Ρητα και γνωμικα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ExReligiousSheep
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 05 Μάιος 2011 22:13
Όνομα Ιστότοπου: -

μια καταπληκτικη κατα τη γνωμη μου συλλογη απο ρητα αλλα με χιουμορ αλλα με εκθαμβοτικη αληθεια αλλα με δωση και των 2 στοιχειων
ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ!
http://www.dailyarticle.gr/2011/10/26/% ... %89%CE%BD/
Αν δεν μπορείτε να εφαρμόσετε αυτα που διδάσκετε τουλάχιστον έχετε την αξιοπρέπεια να διδάσκετε αυτα που εφαρμόζετε!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μεγάλη συλλογή γνωμικών θα βρείτε και στο μπλογκ του Διαγόρα του Μήλιου, με μια αναζήτηση της ετικέτας Γνωμικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Από τα γνωμικά που παρέθεσες, μου άρεσε αυτό του χόκινκ, ευφυές και με χιούμορ αγγλικό.

09. “Έχω παρατηρήσει ότι, ακόμα και οι άνθρωποι που ισχυρίζονται ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε, κοιτάζουν αριστερά-δεξιά πριν περάσουν τον δρόμο.”
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο θεος μας αγαπαει πολυ κι οτι θα καουμε ολοι στην κολαση.
Και το σεξ για το θεο ειναι κατι κακο και βρωμικο που πρεπει να το φυλαμε για καποιον που αγαπαμε πολυ αφου ομως πρωτα τον παντρευτουμε.
Και συμφωνα με ολα τα δεδομενα των γραφων ο θεος δημιουργησε εξαρχης τον ανθρωπο μονο και μονο για να εχει καποιον να τυρρανησει,αλλα στην πραξη αποδεικνυεται οτι ο θεος δεν χρειαζεται τοσο ολους αυτους τους πτωχους εν τω πνευματι,οσο αυτοι οι πτωχοι να χρειαζονται οπωσδηποτε κι εναν θεο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση