μεταθανάτιες εμπειρίες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε μπορώ να σου απαντήσω. Τελωνίστηκα. :mrgreen: :mrgreen:
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

-Ο Ι- έγραψε:...Ε, κι εδώ ο παπάς διάβασε εξορκισμούς που διώχνουν το συγκεκριμένο πρόσωπο, (δαίμονα), που σαν αποτέλεσμα έχει αυτό το πρόσωπο να μην γίνεται πλέον ενοχλητικό.
Τι περίμενες λοιπόν να σκεφτώ;...
Ότι οι οχλήσεις από το "πρόσωπο" αυτό ήταν αποτέλεσμα υποβολής ή απάτης, για παράδειγμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

O.I., ρωτάς λοιπόν πώς εξηγούνται εξωσωματικές εμπειρίες ενώ δε λειτουργεί η καρδιά και ο εγκέφαλος.

Ο μόνος που ισχυρίζεται ότι δε λειτουργεί ο εγκέφαλος είσαι εσύ. Αυτή είναι η διαφορά. Πως εγώ ξέρω ότι ο εγκέφαλος δεν είχε πεθάνει, και πως απλά η έλλειψη οξυγόνου αποσυντόνισε για ένα διάστημα τις ερμηνευτικές μεθόδους του φλοιού του εγκεφάλου, με συνέπεια τη δημιουργία παραισθήσεων. Εσύ επιμένεις ότι ο εγκέφαλος νεκρώνεται. Ένας νεκρός εγκέφαλος ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΠΟΤΕ,ούτε σκέψεις ούτε και ψευδαισθήσεις. Ακόμη και οι παραισθήσεις είναι αποκυήματα ενός ζωντανού εγκέφαλου. Οπότε τίποτε από όσα υποστηρίζεις δε στέκει,καθώς ξεκινάς από σημείο που δεν στέκει. Το σταμάτημα της καρδιάς δε σημαίνει παύση των λειτουργιών του εγκεφάλου μέχρι ένα σημείο, και μέχρι αυτό το σημείο είναι το μεσοδιάστημα της δημιουργίας των παραισθήσεων λόγων της πτώσης της επιπέδων του απαραίτητου οξυγόνου. Σου βάλαμε ένα σωρό στοιχεία γι αυτό κι εγώ και πολλά άλλα μέλη.Στοιχεία επιστημονικά, όχι ψευδοεπιστημονικά (που φαίνεται να τους έχεις ιδιαίτερη αδυναμία). Χρησιμοποίησες ακόμη και εισαγωγή δαιμόνων στη συζήτηση για να πείσεις για το μεταφυσικό, ξεχνώντας πως όσο πιο τράτζικ είναι τα επιχειρήματά σου, τόσο πιο ισχυρά τα τεκμήρια που απαιτούνται για να γίνουν οι ισχυρισμοί δεκτοί. Δεν παίζεις με τους κανόνες παρατηρώ, θέλεις να δεχτούμε κάτι γιατί το λες εσύ, άντε κι ο σοβατζής σου. : brrr :
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

-Ο Ι- έγραψε:Εγώ έφερα το ερώτημα: πως εξηγούνται αυτές οι εμπειρίες καθ᾿ ην στιγμήν δεν ανταποκρίνονται οι ζωτικές λειτουργίες του σώματος, καθόσον νεκρωμένες.
Ποιες εμπειρίες; Χωρίς πειραματική απόδειξη σε αυστηρά ελεγχόμενες εργαστηριακές συνθήκες, μια εμπειρία δε στέκεται παραπάνω από ένα urban legend...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
-Ο Ι-
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2012 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Language_of_Reality έγραψε:
O.I., ρωτάς λοιπόν πώς εξηγούνται εξωσωματικές εμπειρίες ενώ δε λειτουργεί η καρδιά και ο εγκέφαλος.

Ο μόνος που ισχυρίζεται ότι δε λειτουργεί ο εγκέφαλος είσαι εσύ. Αυτή είναι η διαφορά. Πως εγώ ξέρω ότι ο εγκέφαλος δεν είχε πεθάνει, και πως απλά η έλλειψη οξυγόνου αποσυντόνισε για ένα διάστημα τις ερμηνευτικές μεθόδους του φλοιού του εγκεφάλου, με συνέπεια τη δημιουργία παραισθήσεων. Εσύ επιμένεις ότι ο εγκέφαλος νεκρώνεται. Ένας νεκρός εγκέφαλος ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΙΠΟΤΕ,ούτε σκέψεις ούτε και ψευδαισθήσεις. Ακόμη και οι παραισθήσεις είναι αποκυήματα ενός ζωντανού εγκέφαλου. Οπότε τίποτε από όσα υποστηρίζεις δε στέκει,καθώς ξεκινάς από σημείο που δεν στέκει.
Ωραία. (Μπορούμε να κουβεντιάσουμε λίγο λογικά)..

Πες μου λοιπόν, πως εξηγείται το ότι το άτομο μετά από τέτοια εμπειρία περιγράφει τον χώρο, όχι μόνο αυτόν που βρίσκεται το σώμα του αλλά και διπλανούς χώρους, συζητήσεις και συμβάντα που έγιναν εκεί κατά τη διάρκεια νεκροφάνειάς του, όπως διηγούνται κάποιοι από αυτούς που τα έζησαν;

Language_of_Reality έγραψε:
Το σταμάτημα της καρδιάς δε σημαίνει παύση των λειτουργιών του εγκεφάλου μέχρι ένα σημείο, και μέχρι αυτό το σημείο είναι το μεσοδιάστημα της δημιουργίας των παραισθήσεων λόγων της πτώσης της επιπέδων του απαραίτητου οξυγόνου. Σου βάλαμε ένα σωρό στοιχεία γι αυτό κι εγώ και πολλά άλλα μέλη.Στοιχεία επιστημονικά, όχι ψευδοεπιστημονικά (που φαίνεται να τους έχεις ιδιαίτερη αδυναμία).
Δηλαδή ποια είναι τα «ψευδοεπιστημονικά» που έβαλα;
Εσύ δεν είσαι που μίλησες για τον Dr. Sam Parnia και τη διάλεξή του;
Έψαξα να βρω στα ελληνικά τη διάλεξή του και βρήκα αυτά που παρέθεσα.
Σε πείραξε το σαϊτ που παρείχε την πληροφορία..
Και σε αθεϊστικό σάιτ να το έβρισκα στα ελληνικά, πάλι θα στο παρέθετα.
Είχες πρόβλημα όμως και σου παρέθεσα αυτό http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=43&t=136454 και πάλι, απαντησούλα δεν.. πείρα.

Όσο για τις πληροφορίες που παρέθεσε ο Πάτροκλος, τα έκανα μετάφραση στο google και διάβασα αυτά:
http://translate.google.gr/translate?hl ... CC8Q7gEwAA
Και αυτά:
http://translate.google.gr/translate?hl ... CCwQ7gEwAA
Και αυτά:
http://translate.google.gr/translate?hl ... CDEQ7gEwAA

Βάση αυτών των στοιχείων που δίνονται εκεί, προϋποθέτει τη λειτουργία του εγκεφάλου και την επικοινωνία των αισθητικών οργάνων (όραση, ακοή, αφή κλπ) με αυτόν, μέσω των νευρώνων οι οποίοι δεν μπορούν να παράξουν ενέργεια, ούτε να μεταφέρουν πληροφορίες καθ᾿ ην στιγμήν δεν λειτουργεί η καρδιά.

Μιλάει για πειράματα με ηλεκτρόδια που δημιουργούν τεχνίτες ηλεκτρικές εκκενώσεις σε συγκεκριμένα κέντρα του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνα για αίσθηση παρόμοια με την αίσθηση που έχουν οι NDEs.

Το ερώτημα εδώ είναι, ποια λειτουργία είναι υπεύθυνη κατά τη στιγμή NDE που επηρεάζει αυτές τις συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου, παρόμοια με την ηλεκτρική εκκένωση του πειράματος αλλά από φυσικά αίτια..;

Άλλο ερώτημα είναι, πως εξηγείται, βάση του πειράματος, να υπάρχει γνώση συμβάντων που έλαβαν χώρα σε διπλανούς χώρους απ᾿ αυτούς που βρισκόταν το σώμα του φαινομενικά νεκρού..;

Μήπως τελικά βγαίνοντας το πνεύμα, ή η ψυχή, ή η συνείδηση (όπως θες πες το) του ανθρώπου μέσα από το σώμα επηρεάζει αυτά τα κέντρα του εγκεφάλου ενόσο αυτός ακόμα «χαροπαλεύει» και επιστρέφοντας, μεταφέρει τις νέες μνήμες που παρατήρησε έξω από το σώμα;

Λέω μήπως..; :think:

Ο.Ι.

___________________
«ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ»
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

-Ο Ι- έγραψε:Πες μου λοιπόν, πως εξηγείται το ότι το άτομο μετά από τέτοια εμπειρία περιγράφει τον χώρο, όχι μόνο αυτόν που βρίσκεται το σώμα του αλλά και διπλανούς χώρους, συζητήσεις και συμβάντα που έγιναν εκεί κατά τη διάρκεια νεκροφάνειάς του, όπως διηγούνται κάποιοι από αυτούς που τα έζησαν;
Εν πρώτοις εγώ είμαι πάρα πολύ επιφυλακτική όταν ακούω τέτοιες περιγραφές. Θα ήθελα κάτι παραπάνω από μερικές ασαφείς μαρτυρίες, θα ήθελα συγκεκριμένες καταγραφές από αμερόληπτους παρατηρητές, ει δυνατόν με κάμερες, μαγνητόφωνα και όλα τα σχετικά. Έτσι όπως υφίστανται, με τη μορφή ανεκδοτολογικών διηγήσεων, υποψιάζομαι ότι θα έχουν παραποιηθεί υπερβολικά, και δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τους μάρτυρες σε τέτοιες περιπτώσεις (δηλαδή σε περιπτώσεις ανεκδοτολογικών περιγραφών "υπερφυσικών" γεγονότων).

Έστω όμως ότι όντως συνέβη κάτι τέτοιο. Το πώς εξηγείται, πολύ απλά δεν το ξέρουμε. Το γεγονός ότι δεν το ξέρουμε δεν δικαιολογεί λογικά άλματα του τύπου "υπάρχει ψυχή", για άλλη μια φορά υποθέτεις την ύπαρξη μιας περίπλοκης οντότητας με πολλές επιπλέον ιδιότητες που δεν απαιτούνται για ερμηνεία του φαινομένου, αντλώντας την εικασία σου από την παραδοσιακή αντίληψη περί "ψυχής".
-Ο Ι- έγραψε:Μήπως τελικά βγαίνοντας το πνεύμα, ή η ψυχή, ή η συνείδηση (όπως θες πες το) του ανθρώπου μέσα από το σώμα επηρεάζει αυτά τα κέντρα του εγκεφάλου ενόσο αυτός ακόμα «χαροπαλεύει» και επιστρέφοντας, μεταφέρει τις νέες μνήμες που παρατήρησε έξω από το σώμα;
Δεν έχουμε καμία ένδειξη για ύπαρξη "ψυχής" ή "συνείδησης" με τη μορφή μιας ανεξάρτητης οντότητας που αλληλεπιδρά με το σώμα και συνεχίζει να υπάρχει και μετά την καταστροφή του. Μάλιστα έχουμε πολλές ενδείξεις ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Αν διαβάσεις την σειρά άρθρων Το φάντασμα στη μηχανή θα δεις ότι αυτό που ονομάζουμε "ψυχή" δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ως κάτι ανεξάρτητο από το σώμα, παρά υπάρχει μόνο ως μια εκδήλωση του σώματος, συγκεκριμένα του εγκεφάλου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

:text-goodpost:
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

-Ο Ι-
χρησιμοποιείς λέξεις όπως «νεκρός εγκέφαλος» «χωρίς οξυγόνωση» χωρίς να έχεις την παραμικρή αντίληψη για το βιοχημικό περιεχόμενο των εννοιών που χρησιμοποιείς. Αντιλαμβάνεσαι τον θάνατο κατ'αρχήν σαν κάτι που συμβαίνει ακαριαία, ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ανάλογα με το τι πεθαίνει στον άνθρωπο (καρδιά η εγκέφαλος) έχεις διαφορετικό είδος θανάτου και διαφορετικές διαδικασίες (κατόπιν ακολουθεί και το υπόλοιπο σώμα).


Ο εγκέφαλος ξεκινά να αποσυντίθεται πολύ σύντομα μετά το θάνατο, τόσο σύντομα που αν μείνει πάνω από 4 λεπτά χωρίς οξυγόνωση ο εγκέφαλος ενός ενήλικα και επανέλθει κατόπιν, έχει νεκρωθεί σε τέτοιο βαθμό που ο άνθρωπος έχει πολύ σοβαρές λειτουργικές βλάβες στο υπόλοιπο της ζωής του. ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟ ΤΜΗΜΑ.

δεν μπορώ να φανταστώ υπό ποιες συνθήκες μένει κάποιος «νεκρός» όπως ισχυρίζεσαι, για 4 λεπτά (μέγιστο) και κατόπιν επανέρχεται, και σε αυτό το χρονικό διάστημα έχει συγγενείς γύρω του, η άλλους άσχετους που μπορούν να δώσουν ανεκδοτολογικές αναφορές, αλλά όχι ιατρικό προσωπικό που θα μπορούσε να τεκμηριώσει τέτοιους ισχυρισμούς. Αντικειμενικά, αν είναι νεκρός για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα, όπως λες, δεν θα τεκμηριώνεται με ανεκδοτολογικές αναφορές αλλά με μηχανήματα που σφυρίζουν σε ρυθμό πανικού, ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό που τρέχει -κυριολεκτικά- με συστήματα ανάνηψης σε κάποια ΜΕΘ, σωληνάκια, ενέσεις αδρεναλίνης η ότι άλλο του βάζουν και άλλα «εφετζίδικα». Αλλιώς δεν επανέρχεται, για να μας μεταφέρει τις εμπειρίες του. Ακόμα και σε αυτό τον πανικό να υπήρχε κάποιος συγγενής (απαγορεύεται γενικά σε ΜΕΘ), είμαι πολύ επιφυλακτικός αν μέσα σε αυτό το όργιο πανικού μπορεί να θυμάται καθαρά τι έγινε, για να μπορεί να γίνει ταυτοποίηση κάποιας πραγματικής εμπειρίας.

με το νεκρός παραπάνω, εννοώ, νεκρός καρδιακά, σε αναισθησία η κώμα. Διαγνωσμένος εγκεφαλικά νεκρός δεν έχει επανέλθει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στα ιατρικά χρονικά.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

-Ο Ι- έγραψε: Μιλάει για πειράματα με ηλεκτρόδια που δημιουργούν τεχνίτες ηλεκτρικές εκκενώσεις σε συγκεκριμένα κέντρα του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνα για αίσθηση παρόμοια με την αίσθηση που έχουν οι NDEs.

Το ερώτημα εδώ είναι, ποια λειτουργία είναι υπεύθυνη κατά τη στιγμή NDE που επηρεάζει αυτές τις συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου, παρόμοια με την ηλεκτρική εκκένωση του πειράματος αλλά από φυσικά αίτια..;

Άλλο ερώτημα είναι, πως εξηγείται, βάση του πειράματος, να υπάρχει γνώση συμβάντων που έλαβαν χώρα σε διπλανούς χώρους απ᾿ αυτούς που βρισκόταν το σώμα του φαινομενικά νεκρού..;

Μήπως τελικά βγαίνοντας το πνεύμα, ή η ψυχή, ή η συνείδηση (όπως θες πες το) του ανθρώπου μέσα από το σώμα επηρεάζει αυτά τα κέντρα του εγκεφάλου ενόσο αυτός ακόμα «χαροπαλεύει» και επιστρέφοντας, μεταφέρει τις νέες μνήμες που παρατήρησε έξω από το σώμα;

Λέω μήπως..; :think:
Αν ακολουθήσουμε τον συλλογισμό σου, την στιγμή που βγαίνει η συνείδηση από το σώμα, επηρεάζει τα κέντρα του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνα για αίσθηση παρόμοια με την αίσθηση που έχουν οι NDEs, δημιουργείται στην συνείδηση αίσθηση παρόμοια με την αίσθηση που έχουν οι NDEs, αφού βγεί από το σώμα βιώνει NDE, γυρνάει στο σώμα και περιγράφει μια NDE.
Η αίσθηση της NDE που περιγράφει είναι αυτή που προκάλεσε στον εαυτό της κατά την έξοδό της μέσω των κέντρων του εγκεφάλου (ψευδής αίσθηση NDE) ή αυτή που είχε μετά την έξοδο (αληθινή αίσθηση NDE);
Δεν βγαίνει νόημα.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

patroklos έγραψε:
epicourosan έγραψε:
Α!!!! προχθές είδα ένα εξωγήινο, με χαιρέτισε και μου ειπε γεια!!!
ήταν ευγενικός και καλωσυνάτος?
εχω ραντεβού μαζί του μεθαύριο!
Definitely!

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Προκαλούμε και δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό.

ΟΙ

Δεν θα σου παραθέσω λινκ θα σου μιλήσω για την δική μου εμπειρία.
Νομίζω πως εξήγησα αρκετά στην προηγούμενη ανάρτηση, αλλά θέλω να προσθέσω σαν υποκείμενο μας τέτοιας εμπειρίας, κάποιες παρατηρήσεις και σκέψεις.
Συμφωνούμε όλοι ότι αυτή η κατάσταση που βρίσκεται κάποιος όπως έχει αναφερθεί, άλλοι χρειάζονται εξήγηση και άλλοι όχι.
Άλλοι λένε πως είναι επιστημονικά εξηγήσιμη με αυτόν τον τρόπο
και
Άλλοι με ένα διαφορετικό, όπως δαίμονες, θεός, ψυχή , μεταφυσικό κτλ.

Παρεμπιπτόντως δεν υπάρχει τίποτα που είναι μεταφυσικό, όλα είναι φυσικά και μέσα στην φύση, ίσως μερικά έξω από την ανθρωπινή φύση μας, λογω προσωρινής ανεπάρκειας της γνώση μας και εμπειρίας μας.

Εγώ δεν διαφωνώ με κανένα και διαφωνώ.

Θέλω να τονίσω ότι μια εξήγηση ενός φαινομένου εξαρτάται άμεσα από την γνώση και την εμπειρία του υποκειμένου που υπόκεινται στο φαινόμενο αυτό η στο πείραμα αν θέλετε.

Αν συμφωνούμε λοιπόν ΟΛΟΙ σε αυτό και όταν λέω ΟΛΟΙ εννοώ ΟΛΟΙ, τότε έχει νόημα αυτή η συζήτηση.

Πρέπει συνεχίζοντας να συμφωνήσουμε τι είναι γνώση και τι εμπειρία και πάει μακριά η βαλίτσα
ή
αν θέλεις
ΟΙ
είναι αλλουνού παπά ευαγγέλια, κατά το ποιο θρησκευτικό.

Μέχρι τώρα στην ζωή μου Οίδα ότι γνώση είναι
1+1=2
Αν θα φάω αυτό, θα αρρωστήσω και θα με ποιήσει τσιρλιακό, αν θα φάω το άλλο θα είμαι υγιής και δυνατός.
Αν θα πιω αυτό θα ξεδιψάσω, αν θα πιω το άλλο θα πεθάνω.
Αν θα αναπνεύσω αυτό θα πεθάνω και πάει λέγοντας
Υπάρχει φυσικά ένας μακρύς κατάλογος που μπορεί ο καθένας να τον συμπληρώσει με πολλά κριτήρια, αν κάποιος τον συμπλήρωση κατά το δοκούν, τότε ναι μου γυρίζουν ταντερα.
Εσύ φίλε ΟΙ
τι κερδίζεις αν μας πείσεις ότι υπάρχουν δαίμονες, ψυχή, μεταφυσικά και μυστικά μυστήρια
εγώ δεν θέλω να πείσω κανένα, η εμπειρία που έχω αποκτήσει από την ζωή μου είναι ξεκάθαρα αποτυπωμένη από το τραγούδι
http://www.youtube.com/watch?v=J317DUqkYVU

έρχεσαι σε ένα σαιτ που ξέρεις ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι, που αν όχι άθεοι, τουλάχιστον ψάχνουν αρκετά το οποιοδήποτε θέμα και μιλάς για δαίμονες και μια κολότριχα έφυγε και γρατζούνισε τον τοίχο και ένα σωρό μαλακιές που όταν τις ακούμε γελάμε μέχρι δακρύων.
Ας μιλήσουμε για κάνα ανέκδοτο καλύτερα, είναι η εποχή που το χρειαζόμαστε όσο πότε άλλοτε.

Πάτροκλε
δεν διαφωνώ με τις επιστημονικές εξηγήσεις που δίνεις αλλά η γνώση μου δεν φτάνει εκεί και δεν μπορώ να το κατανοήσω-συνειδητοποιήσω ακριβώς.
Και σαν κάλος επικούρειος το αφήνω και συνεχίζω την ζωή μου, διότι και να το κατανοήσω - συνειδητοποιήσω δεν θα αλλάξει προς το παρόν τίποτα στην καθημερινότητα μου.
Είναι αλήθεια πως η ερμηνεία αυτών των συμβάντων θέλει αρκετή ενέργεια και δύναμη – όπως και με τα ψυχεδελικά - και εκπαίδευση θα μπορούσα να συμπληρώσω διότι σήμερα την χρειαζόμαστε όσο πότε άλλοτε
Πόσο μακριά είμαστε ακόμα από την αλήθεια
Πόσο μακριά είμαστε ακόμα από την αποδοχή της αλήθειας
Ποσό μακριά είμαστε ακόμα από την ……………………
Τι μας κραταει η Vanity όπως λέει ο Τάσος?
Αλλά αμαρτήματα όπως λένε οι χριστιανοταλιμπαν ( τα υπόλοιπα 6 ) ?

Σημασία έχει ότι είμαστε τυφλοί ακόμα, όχι γιατί δεν ξέρουμε, διότι νομίζω πως η γνώση υπάρχει μέσα μας ή αν θέλετε και γύρω μας αλλά γιατί μεθοδικά αυτό-τυφλωνόμαστε και τυφλώνουμε και τους άλλους με τις μαλακιές που λέμε και κάνουμε.
Και όπως ειπώθηκε σε ένα ωραίο εργακι που είδα, ο τελευταίος θα είναι μονόφθαλμος.
Εδώ κάποιο λάθος γίνεται γιατί νομίζω στο τέλος ότι ο ένας βγάζει το μάτι του αλλουνου ταυτόχρονα.
Εδώ είναι που οι θρήσκες προαναγγέλλουν και πρεσβέυουν και αποζητούν να είναι αλήθεια η δευτέρα παρουσία, διότι μέσω αυτού του μελλοντικού γεγονότος δημιουργούν φόβους άρα ελέγχουν τις κοινωνίες.
Μόνο μέσω του φωτός της γνώσης όλοι αυτοί οι μαλακές θα φάνε χόρτο και όταν λέω ΧΟΡΤΟ εννοώ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ.
ΟΙ
Υπάρχει μια αμυγδαλή μέσα στον εγκέφαλο δεν θυμάμαι σε ποιο μέρος του, που τρέφεται με τον φόβο και αυτό είναι επιστημονικά αποδειγμένο.
Άρα ακόμα και η λέξη δαίμονας είναι εφευρεμένη για να προκαλέσει φόβο, θα μας εξηγήσουν βεβαία τα τζιμάνια μας τι πάει να πει δαίμονας.
Αλλά ρε φίλε εδώ και ένα μήνα, τρακάρε ο υιός μου, τρακάρε η σύζυγος μου, μου κλέψαμε το ποδήλατο και αλλά πολλά, τι να σκεφτώ? όπως μου είπε κάποιος ότι ¨¨ μου έχουν κάνει μάγια ¨¨ ?
Για να πάω να πληρώσω να με ξεματιάσουν?
Το ανέφερα σε προηγούμενη ανάρτηση μου, όλα για το χρήμα γίνονται = εξουσία.
Οποίος αφήνεται στην κακή ή καλή ΤΥΧΗ να τον κάνει ότι θέλει, καλά να πάθει και πρέπει να πληρώσει.

Άκου μάγια :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
-Ο Ι-
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2012 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Vesid έγραψε:
Αν ακολουθήσουμε τον συλλογισμό σου, την στιγμή που βγαίνει η συνείδηση από το σώμα, επηρεάζει τα κέντρα του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνα για αίσθηση παρόμοια με την αίσθηση που έχουν οι NDEs, δημιουργείται στην συνείδηση αίσθηση παρόμοια με την αίσθηση που έχουν οι NDEs, αφού βγεί από το σώμα βιώνει NDE, γυρνάει στο σώμα και περιγράφει μια NDE.
Η αίσθηση της NDE που περιγράφει είναι αυτή που προκάλεσε στον εαυτό της κατά την έξοδό της μέσω των κέντρων του εγκεφάλου (ψευδής αίσθηση NDE) ή αυτή που είχε μετά την έξοδο (αληθινή αίσθηση NDE);

Δεν βγαίνει νόημα.
Το ότι μπορεί να προκληθεί «ψευδής αίσθηση NDE» από εξωτερικούς-τεχνητούς παράγοντες, αυτό δεν τεκμηριώνει το ότι η πραγματική NDE αίσθηση δεν υπάρχει.
Το ότι μπορώ να προκαλέσω φόβο με τεχνικά μέσα, δε σημαίνει ότι ο φόβος είναι κάτι ανύπαρκτο.

Οι λογικοί συνειρμοί που παρουσιάζει το άρθρο βάση του πειράματος, είναι ένα ακροβατικό τέχνασμα.

Εξάλλου, οι μαρτυρίες γνώσης συμβάντων ακόμα και σε μακρινούς χώρους από το φαινομενικά νεκρωμένο σώμα, αποδεικνύουν ότι αυτός που περιγράφει τα περιστατικά σ᾿ εκείνους τους χώρους, αν και φαινομενικά ήταν νεκρός, δείχνει ότι τα έζησε.

Στα πειράματα του Blanke εξάλου, δεν μπορεί να μας βεβαιώσει αν κάποιος που δεν έχει τις αισθήσεις του, μπορεί να έχει τέτοιες διεργασίες ή «οράσεις», πόσο μάλλον σε εξτριμ καταστάσεις..

Εξάλλου ο Sam Parnia εκεί: http://folk.uio.no/benjamil/neardeath/neardeath3.pdf στην εισαγωγή της μελέτης του λέει:
«Πολλές Μελέτες σε ανθρώπους και ζώα έχουν δείξει ότι η λειτουργία του εγκεφάλου παύει κατά τη διάρκεια της καρδιακής ανακοπής, οπότε ανακύπτει το ερώτημα του πώς όπως διαυγής, καλά δομημένες διαδικασίες σκέψης με το σκεπτικό και το σχηματισμό της μνήμης μπορεί να συμβεί σε μια τέτοια στιγμή. Αυτό έχει οδηγήσει σε μεγάλο ενδιαφέρον όσον αφορά τις πιθανές επιπτώσεις για τη μελέτη της συνείδησης και της σχέσης της με τον εγκέφαλο, η οποία εξακολουθεί να παραμένει ένα αίνιγμα.»


Ο.Ι.

______________________

«ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ»
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

epicourosan έγραψε:...όλα για το χρήμα γίνονται = εξουσία....
Αυτό είναι φίλε. Όσοι υποστηρίζουν την ύπαρξι πνευμάτων, δαιμόνων, παγανών και καλικαντζάρων είτε ζουν και πλουτίζουν από την ευπιστία της κυρα-Κατίνας είτε είναι οι ίδιοι κυρα-Κατίνες...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

-Ο Ι- έγραψε: Το ότι μπορεί να προκληθεί «ψευδής αίσθηση NDE» από εξωτερικούς-τεχνητούς παράγοντες, αυτό δεν τεκμηριώνει το ότι η πραγματική NDE αίσθηση δεν υπάρχει.
Όχι δεν ισχυρίστηκε κανείς κάτι τέτοιο. Αυτό που αποδεικνύει το παραπάνω είναι ότι με την διαμόρφωση της κατάλληλης εγκεφαλικής κατάστασης, μπορεί να υπάρξει αναφορά από το υποκείμενο για παρόμοια αίσθηση με NDE.
Παρόλα αυτά για να δεχθείς μια σύνθετη "λύση" ενός προβλήματος πρέπει να μη σε ικανοποιεί η απλή, κάτι που εδώ φυσικά δεν ισχύει.
Αν σου πεί κάποιος ότι έζησε την εμπειρία της πτήσης πάνω από την πόλη κουνώντας απλά τα χέρια του πάνω κάτω, και σε πείσει ότι δεν λέει ψέματα, το πρώτο που θα σκεφτείς είναι η περίπτωση να έχει πάρει κάποιο παραισθησιογόνο, να είναι σχιζοφρενής κτλ και όχι ότι όντως μπορεί αυτό να συνέβει.
-Ο Ι- έγραψε:Εξάλλου, οι μαρτυρίες γνώσης συμβάντων ακόμα και σε μακρινούς χώρους από το φαινομενικά νεκρωμένο σώμα, αποδεικνύουν ότι αυτός που περιγράφει τα περιστατικά σ᾿ εκείνους τους χώρους, αν και φαινομενικά ήταν νεκρός, δείχνει ότι τα έζησε.
Όπως καταλαβαίνεις αμφισβητούμε ότι τα παραπάνω όντως έχουν συμβεί/συμβαίνουν. Δηλ. το ότι είναι δυνατό να υπάρξει εμπειρία την ώρα που ο εγκέφαλος έχει σταματήσει (πραγματικά) να λειτουργεί, και ότι μπορεί να υπάρξει εμπειρία από χώρο στον οποίο δεν έχουν πρόσβαση τα αισθητήρια όργανα του σώματος, έιτε ο εγκέφαλος λειτουργεί είτε όχι.
Μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμιά απόδειξη για κάτι τέτοιο.
-Ο Ι- έγραψε:Στα πειράματα του Blanke εξάλου, δεν μπορεί να μας βεβαιώσει αν κάποιος που δεν έχει τις αισθήσεις του, μπορεί να έχει τέτοιες διεργασίες ή «οράσεις», πόσο μάλλον σε εξτριμ καταστάσεις..
Όταν κοιμόμαστε δεν έχουμε τις αισθήσεις μας, αλλά μπορούμε να ζήσουμε και τέτοια και πολλά άλλα.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Αναρχος έγραψε:
epicourosan έγραψε:...όλα για το χρήμα γίνονται = εξουσία....
Αυτό είναι φίλε. Όσοι υποστηρίζουν την ύπαρξι πνευμάτων, δαιμόνων, παγανών και καλικαντζάρων είτε ζουν και πλουτίζουν από την ευπιστία της κυρα-Κατίνας είτε είναι οι ίδιοι κυρα-Κατίνες...
Αφιερωμένο εξαιρετικά.

Το ακουσα πριν λιγο και την άκουσα :lol: :lol: :lol: :lol:



Προσεξε στο 0:25 γαμω τα ζαζ :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος epicourosan την 22 Νοέμ 2012 20:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

O dr Parnia τι λεει 12 χρονια μετα (και μετα απο το πειραμα με τις εικονες που σχεδιασε ο ιδιος)??
Λες και ξαναλες την βλακεια < φυσικά αναφερόμαστε στις περιπτώσεις που η καρδιά σταματάει και σιγά-σιγά νεκρώνεται το σώμα >
αλλα δεν νεκρωνεται τιποτα.
Στην πραγματικοτητα το πιο ευαισθητο οργανο ειναι ο εγκεφαλος ,τα αλλα οργανα
διαρκουν πολυ γιαυτο ειναι και δυνατο να γινονται μεταμοσχευσεις οργανων.
(με την καρδια που λες την πανε στην αλλη ακρη του κοσμου και ξαναπαιρνει μπρος ;) )

Τα πραγματα ειναι στην πραγματικοτητα πολυ απλα.
Νεκρος εγκεφαλος
ή εγκεφαλος σε κριση που την γλυτωνει και φερνει μετα τις παραισθησεις του στρες που
περασε σαν NDE ή οτι αλλο θελεις σαν <μαρτυριες> που εχουν περιπου την ιδια βαρυτητα
με την εμπειρια ενος ονειρου που <πραγματικα> εβλεπες να πετας.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
-Ο Ι-
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2012 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Vesid έγραψε:
Ο.Ι. έγραψε:
Το ότι μπορεί να προκληθεί «ψευδής αίσθηση NDE» από εξωτερικούς-τεχνητούς παράγοντες, αυτό δεν τεκμηριώνει το ότι η πραγματική NDE αίσθηση δεν υπάρχει.
Το ότι μπορώ να προκαλέσω φόβο με τεχνικά μέσα, δε σημαίνει ότι ο φόβος είναι κάτι ανύπαρκτο.
Όχι δεν ισχυρίστηκε κανείς κάτι τέτοιο. Αυτό που αποδεικνύει το παραπάνω είναι ότι με την διαμόρφωση της κατάλληλης εγκεφαλικής κατάστασης, μπορεί να υπάρξει αναφορά από το υποκείμενο για παρόμοια αίσθηση με NDE.
Παρόλα αυτά για να δεχθείς μια σύνθετη "λύση" ενός προβλήματος πρέπει να μη σε ικανοποιεί η απλή, κάτι που εδώ φυσικά δεν ισχύει.
Και γιατί τα απλά να τα κάνεις πολύπλοκα;
Ποιος ο λόγος;
Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις ένα κύκλο και τελικά να καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα.
Εκτός αν δεν δέχεσαι ότι είναι αληθινές οι μαρτυρίες όπως λες παρακάτω.

Ε, τότε αλλάζει το πράγμα..
Τότε το συμπέρασμά σου θα είναι προκατασκευασμένο.

Vesid έγραψε:
-Ο Ι- έγραψε:
Εξάλλου, οι μαρτυρίες γνώσης συμβάντων ακόμα και σε μακρινούς χώρους από το φαινομενικά νεκρωμένο σώμα, αποδεικνύουν ότι αυτός που περιγράφει τα περιστατικά σ᾿ εκείνους τους χώρους, αν και φαινομενικά ήταν νεκρός, δείχνει ότι τα έζησε.
Όπως καταλαβαίνεις αμφισβητούμε ότι τα παραπάνω όντως έχουν συμβεί/συμβαίνουν. Δηλ. το ότι είναι δυνατό να υπάρξει εμπειρία την ώρα που ο εγκέφαλος έχει σταματήσει (πραγματικά) να λειτουργεί, και ότι μπορεί να υπάρξει εμπειρία από χώρο στον οποίο δεν έχουν πρόσβαση τα αισθητήρια όργανα του σώματος, έιτε ο εγκέφαλος λειτουργεί είτε όχι.
Μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμιά απόδειξη για κάτι τέτοιο.
AoratiMelani έγραψε:
Εν πρώτοις εγώ είμαι πάρα πολύ επιφυλακτική όταν ακούω τέτοιες περιγραφές. Θα ήθελα κάτι παραπάνω από μερικές ασαφείς μαρτυρίες, θα ήθελα συγκεκριμένες καταγραφές από αμερόληπτους παρατηρητές, ει δυνατόν με κάμερες, μαγνητόφωνα και όλα τα σχετικά. Έτσι όπως υφίστανται, με τη μορφή ανεκδοτολογικών διηγήσεων, υποψιάζομαι ότι θα έχουν παραποιηθεί υπερβολικά, και δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τους μάρτυρες σε τέτοιες περιπτώσεις (δηλαδή σε περιπτώσεις ανεκδοτολογικών περιγραφών "υπερφυσικών" γεγονότων).
Ο Sam Parnia όμως εκεί: http://folk.uio.no/benjamil/neardeath/neardeath3.pdf τις παίρνει πολύ στα σοβαρά αυτές τις μαρτυρίες και αυτό αποδεικνύεται από τη βιβλιογραφία που χρησιμοποιεί στο τέλος της μελέτης του και από ιδία πείρα ως ερευνητής που ασχολείται με το θέμα από κοντά.

Να μέρος της βιβλιογραφίας που χρησιμοποίησε για τη μελέτη του:
(Είναι μεταφρασμένη από το google γι᾿ αυτό και τα λάθη στο συντακτικό)

Αναφορές
[1] Moody RA. Η ζωή μετά τη ζωή. Bantam Press, 1975.
[2] Morse ML. Κοντά εμπειρία του θανάτου των παιδιών. J Ped Onc
Νοσηλευτική 1994? 11 (4) :139-44.
[3] Serdahely WJ. Παιδιατρική Κοντά Θάνατος Εμπειρίες. J κοντά στο θάνατο
Μελέτες 1990? 9 (1) :33-41.
[4] Herzog DB, Herrin JT. Κοντά Θάνατος Εμπειρίες σε πολύ
τους νέους. Φροντίδα Crit Med 1985? 13 (12) :1074-5.
[5] Morse Μ, P Castillo, Venecia D, J Milstein, Tyler DC. Οικογένειες με παιδιά
κουκούλα κοντά την εμπειρία του θανάτου. Am J Dis Child 1986? 140:1110-4.
[6] Pascricha S, Stevenson Ι. Κοντά Θάνατος Εμπειρίες στην Ινδία. J
Nerv Ment Dis 1986? 55 (4) :542-9.
[7] Feng Ζ, Η έρευνα για το θάνατο κοντά εμπειρίες των επιζώντων σε μεγάλο
σεισμό του Tangshan, 1976 Chung Hua Shen Ching Ching
Shen KO Tsa Chih 1992 Aug, Τόμος: 25 (4) PP 222-225, 253 -
254.
[8] Osis Κ, Ε. Haraldsson κατά την ώρα του θανάτου. Νέα Υόρκη: Avon,
1977.
………………………
……………………….
[24] Parnia S, D Waller, Yeates R, Fenwick Π. Μια ποιοτική και
ποσοτική μελέτη της εμφάνισης, τα χαρακτηριστικά και την αιτιολογία της
κοντά στο θάνατο εμπειρίες σε καρδιακή ανακοπή επιζώντες. Αναζωογόνηση
2001? 48:149-56.
[25] Van Lommel P, WEES Van R, V Meyers, Elfferich Ι, Η
Έρευνα για Merkawah Κοντά εμπειρία θανάτου: Μια προοπτική
μελέτη από 344 επιζώντες από καρδιακή ανακοπή, The Lancet το 2001
Μήπως θεωρείται ότι δεν είναι σοβαρός επιστήμονας, ή ότι δεν έχει κάνει σοβαρή μελέτη;

Vesid έγραψε:
Τα πραγματα ειναι στην πραγματικοτητα πολυ απλα.
Νεκρος εγκεφαλος
ή εγκεφαλος σε κριση που την γλυτωνει και φερνει μετα τις παραισθησεις του στρες που
περασε σαν NDE ή οτι αλλο θελεις σαν <μαρτυριες> που εχουν περιπου την ιδια βαρυτητα
με την εμπειρια ενος ονειρου που <πραγματικα> εβλεπες να πετας.
Ακόμα και τις μνήμες των συμβάντων που έζησε αυτός που αιωρείται έ…;!!

Τέλος πάντων.. :)

Για να μη θεωρηθεί λοιπόν ότι κάνω προσηλυτισμό για ύπαρξη ψυχής και τέτοια, (γιατί άρχισαν να ακούγονται πολλά..) θα σταματήσω εδώ τα σχόλιά μου επί του θέματος και να ζητήσω συγνώμη σε όσους μίλησα κάπως πιο έντονα από το επιτρεπόμενο.

Να εξηγηθώ μόνο πως βρέθηκα εδώ και να κλείσω.

Έψαχνα στο διαδίκτυο πληκτρολογώντας «Μεταθανάτιες εμπειρίες» και βρέθηκα εδώ.
Διαβάζοντας τα σχόλια και την ονομασία του μπλόγκ, μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω και να εκθέσω τις απόψεις μου.

Καλό βράδυ σε όλους και να με συγχωρέσετε και πάλι!

Ο.Ι.

«ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ»
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:O dr Parnia τι λεει 12 χρονια μετα (και μετα απο το πειραμα με τις εικονες που σχεδιασε ο ιδιος)??
Λες και ξαναλες την βλακεια < φυσικά αναφερόμαστε στις περιπτώσεις που η καρδιά σταματάει και σιγά-σιγά νεκρώνεται το σώμα >
αλλα δεν νεκρωνεται τιποτα.
ασε που ειναι πρωτόκολλο σε καποια χειρουργεια να σε βαλουν κυριολεκτικα σε παγο ~32 βαθμους κελσιου για προστασία και πολλαπλασιαζεται ο χρόνος για παρεγκεφαλικη νεκρωση http://ceaccp.oxfordjournals.org/content/6/1/23.full αφου μπορει να "παγώσει" διαδικασιες φθοράς ανοξιας, φλεγμονης

Accidental hypothermia causes many deaths in colder parts of the world; a third of persons do not survive temperatures of <28°C. The lowest authenticated body temperature occurred in a Norwegian skier in 1999, who was trapped under ice in a frozen gully. She was successfully resuscitated from being clinically dead but with a core temperature of 13.7°C. Her neurological recovery was complete and she has returned to her work as a doctor!1

τα NDE ειναι χημικό αποτύπωμα κατα την διάρκεια του τραυματος/πτώσης λειτουργίας που επανενγράφεται και μορφοποιειται συνειδησιακά όταν επανέρθει η συνειδηση.
κατι σαν στα κομπιουτερ όταν κανεις ρημπουουτ και το νεο συστημα σου λεέι , "υπηρξε το τάδε προβλημα/γεγονος οταν "επεσα" πιο πριν..."

μην περιμενετε να πεθάνετε
ΦΑΤΕ DMT
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

-Ο Ι- έγραψε: Και γιατί τα απλά να τα κάνεις πολύπλοκα;
Ποιος ο λόγος;
Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις ένα κύκλο και τελικά να καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα.
Εκτός αν δεν δέχεσαι ότι είναι αληθινές οι μαρτυρίες όπως λες παρακάτω.

Ε, τότε αλλάζει το πράγμα..
Τότε το συμπέρασμά σου θα είναι προκατασκευασμένο.
Λέγοντας απλή λύση εννοώ αυτήν που βασίζεται σε επιστημονικές γνώσεις που διαθέτουμε, λέγοντας σύνθετη "λύση" εννοώ αυτήν που δεν βασίζεται σε αυτές. Δηλ. η δικιά μου λύση είναι η απλή, όχι η δικιά σου.

Όσο για τις μαρτυρίες δεν λέω ότι αναγκαστικά είναι ψέματα, λέω ότι προφανώς αναφέρονται σε γεγονότα που δεν συνέβησαν στον πραγματικό κόσμο, αλλά στον "κόσμο" της φαντασίας (όπως τα όνειρα, οι παραισθήσεις κτλ).
Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι συνέβησαν στον πραγματικό κόσμο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να θεωρήσω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, ακριβώς όπως δεν υπάρχει κανένας λόγος να θεωρήσω ότι οι φωνές που λένε ότι ακούνε κάποιοι (ενώ οι υπόλοιποι δεν τις ακούνε) είναι πραγματικές.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:μην περιμενετε να πεθάνετε
ΦΑΤΕ DMT
Δύναται αυτή η πράκτική http://en.wikipedia.org/wiki/Isolation_tank να υποκαταστήσει την dmt ως προς την παραγωγή των εν λόγω εμπειριών ?
Απάντηση