Σας καλύπτει ο όρος "άθεος";

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο βουδισμός είναι μια θρησκεία χωρίς θεό, αλλά με σειρά άλλων μεταφυσικών πεποιθήσεων. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν πιστεύουν στο θεό, αλλά πιστεύουν στα πνεύματα ή ακόμα και στα ζώδια. Υπάρχουν οι ανιμιστές και οι παγανιστές.

Άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει στον χριστιανικό θεό;
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει σε θεότητες.

Εμένα με καλύπτει ο όρος άθεος/άθεη, ως προς αυτό που προσδιορίζει: αυτός που δεν πιστεύει σε θεότητες.
Δεν χρειάζεται να με καλύψει και σε όλες μου τις φιλοσοφικές ανησυχίες.

Για παράδειγμα, δεν πιστεύω στο μεταφυσικό γενικά, πιστεύω ότι όλα είναι φυσικά και δεν υπάρχει "επέκεινα". Είμαι σκεπτικίστρια, ρασιοναλίστρια, ματεριαλίστρια και μηδενίστρια, αν θέλεις - και ως φυσική συνέπεια αυτών είμαι άθεη.

Μπορεί να υπάρχει κάποιος που δεν πιστεύει σε θεότητες, αλλά πιστεύει σε ψυχή, λόγου χάρη. Αυτός είναι επίσης άθεος, αλλά δεν είναι σκεπτικιστής. Και δεν υπάρχει λόγος να είναι.
Off Topic
Μα δεν υπήρχε κάπου μια τέτοια συζήτηση;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εγώ είμαι άθεος με ειδικότητα στον αντι-χριστιανισμό και στον αντι-Ισλαμισμό ..... οι υπόλοιπες θρησκείες και δοξασίες με απασχολούν όσο και οι συλλέκτες γραμματοσήμων :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

νομίζω ότι είναι δύσκολο να πετύχεις ΜΙΑ λέξη που θα μας καλύπτει χωρίς να επιδέχεται παρερμηνείες. στο 90% Χ.Ο. περιβάλλον που δραστηριοποιούμαστε, η λέξη ταιριάζει πολύ καλά νομίζω.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Σκεπτικαθεος :?:
δεν πιστεύω στο μεταφυσικό γενικά, πιστεύω ότι όλα είναι φυσικά και δεν υπάρχει "επέκεινα". Είμαι σκεπτικίστρια, ρασιοναλίστρια, ματεριαλίστρια και μηδενίστρια, αν θέλεις - και ως φυσική συνέπεια αυτών είμαι άθεη.
Ακριβως αυτο :clap:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:νομίζω ότι είναι δύσκολο να πετύχεις ΜΙΑ λέξει που θα μας καλύπτει χωρίς να επιδέχεται παρερμηνίες
...και που θα την καταλαβαίνει ο συνομιλητής σου με τη μία χωρίς να χρειάζεται εγκυκλοπαιδικό λεξικό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Και το λογικός καλό είναι
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:δεν πιστεύω στο μεταφυσικό γενικά, πιστεύω ότι όλα είναι φυσικά και δεν υπάρχει "επέκεινα". Είμαι σκεπτικίστρια, ρασιοναλίστρια, ματεριαλίστρια και μηδενίστρια, αν θέλεις - και ως φυσική συνέπεια αυτών είμαι άθεη.
Me too, στο αρσενικό :)
AoratiMelani έγραψε:Μπορεί να υπάρχει κάποιος που δεν πιστεύει σε θεότητες, αλλά πιστεύει σε ψυχή, λόγου χάρη. Αυτός είναι επίσης άθεος, αλλά δεν είναι σκεπτικιστής. Και δεν υπάρχει λόγος να είναι.
Σίγουρα δεν είναι υλιστής, σκεπτικιστής θα μπορούσε να είναι. Εννοώ ότι ενδεχομένως να το έψαξε αρκετά, αλλά για κάποιους λόγους (πχ εξαπάτηση του απο κάποιον άλλον) να κατέληξε σε λάθος συμπέρασμα. Πάντως συμφωνώ ότι ο συγκεκριμένος είναι άθεος.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι. αλλά είναι η πιο κοινή ονομασία κυρίως για αυτούς που δεν πιστεύουν στον αβρααμικό θεό.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ μοναξιά σε αυτό το γαλαξία, κάνας Άνθρωπος ρε παιδιά? :confusion-helpsos:
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Υλιστής;

Το (προσδι)ορίζω: στο σύμπαν υπάρχει μόνο ύλη και ενέργεια. Το πνεύμα είναι έκφραση της ανώτερης μορφής οργάνωσης της ύλης. Όχι με τη μεταφυσική έννοια κάποιου άυλου φαντάσματος, αλλά η νοητική λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ευτυχώς που η ελληνική γλώσσα είναι νοηματική οπότε η λέξη περιέχει το κεντρικό νόημα και αυτό αρκεί.
Βέβαια, ο Μπαμπινιώτης ορίζει την αθεϊα ως προϊόν άγνοιας ή αδιαφορίας για το θεό αλλά αυτό είναι μία υποκειμενική ερμηνεία η οποία αυτοαναιρείται διότι ζώντας κάποιος στη σύγχρονη Ελλάδα υπόκειται σε τέτοια πλύση εγκεφάλου που η αθεϊα δε θα μπορούσε να είναι προϊόν άγνοιας ή αδιαφορίας.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:Ευτυχώς που η ελληνική γλώσσα είναι νοηματική
Τι σημαίνει αυτό;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

εννοιολογική. (Μ' αρέσουν οι παρατηρήσεις... διορθώνομαι) :mrgreen:
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

aqyn έγραψε:
Στέλιος έγραψε:Ευτυχώς που η ελληνική γλώσσα είναι νοηματική
Τι σημαίνει αυτό;
Ότι είναι η κατάλληλη γλώσσα για τους κωφάλαλους :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:εννοιολογική
Ούτε αυτό το καταλαβαίνω, αλλά αν αναφέρεσαι στα παλαβά που λένε κάτι τύποι σαν τον Τζαφερόπουλο περί ταύτισης σημαίνοντος και σημαινομένου, οφείλω να σου πω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Χμμμ... ψάχνωντας λίγο στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχει αμφισβήτηση του όρου, δεν το γνώριζα. Όπως και να 'χει η ουσία των λεγομένων μου δεν αλλάζει, εννοιολογικά/γλωσσολογικά αν θέλεις η λέξη περιέχει το κεντρικό νόημα και αυτό απαντώ στο ερώτημα του νήματος.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

CPK έγραψε:Και το λογικός καλό είναι
Αν θες να πεις "λογικός", καλό είναι.

Αν όμως θέλεις να πεις "άθεος" και λες "λογικός" και προσδοκάς να σε καταλάβουν, έχεις πρόβλημα. 8-)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Η έννοιες λογικός και άθεος έχουν σχέση αίτιου και αποτελέσματος. Είσαι άθεος επειδή είσαι λογικός. Άρα η έννοια άθεος μπορεί να πεις ότι εμπεριέχεται στην έννοια λογικός. Μπορείς λοιπόν να πεις δεν πιστέυω στο θεό, είμαι λογικός. Ή αν σε ρωτήσουν πιστεύεις στο θεό να απαντήσεις ωραιότατα, όχι είμαι λογικός. Αντίστροφα κάποιος που δεν είναι άθεος εξ ορισμού δεν είναι και λογικός, αφού οι έννοιες πιστός και λογική είναι ασύμβατες μεταξύ τους. Δεν ξέρω αν σας ακούγεται τραβηγμένο αυτό, αλλά αυτό θα σας απαντήσει και ένας πιστός αν τον ρωτήσετε γιατί πιστεύει. Πιστεύει δηλαδή επειδή είναι παράλογο. Απλό.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

μου προκύπτει ο εξής προβληματισμός:
κάποιος που είναι νομοταγής σε λάθος σύστημα νόμων, είναι παράνομος;
Off Topic
η προφανής απάντηση είναι όχι.
κάποιος που είναι λογικός με ένα σύστημα κανόνων το οποίο περιλαμβάνει το θεό δεν είναι λογικός;
Δεν ξέρω αν μεταφέρω σωστά τον προβληματισμό.

Πχ έστω ότι κάποιος έχει μεγαλώσει μαθαίνοντας ότι οι γυναίκες είναι κατώτερες. όλοι γύρω του συμπεριφέρονται έτσι, και οι γυναίκες επίσης, και δεν διαμαρτύρονται. Από πού και ως πού εμείς έχουμε «δικαίωμα» να τον λέμε σεξιστή, φαλλοκράτη, μισογύνη, εφόσον αυτό έμαθε και έτσι συμπεριφέρονται σχεδόν όλοι οι άλλοι γύρω του;

Προφανώς δεν εστιάζω στο δικαίωμα κριτικής στις απόψεις αλλά στην μειωτική αντιμετώπιση τύπου «δεν είσαι λογικός» που είδα να χρησιμοποιείται στην παρούσα συζήτηση, τσουβαλιάζοντας τους πάντες με μόνο κριτήριο την πεποίθηση τους ότι υπάρχει κάποιο υπέρτατο όν.
Θέλω να πω, εκτός από της αρλούμπες που ισχυρίζονται οι θρησκευτικοί ηγέτες και τις ιστορικές ανακρίβειες με τις οποίες μπορεί κάποιος να χτυπήσει, δεν έχω πετύχει κάποιο αποδεικτικό επιχείρημα για την μη ύπαρξη θεού (ούτε βεβαίως για την ύπαρξη), επομένως, κάποιον ντεϊστή δεν μπορείς να τον ονομάζεις αβίαστα "μη λογικό άτομο" καθώς χρησιμοποιείτε σωστά ένα σύστημα κανόνων σκέψης αλλά ξεκινάτε από διαφορετική υπόθεση. Προφανώς η υπόθεση "δεν υπάρχει θεός" μας ταιριάζει καλύτερα, στον άλλο ταιριάζει το "υπάρχει θεός" καθώς αυτό του λένε όλοι, αυτό έχει μάθει υποχρεωτικά στο σχολείο κλπ.
Off Topic
Ο χριστιανός δεν είναι ντειστής, αλλά αρκετοί από τους σύγχρονους έχουν μια τέτοια στάση στο θρησκευτικό ζήτημα.
Φυσικά το δικαίωμα να τον κατονομάσεις ως μη λογικό μπορεί εφαρμόζεται μετά την ανταλλαγή επιχειρημάτων μαζί του, όπου υπάρχει σημαντική πιθανότητα όντως να μην είναι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση