ΑΘΕΪΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μην λαμβανεις τον Ελληνικο στρατο για παραδειγμα , εδω γινεται ελαχιστη πραγματικη εκπαιδευση.
Το παραδειγμα που μπορω να σκεφτω ειναι ο Ισραηλινος στρατος.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:εφόσον είμαι άθεος δε θα μπορούσα να γίνω έφεδρος αξιωματικός. Δεν ήξερα αν ισχύει κάτι τέτοιο (ούτε και τώρα ξέρω) αλλά τότε είχα ψαρώσει κανονικότατα κι επειδή ήθελα να συνεχίσω στη σχολή είχα την έμπνευση να "παραδεχτώ" ότι αν και ήμουν χ.ο. είχα κάνει αυτήν τη δήλωση στο κέντρο με σκοπό να λουφάρω από την εκμάθηση της προσευχής και έτσι σκέφτηκα να κάνω το ίδιο και τώρα.
Off Topic
Είχα την εντύπωση ότι εδώ είχα περιγράψει παρόμοια εμπειρία, αλλά η μνήμη μου με απατά. (Ευχαριστώ, παρεμπιπτόντως, και όσους βρήκαν το σχετικό νήμα.)
Κι εγώ, λοιπόν, είχα δηλώσει στο κέντρο (ένα έτος πριν από τον Στέλιο, ήτοι το 1995) άθεος (χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά είχα μείνει εκεί ελάχιστο χρόνο), κι έκανα ακριβώς το ίδιο κι αμέσως μετά στη σχολή εφέδρων (Σχολή μηχανικού, Λουτράκι, ως σκαπανέας πεζικάριος), όπως κι ο Στέλιος, απεναντίας όμως χωρίς επίσης κανένα πρόβλημα κι εκεί (είχα τύχει σ' ένα καλό νεαρό παλικάρι λοχία βήτα, ο οποίος απλά με ρώτησε πώς και γιατί κατέληξα άθεος, αλλά χωρίς πολύ χρόνο στη διάθεσή μας για πολλά πολλά). Απ' όσο θυμάμαι όμως το είχαμε ψιλοκρύψει, οπότε κι ορκίστηκα κανονικά.

Όλα καλά λοιπόν, μέχρι που στη μονάδα (τάγμα πεζικού στο Λιτόχωρο) είδε ο υπόδικας ότι δεν κάνω σταυρό, με ρώτησε, και του απάντησα ότι είμαι άθεος. Αμέσως στον διοικητή, ο οποίος όντως μου έδειξε νομοθεσία σύμφωνα με την οποία δεν είχα δικαίωμα να είμαι δόκιμος (ναι, Στέλιο, υπήρχε τότε πραγματικά τέτοιο πράγμα, αν και νομίζω ότι πλέον έχει καταργηθεί), οπότε υπέγραψα τελικά υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι ΧΟ, αφού κι εγώ δεν είχα καμία όρεξη να ξαναγίνω απλός κληρωτός, έχοντας ήδη βάλει τη θητεία μου σε πολύ καλή τροχιά (πολύ κοντά στη Θεσσαλονίκη, νοίκιαζα σπίτι έξω με πολύ φθηνό ενοίκιο, πληρωνόμουν μισθό ο οποίος μου έφτανε χωρίς να επιβαρύνω την οικογένειά μου κ.λπ.). Χωρίς όμως άλλα περαιτέρω προβλήματα, κολλήματα ή καψόνια.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:μου έδειξε νομοθεσία σύμφωνα με την οποία δεν είχα δικαίωμα να είμαι δόκιμος (ναι, Στέλιο, υπήρχε τότε πραγματικά τέτοιο πράγμα, αν και νομίζω ότι πλέον έχει καταργηθεί),
..."νομίζεις"; Δηλαδή δεν είσαι σίγουρος. Δηλαδή μπορεί και να ισχύει ακόμη. Μήπως πρέπει να το μάθουμε; Τάσο, πώς νομίζεις ότι θα μπορούσαμε να το μάθουμε αυτό;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

tasos_didymoteicho έγραψε: Κι εγώ, λοιπόν, είχα δηλώσει στο κέντρο (ένα έτος πριν από τον Στέλιο, ήτοι το 1995) άθεος (χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά είχα μείνει εκεί ελάχιστο χρόνο), κι έκανα ακριβώς το ίδιο κι αμέσως μετά στη σχολή εφέδρων (Σχολή μηχανικού, Λουτράκι, ως σκαπανέας πεζικάριος)
Εεε γείτονα κι εγώ σχολή μηχανικού, Λουτράκι, σκαπανέας μηχανικού (ναρκοπόλεμος, εκρηκτικά, ιταλική, βορειοδυτική κλπ?) :)
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιο, βίοι παράλληλοι (μια με σένα και μια με τη scifimom). Πολύ γαμήσι σχολή πάντως, μ' έφτασε να βρω κάποια όριά μου. :)

Μελάνη, δεν ξέρω, ίσως κάνας founder, zab ή οποιοσδήποτε πιο σχετικός και κοντινός με τον χώρο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

..κάπου έχει ξαναγίνει ανάλογη συζήτηση, αλλά και γω δεν θυμάμαι πού. Εγώ υπηρέτησα σε μιά πιό ρευστή περίοδο (τότε που έλεγε ο Θεοδωράκης το "Καραμανλής ή τάνκς") αναβάλλοντας για έναν χρόνο την θητεία μου, περιμένοντας να πέσει η χούντα. Μαζί με έναν του ΕΚΚΕ (που τον αδελφό του τον δολοφόνησε η χούντα) είμασταν οι μόνοι που δεν πηγαίναμε στον εκκλησιασμό (μέναμε εκτός ναού για τσιγάρο!). Όταν ένας μονιμάς μας έκανε Ε.Ι.Δ (Εθνική Ιθική Διαπαιδαγώγιση) και από ένα φυλλάδιο της χούντας δεν παρέλειψε την αναφορά στην "Εθνοσωτήριον επανάστασιν των Ελλήνων Χριστιανών", ξεσηκώσαμε όλη την κερκίδα του σταδίου που στην αρχή ήταν όλοι τους μουδιασμένοι αλλά με τις φωνές μας ξεθάρρεψαν και άρχισαν και αυτοί να διαμαρτύρονται ότι την χούντα την καταδίκασε ομόφωνα η βουλή. Το θέμα πήρε έκταση και το Σαββατοκύριακο στο επισκεπτήριο πλάκωσαν οι σωτήρες μας οι βουλευτάδες και τα ΜΜΕ. Αλλά όταν άκουσαν ότι οι πρωτεργάτες ήταν, ό ένας ΕΚΚΕ και άθεος, ο άλλος αντιεξουσιαστής και άθεος, δεν μας ζύγωσε κανείς τους, για να μην τους μολύνουμε! Αυτά είναι τα καλοπαίδια, από τότε μέχρι σήμερα, που κάποιοι από σας ακόμη τους στηρίζουν.

Η δική μου άποψη είναι ότι οι πρωτοπόροι, ήταν και θα είναι πάντα και οι πρωτομάρτυρες και ότι πρέπει κανείς να μένει συνεπής στις λογικές απόψεις του, ανεξαρτήτως του τιμήματος. Η δικαίωση μπορεί να αργεί αλλά πάντα έρχεται. Αλλοιώς να μην παριστάνουν κάποιοι τους γενναίους, αν δεν έχουν τζιγέρια, όντας πάντα καβάλα στο άλογο,..... πάντα οι δικαιωμένοι και οι βολεμένοι (οι επαναστάτες των σαλονιών και του γλυκού νερού).
Strider
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012 17:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Στο στρατο ειχα δηλωσει χριστιανος ορθοδοξος για την περιπτωση που πεσω σε καποιο φανατικο. Στην πραγματικοτητα δε με ενοιαζε τοσο τι και πως, απλα ηθελα να φευγει το εννιαμηνο. Μετανιωνω πλεον γι' αυτο. Φανατικοι υπαρχουν κι εξω. Αν ειχα επιλογη τωρα, δε θα δηλωνα τιποτα. Δεν εχουν δικαιωμα να ρωτανε θρησκεια. Εδω την εβγαλαν απο τις ταυτοτητες. Στην αρχη ομως παιζει πολυ ψαρωμα.

Το ιδανικο θα ειναι να καταργηθει τελειως η θητεια να γινει ο στρατος επαγγελματικος τελειως.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δήλωσα άθεος και κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτό. Για την ακρίβεια, μια φορά στα χαρτιά που συμπλήρωσα ρωτούσε αν είμαι ΧΟ και απάντησα όχι. Κανείς αξιωματικός στο κέντρο ή τη μονάδα δεν το έκανε κουβέντα. Παρόλα αυτά, δεν το ανέφερα στις πρόβες και ορκίστηκα με τους πολλούς και όχι με τους "αλλόθρησκους". Χαζομάρα μου, θα γλίτωνα αρκετές πρόβες μιας και μόνο στην τελική πρόβα είπαν τον όρκο και οι "αλλόθρησκοι". Δεν είχα όμως διάθεση να αλλάξω εγώ μέρος, ας αλλάξουν αυτοί το πρόσωπο που λέει τον όρκο και ας μη βάζουν παπά. Δε θέλω η εκπλήρωση μιας συνταγματικής μου υποχρέωσης να περνάει από την έγκριση του ιερατείου ούτε έχω διάθεση να παίξω το παιχνίδι τους και να αυτοπεριθωριοποιηθώ σε μια στιγμή που αντιλαμβάνομαι ως ιερή. Αλλά όταν το ίδιο το Σύνταγμα ξεκινά "στο όνομα της αγίας και ομοουσίου και αδιαιρέτου τριάδας", όλα τα παραπάνω φαντάζουν αστείος ιδεαλισμός.

Ήταν και άλλοι άθεοι εκεί, κανείς όμως δεν έβαλε τικ στο "όχι" στο κουτάκι, άλλωστε εγώ που το έκανα δεν κέρδισα και κανένα βραβείο. Όποια αλλαγή στη διαδικασία μόνο έξωθεν μπορεί να γίνει, εκτός πια και αν φτάσουμε σε φάση οι μισοί πχ να ορκίζονται με τους "αλλόθρησκους", που δεν το βλέπω. Πιο πιθανό είναι να καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία και να γίνει ο διοικητικός διαχωρισμός εκκλησίας - κράτους παρά αυτό, τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έχω μια γνωστή μου κοπέλα που είναι στο στρατό και θέλει να απαλλαγεί από την υποχρέωση να πηγαίνει σε θρησκευτικές τελετές (π.χ. Στον Επιτάφιο). Γνωρίζετε αν μπορεί να το κάνει και με ποιον τρόπο;

Θα χρειαστεί να δηλώσει ότι είναι άθεη ή άθρησκη ή ότι δεν είναι χριστιανή ορθόδοξη; Αν ναι, πώς ακριβώς; Πού, πότε, σε ποιο πρόσωπο ή υπηρεσία, με ποια διαδικασία;

Ξέρει κανείς ποια νομοθεσία διέπει αυτά τα θέματα; Από νόμους μέχρι ΠΔ μέχρι εγκυκλίους μέχρι οτιδήποτε.
Προφανώς το έχουμε ξανασυζητήσει, είπα όμως μήπως βρεθεί κάποιος αυτή τη φορά που να έχει περισσότερες πληροφορίες.
το έβαλα και στο skopia.gr αλλά μέχρις στιγμής τίποτε. Το έβαλα και στην ομάδα του facebook.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Απ' ό,τι έχει πει κάποτε ένας κοινός γνωστός μας στρατιωτικός ;) , δεν γίνεται. Είναι υποχρεωμένη να παρίσταται, απλά δεν είναι υποχρεωμένη να συμμετέχει στο λατρευτικό τυπικό, εφόσον δεν είναι ΧΟ. Αν βρω τα λεγόμενά του, θα τα παραθέσω.

Edit: Δες από δω και κάτω, τις επιστολές του στρατιωτικού που παραθέτεις εσύ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση