δυνάμεις δεν τις έχει μονοπώλιο ο θεός! Τη ξέρει τη δουλειά και ο συνέταιρος!
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Black_cat έγραψε:Είναι απλό! Του τα σφύριξε ο θεος!! :teasing-blah: Πως δεν μου περασε εξαρχής από το μυαλό? :D Sinner μπορείς πέρα από κάθε αμφιβολία να αποκλείσεις την πιθανότητα ότι μπορεί και να υπάρχει κάποια μη μεταφυσική εξήγηση?
δέν αποκλείω τίποτα. είναι όμως δύσκολο εκεί που ήταν να του το είπε κάποιος πιό πρίν.

και δέν του μίλησε στα ίσια ο θεός, είχε διαίσθηση. το ίδιο που παθαίνουν πολλές φορές και άλλοι άνθρωποι όταν κάποιος δικός τους άνθρωπος παθαίνει κάτι.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:
δέν αποκλείω τίποτα. είναι όμως δύσκολο εκεί που ήταν να του το είπε κάποιος πιό πρίν.
που ηταν βρε σιννερ? μπορεις να μας διφωτησεις γιατι ο γιος αυτουν που πηγε και βρηκε τον γερο στον αμαζονιο μας μπερδεψε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μου είχαν πει προφορικά μια ιστορία απο τον βιο του Αγίου Αντωνίου.
Επισκέφτηκαν κάποτε τον μέγα αυτόν ασκητή της ερήμου δύο άτομα και μόλις του είδε τους χειρέτηεσ με το όνομά τους χωρίς βέβαια να τους έχει ξαναδέι. Αυτοί απόρρησαν και θαύμασαν για τον γεγονός και τον ρώτησαν πως τα ξέρεις τα ονόματά μας.
Και ο μέγας Αντώνιος τους είπε: ο διάβολος μου τα είπε μόλις τώρα.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Το κακό, Πιστέ, είναι ότι ο διάβολος (και ο θεός) αρνείται να το κάνει αυτό κατά τη διάρκεια της διεξαγωγής επιστημονικών πειραμάτων.
Για κάποιο λόγο, όλο στην έρημο πάνε και εμφανίζονται, οι κερατάδες (χαϊδευτικά το λέω).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Γκρινιάρης

Και ο μέγας Αντώνιος τους είπε: ο διάβολος μου τα είπε μόλις τώρα.
Ωραίος ο μέγας (με μικρό «μ») Αντώνιος. Το χε δίπορτο! :clap:
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο θεός και ο διάβολος άλλα tips δίνουν εκτός απο ονόματα? Που στη τελική είναι και άχρηστα. Πιο πολύ για εφέ μου κάνουν εμένα :P Γι αυτό θεέ, ή διάβολε, αν υπάρχετε - και θέλετε να πειστώ για την ύπαρξή σας- μπορείτε να μου υποδέιξετε τους αριθμούς του τζοκερ?
υγ. είναι τζακ ποτ
υγ2. είναι για καλό/ κακό σκοπό
:pray:
God? No, thanks...
Γκρινιάρης

Black_cat έγραψε:Ο θεός και ο διάβολος άλλα tips δίνουν εκτός απο ονόματα? Που στη τελική είναι και άχρηστα. Πιο πολύ για εφέ μου κάνουν εμένα :P Γι αυτό θεέ, ή διάβολε, αν υπάρχετε - και θέλετε να πειστώ για την ύπαρξή σας- μπορείτε να μου υποδέιξετε τους αριθμούς του τζοκερ?
υγ. είναι τζακ ποτ
υγ2. είναι για καλό/ κακό σκοπό
:pray:
(φωνή του θεού/σατανά, των ΧΟ γιατί μιλάνε ελληνικά)
Μα σου τους υποδεικνύουμε χρόνια τώρα τέκνο μου!
Όταν πεθάνεις με το καλό θα σου δώσουμε το βιβλίο, που τους γράφουμε κάθε Τετάρτη και Σαββάτο!
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενταξει , οκ θα το πάρω αλλιώς... ο καλός χριστιανός ξέρει κι αλλα μονοπάτια... καμια προφητεία ρε παιδιά που να αναφερεται στην 13/9/09? Ή εναλλακτικά, κανείς ερημίτης γέρων κάπου εδώ κοντά? Εντός Αττικής?
:pray:
God? No, thanks...
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Και κάτι άλλο απο τον Άγιο Αντώνιο.

Είπε πάλι: Είδα όλες τις παγίδες του εχθρού (διαβόλου) απλωμένες πάνω στη γη και είπα στενάζοντας, ποιος τάχα τις διαπερνά; Και άκουσα φωνή να μου λέει: Η ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ.

Αγιος δεν είναι μόνο ο φίλος του Θεού και ο Θεόπτης. Είναι και αυτός που γνωρίζει τις παγίδες του εχθρού καθώς ο διάβολος μετασχήματίζεται και σε αγγελο φωτός για να ξεγελάσει και να μπερδέψει.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πέρα απ'τον ανούσιο βερμπαλισμό που συνιστά το να επικαλέται κανείς έτσι αόριστα έννοιες όπως η ταπεινοφροσύνη (αρετή που δεν ταιριάζει κατά τη γνώμη μου σε ελεύθερους ανθρώπους.Αυτόι προτιμούν την αυτογνωσία),καταλαβαίνεις βέβαια ότι το να υποπτεύεται κανείς πίσω απ'το οτιδήποτε τον πειρασμό του διαβόλου συνιστά βασιλική οδό πρός την παραφροσύνη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ταπεινοφροσύνη είναι συνθετη λέξη απο το ταπεινο χαμηλό δηλαδή και το την φρόνηση που παράγεται απο την λεξη φρήν που συμαίνει μυαλό.
Μάλλον η αλληθινή αυτογνωσία τις περισσότερες φορές οδηγεί την ταπεινοφροσύνη.

Πέρα απο το ότι υπάρχει εντολή που λέει ότι αυτός που θα υψώσει τον εαυτό του θα ταπεινωθεί ενώ ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται.

Οπότε η αρετή μάλλον της ταπεινοφρόσύνη εκτός απο χάρισμα είναι και προυπόθεση πίστης στον Θεό.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Η φωνή που απάντησε "ταπεινοφροσύνη" ποιανού ήταν?
God? No, thanks...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η ετυμολογία δεν μας λέει πάντα την αλήθεια για τη σημασία των λέξεων.Εσύ πως αντιλαμβάνεσαι στην πράξη την ταπεινοφροσύνη;
Από αυτό που είπες πάντως κατάλαβα ότι για να πιστέψει κανείς στο θεό πρέπει να έχει μιά αίσθηση προσωπικής απαξίας.

Συμφωνώ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις που μπορεί κάποιος να είναι ταπεινόφρων. Να είνα πράγματι ταπεινός δηλαδή σαν άνθρωπος στη ζωή του να μην έχει καμία αξία. Αν έχει και την αυτογνωσία πάει καλώς. Ξέρει δηλαδή τη θέση του.
Η άλλη περίπτωση είναι άνθρωπος να έχει τεράστεια αξία. Να ξέρει ότι είναι πολύ ψηλά κοινωνικά οικονομικά σε γνωστικο επιπεδό. Αυτός είναι ο πραγματικός ταπεινόφρων αν εξασκήσει την ταπεινοφροσύνη.
Είναι σαν την πραραβολή που είπε ο Ιησούς Χριστός για τους φαρισαίους που ζητούσαν την πρωτοκαθεδρία τις συγγεντρώσεις.
Τους είπε αν σας καλέσουν κάπου μην πάτε να καθίσετε μπροστά γιατί υπάρχει περίπτωση να πρωηγείται κάποιος σε τιμή και θα έρθουν και θα σου πούν κάθησε πιο πίσω.
Εσείς τους είπε να καθίσετε στο τέλος της σειράς του τραπεζιού ούτως ώστε να σας δει αυτός που σας κάλεσε και θα σας πει ότι δεν είναι αυτή η θέση σας και πηγαίνετε πιο μπροστά.
Πρακτικές συμβουλές.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αγαπητέ Πιστέ, δεν απάντησες στο ερώτημά μου. Επίσης δεν απάντησες στο ερώτημα της black_cat.
Μπορείς να παίξεις το χαρτί του "πληγωμένου", που τον ειρωνεύονται, και να μας μουτρώσεις, αλλά:

α) Αν οι ερωτήσεις έχουν ειρωνική χροιά είναι γιατί οι ισχυρισμοί είναι γελοίοι.
β) Οι ερωτήσεις ισχύουν.

Όποιος ακούει φωνές εκεί που δεν υπάρχουν είναι σχιζοφρενής. Αν νομίζεις ότι αυτό είναι ειρωνεία, θα σου πω ότι ένας φίλος μου είναι σχιζοφρενής, χαρακτηρισμένος ως ΑΜΕΑ, και μεταξύ άλλων άκουγε φωνές. Αν άκουγε μια φωνή που του έλεγε "είμαι ο Θεός", τι θα άλλαζε;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κι εγώ έχω μια φίλη σχιζοφρενή. Χρόνια κατάσταση, η διάγνωση από έμπειρους ψυχιάτρους, παίρνει φάρμακα εδώ και 18 χρόνια. Προσφάτως άκουγε τη φωνή του Σατανά. Πήγε στο μοναστήρι του άγιου Κυπριανού για να ξορκίσουν το δαιμόνιο. Αποτέλεσμα μηδέν (μάλλον η υποβολή δεν έπιασε). Έπαθε μια χοντρή κρίση, την τρέξαμε στον γιατρό και της έδωσε ένα καινούριο φάρμακο. Ευτυχώς έπιασε.

Και η Έφη Θώδη, νομίζω, άκουγε τον θεό να της μιλάει, και στη συνέχεια νοσηλεύτηκε. Και ο Τζωρτζ Μπους υιός τον άκουγε. Και η Ζαν ντ' Αρκ, βεβαίως, βεβαίως. Και πολλοί άλλοι.

Το να ακούς φωνές μέσα στο κεφάλι σου δεν συνιστά απόδειξη ότι οι φωνές αυτές έχουν εξωτερική προέλευση. Συνήθως παράγονται μέσα στο κεφάλι σου, γι' αυτό και ακούγονται μόνον εκεί. Προσωπικά, δεν έχω γνωρίσει καμμία εξαίρεση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση