Νηστεία

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Όλοι έχουμε κάποιους στο περιβάλλον μας που την κάνουν. Θα ήθελα να παραθέσω μία σχετική ανάρτησή μου σχετικά με το ποιος δεν πρέπει να νηστεύει (οκ κανείς είναι σωστή η απάντηση αλλά ... :mrgreen: ) ώστε να ενημερώσετε όσους εμπίπτουν στις σχετικές ομάδες

http://metavolismos.com/?p=3254

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε μεταπείσει κάποιον από την νηστεία και αν ναι πώς.
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Θα μπορουσα να μαθω γιατι θελεις να μεταπεισεις καποιον απο το να νηστευσει? Φοβασαι για την υγεια του? Αν ναι τοτε μην ανησυχεις, υπαρχουν κι εναλλακτικες λυσεις. Αν οχι φαε εσυ τα σουβλακια σου σαν καλος αμαρτωλος κι ασε τον αλλο με τις ελιες του! :twisted:
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

anapiRia έγραψε:Φοβασαι για την υγεια του? Αν ναι τοτε μην ανησυχεις, υπαρχουν κι εναλλακτικες λυσεις.
Όπως;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οποιος θελει να νηστεψει νηστευει δικαιωμα του
εσυ δεν θες να νηστεψεις δικαιωμα σου τι να λεμε

νομιζω μια τετοια συζητηση θα ειχε βαση αν μιλουσανε θρησκευομενοι που νηστευουν
αλλα τωρα δεν νομιζω να εχει σημασια οποτε?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

CPK έγραψε:Όλοι έχουμε κάποιους στο περιβάλλον μας που την κάνουν. Θα ήθελα να παραθέσω μία σχετική ανάρτησή μου σχετικά με το ποιος δεν πρέπει να νηστεύει (οκ κανείς είναι σωστή η απάντηση αλλά ... :mrgreen: ) ώστε να ενημερώσετε όσους εμπίπτουν στις σχετικές ομάδες

http://metavolismos.com/?p=3254

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε μεταπείσει κάποιον από την νηστεία και αν ναι πώς.
Εγώ έχω μεταπείσει αρκετούς . Μείον δέκα ... μείον είκοσι ... κάπου εκεί . Όχι τίποτα ιδιαίτερο , απλώς ένα .. <<είσαι που είσαι ανεγκέφαλος , τουλάχιστον τήρησε την νηστεία που θα σε ωφελήσει κιόλας >> .


Το μεγαλύτερο κακό με την χριστιανική νηστεία , είναι ότι επικεντρώνεται στην αμαρτία και αδιαφορεί για την σωματική ωφέλεια (στην πραγματικότητα , η χριστιανική διαστροφή βλέπει τη νηστεία κυρίως ως μέσο ταπείνωσης του σώματος) με αποτέλεσμα να την εκλαμβάνουν ως ένα σύνολο ασύνδετων προσταγών και όχι ως μία πρακτική σωματικής ανάτασης . Από αμιγώς χριστιανική άποψη , οποιαδήποτε αναφορά στην ωφέλεια είναι εκτός θέματος .
Η ταύτιση όμως της νηστείας με την χορτοφαγία , σηματοδοτεί και την μετάβαση σε κάτι άκρως ευεργετικό . Για όλους . Ενδέχεται φυσικά να υπάρξουν και μη ευεργετικές επιλογές εντός της χορτοφαγίας , ως αποτέλεσμα καταστρατήγησης βασικών διατροφικών αρχών με κυριότερο την αδιαφορία προς την κατεργασία , αλλά αυτές είναι περιπτώσεις λιγοστές .


Όσο για τον σύνδεσμο ,
αυτά που λες CPK , δεν ισχύουν .

Έχεις υπόψιν σου ποιες είναι οι θέσεις του μεγαλύτερου οργανισμού επαγγελματιών διατροφολογίσκων της Αμερικής (ADA) ?
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εικόνα
:mrgreen:
État de siège
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]omuQ3bfBCS0[/youtube]

:D
Spoiler: Εμφάνιση
μην το πάρεις στραβά ;)
Καλώς ήρθες

Είναι λίγο πριν κοιμηθώ που συνειδητοποίησα ότι θα προτιμούσα να είχα γράψει
Έχεις υπόψιν σου ποιες είναι οι θέσεις του μεγαλύτερου οργανισμού επαγγελματιών διατροφολόγων της Αμερικής (ADA) ?
και αυτό , επειδή δεν είχα κακές προθέσεις σε σχέση με τον CPK . Οπότε το παίρνω πίσω .
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Στράτο,

Οι περισσότεροι χορτοφάγοι είναι μη καπνιστές, ασκούνται,, και δεν πίνουν. Ως εκ τούτου κάποιοι έχουν καλή υγεία και μερικοί ζουν μέχρι τα 90 τους. Έχω υπ' όψιν μου τι λένε οι οργανισμοί στην Αμερική.Αυτοί οι οργανισμοί αποτελούνται και από θρήσκους διαιτολόγους, ή/και από αρκετούς διαιτολόγους που χρηματίζονται ώστε να δαιμονοποιούν το κρέας και να αγιοποιοούν τα δημητριακά και άλλα προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σιμωνα στο τοπικ για το φαι δε μιλας ομως μονο της νηστειες εσυ τρως γυροπιτες? :D

ξαναλεω οτι θα ειχε νοιημα η συζητηση οταν γραφανε και ανθρωποι που νηστευουν μπορει και να σταματουσανε αν τους λεγαμε καποια επειχηριματα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενας ακομα θρησκευτικος παραλογισμος μεταξυ των πολλων.Ο ανθρωπινος οργανισμος χρειαζεται τις απαραιτητες θρεπτικες ουσιες για να λειτουργει σωστα τοσο το σωμα οσο και οι διανοητικες λειτουργιες του εγκεφαλου και δεν μπορει κανεις εντελως ανευθυνα και εναντια στη φυση να επιβαλει η να απαγορευει τις τροφες που πρεπει να φαει καποιος για να μπορει να ειναι υγιης.
Και μετα απο καμμια πενηνταρια ημερων νηστειας υπαρχει και αλλος κινδυνος για την υγεια υστερα απο την αποτομη καταναλωση ζωικων λιπαρων.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Οι καθολικοι ειχαν βαπτισει τα Capybara ψαρια επειδη ζουν πολυ στο νερο και τα εχουν για νηστισιμα :lol: :lol:
Γιατι οι δικοι μας να ειναι τοσο πρωκτικοι και να μας κανουν να αμαρτανουμε ? :mrgreen:
Spoiler: Εμφάνιση
BARQUISIMETO, Venezuela - Restaurant owner Agustin Iglesias says he tries to avoid eating red meat during Holy Week to respect Catholic tradition. But rather than opting for fish as other Catholics around the world do before Easter Sunday, Mr. Iglesias feasts on a local delicacy - capybara, long known as the world's largest rodent.
Though it's hard to imagine eating a boiled, oversize rat, salted capybara is considered a delicacy in Venezuela, where thousands this week are enjoying the meat of the rodent during Holy Week. Centuries ago, the Vatican ruled that these furry cousins of rats and mice native to South America's plains qualify as fish - paving the way for capybara feasts during Lent, when red meat is prohibited. The unusual animals have boxy teeth and pointy ears, but also have an unusual protruding rump and webbed feet that make them look quite different from the greasy vermin that scurry through city streets and alleyways.
There are different versions of the tale of the Vatican choice that made capybara into a South American Easter treat. Most cite a request from 16th-century European missionaries in the region who were facing limited food supply and had trouble selling converts on Lent's month of abstentions. According to legend, the clergymen sent a message to Vatican authorities, describing a furry creature that spends much of its time swimming with its webbed feet, implying that it might be a fish - and hinting that permission to eat the animal could save them from possible starvation.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

spylab έγραψε:Οι καθολικοι ειχαν βαπτισει τα Capybara ψαρια επειδη ζουν πολυ στο νερο και τα εχουν για νηστισιμα :lol: :lol:
Τι περίμενες;
Χριστιανισμός : ψυχική ασθένεια με σοβαρά συμπτώματα υποκρισίας, κακοήθειας και υστεροβουλίας.
État de siège
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

CPK έγραψε:Όλοι έχουμε κάποιους στο περιβάλλον μας που την κάνουν. Θα ήθελα να παραθέσω μία σχετική ανάρτησή μου σχετικά με το ποιος δεν πρέπει να νηστεύει (οκ κανείς είναι σωστή η απάντηση αλλά ... :mrgreen: ) ώστε να ενημερώσετε όσους εμπίπτουν στις σχετικές ομάδες

http://metavolismos.com/?p=3254

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε μεταπείσει κάποιον από την νηστεία και αν ναι πώς.
1ον η νηστεία δεν είναι υποχρεωτική και γίνεται από άτομα που θέλουν να νηστέψουν. για τα παιδιά η νηστεία περιορίζεται σε τρείς ημέρες, για τους ασθενείς δεν μπαίνει θέμα νηστείας, με λίγα λόγια είναι καθαρά προσωπικό θέμα που αφορά τα άτομα που πιστεύουν και θέλουν να νηστέψουν.
εγώ προσωπικά δεν νήστεψα ποτέ μου, αλλά σέβομαι τους άλλους όταν το κάνουν όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο ράσελ στο βίντεο, πρέπει να ανεχόμαστε ο ένας τον άλλον. ο φανατισμός, η ειρωνία, και ο κομπασμός, δεν βοηθούν για την κατανόηση του πιστεύω των άλλων. και αυτό είναι το ζητούμενο αν θέλουμε να μπορούμε να επικοινωνούμε έστω και με αντιπαραθέσεις.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:
CPK έγραψε:Όλοι έχουμε κάποιους στο περιβάλλον μας που την κάνουν. Θα ήθελα να παραθέσω μία σχετική ανάρτησή μου σχετικά με το ποιος δεν πρέπει να νηστεύει (οκ κανείς είναι σωστή η απάντηση αλλά ... :mrgreen: ) ώστε να ενημερώσετε όσους εμπίπτουν στις σχετικές ομάδες

http://metavolismos.com/?p=3254

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε μεταπείσει κάποιον από την νηστεία και αν ναι πώς.
1ον η νηστεία δεν είναι υποχρεωτική και γίνεται από άτομα που θέλουν να νηστέψουν. για τα παιδιά η νηστεία περιορίζεται σε τρείς ημέρες, για τους ασθενείς δεν μπαίνει θέμα νηστείας, με λίγα λόγια είναι καθαρά προσωπικό θέμα που αφορά τα άτομα που πιστεύουν και θέλουν να νηστέψουν.
εγώ προσωπικά δεν νήστεψα ποτέ μου, αλλά σέβομαι τους άλλους όταν το κάνουν όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο ράσελ στο βίντεο, πρέπει να ανεχόμαστε ο ένας τον άλλον. ο φανατισμός, η ειρωνία, και ο κομπασμός, δεν βοηθούν για την κατανόηση του πιστεύω των άλλων. και αυτό είναι το ζητούμενο αν θέλουμε να μπορούμε να επικοινωνούμε έστω και με αντιπαραθέσεις.
Κάνεις λάθος φίλε tyxkmal, πολλές φορές στα παιδιά επιβάλλεται να νηστέψουν , και απειλούνται πως ο θεός θα επέμβει να τα τιμωρήσει. Το έχω δει το περιστατικό μπροστά μου, δεν το βγάζω από το μυαλό μου. Η νηστεία είναι μία συνήθεια που δεν βοηθά τον κόσμο στην υγεία του, δεν βοηθά στην μακροχρόνα συνέπεια σε μία διαττροφή, αυτή είναι η επιστημονική μου άποψη ως διαιτολόγος. Ο λόγος που ρωτάω δεν είναι γιατί θέλω να αλλάξω τις συνήθειες όλου του κόσμου είναι για να δω πώς μπορώ να βοηθήσω τους πελάτες μου σε αυτό το θέμα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

CPK έγραψε: Κάνεις λάθος φίλε tyxkmal, πολλές φορές στα παιδιά επιβάλλεται να νηστέψουν , και απειλούνται πως ο θεός θα επέμβει να τα τιμωρήσει. Το έχω δει το περιστατικό μπροστά μου, δεν το βγάζω από το μυαλό μου. Η νηστεία είναι μία συνήθεια που δεν βοηθά τον κόσμο στην υγεία του, δεν βοηθά στην μακροχρόνα συνέπεια σε μία διαττροφή, αυτή είναι η επιστημονική μου άποψη ως διαιτολόγος. Ο λόγος που ρωτάω δεν είναι γιατί θέλω να αλλάξω τις συνήθειες όλου του κόσμου είναι για να δω πώς μπορώ να βοηθήσω τους πελάτες μου σε αυτό το θέμα.
πιθανόν να έπεσες σε περίπτωση φανατικών θρήσκων. ποιός γονιός έχει όλα τα καλά από τροφές, και θέλει να τα στερήσει από τα παιδιά του; επίσης η νηστεία δεν γίνεται για να βοηθήσει κάποιον στην υγεία του, αυτό το καθορίζουν οι διαιτολόγοι και διατροφολόγοι. γίνεται για την πνευματική του άσκηση επειδή ανήκει σε θρησκευτικό περιβάλλον, και επειδή όταν ενηλικιωθεί το πράτει από μόνος του, δεν είναι και τόσο κατακριτέο να τηρεί κανείς τις θρησκευτικές παραδόσεις, άλλα είναι που πειράζουν, όπως η μισαλλοδοξία και ο φανατισμός.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο τρόπος με τον οποίο νηστεύουν πολλοί χριστιανοί ορθόδοξοι, είναι υποδειγματικά απατεωνίστικος. Και εξηγούμαι:

Υπάρχουν πάρα πολλές νοστιμιές, ακόμα και παράγωγα «απαγορευμένων» τοφών (λ.χ. μπιφτέκι από σόγια) καθώς και πολλών λογιών γλυκά. Αν λοιπόν φτιαχθεί ένα υπέροχο μεγάλο τραπέζι, με χίλιες δυό υπέροχες όσο και νηστίσιμες λιχουδιές, και φάει ο «καλός χριστιανός» σαν βόδι, μέχρι να σκάσει, υποτίθεται ότι «νήστεψε»; Κι αν παράλληλα, ένας άλλος, φάει λίγο ψωμοτύρι, «αμάρτησε»; Πολύ υποκριτικό...

Η πιο μεγάλη υποκρισία όμως είναι αλλού: Τι πάει να πει «επιτρέπεται η ελιά αλλά όχι το ελαιόλαδο»; Γιατί το μαλάκιο επιτρέπεται και το μοσχάρι απαγορεύεται; «Δεν έχει αίμα το πρώτο», θα σου απαντήσει ο χριστιανός. Η αλήθεια βέβαια είναι άλλη: Την εποχή που καθιερώθηκαν όλες αυτές οι απαγορεύσεις χάριν της «πίστης», κρέας, γάλα, λάδι και άλλα ακόμα και σήμερα απαγορευμένα, ήταν δυσεύρετα και πανάκριβα. Οι άνθρωποι έτρωγαν κρέας κάθε δεύτερη Κυριακή και βάλε. Να λοιπόν πώς εδραιώνουμε τη φτώχεια και την έλλειψη: Την ενσωματώνουμε στην πίστη και καθαρίσαμε.

Θυμίζω πως η νηστεία δεν είναι μόνο οι 40 μέρες το Πάσχα, αλλά πολλές εποχές στο χρόνο (Χριστούγεννα, Εισόδια Θεοτόκου, Δεκαπενταύγουστος, μη κρεατοφαγία τις Παρασκευές και πολλές ακόμα). Τι ωραίος έλεγχος της φτωχής και απαίδευτης μάζας!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θεωρω οτι αυτο το βημα δεν ειναι το καλυτερο για να μιλησουμε για το θεμα γιατι αν δεν μπαινουν ανθρωποι που νηστευουν 40 μερες δεν μπορουμε να ξερουμε για ποιο λογο νηστευουν τοσο αν μπει ποτε καποιος καλο θα ηταν να μας πει και να απαντησει στης ερωτισεις σου

αν πιστευει καποιος οτι θελει να πει κατι για το θεμα παρακαλω ασ απαντησει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

truleysi, ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΛΥΤΑ!!

Βλέπω στις περιόδους νηστειών
"πίτσα/μπιφτέκι/γάλα σοκολατούχο/..." από σόγια, νηστισιμο.
Ε, τέτοια "νηστεία" κάνω κι εγω όχι 40, μα 640 μέρες!!
Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον truleysi αλλά διαφωνώ ότι έγινε για λόγους "ελέγχου του πληθυσμού", λες και υπήρχε κρέας για όλους και κάτι σκοτεινοί τύποι το κράτησαν μακριά από τις ηλίθιες μάζες. Αν ήταν αυτή ή έστω μόνο αυτή η λογική, γιατί να μη επιβάλλεται αντί να απαγορεύεται η κατανάλωση τροφών όπως το κρέας μιας και θα έκαναν πιο δυνατούς και παραγωγικούς τους ανθρώπους; Η στέρηση είναι μια από τις προϋποθέσεις της δυσαρέσκειας, όχι το αντίδοτό της. Γιατί να μη μείνουμε απλά στο ότι κάποιες τροφές τότε ήταν σπάνιες και ακριβές; Πέρα από αυτό, δε νομίζω ότι τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες οι άνθρωποι είχαν αντικειμενικά τη δυνατότητα να τρώνε κρέας κάθε μέρα εκτός Τετάρτης και Παρασκευής.

Νηστεία πάντως σύμφωνα και με τη χριστιανική διδασκαλία, για να τους δώσουμε κι ένα δίκαιο, είναι τόσο η αποχή από συγκεκριμένες τροφές όσο και τα μικρά γεύματα. Αν κάποιος φάει ψωμί και πιει νερό μέχρι να σκάσει, έχει χαλάσει τη νηστεία. Ίσως θα μπορούσαν να βγάλουν μια ντιρεκτίβα στους πιστούς ότι και τα υποκατάστατα πχ μπιφτέκι σόγιας, θεωρούνται αρτίσιμα αλλά η εκκλησία έχει καλό μάρκετινγκ και μάλλον έχει τους λόγους της που δεν το κάνει.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση