Αθεΐα και τέμενος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

ουγκαμπουγκααλλαμαλλασαλλαγιαλλα
Αν το πούνε αυτό από μένα χαλάλι το τέμενος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
mixalakis έγραψε:Γιατί, όμως, ένας άθεος να είναι υπέρ της δημιουργίας τεμένους; Επειδή η εκκλησία είναι κατά;
You say that like it's a bad thing. Αν οι Χριστιανοί βλέπουν στην καθημερινότητά τους ένα Ισλαμιστικό ή Βουδιστικό ναό, ίσως τους βοηθήσει να καταλάβουν ότι δε ζουν μόνο αυτοί στην Ελλάδα. Οτιδήποτε σπάει αυτή την ψευδαίσθηση ομοιογένειας πρόκειται για αρκετά ισχυρό consciousness raiser, οπότε δε βλέπω το λόγο στο να μη χρησιμοποιηθεί σαν όπλο.
Συμφωνώ, ως άθε@ μας συμφέρει να υπάρχει ορατότητα πέρα της μίας μονοθειστικής θρησκείας. Και η διάσπαση αυτή στα κομμάτια, σημαίνει λιγότερη εξουσία για την οποιαδήποτε μονοθειστική θρησκεία. Συν τοις άλλοις, το μονοπώλιο της σωτηρίας, θα φαντάζει ολίγον τι πιο θολό, σε ποια πλευρά να πάει ο άμοιρος ο ψάχνων? :mrgreen:
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Αριστεριστες απο τη μια και χρυσαυγιτες απο την αλλη,κι οτιδηποτε προκυπτει στην πορεια αναγεται μετα σε συγκρουση των ακρων,οποτε οι αριστεριστες που δεν εχουν καμμια σχεση με τα θρησκευτικα γινονται αμα λαχει υπερμαχοι και των θρησκευτικων δικαιωματων αλλοθρησκων.Και οι ακροδεξιοι αλλοι ασχετοι κι αυτοι να γινονται τοτε οι προστατες των ιδανικων της φυλης και του εθνους απο την επελαση των αλλοθρησκων και των υποστηρικτων τους.Αλλα ειναι εξισου και υπερμετρα εμετικοι αμφοτεροι οι οποιοι ασελγουν κι ασχημονουν διαρκως εναντια στην ταξη και την ευρυθμη λειτουργια της κοινωνιας κι απεχθανονται τη γαληνη και τη νηφαλια σκεψη.Σκατα να φανε ολοι τους,μαζι και οι παπαδες και οι μουσουλμανοι.Και να πανε να ζησουν στην ερημο απο οπου και προηλθανε σαν τα μπασταρδα τεκνα του λαμογιου αβρααμ για να ζησουν εκει τον ανατολιτικο δεσποτισμο τους,μαζι με τα υπολοιπα εβραικα πνευματικα σκουπιδια και να σκωθουν να φυγουν απο δω περα.Δικαιωματα δεν προκειται να δωσουμε,αλλα οταν μπορεσουμε θα παρουμε κι αυτα που εχουνε.Κοινο χαρακτηριστικο τους,οτι ειναι εχθροι του Ελληνα και του παγκοσμιου πολιτισμου.Ολοι τους ηθοποιοι του ιδιου θιασου,παλιατσοι,σαλτιμπαγκοι και φτηνοι πραματευταδες του σκαρτου,του σαπιου και του αχρηστου.
Το εχθροί του έλληνα γιατί μπαίνει αντάμα με το εχθροί του παγκόσμιου πολιτισμού? Σιγά τον πολιτισμό, να τον φυλάμε μην τον χάσουμε. λολ γεμίσαμε περηφάνιες
Έναν ελαφρύ αντισημιτισμό τον διακρίνω λέγω, για όχι?
Και το επιχείρημα της εξίσωσης των "άκρων" ένα λούστρο εθνικιστικό το έχει να πεις. Ποιας φυλής και ποιου έθνους?
Και αυτό "όπου ακούς τάξη, ανθρώπινο αίμα μυρίζει" οδ.ελύτης
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Αν οι Χριστιανοί βλέπουν στην καθημερινότητά τους ένα Ισλαμιστικό ή Βουδιστικό ναό, ίσως τους βοηθήσει να καταλάβουν ότι δε ζουν μόνο αυτοί στην Ελλάδα.
αν στην ελλάδα είναι ίδιοι με τους κυπραίους δυστυχως δεν θα γίνει. Έχουμε τέμενη (τεμενος?) εδώ αλλά οι χριστιανοί πάλοι βλέπουν τον εαυτό τους σαν να είναι μόνοι τους
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Συμφωνα με το κορανι και την Shari'a η ποινη για τον μουσουλμανο
που εγινε αθεος ειναι ο θανατος.

Για να μην αναφερω στοιχους απο το κορανι ,οπως
Those who have disbelieve our signs
we shall roast them in fire :o
whenever their skins are cooked to a turn we shall
substitute new skins for them :shock:
that they may feel the punishment:
verily allah is sublime and wise

http://skepticsannotatedbible.com/quran/index.htm

Δηλαδη μου λετε να ειμαι συμφωνος να γινει τζαμι, και να ψελνουν τετοια μεσα
για να ειμαι politically correct ??
Minds are like para-chutes. They only function when open.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ε, καλά τώρα, τα ίδια λέει πάνω κάτω και η "Αγία" Γραφή (Παλαιά Διαθήκη κυρίως).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:Συμφωνα με το κορανι και την Shari'a η ποινη για τον μουσουλμανο
που εγινε αθεος ειναι ο θανατος.

Για να μην αναφερω στοιχους απο το κορανι ,οπως
Those who have disbelieve our signs
we shall roast them in fire :o
whenever their skins are cooked to a turn we shall
substitute new skins for them :shock:
that they may feel the punishment:
verily allah is sublime and wise

http://skepticsannotatedbible.com/quran/index.htm

Δηλαδη μου λετε να ειμαι συμφωνος να γινει τζαμι, και να ψελνουν τετοια μεσα
για να ειμαι politically correct ??
Ας ψέλνουν ότι θέλουν, και αυτοί και ο οποιοσδήποτε. Απλά πρέπει να ενημερωθούν όλοι, ότι όποιος εφαρμόσει τα παραπάνω θα γαμηθεί από το κράτος με τον χειρότερο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

βασικά όποιος ψέλνει τα παραπάνω μπορεί να διωχθεί ήδη από τη νομοθεσία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Κακώς κατά τη γνώμη μου, αν όντως ισχύει.
Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να συγκεντρώναμε και να δημοσιεύαμε τις παράνομες πράξεις (σύμφωνα με τον Ελληνικό Ποινικό Κώδικα) στις οποίες προτρέπουν διάφορα ιερά βιβλία, με την ποινή που προβλέπεται για την κάθε μια από αυτές δίπλα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι, κάτι τέτοιο είχαμε πει και για την βλασφημία - να συκεντρώσουμε ιερά κείμενα που από τη σκοπιά άλλων θρησκειών είναι βλάσφημα, και να τα δημοσιεύσουμε. Το θέμα είναι να βρεθούν εθελοντές να τα κάνουν αυτά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν το αποφασίσουμε εγω είμαι μέσα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

η προτροπή σε εγκλήματα κατά ζωής, καλώς αντιμετωπίζεται αυστηρά από τη νομοθεσία κατά τη γνώμη μου.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

To Θεμα ειναι οτι το κορανι ειναι πολυ πιο hardcore απο την παλαια διαθηκη

Those who disbelieve will be forced to drink boiling water, :) and will face a painful doom. 6:70
Disbelievers will have a boiling drink and a painful doom. 10:4
When they want a shower, Allah will give them a shower of molten lead to burn their faces. 18:29
Slay the idolaters wherever you find them. 9:5
Scourge adulterers and adulteresses with 100 stripes. Do not show them any pity. Have a party of believers watch the punishment. 24:2
Those who oppose Islam will be slain with a fierce slaughter. 33:60-61
Those who "did wrong" will go to hell, and their wives :P will go to hell with them (no matter how they behaved). 37:22-23
Those who ignore Allah's "clear proofs" :mrgreen: will be seized and punished severely. 40:22

Which is more violent, the Bible or the Quran?
http://dwindlinginunbelief.blogspot.gr/ ... quran.html
Minds are like para-chutes. They only function when open.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Απελεύθερε, δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη αναπαραγωγή λόγων που προτρέπουν σε εγκλήματα κατά της ζωής, μπορεί να χαρακτηριστεί προτροπή και η ίδια (νομικά πάντα).
Off Topic
Προσωπικά πάντως, πιστεύω ότι ακόμη και η προτροπή για εγκλήματα κατά της ζωής δεν πρέπει να τιμωρείται. Φυσικά επιβάλλεται παρακολούθηση από την αστυνομία και φακέλωμα, όταν κριθεί ότι κάποιο τέτοιο έγκλημα είναι πιθανό να συμβεί.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Αν το έγκλημα έχει συμβεί, θεωρείς ότι αυτός που προέτρεψε πρέπει να τιμωρείται ή όχι; Αν ας πούμε ένα τσούρμο οπαδοί της θρησκείας Χ βγουν από τον ναό αφιονισμένοι μετά το κήρυγμα και πάνε και λυντσάρουν έναν άνθρωπο επειδή θεωρούν ότι έτσι έπρεπε βάσει των προτροπών του κηρύγματος, που βασιζόταν στις ιερές γραφές, νομίζεις ότι πρέπει να τιμωρηθεί ο ιεροκήρυκας;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Όχι δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να τιμωρηθεί ο ιεροκήρυκας. Ενήλικα είναι τα πρόβατά του, οπότε πρέπει να τιμωρηθούν μόνο αυτά και χωρίς κανένα ελαφρυντικό. Θα το δούν αυτό τα μελλοντικά υποψήφια πρόβατα και αυτού του απατεώνα και οποιουδήποτε άλλου (ότι αυτός που λέει δεν παθαίνει τίποτα, ενώ αυτός που ακούει την πατάει), οπότε να δούμε πόσοι θα ξανατολμήσουν κάτι τέτοιο...
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Το κακό με το ισλάμ είναι ότι, πέρα από το ότι είναι πιο ακραία η διδασκαλία του, οι οπαδοί του, στατιστικά, είναι πιο φανατικοί από τους χριστιανούς.

Η διαφωνία μου με πολλούς συμφορμίτες έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν πρέπει να είμαστε τόσο ανεκτικοί στον προσυλητισμό. Άλλο να υπερασπίζεσαι την ελευθερία της έκφρασης και άλλο να ευννοείς την διάδοση των θρησκειών.

Όπως λέει και ο Ντώκινς, δενθέλω άλλη "ανεκτικότητα" στην σαχλαμάρα και τον σκοταδισμό!

Σκοπός κάθε άθεου πρέπει να είναι η πλήρης και οριστική κατάργηση όλων των θρησκειών (κρατώντας φιλοσοφικά και πολιτιστικά στοιχεία που έχουν αξία από την κάθε μία), όχι φυσικά με την βία και με απαγορεύσεις, αλλά καλλιεργόντας την κριτική σκέψη.
Επαναλαμβάνω ότι μπορεί ο κάθε θρησκευόμενος να προσεύχεται και να κάνει διάφορες τελετές όπου θέλει, απλώς λέγοντας όπου θέλει δεν εννοώ σε χώρους που διατυμπανίζουν το τι συμβαίνει εκεί.
Ο λόγος που όλες οι θρησκείες πάντα κατασκεύαζαν μεγαλοπρεπείς ναούς, ήταν για να προκαλούν δέος, φόβο και για να επιβάλλονται στους αφελείς. Μπορούν να συγκεντρώνονται σε χώρους για τις τελετές τους, όπως κάνουν τώρα ήδη οι μουσουλμάνοι ή άλλοι θρησκευόμενοι.

Η επίσημη πολιτεία δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με όλα αυτά.

Το ξαναφέρω ότι, ως άθεος, θα ήθελα να μην υπάρχουν ούτε εκκλησίες, ούτε τεμένη, ούτε συναγωγές, εκτός φυσικά αν κάποιος ναός έχει αρχιτεκτονικό ή ιστορικό ενδιαφέρον, όπως π.χ. οι αρχαίοι ναοί που αν και κανένας (κανένας;) δεν πιστεύει πλέον στο δωδεκάθεο, όλοι θαυμάζουν την καλλιτεχνική και αρχαιολογική τους αξία.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

/smartass mode on

Those who "did wrong" will go to hell, and their wives will go to hell with them (no matter how they behaved). 37:22-23
Μα υπαρχει μεγαλυτερη τιμωρια απο το να εχεις τη γυναικα σου κολλημενη μαζι σου μια αιωνιοτητα; ;)


/smartass mode off
Σκοπός κάθε άθεου πρέπει να είναι η πλήρης και οριστική κατάργηση όλων των θρησκειών
Διαφωνω μαζι σου. Αυτος ειναι ο σκοπος του αντιθεου κατα την αποψη μου και οχι του αθεου.

Εμενα ο σκοπος μου ειναι να μην ειναι μ@@@κας και αδικος στους γυρω μου. Να πινω που και που ενα καλο κρασακι με τη συζυγο μου η τους φιλους μου. Να διαβασω οσα περισσοτερα βιβλια μπορω και να προλαβω να κανω καμμια δεκαρια καλα ταξιδια στη ζωη μου. Α, και οποτε μπορω να δινω καποια χρηματα που μου περισευουν σε καποιο charity.

Στα παλαιοτερα των υποδηματων μου βρισκεται το να κανω 'τζιχαντ' κατα της θρησκειας. Σε εναν κοσμο στον οποιο γνωση η μορφωση και οι ατομικες ελευθεριες ειναι πραγματικα ελευθερες, σεβαστες και μη ελεγχομενες, η μειωση του ποσοστου των θρησκευομενων ανθρωπων ειναι ενα αυτονοητο επακολουθο.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αμα πω οτι πιο πολυ απο ολους θελει το τζαμι το ιδιο το παπαδαριο για να εχει να φανατιζει το ποιμνιο μεσα απο το κηρυγμα του κι ετσι να ισχυροποιει τη θεση του στην κοινωνια πως θα σας φαινοταν?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μετριοπαθης Αυστραλος ισλαμιστης και η επανιδρυση του χαλιφατου :)

[youtube]7ZUZiz1wVvE[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση