μαμά, τι είναι "προσευχούλα";

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Ο μικρός μου (4,5 πάει προνήπιο) μας πέταξε χτες το βράδυ την ερώτηση: μαμά, τι είναι "προσευχούλα";
Επειδή δε γνωρίζαμε ότι γίνονταν αυτό στο σχολείο, κολλήσαμε για 2-3 δευτερόλεπτα, κοιτώντας (οι γονείς) ο ένας τον άλλον. Μέχρι να απαντήσουμε εμείς, ο μικρός μας έδωσε τη δική του ερμηνεία:
Προσευχούλα είναι αυτό που μας κάνει να περιμένουμε πριν να φάμε!
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

χαχα, αυτή είναι πληρωμένη απάντηση που λέμε! Σαίνι ο μικρός, να τον χαίρεσαι!
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χα χα, μπράβο στον μικρό! Να είσαι καλά Γιώργο που το μοιράστηκες μαζί μας!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Τώρα μόλις μίλησα με τη διευθύντρια του σχολείου και μου είπε ότι η προσευχή (και σε προσχολική ηλικία) είναι υποχρεωτική βάσει εγκυκλίου.
Επειδή του χρόνου θα πάει σε δημόσιο νήπιο, τι μπορεί να γίνει επί τούτου;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μπορείς να ζητήσεις με αίτησή σου να απέχει το παιδί σου από την προσευχή, αλλά ειλικρινά δεν σου το συνιστώ. Η προσευχή απ' όσο ξέρω γίνεται μέσα στην τάξη και όχι έξω στο προαύλιο, δεν προβλέπεται κάποια άλλη δραστηριότητα για την ώρα εκείνη, και απλώς θα το βγάλουν από την τάξη, με αποτέλεσμα να αισθάνεται αποκλεισμένο, περιθωριοποιημένο και δακτυλοδεικτούμενο. Στην ηλικία που είναι, δεν το θεωρώ ό,τι καλύτερο.

Εγώ απλώς μίλησα με την δασκάλα, της είπα ότι δεν είμαστε χριστιανοί, ότι το παιδί ούτε ξέρει προσευχές ούτε θέλω να τις διδαχθεί, ούτε να του ζητηθεί να κάνει το σταυρό του ή να συμμετέχει με οποιονδήποτε τρόπο. (προσοχή: όχι απλώς "να μην πιεστεί" αλλά να μην του ζητηθεί καν). Η δασκάλα με ρώτησε αν θέλω να βγαίνει το παιδί από την τάξη την ώρα της προσευχής και είπα "όχι". Καινούρια πρόσωπα, καινούριος χώρος, ανάγκη προσαρμογής, και να βγαίνει μόνη της απ' την τάξη; Δεν μου φάνηκε και ό,τι καλύτερο για την ένταξή της.

Ενδεχομένως το παιδί να συμμετέχει αυθορμητα, βλέποντας τους συμμαθητές του. Εμένα η κόρη μου στην Α δημοτικού το έκανε, σταυροκοπιόταν επειδή έβλεπε τους άλλους. Την πρώτη μέρα ξαφνιάστηκε με αυτήν την άγνωστη κίνηση - την είδα πώς τους κοίταζε - και απλώς τους μιμήθηκε για να μην ξεχωρίζει. Εγώ μετά, το μεσημέρι, της μίλησα και της είπα ότι αυτή είναι μια συνήθεια των χριστιανών, ότι δεν είναι υποχρεωμένη να το κάνει αν δεν θέλει, κι εκείνη μου είπε "δεν με πειράζει". Κατάλαβα ότι ήθελε να νιώθει ενταγμένη και την άφησα να κάνει ό,τι ήθελε.

Σε τέτοια περίπτωση, θα συνιστούσα να πεις στη δασκάλα αν το παιδί σταυροκοπιέται ή παίρνει στάση προσευχής όπως τα άλλα, να μην ασχοληθεί καθόλου με αυτό, ούτε να το ενθαρρύνει ούτε να το αποθαρρύνει. Όσο λιγότερη σημασία του δώσεις, τόσο πιο εύκολα θα το ξεπεράσει και θα το αφήσει πίσω του.

Καλό θα ήταν να μιλήσεις και στο παιδί με απλά λόγια, να του πεις ότι επειδή οι περισσότεροι είναι χριστιανοί έχουν τα έθιμά τους, όπως αυτό, και ότι εκείνος δεν χρειάζεται να συμμετέχει όταν το κάνουν, απλώς θα περιμένει λίγο να τελειώσουν. Για την ηλικία αυτή, δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω.

ΕΔΙΤ: Καλό είναι να προσθέσουμε εδώ ότι η παρουσία στην προσευχή είναι υποχρεωτική βάσει του σχετικού Προεδρικού Διατάγματος, σε δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο. Οι μαθητές που δεν συμμετέχουν παρίστανται υποχρεωτικά* και κάνουν ησυχία, "σεβόμενοι τους συμμαθητές τους που προσεύχονται".
*
(εφόσον βρίσκονται στο σχολείο, εάν δεν έχουν φτάσει ακόμη προφανώς δεν παρίστανται ούτε έχουν συνέπειες γι' αυτό, αλλά πόσο εύκολο και πόσο σκόπιμο είναι να κάθεται το παιδί με το ρολόι στο χέρι απ' έξω στο δρόμο περιμένοντας να τελειώσει η προσευχή για να μπεις στο σχολείο; )
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Θυμήθηκα ένα αστείο περιστατικό .Τρίτη Λυκείου , στο προαύλιο , την ώρα στην ώρα της προσευχής , και ένας εκ των καθηγητών βγάζει την λίστα με τα ονόματα



-Αβραμίδης ...
απών

-Αράπογλου ...
απούσα
-...
απών
-...
απών
-...
απούσα
...

Σε κάποιο σημείο βγαίνει μπροστά ο Λυκειάρχης (χριστιανόπληκτος και ψάλτης ο ίδιος) και λέει με έντονο ύφος :

-Πόσοι είστε εδώ από το πρώτο τμήμα ? ... (δεν υπήρχαν παρά τρία άτομα όλα κι όλα)
Δεν θα συνεχιστεί άλλο αυτή η κατάσταση . Καθυστερείτε επίτηδες για να αποφύγετε να πείτε την προσευχή . Από δω και στο εξής όποιος απουσιάζει θα σημειώνεται και θα παίρνει απουσία .

-...
απών (σημειώνει)
-...
απών (σημειώνει)

-Στράτος ...
-Εγώ δεν κάνω προσευχή

-Στράτος ? ...
(παραμερίζουν λίγο τα παιδιά για να με δει)
-Εγώ δεν κάνω προσευχή

Με κοιτάει για λίγο , παραξενεμένος , και έπειτα συνεχίζει ...

-Γιώργος ?
-Παρών (βγαίνει και λέει την προσευχή)


Ο Γιώργος της ιστορίας ήταν ένας ανισόρροπος νέος , τύπου μέταλ στοιχείο , που επεδείκνυε κάθε τόσο το πόσο σατανιστής είναι και το πόσο μισεί το Χριστό :D
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

AoratiMelani, συμφωνώ με τα γραφόμενά σου απολύτως... Στη χώρα που ζούμε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να αγνοούμε όσο γίνεται την κατάσταση. Η κόρη μου (3η δημοτικού) κάθεται μέσα στην αίθουσα και ζωγραφίζει, έτσι τα θρησκευτικά έγιναν το αγαπημένο της "μάθημα" :) Ήθελα να παρευρίσκεται μέσα στην τάξη για να ακούει, πιστεύοντας ότι ακόμα και αυτή η άχρηστη γνώση της κάνει καλό.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Yorgo έγραψε:Ο μικρός μου (4,5 πάει προνήπιο) μας πέταξε χτες το βράδυ την ερώτηση: μαμά, τι είναι "προσευχούλα";
Επειδή δε γνωρίζαμε ότι γίνονταν αυτό στο σχολείο, κολλήσαμε για 2-3 δευτερόλεπτα, κοιτώντας (οι γονείς) ο ένας τον άλλον. Μέχρι να απαντήσουμε εμείς, ο μικρός μας έδωσε τη δική του ερμηνεία:
Προσευχούλα είναι αυτό που μας κάνει να περιμένουμε πριν να φάμε!
Σαν αθειστικό ανέκδοτο καλό είναι, αλλά καλύτερο θα είναι να γνωρίσει κάποτε ο μικρός και τον θρησκευτικό τρόπο ορισμένων που προσεύχονται πρίν το φαγητό.
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Θεόφιλος έγραψε:καλύτερο θα είναι να γνωρίσει κάποτε ο μικρός και τον θρησκευτικό τρόπο ορισμένων που προσεύχονται πρίν το φαγητό.
Αληθινή ιστορία είναι. Εσύ πώς το φαντάζεσαι αυτό που προτείνεις;
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Yorgo έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:καλύτερο θα είναι να γνωρίσει κάποτε ο μικρός και τον θρησκευτικό τρόπο ορισμένων που προσεύχονται πρίν το φαγητό.
Αληθινή ιστορία είναι. Εσύ πώς το φαντάζεσαι αυτό που προτείνεις;
Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα του μικρού, απλά λέω πώς κάνει και για αθειστικό ανέκδοτο.
όσο για την πρόταση μου δεν χρειάζεται φαντασία για να κατανοείς τον διαφορετικό τρόπο σκέψης για την καλοτυχία και την επάρκεια αγαθών από τους θρήσκους. ανοχή χρειάζεται.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Γιώργος της ιστορίας ήταν ένας ανισόρροπος νέος , τύπου μέταλ στοιχείο , που επεδείκνυε κάθε τόσο το πόσο σατανιστής είναι και το πόσο μισεί το Χριστό
Αλλα τελικα αυτοι οι γκοθομεταλλαδες ειναι που φορανε σταυρους περισσοτερο απο καθε αλλον και πιο μεγαλους ακομα κι απ του πατριαρχη.Ας πει και την προσευχουλα τοτε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Πριν λιγο καιρο πηγε ολο το δημοτικο σε μια εκκλησια που γιορταζε εκει κοντα. Δεν μας προειδοποιησαν απο την προηγουμενη, οπως περσι, να παμε τα παιδια αργοτερα.
Στο σχολασμα, ο γιος μου 7,5 χρονων μου λεει μπροστα σε μια αλλη μαμα που ειχε σημαιοστολιστει για τη λειτουργια "Εγω δε φιλησα τις εικονες. Εσκυψα λιγο απο πανω και εκανα οτι τις φιλησα".Η κορη μου "Ουτε και εγω τους φιλησα τους θεους". Ευτυχως η σημαιοστολισμενη κυρια γελασε.
Ανεκδοτο: Την ιδια ημερα η μικρη λεει σε μια φιλη της "Χρονια πολλα Λουκια. Γιορταζεις σημερα που ειναι το αγιου Νικολαου".

Στην προσευχη ο γιος μου δε θελει να παρισταται και προτιμα να ειναι στην ταξη του με αλλα παιδια που επισης δε θελουν, ρισκαροντας να τα ακουσουν απο τους δασκαλους, μιας και απαγορευεται να ειναι στην ταξη την ωρα της προσευχης. Τελικα σε κανενα δεν αρεσει η προσευχη αλλα την αποδεχεται σαν απαραιτητο κακο οταν του ασκειται πιεση πανταχοθεν.

Η δασκαλα της κορης μου που ειναι στην Α δημοτικου, ειχε στην εδρα της επανω μια εικονα με χριστοπαναγιες και ενα βιβλιο εκκλησιαστικο. Και σταυρο στο λαιμο σε φυσικο μεγεθος.

Η φυλακας του σχολειου αφηνει σε ενα θρανιο στην εισοδο του σχολειου, επιτηδες απ'οτι καταλαβα, χριστιανικα περιοδικα για παιδια.Τις προαλλες ειχε και ενα βιβλιο του Γεροντα Παϊσιου.
Που στελνουμε τα παιδακια μας;

Αορατη Μελανη, και η κορη μου στο νηπιο μου ειχε πει "θελω να κανω το σταυρο μου οπως ολοι. Να μην ανησυχεις ομως γιατι θα το κανω μονο στο σχολειο και οχι στο σπιτι". Εκει ενιωσα ασχημα. Σαν αθελα μου να της ειχα περασει το μηνυμα οτι δεν πρεπει. Και της ειπα οτι αν θελει μπορει να κανει και στο σπιτι προσευχη. Μου απαντησε εν ολιγοις οτι δεν εχει χρονο γιατι εχει πολλα παιχνιδια.

Οταν μια φορα με ρωτησε για το θεο, το Χριστο και τη λοιπη οικογενεια με αφορμη τα οσα τους ειχε πει η θρησκα δασκαλα στο νηπιο, της ειπα οτι δε χρειαζομαστε θεους να μας λενε πως να ειμαστε καλοι...μπλα μπλα μπλα.Μου απαντησε "Ξερεις ρε μαμα τι νομιζω εγω; Οτι ο θεος ειναι κατι σαν τον Ηρακλη, που μπορει να υπηρχε, μπορει και να μην υπηρχε".

Χωρις την συστηματικη πλυση εγκεφαλου, τα παιδια δεν εχουν ιχνος θρησκευτικου αισθηματος.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

nor έγραψε:Πριν λιγο καιρο πηγε ολο το δημοτικο σε μια εκκλησια που γιορταζε εκει κοντα. Δεν μας προειδοποιησαν απο την προηγουμενη, οπως περσι, να παμε τα παιδια αργοτερα.
Αυτό σηκώνει καταγγελία στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας. Είναι υποχρεωμένοι βάσει νόμου να ειδοποιούν από την αρχή της σχολικής χρονιάς για το πρόγραμμα των εκκλησιασμών. Για δική τους διευκόλυνση επειδή δεν είναι ικανοί να προγραμματίσουν, ειδοποιούν μια δυο μέρες πριν (γαϊδουριά μεγάλη, διότι αν πρέπει να πάρεις άδεια απ' τη δουλειά σου για να κρατήσεις το παιδί σπίτι, δεν φτάνουν μια δυο μέρες). Το να μην ειδοποιήσουν καθόλου και να πάει το παιδί σου στον εκκλησιασμό ενώ εσύ δεν θέλεις, είναι χοντρό παράπτωμα.
nor έγραψε:Η φυλακας του σχολειου αφηνει σε ενα θρανιο στην εισοδο του σχολειου, επιτηδες απ'οτι καταλαβα, χριστιανικα περιοδικα για παιδια.Τις προαλλες ειχε και ενα βιβλιο του Γεροντα Παϊσιου.
Αυτό επίσης σηκώνει καταγγελία. Στο χώρο του σχολείου επιτρέπονται μόνο έντυπα που έχουν εγκριθεί από τον διευθυντή του σχολείου. Σου προτείνω να πας στην φύλακα και να ρωτήσεις "Ο διευθυντής έχει εγκρίνει την παρουσία αυτών των εντύπων εδώ;" για να ξέρει ότι δεν τρως κουτόχορτο. Και μετά ασχέτως τι θα σου απαντήσει (γιατί μπορεί να πει και ψέματα) να πας και στον διευθυντή και να ρωτήσεις, και αν σου πει ότι ναι, τα εγκρίνει, να του ζητήσεις να σου δώσει αντίγραφο γραπτής έγκρισης.

Αν δεν σου δώσει γραπτή έγκριση, τότε η φύλακας είναι παράνομη.
Αν σου δώσει, ίσως μπορούμε να τον καταγγείλουμε στην πρωτοβάθμια για προσηλυτισμό (διότι πού ξέρει ότι όλα τα παιδιά εκεί είναι χριστιανόπουλα;) ή τέλος πάντων ν ατο ψάξουμε το θέμα.

Αν δε θες να μπλέξεις, δώσε μου τα στοιχεία του σχολείου και ό,τι ονόματα και στοιχεία έχεις (ποια περιοδικά ακριβώς, ποια βιβλία, πότε, πού) να κάνουμε εμείς τις κινήσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν έχει δώσει άδεια ο διευθυντής, ρώτα τον αν θα έδινε και για αντίστοιχα φυλλάδια της Ε.Α., να δούμε τι θα απαντήσει.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

γιατί να ρωτήσει;

να ετοιμάσουμε μερικά απλά, απλές φωτοτυπίες με κάνα σχεδιάκι και να απαιτήσουμε επίσημα να μπουν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστός. Αν και θα ήταν καλύτερο να του τα δείξουμε και να του πούμε ότι θα απαιτήσουμε να μπούν, στην περίπτωση που ξαναδώσει άδεια για τα χριστιανικά. Γενικά δεν είμαι υπέρ του να κυκλοφορούν τέτοιου είδους φυλλάδια στα σχολεία, άσε που μπορούν να δημιουργηθούν πολλά προβλήματα με τους γονείς κτλ.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

αυτό σηκώνει συζήτηση. πιστεύω ότι αυτοί που έχουν πρόβλημα με το να «δίνονται φυλλάδια άθεων στα παιδιά!» ενώ δεν έχουν διαμαρτυρηθεί για τα ορθόδοξα θρησκευτικά φυλλάδια είναι φανατισμένοι που και να κάνουν φασαρία, μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε (διαφήμιση). Οι υπόλοιποι το πολύ πολύ να μας γνωρίσουν και να γραφτεί κανένα επιπλέον μέλος.
σε μια τέτοια δράση θα πρότεινα να μπει πάνω στο έντυπο (σαν ψιλά γράμματα) ότι το έντυπο μοιράζεται με αφορμή τα αντίστοιχα χριστιανικά έντυπα που μοιράζονται με την ανοχή της πολιτείας, προκειμένου να υπάρχει και η αντίθετη άποψη.
...ώστε αν (λέω αααν) κληθούμε σε κάποιο debate, και κάποιος το αναφέρει, να μπορούμε να στηρίξουμε ότι δεν είμαστε «ιεχωβάδες». Δεν μπορεί κανείς σε διπλωματικό διάλογο να μας απαγορεύσει να έχουμε αντίλογο, και αν (μακάρι να) το κάνει μπορούμε στεγνά να τον κατηγορήσουμε για φασισμό. ...σκέφτομαι μακριά ξέρω :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβεί αυτό που λες. Είναι εύκολο να δημιουργήσουμε θέμα, αλλά για να το κάνουμε πρέπει να βρούμε τρόπο (πχ το τι ακριβώς θα γράφουν τα φυλλάδια) ώστε να είμαστε σίγουροι ότι στο τέλος θα βγούμε κερδισμένοι.
Όλα αυτά φυσικά εφόσον προηγηθεί γραπτή διαβεβαίωση του διευθυντή, ότι είχε δώσει άδεια για τα χριστιανικά περιοδικά.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά, ευχαριστώ που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας. Είναι χρήσιμο ν' ακούω ομοιοπαθείς, καθώς κι η κόρη μου που πάει β΄ δημοτικού κάνει στο σχολείο τον σταυρό της, και μια ανησυχία την είχα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Το περιοδικο που ανα καιρους βλεπω σε κοινη θεα ειναι το Προς τη Νικη. Το θυμαμαι απο τοτε που ημουν εγω μικρη. Θα ρωτησω τη φυλακα πως βρεθηκε εκει. Το βιβλιο του Παϊσιου ηταν στανταρ δικο της γιατι την ειδα αργοτερα που το πηρε και πηγε στο γραφειο της να το μελετησει.

Πιστευω οτι τα φυλλαδια της ΕΑ θα φανε πορτα στα σχολεια. Ειδικα στα δημοτικα.

Η διευθυντρια του σχολειου ειναι πολυ συζητησιμη. Το πιο πιθανο ειναι να εγινε αγνοια της ή να μην εδωσε σημασια. Ξερετε ποσες φορες, πραγματα που κακοφαινονται σε μενα, φανταζουν λογικα ή ανεκτα σε φιλους με πολυ προχωρημενες αποψεις και φυσιολογικο δεικτη ευφυϊας; Λενε "ελα μωρε τι τα ψειριζεις τωρα; Και τι σε ενοχλει; Κι εσυ ετσι μεγαλωσες και δεν επαθες τιποτα, τα εβγαλες τα συμπερασματα σου απο μονη σου".

Ρητορικη ερωτηση η παραπανω. Ειμαι σιγουρη οτι σας τυχαινει συχνα.
-God is black.
-Yes, she is.
Απάντηση