Κριτική στην "Απόσυρση μύθων"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Διαβάζοντας τις Eκδηλώσεις Δεκεμβρίου 2012 της Ένωσης Άθεων

παρατήρησα..

4. Ανταλλαγή βιβλίων: απόσυρση μύθων.

Δίνετε μια βίβλο, ένα κοράνι, μια σύνοψη, ένα σχολικό βιβλίο θρησκευτικών, και παίρνετε ένα λογοτεχνικό έργο της επιλογής σας.

Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή 28/29/30-12-2012, ώρες 12-3 μ.μ., πλατεία Καπνικαρέας.
facebook event απόσυρση

και μου θύμισε αυτό..


[youtube]s4_j4c7Bop0[/youtube]


και αυτό..

[youtube]36oYXIosnTE[/youtube]

Τυχαίο..

Συγ-γνώμη για την τοποθέτηση αλλά μου αρέσει να μιλώ αυθόρμητα τονίζοντας μάλιστα και πτυχές της σύγχρονης ιστορίας και όχι μόνο..

Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλό ώστε να ξαναεπαναληφθεί
πράττοντας όμοια με αυτούς που κατηγορείται..
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

know_unknow έγραψε:Εσείς πιστεύετε ότι είναι καλό ώστε να ξαναεπαναληφθεί
πράττοντας όμοια με αυτούς που κατηγορείται..
Τι είναι αυτό που θα επαναληφθεί;
1. Δεν σκοπεύουμε να κάψουμε τα βιβλία.
2. Δεν τα παίρνουμε δια της βίας, όποιος θέλει τα δίνει.
3. Δεν τα βάζουμε με όποιον θέλει να τα κρατήσει.
4. Δίνουμε κάτι σε αντάλλαγμα.

Το νόημα της εκδήλωσης είναι το εξής: τα θρησκευτικά βιβλία περιέχουν μύθους, αλλά δεν το παραδέχονται, πλασάρονται ως αλήθεια. Η λογοτεχνία περιέχει μύθους, αλλά το λέει καθαρά, δεν πουλά φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Τα βιβλία γνώσεων ισχυρίζονται ότι λένε αλήθεια, αλλά το τεκμηριώνουν. Λέμε λοιπόν ότι όσοι θέλουν μπορούν να ξεφορτωθούν τους υποκριτικούς μύθους παίρνοντας σε αντάλλαγμα ειλικρινείς μύθους ή
αληθινή γνώση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Ποιός ο σκοπός της ανταλλαγής τότε αγαπητοί μου:
Η ανακύκλωση
Η χωματερή
Η επιστροφή σε αυτούς που τα γράφουν ή τα διαβάζουν.

Ένα βιβλίο πάντα είναι ένα βιβλίο
Δέν έχει σημασία τι γράφει
όσο το έχει δώσει κάποιος-κάποιοι
τον εαυτό του/ς στον κάθε έναν
για να γραφτούν.

Είναι σαν να γράφω ένα βιβλίο
ή δημιουργώ μια σελίδα στο ιντερνετ
ή τοποθετώ ένα σχόλιο κ.ο.κ.
και μου το καταστρέφουν με έμμεσο ή άμεσο τρόπο.

Αν θέλουμε να χαρίσουμε ένα λογοτεχνικό βιβλίο
ας το χαρίσουμε δίχως ανταλλαγή.

Είναι σαν να λέω δώστε μου το μπαγιάτικο ή φρέσκο ψωμί σας
επειδή δεν το τρώτε για να το πετάξω
και να σας δώσω ένα άλλο τρόφιμο που το τρώτε.

Άμα δεν μου χρειαζότανε ή μου περίσσευε κάτι
απλά θα το έδινα σε αυτούς που το χρειάζονται ή τους λείπει.
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Η εθελοντικη ανακυκλωση των ιερων βιβλιων ειναι μια εξαιρετικη επιλογη.

Αν εσυ βλεπεις σε αυτο το καψιμο βιβλιων απο τους Ναζι, και τη καταστροφη Βιβλιοθηκων, I feel sorry for you.
Wait... nope, not even that.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Προσωπικά δεν θα ήθελα να δώ κανένα βιβλίο να πετιέται και να ανακυκλώνεται ως πρός το χαρτί,
όσο δεν θα ήθελα εξίσου να γίνει το ίδιο και στην ΄Βίβλο του Άθεου΄΄ που παρουσιάστηκε πρίν κάποιες μέρες απο την ένωση.
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Strider
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012 17:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατι τετοια καναμε στο δημοτικο θυμαμαι. Πηγαιναμε ενα βιβλιο και παιρναμε αλλο στην τυχη. Οι ναζι τα εκαιγαν, δεν τα ανταλλαζαν. Πολλοι συλλογοι κανουν παρομοια πραγματα με βιβλια, σιγα το πραγμα.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

:facepalm:

Όταν κάποιος είναι ο ιδιοκτήτης ενός αντιτύπου ενός βιβλίου, μπορεί να το βάλει και στον κώλο του, και εσένα δε σου πέφτει λόγος. Ποιος νομίζεις ότι είσαι που θα πεις στους ανθρώπους τι δεν πρέπει να κάνουν με τα βιβλία τους?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

know_unknow έγραψε:Διαβάζοντας τις Eκδηλώσεις Δεκεμβρίου 2012 της Ένωσης Άθεων

παρατήρησα..

4. Ανταλλαγή βιβλίων: απόσυρση μύθων.

Δίνετε μια βίβλο, ένα κοράνι, μια σύνοψη, ένα σχολικό βιβλίο θρησκευτικών, και παίρνετε ένα λογοτεχνικό έργο της επιλογής σας.

Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή 28/29/30-12-2012, ώρες 12-3 μ.μ., πλατεία Καπνικαρέας.
facebook event απόσυρση

και μου θύμισε αυτό....
Εντάξει ας μην υπερβάλουμε, το πολύ πολύ αυτά που θα συγκεντρώσουν από άτομα που τα είχαν σαν διακόσμηση απλά να τα πετάξουν.
όμως η ενέργεια αυτήν δεν τους τιμά γιατί χειραγωγούν αντί πινακίου φακής ατομα που για ένα αστυνομικό μυθιστόρημα να ξεπουλήσουν με αυτήν την πράξη της ανταλαγής τον ηθικό πλούτο της αγίας γραφής.
έλεος.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε::facepalm:

Όταν κάποιος είναι ο ιδιοκτήτης ενός αντιτύπου ενός βιβλίου, μπορεί να το βάλει και στον κώλο του, και εσένα δε σου πέφτει λόγος. Ποιος νομίζεις ότι είσαι που θα πεις στους ανθρώπους τι δεν πρέπει να κάνουν με τα βιβλία τους?
ακριβώς για αυτόν τον λόγο δέν έπρεπε να μπεί ζήτημα ανταλαγής και απόσυρσης θρησκευτικών βιβλίων, αυτό που πιστεύει η δεν πιστεύει κάποιος δεν αφορά εσάς αλλά αυτόν και μόνον.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@know_unknow
Μα η ανταλλαγή είναι συμβολική όπως είπε και η Μελάνη. Αν τα χαρίζαμε χωρίς ανταλλαγή θα χανόταν ο συμβολισμός. Ακόμη και η απόσυρση βιβλίων δεν είναι περίεργο ή κατακριτέο φαινόμενο, όταν κάποιος δεν θέλει ένα βιβλίο το ξεφορτώνεται με όποιον τρόπο θεωρεί αυτός καλύτερο. Ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για εθελοντική ανταλλαγή κι όχι για εξαναγκασμό δεν βλέπω πουθενά κάποιο πρόβλημα.

@Θεόφιλος
όμως η ενέργεια αυτήν δεν τους τιμά γιατί χειραγωγούν αντί πινακίου φακής ατομα που για ένα αστυνομικό μυθιστόρημα να ξεπουλήσουν με αυτήν την πράξη της ανταλαγής τον ηθικό πλούτο της αγίας γραφής.
έλεος.
Καλά ας μην υπερβάλλουμε. Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο το να μιλάς για χειραγώγηση όταν πρόκειται για ενήλικα άτομα (δεν είναι ούτε παιδιά ούτε καθυστερημένοι) τα οποία θα ανταλλάξουν ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ βιβλία. Άλλωστε η χειραγώγηση (και μάλιστα σε παιδιά) είναι προνόμιο της εκκλησίας σου, έχουν πάρει τα δικαιώματα.

Η ανταλλαγή βιβλίων είναι κάτι αρκετά διαδεδομένο και είναι απίστευτο το ότι γίνεται τόσο μεγάλο θέμα, αν ήταν οποιοδήποτε άλλο βιβλίο δεν θα αντιδρούσε κανείς. Τέτοια περιστατικά με απογοητεύουν αφάνταστα και μου θυμίζουν πως υπάρχει όντως ανάγκη αντίδρασης γιατί ο κόσμος έχει φάει τέτοια πλύση εγκεφάλου από τη θρησκεία που δεν βλέπει μπροστά του. Οκ, θα σταματήσω το παραλήρημα (μα δεν μπορώ μ'αυτά που διαβάζω) και θα επανέλθω στο θέμα:

Όταν κάποιος ανταλλάσσει ένα βιβλίο με ένα άλλο είτε το έχει διαβάσει και θέλει να διαβάσει και κάτι άλλο (αυτό δεν σημαίνει πως το απορρίπτει ή δεν του αρέσει απλά θέλει να διαβάσει ΚΑΙ κάτι άλλο, πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό;) είτε πως το βρίσκει αδιάφορο (ή και κακογραμμένο) και δεν τον ενδιαφέρει να το έχει στην κατοχή του πια και προτιμά να δώσει μια ευκαιρία σε κάποιο άλλο βιβλίο. Βέβαια για να πούμε και την αλήθεια οι περισσότεροι και να έχουν βίβλο δεν την έχουν ανοίξει ποτέ οπότε δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω :p

Πως είναι δυνατόν, σ'αυτήν την πολύ απλή πράξη, ένας λογικός και ώριμος άνθρωπος να βλέπει προσπάθειες χειραγώγησης, τον Χίτλερ ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;;;

Επίσης πως μπορείς να υποβαθμίζεις με τέτοια ευκολία την αξία των υπολοίπων βιβλίων; Θα αγνοήσω για ένα λεπτό το γεγονός ότι η βίβλος για πολλούς (και για μένα) έχει μηδενική λογοτεχνική και ηθική αξία. Ας πούμε πως είναι ένα αξιόλογο βιβλίο. Τι σημαίνει αυτό; Πως δεν υπάρχουν άλλα αξιόλογα βιβλία για να διαβάσει κανείς; Πως απαξιώνεις έτσι ευθαρσώς όλα τα υπόλοιπα βιβλία;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:@know_unknow
Μα η ανταλλαγή είναι συμβολική όπως είπε και η Μελάνη. Αν τα χαρίζαμε χωρίς ανταλλαγή θα χανόταν ο συμβολισμός. Ακόμη και η απόσυρση βιβλίων δεν είναι περίεργο ή κατακριτέο φαινόμενο, όταν κάποιος δεν θέλει ένα βιβλίο το ξεφορτώνεται με όποιον τρόπο θεωρεί αυτός καλύτερο. Ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για εθελοντική ανταλλαγή κι όχι για εξαναγκασμό δεν βλέπω πουθενά κάποιο πρόβλημα.

@Θεόφιλος
όμως η ενέργεια αυτήν δεν τους τιμά γιατί χειραγωγούν αντί πινακίου φακής ατομα που για ένα αστυνομικό μυθιστόρημα να ξεπουλήσουν με αυτήν την πράξη της ανταλαγής τον ηθικό πλούτο της αγίας γραφής.
έλεος.
Καλά ας μην υπερβάλλουμε. Είναι τουλάχιστον απαράδεκτο το να μιλάς για χειραγώγηση όταν πρόκειται για ενήλικα άτομα (δεν είναι ούτε παιδιά ούτε καθυστερημένοι) τα οποία θα ανταλλάξουν ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ βιβλία. Άλλωστε η χειραγώγηση (και μάλιστα σε παιδιά) είναι προνόμιο της εκκλησίας σου, έχουν πάρει τα δικαιώματα.

Η ανταλλαγή βιβλίων είναι κάτι αρκετά διαδεδομένο και είναι απίστευτο το ότι γίνεται τόσο μεγάλο θέμα, αν ήταν οποιοδήποτε άλλο βιβλίο δεν θα αντιδρούσε κανείς. Τέτοια περιστατικά με απογοητεύουν αφάνταστα και μου θυμίζουν πως υπάρχει όντως ανάγκη αντίδρασης γιατί ο κόσμος έχει φάει τέτοια πλύση εγκεφάλου από τη θρησκεία που δεν βλέπει μπροστά του. Οκ, θα σταματήσω το παραλήρημα (μα δεν μπορώ μ'αυτά που διαβάζω) και θα επανέλθω στο θέμα:

Όταν κάποιος ανταλλάσσει ένα βιβλίο με ένα άλλο είτε το έχει διαβάσει και θέλει να διαβάσει και κάτι άλλο (αυτό δεν σημαίνει πως το απορρίπτει ή δεν του αρέσει απλά θέλει να διαβάσει ΚΑΙ κάτι άλλο, πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό;) είτε πως το βρίσκει αδιάφορο (ή και κακογραμμένο) και δεν τον ενδιαφέρει να το έχει στην κατοχή του πια και προτιμά να δώσει μια ευκαιρία σε κάποιο άλλο βιβλίο. Βέβαια για να πούμε και την αλήθεια οι περισσότεροι και να έχουν βίβλο δεν την έχουν ανοίξει ποτέ οπότε δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω :p

Πως είναι δυνατόν, σ'αυτήν την πολύ απλή πράξη, ένας λογικός και ώριμος άνθρωπος να βλέπει προσπάθειες χειραγώγησης, τον Χίτλερ ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο;;;

Επίσης πως μπορείς να υποβαθμίζεις με τέτοια ευκολία την αξία των υπολοίπων βιβλίων; Θα αγνοήσω για ένα λεπτό το γεγονός ότι η βίβλος για πολλούς (και για μένα) έχει μηδενική λογοτεχνική και ηθική αξία. Ας πούμε πως είναι ένα αξιόλογο βιβλίο. Τι σημαίνει αυτό; Πως δεν υπάρχουν άλλα αξιόλογα βιβλία για να διαβάσει κανείς; Πως απαξιώνεις έτσι ευθαρσώς όλα τα υπόλοιπα βιβλία;
1ον εσείς θέλετε και έχετε ανάγκη συμβολισμού για να δείξετε αυτό που θέλετε να δείξετε, επίσης και αυτοί που θα παραδώσουν κάποια θρησκευτικά βιβλία σε εσάς, αν και δεν χρειάζεται να το κάνουν γιατί είναι ήδη άθεοι, είναι λάθος τρόπος για να μην πώ φθηνός για να δείξει κανείς πώς ξεπουλά κάτι που έχει ήδη πάψει να πιστεύει.
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Iοκάστη το θέμα δεν είναι τι θα κάνουν τα βιβλία αυτοί που τα δίνουν
αλλά τι θα τα κάνουν αυτοί που θα τα πάρουν;

Το να υπάρξει άρση της ανταλλαγής δεν σημαίνει ότι θα ικανοποιήθει το αίτημα το δικό μου ή κάποιου άλλου σε προσωπικό επίπεδο,

σημασία έχει το κάθε αίτημα να ικανοποιήσει τον κάθε έναν άνθρωπο με όλη την ανθρωπιά που μας διακατέχει,

διότι αναφερόμαστε για την ένωση που απαρτίζεται απο ανθρώπους σαν και μένα και σαν και σένα.

Τώρα οποιαδήποτε απόφαση πάρει η ένωση να αφορά την ένωση και όχι κάποιον άλλον που πήρε την απόφαση..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος know_unknow την 10 Δεκ 2012 18:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

know_unknow έγραψε:Ποιός ο σκοπός της ανταλλαγής τότε αγαπητοί μου;
Marketing, διαφήμιση δημόσιες σχέσεις, σε δουλειά να βρισκόμαστε, όπως θες πες το. Μια αφορμή για κοινωνική επαφή είναι, τίποτε παραπάνω. Θα είμαστε εκεί με τα βιβλιαράκια και τα φυλλαδιάκια μας, κάποιοι θα έρθουν από περιέργεια, κάποιοι για να πάρουν το τσάμπα βιβλίο αφού ξεθάψουν καμιά ιερά σύνοψη της γιαγιάς τους, κάποιοι περαστικοί θα δουν φως και θα μπουν, και θα βρούμε αφορμή να συζητήσουμε για το θέμα της θρησκείας, της αθεϊας, του τι είναι "ιερό" βιβλίο, της φύσης της αλήθειας, και λοιπά και λοιπά.

Δεν θέλουμε να δελεάσουμε κανέναν να αφήσει την πίστη του για ένα βιβλίο, μήπως θα ήταν ποτέ δυνατόν κάτι τέτοιο; Είναι γελοίο. Ούτε θέλουμε να βάλουμε κανέναν να κάνει δήλωση αθεΐας, τι ανάγκη το έχει, εκείνος ή εμείς; Μα είναι δυνατόν να λέτε στα σοβαρά ότι μπορούμε να χειραγωγήσουμε κανέναν χαρίζοντάς του ένα μεταχειρισμένο βιβλίο; Μπορεί να βρει όσα θέλει στο Μοναστηράκι με 2 ευρώ το ένα.

Το είπα και παραπάνω, συμβολική είναι η εκδήλωση. Λέμε την άποψή μας για την θρησκευτική "αλήθεια" με έναν πρωτότυπο τρόπο. Δεν μας ενδιαφέρει πραγματικά να μαζέψουμε τόνους βιβλίων ούτε να μοιράσουμε, αφορμή για συζήτηση θέλουμε. Αυτό που λέμε happening.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Δυστυχώς έτσι τελειώνουν οι σχέσεις των άνθρωπων ...
άδοξα....
γιατί όλα χάνονται μέσα σε τραγικές κωμωδίες...

AoratiMelani

Η τοποθέτηση μου απο την αρχή σε αυτό το Forum δέν ήταν για να δώσω τροφή σε αυτούς που ανήκουν σε μια θρησκευτική ομάδα όπως η ένωση Άθεων κ.ο.κ
αλλά για να δώσω τροφή σε αυτούς που πιστεύουν σε όλους και κυρίως στον εαυτό τους..

Είμαστε 7 δις εκατομμύρια + αυτούς που δεν είναι εδώ σε αυτόν τον υλικό κόσμο και 7 δις εκατομμύρια θρησκείες + αυτές που δεν είναι εδώ στον υλικό κόσμο που δεν πρόκειται να συγχωνευτούν και δέν συγχωνεύτηκαν μέχρι τον θάνατο τους.

διότι πάντα το Εγώ μου το γνωρίζω πάντα πολύ καλύτερα απο το Εγώ τον άλλων.

Για ποιά άποψη Μας μιλάμε τότε εάν δεν γνώρισε και γνωρίζει ο κάθε ένας όμοια όσο γνωρίζω/σα και αγνοώ/ήσα εγώ τον εσωτερικό και εξωτερικό εαυτό μου..
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

"θρησκευτική ομάδα" η Ένωση Αθέων???!!! :facepalm:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
know_unknow
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 28 Οκτ 2012 16:48
Όνομα Ιστότοπου: yahoos gulliver's travels
Τοποθεσία: Βόλος

Ναι είναι γιατί δεν έχει ξεκάθαρες απαντήσεις ούτε θα έχει η Ένωση Άθεων.

Αυτό την καθιστά ώς θρησκευτική ομάδα.

Διότι ποτέ δεν θα μπορέσει αυτή η ένωση να καλύψει τα προβλήματα και τα ερωτηματικά που έχει ο κάθε ένας μέσα του για την δικιά του ζωή,
πρίν,μετά και στην διάρκεια αυτής..
~Αμφιβάλλω και αμφισβητώ για τα όσα γνωρίζω~
και όχι για τα όσα δεν γνωρίζω γιατί απλά δεν τα έχω γνωρίσει.

Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

τι τρολιες καθομαστε και διαβαζουμε...
ειναι λεει θρησκευτικη ομαδα η Ενωση επειδη δεν προσφερει απαντησεις στα ερωτηματικα που κουβαλαει ο καθε πικραμενος...
οτι ναναι...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:"θρησκευτική ομάδα" η Ένωση Αθέων???!!! :facepalm:
Ναι, γιατί τα υπόλοιπα που έγραψε δεν χρειάζονται: :facepalm: :lol:
Απάντηση