Ερωτησεις προς αθεϊστες.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
lazaross
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Απρ 2012 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρεθηκα τυχαια στο φορουμ, καθως εψαχνα διαφορα για θρησκειες και μη και ειπα να ρωτησω και καποια πραγματα.

Οι περισσοτεροι θα εχετε βαπτιστει χριστιανοι ορθοδοξοι απο βρεφη. Το εχετε αλλαξει αυτο ή οχι; Και εαν ναι, τι δηλωνετε πλεον; Εχετε καποιο προβλημα με τη δουλεια σας;

Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο. Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;

Τελος, οταν τυχαινει σε εσας ή καποιο συγγενικο σας προσωπο κατι κακο, δε προσευχεστε καπου; Απο που αντλειτε κουραγιο και δυναμη;


Ακολουθω τα χναρια του "Πιστευε ή μη, ερευνα."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καταρχάς καλωσήρθες στο φόρουμ. Καλές συζητήσεις σου εύχομαι.
Αν θες πέρνα κι από δω να μας πεις δυο λόγια για σένα.

Τώρα, στις ερωτήσεις σου:
  1. Δεν έχω διαγράψει το θρήσκευμά μου από το ληξιαρχείο, δυστυχώς μένω αρκετά μακριά από το ληξιαρχείο στο οποίο είμαι δηλωμένος και μου είναι αρκετά δύσκολο. Αν με το "τι δηλώνετε" εννοείς στην πολιτεία, δηλώνω ότι δεν είναι δουλειά της πολιτείας να ασχολείται με τα θρησκευτικά μου πιστεύω ή την έλλειψη αυτών. Αν εννοείς σε συγγενείς, φίλους, γνωστούς, όταν με ρωτάνε λέω ότι είμαι άθεος. Στον χώρο εργασίας μου γνωρίζουν ότι δεν πιστεύω από διάφορες συζητήσεις που έχουμε κάνει, και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ούτε και σε κάποιον άλλο τομέα της ζωής μου.
  2. Όχι, δεν μου έχει συμβεί τίποτα απ' όλα αυτά που λες. Και ναι, δεν πιστεύω στο μετά/παρά/υπέρ-φυσικό.
  3. Δεν προσεύχομαι πουθενά. Βρίσκω κουράγιο και παρηγοριά στους ανθρώπους που είναι δίπλα μου και μου τα προσφέρουν, καθώς και στις δικές μου δυνάμεις.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

lazaross έγραψε:Οι περισσοτεροι θα εχετε βαπτιστει χριστιανοι ορθοδοξοι απο βρεφη. Το εχετε αλλαξει αυτο ή οχι; Και εαν ναι, τι δηλωνετε πλεον; Εχετε καποιο προβλημα με τη δουλεια σας;
Από 5 μηνών... τώρα 51 ετών κι ακόμη δεν το άλλαξα. Δηλώνω απλώς άθεος... και ποτέ δεν είχα πρόβλημα γι' αυτό.
lazaross έγραψε:Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο.
Τα αμφί-περί-κατά-παρά-μετά-υπερφυσικά δεν τα καταλαβαίνω... Μάλλον είμαι λειψός...
lazaross έγραψε:Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
Όταν κοιμάμαι... απλώς κοιμάμαι.
lazaross έγραψε:Τελος, οταν τυχαινει σε εσας ή καποιο συγγενικο σας προσωπο κατι κακο, δε προσευχεστε καπου; Απο που αντλειτε κουραγιο και δυναμη;
Γαμωσταυρίζω κάπου κάπου και δυναμώνω... :lol:
lazaross έγραψε:Ακολουθω τα χναρια του "Πιστευε ή μη, ερευνα."
Αρκεί το "ερεύνα" μόνο του.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ υπέστην νηπιοβαπτισμό, αλλά δεν νομίζω να μου άφησε τραύματα, και λέω απλά "πάλι καλά που δεν με περιτόμησαν πριν αποκτήσω δική μου κρίση".

Ποιος νοιάζεται αρκετά για να το κάνει θέμα και να τρέχει στα ληξιαρχεία; Άθεος είμαι και το δηλώνω ελεύθερα.
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

lazaross έγραψε:Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο. Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
Τα έχω πάθει και τα τρία, αλλά γιατί θα έπρεπε να πιστέψω στο μεταφυσικό εξαιτίας τους; Το ότι σου συμβαίνει κάτι που δεν μπορείς εκείνη τη στιγμή να το εξηγήσεις, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να δεχτείς οτιδήποτε λένε γι' αυτό διάφοροι τσαρλατάνοι. Το ψάχνεις, και μαθαίνεις. Από επιστημονικές πηγές, εννοείται, όχι από αστεία σάιτ και περιοδικά. Και τα τρία που αναφέρεις είναι εντυπώσεις που δημιουργούνται στον εγκέφαλο κάτω από συνθήκες στρες κατά τον ύπνο ή κατά το ξύπνημα, όπως ακριβώς συμβαίνει και με τις "επιθανάτιες εμπειρίες", και όχι πραγματικά φαινόμενα. Γενικότερα, προτιμώ τη γνώση από την πίστη. Γι' αυτό και βρίσκω αντιφατικό το ψευδορητό με το οποίο τελειώνεις (ψευδορητό γιατί δεν υπάρχει σε κανένα παλαιό κείμενο, ούτε και θα μπορούσε να υπάρχει, γιατί είναι και γραμματικά λάθος): το να πιστεύεις και το να ερευνάς είναι απολύτως αντίθετα μεταξύ τους. Ή το ένα θα κάνεις, ή το άλλο.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Οι περισσοτεροι θα εχετε βαπτιστει χριστιανοι ορθοδοξοι απο βρεφη. Το εχετε αλλαξει αυτο ή οχι; Και εαν ναι, τι δηλωνετε πλεον; Εχετε καποιο προβλημα με τη δουλεια σας;
εννοείς να αλλάξω τα χαρτιά? όχι δεν μπήκα στον κόπο, δεν ξερω καν αν αυτό γεται αλλά δεν με ενδιαφέρει.
Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο. Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
η υπνική παράλυση δεν είναι μεταφυσικό. Εξηγείται από τις φάσεις του ύπνου. Η αστρική προβολή είναι ατυτό που βλέπεις τον εαυτό σου από ψηλά? Έχω διαβάσει στο "το φάντασμα στη μηχανή@ ότ και αυτό εξηγήθηκε. (νομίζω μπορεί να το διάβασα και αλλού)
Τελος, οταν τυχαινει σε εσας ή καποιο συγγενικο σας προσωπο κατι κακο, δε προσευχεστε καπου; Απο που αντλειτε κουραγιο και δυναμη;
Έχουν γίνει πολλά κακά στην οικογένεια μου, το χειρότερο για μένα ο θάνατος της μητέρας μου 12 χρόνια πριν. Δεν είχα νιώσει ποτέ την ανάγκη να στραφώ στο υπερφυσικό και μπορώ να πώ με τη βοήθεια του χαρακτήρα μου-και φίλων το ξεπέρασα καλύτερα από πολλούς άλλους.

ps συγνώμη για ορθογραφικά


Ακολουθω τα χναρια του "Πιστευε ή μη, ερευνα."[/quote]
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

lazaross έγραψε:Βρεθηκα τυχαια στο φορουμ, καθως εψαχνα διαφορα για θρησκειες και μη και ειπα να ρωτησω και καποια πραγματα.
Ευπρόσδεκτος!
lazaross έγραψε:Οι περισσοτεροι θα εχετε βαπτιστει χριστιανοι ορθοδοξοι απο βρεφη. Το εχετε αλλαξει αυτο ή οχι; Και εαν ναι, τι δηλωνετε πλεον;
Ναι, έχω βαπτιστεί. Πριν δυο χρόνια πήγα στο ληξιαρχείο και διέγραψα το θρήσκευμά μου (δήλωσα μεταβολή θρησκεύματος - με απλή υπεύθυνη δήλωση - και δεν δήλωσα νέο θρήσκευμα).

Στις κοινωνικές μου επαφές δηλώνω άθεη, όταν προκύψει στην συζήτηση. Δεν το διατυμπανίζω, αλλά δεν αποφεύγω και το θέμα, αντίθετα εκμεταλλεύομαι κάθε ευκαιρία να το συζητήσω.

Το παιδί μου δεν το βάπτισα και ζήτησα να πάρει απαλλαγή από τα θρησκευτικά ήδη από την τρίτη δημοτικού, οπότε και ξεκινά πρώτη φορά το μάθημα ("ορθόδοξη χριστιανική αγωγή" λέγεται, για να είμαστε ακριβείς).

Δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα κοινωνικής ένταξης ούτε είδα ποτέ μου καμία "παράξενη" αντιμετώπιση από κανέναν στον ευρύτερο κύκλο μας. Λίγο ξαφνιάζονται μερικές φορές όσοι νομίζουν ακόμη ότι η βάπτιση είναι υποχρεωτική και όσοι θεωρούν δεδομένο ότι το παιδί θα κάνει θρησκευτικά ακόμη κι αν δεν πιστεύουν "επειδή είναι η παράδοση", αλλά δείχνουν μάλλον ενδιαφέρον παρά οτιδήποτε άλλο.
lazaross έγραψε:Εχετε καποιο προβλημα με τη δουλεια σας;
Εγώ κανένα. Είναι όμως η φύση της δουλειάς τέτοια. Μεταφράσεις κάνω, δουλεύω μόνη μου στο σπίτι, και κανείς πελάτης δεν ενδιαφέρεται για τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις. Αν ωστόσο προκύψει στην κουβέντα, δεν το κρύβω, δεν έχω λόγο.
lazaross έγραψε:Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο. Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
Όχι, δεν έπαθα ποτέ μου κάτι τέτοιο. Αλλά όπως είπε και ο aqyn, οτιδήποτε και να συμβεί σε εμένα ή σε άλλους, οσοδήποτε αλλόκοτο κι αν είναι, σίγουρα έχει μια φυσική εξήγηση. Το γεγονός ότι ίσως δεν την γνωρίζουμε προς το παρόν δεν με ωθεί να δημιουργήσω έναν μύθο γύρω από το φαινόμενο.

Εξάλλου ο μύθος δεν εξηγεί τίποτε, δεν δίνει πραγματικές απαντήσεις, απλώς εφησυχάζει συναισθηματικά όσους νιώθουν ανασφάλεια μπροστά στο άγνωστο. Οι λέξεις "μεταφυσικό", "παραφυσικό", "υπερφυσικό", για μένα δεν έχουν καν νόημα - χρησιμοποιούνται μόνο προς εντυπωσιασμό. Οτιδήποτε υπάρχει στον κόσμο είναι φυσικό και έχει μια φυσική εξήγηση την οποία μπορούμε να αναζητήσουμε με την ελπίδα να την ανακαλύψουμε κάποτε.

Προτιμώ να διαπιστώνω παρά να πιστεύω.
lazaross έγραψε:Τελος, οταν τυχαινει σε εσας ή καποιο συγγενικο σας προσωπο κατι κακο, δε προσευχεστε καπου; Απο που αντλειτε κουραγιο και δυναμη;
Όχι, δεν προσεύχομαι ποτέ. Μου έχει τύχει σε πολύ δύσκολη στιγμή, που νόμιζα ότι θα πεθάνω, να θέλω να προσευχηθώ και να μην μπορώ, να εύχομαι να υπήρχε μια ανώτερη δύναμη και να ξέρω ότι δεν υπάρχει. Την αμέσως επόμενη στιγμή είπα τον εαυτό μου ότι η δύναμη υπάρχει μέσα μου, ότι εγώ μόνη μου θα σωθώ γιατί μόνο τον εαυτό μου έχω.

Αντλώ κουράγιο και δύναμη από την αυτοπεποίθησή μου και σε πολύ μεγάλο βαθμό από τους φίλους μου και τη σκέψη των ανθρώπων που με αγαπάνε (τη μητέρα μου, την κόρη μου, τον άντρα μου). Επίσης αντλώ δύναμη από την αγάπη για την ομορφιά της φύσης, για την τέχνη, και για τις όμορφες πλευρές των ανθρώπων.
lazaross έγραψε:"Πιστευε ή μη, ερευνα."
Το ρητό αυτό, όπως εξήγησε και ο aqyn, είναι πλαστό (γεγονός που δεν σου απαγορεύει να το ενστερνίζεσαι, παρ' όλ' αυτά - πιστεύουμε αυτό που θέλουμε να πιστεύουμε). Αν θέλεις διάβασε αυτό εδώ το σχετικό άρθρο, όπου διερευνάται η καταγωγή του ρητού και των διαφόρων εκδοχών του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Οι περισσοτεροι θα εχετε βαπτιστει χριστιανοι ορθοδοξοι απο βρεφη. Το εχετε αλλαξει αυτο ή οχι; Και εαν ναι, τι δηλωνετε πλεον; Εχετε καποιο προβλημα με τη δουλεια σας;
Όχι δεν το έχω αλλάξει κυρίως λόγω τεμπελιάς (Το ληξιαρχείο είναι στο κέντρο και μένω σε προάστιο) Δηλώνω άθεη και δεν έχω πρόβλημα ούτε στη δουλειά ούτε αλλού (Πανεπιστήμιο, παρέες κλπ)
Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο.


Ακριβώς
Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
ΟΧΙ, επίσης δεν με έχουν ματιάξει ΠΟΤΕ, δεν είχα οράματα, δεν έχω προβλέψει τίποτα ποτέ. Λόγω επέμβασης έμεινα τρεις μέρες σε κώμα και μου έκαναν ανάνηψη δύο φορές, ούτε τούνελ είδα ούτε φως, ούτε τη γιαγιά μου να με περιμένει.
Τελος, οταν τυχαινει σε εσας ή καποιο συγγενικο σας προσωπο κατι κακο, δε προσευχεστε καπου;
Δες παραπάνω μου έτυχε κακό και παραλίγο να βρεθώ στα κυπαρισσάκια δεν προσευχήθηκα ούτε παρακάλεσα, shit happens, όταν πέρασα την φάση "γιατί εγώ;" το γύρισα και ρώτησα "γιατί όχι εγώ;" υπάρχουν καλοί άνθρωποι που τους συμβαίνουν κακά πράγματα και το αντίθετο, δεν είμαστε μέρη του κοσμικού σχεδίου είμαστε μέρη της τροφικής αλυσίδας.
Απο που αντλειτε κουραγιο και δυναμη;
Από τον εαυτό μου και είναι υπεραρκετός
Ακολουθω τα χναρια του "Πιστευε ή μη, ερευνα."
Εγώ ακολουθώ τα χνάρια του "Dum vivimus vivamus" Όσο ζούμε ας ζήσουμε
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

lazaross έγραψε:Βρεθηκα τυχαια στο φορουμ, καθως εψαχνα διαφορα για θρησκειες και μη και ειπα να ρωτησω και καποια πραγματα.
Kαλό θα ήταν να έλεγες για αρχή και μερικά πράγματα για τον εαυτό σου, έτσι γίνεται συνήθως όταν απευθύνουμε προσωπικές ερωτήσεις, προβάλλουμε πρώτα την δική μας σκέψη.
Οι περισσοτεροι θα εχετε βαπτιστει χριστιανοι ορθοδοξοι απο βρεφη. Το εχετε αλλαξει αυτο ή οχι; Και εαν ναι, τι δηλωνετε πλεον; Εχετε καποιο προβλημα με τη δουλεια σας;
σχεδόν όλους πρέπει λογικά να τους έχουν βαπτίσει οι γονείς τους, η αλλαγή στο ληξιαρχείο από ορθόδοξος σε μη θρήσκο δέν είναι κάτι το απαραίτητο για να αισθάνεται κανείς πιο άθεος, αυτό είναι ο τύπος, η ουσία είναι να πιστεύεις στην λογική και όχι να προσπερνάς κάθε φορά πράγματα με την ευκολία της γενίκευσης του θεού.
όταν ανοίγεις συζήτηση στην εργασία σου πιθανόν να υπάρχουν άτομα θρησκεύομενα που τους πειράζει η αθεϊα, αλλά σε γενικές γραμμές όταν είσαι εντάξει στα καθήκοντα σου δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εξάλλου η αθεϊα είναι κατοχυρωμένη και από το σύνταγμα στο άρθρο περί ανεξιθρησκείας.
Δε πιστευετε σε κανενα θεο και σε καμια ανωτερη δυναμη ή πνευμα. Οποτε δε πιστευετε και στο μετα/παραφυσικο. Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
κανονικά ο άθεος δεν πρέπει να πιστεύει σε κανενός είδους πνεύματα, αλλά αυτό είναι σχετικό υπάρχουν και ταλαντευόμενοι άθεοι που δεν έχουν ακόμη κατασταλάξει, τώρα για την υπνική παράλυση, αστρικές προβολές, και μόρες καλό θα ήταν να ρωτήσεις κανένα μέντιουμ η κανένα ψυχίατρο εδώ μόνο βάση λογικής μπορείς να πάρεις κάποια απάντηση και όχι βάση υποθέσεων.

Τελος, οταν τυχαινει σε εσας ή καποιο συγγενικο σας προσωπο κατι κακο, δε προσευχεστε καπου; Απο που αντλειτε κουραγιο και δυναμη;
Το κακό είναι μέσα στην ζωή, κανείς μας δεν είναι άφθαρτος, ακόμη και να ξεπεράσεις κάποιο πρόβλημα με την βοήθεια της ιατρικής επιστήμης και όχι με τις προσευχές, πάλι κάτι θα ξανασυμβεί σέ σένα και στα αγαπημένα σου πρόσωπα θα πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτήν την ιδέα, και να χαιρόμαστε μέσα σε λογικά πάντα πλαίσια την ζωή μας γιατί είναι μοναδική και ανεπανάληπτη, πραγματικό κουράγιο μπορείς να αντλήσεις μόνο από τους συνανθρώπους σου και την αλληλεγγύη τους , οι προσευχές έρχονται δεύτερες και είναι προαιρετικές στην ουσία δεν χρειάζονται.

Ακολουθω τα χναρια του "Πιστευε ή μη, ερευνα."
Η πίστη στον άνθρωπο και στις λογικές δυνατότητες του, είναι η προϋπόθεση για πραγματική έρευνα, σε επιστημονική βάση και όχι σε παραψυχολογικές και παραφυσικές αναφορές.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

lazaross έγραψε:Ακολουθω τα χναρια του "Πιστευε ή μη, ερευνα."
Αλήθεια, Λάζαρε, θα ήθελες να μας πεις πού σε έχει οδηγήσει αυτή σου η έρευνα, σε ό,τι αφορά τον τομέα που χαρακτηρίζεις "μετα/παραφυσικό";
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

lazaross έγραψε:Δε εχετε ποτε παθει υπνικη παραλυση,μορα, αστρικη προβολη ή κατι παρομοιο στον υπνο σας;
Το ότι κάποιος δεν μπορεί να βρει μια φυσική εξήγηση για ένα φαινόμενο, δεν σημαίνει ότι υπάρχει μια υπερφυσική εξήγηση. Αλλά ακόμα κι αν νομίζουμε ότι έχουμε αποκλείσει όλες τις πιθανές φυσικές εξηγήσεις, η ιστορία μας διδάσκει ότι υπάρχει μια φυσική εξήγηση που απλώς δεν την είχαμε σκεφτεί.

Παράδειγμα:

Πριν πολλά πολλά χρόνια, καθώς κοιμόμουν μόνος μου στο φοιτητικό μου σπίτι στην Πάτρα, μέσα στον ύπνο μου ένιωσα ένα ζεστό χέρι να κρατάει στοργικά το δικό μου.

Πριν προλάβω να ανοίξω τα μάτια μου, απ' το μυαλό μου πέρασαν αστραπιαία οι εξής σκέψεις:
α) Κάτι είναι πάνω στο χέρι μου.
β) Αυτό το κάτι είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ένα ανθρώπινο χέρι.
γ) Δεν έχω συγκάτοικο, και δεν φιλοξενώ κάποιο φίλο η συγγενή.
δ) Το κορίτσι μου είναι στη Θεσσαλονίκη.

Το λογικό συμπέρασμα που έβγαλα σε κλάσματα του δευτερολέπτου είναι ότι κάποιος έχει μπει στο σπίτι μου καθώς κοιμόμουν, έχει πάρει μια καρέκλα, έχει καθίσει στο προσκέφαλό μου και μου κρατάει το χέρι περιμένοντας να ξυπνήσω.
Τινάχτηκα σπασμωδικά για να διώξω το ξένο χέρι από πάνω μου βγάζοντας μια κραυγή φόβου, και άνοιξα τα μάτια μου περιμένοντας να δω... δεν ξέρω, ίσως κάποιο υπερφυσικό ον, ίσως κάποια πρώην μου με άσπρη ρόμπα, ανακατωμένα μαλλιά, παρανοϊκό χαμόγελο και ένα τεράστιο μαχαίρι στο άλλο χέρι.
Δεν υπήρχε κανείς δίπλα στο κρεβάτι, αλλά δίπλα στο χέρι μου υπήρχε όντως ένα ανθρώπινο χέρι. Μου πήρε ένα δύο δευτερόλεπτα μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι
Spoiler: Εμφάνιση
ήταν το άλλο μου χέρι, που ξεπρόβαλλε κάτω απ' το μαξιλάρι, και που κατά τη διάρκεια του ύπνου είχε μουδιάσει και δεν το ένιωθα καθόλου... :D :oops:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

breadfan έγραψε:...ήταν το άλλο μου χέρι, που ξεπρόβαλλε κάτω απ' το μαξιλάρι, και που κατά τη διάρκεια του ύπνου είχε μουδιάσει και δεν το ένιωθα καθόλου... :D :oops:

:shock: Σίγουρα δεν ήταν το χέρι του Waaq;!... ( γνωστή αφρικανική θεότητα που τώρα τελευταία λαθρομετανάστευσε :mrgreen: )
État de siège
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου breadfan :D Το κλασικό εκείνο αίσθημα που έχεις κοιμηθεί πάνω στο χέρι σου και νομίζεις ότι νέκρωσε για πάντα.

Πάνω κάτω συμφωνώ με τις απαντήσεις των υπολοίπων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
lazaross
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Απρ 2012 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Το ρητό αυτό, όπως εξήγησε και ο aqyn, είναι πλαστό (γεγονός που δεν σου απαγορεύει να το ενστερνίζεσαι, παρ' όλ' αυτά - πιστεύουμε αυτό που θέλουμε να πιστεύουμε). Αν θέλεις διάβασε αυτό εδώ το σχετικό άρθρο, όπου διερευνάται η καταγωγή του ρητού και των διαφόρων εκδοχών του.
Τι ακριβως ερευναται δλδ; Εαν αντι για τον συνδεσμο "και", επρεπε να μπει το "ή" και για τον ενεστωτα και παρακειμενο; Εαν η συνταξη του δε ειναι σωστη ή δε στεκει, δε σημαινει οτι δεν εχει ειπωθει ή δεν ισχυει. Και εγω δε ξερω καλο συντακτικο. Οποτε ο,τι γραφω ανα καιρους, δεν ισχυει;

Scifimom έγραψε:ΟΧΙ, επίσης δεν με έχουν ματιάξει ΠΟΤΕ, δεν είχα οράματα, δεν έχω προβλέψει τίποτα ποτέ. Λόγω επέμβασης έμεινα τρεις μέρες σε κώμα και μου έκαναν ανάνηψη δύο φορές, ούτε τούνελ είδα ούτε φως, ούτε τη γιαγιά μου να με περιμένει.
Το οτι δεν εχεις ζησει εσυ καποια πραγματα, σημαινει οτι δεν υπαρχουν; Ή οτι αυτοι που τα εχουν βιωσει ειναι τρελοι;

Εαν εσυ ή οποιοσδηποτε αθεϊστης βιωσει ενα θαυμα ή καποιο μεταφυσικο γεγονος, θα πιστεψεις/πιστεψετε μετα; Οχι σε καποιον θεμα, αλλα στο γεγονος που ειδατε/βιωσατε.


Πιστευετε οτι υπηρχαν δεινοσαυροι; Πιστευετε σε ζωη περα απο τη γη; Πιστευετε στην εξελιξη των ειδων; Στη μεταθανατια ζωη; Γενικα πιστευετε σε οτιδηποτε δεν εχει επιστημονικως αποδεδειχθει μεχρι σημερα ή οχι;

Δλδ, να υποθεσω οτι δε φοβαστε το σκοταδι; Εχετε ησυχα βραδια;

Πολλοι πιστευετε στη δυναμη του εαυτου σας. Καπως λεγεται αυτο, αλλα δε θυμαμαι. Εγωκεντρισμος, ατομισμος. Αλλα νομιζω οτι υπαρχει και μια θρησκεια/κινημα που υποστηριζει κατι τετοιο.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τελικα οι αλλοι σε θεωρουν περισσοτερο αθεο απ οσο εσυ ο ιδιος θεωρεις τον εαυτο σου.Και βασικα οτι δεν μοιαζει στα προτυπα τους τεινουν να το εχθρευονται χαρακτηριζοντας το αναλογως για να ξερουν και πως να του συμπεριφερθουν.Ειναι ολακερη η κοσμοθεωρια που χαρακτηριζει εναν ανθρωπο κι οχι η αποψη του αν υπαρχει ενας θεος,η περισσοτεροι θεοι,η μεταφυσικες ανωτερες δυναμεις,η τιποτα το ανωτερο.Αυτο ειναι το αποτελεσμα που καταληγει ο ανθρωπος κι οχι η αφετηρια.Η αρχη ειναι η ορθη σκεψη και η πρακτικη εξηγηση με ενα ξεκαθαρο αποτελεσμα,πραγμα που καποιος πιστος ποτε δεν καταληγει σε οποιο θεμα κι αν συζητησει.Πολιτικη,οικονομια,ποδοσφαιρο,για να μην μιλησω για τεχνες κι επιστημες παντα στην αποψη τους κυριαρχει ο αγνωστος χι,παραγοντες που καθοριζουν τα πραγματα εξω απο την οποιανδηποτε γνωστη καθημερινη θεωρηση και κυριως υπαρχει παντα ενα σχεδιο καταστρωμενο σκοτεινο κι ενα αλλο το οποιο το αντιμαχεται και το οποιο θα κερδισει στο τελος.Αδυνατο να συννενοηθεις με δαυτους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το οτι δεν εχεις ζησει εσυ καποια πραγματα, σημαινει οτι δεν υπαρχουν; Ή οτι αυτοι που τα εχουν βιωσει ειναι τρελοι;
Αν μπορεί να επαληθευτεί αυτό το βίωμα και όχι να βασιστούμε σε απλές διηγήσεις, τότε ναι θα θεωρήσουμε ότι έγινε "θαύμα" μόνο που τότε θα πάψει να είναι "θαύμα" γιατί θα μπορέσει να γίνει αντικείμενο εξέτασης.
Πιστευετε οτι υπηρχαν δεινοσαυροι; Πιστευετε σε ζωη περα απο τη γη; Πιστευετε στην εξελιξη των ειδων; Στη μεταθανατια ζωη; Γενικα πιστευετε σε οτιδηποτε δεν εχει επιστημονικως αποδεδειχθει μεχρι σημερα ή οχι;
Όχι βέβαια, δεν πιστεύουμε στο θεό ή στη μετά θάνατο ζωή γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις επ' αυτού. Αν υπάρξουν, το ξανασυζητάμε. Κατά τα άλλα δεν έχουμε λόγο να μη θεωρήσουμε σωστές όσες επιστημονικές θεωρίες στηρίζονται από διάφορα ευρήματα πχ ύπαρξη δεινοσαύρων, εξέλιξη ειδών. Αν προσπαθείς να βασίσεις την πίστη σου σε ψευδοεπιστήμη, μάλλον νιώθεις ανασφαλής και πρέπει ίσως να αναθεωρήσεις την πίστη σου. Ο θεός σου δεν είναι δουλειά των δεινοσαύρων ή της εξέλιξης. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις, τόσο πιο γρήγορα θα πάψεις να μπλέκεις τη θρησκεία σου στα χωράφια της επιστήμης.
Δλδ, να υποθεσω οτι δε φοβαστε το σκοταδι; Εχετε ησυχα βραδια;
Α, δηλαδή όποιος φοβάται το σκοτάδι είναι ψευδεπίγραφος άθεος; Ο μετριοπαθής φόβος σε άγνωστες καταστάσεις είναι φυσιολογικότατη αντίδραση. Κατά τα άλλα, προσωπικά έχω ήσυχο βράδυ εκτός αν παραφάω.
Πολλοι πιστευετε στη δυναμη του εαυτου σας. Καπως λεγεται αυτο, αλλα δε θυμαμαι. Εγωκεντρισμος, ατομισμος. Αλλα νομιζω οτι υπαρχει και μια θρησκεια/κινημα που υποστηριζει κατι τετοιο.
Λογικό να μην τα θυμάσαι ή να μην τα ξέρεις αυτά αφού αναζητάς την επουράνια πατερίτσα για την ψυχή σου. Πριν βιαστείς να στολίσεις και άλλο το σκιάχτρο σου όμως, να πω ότι δε μίλησαν μόνο για τον εαυτό τους όλοι οι αποπάνω αλλά και για συγγενείς και φίλους. Αν εδώ προσπαθείς να πείσεις ότι οι άθεοι είναι εγωιστές παρτάκηδες σκληρόκαρδοι, επίτρεψέ με να χασμουρηθώ διακριτικά και να επισημάνω "το δοκάρι στο μάτι σου" πριν επισημάνεις εσύ "το σκουπίδι στο δικό μας", αν σου λένε κάτι αυτές οι φράσεις.

Η λογική μας είναι απλούστατη νομίζω. Χρησιμοποίησα καταχρηστικά πρώτο πληθυντικό, δεν εκπροσωπώ κάποιον, αλλά όποιος θέλει να διαφοροποιηθεί μπορεί να το κάνει άνετα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια που τα έχω ήδη γράψει, Ευθύμη, θα τα βάλω έτσι κι αλλιώς, παρότι δεν διαφοροποιούμαι.
lazaross έγραψε:Εαν η συνταξη του δε ειναι σωστη ή δε στεκει, δε σημαινει οτι δεν εχει ειπωθει ή δεν ισχυει. Και εγω δε ξερω καλο συντακτικο.
Εδώ δεν μιλάμε για το αν είναι σωστά αυτά που γράφουμε εγώ κι εσύ. Μιλάμε για ένα υποτιθέμενο ρητό. Εάν είναι γραμματικά λάθος, αυτή είναι μια σοβαρή ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά. Και στην προκειμένη περίπτωση αυτό είναι σίγουρο. Βλέπεις, σε κάποιους δεν άρεσε το "πίστευε και μη ερεύνα", και προσπάθησαν να το δικαιολογήσουν με το σόφισμα ότι στην πραγματικότητα ήταν "πίστευε και μη, ερεύνα", μια φράση που έβγαλαν από το κεφάλι τους, το οποίο φαίνεται πως δεν περιείχε και πολλά πράγματα, τελικά.
lazaross έγραψε:Εαν εσυ ή οποιοσδηποτε αθεϊστης βιωσει ενα θαυμα ή καποιο μεταφυσικο γεγονος, θα πιστεψεις/πιστεψετε μετα;
Για να βιώσεις ένα θαύμα ή κάποιο μεταφυσικό γεγονός, θα πρέπει να είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι πρόκειται για τέτοιο, δηλ. ότι παραβιάζει τους φυσικούς νόμους. Επιπλέον, στην περίπτωση του μεταφυσικού γεγονότος θα πρέπει να είσαι βέβαιος ότι δεν μπορεί να υπάρξει καμία απολύτως φυσική εξήγηση, και επομένως ότι παραβιάζονται και άγνωστοι φυσικοί νόμοι, και στην περίπτωση του θαύματος θα πρέπει να είσαι βέβαιος ότι πρόκειται για θεία παρέμβαση. Όπως καταλαβαίνεις, μια τέτοια βεβαιότητα είναι απολύτως αδύνατη. Αυτό που βιώνεις είναι απλώς κάτι που ΕΣΥ δεν μπορείς να εξηγήσεις, ή που σου φαίνεται απίθανο να συμβεί. Και απίθανο δεν σημαίνει αδύνατο.
lazaross έγραψε:Πιστευετε οτι υπηρχαν δεινοσαυροι; Πιστευετε σε ζωη περα απο τη γη; Πιστευετε στην εξελιξη των ειδων; Στη μεταθανατια ζωη; Γενικα πιστευετε σε οτιδηποτε δεν εχει επιστημονικως αποδεδειχθει μεχρι σημερα ή οχι;
Στις ερωτήσεις σου τσουβαλιάζεις ανόμοια πράγματα. Δεινόσαυροι υπήρξαν, οπότε δεν τίθεται θέμα πίστης. Η εξέλιξη των ειδών είναι γεγονός, οπότε κι εδώ δεν τίθεται θέμα πίστης. Και τα δυο αυτά έχουν αποδειχτεί επιστημονικά. Η ζωή πέρα από τη γη δεν έχει αποδειχτεί, αλλά με βάση τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα για το σύμπαν είναι πιθανή. Η μεταθανάτια ζωή, από την άλλη, δεν έχει αποδειχτεί και με βάση τα όσα γνωρίζουμε ως τώρα είναι εξαιρετικά απίθανη.
lazaross έγραψε:Δλδ, να υποθεσω οτι δε φοβαστε το σκοταδι; Εχετε ησυχα βραδια;
Τι σχέση έχει αυτό με το αν είναι κανείς άθεος;
lazaross έγραψε:Πολλοι πιστευετε στη δυναμη του εαυτου σας. Καπως λεγεται αυτο, αλλα δε θυμαμαι. Εγωκεντρισμος, ατομισμος. Αλλα νομιζω οτι υπαρχει και μια θρησκεια/κινημα που υποστηριζει κατι τετοιο.
Το να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και να μη μεταθέτεις υποκριτικά ευθύνες και αόριστες ελπίδες σε κάποια ανώτερη δύναμη είναι εγωκεντρισμός και ατομισμός; Από πότε; Και σε ποια θρησκεία αναφέρεσαι;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Το οτι δεν εχεις ζησει εσυ καποια πραγματα, σημαινει οτι δεν υπαρχουν; Ή οτι αυτοι που τα εχουν βιωσει ειναι τρελοι;
Το ότι δεν έχω ζήσει κάποια πράγματα όχι, δεν έχω κάνει banjee jumping αλλά έχω δει άλλους να κάνουν οπότε δεν το έχω ζήσει αλλά υπάρχει. Ματιασμένο-αστρική προβολή-προφήτη- και πάει λέγοντας ΟΧΙ δεν το έχω ζήσει, δεν υπάρχει και ναι όσοι τα έχουν βιώσει ΕΙΝΑΙ τρελλοί, έστω και περιστασιακά. Λυπάμαι που θα μειώσω τις αυταπάτες σου αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ.
Εαν εσυ ή οποιοσδηποτε αθεϊστης βιωσει ενα θαυμα ή καποιο μεταφυσικο γεγονος, θα πιστεψεις/πιστεψετε μετα; Οχι σε καποιον θεμα, αλλα στο γεγονος που ειδατε/βιωσατε.
Define θαύμα. Αν στη Ρουάντα αρχίσει ξαφνικά να βρέχει μπριζόλες για τα παιδάκια που πεινάνε, αν η πολυκατοικία που έπεσε στο σεισμό του 99 στην Κηφισιά αναστηλωθεί από μόνη της, αν φυτρώσει χέρι στο παιδάκι του γνωστού μου που γεννήθηκε με δυσπλασία των άκρων. Αν αύριο βρει κάποιος στην αυλή του αρκετά λεφτά για να ξεπληρώσει το δημόσιο χρέος και ΤΟ ΞΕΠΛΗΡΩΣΕΙ αντί να την κάνει για Νησιά Καϋμάν, τότε το συζητάμε. Η κυρά Κα τίνα που προσευχήθηκε και της πέρασαν οι ημικρανίες, ο κυρ-μπαμπης που πήγε στην παναγία την κουνίστρα γονατιστός και θεραπεύθηκε από τους κάλους και η κυρα Γιωργία που έταξε λάμπάδα στο μπόϊ της στον άγιο Παπαρδέλα και δεν έχασε ο γιος της τη δουλειά του ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ.

Πιστευετε οτι υπηρχαν δεινοσαυροι; Πιστευετε σε ζωη περα απο τη γη; Πιστευετε στην εξελιξη των ειδων;
Ναι ναι και ναι και ΕΧΟΥΝ αποδειχθεί όλα τα παραπάνω επιστημονικά εκτός από τη ζωή πέρα από τη γη για την οποία όπως είπε και ο προλαλήσας, ΔΕΝ έχουμε απτές αποδείξεις αλλά σαφείς υποψίες (Ακόμα και με τις πιθανότητες να το πάρεις.
Στη μεταθανατια ζωη; Γενικα πιστευετε σε οτιδηποτε δεν εχει επιστημονικως αποδεδειχθει μεχρι σημερα ή οχι;
Στη μεταθανάτια ζωή όχι στο άλλο Define ξανά, δεν έχει επιστημονικώς αποδειχθεί ότι είναι εφικτή η κλωνοποίηση οργάνων από βλαστοκύτταρα, αλλά η επιστήμη ερευνά με εντατικούς ρυθμούς αυτή της πιθανότητα και κάποια στιγμή θα καταλήξει σε συμπεράσματα. Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά ότι άμα ζηλεύεις το φουστάνι της διπλανής σου μπορεί αυτή να αρρωστήσει και ΔΕΝ πρόκειται να ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΟΤΕ.
Δλδ, να υποθεσω οτι δε φοβαστε το σκοταδι; Εχετε ησυχα βραδια;
Ναι και ναι
Πολλοι πιστευετε στη δυναμη του εαυτου σας. Καπως λεγεται αυτο, αλλα δε θυμαμαι. Εγωκεντρισμος, ατομισμος. Αλλα νομιζω οτι υπαρχει και μια θρησκεια/κινημα που υποστηριζει κατι τετοιο.
Λογική λέγεται
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

lazaross έγραψε:
Δλδ, να υποθεσω οτι δε φοβαστε το σκοταδι; Εχετε ησυχα βραδια;
δεν θα σχολιάσω καμιά μεταφυσική σου ανησυχία, παρά μόνο θα σταθώ εδώ στην παραπάνω φράση για τον φόβο του σκοταδιού θα αναφέρω μια εμπειρία μου για το σκοτάδι. όταν ήμουν μικρός υπήρχε στο χωριό ένα έρημο σπίτι και τα μεγαλύτερα παιδιά μας φόβιζαν πως εκεί μέσα κατοικούσαν μάγισσες και ένας μινώταυρος που τρώει παιδάκια. πήγαμε μια νύχτα μαζί με κάτι φίλους μου με αναμένα κεριά για να εξερευνήσουμε το σπίτι μπαίνοντας στο κατώι του σπιτιού το φώς των κεριών μεγάλωνε την σκιά μας και τότε φώναξε κάποιος: Ο μινώταυρος! πεταχτήκαμε έξω από το σπίτι και δεν ξαναπατήσαμε για αρκετό καιρό. μια νύχτα μετά από ένα χρόνο περίπου πήρα ένα κερί και πήγα μόνος μου να επισκεφτώ το έρημο σπίτι μπήκα μέσα έψαξα όλο το σπίτι και φυσικά δεν βρήκα ούτε μάγισσες αλλά ούτε και κανένα μινώταυρο κάποα στιγμή έσβησε κατά λάθος το κερί... η καρδιά μου πήγε να σπάσει από τον φόβο, έπρεπε προσεκτικά ψιλαφώντας τους τοίχους να βγώ έξω από το σπίτι αλλά η περιέργια μου με έπεισε να μείνω εκεί για να δοκιμάσω την αντοχή μου σε μια κατάσταση απόλυτου σκοταδιού, καθόμουνμέσα στο σκοτάδι και άκουγα τους κτύπους της καρδιάς μου καθώς κυλούσε ο χρόνος να γίνονται όλο και πιο ήρεμοι που στο τέλος έπαψα να τους ακούω με τύλιγε το σκοτάδι και μου έδινε μια απίστευτη ηρεμία και γαλήνη, άκουγα το περπάτημα των διαβατών που περνούσαν από το σοκάκι, την κουκουβάγια να σκούζει, τον παραμικρό ήχο έξω από το σπίτι. από εκείνη την βραδιά και μετά επισκέφθηκα πολές φορές το σπίτι μονάχος μου και καθόμουν μόνος για αρκετή ώρα στο σκοτάδι .
κάθε φορά που άκουγα τον πατέρα μου να λέει ιστορίες με φαντάσματα, νεράϊδες, και ξωτικά, εκνευριζόμουν γιατί ήξερα καλά πώς στο σκοτάδι δεν υπάρχει κάτι ΄που θα πρέπει να φοβάται κανείς αλλά αντιθέτως είναι η ιδανική συνθήκη για περισυλογή, ηρεμία, και λογική σκέψη.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Λαζαράκο ή όπως αλλιώς σε λένε, καμιά 10-12 άνθρωποι σου απάντησαν με ειλικρίνεια και καλοπροαίρετα στις ερωτήσεις σου χωρίς να σε ξέρουν καν κι εσύ επανήλθες με ειρωνία και προσβολή. Τα συμπεράσματα δικά σου περί εγωκεντρισμού κι ατομισμού.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Απάντηση