Αθεΐα και τέμενος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Πολλά έχουν γραφτεί για την ανέγερση τεμένους στη Ελλάδα και πολλή κριτική έχει γίνει για την στάση της ΧΑ και της εκκλησίας στο ζήτημα, εγώ θα ήθελα όμως να το δω από την οπτική του άθεου.
Με λύπη μου βλέπω πολλούς άθεους να επιχειρηματολογούν υπέρ του τεμένους.

Γιατί, όμως, ένας άθεος να είναι υπέρ της δημιουργίας τεμένους; Επειδή η εκκλησία είναι κατά;
Ως άθεοι δεν θα έπρεπε να εναντιονόμαστε σε κάθε προσπάθεια επέκτασης των θρησκειών;

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει εδώ λίγο πιο αναλυτικά η σκέψη μου http://ta-neura-mou.blogspot.gr/2012/11/blog-post.html
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Απλα γιατι η θρησκευτικη ελευθερια ειναι θεμιτη. Αν δογματικα απαγορευεις στον αλλον να εξασκει τα θρησκευτικα του πιστευω τοτε ουσιαστικα γινεσαι σαν τους χριστιανοταλιμπαν.

Ο κοσμος πρεπει να δει απο μονος του την αβασιμοτητα τη φαιδροτητα και τη φαυλοτητα της πιστης σε θεους και αλλα αποκυηματα της φαντασιας. Οχι να εξαναγκαστει λες και ζουμε στη Σ. Αραβια...
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Επειδή σε μια δίκαιη κοινωνία όλοι πρέπει να απολαμβάνουμε τις ίδιες ελευθερίες.

Θέλω να είμαι ελεύθερη να εκφράζω τις πεποιθήσεις μου, θρησκευτικές, φιλοσοφικές και άλλες, και για να έχω εγώ αυτό το δικαίωμα οφείλω να στηρίξω (και όχι απλώς να σεβαστώ ή να ανεχτώ) και το δικαίωμα των άλλων σε αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-+1:
Και για να μιλήσουμε και από την πρακτική άποψη εννοείται πως υποστηρίζουμε την ανέγερση οποιουδήποτε ναού εφόσον δεν θα επιβαρύνει τα δημόσια οικονομικά ή τις χωροταξικές/περιβαλοντολογικές συνθήκες που επικρατούν.

Για παράδειγμα γιατί να μην αλλάξει απλά η χρήση του αγίου παντελεήμονα σε τέμενος αλλαακμπαρ; :twisted:
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

mixalakis έγραψε:Πολλά έχουν γραφτεί για την ανέγερση τεμένους στη Ελλάδα και πολλή κριτική έχει γίνει για την στάση της ΧΑ και της εκκλησίας στο ζήτημα, εγώ θα ήθελα όμως να το δω από την οπτική του άθεου.
Aυτήν είναι οπτική αντίθεου, και όχι άθεου. για τους παρακάτω λόγους.
Με λύπη μου βλέπω πολλούς άθεους να επιχειρηματολογούν υπέρ του τεμένους.
γιατί να λυπάται κανείς για τις δημοκρατικές απόψεις ενός άθεου, που απόδεχεται το δικαίωμα στην ελευθερία της θρησκευτικής έκφρασης;
Γιατί, όμως, ένας άθεος να είναι υπέρ της δημιουργίας τεμένους; Επειδή η εκκλησία είναι κατά;
Ως άθεοι δεν θα έπρεπε να εναντιωνόμαστε σε κάθε προσπάθεια επέκτασης των θρησκειών;


1ον η εκκλησία δεν είναι κατά, παρά μόνον ορισμένοι φανατικοί που βλέπουν την ανέγερση τεμένους είτε από πολιτική σκοπιά είτε από θρησκευτική με αρνητικό τρόπο.
2ον οι άθεοι επειδή δεν ανήκουν ιδεολογικά η θρησκευτικά κάπου επόμενο είναι να αντιδρούν σε αντιδράσεις ορισμένων φανατικών και καλά κάνουν. έτσι και αλλιώς η επέκταση των θρησκειών έχει πάψει πρό πολλού, καλύτερο θα ήταν να αναφέρεσαι στην συρίκνωση τους, εκτός και αν θέλεις να δικαιολογήσεις τα επιχειρήματα του αντιθεισμού σου
Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει εδώ λίγο πιο αναλυτικά η σκέψη μου http://ta-neura-mou.blogspot.gr/2012/11/blog-post.html
[/quote]

στην παραπομπή που αναφέρεσαι η παρακάτω φράση δείχνει πώς έχεις λάθος για την εκκλησία η οποία δεν είναι ενάντια σε ανέγερση τζαμιού αλλά μόνο οι φανατικοί.

+Όσοι τάσσονται ενάντια στην δημιουργία του τζαμιού, συνήθως ανήκουν σε φανατικές χριστιανικές ή ρατσιστικές ομάδες+
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Είναι προφανές ότι έχουμε τελείως διαφορετική προσέγγιση στο ζήτημα.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα τα επιχειρήματα που τέθηκαν.

Καταρχήν είναι σαφής, νομίζω, η θέση μου ότι είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης και της θρησκευτικής ελευθερίας. Πουθενά δεν αναφέρθηκα σε απαγορεύσεις, ούτε στο να εξαναγκαστεί κανείς να γίνει άθεος.

Επαναλαμβάνω, δεν διατύπωσα καμία άποψη απαγόρευσης, απλώς η θέση μου, αν με ρωτήσει κανείς, είμαι κατά της οποιασδήποτε ανέγερσης ναού, οποιασδήποτε θρησκείας.
Δεν μπορώ, ούτε θέλω, να απαγορεύσω αναγέρσεις χριστιανικών εκκλησιών, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θλίβομαι κάθε φορά που βλέπω μια καινούργια εκκλησία. Από τη στιγμή που θεωρώ ανοησία την θρησκεία, τις τελετές της, την αισθητική της, το ιεαρατείο και την αισθητική της ακόμα, είναι προφανές ότι δεν έχω κανένα λόγο να χαίρομαι όταν χτίζεται εκκλησία, τέμενος, συναγωγή ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Όσο περισσότερα χτίζονται τόσο σημαίνει ότι αυξάνεται η επιρροή τους και ότι προσηλυτίζουν πιο πολύ κόσμο. Όχι δεν υποστηρίζω καμία τέτοια ανέγερση.

Στο ζήτημα που έθεσε ο Θεόφιλος, για την επίσημη θέση της εκκλησίας, ναι είναι γνωστέςοι θέσεις των φανατικών χριστιανών, όμως δεν έχω ακούσει ποτέ εκπρόσωπο της εκκλησίας να τάσσεται υπέρ του τεμένους. Άλλωστε πλην ελαχίστων εξαιρέσεων φωτισμένων ιερέων, οι θέσεις της εκκλησίας ταυτίζονται με αυτές των φανατικών. Παραδείγματα υπάρχουν πολλά στο φόρουμ...
Αν έχει κάποιος επίσημη δήλωση της εκκλησίας για την υποστήριξη του τεμένους, ας με ενημερώσει.

Όσο για το ότι η επέκταση των θρησκειών έχει πάψει προ πολλού, με συγχωρείτε αλλά διαφωνώ πλήρως. Το μόνο που έχει συμβεί είναι να έχουν πιο δυνατή φωνή οι άθεοι και να μη κρύβονται όπως παλιότερα. Ο σκοταδισμός και θρησκοληψία καλά κρατούν.
Πολύ περισσσότερο στις μουσουλμανικές κοινότητες των μεταναστών στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mixalakis έγραψε:δεν διατύπωσα καμία άποψη απαγόρευσης, απλώς η θέση μου, αν με ρωτήσει κανείς, είμαι κατά της οποιασδήποτε ανέγερσης ναού, οποιασδήποτε θρησκείας.
Αφού δεν υποστηρίζεις την απαγόρευση, τι ακριβώς σημαίνει για σένα στην πράξη το "είμαι κατά" της ανέγερσης;

Εγώ είμαι ξεκάθαρα υπέρ του να έχουν το δικαίωμα να ανεγείρουν τέμενος, και ξεκάθαρα κατά κάθε παρεμπόδισης της ανέγερσης τεμένους.

Αυτό δεν σημαίνει ότι μου αρέσει η άποψή τους ή ότι χαίρομαι να διαδίδεται, σημαίνει όμως ότι χαίρομαι να ζω σε ένα κράτος δικαίου και θλίβομαι να ζω σε ένα κράτος υποχείριο μιας μισαλλόδοξης εκκλησίας που εμποδίζει όσο μπορεί την ελεύθερη έκφραση άλλων θρησκευτικών απόψεων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Είμαι κατά σημαίνει ότι είμαι κατά.
Δεν επιθμώ να γίνει τέμενος. Δεν επιθυμώ να γίνει εκκλησία.
Δεν επιθυμώ να γίνονται λατρευτικοί χώροι ανύπαρκτων πραγμάτων.

Έχω σκοπό την πλήρη εξάλειψη όλων των θρησκειών, αλλά ταυτόχρονα γνωρίζω ότι η απαγόρευση δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα. Ούτως ή άλλως δεν μου αρέσουν οι απαγορεύσεις.

Οι εκκλησίες είναι επιχειρήσεις και μπορούν να συγκεντρώνουν τους πιστούς τους σε δικούς τους χώρους. Δεν λέω να απαγορευτεί αυτό.

Αλλά η σημερινή κοινωνία δεν χρειάζεται ούτε άλλες εκκλησίες ούτε κανένα τέμενος.
Με αυτήν την έννοια είμαι κατά.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνω κι επαυξανω.Οτι δεν συμβαλλει στην ηθικη,πνευματικη και υλικη αναταση του ανθρωπου πρεπει επιτελους να απορριφθει και ο κοσμος να διαθετει το χρονο και το χρημα του σε περισσοτερο επωφελεις δραστηριοτητες.Και μιλαμε βεβαιως για θρησκευτικες απαιτησεις που θεωρουνται σαν ο κατεξοχην βιαστης της ανθρωπινης αξιοπρεπειας.Και ειναι πλεον δειγμα υπευθυνοτητας κι ευφυιας να μπορεις να διακρινεις την απατη που στηνει ο καθε σαλτιμπαγκος πλανευτης οταν σε περιβαλλει με ψευτικη,υποκριτικη αγαπη που προσπαθει να σε εξυψωσει εναντι των αλλων ετσι ωστε να σε κανει να αισθανεις σαν εκεινος ο εκλεκτος απεναντι στους υπολοιπους,εκεινους τους απιστους αμαρτωλους που δεν σου μοιαζουν και γιαυτο πρεπει να τους μισεις και να τους πολεμας με καθε τροπο.
Εξω οι απατεωνες της ανθρωποτητας,ουτε τζαμι,ουτε εκκλησια,ουτε συναγωγη κι οτι αλλο ηθελε προκυψει χωρις συγκεκριμενο χωρο μαζωξης.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Συμφωνω κι επαυξανω.Οτι δεν συμβαλλει στην ηθικη,πνευματικη και υλικη αναταση του ανθρωπου πρεπει επιτελους να απορριφθει και ο κοσμος να διαθετει το χρονο και το χρημα του σε περισσοτερο επωφελεις δραστηριοτητες.Και μιλαμε βεβαιως για θρησκευτικες απαιτησεις που θεωρουνται σαν ο κατεξοχην βιαστης της ανθρωπινης αξιοπρεπειας.Και ειναι πλεον δειγμα υπευθυνοτητας κι ευφυιας να μπορεις να διακρινεις την απατη που στηνει ο καθε σαλτιμπαγκος πλανευτης οταν σε περιβαλλει με ψευτικη,υποκριτικη αγαπη που προσπαθει να σε εξυψωσει εναντι των αλλων ετσι ωστε να σε κανει να αισθανεις σαν εκεινος ο εκλεκτος απεναντι στους υπολοιπους,εκεινους τους απιστους αμαρτωλους που δεν σου μοιαζουν και γιαυτο πρεπει να τους μισεις και να τους πολεμας με καθε τροπο.
Εξω οι απατεωνες της ανθρωποτητας,ουτε τζαμι,ουτε εκκλησια,ουτε συναγωγη κι οτι αλλο ηθελε προκυψει χωρις συγκεκριμενο χωρο μαζωξης.
Θα συμφωνησω απολυτα με ολα αυτα ΑΛΛΑ το θεμα μας δεν ειναι αν μας αρεσει ή οχι η ανεγερση ενος ναου αλλα το αν το επιτρεπουμε.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.Απο εκει και περα συμφωνω με την Αορατη Μελανη.Οσο και να μη μας αρεσει,στο πλαισιο της ελευθεριας και του κρατους δικαιου,πρεπει να διασφαλισουμε το δικαιωμα των αλλων να εχουν τους τοπους λατρειας τους.Αλλιως παιρνουμε τη θεση των χουνταυγουλων απο την αναποδη.Σκοπος ειναι να πεισουμε τον αλλο(οσο απιθανο και να ειναι) και οχι να τον εξαναγκασουμε.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αριστεριστες απο τη μια και χρυσαυγιτες απο την αλλη,κι οτιδηποτε προκυπτει στην πορεια αναγεται μετα σε συγκρουση των ακρων,οποτε οι αριστεριστες που δεν εχουν καμμια σχεση με τα θρησκευτικα γινονται αμα λαχει υπερμαχοι και των θρησκευτικων δικαιωματων αλλοθρησκων.Και οι ακροδεξιοι αλλοι ασχετοι κι αυτοι να γινονται τοτε οι προστατες των ιδανικων της φυλης και του εθνους απο την επελαση των αλλοθρησκων και των υποστηρικτων τους.Αλλα ειναι εξισου και υπερμετρα εμετικοι αμφοτεροι οι οποιοι ασελγουν κι ασχημονουν διαρκως εναντια στην ταξη και την ευρυθμη λειτουργια της κοινωνιας κι απεχθανονται τη γαληνη και τη νηφαλια σκεψη.Σκατα να φανε ολοι τους,μαζι και οι παπαδες και οι μουσουλμανοι.Και να πανε να ζησουν στην ερημο απο οπου και προηλθανε σαν τα μπασταρδα τεκνα του λαμογιου αβρααμ για να ζησουν εκει τον ανατολιτικο δεσποτισμο τους,μαζι με τα υπολοιπα εβραικα πνευματικα σκουπιδια και να σκωθουν να φυγουν απο δω περα.Δικαιωματα δεν προκειται να δωσουμε,αλλα οταν μπορεσουμε θα παρουμε κι αυτα που εχουνε.Κοινο χαρακτηριστικο τους,οτι ειναι εχθροι του Ελληνα και του παγκοσμιου πολιτισμου.Ολοι τους ηθοποιοι του ιδιου θιασου,παλιατσοι,σαλτιμπαγκοι και φτηνοι πραματευταδες του σκαρτου,του σαπιου και του αχρηστου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

προστασια της ανεξιθρησκειας δεν σημαινει οτι θα τους διευκολυνω κιολας να φτιαξουν ολοκληρο τεμενος.
δεν πρεπει το οποιο κτισμα να ειναι τοσο μεγαλοπρεπες ωστε να χρησιμευει σαν συμβολο ενοτητας, νομιμοτητας, μονιμοτητας, αφυπνισης κλπ.
Ενα μεγαλο κωλοσπιτο χρειαζονται, να μπαινουν μεσα και να προσκυνουν. Η μαλλον καλυτερα, πολλα μικρα και αδιαφορα.
Δεν θα φτιαξουμε και Wonder apo to Age of Empires.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

mixalakis έγραψε:Γιατί, όμως, ένας άθεος να είναι υπέρ της δημιουργίας τεμένους; Επειδή η εκκλησία είναι κατά;
You say that like it's a bad thing. Αν οι Χριστιανοί βλέπουν στην καθημερινότητά τους ένα Ισλαμιστικό ή Βουδιστικό ναό, ίσως τους βοηθήσει να καταλάβουν ότι δε ζουν μόνο αυτοί στην Ελλάδα. Οτιδήποτε σπάει αυτή την ψευδαίσθηση ομοιογένειας πρόκειται για αρκετά ισχυρό consciousness raiser, οπότε δε βλέπω το λόγο στο να μη χρησιμοποιηθεί σαν όπλο.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Βεβαια, το 5% των χριστιανων θα αισθανθει ετσι consiuosuly raised, και το 95% θα αισθανθει οτι απειλειται και θα φανατισθει.
Εντωμεταξυ, το 5% των μουσουλμανων θα αισθανθει οτι γινεται αποδεκτο στη κοινωνια και θα προσπαθησει να αφομοιωσει με τη σειρα του δικες μας πολιτιστικες συνηθειες, και το 95% θα πει "ουγκαμπουγκααλλαμαλλασαλλαγιαλλα, εχουμε μεγαλο τεμενος, δοξα τον Αλλαχ, ειμαστε δυνατοι, παμε γερα η Σαρια ειναι κοντα".
Τα νουμερα, ως συνηθως, βγαλμενα απο το αρωματισμενο κωλαρακι μου.
Η ουσια ειναι οτι ο θρησκευτικος φανατισμος θα αυξηθει. Εμεις σαν αθεοι, καλο δεν θα δουμε με τετοια.

Πρεπει να εχουμε μια συνεπη σταση σαν αθεοι. Οχι σε μεγαλοπρεπη κτισματα, οχι σε αναχρονιστικες κατασκευες που δεν γινονται/γινονταν ποτε για να εξυπηρετουν πραγματικες λατρευτικες αναγκες αλλα για να συσπειρωνουν και να δημιουργουν φανατισμενους θρησκευτικους οχλους.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Γιατί, όμως, ένας άθεος να είναι υπέρ της δημιουργίας τεμένους;
να πω και εγώ τη γνώμη μου αν και νομίζω έχει ήδη επαναληφθεί από άλλους
Προσωπικά είμαι εναντίον εκκλησιών, τεμένων κ.ά. Θα προτημούσα στη θέση τους να έβλεπα σχολεία, νοσοκομεία, ορφαοτροφία ή ξέρω γω τί άλλο. Αλλά
1. από τη στιγημή που ο τόπος είναι γεμάτος εκκλησίες, και
2. από τη στριγμή που είναι στο δικαίωμα του καθενός να λατεύει το θεό του
αναγκαστικά θα δεχτώ το τέμενος όπως @δέχτηκα@ και την εκκλησία
φτάνει να μην πληρώνουν οι άπιστοι για να κτιστεί αυτό το κτήριο (όπως γίνεται νομίζω με εκκλησίες?)
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

δε νομίζω ότι η κύρια μάζα θα φανατιστεί περισσότερο. το λογικό κομμάτι της θρησκευόμενης κοινωνίας θα έρθει σε τριβή με τους ίδιους ταλιμπάν που έχει και το δικό του θρήσκευμα, οι οποίοι θα λένε τις ίδιες μαλακίες με διαφορετική ιδεολογική αφετηρία. ίσως έτσι αναρωτηθεί για το «μία και μοναδική αλήθεια» που του σερβίρουν.

Ως άθεο με ενοχλεί η δημιουργία περισσότερων θρησκευτικών κέντρων οποιουδήποτε δόγματος. Όμως με εξυπηρετεί η ύπαρξη διαφορετικών φωνών και με δεδομένο ότι στην ελλάδα υπάρχει μια μονοφωνία που έχει γιγαντώσει το φορέα της (Εκκλησία) δεν το βλέπω με τόσο κακό μάτι όσο βλέπω την ανέγερση ενός ακόμα ορθόδοξου η καθολικού ναού. Από τους μεν έχουμε καμιά 15000+, αν έχουμε και ένα δυο τεμένη δε χάλασε ο κόσμος. Το στρατηγικό όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε διαφωνω οτι ειναι καλη η πολυφωνια, απλα δεν βλεπω καποια χειροπιαστη στρατηγικη ωφελεια. Πολυ θεωρητικα μου φαινονται τα περι αφυπνισης των ΧΟ, φωνων κλπ.
Βεβαιως δικαιουνται λατρευτικους χωρους οι μουσουλμανοι, αυτο ειναι δεδομενο. Θα πρεπει να απλοποιηθει και να αντικειμενοποιηθει η νομοθεσια επ αυτου. Να μπορουν να φτιαχνουν εσωτερικους νομιμους ναους οπουδηποτε συντρεχουν οι λιγοστες αντικειμενικες προυποθεσεις και να μην χρειαζεται η υποκειμενικη αποφαση του καθε νομαρχη, ή μητροπολιτη. Αυτο ειναι το στοιχειωδες ανθρωπινο δικαιωμα που χριζει προστασιας.
Οχι ο θρησκευτικος μεγαλοιδεατισμος με τα μεγαλοπρεπη τεμενη, τους φαραωνικους ναους, τις μαζωξεις χιλιαδων και δε συμμαζευεται.
εμενα με ενδιαφερει να μην παρουν "αερα" οι εκατονταδες χιλιαδες μουσουλμανων μεταναστων που βρισκονται στη χωρα και ξεκινησει ενα γαιτανακι διεκδικησεων. Δεν θα μεινουν στα 2 τεμενη. Την ορεξη θα τους ανοιξουν απλως.
Θα συσπειρωθουν οι μεταναστες γυρω απο τη μουσουλμανικη θρησκεια για να εκφρασουν στη τελικη μια ευρυτερη πολιτικη αποψη μεσα απο διαφορες διεκδικησεις και διαμαρτυριες. Αυτο ειναι για μενα το στρατηγικο διακυβευμα. Κατι σαν τα επεισοδια με το σκισμενο Κορανι.

Τεσπα...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Στη Γερμανία που είναι 6% μουσουλμάνοι, έχουν τέτοια θέματα;
Ο φονταμενταλισμός εκδηλώνεται όταν κάτι βρίσκεται υπό πίεση. Όταν απαγορεύεις με το ζόρι, φανατίζεις τον άλλον, όχι όταν δεν έχει πρόβλημα να ασκήσει τα δικαιώματα του.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
chipiripo
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012 11:15
Τοποθεσία: Πάρος

kapages έγραψε:εμενα με ενδιαφερει να μην παρουν "αερα" οι εκατονταδες χιλιαδες μουσουλμανων μεταναστων που βρισκονται στη χωρα και ξεκινησει ενα γαιτανακι διεκδικησεων. Δεν θα μεινουν στα 2 τεμενη. Την ορεξη θα τους ανοιξουν απλως.
apeleytheros έγραψε:Στη Γερμανία που είναι 6% μουσουλμάνοι, έχουν τέτοια θέματα;
Ο φονταμενταλισμός εκδηλώνεται όταν κάτι βρίσκεται υπό πίεση. Όταν απαγορεύεις με το ζόρι, φανατίζεις τον άλλον, όχι όταν δεν έχει πρόβλημα να ασκήσει τα δικαιώματα του.
Να θυμήσω λοιπόν και στους 2 ότι:
1ον.Είμαστε το μοναδικό κράτος στην Ευρωπή(εντός και εκτός Ε.Ε),το μοναδικό κράτος σε ολόκληρη την λεγόμενη δύση που έχει άμεση σχέση το κράτος με την Εκκλησία(υπουργείο μπλα μπλα και θρησκευμάτων).
2ον και πολύ σημαντικό και συνέχεια του 1ου είναι ότι σε ολόκληρο τον κόσμο μόνο 3 χώρες διαθέτουν υπουργείο Θρησκευμάτων.Αυτές είναι η Ελλάδα,το Αφγανιστάν και το Πακιστάν.
Από τότε λοιπόν που υπάρχει μεγάλη εισροή μεταναστών από τις 2 παραπάνω χώρες φυσικό είναι να υπάρχει και έντονο πρόβλημα για την τέλεση των θρησκευτικών τους δικαιωμάτων
Μπροστά στον σκλάβο όταν σπάει τα δεσμά του και όχι μπροστά στον ελεύθερο να τρέμεις
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Οταν γινουμε Γερμανια το ξανασυζηταμε. :D
Εμεις εδω ουτε 100 λιμενεργατες δεν μπορουμε να κουμανταρουμε.

το στοιχειωδες ανθρωπινο δικαιωμα που χριζει προστασιας δεν ειναι ο θρησκευτικος μεγαλοιδεατισμος με τα μεγαλοπρεπη τεμενη, τους φαραωνικους ναους, τις μαζωξεις χιλιαδων και δε συμμαζευεται. Εκει ειναι η διαφωνια μου.

Τσιπιριπο, πολυ ενδιαφερον αυτο που αναφερεις. Πετυχαμε διανα!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Απάντηση