Αθεΐα και τέμενος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Strider
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012 17:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην Κομοτηνη που εχω παει εχει τζαμια, γιατι να μην εχει και αλλου. Αν καποιος κλεβει η σκοτωνει, να τον πιανει η αστυνομια.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:Συμφωνα με το κορανι και την Shari'a η ποινη για τον μουσουλμανο
που εγινε αθεος ειναι ο θανατος.

Για να μην αναφερω στοιχους απο το κορανι ,οπως
Those who have disbelieve our signs
we shall roast them in fire :o
whenever their skins are cooked to a turn we shall
substitute new skins for them :shock:
that they may feel the punishment:
verily allah is sublime and wise

http://skepticsannotatedbible.com/quran/index.htm

Δηλαδη μου λετε να ειμαι συμφωνος να γινει τζαμι, και να ψελνουν τετοια μεσα
για να ειμαι politically correct ??
Σπύρο, δε σου αρνούμαι ότι και γω έναν διχασμό σε σχέση με αυτό το θέμα τον έχω. Γιατί μία μου πλευρά δε θέλει
ναούς ποτέ και πουθενά, από την άλλη δε νομίζω ότι η απαγόρευση ανέγερσης ναών και άρνησης των τελετουργικών των θρησκειών είναι οι τρόποι που θα οδηγήσουν στην εξαφάνιση των θρησκειών.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα? Στη Ρωσία υπάρχει μεγάλη αναζωπύρωση της θρησκευτικότητας η οποία είχε επιχειρηθεί να αφαιρεθεί με χειρουργικό τρόπο από την κοινωνία. Το αποτέλεσμα είναι τώρα οι εκκλησίες να είναι γεμάτες. Ίσως η αιτία να μην είναι μία, να υπάρχουν περισσότερες, αλλά η απαγόρευση αρκετές φορές έχει αποτελέσματα πολύ διαφορετικά από αυτά τα θετικά που ίσως έχει καθεμιά στο μυαλό της. (η ποτοαπαγόρευση άφησε ως κληρονομιά τη μαφία μέχρι σήμερα για παράδειγμα)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Language_of_Reality την 11 Δεκ 2012 08:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Γενικώς οι απαγορεύσεις νομίζω ότι αφήνουν απωθημένα στο λαό. Η καλύτερη πρακτική είναι να αφήνεις να το κάνει ασύστολα, και τον μορφώνεις ώστε να το αποφεύγει. Τουλάχιστον στη 2η περίπτωση αφαιρείς τη «μαγεία του απαγορευμένου» από αυτό που θες να περιορίσεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

LoR και Ap ξερω οτι ειμαι με την λαθος πλευρα εδω :)
Αλλα ειναι πιο δυνατο απο εμενα :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

very strong and dangerous the dark side is...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι λέγατε;

Δόθηκε άδεια ανέγερσης Ορθόδοξου ναού στην Κων/πολη!
Spoiler: Εμφάνιση
ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΩΣΤΙΔΗΣ

Το δημοτικό συμβούλιο της Κωνσταντινούπολης έλαβε απόφαση ανέγερσης νέας Ορθόδοξης εκκλησίας στον Άγιο Στέφανο (Yeşilköy). Aυτή η απόφαση θεωρείται ιστορική καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία της Τουρκικής Δημοκρατίας ελήφθη απόφαση για την ανέγερση νέου ναού.
Ο ορθόδοξος ναός θα ανήκει στoυς Συροϊακωβίτες που έχουν κάνει αίτημα για να έχουν το δικό τους χώρο προσευχής.
Σύμφωνα με την τουρκική εφημερίδα STAR, η ανέγερση του ναού θα μπορεί να ξεκινήσει και με την τυπική έγκριση του Συμβουλίου Μνημείων.
Όλες οι εκκλησίες της Κωνσταντινούπολης χρονολογούνται πριν το 1923, όπου ιδρύθηκε το τουρκικό κράτος ,ενώ μέχρι και τα τελευταία χρόνια ήταν σχεδόν αδύνατh ακόμη και η αναπαλαίωση ιστορικών ναών.
Ποιος είναι πιο πολιτισμένος κι ανεκτικός;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίγουρα όχι αυτός που παρέλαβε αναγνωρισμένη κοινότητα 120.000 Ρωμιών και μέσα σε 90 χρόνια την έκανε 2.000.

Τέμενος να χτίσουν και να ρημάξει όπως οι εκκλησίες, να μην πηγαίνει κανείς και να κλείσουν λόγω αναδουλειάς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ετσι, ας παραδεχτουν πρωτα την εθνοκαθαρση, ας δωσουν και τις αντιστοιχες αποζημιωσεις στα θυματα και μετα μιλαμε για ανεκτικοτητα επειδη ανοιξε ενας ψωλοναος. Εδω εχουν χαθει ολοκληρες περιουσιες απο το 55, ειναι δυνατον να μιλαμε για ανεκτικοτητα ;
ΥΓ. Το θεμα των Τουρκων ειναι ασχετο με το θεμα του τεμενους. Δυστυχως, μακαρι να ειχαμε τουρκους μουσουλμανους που δυτικοφερνουν και εχουν ανεκτικοτητα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση