μια άποψη για τη λέξη "άθεος"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η Ένωση Άθεων έλαβε το παρακάτω μήνυμα, το οποίο θεωρώ ότι καλό είναι να αναρτηθεί για να συζητηθεί εδώ.
Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας, ήταν καιρός να δημιουργηθεί κάτι σχετικό, για να μην πως πώς άργησε κιόλας. Παρακαλώ θεωρήστε με φίλο και υποστηρικτή σας.

Ωστόσο, επιτρέψτε μου να σημειώσω μια σημαντική ένσταση. Αυτή δεν αφορά τίποτε άλλο από την προβολή της ίδιας της λέξης «άθεος», την οποία θεωρώ ανακριβή και νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται ειδικά από εμάς που αρνούμαστε εκ πεποιθήσεως την ύπαρξη όλων των θρησκειών.

Πρώτ’ απ’ όλα, όπως θα γνωρίζετε, υπάρχουν και αθεϊστικές θρησκείες. Δηλαδή θρησκείες, όπου δεν υπάρχει κάποιος «θεός» ως επίκεντρο. Σπάνιες, αλλά υπάρχουν.

Δεύτερον και κυριότερο, η λέξη «άθεος», επινοήθηκε, ταιριάζει και χρησιμοποιείται από τους θεϊστές. Η λέξη έγινε διεθνής από την ελληνική «άθεος», που ωστόσο στη γλώσσα μας έχει διαφορετική έννοια, προφανώς, από αυτή που έχει πάρει διεθνώς. Στα ελληνικά, η λέξη γράφεται με «α» στερητικό, γεγονός που υποδηλοί ότι «υπάρχει θεός, αλλά αυτός που χαρακτηρίζεται από τη λέξη αυτή ΔΕΝ τον πιστεύει». Κυριολεκτικά, π.χ., στα αγγλικά χρησιμοποιείται η λέξη «godless».

Προσωπικά, δεν νιώθω ότι στερούμαι κάτι, ή μου λείπει κάτι για να δεχτώ να χαρακτηρίζομαι από μια λέξη σαν αυτή. Καθώς τη χρησιμοποιούμε δεν κάνουμε τίποτε άλλο παρά να διαιωνίζουμε τη νοοτροπία, την κουλτούρα του θεϊσμού, υποτιμητική προς εμάς, που θεωρούμαστε «μαύρα πρόβατα» που έχουμε απομακρυνθεί ή έχουμε απορρίψει τον -αναμφισβήτητα υπαρκτό γι’ αυτούς- «θεό».

Πολύ πιο ακριβής εκτιμώ ότι είναι η λέξη «άθρησκος», εφόσον όλοι παραδεχόμαστε ότι –δυστυχώς εν έτει 2012- υπάρχουν ακόμη θρησκείες και δοξασίες στον κόσμο. Ωστόσο, προσωπικά ούτε αυτή με ικανοποιεί απόλυτα καθώς αφενός υποδηλοί και πάλι μια υστέρηση και αφετέρου δεν αποκλείει την ύπαρξη οποιωνδήποτε μεταφυσικών πεποιθήσεων που δεν έχουν σχέση με κατεστημένες θρησκείες.

Εγώ συναισθάνομαι ότι οι θεϊστές και οι θρήσκοι είναι αυτοί που υστερούν σε κάτι κι όχι εμείς που δεν συμμεριζόμαστε τις αφελείς πεποιθήσεις τους.

Εκτιμώ λοιπόν ότι θα μας ταίριαζε περισσότερο μια λέξη χωρίς στερητικό, σίγουρα δεν μας ταιριάζει καθόλου η λέξη «άθεος» και ότι αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα προς συζήτηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η λέξη "άθεος" είναι εύκολα αναγνωρίσιμη και γι' αυτό έχω καταλάβει ότι επιλέχτηκε αντί για κάτι πιο "θετικό", ενωτικό και πολιτικά προσανατολισμένο ίσως αλλά λιγότερο σαφές πχ "κοσμικιστής", "σκεπτικιστής" κτλ. . Η λέξη καθιερώθηκε σε χριστιανικό περιβάλλον όπου η έλλειψη πίστης θεωρείται παρόμοια με την έλλειψη χεριού και όπου ο τριαδικός θεός είναι το κυριότερο αντικείμενο λατρείας, εξού και το ά-θεος. Με αυτή την έννοια ναι, είναι προβληματική η χρήση της αλλά για τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον είναι κατάλληλη ώστε να δίνεται σαφές στίγμα.

Δεν υπάρχουν άθεες θρησκείες. Υπάρχουν θρησκείες χωρίς προσωπικό, υπέρτατο θεό οι οποίες όμως περιλαμβάνουν πνεύματα με παρόμοιες αρκετές τους ιδιότητες με αυτόν. Για τον Κομφουκιανισμό μόνο υπάρχει συζήτηση αν είναι όντως θρησκεία ή όχι. Το πρόβλημα είναι η καταγωγή της λέξης από χριστιανικό περιβάλλον όπου η θρησκεία περιλαμβάνει έναν υπέρτατο θεό. Η εφαρμογή της σε "άπιστους" άλλων θρησκειών δημιουργεί σύγχυση γι' αυτόν ακριβώς το λόγο. Είχα προτείνει κάποτε η λέξη "θεός" να ερμηνεύεται συνεκδοχικά, ως εκπρόσωπος του υπερφυσικού και του παράλογου αλλά αυτό είναι καθαρά δική μου ιδέα. Τελικά, το θέμα δεν έχει άμεσες επιπτώσεις στο χαρακτήρα της Ένωσης μιας και πρώτον όλοι οι άθρησκοι και αρκετοί θρήσκοι μπορούν να συμφωνήσουν με το αίτημα του διαχωρισμού κράτους και ιερατείων, δεύτερον είναι Atheist Union of Greece οπότε επικεντρώνεται συγκεκριμένα στα προνόμια που περιλαμβάνει η εν Ελλάδι "επικρατούσα θρησκεία" και στο κατόπι της όσοι προλάβουν πχ μουσουλμάνοι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα, νομίζω, έχει συζητηθεί εξαντλητικά και άκαρπα. Όπως παραδέχεται και ο επιστολογράφος σου, δεν υπάρχει λέξη που να τους ικανοποιεί όλους, και, έτσι κι αλλιώς, δεν συμφωνούν όλοι στους ορισμούς των υπαρχουσών λέξεων. (Εγκρίνεις, Άναρχε;)
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Τι να εγκρίνω aqyn; Όπως λες, δεν υπάρχει λέξις...
Το στερητικό πρόθεμα της λέξεως, πάντως, δεν είναι κατ' ανάγκην αρνητικό (ακαταμάχητος, ανεξάρτητος, ανυπέρβλητος).
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Τι να εγκρίνω aqyn;
Το «υπαρχουσών», ντε...
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

αμόλυντος ;)
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αυτό μου το έλεγε και μια κοπελιά εδώ, χριστιανή. Δεν καταλαβαίνω γιατί το στερητικό είναι τόσο αρνητικό για μερικούς ανθρώπους πάντως.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Η (εκλαμβανομένη) αρνητικότης ή θετικότης του στερητικού -α- είναι αντιστρόφως ανάλογος της (εκλαμβανομένης) θετικότητος ή αρνητικότητος της εννοίας του δευτέρου συνθετικού της λέξεως. :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ λέω να τα κάνουμε, Άχαρος από τον αναγραμματισμό του Άναρχος και θα έχει και πολλές ερμηνείες. :lol:
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

Ευθύμης έγραψε: Δεν υπάρχουν άθεες θρησκείες. Υπάρχουν θρησκείες χωρίς προσωπικό, υπέρτατο θεό οι οποίες όμως περιλαμβάνουν πνεύματα με παρόμοιες αρκετές τους ιδιότητες με αυτόν.
Εισαι λαθος
Zen,tao..
The past inside the present ....
Homo profanus
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Οκτ 2012 09:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είπε κανείς ότι η λέξη "άθεος" είναι αρνητική. Εδώ μιλάμε για την κυριολεκτική της σημασία. Η λέξη αυτή θα έπρεπε να χρησιμοποιείται μόνο από τους θεϊστές. Άθεοι είμαστε γι' αυτούς που πιστεύουν ότι υπάρχει θεός. Γιατί αυτοί, εξάλλου, επινόησαν τη λέξη.
Και γι' αυτό λέμε π.χ. ότι η λέξη "άθρησκος" είναι πιο ακριβής, παρόλο που έχει τις αδυναμίες της.
Off Topic
Και την πρώτη μέρα, ο άνθρωπος δημιούργησε το θεό…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ τα έχω ξαναπεί: οι λέξεις δεν αποκτούν το νόημά τους από την ετυμολογία ούτε από τους κανόνες της παραγωγής και της σύνθεσης. Το αποκτούν μέσα στην πραγματική ζωή και την ιστορία. Αν λοιπόν κοινωνικά και ιστορικά αυτό που καταλαβαίνει κανείς σήμερα στην πρακτική επικοινωνία με τον όρο άθεος είναι "αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεών" τότε αυτή είναι η σημασία της λέξης ακόμη και αν αρχικά ή από την παραγωγή σήμαινε "αυτός που δεν του αρέσει ο μπακαλιάρος πλακί". Όσο για την άποψη που λέει ότι άθεος είναι αυτός που αρνείται την ύπαρξη του (δήθεν κατά τα άλλα υπάρχοντος) θεού, ε αυτοί που το λένε θα το λέγανε ακόμη και αν αυτοαποκαλούμασταν Ζαπατίστας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εγώ τα έχω ξαναπεί: οι λέξεις δεν αποκτούν το νόημά τους από την ετυμολογία ούτε από τους κανόνες της παραγωγής και της σύνθεσης. Το αποκτούν μέσα στην πραγματική ζωή και την ιστορία.
Ακριβώς.

Το άθρησκος δεν είναι περισσότερο ακριβές - ούτε λιγότερο.
Είναι απλώς κάτι άλλο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Άθεοι= φυσικά, αληθινά, κυριο-λεκτικά
Άθρησκοι= από επιλογή, από ανάγκη, αιρετά
Άπιστοι= ψέμα!
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

Και εγώ το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά δεν με απασχολεί... ούτως ή άλλως δεν το διατυμπανίζω και δεν ασχολούμαι με κανέναν «άνους» (θεϊστές, υπάρχει και για αυτούς λέξη με α στερητικό :dance: )
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Κι εγω δε νομιζω οτι εχει μεγαλη σημασια. Ας με φωναζουν οπως θελουν
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Όσο υπάρχουμε ως άθεες/οι σε ένα σύστημα που ο μεταφυσικός παραλογισμός αποτελεί την πλειονότητα, η ύπαρξη ενός θεού που εκφράζει τον μεταφυσικό παραλογισμό, που συμπυκνώνει την πίστη στο υπερφυσικό στο πρόσωπό του και συνενώνει τους οπαδούς κάτω από την ομπρέλλα τέτοιων κοσμοθεωρήσεων, η αποδόμηση της έννοιας άθεος πρέπει να είναι στόχος, και η επαναδημιουργία της με αντιστικτικά χαρακτηριστικά αναγκαία κατά την άποψή μου. Γιατί στο μυαλό των περισσότερων ανθρώπων ο άθεος/η άθεη, συνδέεται αυτόματα με την προπαγανδισμένη της εικόνα που έχουν δεχτεί, και αυτή είναι του επικίνδυνου, του δίχως ηθική, του "ακόλαστου", του εκτός κοπαδιού. Του μαύρου πρόβατου γενικά. Και στις δεδομένες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες, η προπαγάνδιση αυτή θα ενταθεί, αφού ανθίζουν τα ζιζάνια της συντήρησης, με λίπασμα από πολλούς θεσμούς και όργανα. Τα συμφραζόμενα της λέξης/έννοιας συνεχίζουν να υπάρχουν με αρνητικά πρόσημα, η μάχη συνεχίζεται.Προσωπικά η λέξη άθρησκος και άθεος δεν μπορεί να είναι (στη δική μας κοινωνία) παρά ένα και το αυτό. Ο προσωπικός θεός, βλέπετε, δεν υπάρχει ανάγκη να προπαγανδίζεται, ο θεός προπαγανδίζεται από συστήματα εξουσίας για συγκεκριμένη χρήση της πίστης. Δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά και αν γίνομαι κατανοητή.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Απάντηση