ΑΘΕΪΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Πριν παει κανεις στρατο ακουγονται πολλα για το αν πρεπει να δηλωσεις αθεος η οχι και για το ποια θα ειναι η αντιμετωπιση.

Θα ηθελα να μοιραστω τη δικη μου εμπειρια και να δω επισης και των υπολοιπων. Το δηλωσατε; Δε το δηλωσατε; Ειχατε προβλημα;

Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Κατ΄αρχην πηγα στρατο σε μεγαλη ηλικια λογω σπουδων και δουλειας (29)

Τα γνωστα βεβαια 'μη το δηλωσεις' και 'θα εχεις θεματα' τα ακουσα κι εγω αλλα δεν ημουν διατεθειμενος να κανω σε κανεναν τη χαρη και αποφασισα οτι αν συμβει κατι θα το τραβηξω το θεμα οσο χρειαστει και με αυτη τη νοοτροπια περασα μια ωραια μερα την πυλη.

ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

Αφου λοιπον τελειωσαν οι διαφορες διαδικαστικες χαζομαριτσες του κεντρου εφτασε και η ωρα να ορκιστουμε. Εκει, ενω βεβαια οι αθεοι ηταν πολοι και το ειχαμε συζητησει το θεμα, περιπου τα 2/3 οσων ηξερα, φοβουμενοι τις και καλα επιπτωσεις στο υπολοιπο της θητειας τους, δεν δηλωσαν οτι δεν επιθυμουν να ορκιστουν σα χριστιανοι.

Εδω καπου μας μαζευει ο υποδικας ο οποιος πολυ ομορφα και ευγενικα και χωρις ειρωνιες η σχολια μας εξηγει τη διαδικασια η οποια και καλα ειναι οτι εισαι διπλα στους αλλους σε ξεχωριστη σειρα και δε σηκωνεις το χερι. Η ολη διαδικασια βεβαια ειναι φτιαγμενη για να σου σπασει το τσαμπουκα και να σε κανει να δηλωσεις χριστιανος αφου σε διαχωριζει σε μια μικρη ομαδα απο τους 600 υπολοιπους στρατιωτες, προσπαθωντας να σου δημιουργησει ενα αισθημα οτι δεν ανηκεις. Φαντασου μια ομαδα 600 ατομα και διπλα αλλα 10 και να σε κοιτανε ολοι.

Ενω λοιπον καναμε την πρωτη προβα εμφανιζεται και ο κλασικος generic κουφιοκεφαλος καραβανας και σε ενα παιδι που εχει ηδη αρχισει να το σκεφτεται ξανα του λεει 'δηλαδη δεν εισαι ελληνας εσυ;'. 2-3 του σταμπαρουμε το ονομα και μαλλον το καταλαβαινει και σε 2 λεπτα γυρναει και του ζηταει συγνωμη και οτι δεν το εννουσε. Η ζημια εγινε και το παιδι λακισε τελικα.

Και ενω ολοι νομιζαμε οτι καπως ετσι θα ναι και η ορκομωσια τελικα οταν ηρθε η ωρα μας μαζεψανε καπου διακριτικα εκτος της ολης ορκομωσιας και ορκιστηκαμε εκει μαζι με τους κολυωμενους. Μετα καθισαμε στα παγκακια (ενω οι υπολοιποι τρωγανε ορθιοι τον ηλιο) μαζι με εναν ταγματαρχη και μιλησαμε περι ανεμων και υδατων. Ο ταγματαρχης αν και χριστιανος ηταν λογικος και μορφωμενος ανθρωπος και παλι δεν ειχαμε ουτε ειρωνειες ουτε προσβολες.

Καπου εδω και αφου εχω ορκιστει ως αθεος τελειωνουν και οι αρνητικες εμπειριες

Μοναδα και ολα καλα

Παω λοιπον στη μοναδα. Το δηλωνω και εκει. Δε με ενοχλει κανεις να μαθω προσευχες και αλλα τετοια χαζα, δε με υποχρεωνει κανεις να παρισταμαι στον εκκλησιασμο.

Ανακαλυπτω οτι ειναι και αλλοι. Ατομα κυριως στην ηλικια μου (τι εκπληξη...)

Ειμαι ανοιχτα αθεος και περνανε 8 μηνες χωρις κανενα μα κανενα προβλημα. Κανεις δε μ' ενοχλησε, κανενας αξιωματικος δε με ειχε στο ματι, κανεις δε μου ειπε γιατι δε κανω σταυρο, δεν με εχωσε κανεις.

Ημουν επιλοχιας στο λοχο. Δηλαδη, τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια, δεν υπηρχε κανενα μα κανενα θεμα.

Το πιο αστειο ηταν οτι λιγο πολυ καταληξαμε ενα επιλοχαδικο αθεοι (πες το τυχη) οποτε ηταν καπως αστειο οταν πηγαιναμε το λοχο για εκκλησιασμο...σα τον αθεο λυκο να φυλαει το ελληνορθοδοξο ποιμνιο ενα πραγμα!

Συνοψιζοντας


Λιγο πολυ δε συναντησα προβληματα. Μαλλον περασα και καλυτερα. Το 99% αυτων που λενε ειναι μπουρδες και στην πραγματικοτητα ο στρατος δε προκειται να ρισκαρει να μη σεβαστει τις θρησκευτικες πεποιθησεις καποιων. (Π.Χ Δε σε αναγκασε κανεις να μεινεις για προσευχη)

Γνωμη μου ειναι οποιος ειναι να παει στρατο και ειναι αθεος να το δηλωσει. Να μην ακουσει αυτους που πηγαν στρατο 20 χρονια πριν η που θελον να πνιξουν τις πεποιθησεις του.

Ναι οκ μπορει να σου τυχει ο περιεργος καραβανας αλλα ακομα και αυτος ξερει οτι δεν τον παιρνει και γενικα η εμπειρια του να μεινεις σταθερος στις πεποιθησεις σου θα σε κανει πολυ περισσοτερο αντρα απο τα εν-δυο και τις σκοπιες του στρατου.

Ευχαριστω για το χρονο σας.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Μεγάλη αλλαγή θα πρέπει να έγινε στα στρατά αφού άρχισαν να μπαίνουν άτομα για να έχουν εξασφαλισμένη δουλειά και λιγώτεροι στρατόκαβλοι.
Οπως και πολλοί παπάδες πάνε για τον σιγουρο μισθό και μπορεί να είναι και άθεοι.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι κάπου έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα. Θυμάται κανένας άλλος κάτι τέτοιο ή με απατά η μνήμη μου;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Εκανα μια αναζητηση αλλα δε βρηκα κατι... απολογιες αν εχει ξανασυζητηθει
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Ναι ρε Τασο,καπου το ειχαμε ξανασυζητησει,νομιζω στο "Αθεος στις ειδικες δυναμεις" ή κατι τετοιο...
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

καλά θυμάσαι.

πάντως πολύ καλό το feedback σου. κάτι ανάλογο σε φοβία παίζει και με την απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών, (φοβούνται οι γονείς πιθανή στοχοποίηση) αλλά οι εμπειρίες όσων έχουν κάνει απαλλαγή για τα παιδιά τους δείχνουν το εντελώς αντίθετο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δεν ξέρω αν έχει ενδιαφέρον η εμπειρία μου αλλά μιας και άνοιξες το θέμα την περιγράφω.
Εν έτει 1996 όταν και παρουσιάστηκα στο κέντρο κατάταξης και δήλωσα άθεος ομολογώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα. Οι αξιωματικοί του λόχου μου είχαν πει τότε ότι δεν υποχρεούμαι να μάθω τη στρατιωτική προσευχή και να συμμετέχω στον εκκλησιασμό και η αντιμετώπιση ήταν φυσιολογικότατη. Κανα δυο νεοσύλλεκτοι μόνο μου έκαναν κάτι χαζές ερωτήσεις του τύπου αν οι γονείς μου είναι έλληνες, αν είμαι ιεχωβάς κλπ αλλά αυτά είναι χαζομάρες που θα μπορούσα να είχα ακούσει και έξω. Στην ορκωμοσία απ' ότι θυμάμαι απλά δεν είχαμε σηκώσει το χέρι (εγώ και κάτι μουσουλμάνοι) και αυτό ήταν όλο.

Το μεγάλο πανηγύρι όμως ακολούθησε αργότερα όταν και πήγα στη σχολή εφέδρων αξιωματικών. Μετά από κανα δυο ημέρες που αποκάλυψα ότι είμαι άθεος και δεν υποχρεούμαι να μάθω την προσευχή έγινε ο χαμός. Πέσανε πάνω μου όλοι οι βηττάδες γκαρίζοντας και λέγοντας διάφορα εθνικοπατριωτικά και "χριστιανικά" κι έγινα το θέμα της ημέρας. Κάποια στιγμή με πήγανε στον αξιωματικό του λόχου. Μείναμε οι δυο μας στο γραφείο του όπου συζητήσαμε σε ήρεμο ύφος και μου εξήγησε ότι μπορώ να πιστεύω ότι θέλω αλλά ότι εφόσον είμαι άθεος δε θα μπορούσα να γίνω έφεδρος αξιωματικός. Δεν ήξερα αν ισχύει κάτι τέτοιο (ούτε και τώρα ξέρω) αλλά τότε είχα ψαρώσει κανονικότατα κι επειδή ήθελα να συνεχίσω στη σχολή είχα την έμπνευση να "παραδεχτώ" ότι αν και ήμουν χ.ο. είχα κάνει αυτήν τη δήλωση στο κέντρο με σκοπό να λουφάρω από την εκμάθηση της προσευχής και έτσι σκέφτηκα να κάνω το ίδιο και τώρα. Με ρώτησε δυο τρεις φορές αν είναι όντως έτσι κι αν έχω πρόβλημα με το να μάθω την προσευχή, τον διαβεβαίωσα ότι είμαι χ.ο. και ότι θα μάθω την προσευχή και έτσι συνέχισα στη σχολή. Βέβαια, εννοείται ότι αυτό ήταν το κύριο θέμα για το οποίο με καψονάριζαν οι βηττάδες (όχι όλοι), ήμουν πάντα ο υπ' αριθμόν ένα υποψήφιος για να πω την προσευχή, κάποιοι με φωνάζαν μουτζαχεντίν και διάφορα τέτοια, κάποιοι μου ζητούσαν να τους πω κάποια τροπάρια και γενικά ότι εξυπνάδα σκέφτονταν ο καθένας για δυο τρεις εβδομάδες μέχρι να ξεθυμάνει και να ξεχαστεί το θέμα. Σε ανύποπτο χρόνο με είχε πλησιάσει ένας βηττάς και μου είπε ότι και αυτός είναι άθεος αλλά ότι έκανα μεγάλη μαλακία που το είπα εκεί μέσα, ωστόσο ήταν ο μόνος που με εμψύχωσε και μετά απ΄αυτό ένιωσα πολύ καλύτερα γιατί μέχρι εκείνη τη στιγμή ένιωθα απελπιστικά μόνος (σε σχέση μ' αυτό) εκεί μέσα. Μάλιστα, ήταν κι ένας θρησκόληπτος βηττάς που ήταν υπεύθυνος της εκκλησίας και ο οποίος με είχε πάρει δυο τρεις φορές μαζί του στην εκκλησία κάνοντας παράλληλα κύρηγμα και ρωτώντας με αν έχω μετανιώσει που αρνήθηκα το θεό και άλλα τέτοια. Εγώ έλεγα και έδειχνα αυτό που "έπρεπε" μέχρι να βγάλω τη σχολή (τέσσερις μήνες).
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Απλή κατάθεση εμπειρίας και ιστορίας και η δική μου αφήγηση:

Παρουσιάστηκα το 2004, σε ηλικία 28 ετών, και δεν ετέθη θέμα ΧΟ ή μη, ορκίστηκα κανονικά με τους υπόλοιπους και ποτέ δεν με ρώτησε κανείς αν είμαι ΧΟ ή κάτι άλλο. Έμαθα και την προσευχή, καθώς θεώρησα ότι είναι στις "υποχρεώσεις" μου σαν στρατιώτης, και μάλιστα στη μονάδα την έλεγα για το τάγμα αρκετά συχνά, κυρίως επειδή δεν την είχε μάθει κανείς άλλος. Αλλά δεν έκανα σταυρό και λοιπά, και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα - όταν ένας λοχαγός με ρώτησε γιατί δεν κάνω το σταυρό μου, του είπα ότι είμαι άθεος. Έκπληκτος, με ρώτησε πώς και ξέρω την προσευχή, και γιατί την λέω εγώ, και του είπα τα ανωτέρω. Γενικώς, δεν είχα κανένα θέμα.

Συζητήσεις με άλλους δεν έκανα γι'αυτό το θέμα, κυρίως επειδή δεν προέκυψε. Πιστεύω ότι πάνε τα παλιά περίεργα, αν και τώρα με τα τελευταία φαινόμενα ποτέ δεν ξέρεις. Οπότε δεν δοκιμάζω να συμβουλέψω κανέναν, το βασικό στο στρατό είναι να περάσει χωρίς να αγγίξει, θα έλεγα.
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Έχω μια αμυδρή εντύπωση ότι κάπου έχει ξαναζυζητηθεί, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα. Θυμάται κανένας άλλος κάτι τέτοιο ή με απατά η μνήμη μου;
Το θυμάμαι κι εγώ σίγουρα, αλλά δεν το βρίσκω. Στην ενότητα "συζητήσεις για την αθεϊα" και "αθεϊστικά επίκαιρα και πρακτικά" δεν είναι, ούτε και στα αντίστοιχα αρχεία. Παίζει να συζητήθηκε μέσα σε κάποιο νήμα με άσχετο ή λίγο σχετικό θέμα.

Μια συναφής συζήτηση (αλλά όχι η ίδια) υπάρχει εδώ: Πόσο υποχρεωμένοι είναι οι Ένστολοι σε θρησκευτικές τελετές;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Υπάρχει και αυτό που ανέφερε ο stelios8 και αυτό πιο γενικά
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

εγώ στον στρατό τους έλεγα ότι μαλακία μου κατέβαινε και δεν με ενόχλησε ποτέ κανείς δήλωνα άθεος κομουνιστής υπέρ της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών και ποτέ κανείς δεν με κοίταξε στραβά. παρένθεση πολλοί δε φασίστες με πολύ φιλικό ύφος μου εξυμνούσαν τα καλά της χούντας και τους δρόμους που έφτιαξε.
Ομως με κουβέντες που έκανα με άλλους διαπίστωσα ότι ήμουν απλά τυχερός και δεν έπεσα σε κάφρους που ήταν όντως γεγονός.
Γενικά στον στρατό είναι που θα πέσεις, οπότε προσοχή στους νέους αν δεν αντέχεται τις μαλακίες περάστε όσο πιο απαρατήρητοι μπορείτε. Εγώ δυστυχώς έχω το κουσούρι να απαντάω πάντα με ειλικρίνεια.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, αλλά καλό θα ήταν να επιστήσω την προσοχή σας στο ότι ο στρατός, σήμερα, γενικά τείνει να γίνει λιγότερος ανεκτικός απ'ότι μερικά χρόνια πριν, λόγω ανόδου του φασισμού. Θέλω να πω ότι, μπορεί πιθανότατα να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα, όπως δεν αντιμετώπισε ο φίλος Helladistan, αλλά καλό είναι να πηγαίνετε συνειδητοποιημένοι να στηρίξετε τις απόψεις σας, καθώς με την Χρυσή Αυγή και τα υπόλοιπα αθύρματα, πολλοί στρατιωτικοί νιώθουν "έτοιμοι να σηκώσουν κεφάλι στους αναρχοάπλυτους αντίχριστους" και άλλες αηδίες.

Όσο κι αν αντιπαθώ το ΚΚΕ, κατά την γνώμη μου, ο κύριος λόγος που οι άθεοι δεν τυγχάνουν διακρίσεων και κακής αντιμετώπισης στην θητεία τους, είναι η οργάνωση αυτού του κόμματος, και το γεγονός ότι έχει αρκετούς άθεους στις τάξεις του, μαζί με την προθυμία να τους προστατεύσει από διακρίσεις. Οπότε, αναγκαστικά, το 60% των στρατιωτικών που ακούν "Χρυσή Αυγή" και... διεγείρονται, φοβούνται να φερθούν όπως θέλουν....
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίσης, αν πάτε για δόκιμοι, που σημαίνει ότι για ένα διάστημα θα είστε έρμαια του κάθε αμόρφωτου ή μη "βηττά", απλώς επειδή μπήκε στο κέντρο εκπαίδευσης δυό μήνες πριν, θα πρέπει είτε να αποκρύψετε την αθεϊα σας, είτε, αν την δηλώσετε, να το κάνετε ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ότι θα σας καταστήσει στόχο του κάθε φανατισμένου δόκιμου συνφαντάρου, ο οποίος δεν δίνει λογαριασμό πουθενά, καθώς δεν είναι επαγγελματίας στρατιωτικός και "καψονάρει" κατά το δοκούν...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω φανταρος πηγα το 1991,αλλα οποτε και να πας δεν παυει να ειναι ενα καθηκον και μια υποχρεωση που πρεπει οπωσδηποτε να εκπληρωσει ο αντρας,ανεξαρτητα απο τις σπονδες του καθε ιερεα κι ανεξαρτητα απο τα θρησκευτικα πιστευω του καθενος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:δήλωνα άθεος κομουνιστής υπέρ της ποινικοποίησης των ναρκωτικών και ποτέ κανείς δεν με κοίταξε στραβά
Εντάξει τα <άθεος> και <κομμουνιστής> . Αλλά δέχτηκαν και τα <υπέρ της ποινικοποίησης> ?
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ελά αφού κατάλαβες τι ήθελα να πω αλλά μην ξεχνάς έχω κάποια προνόμια ;)
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Εγω φανταρος πηγα το 1991,αλλα οποτε και να πας δεν παυει να ειναι ενα καθηκον και μια υποχρεωση που πρεπει οπωσδηποτε να εκπληρωσει ο αντρας,ανεξαρτητα απο τις σπονδες του καθε ιερεα κι ανεξαρτητα απο τα θρησκευτικα πιστευω του καθενος.
ναι, συμφωνώ σε αυτό. ακόμα και αν κάποιος διαφωνεί με την θητεία, γνώμη μου είναι πως πρέπει να επιδιώξει την κατάργησή της με πολιτικά μέσα, όχι "σκαπουλάροντάς την" (να επιλέξει κανείς θητεία "αντιρρησία συνείδησης" δεν το θεωρώ σκαπουλάρισμα).

προσωπικά, είμαι υπέρμαχος της θητείας και για έναν άλλο λόγο. οι λαοί είναι λιγότερο φιλοπόλεμοι όταν γνωρίζουν ότι σε έναν μελλοντικό πόλεμο θα κληθεί να χύσει το αίμα του ο καλύτερός τους φίλος, ο σύντροφος, ο γιος, ο πατέρας, και όχι ένας μισθοφόρος που πληρώνεται γι'αυτό. προσωπική μου άποψη βέβαια.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Off Topic
οι λαοί είναι λιγότερο φιλοπόλεμοι όταν γνωρίζουν ότι σε έναν μελλοντικό πόλεμο θα κληθεί να χύσει το αίμα του ο καλύτερός τους φίλος, ο σύντροφος, ο γιος, ο πατέρας, και όχι ένας μισθοφόρος που πληρώνεται γι'αυτό
Ετσι επισης ειναι και πιο αποτελεσματικοι στον πολεμο.
Αλλα στον συγχρονο στρατο προυποθετει πολλους μηνες θητεια και καθε χρονο επανεκπαιδευση.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

θυμήθηκα τώρα τον παπά που είχαμε στην κομοτηνή. Δεν θυμάμαι αν ήταν στρατιωτικός η όχι αλλά ήταν τόσο μεγάλος παπάρας που ακόμα και οι αξιωματικοί όταν ερχόταν σκαρφίζονταν δικαιολογίες να την σκαπουλάρουν από την αναφορά διότι ο τύπος κράταγε σε προσοχή όλο το στρατόπεδο καμιά ώρα κάνοντας κήρυγμα. Να ακούς στρατιωτικούς να λένε κοίτα τον παλιομαλάκα κρατάει τα παιδιά τόση ώρα στον ήλιο να τους λέει μαλακίες.
Ενα άλλο περιστατικό που θυμάμαι είναι με ένα παλικάρι στην ηλικία μου (γύρω στα 26 τότε) μαθηματικός με μεταπτυχιακά στους υπολογιστές, που ψιλοκάναμε και παρέα που ήταν παθολογικά θρήσκος. Ο τύπος πήγαινε άγιο όρος, ήταν παρθένος εννοείτε, και ήταν ερωτευμένος με την kate mos και είχε και μία φωτογραφία της στο πορτοφόλι του, καμένος τελείως.
Οταν πρωτοπήγε στην μονάδα είχε ζητήσει υπηρεσιακό σημείωμα να πηγαίνει εκκλησία κυριακή πρωί και δεν του το είχαν δώσει παρά μόνο αρκετά μετά που πάλιωσε. Βέβαια τον είχαν πάρει χαμπάρι πόσο καμένος ήταν και ενδεχομένως να του το κάνανε για καψόνι. Ρε μπας και είχε πάει σε κανά τάγμα άθεων και δεν το είχα καταλάβει.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

spylab έγραψε:
Off Topic
οι λαοί είναι λιγότερο φιλοπόλεμοι όταν γνωρίζουν ότι σε έναν μελλοντικό πόλεμο θα κληθεί να χύσει το αίμα του ο καλύτερός τους φίλος, ο σύντροφος, ο γιος, ο πατέρας, και όχι ένας μισθοφόρος που πληρώνεται γι'αυτό
Ετσι επισης ειναι και πιο αποτελεσματικοι στον πολεμο.
Αλλα στον συγχρονο στρατο προυποθετει πολλους μηνες θητεια και καθε χρονο επανεκπαιδευση.
Πραγματι, ιδιως παιδια που υπηρετησαν σε ετοιμοπολεμες ομαδες εν καιρω θερμων επεισοδιων. Θεραπευονται και οι πιο ΄ραμπο' οταν φτασει το σκατο στην καλτσα :)

Διαφωνω στο θεμα αποτελεσματικοτητος ομως. Η συγχρονη τεχνολογια δε δινει στον κληρωτο οπλιτη πολλα περιθωρια. Σε συνδιασμο με το οτι γινεσαι 'κομμαντο' στις σκοπιες και στη λαντζα αλλα δε ξερεις να ριξεις με ενα οπλο, ακομα και σε μαχιμες μοναδες οπως ειπα, κανει τον κληρωτο απλα τροφη για τα κανονια.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Απάντηση