Αθεΐα+, άρθρο του EvanT για τα συνυπονoούμενα της αθεΐας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με τη Μελάνη.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ουφ... τελείωσα το άρθρο που υποσχέθηκα. Ελπίζω να βρείτε τη σύνοψή μου ενημερωτική. http://onthewaytoithaca.wordpress.com/2 ... ays-later/

Εγώ πάω για ένα μπανάκι να ξεβρωμίσω λίγο. Τόση βρώμα, χολή και τσαμπουκά μαζεμένα είχα χρόνια να δω. :violence-torch: :violence-stickwhack: :violence-axechase: :violence-hammer: :violence-smack:

Ωπ... Μισό... μου ανεβαίνει ένας πλούσιος εμετουλάκος... :puke-front:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

EvanT το αρθρο και η αναλυση σου ειναι σε απολυτες τιμες με διαφορα οτι καλυτερο
ολοκληρωμενο και ισορροπημενο εχω διαβασει για το θεμα και δεν υπαρχει πουθενα ουτε κατα
προσεγγιση κατι αντιστοιχο !

Πραγματικα αρθρο αναφορας!!
Πιστευω οτι μεταφρασμενο στα αγγλικα θα εκανε θραυση!

:clap: :clap: :clap:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Evant, φοβερη δουλεια. Συγχαρητηρια, ειλικρινα!
Spoiler: Εμφάνιση
Με οσα διαβασατε δεν εκτιμησατε ακομα περισσοτερο τη Μελανι μας;
Spoiler: Εμφάνιση
"Αυτό προσκάλεσαν οι άθεοι στην κοινότητά τους όταν επικαλέστηκαν τις συνέπειες τις πίστης αντί του παραλογισμού της και τις συνέπειες της αθεΐας, αντί της λογικής της θέσης της. Όταν το έκαναν αυτό, άνοιξαν την πόρτα σε εκείνους που η απιστία τους δεν εδραζόταν στη λογική ή τον σκεπτικισμό, αλλά στην άποψη ότι ο Θεός είναι μαλάκας και τους ξενερώνει [...]"

YES! Επιτελους με το καθε πικραμενο...υπαρχουμε και εμεις που ειμαστε Αθεοι χωρις να μας εχει κανει τιποτα η θρησκεια και να μην εχουμε ψυχολογικα τραυματα απο παπαδες, καταπιεση απο θρησκους γονεις και γιαγιαδες, ρατσισμο λογω θρησκευτικων προκαταληψεων κλπ.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Thx δια το κομπλιμάν.
spylab έγραψε:Πιστευω οτι μεταφρασμενο στα αγγλικα θα εκανε θραυση!
Δεν ξέρω άμα θέλω να φέρω να περάσει η σωλήνα της αποχέτευσης μέσα στο σπίτι μου, να πω την αλήθεια. :lol:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Βαγγέλη, μην το ξανακάνεις αυτό· λυπήσου μας!
Πέρα απ' την πλάκα (εννοείται), και παρότι μου βγήκαν τα μάτια, πιθανολογώ ότι είναι η πιο εμπεριστατωμένη κι ουδέτερη ανάλυση επί του (φλέγοντος;) θέματος. Εγώ αν έκανα κάτι παρόμοιο θα ήθελα βδομάδες. Μπράβο, εκπληκτική δουλειά, και συμφωνώ τα μάλα με τον προλαλήσαντα για μετάφραση και διάδοση· θεωρώ σίγουρο ότι θα βοηθήσει πολύ κόσμο και θα φρενάρει κατά πολύ το ξεκατίνιασμα. Αμφιβάλλω, δε, πολύ αν τό 'κανε οποιοσδήποτε άλλος παγκοσμίως. Μην υποτιμάς την ποιότητα της δουλειάς σου. :text-bravo:
Off Topic
Κάν' το όμως κάποια στιγμή κι ένα μικρό ξεσκόνισμα για κάτι ψιλοαπροσεξίες. :geek:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

τώρα μπαίνω σε ξένα χωράφια, αλλά θέλω να δείξω όπως οι ένθεοι είναι ο καθένας με τον Θεό του έτσι και οι άθεοι είναι ο καθένας με την αθεία του, είναι προφανές πώς ο αθεισμός από μόνος του δεν μας λέει τίποτε, είναι καθαρά μια άρνηση απέναντι στην άποψη του να υπάρχει Θεός, έτσι πολλοί άθεοι όπως η Jen
McCreight, αναζητούν κάτι που θα ολοκληρώνει αυτήν την άρνηση και θα την κάνει πρόταση και πιο προσιτή στο ευρύ κοινό που δεν εκφράζεται μόνο δια της απλής και ξερής αθείας..
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξαιρετικό το άρθρο. Νομίζω ότι ούτε οι ίδιες οι "αντιμαχόμενες πλευρές" θα μπορούσαν να συνοψίσουν με τόση ακρίβεια τις απόψεις τους. Εξακολουθώ να είμαι αρνητικός όπως όταν έγραψα την πρώτη μου απάντηση στο νήμα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πιο πολύ μου άρεσε το
Αθεΐα+. Επειδή οι Bright δεν απέτυχαν αρκετά φαντασμαγορικά.
Μα τι κόμπλεξ είναι αυτό; Όχι άθεοι, αλλά φωτεινοί παντογνώστες, όχι άθεοι, αλλά άθεοι με σιντί δώρο. Παίδες, αν δεν θέλετε να λέγεστε άθεοι, μην λέγεστε άθεοι, και αν δεν σας αρκεί να αυτοχαρακτηρίζεστε άθεοι, αυτοχαρακτηριστείτε και κάπως αλλιώς. Μπορεί κανείς να είναι άθεος και ουμανιστής ή άθεος και φασίστας.

Αν πάλι θέλουν ντε και σώνει να έχουν αθεϊα πλας*, ας την κάνουν, με γεια και με χαρά τους, και όσοι θέλουν ας τους ακολουθήσουν. Απλώς θα γίνει σύντομα αντιληπτό ότι κάποιοι άθεοι κάνουν αυτό και κάποιοι άλλοι όχι. Νο πρόμπλεμ, λιβ εντ λετ λιβ.
Off Topic
*τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]zjNO1wOXbYM&[/youtube]
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δημιουργήθηκε ένα σχετικό πολ, και άφησα εκεί ένα σχόλιο που μεταφέρω εν μέρει κι εδώ, γιατί συνοψίζει την άποψή μου επί του θέματος.

Εγώ υποστηρίζω όλα αυτά που υποστηρίζουν και οι "atheist plus" αλλά δεν θέλω να λέγομαι "atheist plus". Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά πρώτον, δεν βλέπω γιατί πρέπει να τα συνδέσω αυτά με το γεγονός ότι είμαι άθεη (θα μπορούσα μια χαρά να είμαι θρήσκα και πάλι να τα υποστηρίζω), και κυρίως δεν βλέπω γιατί από όλες τις ιδεολογικές/φιλοσοφικές θέσεις μου θα πρέπει να επιλέξω την αθεϊα για να δώσει το βασικό όνομα στον γενικό ιδεολογικό/φιλοσοφικό αυτοχαρακτηρισμό μου. Με την ίδια λογική δηλαδή, γιατί να μην έχουμε και αντι-ομοφοβία plus, μη-βία plus, αντι-ρατσισμός plus? Πώς δηλαδή το ότι είμαστε άθεοι κρίθηκε ότι είναι το βασικό σημείο αναφοράς μας?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω γιατι καποιος που ειναι αθεος να πρεπει σονι και καλα να υποστηριζει ολες της μεινωτητες που υπαρχουν
δεν στεκει βασικα το ενα με το αλλο αλλο να πεις δε πιστευω για αυτο το λογο στο θεο και αλλο να πεις και επειδη ειμαι αθεος θα υποστηριζω και τους λαθρομεταναστες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Εγώ υποστηρίζω όλα αυτά που υποστηρίζουν και οι "atheist plus" αλλά δεν θέλω να λέγομαι "atheist plus". :text-+1:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω γιατι καποιος που ειναι αθεος να πρεπει σονι και καλα να υποστηριζει ολες της μεινωτητες που υπαρχουν
δεν μπόρεσες ποτέ να το καταλάβεις γιατί αυτή η συσχέτιση υπάρχει μόνο στο κεφάλι σου.

Όσοι υποστηρίζουν τα δικαιώματα των ανθρώπων, τα υποστηρίζουν επειδή πιστεύουν στο ότι όλοι οι άνθρωποι δικαιούνται τα ίδια δικαιώματα. Σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται και αυτοί που έχουν διαβάσει ιστορία, και είδαν που κατέληξε η άποψη ότι δεν πρέπει να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε μεγαλε δεν υπαρχει μελος του φορουμ που ξερω και να μην υποστηριζει τα δικαιωματα τον μειονοτητων και για αυτο ειπα οτι οι αθεοι ειναι υποστηρικτες τον μεινοτητων

και διαφωνω βεβαια γιατι ειναι αλλο το ενα θεμα και αλλο το αλλο δηλαδη επειδη εσυ εισαι μειονοτητα στην ελλαδα πρεπει να υποστηριζεις και της αλλες μεινοτητες?
βεβαια για να πω και το αλλο αν γενικα εισαι απο αυτους που μαχονται και τρεχουν για ολες της μεινοτητες επειδη ξερουν οτι εχουν δικαιο τοτε αλλαζει το θεμα αλλα το επειδη ειμαι αθεος ειμαι και υποστηρικτης τον αλλων με μοιαζει λιγο ασχετο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

όπως είπα, αυτό υπάρχει μόνο στο κεφάλι σου.


Αν οι περισσότεροι άθεοι του παρόντος φόρουμ είναι και ανθρωπιστές, τότε μπράβο μας που έχουμε μαζέψει την αφρόκρεμα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω θα λέγωμαι σκέτο Plas, βρωμάει δόγμα η όλη ιστορία. :pray:
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Εγώ υποστηρίζω όλα αυτά που υποστηρίζουν και οι "atheist plus" αλλά δεν θέλω να λέγομαι "atheist plus". Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά πρώτον, δεν βλέπω γιατί πρέπει να τα συνδέσω αυτά με το γεγονός ότι είμαι άθεη (θα μπορούσα μια χαρά να είμαι θρήσκα και πάλι να τα υποστηρίζω), και κυρίως δεν βλέπω γιατί από όλες τις ιδεολογικές/φιλοσοφικές θέσεις μου θα πρέπει να επιλέξω την αθεϊα για να δώσει το βασικό όνομα στον γενικό ιδεολογικό/φιλοσοφικό αυτοχαρακτηρισμό μου. Με την ίδια λογική δηλαδή, γιατί να μην έχουμε και αντι-ομοφοβία plus, μη-βία plus, αντι-ρατσισμός plus? Πώς δηλαδή το ότι είμαστε άθεοι κρίθηκε ότι είναι το βασικό σημείο αναφοράς μας?
To concept μου κάνει κάπως ίδιο με το "κάνε καλό χωρίς θεό". Με αυτό το σκεπτικό, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να είσαι κατά.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

το concept είναι μια χαρά*. η υλοποίηση/εφαρμογή του είναι που είναι τραγικά χάλια. για να μεταφέρω την αναλογία είναι σαν να κάνουμε εδώ μέσα δυο πτέρυγες: οι «κάνε καλό χωρίς θεό» άθεοι, και οι υπόλοιποι άθεοι. ακόμα καλύτερα, οι μισοί πάνε στο δικό τους φόρουμ, και πλακώνονται ανοιχτά/δημόσια με τους άλλους, κάνουν ban μελή οι μεν τους δε κλπ. Sorry, αλλά απ έξω αν το έβλεπα αυτό θα σκεφτόμουν «να δυο τσούρμα ανεγκέφαλων φανατισμένων» και όχι «να μια σοβαρή ομάδα ανθρώπων που μπορεί να έχει κάποια επίδραση στην κοινωνία».

*για ίδιο δεν θα το έλεγα. το κάνε καλό χωρίς θεό είναι πράξεις αλληλεγγύης. Το αθεία+ είναι ενεργός ακτιβισμός υπερ των δικαιωμάτων των ...... (όπου ..... βάλε ότι θες εκτός από άθεους)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

απαντώ [με αφορμή] (σ)το σχόλιο της μελάνης

Νομίζω οτι μιας και επιλέξατε να κάνετε ακτιβισμό για την αθεϊα, απο εκεί ξεκινάτε , δηλαδή την αθεϊα. Ούτως ή άλλως το ερώτημα σου παραμένει με plus ή χωρίς: γιατι σκατά επιλέξατε την αθεϊα για να κάνετε ακτιβισμό, εφόσον υπάρχουν τόσα άλλα, και προφανέστατα πολύ πιο σημαντικά απο την αθεϊα - ανεξιθρησκεία - διαχωρισμός κράτους εκκλησίας κτλ για τη βελτίωση της ανθρωπότητας?

Ίσως γιατι κρίνατε οτι όντως ήταν το πιο σημαντικό? και τότε, γιατι χρειάζεστε τώρα το Plus? Μήπως επειδή η αθεϊα απο μόνη της ειναι ένα μπάχαλο [πολυμορφία] και δεν έχει ανθρωπιστικές απαιτήσεις?

η αθεϊα plus κατα κάποιο τρόπο λύνει αυτό το ζήτημα: δεν είμαστε μονο ακτιβιστές της αθείας, αλλα αντιθέτως η ίδια λογική που μας οδηγεί στην αθεϊα, μας κάνει να εναντιωνόμαστε σε κάθε λογής ρατσισμό.

Λογική εναντίων ρατσισμών

μόνο οι φιλοσοφικοί αυτοσχεδιασμοί θα καταφέρουν να συνδέσουν την αθεϊα με το Plus :

η αθεϊα Plus θα μπορούσε να παρουσιαστεί ως μια απάντηση στους θρήσκους που θεωρούν οτι οι άθεοι [ελλείψει θεϊκής ή θρησκευτικής ηθικής ειναι ανήθικοι, κακοί, εγκληματίες κτλ κτλ]

ευτυχώς έχουμε ελάχιστα τέτοια παραδείγματα εδώ [δλδ αθεϊα minus, - Πλην] , δηλαδή αθεους παλιοχαρακτήρες.

Όπως και να έχει, αν επιλέξετε το δρόμο του Plus θα πρέπει να εξηγήσετε πως είστε κατα των προκαταλήψεων και ταυτόχρονα είστε τόσο αντικομμουνιστές [Κόμης, απελεύθερος, τεμπελόσκυλο, μερικά παραδείγματα μελών με σημαντική θέση στην ομάδα σας και σημαντικό βαθμό απέχθειας προς τις αριστερόστροαφες & αντισυστημικές ιδεολογίες]]

και πάλι μόνο η φιλοσοφία θα σας έσωζε θεωρητικά: θα πρέπει να υποστηριχθεί είτε οτι ο κομμουνισμός ειναι κατι εγγενώς κακό είτε οι υποστηριχτές τέτοιων φιλοσοφιών έχουν κάτι εγγενώς κακό, είτε οτι ο αντικομμουνισμός σας δεν υφίσταται.

Το καλύτερο κατα τη γνώμη μου θα ήταν απλά να βελτιωθείτε και να ξεπεράσετε τις αντικομμουνιστικές προκαταλήψεις που σας φόρεσε η οικογένεια και η κοινωνία, με τον ίδιο τρόπο που κάποτε ξεπεράσατε τις θρησκευτικές παρωπίδες που όλοι κληθήκαμε να φορέσουμε.

Αυτά τα δημιουργικά

ΥΓ: Ο ktinos μυρίζεται δόγμα, μουχαχαχαχαχαχαχαχαχα
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^

οφείλω να ομολογήσω οτι το τεμπελόσκυλο δεν έχει δείξει αντικομμουνισμόν, και αν το έχει κάνει σε ένα μικρό βαθμό, δηλαδή κάποια αποψη/απόψεις που δεν άρεσαν σε μένα τον δήθεν κομμουνισταρά, δεν είναι/ήταν ποτέ έντονο ή επίμονο ώστε να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό αντικομμουνιστής.

Και σίγουρα δεν συγκρίνεται τους άλλους δυο που ανέφερα. Οπότε ζητώ συγγνώμη απο το τεμπελόσκυλο

και κρατώ το εξής.

Το να κατηγορείται κάποιος για αντικομμουνιστής δεν ειναι καλή φάση, ειδικά αν πάει για atheist plus ;)

hint hint
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση