Τριβές με τον/ην σύντροφο λόγω αθεΐας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

CPK έγραψε:.... τα πεθερικά :facepalm:
γαμος δεν εχει υπάρξει ποτε

το πρωτο παιδι με την τεως
συμβιβασμος και απο τις δυο πλευρες
ο παπας αγιασε την αλανα-κηπο του σπιτιου
δεχτηκε με δυσκολια να το βαφτισει-να το πει βγαλει απο το στομα του
ενα ονομα μεταφρασμενο στα ελληνικα απο λατινογενης Επισημη αγγλικη ονοματοδοσια
" χειμαρος της Χλωρίδας"

την χαιρετισαν και τρεις φιλοι (αβαταρ) των τριων νονων, μεταμφιεσμενοι σε ξυλοποδαρα με κορδελες γυμναστικης φωσφοριζε και φωτιες(πετρελαιο-στομα) και λουλουδια

ο παπας εφυγε λιγο ταραγμενος και πολυ γρηγορα

τα πεθερικα και οι φιλοι τους που με ενοιαζαν, χαρηκαν την παγανοεμπνευσμενη εκδοχη και το μαμ και το κρασι και τα ουσκια και ρακια

οι νεοι (νονοι και φιλοι )ηταν Πολυ Διαστρικα καλοτάξιδοι, για να νοιαστουν για τις λεπτομερειες

τους ενοχλημενους δεν τους μαθαμε ποτε
------------------------
ιντερμετζο- καποιες πνευματικες ανυσηχιες, πιστη σε θαυματα, καλη ενεργεια του "απέξω" εντελως επιπολαια, ηταν αναμεσα σε αλλες πιό σημαντικες διαφορες με την τεως
--------------------
δευτερη πραξη
νεα ανανεωμενη πραγματικότητα

Το δηλώσαμε ανοιχτά. Αν πέφταμε σε πιστό/η τον/ην βριζαμε, αποπαιρναμε, τέλος η προσπαθεια εκλογικεύσης

Σε συζητήσεις περί γάμων, βαφτίσεων που προκυπτουν πολυ πιο πικραμένα (τα νεα πεθερικα )
προσπαθουμε να αποφυγουμε την ρηξη. πρεπει να ειναι νηφαλιος και να μην αγριευω. κατω τζακ και με ηρεμιστικο μπισκοτο.

βαφτιζουν και στην χαβαϊ, με λουλουδια, ημιγυμνοι και πινα κολαδας. αυτος ειναι ο αξονας διαπραγματευσης και η προταση μας με τους 75+χρονους θρησκους. ας χαρουμε οσο υπαρχετε

οσο για γαμο? αν γινει για οικονομικους /μεταναστευτικους λογους δεν θα το μαθει κανεις
και δεν θα χρειαζεται κιολας

υπαρχει απομονωση στην ελλαδα για τον ελευθερο
υπαρχει και καταδιωξη επισης

αυτο ειναι το θεμα που περιπλεκεται και με τα παιδια.

εκτος εαν εχεις ενα ικανο χωριο απο φιλους/γνωστους να παιζουν τα παιδια με αυτονομια και γονικη αλληλουποστηριξη.

αλλα και παλι, απομονωμενοι απο την ευρυτερη κοινωνια
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

For ever alone! :dance:
Εικόνα
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΟΧΙ στην μοναξια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:ΟΧΙ στην μοναξια
Άσε, δεν θα άντεχα την βαβούρα και το καθημερινό πρήξιμο. Εκεί που θα καίγομαι με κάνα αλγόριθμο να χτυπήσει το τηλέφωνο: «Σάκη, έλα να πάμε για καφέ...»
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα στις σχέσεις μου. Ακόμα και στο γάμο πιστεύω ότι θα τα βρω με τη σύντροφο αν τυχόν είναι θρήσκα. Θα κάνουμε δύο γάμους, έτσι να το εμπεδώσουμε να πάρουμε δυο φορές δώρα, να πάμε και δυο φορές για μήνα μέλιτος. Είναι όμως αυτό που είπε η ΑΜ. Αν κάποτε αποφασίσω να διαιωνίσω το είδος μου, δεν ξέρω πώς θα το πάρει η "άλλη πλευρά" να θέλω απλή ονοματοδοσία για το παιδί και όχι το χαρτί της βάφτισης, απαλλαγή απ' τα θρησκευτικά κτλ .
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Νομίζω πως είναι δύσκολο αλλά εξαρτάται από τα άτομα φυσικά.

Αν το θρήσκο άτομο δεν είναι κολλημένο και έχει στοιχειώδη λογική τότε όπως είπε ο aqyn μπορεί να ξεκολλήσει σιγά σιγά και όλα οκ.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν η θρησκεία εμποδίζει τη λογική σκέψη. Και δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται όλο και πιο έντονο αυτό. Κι αν ο άλλος αποδειχτεί παράλογος, πως μπορείς να τον θαυμάσεις αρκετά ώστε να τον ερωτευτείς;

Είχα σχέση με χριστιανό (μετά από σχέσεις με άθεους) και αποφεύγαμε το θέμα θρησκεία όμως είμαι σίγουρη πως αν συνέχιζε θα είχαμε προβλήματα. Επίσης τότε είχα αρχίσει να ασχολούμαι με την αθεΐα κι ήμουν πιο χαλαρή σ’αυτό το θέμα. Τώρα έχω πιο ξεκάθαρες απόψεις και περισσότερες απαιτήσεις οπότε μου φαίνεται ακόμη πιο δύσκολο.

Και τώρα θα μου πείτε ότι φταίει το ότι είμαι κοριτσάκι αλλά γενικά αν ο άλλος δεν με διεγείρει εγκεφαλικά δεν μου κάνει ούτε για σεξ συνήθως οπότε συμφωνώ με τον nox στο ότι δεν πηδάμε ό,τι να'ναι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε ναι ο νοξ παντα λεει φιλοσοφιες.......

χριστιανος και μουσουλμανα δεν ταιριζουνε και δε μπορουν να ειναι μαζι και τα λοιπα

ομως τον αντρα δεν τον νοιαζει αν η κοπελα του ειναι αθεα η χριστιανη απλα θελει να περνανε καλα

τωρα σε θεμα γαμου ναι εκει να το καταλαβω μπορει να εχουμε θεμα αλλα για να περνανε καλα ποιος ο λογος να υπαρχουν κολληματα?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αρίστος έγραψε:ομως τον αντρα δεν τον νοιαζει αν η κοπελα του ειναι αθεα η χριστιανη απλα θελει να περνανε καλα
Ποιος το λέει αυτό; Δεν ξέρω αν αυτό σαν ιδέα είναι υποτιμητικό περισσότερο για τους άντρες ή για τις γυναίκες. Πάντως έχε στο μυαλό σου ότι υπάρχουν και άντρες που ενδιαφέρονται για την προσωπικότητα της κοπέλας και το αν είναι θρήσκα ή όχι είναι σημαντικό μέρος της προσωπικότητας. Δεν λέω πως θα πρέπει να την απορρίψουν ντε και καλά μόνο για αυτό όμως οι απόψεις του άλλου είναι ένα από τα πράγματα που εξετάζονται όταν πας να κάνεις μια σχέση.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ε ναι ο νοξ παντα λεει φιλοσοφιες.......

χριστιανος και μουσουλμανα δεν ταιριζουνε και δε μπορουν να ειναι μαζι και τα λοιπα

ομως τον αντρα δεν τον νοιαζει αν η κοπελα του ειναι αθεα η χριστιανη απλα θελει να περνανε καλα

τωρα σε θεμα γαμου ναι εκει να το καταλαβω μπορει να εχουμε θεμα αλλα για να περνανε καλα ποιος ο λογος να υπαρχουν κολληματα?
χριστιανος και μουσουλμανα ταιριαζουν πολύ, π α ρ α πολυ. εκστασιακες καταστασεις ανευ προηγουμενου

σαν αντρας μπορεις να κανεις σεξ με οτι ναναι στατιστικα πιό ευκολα απο οτι σαν γυναικα.
και ναι ειναι υποτιμητικο για τους αντρες ιοκαστη
θελει εκπαιδευση και εδαφος για αναπτυξη, για να το υπερβεις

αι γυναικαι απο την αλλη εχουν ολοδικα τους σφιξιματα και ανοργασμικη κρυοκολιά που ισοφαριζει την κατασταση
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:χριστιανος και μουσουλμανα ταιριαζουν πολύ, π α ρ α πολυ.
Και χριστιανός με μουσουλμάνο μπορώ να σας πω. Τούρκος εγώ κι εσύ Ρωμιός, που λέει και το τραγούδι. Και σύσφιξη των ελληνοτουρκικών σχέσεων (και μάλιστα εκτός έδρας) συμπληρώνω εγώ. Το πιο ωραίο δεν ήταν αυτό. Το πιο ωραίο ήταν να βλέπεις τον truleysi να κυκλοφορεί στους δρόμους της Πόλης με τον Εmre, αγκαζέ παρακαλώ. Το περπάτημα αγκαζέ ανάμεσα σε άνδρες στον μουσουλμανικό κόσμο, είναι ένδειξη φιλίας.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

λοιπον πατροκλε δεν ειπα κανε σεξ με οτι να ναι ειπα οτι ο αντρας που θα γνωρισει μια γυναικα και του αρεσει θα θελει να περνανε καλα και το τελευταιο που θα τον νοιαζει θα ειναι αν πιστευει στο θεο η οχι

τρουλεσι αν το κανεις αυτο που ειπες στην θεσσαλονικη μας θα φας μερικα γιουχαρισματα αν το κανεις στην τουρκια θα φας ξυλο το λιγοτερο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Απλά Αρίστο σε κάποιους άντρες για να αρέσει μια γυναίκα και να περνάνε καλά (σε επίπεδο σχέσης) θα πρέπει να έχει και προσωπικότητα και λίγο μυαλό οπότε όπως είπα και πριν θα κρίνουν τις απόψεις και τις ιδέες της και μέσα σ'αυτά είναι κι η σχέση της με τη θρησκεία. Γενικά ο ορισμός σου όσον αφορά στο "περνάμε καλά" είναι λίγο περίεργος.

Όσο για τον truleysi, μάλλον δεν κατάλαβες ότι το έκανε στην Τουρκία και δεν τον έδειρε κανείς : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενταξει και σε καποια γειτονια αν δεν εχει πολυ κοσμο μπορει να παει με τον συντροφο του και να φιληθουν και να μην τους πει κανεις κατι
μην θαυμασουμε τωρα μια χωρα για ενα περισστατικο :D

οι γνωστοι μου παντος δεν ετυχε ποτε να αποριψουν σχεση επειδη η κοπελα πιστευε η οχι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
silver80
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 03 Απρ 2015 12:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σε όλους.

Κάπου διάβασα και ασπάστηκα τη φράση ‘’πως οι ομοϊδεάτες σου μπορούν να σε καταλάβουν καλύτερα από τον ένα φίλο και ας μην σε γνωρίζουν’’.

Θέλω λοιπόν τις απόψεις σας σχετικά μ’ ένα θέμα που με προβληματίζει ιδιαίτερα και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά θέλω να περιγράψω την κατάσταση.

Καταρχάς να πω 2-3 λόγια για εμένα και την πορεία μου (θα γράψω περισσότερα στη σχετική κατηγορία), η πορεία μου ήταν λίγο ή πολύ η συνηθισμένη. Δηλαδή θρησκευόμενος μέχρι τα 20 / χλιαρά θρησκευόμενος μέχρι τα 23-24 / ένθεος αλλά όχι θρησκευόμενος ως τα 27-28 / αγνωστικιστής ως τα 32-33, αισθάνομαι και δηλώνω άθεος εδώ και 3-4 χρόνια (είμαι 36).

Έχω λοιπόν σχέση και είμαι ερωτευμένος με μια γυναίκα συνομήλικη που είναι θρησκευόμενη.

Γνωριστήκαμε πριν 3 μήνες, στις πρώτες συζητήσεις μου ξεκαθάρισε εξαρχής πως πιστεύει στο θεό και εγώ από τη πλευρά μου δήλωσα πως είμαι άθεος. Αυτό δεν φάνηκε να πτόησε κανέναν απ’ τους δυο μας, από την αρχή υπήρξε μια δυνατή έλξη, καθώς έχουμε πολλά κοινά και το μόνο που μας χωρίζει είναι το θέμα θρησκείας.

Όλες μου οι σχέσεις ήταν με θρησκευόμενες, αλλά αυτό δεν με ενόχλησε ποτέ καθώς όπως οι περισσότεροι άνθρωποι, πιστεύανε γιατί απλά ανατραφήκανε σ’ ένα τέτοιο περιβάλλον, χωρίς υπερβολές και ακρότητες. Έτσι σκέφτηκα πως είναι αυτό που λέμε ‘’παραδοσιακά θρησκευόμενη’’, που πάει 2-3 φορές το χρόνο στην εκκλησία, νηστεύει μια εβδομάδα για λόγους αποτοξίνωσης και πιστεύει στον καλό Χριστούλη και στο ‘’αγαπάτε αλλήλους’’.

Το πρώτο Σοκ ήρθε την πρώτη φορά που πήγα σπίτι της και εκεί αντίκρισα εικόνες, καντήλια, λαδάκια, θρησκευτικά βιβλία. Αμέσως σκέφτηκα μήπως έμπλεξα με κάποια θεούσα, αλλά καθησύχασα τον εαυτό μου καθώς αυτό που έβλεπα δεν είχε καμία σχέση. Έβλεπα έναν άνθρωπο γεμάτο όρεξη για ζωή, που έβγαινε, ξενυχτούσε, έπινε, καλλιεργημένο, χωρίς ρατσιστικές απόψεις, με στυλ και ντύσιμο απλό αλλά όχι συντηρητικό. Είδα δίπλα στους βίους αγίων και τα προσευχητάρια και βιβλία του Καζαντζάκη, του Νίτσε, του Ράιχ. Σκέφτηκα πως όπως αρκετοί χριστιανοί είναι μπερδεμένη και προφανώς πιστεύει με τον δικό της τρόπο χωρίς υπερβολές. Επιπλέον προχωρήσαμε και σχετικά γρήγορα στο ερωτικό κομμάτι όπου διαπίστωσα ότι έχουμε χημεία και έδιωξα κάθε ‘’κακή σκέψη’’.

Γνωρίζοντας την όμως καλύτερα διαπίστωνα ολοένα και περισσότερο πως δεν είναι αυτό που λέμε ‘’παραδοσιακά θρησκευόμενη’’.

Το δεύτερο Σοκ ήρθε μετά από 2-3 εβδομάδες όταν μου είπε ότι έχει Πνευματικό και επαφές με κάτι μοναστήρια. Εκεί κάναμε μια συζήτηση, μου είπε πως η οικογένεια της δεν ήταν ποτέ θρησκευόμενη, πως έχει λίγα χρόνια που έκανε στροφή στη θρησκεία (ο συνηθισμένος λόγος, ερωτική απογοήτευση), ότι νιώθει καλά, έχει βρει γαλήνη και ισορροπία, πως σέβεται απόλυτα τις πεποιθήσεις μου και δεν θα μου κάνει ποτέ προσηλυτισμό, το μόνο που επιθυμεί είναι να μην την καταπιέζω όσο αφορά τα πιστεύω της και να μην την προσβάλλω, μου εξήγησε πως ο τραγόπαπας λειτουργεί ως ψυχολόγος, πως νιώθει καλά όταν μιλάει μαζί του κτλ.

Περάσαμε λοιπόν ένα ωραίο καλοκαίρι μαζί και δεθήκαμε, στο διάστημα αυτό είχαμε κάποιες μικρές αψιμαχίες για θεολογικά ζητήματα αλλά στα πλαίσια μιας πολιτισμένης συζήτησης και πάντα εξέφραζα ανοιχτά την άποψη μου ότι οι θρησκείες είναι επικίνδυνες και παρανοϊκές. Με προβλημάτιζε και παράλληλα με χαροποιούσε πως ήταν γεμάτες αντιθέσεις οι θεωρίες της και οι πράξεις της πχ ενώ από την μια δεν έλεγε τις σύνηθες εκφράσεις ‘’δόξα το θεό’’, δεν έκανε προσευχές, σταυρούς όταν περνούσε από εκκλησία, δεν άναβε καντήλια, δεν πήγαινε στην εκκλησία, από την άλλη πετούσε κάτι κουλά στις συζητήσεις περί εγκράτειας και μετάνοιας, ότι η ανθρωπότητα για να σωθεί πρέπει να στραφεί σε πνευματικά θέματα κτλ.

Το κακό ξεκίνησε πριν τις 15 Αυγ όταν την πλησίασα ερωτικά και μου είπε πως κάνει νηστεία για 3 μέρες και το σεξ απαγορεύεται. Ρίξαμε ένα light καυγά και της είπα πως μπορεί να κάνει ότι θέλει με το στομάχι της, να τρώει ελιές για ένα μήνα, αλλά δεν δέχομαι οτιδήποτε επηρεάζει την σχέση μας. Εκείνη απάντησε κάτι για αμοιβαίες υποχωρήσεις, πως ο τράγος που έχει για πνευματικό της απαγορεύει να κοινωνήσει επειδή έχει προγαμιαίες σχέσεις και πως η θεία κοινωνία είναι εξαιρετικά σημαντικό γι’ αυτή αλλά την στερείτε για χάρη της σχέσης μας και δεν πρέπει να είμαι αδιάλλακτος.

Την άλλη μέρα μου είπε πως συμβουλεύτηκε τον τραγόπαπα για το θέμα νηστείας και την νουθέτησε ότι όταν σ’ ένα ζευγάρι ο άντρας δεν νηστεύει, η γυναίκα πρέπει να μην νηστεύει και αυτή για να μην μαλώνει το ζευγάρι (οι γνωστές φαλλοκρατικές αντιλήψεις του χριστιανισμού). Αυτό άνοιξε ένα κύκλο συζητήσεων. Στη κατηγορία μου ότι κάνει ότι της λέει ο τράγος και ότι εξουσιάζει τη ζωή της, δεν αποκρίθηκε ούτε θετικά, ούτε αρνητικά, μονάχα επαναλάμβανε ότι η σχέση που έχει με αυτόν δεν με αφορά και ότι θέλει το καλό της. Ένα ολόκληρο βράδυ συζητούσαμε σχετικά με τη θρησκεία, την χριστιανική ηθική και στάση ζωής. Φυσικά κατέληξα σε αυτό που ήδη ήξερα και ξέρετε και εσείς, ότι δεν είχε καμία λογική απάντηση να δώσει γιατί τα πιστεύει αυτά, το μόνο που έδινε ήταν μπερδεμένες απαντήσεις ή δεν μπορώ να σου εξηγήσω, δεν ξέρω, η πίστη είναι συναίσθημα και όχι λογική, ότι αυτή η ζωή είναι εφήμερη και στόχος μας είναι η ένωση με το θεό και η μεταθανάτια ζωή, δεν χρειάζεται να τα ψάχνουμε όλα κτλ.

Περιττό να πω ότι είμαι απογοητευμένος, αν έκανα αυτήν την συζήτηση νωρίτερα θα είχα χωρίσει, αλλά πλέον υπερισχύει το συναίσθημα και είμαι μπερδεμένος γιατί είναι γεμάτη αντιφάσεις. Από τη μια περνάω καλά μαζί της και βλέπω πως όσα λέει δεν τα πράττει, δεν συνάδει η θεωρία με τη στάση ζωής της, από την άλλη με φοβίζει ότι μπορεί στο μέλλον να εξελιχθεί σε θεούσα ή ότι μπορεί ακόμα να μου κρύβει τον πραγματικό εαυτό της για να μην με τρομάξει. Το κυριότερο τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να υποτάσσεται στον τράγο και να κάνει άβουλα ότι της λέει.

Πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος με αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχει περίπτωση να απομακρυνθεί από τη θρησκεία ή τουλάχιστον να μην κολλήσει περισσότερο?

Επίσης υπάρχει περίπτωση μια τέτοια σχέση άθεου-θρησκευόμενου να έχει μέλλον?

Τέλος, θα ήταν καλή ιδέα να πάω να μιλήσω με τον τραγόπαπα για να δω τι ρόλο βαράει ή δεν θα βγάλω άκρη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

silver80 καλώς ήρθες!

ενδιαφέρουσα η περίπτωση. Στο ερώτημα σου, αν θα ξεκολλήσει, παρόλο που υπάρχουν προφανώς άνθρωποι που άλλαξαν γνώμη για την θρησκεία σε μεγάλη ηλικία, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα βρεθεί ένα κατάλληλο ερέθισμα το οποίο θα οδηγήσει την σύντροφο σου να αλλάξει άποψη σχετικά με την θρησκεία. Και αν βρεθεί, υπάρχει βάσιμο ενδεχόμενο ο πνευματικός της τον οποίο συμβουλεύεται καθημερινά απ ότι λες, να τη «βοηθήσει» να ξεπεράσει τις αμφιβολίες που θα της δημιουργηθούν.

Στη συζυγική σχέση, υπάρχουν πολλά «προσωπικά» θέματα που αλλάζουν τη διαβίωση και των δύο, κτγμ δεν υπάρχει αυτό το "ο κάθε ένας πιστεύει ότι θέλει και όλα οκ" που μπορείς να έχεις με φίλους και γνωστούς. Πχ αν «μεθαύριο» ο πνευματικός της πει ότι είναι υπέρτατο αμάρτημα να μην πάνε τα παιδιά κατηχητικό, πως θα το λύσετε; (αν αυτή είναι η προοπτική).
Πες ο θρησκευτικός γάμος, ή η θρησκευτική βάπτιση στα οποία ασφαλώς θα "συρθείς" είναι ενοχλήσεις μεν (για τον άθεο) που συμβαίνουν μία φορά στη ζωή του δε. Θέματα ανατροφής όμως είναι μακροχρόνια, και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα αντιμετωπιστούν τόσο πολιτισμένα, όσο οι τώρα μεταξύ σας συζητήσεις. Φυσικά, θα μπορούσατε να τα έχετε συναποφασίσει από πιο πριν, αλλά αυτό δεν είναι εχέγγυο για τίποτα, ο άνθρωπος αλλάζει, ειδικά αν επηρεάζεται από πνευματικούς και δεν αποφασίζει μόνος του για τον εαυτό του.

Προσωπικά έχω μια θεία, η οποία έχει παρόμοια συμπεριφορά με αυτό που περιγράφεις, μοναστήρια, στενή σχέση με πνευματικούς/ιερείς κλπ. Ο ανορθολογισμός της ( οποίος επεκτείνεται και εκτός θρησκευτικών θεμάτων) όσο περνάνε τα χρόνια μόνο επιδεινώθηκε, σε ανυπόφορο βαθμό. Σε κάθε τραπέζι και από ένας, μία ο ένας από το ένα μοναστήρι, μία ο άλλος κλπ, να έχεις μια εικόνα δηλαδή...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τριχες κατσαρες κοινως.Αν της λες εισαι αθεος κι αυτη φανατικη θεουσα τοτε κανεις δεν φαινεται οτι παιρνει στα σοβαρα τον αλλον,η δεν ξερει καν το τι πιστευει και το πως πορευεται στη ζωη.Οι περισσοτερες γυναικες πηγαινουν στην εκκλησια,αναβουν καντηλια,ψιλοψευτονηστευουν κανουν λιγο πολυ οτι σχεδον ολος ο κοσμος.

Σπιτια γιοματα καντηλια,εικονες,θρησκευτικα βιβλια για μοιρασμα σε οποιον μπαινει μεσα στο σπιτι και γενικως κατασταση ακραια δεν συναδει με φυσιολογικη ζωη.Οποτε η ειναι νορμαλ ατομο η ειναι ακραιο φανατικο,η εσυ με πολλα λογια προσπαθεις να παρουσιασεις μια υποθετικη φανταστικη κατασταση ταιριαζοντας τα αταιριαστα.

Η μπορει τελος να θυσιαζει τον εαυτο της ως μια ακομα νεομαρτυς με σκοπο ειτε να επαναφερει στον ισιο δρομο απολωλοτες αθεους,η να τους ξεκανει σπαζοντας τους ολοτελα τα νευρα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

silver80 έγραψε:έχει Πνευματικό και επαφές με κάτι μοναστήρια.
Seriously; Red alert!
silver80 έγραψε:Πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος με αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχει περίπτωση να απομακρυνθεί από τη θρησκεία ή τουλάχιστον να μην κολλήσει περισσότερο?
Να απομακρυνθεί το θεωρώ άκρως απίθανο. Ίσως να μην κολλήσει περισσότερο, αλλά το πιο πιθανό είναι να κολλήσει. Το γεγονός ότι εσύ είσαι άθεος μπορεί να λειτουργήσει και αρνητικά, προκαλώντας αντίδραση και προσκόλληση στις πεποιθήσεις της ή κάνοντάς την να αναλάβει τον ρόλο του "πνευματικού σωτήρα" σου. Επίσης, οι αντιξοότητες της ζωής (που πάντα υπάρχουν) θα την κάνουν κατά πάσα πιθανότητα να στρέφεται όλο και περισσότερο στην ασφάλεια και την παρηγοριά της θρησκείας. Αν για μια ερωτική απογοήτευση (σιγά το τραύμα, όλοι τα περάσαμε, σαν την ιλαρά) στράφηκε σε πνευματικό, τι θα κάνει σε πραγματικά σοβαρά προβλήματα και δυσκολίες, αρρώστιες, θανάτους;
silver80 έγραψε:Επίσης υπάρχει περίπτωση μια τέτοια σχέση άθεου-θρησκευόμενου να έχει μέλλον?
Πάρα πολύ δύσκολο, για να μην πω αδύνατον. Ουσιαστική σχέση με πραγματική επικοινωνία χωρίς προσκόμματα, δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει. Οι εκατέρωθεν συμβιβασμοί θα είναι υπερβολικά δυσβάστακτοι, και το πιθανότερο είναι ότι εσύ θα κάνεις τους περισσότερους συμβιβασμούς, καθώς ένας τόσο θρήσκος άνθρωπος δεν βάζει νερό στο κρασί του σε ό,τι αφορά τα θρησκευτικά του καθήκοντα.
silver80 έγραψε:Τέλος, θα ήταν καλή ιδέα να πάω να μιλήσω με τον τραγόπαπα για να δω τι ρόλο βαράει ή δεν θα βγάλω άκρη?
Δεν θα βγάλεις άκρη και θα συγχιστείς.
apeleytheros έγραψε:Στη συζυγική σχέση, υπάρχουν πολλά «προσωπικά» θέματα που αλλάζουν τη διαβίωση και των δύο, κτγμ δεν υπάρχει αυτό το "ο κάθε ένας πιστεύει ότι θέλει και όλα οκ" που μπορείς να έχεις με φίλους και γνωστούς. Πχ αν «μεθαύριο» ο πνευματικός της πει ότι είναι υπέρτατο αμάρτημα να μην πάνε τα παιδιά κατηχητικό, πως θα το λύσετε; (αν αυτή είναι η προοπτική).
Πες ο θρησκευτικός γάμος, ή η θρησκευτική βάπτιση στα οποία ασφαλώς θα "συρθείς" είναι ενοχλήσεις μεν (για τον άθεο) που συμβαίνουν μία φορά στη ζωή του δε. Θέματα ανατροφής όμως είναι μακροχρόνια, και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα αντιμετωπιστούν τόσο πολιτισμένα, όσο οι τώρα μεταξύ σας συζητήσεις. Φυσικά, θα μπορούσατε να τα έχετε συναποφασίσει από πιο πριν, αλλά αυτό δεν είναι εχέγγυο για τίποτα, ο άνθρωπος αλλάζει, ειδικά αν επηρεάζεται από πνευματικούς και δεν αποφασίζει μόνος του για τον εαυτό του.
Hear, hear! :text-+1:

Last but not least: κανείς εδώ δεν μπορεί να σου πει τι να κάνεις, ούτε μπορεί να προβλέψει το μέλλον. Θα πει καθένας το μακρύ και το κοντό του, αλλά τελικά εσύ θα έχεις την ευθύνη της απόφασης, καθώς εσύ θα υποστείς και τις συνέπειες. Εσύ είσαι δίπλα της, εσύ θα αξιολογήσεις κατά πόσον μπορεί εκείνη να αλλάξει ή εσύ να την δεχτείς όπως είναι, με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 25 Αύγ 2016 08:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση