Ούτε χέρια, ούτε πόδια, ούτε στεναχώριες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

truleysi έγραψε:Τι θα μπορούσε να αντιπαραθέσει ένας άθεος απέναντι σ’ έναν πιστό σαν κι αυτόν; Είναι ηθικά επιτρεπτό να του πει κανείς ότι ο Θεός που πιστεύει του φέρθηκε κατ' αυτόν τον τρόπο; Ότι δεν μπορεί να στέκει το επιχείρημα ότι ο Θεός του τον επέλεξε γι αυτήν τη δοκιμασία; Είναι εφικτό να πειστεί ότι η δύναμή του πηγάζει από τον ίδιο και από τους ανθρώπους του περιβάλλοντός του που τον αγαπούν όπως είναι και γι αυτό που είναι και δεν είναι αποτέλεσμα καμιάς θεϊκής βοήθειας; Προσωπικά, έχω την εντύπωση ότι αν τον είχα απέναντί μου, μάλλον θα σιωπούσα.
Έχω την εντύπωση ότι τόσο φανατικοί πιστοί όπως αυτός δεν πρόκειται να καταλάβουν ό,τι κι αν τους πεις. Το ξέρει ότι ο θεός του τον έφτιαξε έτσι και το αποδέχεται, προφανώς εκλογικεύοντας με κάποιον τρόπο το γιατί. Και να του το τονίσεις εσύ ότι ο θεός του είναι κακός/μοχθηρός/κλπ, θα σου πει όχι, το έκανε για να μου δώσει δύναμη, γιατί με αγαπάει, και στην τελική θα σου πετάξει κι ένα "Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου" και καθάρισε. Δεν πρόκειται να σκεφτεί, δεν πρόκειται να απογοητευτεί, δεν πρόκειται να πει "πω, τόσο καιρό πίστευα σε μαλακίες, είμαι απλά ένας τύπος που γενήθηκε τυχαία με μια αναπηρία". Οπότε κατά τη γνώμη μου, είτε του πεις κάτι είτε όχι, το ίδιο θα είναι.

Το θέμα είναι όταν χρησιμοποιεί την κατάστασή του για προσηλυτισμό και κήρυγμα. Εκεί θεωρώ ότι θα πρέπει να ακουστεί και ο αντίλογος, καθώς κάποιοι που δεν είναι τόσο φανατισμένοι και έχουν ακόμα μερικά ψήγματα λογικής μέσα τους, μπορεί να σκεφτούν αυτά που θα πω και να καταλάβουν ότι ο συγκεκριμένος κύριος λέει απλά πίπες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το ότι έχει αυτή την πάθηση δεν παίζει κανένα ρόλο στο πώς θα μιλήσω. Αν αυτός χρησιμοποιεί την κατάστασή του για να προωθήσει την ατζέντα του, προφανώς είναι εντός ορίων το να την αναφέρω κι εγώ όταν θα τον αντικρούσω.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα είναι όταν χρησιμοποιεί την κατάστασή του για προσηλυτισμό και κήρυγμα.
και τι ισχύ έχουν αυτοί οι ισχυρισμοί, ανεξαρτήτως του αν θα βρεθεί κάποιος να του απαντήσει?

οση ισχύ έχουν και οι ισχυρισμοί οτι ο terminal cancer σου εξασφαλίζει την είσοδο στον παράδεισο
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Πιο σωστός τίτλος για το video έιναι :

"Χωρίς ούτε χέρια ούτε πόδια ούτε εγκέφαλο"
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^^^^^^^^
βελτίωση στην παραπάνω ιδέα:

"ούτε χέρια ούτε πόδια ούτε εγκέφαλο: τα πάντα όλα άνευ"
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πιο απλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το εξης.Εφοσον ειναι μια κατασταση η οποια κανεις δεν επιθυμει να του συμβει,ουτε καν και του ιδιου του πασχοντα που οπωσδηποτε θα εκανε οτι μπορουσε για να μην ειναι ετσι,τοτε αφου προκειται για μια κατασταση που δεν ειναι ωφελιμη για κανεναν ουτε και για αυτον τον ιδιο τοτε ποιον αλλον λεω εγω να ενδιαφερει?
Τωρα παλι εαν καποιοι πηραν και τον εγυρνανε ειναι μια αλλη ιστορια.Σεβαστη μεν η κατασταση του και δικαιουται να πιστευει οτι θελει,σεβαστη δε και η αδιαφορια των υπολοιπων.Ενας μεσα σε 4,5 δισεκατομμυρια,ε και τι να κανουμε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
1 over 7 billions
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 01:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Άκυρο.
I don't care if it's a white cat or a black cat. It's a good cat as long as it catches mice.

Extraordinary claims require extraordinary evidence
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

θυμιστε μου γιατι ο συγκαταβατισμος ειναι κακο πραγμα...
πειραζει που τον θεωρω αυτονοητο συστατικο του αυτοσεβασμου;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:θυμιστε μου γιατι ο συγκαταβατισμος ειναι κακο πραγμα...
πειραζει που τον θεωρω αυτονοητο συστατικο του αυτοσεβασμου;
Κακό δεν είναι, όταν η θλίψη είναι ειλικρινής.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:^^^^^^^^^^
βελτίωση στην παραπάνω ιδέα:

"ούτε χέρια ούτε πόδια ούτε εγκέφαλο: τα πάντα όλα άνευ"
Όλα άνευ, εκτός του Θεού. βλέπεις δεν μας πειράζει να μην έχει χέρια πόδια μυαλό. αλλά να τολμά το κάθαρμα να πιστεύει και από πάνω. ε, όχι. αυτό παραπάει.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε στη θέση του και εγώ το ίδιο θα έκανα, απλά μας ενδιαφέρει το κοινωνικό όφελος από το ατομικό. Θα συμφωνήσω ότι όσοι τον κατηγορούν δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:Θεόφιλε στη θέση του και εγώ το ίδιο θα έκανα, απλά μας ενδιαφέρει το κοινωνικό όφελος από το ατομικό. Θα συμφωνήσω ότι όσοι τον κατηγορούν δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.
όταν επικαλείται ένα άτομο με μεγάλα κινητικά προβλήματα τον Θεό και πώς πέρνει κουράγιο για να συνεχίσει να αγωνίζεται για να αισθανθεί ολοκληρωμένος σαν άτομο και όχι σαν αρτιμελής που είναι το κακό; επειδή το διαλαλεί και στούς άλλους;όπως εσυ δεν πιστεύεις σε καμία θεία πρόνοια και καλά κάνεις και το διαλαλείς, έτσι και ο ΑΝΕΥ για ορισμένους έχει το δικαίωμα να λέει την άποψη του.
το κοινωνικό από το ατομικό δεν καταλαβαίνω, τι εννοείς; πώς η θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση και δεν πρέπει να το συζητάμε με άλλους; η είναι κακό να εκφράζει κανείς αυτό που τον γεμίζει; διευκρίνησε το. γιατί σιγά σιγά θα τον παρουσιάσουμε τον φίλο μας σαν τον μέγα προσυλιτιστή.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για μένα η πρόοδο της κοινωνίας είναι η αθεΐα και όχι μόνο, ωστόσο αναγνωρίζω ότι η ζωή του συγκεκριμένου εξαρτάται από αυτό που πιστεύει. Οπότε πρέπει να διαλέξω, το όφελος του ενός ή της κοινωνίας.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Θεόφιλος έγραψε:...όταν επικαλείται ένα άτομο με μεγάλα κινητικά προβλήματα τον Θεό και πώς πέρνει κουράγιο για να συνεχίσει να αγωνίζεται για να αισθανθεί ολοκληρωμένος σαν άτομο και όχι σαν αρτιμελής που είναι το κακό; ....
Η δημοσία έκθεσις υπόκειται και σε δημοσία κρίσι. Το κακό δεν είναι ότι αυτός διαλαλεί αυτό που πιστεύει, αλλά ότι κάποιοι άλλοι απαιτούν την μη άσκησι κριτικής.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Αναρχος έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:...όταν επικαλείται ένα άτομο με μεγάλα κινητικά προβλήματα τον Θεό και πώς πέρνει κουράγιο για να συνεχίσει να αγωνίζεται για να αισθανθεί ολοκληρωμένος σαν άτομο και όχι σαν αρτιμελής που είναι το κακό; ....
Η δημοσία έκθεσις υπόκειται και σε δημοσία κρίσι. .....
Ποια δημόσια έκθεσις ; :lol: .... περιφερόμενο θρησκευτικό τσίρκο θυμίζει η κατάσταση.
Μου θυμίζει τους στοίχους :

Ασώματος η κεφαλή περάστε κόσμε
τη βρήκανε στην Αφρική
καπνίζει, πίνει και πονά
τρελαίνεται για μουσική
χορεύει με τα μάτια δυο δραχμές
ποιος θα τη δει; Περάστε κόσμε.

Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]HyoVb4eUGLk[/youtube]
État de siège
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:Όλα άνευ, εκτός του Θεού. βλέπεις δεν μας πειράζει να μην έχει χέρια πόδια μυαλό. αλλά να τολμά το κάθαρμα να πιστεύει και από πάνω. ε, όχι. αυτό παραπάει.
Έχει αρκετά προβλήματα, και κανονικά ένας φανταστικός φίλος δεν θα βοηθούσε. Βρήκε κάποιους να μοιράζεται την ίδια φαντασίωση. Εσένα σου φαίνεται σωστό, εμένα μου φαίνεται λάθος στο λάθος. Λες να είναι που έχετε την ίδια φαντασίωση; Και άντε, αυτός είναι ανάπηρος στο σώμα. Εσυ τι δικαιολογία έχεις;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:Για μένα η πρόοδο της κοινωνίας είναι η αθεΐα και όχι μόνο, ωστόσο αναγνωρίζω ότι η ζωή του συγκεκριμένου εξαρτάται από αυτό που πιστεύει. Οπότε πρέπει να διαλέξω, το όφελος του ενός ή της κοινωνίας.
Πολύ γενικευμένο είναι να θεωρεί κανείς πώς η πρόοδος της κοινωνίας εξαρτάται από το όφελος της πίστης ενός ανθρώπου στο Θεό, και πώς οι υπόλοιποι που δεν πιστεύουν πρέπει να διαλέξουν το αντίθετο, γιατί τάχα αυτό αποτελεί όφελος και πρόοδος για την κοινωνία.
και ο χίτλερ το ίδιο πίστευε για τους εβραίους όταν τους έβαζε στους θαλάμους αερίων, πως τάχα αυτό που κάνει είναι για το καλό της κοινωνίας.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:Όλα άνευ, εκτός του Θεού. βλέπεις δεν μας πειράζει να μην έχει χέρια πόδια μυαλό. αλλά να τολμά το κάθαρμα να πιστεύει και από πάνω. ε, όχι. αυτό παραπάει.
Έχει αρκετά προβλήματα, και κανονικά ένας φανταστικός φίλος δεν θα βοηθούσε. Βρήκε κάποιους να μοιράζεται την ίδια φαντασίωση. Εσένα σου φαίνεται σωστό, εμένα μου φαίνεται λάθος στο λάθος. Λες να είναι που έχετε την ίδια φαντασίωση; Και άντε, αυτός είναι ανάπηρος στο σώμα. Εσυ τι δικαιολογία έχεις;
Για την φαντασίωση, και τον φανταστικό φίλο έχεις άδικο. ας πούμε πώς πιστεύουμε και εγώ και ο φίλος τετραπληγικός πώς έχουμε ένα κοινό φανταστικό φίλο που δεν είναι άλλος από τον Θεό. εσύ πώς νομίζεις ότι θα μπορούσαμε να τον προσεγγίσουμε, αν όχι παρά μόνο με την φαντασία; και πώς είσαι εσύ τόσο σίγουρος σαν άθεος, να γνωρίζεις αν δεν βοηθά αυτός ο φανταστικός φίλος; δεν λέω πως δεν καταλαβαίνεις, αλλά σίγουρα δεν μπορείς να κατανοήσεις την ψυχική δύναμη που αντλεί ένας πιστός από την φαντασίωση του για τον Θεό, για τον απλούστατο λόγο, γιατί δεν τον χρειάζεσαι για τους δικούς σου λόγους.
όσο για την σύγκριση του ανάπηρου με εμένα για την φαντασίωση την θεωρώ άστοχη αν όχι κακοπροαίρετη, και είναι κρίμα να θεωρούμε όσοι δεν έχουν αναπηρία δεν έχουν και λόγο να πιστεύουν εις τον Θεό.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:...όταν επικαλείται ένα άτομο με μεγάλα κινητικά προβλήματα τον Θεό και πώς πέρνει κουράγιο για να συνεχίσει να αγωνίζεται για να αισθανθεί ολοκληρωμένος σαν άτομο και όχι σαν αρτιμελής που είναι το κακό; ....
Η δημοσία έκθεσις υπόκειται και σε δημοσία κρίσι. Το κακό δεν είναι ότι αυτός διαλαλεί αυτό που πιστεύει, αλλά ότι κάποιοι άλλοι απαιτούν την μη άσκησι κριτικής.
η κριτική έτσι και αλλιώς θα γίνει, καλοπροαίρετη η κακοπροαίρετη, αλλά σε τι αποσκοπεί αυτή η κριτική; τι θα κρίνει; μήπως το δικαίωμα ενός ανθρώπου με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά να δηλώνει πως η πίστη του του δίνει δύναμη; ποιός τον φοβάται; δεν είναι καν υπολογίσιμος σαν ολόκληρος άνθρωπος, αρκετοί εδώ πέρα τον θεωρούν τσίρκο, ασώματος κεφαλή, άνευ άκρων, και άνευ εγκεφάλου.
μάλλον εγώ το βλέπω σαν εσωτερική κατανάλωση για κουτσομπολιό και να χλευασθεί από ορισμένους το θάρρος του, η αν θές το θράσος του να λέει πώς ο Θεός του δίνει δύναμη.
Εγώ πιστεύω αλλά δεν θα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση αν τον άκουγα να λέει για την αγάπη του πρός τον Θεό. πιό πολύ εντύπωση έκανε σε άτομα εκτός πίστης.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Όλα άνευ, εκτός του Θεού. βλέπεις δεν μας πειράζει να μην έχει χέρια πόδια μυαλό. αλλά να τολμά το κάθαρμα να πιστεύει και από πάνω. ε, όχι. αυτό παραπάει.
θεόφιλε δεν ήθελα να πω αυτό. σιγά μη δε πίστευε!! σε αυτό συμφωνώ απολύτως με το κτήνος και απορώ που σχολιάζεται τόσο έντονα.

ούτε έχω πρόβλημα που έγινε κήρυκας. οι άλλοι μπορεί να βλέπουν τον σοβαρό σχολιασμό σκοπιμο, αλλα εγώ δε μπορώ να το κάνω, ειναι αρκετά λεπτό το ζήτημα.... και γιαυτό το γύρισα στην χονδροειδή πλάκα, ειδικά με αφορμή τις δηκλώσεις περι αυτοκτονίας.

θα μπορούσαμε να βγάλουμε και ανέκδοτα...

π.χ.
- γιατι ο Νικ Βούιτσιτς είχε σκέψεις αυτοκτονίας απο τοσο μικρός?
- ο θεός τον δοκίμαζε με αμαρτωλές σκέψεις.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

τώρα είδα το βιντεάκι πρώτη φορά. μια χαρά μπορεί να αυτοκτονήσει αυτός!

τεσπα, δεν αισθάνομαι και τόσο ωράια με το αστειάκι μου αφού είδα το βίντεο.

και η αλήθεια ειναι οτι περα απο το θρησκευτικό θέμα

ο τύπος ειναι ... πως να το πω.... συμποαθητικός?

συγκράτησα την ατάκα

"God is a personal god"

με την οποία συμφωνώ απόλυτα

Όπως και να έχει, δε θα του μίλαγα φυσικά για την πλάνη του να ζητήσει στήριξη στο θεό

νομίζω οτι όποιος δεν αναγνωρίζει την ανάγκη αυτή σε τόσο δύσκολες καταστάσεις είναι μάλλον σκληρός.

ωραιο θέμα
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση