Αθεΐα+ ή απλή και σκέτη Αθεΐα;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση

Διαλέξτε με προσοχή...Άθεοι +, ή, μόνο και απλά Αθεοι

1) Άθεοι + συν του ότι ενδιαφερόμαστε για την κοινωνική δικαιοσύνη, στηρίζουμε τα δικαιώματα των γυναικών, είμαστε κατά του ρατσισμού, πολεμάμε την ομοφοβία και την τρανσφοβία, χρησιμοποιούμε τη λογική και το σκεπτικισμό.
23
77%
2) Άθεοι - απλά και χωρίς παραπάνω. Είτε γιατί δεν συμφωνούμε με ακόμα και ένα από τα συν είτε γιατί είμαστε τέρατα που πίνουν το αίμα και ρουφάνε τη ζωή των συνανθρώπων μας.
7
23%
 
Σύνολο ψήφων: 30
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

εκφραστείτε με προσοχή, όχι τί θα θέλατε, ή τί είστε στις καλές σας, αλλά που ξεπέφτετε στις κακές σας...

νομιζα οτι οι αθεοι ειναι λίγοι

αθεοι+ ειναι πιο λίγοι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Άθεοι++ γιατι ειμεθα και κομμουνισται.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα το έχετε δει βέβαια, αλλά καλού - κακού ας παραπέμψω στη σχετική συζήτηση γύρω από το σχετικό άρθρο του EvanT.

Δεν θα συμμετάσχω στο δημοψήφισμα, γιατί δεν βλέπω νόημα στο ερώτημα.

Τι μας ρωτάς δηλαδή, αν η μόνη ιδεολογική/φιλοσοφική θέση που έχουμε αφορά την πίστη στο θεό; Προφανώς όχι, όλοι οι άνθρωποι έχουν και άλλες ιδεολογικές/φιλοσοφικές θέσεις, για όλα τα άλλα θέματα που υποπίπτουν στην αντίληψή τους. Τι θα πει αυτό, ότι όλοι είμαστε άθεοι πλας;

Ή μας ρωτάς αν έχουμε τις συγκεκριμένες ιδεολογικές/φιλοσοφικές θέσεις που αναφέρει το πρώτο ερώτημα του πολλ? Και αν τυχόν η απάντηση σε αυτό είναι ναι, πρέπει να θέλουμε και να φορέσουμε την ταμπέλα "άθεϊστ πλας"? Δεν έχουμε δικαίωμα να μην φορέσουμε καμιά σχετική ταμπέλα?

Εγώ πάντως υποστηρίζω όλα αυτά που αναφέρει το πρώτο ερώτημα, αλλά δεν θέλω να λέγομαι "atheist plus". Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά πρώτον, δεν βλέπω γιατί πρέπει να τα συνδέσω αυτά με το γεγονός ότι είμαι άθεη (θα μπορούσα μια χαρά να είμαι θρήσκα και πάλι να τα υποστηρίζω) και κυρίως δεν βλέπω γιατί από όλες τις ιδεολογικές/φιλοσοφικές θέσεις μου θα πρέπει να επιλέξω την αθεϊα για να δώσει το βασικό όνομα στον γενικό ιδεολογικό/φιλοσοφικό αυτοχαρακτηρισμό μου. Με την ίδια λογική δηλαδή, γιατί να μην έχουμε και αντι-ομοφοβία plus, μη-βία plus, αντι-ρατσισμός plus? Πώς δηλαδή το ότι είμαστε άθεοι κρίθηκε ότι είναι το βασικό σημείο αναφοράς μας?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Πώς δηλαδή το ότι είμαστε άθεοι κρίθηκε ότι είναι το βασικό σημείο αναφοράς μας?
Σε αναφορά στην πηγη της ηθικής μας.

σε κουβεντες που ασχολουνται με θεό και ό'τι συνεπαγομενη αερολογία επαφυεται επ αυτου, αρκει το αθεος.

Σε κουβεντες για τα δικαιωματα του ανθρωπου, τις αρχες της κοινωνιας μας και την δομη του πολιτισμου, οταν παει η κουβεντα στην βασικη αρχη, την πηγη, την αυθεντια εντος, ειναι μια λεπτομερεια μεν, διαφορικης κρισιμης διαγνωσης δε, ηθικος ετσι και ετσι απο αθεο γηπεδο

ως "σημειο αναφορας" βρισκω και εγω οτι του πεφτει υπερβολικο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ότι πηγή της ηθικής είναι η έλλειψη πίστης σε θεό. Η πίστη στον άνθρωπο (ανθρωπισμός) θεωρώ ότι μπορεί να είναι πηγή ηθικής. Η έλλειψη πίστης στο υπερφυσικό απλώς ισοδυναμεί με την έλλειψη των στρεβλώσεων του κώδικα ηθικής που εισάγονται με την πίστη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

:text-yeahthat:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ότι πηγή της ηθικής είναι η έλλειψη πίστης σε θεό. Η πίστη στον άνθρωπο (ανθρωπισμός) θεωρώ ότι μπορεί να είναι πηγή ηθικής. Η έλλειψη πίστης στο υπερφυσικό απλώς ισοδυναμεί με την έλλειψη των στρεβλώσεων του κώδικα ηθικής που εισάγονται με την πίστη.
μα δεν λεμε οτι η πηγη της ηθικης ειναι η αθεια!
Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ της πηγης που ειναι ο ιδιος ο ανθρωπος (εξ ου και ανθρωπισμος) για σενα και για μενα, η βασικη αρχη, η αυθεντια εντος,στην οποια επαφυονται οι αρχες της κοινωνιας μας, η δομη του πολιτισμου, η λεπτομερεια "απο αθεο γηπεδο" ειναι η διαφορικη κρισιμη διαγνωση

ηθικος (ετσι και ετσι ανθρωπιστης) απο αθεο γηπεδο
ηθικος (ετσι και ετσι νιχιλιστης) απο αθεο γηπεδο
ηθικος (ετσι και ετσι ιδεολογος) απο αθεο γηπεδο
ηθικος (ετσι και ετσι ανηθικος, ψυχοπαθης, απροσαρμοστος) απο αθεο γηπεδο

η οποια κοινωνικη ηθικη, αυτη που μαθαινεται και επιβαλλεται, δεν μπορει παρα να ειναι βασισμενη σε ανθρωπινες αξιες και αρετες

για το γαμημενο αυτονοητο πολεμα και μαχεται και η αθεια, σε αυτην την χωρα

ή αλλιως, αν ηξερε ο κοσμος τί σημαινει ανθρωπισμος, δεν θα χρειάζονταν και τόσο η εμφαση στην αθεια! η ιδεα της μητερας φυσης και ο σεβασμος του βυζιου που μας τρεφει απο την αλλη χρειαζεται την αναφορα της αθειας, γιατι ενω δεν θα μεγαλωσουμε διαχρονικα ποτε πανω απο 4 ετων και ειμαστε ακομα τα καταστροφικα κωλοπαιδα, μπορουμε να μαθουμε να ειμαστε και μικροι βουδες, οποτε καλο ειναι να θυμομαστε οτι δεν ειμαστε "θεοι"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

bright έγραψε:Άθεοι++ γιατι ειμεθα και κομμουνισται.
:clap:
ΆθεοιΧΧΧ γιατι ειμεθα και funky
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Δεν επιλέγω αυτό...
1 ) Άθεοι + συν του ότι ενδιαφερόμαστε για την κοινωνική δικαιοσύνη, στηρίζουμε τα δικαιώματα των γυναικών, είμαστε κατά του ρατσισμού, πολεμάμε την ομοφοβία και την τρανσφοβία, χρησιμοποιούμε τη λογική και το σκεπτικισμό.
...διότι η αθεΐα δεν συνεπάγεται τα επόμενα ούτε τα επόμενα (όλα μαζί ή το καθέν από μόνο του) οδηγούν στην αθεΐα.

Θα επέλεγα αυτό...
2) Άθεοι - απλά και χωρίς παραπάνω. ειτε γιατί δεν συμφωνουμε με ακομα και ένα απο τα συν, ειτε γιατί ειμαστε τερατα που πινουν το αιμα και ρουφανε την ζωη των συνανθρωπων μας
...εάν έλειπαν τα «είτε».
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

αθεϊα+

γιατι όλες αυτές οι ρομαντικές ή οχι και τόσο ρομαντικές ιδέες με έλκουν απο μικρό. Γιατι πάντα υποστήριζα το διαφορετικό και το μη-ευνοημένο, αυτό που άδικα υπέστη διώξεις για την διαφορετικότητά του ή για τις ιδέες του.

γιατι απο την εμπειρία μου απο το φόρουμ αυτό [και κάτι άλλα ψιλά] βλέπω πως η αθεϊα απο μόνη της, χωρίς άλλες ιδέες, μπορει κάλιστα να εκφυλίστεί σε μια νέα θρησκεία δόγμα , την αθεϊα + επιστημονισμό.

Τα +++ μας κάνουν εκτός απο σκεπτικιστές, υλιστές και ανθρώπους που σεβονται απέραντα την επιστημονική έρευνα και γνώση [ως άθεοι ειναι δεδομένα αυτά] , και άνθρωπους.

Η λογική [μου] π.χ. λέει εγώ και η πάρτη μου , η λογική λέει βοήθα αυτόν που θα σε βοηθήσει, κάνε κάτι καλό μόνο οταν ξέρεις οτι θα έχεις αντάλλαγμα [π.χ. τράπεζα αίματος άθεων ,τάδε έφη καπαγες] .

τα +++ ειναι η πίστη ή η ελπίδα οτι μπορούμε να είμαστε καλύτεροι απο αυτό.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Leo21 έγραψε:γιατι απο την εμπειρία μου απο το φόρουμ αυτό [και κάτι άλλα ψιλά] βλέπω πως η αθεϊα απο μόνη της, χωρίς άλλες ιδέες, μπορει κάλιστα να εκφυλίστεί σε μια νέα θρησκεία δόγμα , την αθεϊα + επιστημονισμό.
Για τράβα πες τα αυτά περί επιστημονισμού στους ιδρυτές της αθεΐας+ (πχ. PZ Myers) να δω κάτι...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Point taken

αλλα νομίζω οτι εχω εκφραστεί επαρκώς κατά κάθε είδους δογματισμού

και όντως πήγα να κοιτάξω μερικά απο τα αμερικανικά αθεϊστικά κατορθώματα και έφριξα. τι να περιμένεις απο τους γαμω αμερικανους?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Χωρίς να ψηφίσω: σε επίπεδο συλλογικής οργάνωσης, απλή και σκέτη αθεΐα. Η προώθηση της αθεϊστικής οπτικής και η προσπάθεια ακύρωσης προνομίων αιώνων είναι ήδη πολύ μεγάλοι και δύσκολοι στόχοι. Θεμιτοί πολλοί από τους στόχους της "ενισχυμένης αθεΐας", λέγε με κοσμικό ανθρωπισμό, αλλά υπάρχουν ήδη φεμινιστικές, αντιρατσιστικές, ανθρωπιστικές οργανώσεις. Άλλη μία δε θα βοηθήσει σε κάτι. Δυνάμει σύμμαχοι σε ορισμένα ζητήματα πιθανώς αλλά η ταύτιση μαζί τους δεν είναι επιθυμητή. Δεν υπάρχουν μόνο αυτοί.

Πέρα από το χαρακτήρα της ΕΝ.Α. , είναι εύλογο ότι ως άτομα κανείς μας δεν είναι "απλά και σκέτα άθεος". Έχουμε απόψεις και για άλλα ζητήματα, όχι μόνο για το ζήτημα της ύπαρξης πνευματικού, μη υλικού κόσμου.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση