Ούτε χέρια, ούτε πόδια, ούτε στεναχώριες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Leo21 έγραψε:
τεσπα, δεν αισθάνομαι και τόσο ωράια με το αστειάκι μου αφού είδα το βίντεο.
Θα σε τιμωρήσει ο θεός που αστειεύεσαι με τους ανάπηρους υπαλλήλους του Εικόνα
État de siège
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Η συνταγή του ανάπηρου πάντως πουλάει τρελά σε θρησκείες που βασίζονται στη ενοχή......

Η συνταγή αυτή στην ακραία μινιμαλιστική εκδοχή της είναι η ιστορία με ένα αφτί που γεννήθηκε.... ..κουφό :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

νταξει Σιμών

εγώ γύρισα απο γάμο

και είμαι σε περίσσεια συναισθηματικότητας

εδω ειναι ο παράδεισος και η κόλαση εδώ

[μπεδευτηκα λίγο με τον ταξιδιάρικο καββαδία και το καραντι]

εγώ λέω να μην τον ενοχλήσουμε άλλο τον τυπάκο
τι σκατά χάρτη έχεις * τι γαμημένο ζώδιο ειναι η σελήνη σου?
αλλά καλα έχω φάει μεγάλη πλάκα με το κομμάτι.

ο παράδεισος και η κόλαση ειναι εδώ
ο θεός ειναι προσωπικός

τι άλλο θες

[youtube]DUGekUCXUvw[/youtube]

να μην ήταν και η σκατόφατσα νικολούλη

τι μου έκανες καρακίτσο!!!

τέτοια να μου κάνεις

φιλάκια σε όλους! όλους όλους!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, δε παίρνει καμία δύναμη από κανένα θεό, αν έπαιρνε δύναμη δε θα περιφερόταν σαν τρόπαιο. Την αναγνώριση και την υποστήριξη του κόσμου παίρνει γιατί δεν μπορεί να την πάρει με άλλο τρόπο και αυτό το κάνουν πολλοί χριστιανοί. Δεν υπάρχει δύναμη, αν υπήρχε θα πήγαιναν μόνοι τους στο παράδεισο και δε θα μας ζάλιζαν τα πα-----α. :violin: :violin:
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

ktinos έγραψε:Θεόφιλε για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, δε παίρνει καμία δύναμη από κανένα θεό, αν έπαιρνε δύναμη δε θα περιφερόταν σαν τρόπαιο. Την αναγνώριση και την υποστήριξη του κόσμου παίρνει γιατί δεν μπορεί να την πάρει με άλλο τρόπο και αυτό το κάνουν πολλοί χριστιανοί. Δεν υπάρχει δύναμη, αν υπήρχε θα πήγαιναν μόνοι τους στο παράδεισο και δε θα μας ζάλιζαν τα πα-----α. :violin: :violin:
Και όμως παίρνει, μόνο που αυτήν την δύναμη, εσύ και εγώ δεν μπορούμε να την καταλάβουμε, νομίζω πώς ο βούιτσιτς είναι ειλικρινής, γιατί δεν επικαλείται κάποιο θαύμα, αλλά την ίδια του δύσκολη κατάστασή στην οποία βρίσκεται που αντί να τα βάζει με την τύχη του και να μεμψιμοιρεί ατίθετα αποδέχεται τα πράγματα όπως άχουν δίνοντας παραδείγματα κουράγιου και ανδρείας σε απελπισμένα ατομα από την ζωή επικαλούμενος αυτό που νιώθει και που βγαίνει βαθιά από μέσα του. την δύναμη που του την εμπνέει και του την δίνει ο Θεός. γιατί ο Θεός είναι μέσα μας και δεν έχουμε παρά να τον ανακαλύψουμε όπως ο βούιτσιτς, τό ίδιο και η κόλαση και ο παράδεισος, και αυτά μέσα μας είναι, ΕΔΩ όπως λέει και το λαικό άσμα
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ε, αφού το λέει το άσμα...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας μην είχε συγγενείς, φίλους, έμμισθο προσωπικό ή εθελοντές να το βοηθάνε και θα βλέπαμε πού ακριβώς θα έβαζε τη "δύναμη που αντλεί απ΄το θεό". Αλλά ξέχασα, τους συγγενείς, τους φίλους, τα λεφτά για το έμμισθο προσωπικό και τους εθελοντές τα στέλνει ο θεός. Ως γνωστόν, όταν συμβαίνει κάτι κακό, το κάνει ο άνθρωπος και η φύση και βοήθα με θεέ μου. Όταν συμβαίνει όμως κάτι καλό, δε πα να ψόφησε από κούραση ο άλλος; Ευχαριστώ θεέ μου. Είναι μια φράση που σε αρκετές περιπτώσεις κρύβει εγωισμό και αχαριστία και το χειρότερο είναι ότι τα κρύβει υπό το μανδύα της "ταπεινοφροσύνης": ο κόπος του άλλου πρέπει να αναγνωρίζεται. Ο ισορροπημένος άνθρωπος δεν είναι ούτε ταπεινός ούτε ψωροπερήφανος αλλά έχει αυτογνωσία.

"Ο θεός, για να τιμωρήσει τους φανατικούς θρησκόληπτους, δεν υπάρχει". Αρκάς.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Περα απο το επιπεδο των ιδεων υπαρχει και η πρακτικη πλευρα της καθημερινοτητας,που βεβαιως μοιαζει τοσο φτηνη και τετριμμενη για τους ιδεαλιστες της αγαπης που θα ελεγε κανεις οτι πιστευουν οτι η κατασταση αυτη ειναι ενα θειο δωρο και ισως μαλιστα θα ηθελαν και να του μοιασουν η ακομα και να μετανοιωνουν που γεννηθηκαν φυσιολογικοι γιατι δεν μπορουν ετσι να κερδισουν ακομα περισσοτερη θεικη αγαπη.
Αλλα τι φτηνος που γινομαι οταν σκεφτομαι το πως αραγε εξυπηρετει τις σωματικες του αναγκες,πως θρεφεται και ξεδιψαει.Τον ταιζουν,τον ποτιζουν,τον αλλαζουν και στεγνο και καθαρο τον παιρνουν και τον γυρνανε για δημοσιο θεαμα που στο κατω κατω δεν θα ειχε δα και τιποτα αλλα σπουδαια ραντεβου να ακυρωσει για να τους κανει τη χαρη.Ισως παλι αυτος να ειναι και ο μονος τροπος επιβιωσης που εχει,να πουλαει δηλαδη μια θρησκευτικη εικονα της καταστασης του κι οι υπολοιποι σε ανταλλαγμα να τον φροντιζουν εξαργυρωνωντας την καταλληλως.

Υ.Γ.
Αν οντως προκειται για υπαρκτο προσωπο που βιωνει οντως αυτη την κατασταση και δεν ειναι τρυκ ενος ακομα ψευτικου βιντεο το οποιο κανει το γυρο του διαδικτυου για τη δημιουργια εντυπωσεων.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

ktinos έγραψε:Την αναγνώριση και την υποστήριξη του κόσμου παίρνει γιατί δεν μπορεί να την πάρει με άλλο τρόπο και αυτό το κάνουν πολλοί χριστιανοί.

Πολύ σωστά, αν κάποιος δεν μπορεί να είναι κάτι ,μπορεί πάντα να είναι χριστιανός ή πατριώτης (τις περισσότερες φορές και τα δύο :lol: )

Religion is the lowest common denominator and the last refuge of the incompetent ... (για να το πούμε και αγγλικά να χαρούν μερικοί :mrgreen: )
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

τα λεφτά για το έμμισθο προσωπικό και τους εθελοντές τα στέλνει ο θεός
Η αλήθεια ειναι οτι την παρατήρησα και εγώ αυτή τη χλιδή Ευθύμη. Ρε λέτε να έχει την εκκλησία για σπόνσορα? :D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Ας μην είχε συγγενείς, φίλους, έμμισθο προσωπικό ή εθελοντές να το βοηθάνε και θα βλέπαμε πού ακριβώς θα έβαζε τη "δύναμη που αντλεί απ΄το θεό". Αλλά ξέχασα, τους συγγενείς, τους φίλους, τα λεφτά για το έμμισθο προσωπικό και τους εθελοντές τα στέλνει ο θεός. Ως γνωστόν, όταν συμβαίνει κάτι κακό, το κάνει ο άνθρωπος και η φύση και βοήθα με θεέ μου. Όταν συμβαίνει όμως κάτι καλό, δε πα να ψόφησε από κούραση ο άλλος; Ευχαριστώ θεέ μου. Είναι μια φράση που σε αρκετές περιπτώσεις κρύβει εγωισμό και αχαριστία και το χειρότερο είναι ότι τα κρύβει υπό το μανδύα της "ταπεινοφροσύνης": ο κόπος του άλλου πρέπει να αναγνωρίζεται. Ο ισορροπημένος άνθρωπος δεν είναι ούτε ταπεινός ούτε ψωροπερήφανος αλλά έχει αυτογνωσία.

"Ο θεός, για να τιμωρήσει τους φανατικούς θρησκόληπτους, δεν υπάρχει". Αρκάς.
δεν υπάρχουν ρωβινσώνοι κρούσοι ακόμη και για τους αρτιμελείς, ό ένας μας χρειάζεται τον άλλον.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:δεν υπάρχουν ρωβινσώνοι κρούσοι ακόμη και για τους αρτιμελείς, ό ένας μας χρειάζεται τον άλλον.
Σωστό. Αυτό που δε χρειαζόμαστε είναι ένα φανταστικό φίλο στον ουρανό. Ευχαριστώ για το επιχείρημα, καλή συνέχεια.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω πιο εύστοχο βρίσκω απλά το σχόλιο οτι ο τύπος φαίνεται να έχει λεφτά.

ειναι και αυτά που του δώσαν δύναμη, οχι μόνο η πίστη του στο θεό και το βήμα βήμα που μας παρουσιάζει στο βίντεουμ.

αυτό ήθελα να συμπληρώσω
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:δεν υπάρχουν ρωβινσώνοι κρούσοι ακόμη και για τους αρτιμελείς, ό ένας μας χρειάζεται τον άλλον.
Σωστό. Αυτό που δε χρειαζόμαστε είναι ένα φανταστικό φίλο στον ουρανό. Ευχαριστώ για το επιχείρημα, καλή συνέχεια.
τον χρειαζόμαστε. γιατί λειτουργούμε περισσότερο σαν άνθρωποι όταν τον επικαλούμαστε.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:δεν υπάρχουν ρωβινσώνοι κρούσοι ακόμη και για τους αρτιμελείς, ό ένας μας χρειάζεται τον άλλον.
Σωστό. Αυτό που δε χρειαζόμαστε είναι ένα φανταστικό φίλο στον ουρανό. Ευχαριστώ για το επιχείρημα, καλή συνέχεια.
τον χρειαζόμαστε. γιατί λειτουργούμε περισσότερο σαν άνθρωποι όταν τον επικαλούμαστε.
Ναι, όταν, ας πούμε, σφάζουμε τους άπιστους και τους αλλόφυλους. Ο θεός είναι το άλλοθι για να κάνουμε αυτό που θα κάναμε έτσι κι αλλιώς.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε: Ναι, όταν, ας πούμε, σφάζουμε τους άπιστους και τους αλλόφυλους. Ο θεός είναι το άλλοθι για να κάνουμε αυτό που θα κάναμε έτσι κι αλλιώς.
Eίναι λάθος να ανακατεύουμε τον Θεό για τις σφαγές και τους πολέμους της κάθε εξουσίας, ποιός σου είπε π΄ως δικαιώνονται όλοι αυτοί που έχουν εγκληματίσει στο όνομα του Θεού; εγώ αναφέρθηκα στο να τον επικαλούμαστε όταν είναι για να μας βοηθήσει όχι να συντρίψουμε τους άλλους αλλά για να βοηθήσουμε αυτούς που έχουν ανάγκη. φυσικά αν έρθει κάποιος να σε υποτάξει και να σε σκοτώσει εσένα τους συμπατριώτες σου και την οικογένεια σου θα αμυνθείς περί πατρίς χωρίς να ζητάς την βοήθεια του Θεού, γιατί εγκληματείς με το να σκοτώνεις έστω και από ανάγκη.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:φυσικά αν έρθει κάποιος να σε υποτάξει και να σε σκοτώσει εσένα τους συμπατριώτες σου και την οικογένεια σου θα αμυνθείς περί πατρίς χωρίς να ζητάς την βοήθεια του Θεού, γιατί εγκληματείς με το να σκοτώνεις έστω και από ανάγκη.
Δηλαδή σύμφωνα με τον νόμο του θεού σου, είναι έγκλημα να σκοτώνεις για να σώσεις την πατρίδα ή την οικογένεια σου και θεάρεστη πράξη το να μην αντιδράς; Οι "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" προφανώς έχουν διαφορετική άποψη...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:φυσικά αν έρθει κάποιος να σε υποτάξει και να σε σκοτώσει εσένα τους συμπατριώτες σου και την οικογένεια σου θα αμυνθείς περί πατρίς χωρίς να ζητάς την βοήθεια του Θεού, γιατί εγκληματείς με το να σκοτώνεις έστω και από ανάγκη.
Δηλαδή σύμφωνα με τον νόμο του θεού σου, είναι έγκλημα να σκοτώνεις για να σώσεις την πατρίδα ή την οικογένεια σου και θεάρεστη πράξη το να μην αντιδράς; Οι "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" προφανώς έχουν διαφορετική άποψη...
Ο φόνος είναι φόνος, πολλοί αμερικάνοι που γύρισαν από το βιετνάμ είχαν ψυχολογικά προβλήματα από τα εγκλήματα που έκαναν και τα είχαν βάρος στην συνείδηση τους, όποιος επικαλείται τον θεό για τους πολέμους είναι αισχρός και προσπαθεί να δικαιολογήσει τα εγκλήματα που προκύπτουν απο τα οικονομικά συμφέροντα που προκαλούν τους πολέμους.
ο αμυντικός πόλεμος είναι κάτι διαφορετικό αλλά και εκεί όμως υπάρχει φόνος έστω και από αυτοάμυνα.
είναι ένα πρόβλημα που υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις και απόψεις.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Το βλέπω.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

όποιος επικαλείται τον θεό για τους πολέμους είναι αισχρός
Βασικα ολοι επικαλουνται το θεο τους για τη νικηφορα εκβαση του πολεμου τους και στις πιο προχωρημενες βερσιον καποιος θεος δεν ειναι απλα η αφορμη,αλλα πολυ πιθανον λογω του θρησκευτικου φανατισμου και η ιδια η αιτια του πολεμου,κατα τα γνωστα.
Καποιοι απιστοι που επιμονα αρνουνται τη μια και μοναδικη αληθεια που πρεσβευει ο θεος μας κι εμεις ως οι μοναδικοι εκλεκτοι του και ενω αρνουνται την αιωνια βασιλεια του δεν φτανει που γεννηθηκαν αλλα απο πανω εχουν και το θρασος να συνεχιζουν να ζουν ακομα.Και δωστου οι σφαγες για τη δοξα ενος θεου.
Οι θρησκειες ηταν και παραμενουν το μεγαλυτερο προβλημα της ανθρωποτητας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση