Μπορεί ένας άθεος κι ένας θρησκευόμενος να είναι φίλοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Τεμπελόσκυλο έγραψε:... υπάρχουν φιλικές σχέσεις μεταξύ πιστών και άθεων (ή γαύρων και ανθρώπων). : brrr :
Υπάρχουν και άνθρωποι στον πλανήτη;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

χεχ
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

xarxar έγραψε:χεχ
Κάτι κόλλησες, εσύ. : brrr :
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:χεχ
xarxar hijacked
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

aqyn έγραψε:Κάτι κόλλησες, εσύ.
Έχασα εννοείς...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Industrial Zen έγραψε:Τι ερώτηση είναι αυτή βρε παιδιά; Και φυσικά μπορεί, ψώνιο.. Γουστάρω τους ομηρικούς καυγάδες, με θρήσκους, ακροδεξιούς, γαύρους κλπ, με ποιούς θα κάνω παρέα; Με τους ομοιδεάτες μου; Ανιαρότατο... :twisted:
AoratiMelani έγραψε: Απλώς δεν αγγίζουμε αυτά τα θέματα. Δεν προκαλώ τις πεποιθήσεις τους, και δεν προκαλούν τις δικές μου.
Το καλό είναι να τις προκαλείς, να γινόσαστε μαλλιά κουβάρια και την άλλη μέρα να εξακολουθείτε να είσαστε φίλες.. Εγώ το πετυχαίνω πάντως.. 8-)
:text-goodpost:

μου αρεσε και η απάντηση -τραγουδάκι του Θεόφιλου, cheers φίλε!

Φυσικά μπορούν να είναι φίλοι θρήσκοι και άθεοι, ίσως αυτό γίνεται πιο προφανές σε μεγαλύτετες ηλικίες, στο στρατό κτλ. Αν κάποιος έχει βέβαια υψηλές απαιτήσεις απο το φίλο του, φιλοσοφικές ή άλλες, όπως κριτική ικανότητα, ξεπέρασμα ταμπού κτλ τότε ενδεχομένως ο θρήσκος φίλος μπορει να πέφτει 'λίγος' για κάποιες δραστηριότητες. Ίσως για αυτό ΔΕΝ έχω φίλους θρήσκους.

Ίσως βέβαια δίνω πολύ βαρύτητα στην έννοιες φίλος & θρήσκος

Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι αθεοι-αγνωστικιστές, χεχ, καλή ώρα, γιατι δε θέλουν να είναι απόλυτοι , μάλλον :D

ή είναι ένα περίεργο κραμα newage - μισοχίππηδες - φιλοπαγανιστές, αλλα πρακτικά και πάλι άθεοι.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι να πω και εγώ που είμαι σε ένα φόρουμ με αριστερούς και αναρχικούς. ΜΑΖΩΧΙΣΜΟΣ….. :teasing-whipblue:
Eppur_si_muove
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011 18:42
Όνομα Ιστότοπου: eppursinuove

Aσφαλώς και είναι εφικτό και πολύ συχνό βεβαια το να είναι φίλοι.(Άμα δεν ήτανε,κλαφτά χαράλαμπε). Από την άλλη όμως δεν ξέρω αν η διαφορα αυτή στον τρόπο αντίληψης των γεγονότων θα μπορούσε να εμποδίσει κατά κάποιον τρόπο την ανάπτυξη μιας "αληθινής" φιλιας.
Ίσως δηλαδή αν κάνεις με τον άλλον παρέα μέχρι το επίπεδο απλοί "γνωστοί" να μην υπάρξη θέμα.Αλλα πιστεύω ότι το να έχεις κοινά πιστεύω με τον φίλο σου (που σημαίνει και περισσότερη κατανόηση ο ένας προς τις απόψεις του αλλου) σίγουρα θα συμβάλει και στο ουσιαστικότερο δέσιμο μαζί του.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Με αυτούς που τσακώνεσαι έχεις ποιο πολλή οικειότητα, γιατί εκφράζεις όλα τα συναισθήματα. Αααα… Ανακουφίστηκα. Μεγάλο μυστήριο οι σχέσεις. :obscene-tolieturinal:
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Θρησκευόμενος; ....υπάρχουν και χειρότερα π.χ Πασόκος :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:Θρησκευόμενος; ....υπάρχουν και χειρότερα π.χ Πασόκος :mrgreen:
όντως!~
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ktinos έγραψε:Τι να πω και εγώ που είμαι σε ένα φόρουμ με αριστερούς και αναρχικούς. ΜΑΖΩΧΙΣΜΟΣ….. :teasing-whipblue:
Εεε, όχι μόνο, έχει και κρυφονεοφιλελεύθερους
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

λεω τωρα μηπως εχουμε βγει εκτος θεματος της τελευταιες μερες?
ναι ο εκτος θεματος λεει οτι βγηκαμε εκτος θεματος αλλα δειτε λιγο τα θεματα πως λεγονται και τι απαντησεις εχουμε δωσει

ktinos έγραψε:
Τι να πω και εγώ που είμαι σε ένα φόρουμ με αριστερούς και αναρχικούς. ΜΑΖΩΧΙΣΜΟΣ

οσο δε φανταζεσαι αλλα απο τα αγαπημενα μου να γινονται αντιπαραθεσεις

Comte de ToulouseΕεε, όχι μόνο, έχει και κρυφονεοφιλελεύθερους

τοσο το χειροτερο κομτε μου
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

@OP/OQ: Yup. :text-google:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
ktinos έγραψε:
Τι να πω και εγώ που είμαι σε ένα φόρουμ με αριστερούς και αναρχικούς.
χαίρομαι που εντόπισες τους αριστερόστροφους ως τους πιο αξιους λόγου στο φόρουμ αυτό.

Πάντα πίστευα οτι ένας αναρχίζων και ένας ακροδεξιός [συνειδητοποιημένοι] είναι κατα μια έννοια πιο κοντά, από ότι με έναν κεντρώο.

τα δυο άκρα έχουν πολλές ομοιότητες.
ontopic

Ένας άθεος μπορεί να κατανοήσει τη θρησκευτική πνευματικότητα μέσα απο ένα θρήσκο φίλο του και ο θρήσκος να ενισχύσει τον ορθολογισμό του και την κριτική του σκέψη.

win-win
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή πιστεύω ότι ο χριστιανισμός είναι μισανθρωπία, αν είναι συνειδητοποιημένοι σε αυτά που πιστεύουν είναι αδύνατο να είναι φίλοι. Στους Δωδεκαθεϊστές και στους Παγανιστές που οι θεοί τους έχουν Ανθρώπινα χαρακτηριστικά και εκφράσεις τους βλέπω πολλή κοντά σε μένα. Αφού και με μένα με γοητεύουν αυτές οι θεότητες.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

οι μονοθεϊστικές θρησκείες είναι στην ουσία τους θρησκείες του φόβου

όποιος είναι πραγματικά συνειδητοποιημένος στη σκοτεινή πλευρά της χριστιανικής φιλοσοφίας όντως είναι ανώμαλος και μισάνθρωπος. Εϊναι όμως λίγοι γενικά, όπως και να το πάρεις, τουλάχιστον στις χριστιανικές κοινωνίες γιατι στις μουσουλμανικές άστα.

Αυτό φαίνεται απο το πως αντιμετωπίζουμε οι έλληνες τα χριστιανοέτσι έθιμα : σαν παράδοση, μιας που έχουμε χάσει σιγά σιγά ή προ πολλού τις ρίζες μας...

κι εγώ συμπαθώ τις πιο ανθρωποκεντρικές θρησκείες, παγανισμός κτλ. Είδες τα άκρα? ;)
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
grayish_jedi94
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 21:37
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Thessaloniki

Χωρίς να έχω διαβάσει διεξοδικά τις προηγούμενες απαντήσεις (ελλείψει χρόνου), έχω να πω ότι προσωπικά για εμένα είναι αναγκαστικό.
Δεν έχω καθημερινή επαφή με ομοιδεάτες μου (ή μας, αν μου επιτρέπετε).
Η αλήθεια είναι ότι έχω γνωρίσει προσωπικά άλλα 2-3 άτομα που να μοιράζονται τις αντιλήψεις μου περί Θεού, και άλλα 2-3 τα οποία μου αντιτάχθηκαν με πάθος.
Αυτό συμβαίνει επειδή η πλειονότητα της κοινωνίας σήμερα μπορεί να δηλώνει ΧΟ, αλλά είναι ουσιαστικά είτε αγνωστικιστές είτε σπιριτουαλιστές είτε εντελώς αδιάφοροι, και αντιμετωπίζουν την αθεία με ιδιαίτερη άγνοια και περιέργια.
Αυτό το έχω εισπράξει άπειρες φορές με τη μορφή ερωτήσεων ("Δηλαδή πιστεύεις στην επιστήμη? :facepalm: " "Δηλαδή είσαι σατανιστής? Double :facepalm: ".
Οι στενοί μου φίλοι αρκούνται σε 'μπηχτές' με αθώα πρόθεση, κυρίως for teh lulz, αλλά αποφεύγουν επιδεικτικά να μιλήσουν για θρησκευτικά θέματα παρουσία μου.
Flying with a spaceship, organic like a dandellion seed.
------------------------------------------------------------------------
Life is but a momentary glimpse of the wonder of this astonishing universe, and it is sad to see so many dreaming it away on spiritual fantasy.
Carl Sagan, scientist and science communicator.
Keep the lack of faith everybody!
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Λεώ ο Εθνικοσοσιαλισμός είναι ανάμεσα στο Καπιταλισμό και το Κουμμουνισμό. Το άκρο είναι παρατσούκλι από τους ακραίους.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

οχι, οχι,

απλά ο νετσαγιεφικός αναρχισμός είναι το αντίθετο με αυτό που ονομάζεις εθνικοσοσιαλισμός, τόσο αντίθετα που ενώνονται στον μείον άπειρον: το μίσος, το φασισμό.

τέλος πάντων
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση