Το παράδοξο της χρονολόγησης

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Τις προάλλες που είδα στο site του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε το 5508 π.Χ. πέρασε από το μυαλό μου το εξής παράδοξο.

Εφόσον οι Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι και Εβραίοι πιστεύουν ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε κάποια συγκεκριμένη στιγμή, δεν υπάρχει λόγος οι ημερομηνίες να έχουν προ Χριστού/μετά Χριστόν ή προ Εγίρας/μετά Εγίρα κλπ.. Θα μπορούσαμε απλά να πούμε ότι εκείνο το έτος είναι το έτος 0 και το 2012 μ.Χ. είναι το έτος 7520.

Όσοι όμως δεν πιστεύουν ότι ο Θεός δημιούργησε τον κόσμο, χρειάζονται ένα έτος αναφοράς και επειδή αυτό δεν μπορεί να είναι π.χ. το έτος του big bang, λόγω μεγάλης ασάφειας του πότε έγινε αλλά και για πρακτικούς λόγους (να χρησιμοποιούμε δηλ. μία ημερομηνία με δισεκατομμύρια έτη), αποδεχόμαστε να χρησιμοποιούμε τη σύμβαση προ Χριστού/μετά Χριστόν ακόμα και αν δεν πιστεύουμε ότι ο Χριστός υπήρξε.

Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει να βρούμε μίαν άλλη αναφορά για το έτος 0 (αυτό θα δημιουργούσε τρομακτικά πρακτικά προβλήματα). Απλά παραθέτω αυτόν τον προβληματισμό μου και σημειώνω ότι δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο ψάχνοντας στο google (σίγουρα το έχουν σκεφτεί άλλοι, μάλλον δεν το ψάχνω σωστά). Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι ότι κάποιοι χρησιμoποιούν BCE (Before Common/Current Era) αντί για BC/πΧ και CE (Common/Current Era) αντί για AD/μΧ
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

δες και αυτό:
viewtopic.php?f=37&t=3885
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στη Βυζαντινή αυτοκρατορία μετρούσαν "από κτίσεως κόσμου". Δεν ξέρω αν το έκαναν ή το κάνουν και άλλα χριστιανικά κράτη. Κι εγώ θυμόμουν το νήμα που παραπέμπει ο απελεύθερος, νομίζω ότι η ΑΜ είχε θέσει το ζήτημα πρώτη εδώ μέσα κάποια στιγμή.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Περισσοτερη λογικη θα εχει λεγοντας προ χριστιανων η μετα χριστιανων,καθοτι η υπαρξη του χριστου δεν τεκμηριωνεται ιστορικα,εκτος εαν αποδειξη θεωρειται η υπαρξη οπαδων,ιερων κειμενων,ιερεων και λατρευτικων χωρων.
Οσο για την κοινη χρονολογια θεωρησης δημιουργιας του κοσμου απο τρεις μεγαλες μονοθειστικες θρησκειες το πραγμα ειναι απλο.Και οι τρεις λατρευουν ακριβως τον ιδιο θεο,και οι τρεις εχουν ακριβως τον ιδιο στοχο.Το σκοταδισμο,την αμαθεια,την ψυχικη και πνευματικη αποκτηνωση και ειναι εδω για να θυμιζουν διαρκως οτι ο θεος βρισκεται παντοτε στην ερημο.
Κι εαν ολα τα αλλα τα οποια θεωρουν οι θρησκειες ειναι σωστα,τοτε βεβαια θα ειναι σωστη και η χρονολογηση,οσο αλλωστε ειναι και ο λιθοβολισμος,η μισαλλοδοξια και η καυση πασης φυσεως αιρετικων.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Περισσοτερη λογικη θα εχει λεγοντας προ χριστιανων η μετα χριστιανων.
'οπως προ μιας αρρωστειας και μετά που σου αφησε και κουσουρι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο κοσμος δημιουργηθηκε το 5508.π.χ και εφοσον στην αποκαλυψη λεει οτι θα σωθουνε 144.000 μουστερηδες τοτε ο πληθυσμος της γης ισως και να φτανει το αστρονομικο νουμερο των 43.756.812 ανθρωπων,οποτε οι εκατον σαραντα τεσσερις χιλιαδες ειναι ενα αρκετα καλο ποσοστο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

csar έγραψε:Απλά παραθέτω αυτόν τον προβληματισμό μου και σημειώνω ότι δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο ψάχνοντας στο google (σίγουρα το έχουν σκεφτεί άλλοι, μάλλον δεν το ψάχνω σωστά).
Έχουν γίνει διάφορες προτάσεις κατά καιρούς, πρόσφατα ποστάρισα μία εδώ.
csar έγραψε:Το μόνο σχετικό που βρήκα είναι ότι κάποιοι χρησιμoποιούν BCE (Before Common/Current Era) αντί για BC/πΧ και CE (Common/Current Era) αντί για AD/μΧ
quote δικό μου από εδώ:
AoratiMelani έγραψε:Αυτά περί "κοινής εποχής" τα έχω πει και αλλού. Αντιπαθώ όσο δεν παίρνει τους ευφημισμούς και την υποκρισία. Δεν πετυχαίνουμε τίποτε κάνοντας τα γούστα των χριστιανών, δηλαδή διατηρώντας τη δική τους χρονολόγηση και αλλάζοντας το όνομα μόνο (μια παροιμία με τον μανολιό θυμάμαι...). Δεν είναι "κοινή εποχή" και μην κοροϊδευόμαστε: αν θέλουμε να γίνει πραγματικά κοινή, σβήστε τα παλιά και κάνουμε πραγματικά νέα αρχή, όλοι μας.
Όχι που θα με ακούσει κανείς εμένα δηλαδή, αλλά μου ανάβουν τα λαμπάκια με την ψευδο-κοινή εποχή τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

'οπως προ μιας αρρωστειας και μετά που σου αφησε και κουσουρι
:lol: :lol:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Σύμφωνοι για όλα αυτά αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Αυτό που θεώρησα ενδιαφέρον και «παράδοξο» είναι ότι ένας π.χ. χριστιανός δεν έχει ανάγκη τη χρονολόγηση πΧ ή μΧ ή ένας μουσουλμάνος που πιστεύει ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε για παράδειγμα το 5508 πΧ δεν έχει ανάγκη τη χρονολόγηση προ Εγίρας και μετά Εγίρα, διότι μπορεί να έχει ως αναφορά την αρχή του κόσμου. Δηλαδή θα μπορούσαν να πουν ότι το έτος που διανύουμε τώρα είναι το 7521. Σκέτο. Χωρίς "προ" ή "μετά". (Αυτό που ανέφερε και ο Ευθύμης)

Αντίθετα κάποιος που δεν είναι χριστιανός ή μουσουλμάνος ή τέλος πάντων δε συμφωνεί με το περί δημιουργίας του κόσμου το 5508 πΧ, χρειάζεται οπωσδήποτε μία αναφορά: ένα έτος (ή χρονική στιγμή) t0 με βάση την οποία ο χρόνος θα χωρίζεται σε "προ στιγμής t0" και "μετά στιγμή t0".
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κατάλαβα τι λες.

off the top of my head: Το φαινόμενο που εντοπίζεις θεωρώ ότι έχει ιστορική αιτιολόγηση. Νομίζω ότι, παρά το γεγονός ότι η βίβλος περιέχει όλη τη σχετική πληροφορία, οι επίσημοι εκπρόσωποι του χριστιανισμού δεν είχαν καθήσει ποτέ να λογαριάσουν ακριβώς πόσα χρόνια είχαν παρέλθει από την υποτιθέμενη χρονολογία της δημιουργίας. Όταν το έκαναν, είχε ήδη καθερωθεί η χρονολόγηση από γεννήσεως χριστού, και μάλλον δεν πέρασε από κανενός το μυαλό να την αλλάξει.
Off Topic
Γυρεύεις λογική κι εσύ τώρα, στη φωλιά του παραλόγου....
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

O επισκοπος Ussher περι το 1650 υπολογισε την βιβλικη αρχη του κοσμου
στο 4004 (23/10/4004 :mrgreen: )

Το πατριαρχειο το 5508 πχ, και υπαρχουν και αλλες ημερομηνιες....οταν ηδη για πολλους
αιωνες ο χρονος ετρεχε με σημειο αναφορας την γεννηση του ιησου.

Νομιζω οτι καλα τα λεει η ΑΜ.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση