Ούτε χέρια, ούτε πόδια, ούτε στεναχώριες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ισως να προκειται για ενα απο τα πολλα θυματα του φαρμακου Θαλιδομιδη,το οποιο επαιρναν οι εγκυες γυναικες τη δεκαετια το '50 και του '60 για την καταπολεμηση της πρωινης ναυτιας και το οποιο οφειλεται για τερατογεννεσεις και μωρα με ατροφικα η τελειως χωρις μελη.

Τηλεοπτικη ειδηση δελτιου μεγκα 2/9/2012.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Χωρίς να είμαι σίγουρος , νομίζω ο,τι είναι 29 χρονών τώρα , λογικά θα είχε απαγορευθεί την εποχή που γεννήθηκε ...
Ως άτομο σωματικά "στερημένο" , φαίνεται δραστήριος με θέληση για καθημερινή δράση,και νοητικά σε εγρήγορση ...Έχει πειστεί πως ο θεός του πρόσφερε τα δεινά αυτά για κάποιο ανώτερο λόγο , πέρα από την ανθρώπινη αντίληψη της αιτιολόγησης , συνεπώς η θρησκευτική προσκόλληση του παρέχει συνεχή παρηγοριά και είναι μια αντιστάθμιση στην σωματική του υστέρηση ...σε αυτή τη περίπτωση νομίζω ο,τι είναι απαραίτητο ένα τέτοιο μπαστούνι ,δε ξέρω αν η αποκόλληση θα μπορούσε να είναι πετυχημένη και να του προσφέρει την αντικατάσταση της παρηγοριάς με την Πραγματικότητα, μιας και οι δράσεις του είναι πολύ αποστειρωμένες... είναι δύσκολο ,χρειάζεται μια κοινωνία ανοιχτή με ειλικρίνεια και όχι με λύπες και τέτοια ...
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα του έλεγα ότι απέναντι στη δική του θέση που "έλαβε τη δύναμη, τη χάρη και την παρηγορια του θεού" γιατί έτσι μεταφράζεται το comfort στη συγκεκριμένη περίπτωση, και λανθασμένα ως "άνεση", εννοεί την περιβόητη παρηγορία, υπάρχουν απέναντι λοιπόν εκατομμύρια ανθρώπων που δε τους δόθηκε, είτε από μία ασθένεια, είτε από ένα ατύχημα, είτε γιατί έτυχε να γεννηθούν εν καιρώ πολέμου, εν καιρώ πχ μιας επιδημίας, και ούτω καθεξής. Τι τον κάνει να ξεχωρίζει από τα εκατομμύρια ανθρώπων που δε τους δόθηκαν τα άνωθεν? Η τυχαιότητα, η ίδια αυτή που τον οδήγησε στο να έχει την ασθένεια αυτή.
Δεν υπάρχει κανένα σχέδιο που να τον περιέλαβε γιατί ήταν εκλεκτός, καθώς τότε ο θεός του είναι ένας ψυχρός εκτελεστής εκατομμυρίων άλλων ανθρώπων, καθώς σε αυτές κι αυτούς δεν έστειλε τη δύναμη, τη χάρη και την παρηγορία του.Και θα του εξηγούσα ότι το να αισθάνεται πως το δικαιούνταν περισσότερο από άλλες κι άλλους, τον κάνει ελιτιστή της θεικής πρόνοιας. Άρα πιστεύει σε έναν ελιτιστή θεό, που δεν δίνει με δίκαιο τρόπο ό,τι οι συνάνθρωποί του χρειάζονται. Μπορεί ένας θεός να είναι ελιτιστής, να διαλέγει αν θα δώσει την πρόνοια σε κάποιες/ους ενώ σε άλλους όχι?

Όταν θες να λες ψέματα στον εαυτό σου, εφευρίσκεις λόγους. Όταν δε θες, μόνο τότε δε χρειάζεται. Και ναι, δε θα τον σκότωνε η αθειστική κοσμοθεώρηση, η πραγματικότητά μου είναι αρκετά δύσκολη και δεν τον σκότωσε, άρα έχει τσαγανό και θα κινδύνευε από την επαφή δα, ίσως όμως προβληματιζόταν, καθώς υπάρχει η περίπτωση να μην έχει έρθει σε επαφή με κάποια από τα επιχειρήματα που θα άκουγε. Το μετά της επεξεργασίας θα ήταν δικό του θέμα. Οπότε λες, και μετά είναι η σειρά του.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, μια και το θέμα είναι περίπου παρόμοιο με αυτό που σκεφτόμουν όταν είδα την ταινία Soul Surfer, είπα να το συνεχίσω εδώ. Συνδέεται με τον ίδιο τρόπο. Η ταινία αυτή διαπραγματεύεται τη ζωή ενός κοριτσιού, μιας αμερικανίδας surfer που στα 13 της έτυχε να δαγκωθεί το χέρι της από έναν λευκό ή bull shark, δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως το χέρι της was gone από τον ώμο και κάτω.
Όμως η επόμενη φάση ήταν να γίνει μία αυτόκλητη μεσσίας της αποκάλυψης του θεού, κηρύττοντας το μεγαλείο του, τη δύναμη που της έδωσε, και μέσω της ταινίας επιχειρείται μια γλυκανάλατη σύνδεσή της επιβίωσής της με την οβαλτινοικανότητά Του(το δυναμωτικό συστατικό). Το γελοιότατο όλων? Το μυαλό θέλει ένα κλικ απλά να πάει παραπέρα και το κλικ αυτό δεν έγινε στη συγκεκριμένη. Δηλαδή όταν επισκέπτεσαι την Ινδονησία μετά το τσουνάμι του 2004 και ενώ βλέπεις αυτή την καταστροφή όπου χιλιάδες αθώα παιδάκια έχασαν τη ζωή τους σε μία φυσική καταστροφή, πόσο λίγο είναι το παραπέρα να αποδεχτείς πως δεν ήσουν τίποτε το εξαιρετικά διαφορετικό που γλίτωσες, ενώ χιλιάδες παιδάκια δε γλίτωσαν. Πώς μπορείς δλδ να συνεχίζεις να είσαι τόσο τυφλός μπροστά στην πραγματικότητα?Μπορείς όταν έχεις φάει την προπαγάνδα από τα παιδικά σου χρόνια.
Ποια είναι τα επιχειρήματα? Αρχικά δείτε τα εδώ http://www.soulsurferwave.com/inbethanyswords
Σημείωση, στην περιοχή που ζει, τα παιδάκια έχουν προσωπικό θεοσύμβουλο, που τα κατηχεί, τα προσέχει να είναι στο δρόμο του θεού και να μην φύγουν ΠΟΤΕ.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Για να επανέλθω στο Βούισιτς, μου φαίνεται περίεργο που ένας τέτοιος άνθρωπος είναι θρήσκος.

Δηλαδή, αισθάνεται μεγαλύτερη παρηγοριά σκεφτόμενος ότι ο θεός του τον έκανε χωρίς άκρα από όση θα αισθανόταν σκεφτόμενος ότι έπεσε θύμα μίας τυχαίας μεταλλαγής;

Δεν είναι λογικό να αισθάνεται καλύτερα αν πιστεύει ότι δεν υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη ή σκοπός πίσω από την κατάστασή του;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

στη ζωή νομίζω ότι έχουμε όλοι λίγο διαπιστώσει το ότι το γεγονός είναι λογικό για εμάς δε λέει τίποτα για πολλούς άλλους. ναι θα ήταν λογικό σίγουρα, αλλά αν ο κόσμος ήταν λογικός (με το δικό μας πρίσμα), αυτό το φόρουμ δε θα είχε σκοπό ύπαρξης εξ αρχής.

είναι λίγο τραγικό πάντως, τόσο για το συγκεκριμένο όσο και για το κορίτσι που αναφέρεται παραπάνω. σκέφτομαι δηλαδή «τι, έπρεπε να σε φάει ΟΛΟΚΛΗΡΗ ο καρχαρίας για να πειστείς ότι δε σε προσέχει κανένας;!»
το ίδιο σκέφτομαι και για όποιον τη γλυτώνει σακατεμένος από οπουδήποτε.

παρόλο που μια συμπόνοια έτσι και αλλιώς τη νιώθω απέναντι στο δράμα που (πιστεύω ότι) περνά, και η οποία ορισμένες φορές με κάνει να σκέφτομαι «δεν πειράζει, αυτός ας πιστεύει αν τον κάνει να νιώθει καλύτερα», το «έπρεπε να σε φάει ολόκληρη για να πειστείς ότι δεν;!» μου φαίνεται σχεδόν αστείο (υπό το πρίσμα ότι ορισμένοι δεν πρόκειται να πειστούν ότι «δεν...!» κυριολεκτικά «με τίποτα»!).
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα είναι ότι δεν τους φτάνει η προσωπική "παρηγορία" που όπως δηλώνουν βρήκαν μέσα από την πίστη τους σε έναν θεό. Υπάρχει το μετά της σωτήριας έστω αυταπάτης, που είναι παρασύρω κι άλλους ανθρώπους που το χρειάζονται λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών, συνθηκών της ζωής τους, στην ίδια αυταπάτη, αισθάνονται την υποχρέωση να κάνουν άλλους ανθρώπους κοινωνούς της αυταπάτης τους. Το ίδιο που κάνει ο Βούισιτς, μα εντελώς όμως, κάνει και η Μπέθανι. Το γράφει καθαρά σε μία από τις αρχικές της υποσημειώσεις του λινκ που παρέθεσα. Δηλαδή, το γιατί να μου συμβεί, αντί να στραφεί στην εκλογίκευση, την ψύχραιμη αναπαράστασή της κατάστασης, πάει στο άλλο άκρο, και μετατρέπεται σε ένα σύμπτωμα παθολογικού ναρκισσισμού, με το εξής μόρφωμα, γιατί ο θεός ΜΕ ΔΙΑΛΕΞΕ, εμένα, μέσα από τόσες/ους, πρέπει να υπάρχει ένα σχέδιο, δεν μπορεί να ήταν τυχαίο, έχω ένα ιδιαίτερο σκοπό, να προσηλυτίσω.

Η ανάγκη λοιπόν η ψυχολογική είναι η αποκατάσταση της τάξης, μέσω ενός εύπεπτου συστήματος που έχει δοθεί από πριν από μία θρησκεία. Η αποκατάσταση της τάξης αυτής νοητικά, βοηθάει μεν να επανακτήσουν το κουράγιο για τη συνέχιση της ζωής, αλλά η συνέχιση αυτή έχει ένα κόστος, και είναι η φυλάκιση του μυαλού σε σχήματα αυτοθυσιαστικά, σε μία θρησκεία που η αυτοθυσία λογίζεται ως αγαθή, και δεν πάει κόντρα στα φυσικά ανθρώπινα ένστικτα. *όχι ότι δεν υπάρχει ως εξελικτικό στοιχείο η αυτοθυσία αλλά όχι η προπαγανδισμένη, αγιοποιημένη, ρετουσαρισμένη κάτω από το θρησκευτικό πρίσμα, οι ποιότητες είναι εντελώς διαφορετικές.

Η κατασκευασμένη πλάνη λοιπόν έρχεται και γίνεται όργανο προσηλυτισμού άλλων ανθρώπων στην ίδια πλάνη, με την παραδειγματική της παρένθεση, που είναι Εγώ, η εκλεκτή,ο εκλεκτός, χρησιμοποιώ την προσωπική μου ιστορία για να σε τραβήξω μέσα στην πλάνη μου. Και το χειρότερο? Δέχονται τα εκατομμύρια συγχαρίκια, από τύπο, περιοδικά, άρθρα, βίντεο, ταινίες, απομνημονεύματα, αυτοβιογραφίες, οπότε και να μην ξεχνάμε καθόλου τον παράγοντα ΚΕΡΔΟΣ. Το κέρδος δε βρίσκεται αποκλειστικά στην σφαίρα του εαυτού, αλλά εισπράττεται και κοινωνικά και υλικά, είναι ένα είδος παγκαριού ηρωικής αναξιοπάθειας
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Μόλις κυκλοφόρησε και το βιβλίο του μεταφρασμένο στα ελληνικά

"Ζωή χωρίς όρια" http://www.biblionet.gr/book/184380/Vuj ... E%B9%CE%B1

Ps: Οι θεολόγοι δεν παραλείπουν να μεταφράζουν όλες τις παπαριές :lol: .... τα σοβαρά βιβλία σαν το "The New Testament: A Historical Introduction to the Early Christian Writings" του Ehrman δεν τολμάνε να τα μεταφράσουν για να μην χαλάσει η κομπόστα :lol:
État de siège
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Το θέμα είναι ότι δεν τους φτάνει η προσωπική "παρηγορία" που όπως δηλώνουν βρήκαν μέσα από την πίστη τους σε έναν θεό. Υπάρχει το μετά της σωτήριας έστω αυταπάτης, που είναι παρασύρω κι άλλους ανθρώπους που το χρειάζονται λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών, συνθηκών της ζωής τους, στην ίδια αυταπάτη, αισθάνονται την υποχρέωση να κάνουν άλλους ανθρώπους κοινωνούς της αυταπάτης τους. Το ίδιο που κάνει ο Βούισιτς, μα εντελώς όμως, κάνει και η Μπέθανι. Το γράφει καθαρά σε μία από τις αρχικές της υποσημειώσεις του λινκ που παρέθεσα. Δηλαδή, το γιατί να μου συμβεί, αντί να στραφεί στην εκλογίκευση, την ψύχραιμη αναπαράστασή της κατάστασης, πάει στο άλλο άκρο, και μετατρέπεται σε ένα σύμπτωμα παθολογικού ναρκισσισμού, με το εξής μόρφωμα, γιατί ο θεός ΜΕ ΔΙΑΛΕΞΕ, εμένα, μέσα από τόσες/ους, πρέπει να υπάρχει ένα σχέδιο, δεν μπορεί να ήταν τυχαίο, έχω ένα ιδιαίτερο σκοπό, να προσηλυτίσω.

Η ανάγκη λοιπόν η ψυχολογική είναι η αποκατάσταση της τάξης, μέσω ενός εύπεπτου συστήματος που έχει δοθεί από πριν από μία θρησκεία. Η αποκατάσταση της τάξης αυτής νοητικά, βοηθάει μεν να επανακτήσουν το κουράγιο για τη συνέχιση της ζωής, αλλά η συνέχιση αυτή έχει ένα κόστος, και είναι η φυλάκιση του μυαλού σε σχήματα αυτοθυσιαστικά, σε μία θρησκεία που η αυτοθυσία λογίζεται ως αγαθή, και δεν πάει κόντρα στα φυσικά ανθρώπινα ένστικτα. *όχι ότι δεν υπάρχει ως εξελικτικό στοιχείο η αυτοθυσία αλλά όχι η προπαγανδισμένη, αγιοποιημένη, ρετουσαρισμένη κάτω από το θρησκευτικό πρίσμα, οι ποιότητες είναι εντελώς διαφορετικές.

Η κατασκευασμένη πλάνη λοιπόν έρχεται και γίνεται όργανο προσηλυτισμού άλλων ανθρώπων στην ίδια πλάνη, με την παραδειγματική της παρένθεση, που είναι Εγώ, η εκλεκτή,ο εκλεκτός, χρησιμοποιώ την προσωπική μου ιστορία για να σε τραβήξω μέσα στην πλάνη μου. Και το χειρότερο? Δέχονται τα εκατομμύρια συγχαρίκια, από τύπο, περιοδικά, άρθρα, βίντεο, ταινίες, απομνημονεύματα, αυτοβιογραφίες, οπότε και να μην ξεχνάμε καθόλου τον παράγοντα ΚΕΡΔΟΣ. Το κέρδος δε βρίσκεται αποκλειστικά στην σφαίρα του εαυτού, αλλά εισπράττεται και κοινωνικά και υλικά, είναι ένα είδος παγκαριού ηρωικής αναξιοπάθειας
Tελικά γιατί έγραψε και λέει όλα αυτά; για τα λεφτά η για τον προσυλητισμό των άλλων;
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι αποκλείει να το κάνει για αυτούς τους δύο λόγους αλλά και για πολλούς περισσότερους? Αυτό που με εκνευρίζει είναι η επιλογή της απλοικότερης εξήγησης, που μάλιστα κοντράρει με μία πραγματικότητα που αφήνει άλλους συνανθρώπους του στην απόξω. Αν έχει την τσίπα να πιστεύει πως ήταν κάτι το διαφορετικό από τόσα άλλα ανθρώπινα πλάσματα που δεν έχουν την τύχη να επιβιώσουν, τότε γιατί να έχει την τσίπα να το βουλώσει και να σεβαστεί τις δυστυχίες άλλων ανθρώπων?

Αυτός ο διεστραμμένος τρόπος σκέψης εκτός από μία έντεχνα κατασκευασμένη ναρκισσιστική αυταπάτη, πάσχει και από ελλιπή πληροφόρηση και είτε σκόπιμη (ή μη) αποσιώπηση άλλων παραγόντων που παίζουν ρόλο σε αυτό που στην ψυχολογία ονομάζεται resilience. Την ικανότητα του ατόμου να ανακαλύπτει, να ενεργοποιεί μηχανισμούς προσωπικούς ώστε να βοηθηθεί στην απορρόφηση των κραδασμών της ζωής, τα μεγάλα άγχη, τις σοβαρές ελλείψεις, τα ατυχήματα, τις τραγικές συμπτώσεις, και να καταφέρνει να ανταπεξέλθει διατηρώντας μία πλαστικότητα, μία ελαστικότητα, όχι μία ακαμψία νοητική. Όμως οι παράγοντες που συμμετέχουν στη δημιουργία αυτής της ελαστικότητας είναι πολλοί και η "πνευματικότητα" παρόλο που υπάρχει ως μηχανισμός, είναι ένας μόνο απ΄αυτούς. Και αν το σκεφτείς Θεόφιλε, και αλτρουισμός υπάρχει δίχως πίστη σε θεό, και στήριξη, και ενσυναίσθηση, και φιλοσοφία, και άλλα. Δηλαδή το με φύλαξε ο θεός έχει ένα self serving bias NA, κι ας είναι βολικότατο μαξιλαράκι. Και φυσικά αν μελετήσει κανείς πόσο διαφέρουν οι παράγοντες αυτοί από κοινωνία σε κοινωνία και από κατάσταση σε κατάσταση, τότε μόνο έρχεται η σχετικοποίηση που καταρρίπτει τον προσωπικό μύθο της ξεχωριστής αγάπης του θεού για μένα.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:clap: LoR :clap:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Ας μην είχε συγγενείς, φίλους, έμμισθο προσωπικό ή εθελοντές να το βοηθάνε και θα βλέπαμε πού ακριβώς θα έβαζε τη "δύναμη που αντλεί απ΄το θεό". Αλλά ξέχασα, τους συγγενείς, τους φίλους, τα λεφτά για το έμμισθο προσωπικό και τους εθελοντές τα στέλνει ο θεός. Ευχαριστώ θεέ μου.
Χωρίς συγγενείς σε αναγκαστικό σαφάρι εδάφους τροπικου δασους αμαζονιου όπου δεσποζει το Solenopsis invicta...
Ευθύμη, με επηρρέασε το αβαταρ σου

αναπηρος ψυχη τε και σωματι
τί περιμένετε να λέει?
θα την πέφτατε σε ενα τρελο στο δρομο για αυτά που φωναζει?

στον κοσμο που τους ακουει ειναι το θέμα, η αληθεια της πίσσας...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν πολλά άλλα που θα έπρεπε βέβαια να εξεταστούν αν θέλουμε να έχουμε μια όσο το δυνατόν πιο καλή εξέταση του ζητήματος. Κι αυτό θα έπρεπε να περιλαμβάνει, το κλάμα της γυναίκας που είδαμε να τον αγκαλιάζει σε κάποιο στιγμιότυπο του βίντεο, αυτό είναι positive reinforcement για την αυταπάτη του, που σημαίνει πως κάθε θετική ανταπόκριση αυξάνει την πιθανότητα να παραμείνει η αυταπάτη! Αν λοιπόν η αυταπάτη ενός ατόμου επιβραβεύεται, είναι λογικό ψυχολογικά να κρίνεται ως καλή, άρα γιατί ο άνθρωπος να την παρατήσει? Για να εγκαταλείψουμε ένα σχήμα που ΠΛΗΡΩΝΕΙ, πρέπει να χρεοκοπήσει μέσα στο νου μας. Και παράλληλα να βρεθεί ένα άλλο, που η πληρωμή του θα μας φέρνει σε θέση να μην μετανιώνουμε που αφήσαμε το προηγούμενο εξηγητικό σχήμα. Υπάρχει ακόμη και η περίπτωση να αφεθεί το προηγούμενο εξαπατητικό σχήμα και να ξαναγυρίσει κάποιος σ'αυτό, γιατί το καινούργιο και μη εξαπατητικό δεν του προσφέρει ψυχολογικά όσα του έδινε το προηγούμενο. Επίσης πρέπει να εξεταστεί πως σε κάθε ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ αυταπάτη, όπως είναι η πίστη σε θεό και συνεπώς και η θρησκεία, υπάρχει και μία άτυπη συμφωνία ίσως ασυνείδητη ανάμεσα στα μέλη, το ένα πρώτον να στηρίζει την αυταπάτη του άλλου και δεύτερον μία επίσης ισχυρή ασπίδα εναντίον των αποδείξεων που θα κλόνιζαν το εξηγητικό σχήμα που όμως ΠΛΗΡΩΝΕΙ.

Αυτό το φαινόμενο της joint self-deception, που δεν είναι αποκλειστικά το άτομο που λαμβάνει μέρος στη διαδικασία του εξηγητικού σχήματος και της στήριξής του.

Ειπώθηκε παραπάνω πως αν ένας άνθρωπος είναι κοντά στο θάνατο, δεν ωφελεί να του αφαιρέσεις τις αυταπάτες του,θα ήταν μία μάλλον μη αναγκαία σκληρότητα. Όμως εμείς με ευκολία λέμε ψέματα στους εαυτούς μας μπροστά στις ανάγκες των άλλων, που ΟΜΩΣ είναι κατευθυνόμενες και ΠΛΗΡΩΜΕΝΕΣ αυταπάτες. Αυταπάτες που επιβραβεύονται μένουν για πάντα αυταπάτες. Προσωπικά θεωρώ ηθικότερο να μην πληρώνω τις αυταπάτες κανενός και καμιάς, αυτό σημαίνει πως έχω να πληρώσω κόστος για την απόφασή μου, από την άλλη πάλι θα είμαι καλύτερα με την σκέψη ότι δε συμμετέχω στη διαιώνιση της αυταπάτης, προσφέροντας τον ώμο μου να στηριχτεί.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:Τι αποκλείει να το κάνει για αυτούς τους δύο λόγους αλλά και για πολλούς περισσότερους?
Τίποτε, έτσι ρωτάω για να ακούσω την δική σου άποψη, που από ότιο φαίνεται εμπεριέχει μια οπτική του τερπνού μετά του ωφελίμου για τον τετραπληγικό φίλο μας,
ξέρεις κάτι; το ίδιο θα μπορούσες να πείς και για τον ντώκινς που νομίζει σώζει από την ανοησία της πίστης τους ανθρώπους με το αζημίωτο φυσικά.
Αυτό που με εκνευρίζει είναι η επιλογή της απλοικότερης εξήγησης, που μάλιστα κοντράρει με μία πραγματικότητα που αφήνει άλλους συνανθρώπους του στην απόξω. Αν έχει την τσίπα να πιστεύει πως ήταν κάτι το διαφορετικό από τόσα άλλα ανθρώπινα πλάσματα που δεν έχουν την τύχη να επιβιώσουν, τότε γιατί να έχει την τσίπα να το βουλώσει και να σεβαστεί τις δυστυχίες άλλων ανθρώπων?
πολλές φορές η πραγματικότητα μας προσγειώνει ανώμαλα και είναι προτιμότερη η απλοική εξήγηση από το να τρελαθείς. και φυσικά κανένας άνθρωπος δεν είναι στη απέξω γιατί στην χριστιανική πίστη υπάρχει πλήρη ισότητα για τον κάθε άνθρωπο κανένας δεν είναι πάνω από τον άλλο όσον αφορά την πίστη πρός τον Θεό.
και εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι επιδειξίες για το τι μπορούν να καταφέρουν με ελάχιστα μέλη και να παινεύονται πως για αυτό τους δίνει δύναμη ο Θεός, αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερο από το να τους βλέπω να επαιτούν στα φανάρια σαν απόκληροι της κοινωνίας.
Αυτός ο διεστραμμένος τρόπος σκέψης εκτός από μία έντεχνα κατασκευασμένη ναρκισσιστική αυταπάτη, πάσχει και από ελλιπή πληροφόρηση και είτε σκόπιμη (ή μη) αποσιώπηση άλλων παραγόντων που παίζουν ρόλο σε αυτό που στην ψυχολογία ονομάζεται resilience. Την ικανότητα του ατόμου να ανακαλύπτει, να ενεργοποιεί μηχανισμούς προσωπικούς ώστε να βοηθηθεί στην απορρόφηση των κραδασμών της ζωής, τα μεγάλα άγχη, τις σοβαρές ελλείψεις, τα ατυχήματα, τις τραγικές συμπτώσεις, και να καταφέρνει να ανταπεξέλθει διατηρώντας μία πλαστικότητα, μία ελαστικότητα, όχι μία ακαμψία νοητική. Όμως οι παράγοντες που συμμετέχουν στη δημιουργία αυτής της ελαστικότητας είναι πολλοί και η "πνευματικότητα" παρόλο που υπάρχει ως μηχανισμός, είναι ένας μόνο απ΄αυτούς. Και αν το σκεφτείς Θεόφιλε, και αλτρουισμός υπάρχει δίχως πίστη σε θεό, και στήριξη, και ενσυναίσθηση, και φιλοσοφία, και άλλα. Δηλαδή το με φύλαξε ο θεός έχει ένα self serving bias NA, κι ας είναι βολικότατο μαξιλαράκι. Και φυσικά αν μελετήσει κανείς πόσο διαφέρουν οι παράγοντες αυτοί από κοινωνία σε κοινωνία και από κατάσταση σε κατάσταση, τότε μόνο έρχεται η σχετικοποίηση που καταρρίπτει τον προσωπικό μύθο της ξεχωριστής αγάπης του θεού για μένα.
δεκτά όλα τα παραπάνω , κανείς δεν αντιλέγει πώς οι άνθρωποι βρίσκουν τρόπους να αντιμετωπίζουν τα άγχη και τις άσχημες ψυχολογικές καταστάσεις και πώς η θρησκεία δεν είναι το μονοπώλιο για όλα τα παραπάνω, με αυτήν λοιπόν την λογική γιατί θα πρέπει να στερούμε από ανθρώπους το δικαίωμα στην πίστη και να διαλαλούν τα ευεργετήματα της;
ξέρω πώς υπάρχουν πιστοί που κλείνουν τα μάτια στην ευτυχία πολλών ανθρώπων που υπάρχει και πέρα από την χάρη του δικού τους Θεού, αλλά αυτοί είναι φανατικοί και τυφλοί και δεν βλέπουν πώς η διαφορετική σκέψη δεν είναι αναγκαστικά και κακή.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
αναπηρος ψυχη τε και σωματι
τί περιμένετε να λέει?
θα την πέφτατε σε ενα τρελο στο δρομο για αυτά που φωναζει?
τότε εσύ γιατί την πέφτεις σε έναν άνθρωπο που δεν είναι σωστό να μιλάμε για αυτόν καθεαυτόν τον τρόπο; είσαι αχαρακτήριστος.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ειχα δει το βιντεο! εχει μια πατουσα με δυο λειτουργικότατα δακτυλα!

Solenopsis invicta ειναι το τροπικο κοκκινο μυρμηγκι που κατατροπωνει καθε εμβιο ον σκαρφαλωνοντας κατα χιλιαδες και δαγκωνοντας τα οποια μεγαλυτερα ζωα αμεσα και πολυ επιθετικά.

Ειναι φτιαγμενος για τον χριστιανισμο, ενδομυχα να μισει την φυση του για την τυχη του, να εχει αληθινη αναποφευκτη αναγκη και να αρμεγει ευρυτατο ενσυναισθηματισμό απο τρίτους, τυποις συμπονοια, συμπαθεια.

τερμα τα σαφαρι, θα τον κλωτσαγα σε ενα λακκο με Solenopsis invicta

η αναιδεια δικαιολογει αναδρομικους καιάδες
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν πολλές διαφορές ανάμεσα στον Dawkins και στον Βούιτσιτς Θεόφιλε. Την μεγαλύτερη απ' όλες την εντοπίζω στο ότι δεν πουλάει ο Ντώκινς ψέματα για να ζήσει, ο Βούιτσιτς το κάνει. Καμία σχέση λοιπόν. Και αν εσένα δε σ'ενοχλεί το ψέμα, αρκεί να βοηθάει, σ'εμένα δεν πιάνει αυτή η παράδοξη ωφελιμίστικη προσέγγιση, γιατί εσύ έχεις κέρδος από το να καλύπτεις τα εγκλήματα της θρησκείας, αφού πιστεύεις στην πίστη και αυτό είναι πάνω από την αλήθεια. Σου απαντάω με μία φράση του Eliezer Yudkowsky σχετικά με την πραγματικότητα "This is your problem, not reality's, and you are the one who needs to change."
Την πραγματικότητα μπορεί να την ερμηνεύει κανείς όπως θέλει, αυτό δεν της αφαιρεί την ιδιότητα να παραμένει ίδια ανεξάρτητα της ερμηνείας. Ήταν εδώ πριν από εμάς και θα είναι εδώ αφού φύγουμε. Και κανένας βούιτσιτς αυθαίρετα δε μπορεί να της αφαιρεί τη μαγεία, αφήνοντάς την δωράκι σε μία ανθρώπινη κατασκευή όπως ο θεός. Το έχω γράψει, το λίφτινγκ της θεικής κατασκευής, μπορεί να φαίνεται ανεξάντλητο, αλλά δεν είναι πραγματικά.

Δεν υπάρχει κανένα θαύμα στο γεγονός πως ο άνθρωπος αυτός επιβιώνει και είναι καλά. Και άλλοι ανάπηροι επιβιώνουν και είναι καλά. Δεν του έδωσε ο θεός κανένα σπάνιο χάρισμα, αυτό είναι ένα τρικ ψυχολογικό για να έρθει στα ίσα του από την ανίατη ασθένεια που πάσχει και για την οποία τον συμπονώ μεν, δε του χαρίζομαι όμως στο ψέμα. Υπάρχει αυτή η διαφορά. Δεν του χαρίζομαι για το ψέμα, αυτός είναι που πιστεύει στην πίστη, οπότε αυτός έχει την ανάγκη να μεταβάλλει την πραγματικότητα έτσι ώστε να χωρέσει εκεί μέσα την πίστη του. Μία ατζέντα εξυπηρετεί και μετατρέπει τον εαυτό σε αναξιοπαθές είδωλο. Πού είναι η αξιοπρέπεια σε όλο αυτό, μου λες? Αν δεν είναι σημαντική για εκείνον, γιατί πρέπει να μην είναι για όσους βλέπουν πίσω από τη μόστρα της?
Αν εκείνος λοιπόν έχει ανάγκη ψυχολογική να αρνηθεί την πραγματικότητα, αυτό που λέει δεν είναι υπάρχει θεός, λέει υπάρχει θεός γιατί εγώ τον χρειάζομαι λόγω, μπλα μπλα. Και μετά έρχονται οι "θεόπεμπτοι" προσηλυτισμοί. Μίλησα για joint self deception, αν λοιπόν εκείνος θέλει σύμμαχους κατά της πραγματικότητας, είναι εύκολο να καταλάβεις πού θα τους βρει, στα κορόιδα που δε θα καταλάβουν πως το εξέχων παράδειγμα δεν παύει να είναι μέρος της φύσης και όχι της "θεικής πρόνοιας". Μόνο ηλίθιοι πιστεύουν πως μέρος της θεικής πρόνοιας μπορεί να είναι να γεννηθείς δίχως άκρα και να πιστεύεις στο θεό. Δηλαδή γκάου μπίου τελείως. Και ναι, γκάου μπίου μπορεί να είσαι και με μέλη και χωρίς!

"Surprise exists in the map, not in the territory" Eliezer Yudkowsky
Ξανασκέψου την πραγματικότητα.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Off Topic
Βιβλιο για την LoR Lying
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Soul Surfer:
“I believe in God. I don't mean that I believe in Him like a person might believe in, say, gravity or the sun coming up in the morning. Those are just facts that don't mean anything. I mean I REALLY believe in God.”

The White Queen, from "Alice through the looking glass":
“sometimes I’ve believed as many as six impossible things before breakfast!”

Αν συνεχίσει έτσι, η μικρούλα σύντομα θα γίνει βασίλισσα του παραμυθιού.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:Δεν ειχα δει το βιντεο! εχει μια πατουσα με δυο λειτουργικότατα δακτυλα!

Solenopsis invicta ειναι το τροπικο κοκκινο μυρμηγκι που κατατροπωνει καθε εμβιο ον σκαρφαλωνοντας κατα χιλιαδες και δαγκωνοντας τα οποια μεγαλυτερα ζωα αμεσα και πολυ επιθετικά.

Ειναι φτιαγμενος για τον χριστιανισμο, ενδομυχα να μισει την φυση του για την τυχη του, να εχει αληθινη αναποφευκτη αναγκη και να αρμεγει ευρυτατο ενσυναισθηματισμό απο τρίτους, τυποις συμπονοια, συμπαθεια.

τερμα τα σαφαρι, θα τον κλωτσαγα σε ενα λακκο με Solenopsis invicta

η αναιδεια δικαιολογει αναδρομικους καιάδες
θέλεις να φαίνεσαι σκληρός και κακός αλλά δεν τα καταφέρνεις, γιατί οι δήθεν κακίες σου βγάζουν άκακο γέλιο.
Απάντηση