Επιστολή με τις θρησκευτικές απόψεις του Άινσταϊν.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Αϊνστάιν: Η λέξη "Θεός" είναι προϊόν της ανθρώπινης αδυναμίας

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/ainst ... 55968.html
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Να αγιάσει το στόμα σου! (pardon the pun :P )
Πόσες φορές έχω ακούσει την ατάκα "Κι ο Αινστάιν πίστευε στο Θεό." :facepalm:

Ειλικρινά, αν είχα 400.000 δολλάρια αχρείαστα θα τα έδινα, ίσα-ίσα για να έχω αυτό το χειρόγρφο να τους τρίψω στη μούρη.

Με λίγη σκέψη όμως, εμφανίζονται αρκετοί αποτρεπτικοί παράγοντες:
1. Είναι στα Γερμανικά. Οπότε δεν έχει ισχύ απέναντι στον κλασσικό Έλληνα φονταμεταλιστή (ούτε στα trolls στο Internet)
2. Είναι ακατανόητο. Ειλικρινά, τα γράμματα του Einstein με κάνουν ιδιαιτέρως περήφανο για τα δικά μου ορνιθοσκαλίσματα.
Off Topic
3. Αν είχα 400.000 δολλάρια, θα τα έδινα έτσι ώστε το E.N.D. να έχει 600.0004 δισ. δολλάρια σε τράπεζες του εξωτερικού : brrr :
Είχα διαβάσει κάπου ότι ο Αινστάιν ήταν Αγνωστικός Θειστής. Ισχύει;
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ας μην κολλάμε ταμπέλες. Δεν ξέρω τι θα έλεγε ο ίδιος ο Άινσταϊν αν αυτοχαρακτηριζόταν κάπως.
Έχει πει ότι δεν πιστεύει σε προσωπικό θεό, ότι ο θεός αποκαλύπτεται στην αρμονία του σύμπαντος. Αυτό εμένα μου κάνει σε ντεϊσμό.

Την επιστολή την είχαμε ανεβάσει στο μπλογκ Αθεϊα, με τίτλο Η λέξη θεός είναι προϊόν της ανθρώπινης αδυναμίας
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Ας μην κολλάμε ταμπέλες. Δεν ξέρω τι θα έλεγε ο ίδιος ο Άινσταϊν αν αυτοχαρακτηριζόταν κάπως.
Έχει πει ότι δεν πιστεύει σε προσωπικό θεό, ότι ο θεός αποκαλύπτεται στην αρμονία του σύμπαντος. Αυτό εμένα μου κάνει σε ντεϊσμό.
Η σε αθεισμό ατόμου που εκφράζεται με "τρόπο", επειδή δε θα του άρεζε να φέρει την ταμπέλα του άθεου.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

η λέξη Θεός δεν είναι ανθρώπινη αδυναμία, αλλά δύναμη ενόρασης για την προέλευση των πάντων.
είναι η πρώτη επιστημονική και φιλοσοφική ενατένιση του ανθρώπου για το άγνωστο και εχθρικό κόσμο που τον περιέβαλε.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Δικό σου;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

δύναμη ενόρασης για την προέλευση των πάντων.
οπότε πιστεύεις και στην ενόραση;
η πρώτη επιστημονική και φιλοσοφική ενατένιση του ανθρώπου για το άγνωστο και εχθρικό κόσμο που τον περιέβαλε.
-...γιατί πέφτουν κεραυνοί;
- :idea: :arrow: τους ρίχνει ο Δίας! :dance: :dance: :dance: :dance:
- :pray: :pray: :pray:

και
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η τιμη που αγοραστηκε αρχικα ηταν 404.000 δολλαρια.Τωρα η αρχικη τιμη εκκινησης της δημοπρασιας ειναι 3.000.000 δολλαρια.Η ενοραση του κερδους απο καποιον ζαμπλουτο και η ενατενιση καποιων επερχομενων χρηματων που συντομα θα ψυχανεμιστουν σε καποιον τραπεζικο λογαριασμο.Σιγουρα κι αχρειαστα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Και μόνο η αποσύνδεση θρησκείας - ηθικής και θρησκείας - επιστήμης που φαίνεται ότι έκανε ο Αϊνστάιν μού αρκούν. Αδιάφορο αν τυπικά ήταν ντεϊστής ή άθεος.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Το επιχείρημα το είπε και ο Αινστάιν αποτελεί επιχείρημα-logical fallacy, και είναι το λεγόμενο Ipse Dixit, είδος απεύθυνσης στην αυθεντία. Το χρησιμοποιούν πλευρές θρησκευομένων για να δυναμώσουν τη θέση τους, αυθαίρετα κατατάσσοντας στην "δική τους πλευρά" επιστήμονες, άρα και γίνεται μία προσπάθεια να ταυτιστεί η επιστήμη με τη θρησκεία, εξομαλύνοντας το δρόμο για την αποδοχή των παραλογισμών ως επιστημονικά φιλικών.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Απάντηση